Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Summer 2015

September 27: Nottingham Half Marathon: 486 Geoff New (M50) 94:20; 7300 finished.
Link to full results from Nottingham.
September 27: Wendy Webber and Chris Dunn run the Berlin Marathon.
Berlin Marathon: 193 Wendy Webber (F35) (5k 22:26, 10k 44:52, 15k 67:26, 20k 90:10, Half 95:11, 25k 1:53:05, 30k 2:16:50, 35k 2:40:08, 40k 3:03:33) 3:13:29; 7086 Chris Dunn (MS) (5k 25:01, 10k, 49:39, 15k 73:35, 20k 97:01, Half 1:42:04, 25k 2:00:16, 30k 2:23:56, 35k 2:49:21, 40k 3:19:09) 3:30:30.
Link to full resultsfrom Berlin.
September 27: Milton Keynes Junior Park Run (2km): 6 Kian Nicholson (M11) 8:40; 136 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
September 26: Small turnout at the Biggleswade Open.
Link to full resultsfrom Biggleswade.
September 26: Newham Open Meeting: 100m/200m Rita Twum (FS) 12.79 (w+1.5, pb)/26.73 (w+0.6, pb).
Link to full results from Newham.
September 26: Northampton Park Run, Luton (5km): 71 Mel Wright (FS) 22:55; 147 Vanessa Stride (F50) 26:31; 156 Karen Bugaj (F55) 26:57; 172 Edward Hill (M65) 27:32; 322 finished.
Link to full results from Northampton.
September 26: Buckingham Park Run (5km): 2 Mark Palser (MS) 17:25; 204 finished.
Link to full results from Buckingham.
September 26: Conkers Park Run, NW Leicestershire (5km): 114 Alison Ray (F45) 24:32; 180 Sue Davey (F40) 26:58; 376 finished.
Link to full results from Leicestershire.
September 26: Hatfield Forest Park Run (5km): 34 Kelvin Smith (M65) 22:44; 154 finished.
Link to full results from Hatfield.
September 26: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Jeremy Vick (MS) 17:53; 5 Devon Harford (M17) 18:43; 42 Kevin Church (M50) 21:37; 52 Thomas Ardron (M17) 22:07; 76 Johann Vick (F40) 23:09; 97 Iona Norwood (F17) 23:52; 227 Hazel Cockerill (F50) 28:19; 262 Colin Burnett (M65) 29:45; 323 Marie Jackson (F55) 33:11; 395 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 23: Four in the top five as Jonathan Peters takes the Bucks 10000m title at Aylesbury.
Bucks 10000m: 1 Jonathan Peters (MS) 34:14.3; 2 Tom Comerford (MS) 34:21.1; 4 Jamie Seddon (MS) 35:15.5; 5 Graham Jones (MS) 35:24.4; 14 finished.
Link to full resultsfrom Aylesbury.
September 23: Watford Open Meeting: 100/200 Scott Herbert (M40) 11.45(w+0.4)/23.05(w-0.2). 800m George Glinski (M20) 2:04.41(pb); Nathan Nurse (M20) 2:08.54. 1500m Sam Winters (MS) 4:00.07(pb); Steve Herring (M45) 4:42.40.
Link to full results from Watford.

September 20: Reigate Half Marathon: 1117 Mel Wright (FS) 1:57:25; 1522 Vanessa Stride 2:10:03; 1636 Karen Bugaj (F55) 2:12:58; 2141 finished.
Link to full resultsfrom Reigate.
September 20: Cransley Hospice 10k: 19 Phillip Catcheside (M40) 41:09; 284 finished.
Link to full results from Cranford.
September 20: Second places for Tom Comerford and Rachel Robinson, with Gary Blaber third and Dan Webber fourth at the Leighton Buzzard 10 mile race.
MMK results from Leighton Buzzard.
Link to full results from Leighton Buzzard.
September 19/20: Small turnout at the South of England Road Relays.
MMK results from Aldershot.
Link to full results from Aldershot.
September 19/20: MMK are 48th (3rd Mixed Team) in the Round Norfolk Relay.

MMK results from Norfolk.
Link to full results from Norfolk.
September 19: World Mountain Running Open Race (13km): 36 Dave Findel-Hawkins (1st M60) 85:02; 48 finished.
Link to full results from Betws-y-coed.
September 19: Thomas Green throws the Club 25.86m at the Cerebral Palsy National Championships at Nottingham.
Link to full results from Nottingham.
September 19: Jack Kee is first M75 and Bunt Scott sixth M60 at the British Masters Weight Pentathlon in Birmingham.
M75: 1 Jack Kee (SP 8.95m, WT 14.51m, DT 24.28m, HT 37.10m, JT 19.38m) 3350 points.
M60: 6 Bunt Scott (SP 9.80m, WT 11.33m, DT 32.57m, HT 32.01m, JT 26.35m) 2675 points.
Link to full results from Birmingham.

September 19: Northampton Park Run, Luton (5km): 2 Jamie Seddon (MS) 16:57; 199 Edward Hill (M65) 28:08; 315 finished.
Link to full results from Northampton.
September 19: Buckingham Park Run (5km): 25 John Greener (M45) 21:21; 175 finished.
Link to full results from Buckingham.
September 19: Sheringham Park Run (5km): 120 Carl Baldwin (M60) 38:08; 135 finished.
Link to full results from Norfolk.
September 19: Luton Wardown Park Run (5km): 168 Tracey Mead (F50) 35:38; 192 finished.
Link to full results from Luton.
September 19: Humber Bridge Park Run (5km): 38 Alison Ray (F45) 25:27; 96 finished.
Link to full results from Humber Bridge.
September 19: Milton Keynes Park Run (5km): 18 Martin Erasmus (M50) 19:56; 19 Alice Ritchie (FS) 19:58; 36 Imogen King (F13) 21:05; 46 Thomas Ardron (M17) 21:34; 47 Kevin Church (M50) 21:37; 64 Ian Davey (MS) 22:20; 80 Peter Tye (M45) 23:05; 85 Johann Vick (F40) 23:13; 221 Rachael Spashett (FS) 28:23; 239 Hazel Cockerill (F50) 29:11; 243 Jim Lawrence (M55) 29:24; 400 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 17: Thomas Green is selected to represent Great Britain in the Club Throw at the IPC World Championships in Doha from 22-31 October.
Link to the full story on the UKA website.

September 13: Javelin Carnival, Loughborough: SM 2 Jackson Curtis 62.80m; 5 Redford Curtis (M20) 60.40m. M20 2 Jonathan Pownall 53.69m.
Link to full results from Loughborough.
September 13: Chris Clarke runs 32.29 for 300m in Rieti, Italy, to go twelfth on the UK all-time rankings.
Link to full UK results from Rieti.
Link to the UK all-time rankings.
September 13: The MMK Veteran Women win, but the Men slip to third after lying second for most of the day, at the Eastern Vets Final at Bedford. The Club also wins the cup for the highest combined score.
Full results from Bedford with pictures by Brian Graves and Roy Campbell.
September 13: Great North Run (Half Marathon): 35168 Karen Bugaj (F55) 2:51:05; 35169 Vanessa Stride (F50) 2:51:05; 35170 David Stride (M50) 2:51:05.
Link to full results from Newcastle.
September 13: Milton Keynes Junior Park Run (2km): 12 Nikki Kay (F11) 8:45; 157 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
September 12: Tim Harris and Rachel Robinson win again at the Willen Lake 6 on Day 6 to triumph in the 2015 Tour of Milton Keynes.
Full results of Day 6 of the 2015 Tour of Milton Keynes with pictures by Max Kirschner.
September 12: Ursula Ghaleb is 13th F60 to finish in the World Masters Mountain Running Championships in Snowdonia.
8.7km Vets Race (450m of climbing): 168 Ursula Ghaleb (13th F60) 64:27; 205 finished.
8.7km Open Race (same course): 8 Dave Findel-Hawkins (2nd M60) 53:51; 20 finished.
Link to full results from Snowdonia.
September 12: Fulham Palace Park Run (5km): 8 Liam Smith (MS) 18:11; 300 finished.
Link to full results from Fulham.
September 12: Wardown Park Run, Luton (5km): 143 Tracey Mead (F50) 38:12; 160 finished.
Link to full results from Luton.
September 12: Buckingham Park Run (5km): 103 Mark Palser (MS) 28:37; 170 finished.
Link to full results from Buckingham.
September 12: Daventry Park Run (5km): 2 Matt Clarke (MS) 18:30; 164 finished.
Link to full results from Daventry.
September 12: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Jeremy Vick (MS) 19:02; 65 Ewan Forsythe (M17) 22:53; 87 Johann Vick (F40) 23:53; 147 Kevin Church (M50) 25:55; 214 Karen Tincknell (F35) 27:59; 262 Colin Burnett (M65) 30:06; 324 Val Russell (F70) 33:48; 402 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 11: Tim Harris and Rachel Robinson win again at the Brickhill Hill Race on Day 5 of the Tour of Milton Keynes.
Full results of the Brickhill Hill Race on Day 5 of the Tour of Milton Keynes, with pictures by Max Kirschner and Brian Graves.
September 10: Tim Harris and Rachel Robinson win again at the Campbell Park 5 on Day 4 of the Tour of Milton Keynes.
Full results of the Campbell Park 5 on Day 4 of the Tour of Milton Keynes, with pictures by Max Kirschner and Brian Graves.
September 9: Lara Bromilow finishes 4th in the JP Morgan Challenge Final in San Francisco covering 5.3km in 18:36.
Link to full results from San Francisco.
September 9: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
September 9: Tim Harris and Rachel Robinson run the quickest miles at Stantonbury to dominate the Tour of Milton Keynes on Day 3.
Full results from Stantonbury.
September 8: Tim Harris and Rachel Robinson win the Potterspury 5 mile cross country on Day 2 of the Tour of Milton Keynes, to lead the Tour.
Full results of the Potterspury 5 mile cross country on Day 2 of the Tour of Milton Keynes, with pictures by Max Kirschner and Brian Graves.
September 7: Tim Harris/Tom Comerford and Rachel Robinson win the Tattenhoe Park 11k on Day 1 of the Tour of Milton Keynes.
Full results of the Tattenhoe Park 11k on Day 1 of the Tour of Milton Keynes, with pictures by Max Kirschner and Brian Graves.

September 6: Wolverhampton Half Marathon: 74 Geoff New (M50) 95:08; 640 finished.
Link to full results from Wolverhampton.
September 6: Milton Keynes Junior Park Run (2km): 1 Alex Brent (M13) 7:34; 7 Kian Nicholson (M11) 8:33; 11 Nikki (F11) 8:58; 107 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
September 5: Liam Smith wins the BMC 10000m B race in a pb 31:47.74 at Stretford.
Link to full results from Stretford.
September 5: Blandford Park Run (5km): 2 Mark Palser (MS) 16:45; 90 finished.
Link to full results from Blandford.
September 5: Maidenhead Park Run (5km): 55 Alison Ray () 25:20; 192 finished.
Link to full results from Maidenhead.
September 5: Conkers Park Run, Leicestershire (5km): 98 Ivars Licietis (M55) 23:36; 395 finished.
Link to full results from Leicestershire.
September 5: Buckingham Park Run (5km): 1 Dan Webber (MS) 17:25; 59 Izabella Hodgson (F17) 23:42; 92 Karen Tincknell (F35) 25:54; 109 Vanessa Stride (F50) 27:01; 113 Karen Bugaj (F55) 27:08; 236 finished.
Link to full results from Buckingham.
September 5: Bedford Park Run (5km): 103 Malcolm Kidby (M45) 25:39; 268 finished.
Link to full results from Bedford.
September 5: Daventry Park Run (5km): 3 Matt Clarke (MS) 18:24; 151 finished.
Link to full results from Daventry.

September 4: Bronze for Ebony Carr at the UK Schools' Games in Manchester.
Inter Girls 100m: 3 Ebony Carr 12.49 (w-2.4); Inter Boys Triple Jump: 6 Jamil Hassan 13.28m (w-1.8).
Link to full results from Manchester.
September 3: Greg Rutherford wins the Long Jump with 8.32m (w+0.9) in the Diamond League Final in Zurich, to take the overall series title with 21 points.
Long Jump: 1 Greg Rutherford (GB) 8.32m (w+0.9); 2 Marquis Dendy (USA) 8.32m (w+0.4); 3 Fabrice Lapierre (Aus) 8.27m; 4 Jeff Henderson (USA) 8.22m.
Link to full results from Zurich.
September 1: Lee Valley Open Meeting: 200m Chris Clarke (MS) 20.69 (w-0.2).
Link to full results from Lee Valley.
August 31: Open Meeting, Tonbridge: Hammer: Kayleigh Presswell (FS) 47.66m; Laeken Impey (F20) 47.39m.
Link to full results from Tonbridge.
August 31: Open Meeting, Crawley: Hammer: Kayleigh Presswell (FS) 52.22m; Laeken Impey (F20) 46.53m.
Link to full results from Crawley.

August 30: Headington 5, Oxford: 167 Keith Cook (1st M70) 38:29; 336 finished.
Link to full results from Oxford.
August 29/30: Bronze for Ebony Carr in the F17 100m as Jamil Hassan (M17 Triple Jump) just misses out on a medal at the England Athletics U17/U15 Championships at Bedford.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
August 29: Enigma Half Marathon, Milton Keynes: 20 Karen Bugaj (F55) 2:15:54; 21 Vanessa Stride (F50) 2:17:43; 28 David Stride (M50) 2:38:06; 35 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
August 29: Rachel Gibbens breaks her own club pole vault record with 4.05m at the London Inter-Club Challenge Meeting at Hendon.
Pole Vault: Rachel Gibbens (FS) 4.05m (Club Record); Hammer: Kayleigh Presswell (FS) 53.26; Laeken Impey (F20) 49.11m; Lauren Presswell (F17) 47.71m; Paige Barnes (F17) 45.97m.
Link to full results from Hendon.
August 29: Buckingham Park Run (5km): 2 Jamie Seddon (MS) 17:23; 3 Mark Palser (MS) 17:55; 11 Sam Daniells (MS) 20:14; 67 Malcolm Kidby (M45) 25:48; 157 finished.
Link to full results from Buckingham.
August 29: Telford Park Run (5km): 4 Jeremy Vick (MS) 18:10; 80 Johann Vick (F40) 23:58; 311 finished.
Link to full results from Telford.
August 29: Banbury Park Run (5km): 44 Alison Ray (F45) 24:40; 143 finished.
Link to full results from Banbury.
August 29: Daventry Park Run (5km): 3 Matt Clarke (MS) 18:48; 160 finished.
Link to full results from Daventry.
August 29: Crane Park Run, Twickenham (5km): 1 Steve Green (MS) 17:29; 121 finished.
Link to full results from Twickenham.
August 29: Milton Keynes Park Run (5km): 31 Kevin Farmer (M50) 20:37; 50 Mervyn Phillips (M55) 21:33; 53 Paul Mason (M60) 21:43; 64 Imogen King (F15) 22:09; 70 Ian Davey (MS) 22:34; 217 Mel Wright (FS) 26:48; 224 Ben Ardron (M11) 27:09; 392 Val Russell (F54) 34:42; 448 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 26: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
August 25: Gary Blaber and Sophie Gibbens win the Marshall Milton Keynes Hill Race Championships in Bow Brickhill Woods.
Full results from Bow Brickhill Woods.
August 25: Olympic, European and Commonwealth Champion, Greg Rutherford, completes the set, jumping 8.41m (w+0.3) to take the World title in Beijing.
Men's Long Jump Final: 1 Greg Rutherford (GBR) 8.41m (w+0.3); 2 Fabrice Lapierre (AUS) 8.24m (w+0.7); 3 Jianan Wang (China) 8.18m (w+0.0); 4 Xinglong Gao (China) 8.14m (w+1.2); 5 Jinzhe Li (China) 8.10m (w+0.2); 6 Alexandr Menkov (Rus) 8.02m (w-0.5); 7 Kafetien Gomis (Fra) 8.02m (w+0.1); 8 Sergey Polyanskiy (Rus) 7.97m (w+0.0); 9 Jeff Henderson (USA) 7.95m (w-0.6); 10 Tyrone Smith (Bermuda) 7.79m (w+0.0); 11 Radek Juska (Czech) 7.57m (w-0.4); 12 Mike Hartfield (USA) nm.
August 24: Greg Rutherford qualifies for Tuesday's Long Jump Final (starting at 12:25pm) with the second best jump of 8.25m (w+0.3) at the World Championships in Beijing.
Link to full results from Beijing.

August 23: Milton Keynes Junior Park Run (2km): 1 Tom Sharp (M15) 6:56; 2 Tom Ewing (M15) 7:06; 3 Harry Ewing (M15) 7:10; 91 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
August 22: Southern Women's League, Eton: Pole Vault Rachel Gibbens (FS) 3.80m.
Link to full results from Eton.
August 22: BMC Meeting, Solihull: 1500m Ryan Burling (MS) 4:01.82.
Link to full results from Solihull.
August 22: Buckingham Park Run (5km): 2 Mark Palser (MS) 17:31; 12 Neil Jones (M40) 19:42; 30 John Hamilton (M60) 22:01; 32 Jamie Seddon (MS) 22:22; 179 finished.
Link to full results from Buckingham.
August 22: Worcester Park Run (5km): 96 Kelvin Smith (M65) 22:59; 548 finished.
Link to full results from Worcester.
August 22: Daventry Park Run (5km): 3 Matt Clarke (MS) 18:26; 137 finished.
Link to full results from Daventry.
August 22: Milton Keynes Park Run (5km): 3 Alfred Yabsley (M17) 17:37; 6 Jeremy Vick (MS) 19:04; 28 Andrew Wasdell (M40) 20:40; 29 Martin Erasmus (M50) 20:45; 39 Archie Yabsley (M15) 21:23; 46 Paul Mason (M60) 21:33; 52 Kevin Church (M50) 21:43; 61 Mervyn Phillips (M55) 22:05; 69 Dave Findel-Hawkins (M60) 22:32; 108 Johann Vick (F40) 23:54; 153 Alison Ray (F45) 25:04; 156 Mel Wright (FS) 25:08; 193 Daisy Yabsley (F11) 26:15; 200 Lisa Yabsley (F40) 26:29; 203 Malcolm Kidby (M45) 26:46; 247 Karen Tincknell (F40) 28:05; 259 Hazel Cockerill (F50) 28:19; 464 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 19: Lee Valley Open Sprints: Daniel Oderinde 10.92 (w+2.2).
Link to full results from Lee Valley.
August 19: Cambridge Harriers Open/BMC Meeting, Eltham: 800m Oli Lum 2:02.64; 5000m Mark Ryall 15:33.62; Hammer Kayleigh Presswell (FS) 51.61, Lauren Presswell (F17) 46.07.
Link to BMC results from Eltham.
Link to Open Meeting results from Eltham.
August 19: Dave Butts wins the Open University Handicap 5 mile race.
Jeremy Vick and Nadine Lewycky run the quickest times.
Full results from the Open University.

August 16: Kimbolton Half Marathon (Not a UKA permitted race): 4 Daniel Webber (MS) 76:37; 7 Gary Blaber (2nd M40) 77:51; 22 Tom Hayman (MS) 81:25; 59 Carl Reynolds (M40) 89:24; 84 Wendy Webber (F35 6th F) 94:13; 582 finished.
Link to full results from Kimbolton.
August 16: Bucks Quadkids Championships 1-2 for Robert Everett and William Mottram at Aylesbury.
Boys: 1 Robert Everett (M11) (75m 11.9, 600m 1:58, LJ 3.52m, Vortex JT 33.6m) 244 points.
2 William Mottram (M11) (75m 12.3, 600m 2:07, LJ 3.54m, Vortex JT 32.7m) 229 points.
10 Gregory Everett (M11) (75m 13.5, 600m 2:06, LJ 2.59m, Vortex JT 25.0m) 172 points.
August 16: Milton Keynes Junior Park Run (2km): 2 Imogen King (F15) 8:44; 101 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
Link to full results from Aylsbury.
August 15/16: Silver for David Boakye (M15 100m) and Bronze for Ebony Carr (F17 100m) at the South of England U17/U15 Championships at Ashford.
MMK results from Ashford.
Link to full results from Ashford.
August 15: MMK Senior Team finishes second in the final Sweatshop Southern Athletics League Match at Stevenage to avoid relegation.
Full results from Stevenage with pictures by Roy Campbell
Final Division 1 League Table shows MMK finished ninth.
August 15: Jeremy Vick and Neil Jones beat the train at Tywyn.
MMK results from Tywyn.
Link to full results from Tywyn.
August 15: Buckingham Park Run (5km): 24 John Hamilton (M60) 21:17; 27 Mick Kelly (M55) 21:42; 45 Amy Radford (F17) 23:45; 182 finished.
Link to full results from Buckingham.
August 15: Fritton Lake Park Run (5km): 116 Ross Howard (M11) 36:00; 122 Lewis Howard (M13) 39:33; 126 finished.
Link to full results from Lowestoft.
August 15: Daventry Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 18:19; 225 finished.
Link to full results from Daventry.
August 15: Bushy Park Run (5km): 290 Mel Wright (FS) 23:16; 581 Vanessa Stride (F50) 27:10; 593 Karen Bugaj (F55) 27:16; 1019 finished.
Link to full results from Bushy Park, London.
August 15: Woodley Park Run (5km): 69 Alison Ray (F45) 24:14; 209 finished.
Link to full results from Reading.
August 15: Milton Keynes Park Run (5km): 44 Paul Mason (M60) 21:21; 47 Mervyn Phillips (M55) 21:25; 199 Michael Chance (M45) 26:44; 297 Hazel Cockerill (F50) 29:05; 467 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 12: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.

August 9: Milton Keynes Women's Team records 4 wins and 8pbs in Glasgow in the Final UK Women's League Match of the season, to avoid demotion.
MMK results from Glasgow.
Link to full results from Glasgow.
August 9: Open Meeting, Newham: 100 Daniel Oderinde (M20) 11.11 (w+0.4); 200m Rita Twum (FS) 27.08 (w-1.1).
Link to full results from Newham.
August 9: Milton Keynes Open Meeting results now available.
Full results from Milton Keynes.
August 9: Mark Ryall is fourth in the Bearbrook 10k in 34:30.
Bearbrook 10k, Aylesbury: 4 Mark Ryall (MS) 34:30; 121 Kevin Church (M50) 46:02; 379 Hazel Cockerill (F50) 62:13; 456 finished.
Link to full results from Aylesbury.
August 9: England Athletics F15 Hexathlon Championships, Bedford: 27 Tamzin Hill (75mH 14.19 (w-0.4), HJ 1.38m, LJ 4.20m (w-0.2), SP 6.97m (pb), JT 15.03m, 800m 3:00.07) 2204 points (pb).
Link to full results from Bedford.
August 8/9: Thomas Green (F32) wins the Club with 26.00m at the British Wheelchair Grand Prix at Stoke Mandeville.
Link to full results from Stoke Mandeville.
August 8: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:05; 2 Jamie Seddon (MS) 17:49; 19 John Hamilton (M60) 21:08; 35 Mel Wright (FS) 23:04; 120 Karen Bugaj (F55) 29:28; 166 finished.
Link to full results from Buckingham.
August 8: Reading Park Run (5km): 126 Alison Ray (F45) 24:25; 326 finished.
Link to full results from Reading.
August 8: Daventry Park Run (5km): 3 Matt Clarke (MS) 18:57; 152 finished.
Link to full results from Daventry.
August 8: Workington Park Run (5km): 11 Neil Jones (M40) 19:35; 60 finished.
Link to full results from Workington.
August 8: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Daniel Webber (MS) 17:23; 18 Emma Mears (F17, 1st F) 19:37; 37 Ben Howard (M20) 20:46; 45 Kevin Church (M50) 21:25; 48 Paul Mason (M60) 21:33; 53 Mervyn Phillips (M55) 21:45; 71 Charlotte Moyse (F15) 22:31; 93 Debra Brent (F50) 23:08; 185 Malcolm Kidby (M45) 25:50; 187 Michael Chance (M45) 25:53; 188 Ursula Ghaleb (F60) 25:55; 261 Julie Jones (F45) 28:10; 315 Hazel Cockerill (F50) 30:01; 328 Colin Burnett (M65) 30:28; 376 Katie Howard (F17) 33:16; 416 Ross Howard (M11) 35:26; 417 Lewis Howard (M15) 35:36; 472 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 7: World Masters Championships, Lyons: M60 100m Semi John Browne dnf.
August 6: Milton Keynes throwers in action at Biggleswade.
MMK results from Biggleswade.
Link to full results from Biggleswade.
August 6: World Masters Championships, Lyons: M60 100m heats 1 John Browne 12.66 (w-0.9); F55 5000m 6 Diane Farmer 23:24.65.
August 4: World Masters Championships, Lyons: F55 8km Cross Country: 20 Diane Farmer 37:45; 35 finished.
Link to full results from Lyons.
August 4: Woodford Green Open Meeting: 3000m Mark Ryall (MS) 8:57.80; Hammer Laeken Impey (F20) 45.46m, Richard Goldsworthy (MS) 42.38m.
Link to full results from Woodford Green.
August 3: Mile End Open: 100m Daniel Oderinde (M20) 11.41 (w-2.3).
Link to full results from London.

August 2: Dublin Half Marathon: 460 Geoff New (M50) 97:00; 3343 David Stride (M50) 2:16:18; 3344 Vanessa Stride (F50) 2:16:18; 3730 Karen Bugaj (F55) 2:22:49; 5022 finished.
Link to full results from Dublin.
August 2: Milton Keynes Junior Park Run (2km): 1 Jack Sharp (M13) 7:17; 2 Hannah McLaughlin (F15) 7:42; 8 Robert Everett (M11) 8:25; 9 Greg Everett (M11) 8:32; 15 Nikki Kay (F11) 8:52; 102 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
August 2: Chicks & Chaps Chase, Milton Keynes (5km): 11 Lilli Stickley (FS) 23:59; 66 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
August 1/2: Silver medals for Jackson Curtis (Javelin) and Thomas Green (Seated Club) at the Inter-Counties/AAA Championships at Bedford.
Buckinghamshire/MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
August 1: London Inter-Club Challenge: Womens Hammer Emma Beardmore (FS) 44.38m; Paige Barnes (F17) 46.93m.
August 1: Buckingham Park Run (5km): 25 Kelvin Smith (M65) 21:56; 171 finished.
Link to full results from Buckingham.
August 1: Cardiff Park Run (5km): 3 Mark Palser (MS) 17:14; 514 finished.
Link to full results from Cardiff.
August 1: Daventry Park Run (5km): 3 Matt Clarke (MS) 18:08; 151 finished.
Link to full results from Daventry.
August 1: Barnstaple Park Run (5km): 3 Mark Ryall (MS) 16:25; 174 finished.
Link to full results from Barnstaple.
August 1: Conkers Park Run (5km), Leicestershire: 74 Ivars Licietis (M55) 22:56; 388 finished.
Link to full results from Leicestershire.
August 1: Poole Park Run (5km): 5 Gary Blaber (M40) 16:52; 675 finished.
Link to full results from Poole.
August 1 Milton Keynes Park Run (5km): 1 Oli Lum (M20) 18:04; 4 Jeremy Vick (MS) 18:39; 13 Neil Jones (M40) 19:46; 16 Felix Lum (M17) 19:55; 24 Andrew Wasdell (M40) 20:31; Martin Erasmus (M50) 21:16; 91 Laurence Tye (M17) 23:37; 92 Peter Tye (M45) 23:39; 96 Johann Vick (F40) 23:53; 141 Samuel Tye (M15) 25:04; 220 Malcolm Kidby (M45) 27:27; 308 Colin Burnett (M65) 30:11; 344 Lewis Howard (M15) 31:30; 464 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 30: Greg Rutherford wins the Long Jump with 8.34m (w+0.9) and Chris Clarke is 6th in the 200m in 20.71 (w+0.3) at the Diamond League meeting in Stockholm.
Link to full results from Stockholm.
July 29: pbs galore at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
July 29: The MMK Veteran Men and Women both win the final Eastern Vets League Match at Bedford.
Provisional results from Bedford.
July 28: Greg Rutherford is selected to represent Great Britain at the World Championships in Beijing from 22-30 August.
Link to full story on the UKA website.

July 26: Marshall Milton Keynes U20/U17 Team finishes third in the fourth YDL UAG Midlands Premier Division Match at a woefully wet Wolverhampton.
Full results from Wolverhampton.
July 26: Four MMK U13 athletes represent Buckinghamshire at the Southern Inter-County Match at Kingston.
Buckinghamshire results from Kingston.
Link to full results from Kingston.
July 26: Milton Keynes Junior Park Run (2km): 1 Tom Sharp (M15) 6:57; 112 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
July 25/26: Hammer Bronze for Bunt Scott at the British Masters Championships at Birmingham.
MMK results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
July 25: Greg Rutherford finishes third in the Long Jump with 8.18m (w+0.0) at the Anniversary Games in the Olympic Stadium.
Link to full results from London.
July 25: Buckingham Park Run (5km): 2 Jamie Seddon (MS) 17:54; 163 finished.
Link to full results from Buckingham.
July 25: South Oxhey Park Run (5km): 5 Kelvin Smith (M65) 23:15; 36 finished.
Link to full results from South Oxhey.
July 25: Daventry Park Run (5km): 7 Matt Clarke (MS) 18:48; 116 finished.
Link to full results from Daventry.
July 25: Milton Keynes Park Run (5km): 17 Jeremy Vick (MS) 19:39; 34 Andrew Wasdell (M40) 20:44; 39 Kevin Church (M50) 21:15; 46 Mervyn Phillips (M55) 21:42; 64 Chris Youens (MS) 22:32; 87 Laurence Tye (M17) 23:16; 108 Peter Tye (M45) 23:56; 103 Samuel Tye (M15) 23:45; 110 Johann Vick (F40) 24:01; 184 Malcolm Kidby (M45) 26:23; 221 Michael Chance (M45) 27:33; 260 Hazel Cockerill (F50) 28:24; 337 Colin Burnett (M65) 31:05; 547 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 22: BMC Meeting, Eltham: 1500m Nadine Lewycky (FS) 5:09.98.
Link to full results from Eltham.
July 22: Lee Valley Sprint Meeting: 100m Daniel Oderinde (M20) 11.07 (w+0.7); 200m Chris Clarke (MS) 20.59 (w+0.0).
Link to full results from Lee Valley.
July 22: Newham Open Meeting: 100m/200m Rita Twum (FS) 12.93(w+1.3,pb)/27.34(w+1.1,pb).
Link to full results from Newham.
July 22: Doug Anderson Memorial 5km race, Bedford: 4 Gary Blaber (M40) 16:55; 291 finished.
Link to full results from Bedford.

July 19: The MMK Vets shine at the Vets Inter-Area match at Solihull.
Eastern Vets results from Solihull.
Link to full results from Solihull.
July 19: Throws Fest, Birmingham: Kayleigh Presswell (FS) 50.77, Emma Beardmore (FS) 44.29.
Link to full results from Birmingham.
July 19: The MMK Team (Rachel Robinson, Tom Hayman, Nadine Lewycky and Tom Comerford) finish eighth (first mixed team) in the Marathon Relay at the Olympic Park.
4 x 1/4 Marathon Relay: 8 MMK Tigers (Rachel Robinson 41:44, Tom Hayman 41:18; Nadine Lewycky 43:01, Tom Comerford 37:50) 2:44:37.
Link to full results from the Olympic Park.
July 19: Olympic Park 10k: 212 Jonathan Peters (MS) 40:49; 3840 Lilli Stickley (FS) 56:15; Over 10,100 finished.
Link to full results from the Olympic Park.
July 19: The Bucks U17 Women are 5th and the Men 7th at the Southern Inter-County Match at Little Marlow.
Full results from Little Marlow.
July 19: Luton 10k: 74 Keith Cook (1st M70) 51:24; 154 finished.
Link to full results from Luton.
July 19: Milton Keynes Junior Park Run (2km): 1 Robert Hickman (M15) 6:57; 2 Peter Hickman (M15) 7:14; 143 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
July 18: Chris Clarke records 200m/400m wins in 20.75(w+1.1)/47.37 at the Loughborough international meeting.
Link to full results from Loughborough.
July 18: The MMK U15/U13 Team improves to third in the final YDL Midland Premier NE Division match at Stoke.
Full results from Stoke.
July 18: Northampton Park Run (5km): 180 Edward Hill (M65) 26:39; 369 finished.
Link to full results from Northampton.
July 18: Buckingham Park Run (5km): 3 Jamie Seddon (MS) 17:31; 36 Kelvin Smith (M65) 22:05; 215 finished.
Link to full results from Buckingham.
July 18: Aylesbury Park Run (5km): 39 Alison Ray (F45) 25:06; 128 finished.
Link to full results from Aylesbury.
July 18: Daventry Park Run (5km): 3 Matt Clarke (MS) 18:38; 116 finished.
Link to full results from Daventry.
July 18: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Charlie Wheeler (M20) 16:57; 4 George Wheeler (M20) 17:10; 31 Neil Jones (M40) 19:51; 42 Archie Yabsley (M15) 20:24; 55 Mervyn Phillips (M55) 21:27; 60 Kevin Church (M50) 21:30; 69 Andrew Wasdell (M40) 21:51; 86 Julie Jones (F45) 22:25; 192 Michael Chance (M45) 25:15; 310 Hazel Cockerill (F50) 29:30; 558 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 15: pbs galore at sunny Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
July 15: Alan Humphries wins the Open University Handicap 10km race.
Germain Van Bever and Linsey Birghall run the quickest times.
Full results from the Open University.

July 12: Eight MMK athletes complete the NSPCC Milton Keynes Half Marathon, with Gary Blaber taking the third M40 prize in 11th place.
MMK results of the NSPCC Milton Keynes Half Marathon.
Link to full results of the NSPCC Milton Keynes Half Marathon.
July 11: Thomas Green improves is Club personal best to 29.58m at the CP Grand Prix at Stoke Mandeville.
Cerebral Palsy Grand Prix Meeting, Stoke Mandeville: 2 Thomas Green (F32) 29.58m.
Link to full results from Stoke Mandeville.
July 11: Sheringham Park Run, Norfolk: 27 Diane Baldwin (F55) 23:47; 136 Carl Baldwin (M60) 40:39; 143 finished.
Link to full results from Norfolk.
July 11: Northampton Park Run (5km): 19 Ian Pheasey (MS) 20:31; 184 Edward Hill (M65) 26:35; 348 finished.
Link to full results from Northampton.
July 11: Tring Park Run (5km): 37 Diane Farmer (F55) 25:38; 124 finished.
Link to full results from Tring.
July 11: Raphael Park Run, Romford (5km): 26 Kelvin Smith (M65) 22:51; 135 finished.
Link to full results from Romford.
July 11: Daventry Park Run, Romford (5km): 4 Matt Clarke (MS) 19:30; 153 finished.
Link to full results from Daventry.
July 11: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 18:08; 40 Izzy Hodgson (F17) 23:08; 56 Alison Ray (F45) 24:48; 111 Vanessa Stride (F50) 28:53; 191 finished.
Link to full results from Buckingham.
July 11: Milton Keynes Park Run (5km): 21 Eric Watkins (M17) 20:43; 32 Kevin Church (M50) 21:41; 42 Mervyn Phillips (M55) 22:10; 107 Michael Chance (M45) 25:17; 245 Hazel Cockerill (F50) 30:29; 248 Colin Burnett (M65) 30:35; 257 Julie Jones (F45) 31:00; 408 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
July 11: Bronze medal for Ebony Carr (Inter Girls 100m) and Redford Curtis (Senior Boys Javelin) on Day 2 of the English Schools Track & Field Championships in Gateshead.

July 10: A club record of 12.23(w+2.5) and a silver medal for Laura Zialor in the Senior Girls Triple Jump on Day 1 of the English Schools Track & Field Championships in Gateshead. The Inter Girls 4x100m (Rachel Oderinde, Casey Hodges, Jordan Heron and Ebony Carr) qualify second fastest for the final in a Club Record 47.51; Joe Phillips breaks the Club M15 80m Hurdles record with 11.35(w+3.8).
Buckinghamshire results from Gateshead.
Link to full results from Gateshead.
July 9: Club M55 800m record for Dennis Edghill at the Biggleswade Open Meeting.
MMK results from Biggleswade.
Link to full results from Biggleswade.
July 9: Lara Bromilow wins the Standard Chartered Great City 5km race in London, with a time of 17:38; 4569 finishers.
Link to full results from London.
July 8: Lara Bromilow wins the JP Morgan Challenge 5.6km race in Battersea Park, with a time of 20:29; 10000+ finishers.
Link to full results from Battersea Park.
July 8: BMC Meeting, Perivale: 800m Nadine Lewycky 2:35.46(pb).
Link to full results from Perivale.
Several pbs at Oxford.
Link to full results from Oxford.

July 5: Nadine Lewycky is first woman home in the Newmarket 10k in 41:29.
Newmarket 10k: 20 Nadine Lewycky (1st F) 41:29; 139 finished.
Link to full results from Newmarket.
July 5: Milton Keynes Open Meeting results now available.
Full results from Milton Keynes.
July 4: The MMK Senior Team finishes third in the Southern Athletics League Division 1 match at West London Stadium.
Full results from West London Stadium, with pictures by Brian Graves.
League Tables with one round to go.
July 3-5: Greg Rutherford wins the Long Jump at the British Senior Championships at Birmingham; Chris Clarke and Joey Duck just miss out on the medals.
MMK results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
July 4: Northampton Park Run (5km): 139 Edward Hill (M65) 26:59; 288 finished.
Link to full results from Northampton.
July 4: Wycombe Rye Park Run (5km): 113 Alison Ray (F45) 26:11; 278 finished.
Link to full results from Wycombe.
July 4: Aldenham Park Run, Elstree (5km): 20 Kelvin Smith (M65) 23:16; 46 finished.
Link to full results from Aldenham.
July 4: Humber Bridge Park Run (5km): 1 Tom Comerford (MS) 17:40; 2 Rachel Robinson (FS) 19:27; 73 finished.
Link to full results from Humber Bridge.
July 4: Buckingham Park Run (5km): 16 Andrew Stiles (M50) 21:37; 109 Mel Wright (FS) 29:12; 193 finished.
Link to full results from Buckingham.
July 4: Milton Keynes Park Run (5km): 40 Jessica Nuttall (F15) 21:58; 71 Freddy Finn (M13) 23:14; 108 Michael Chance (M45) 24:53; 135 Iona Norwood (F17) 25:37; 209 Karen Bugaj (F55) 28:36; 225 Lewis Howard (M15) 29:09; 405 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 1: The MMK Veteran Men win and the Women are second in the third Eastern Vets League Match at Biggleswade.
Full results from Biggleswade.
July 1: Watford Open Meeting: 100m Daniel Oderinde (M20) 11.23 (w+0.2); 1500m/3000m Nadine Lewycky (FS) 5:08.70 (pb)/11:01.13; 3000m Charlie Wheeler (M20) 9:00.56 (pb); George Wheeler (M20) 9:03.23 (pb).
Link to full results from Watford.
June 30: Michael Aldridge (Wootton Road Runners) and Gill Fullen (Bedford Harriers) win the Milton Keynes 10km race. Rachel Cave (Higham Harriers) and Richard Simkiss (McCarkiss Elite Project) win the overall series prizes.
Full results of the Milton Keynes 10k, with pictures by Brian Graves.

June 28: Ten Gold, ten Silver and three Bronze medals at the Eastern Vets Track and Field Championships at Luton. Championship Bests for John Browne (M60 100m) and Emma Beales (F40 Discus).
MMK results from Luton.
Link to results from Luton.
June 28: Marshall Milton Keynes U20/U17 Team finishes a fine second, beating Birchfield, in the third YDL UAG Midlands Premier Division Match at Rugby. F17 4x100m Relay Teams smashes the club Record with 47.9.
Full results from Rugby.
June 27: Chris Clarke wins the 200m in 20.71 (w-0.7) at an International Meeting in Switzerland.
Link to results from Nottwil.
June 27: Ursula Ghaleb (F60) is the first F55 in the Mont Blanc Chamonix 10k.
Mont Blanc Chamonix 10k: 480 Ursula Ghaleb (F60) 70:41; 1262 finished.
Link to results from Chamonix.
June 27: Forest of Dean Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 18:07; 108 finished.
Link to full results from Forest of Dean.
June 27: Bedford Park Run (5km): 91 Alison Ray (F45) 25:23; 275 finished.
Link to full results from Bedford.
June 27: Northampton Park Run (5km): 22 Ian Pheasey (MS) 20:03; 355 finished.
Link to full results from Northampton.
June 27: Banbury Park Run (5km): 6 Phillip Catcheside (M40) 20:08; 130 finished.
Link to full results from Banbury.
June 27: Margate Park Run (5km): 24 Edward Hill (M65) 27:16; 53 finished.
Link to full results from Margate.
June 27: Buckingham Park Run (5km): 28 Kelvin Smith (M65) 22:06; 187 finished.
Link to full results from Buckingham.
June 27: Milton Keynes Park Run (5km): 4 Tom Hayman (MS) 17:57; 30 Nick Washington (MS) 20:21; 46 Ben Howard (M17) 21:05; 175 Karen Tincknell (F35) 25:40; 180 Michael Chance (M45) 25:44; 263 Vanessa Stride (F50) 28:28; 264 Karen Bugaj (F55) 28:30; 375 Katie Howard (F15) 32:31; 488 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 24: Linda Robson wins the Open University Handicap 5 mile race.
Nadine Lewycky and Greg Roach run the quickest times.
Full results from the Open University.
June 23: Matt Adcock (McCarkiss Elite Project) and Rachel Cave (Higham Harriers) win the Weedon 10km race.
Category win for John Skelton (M60) and a third place for Tanya Taylor (FS).
Full results from Weedon.
June 23: Seventeen Marshall Milton Keynes selected to represent their county at the English Schools Track & Field Championships at Gateshead on 10/11 July.
Bucks Team (plus Redford Curtis in Somerset) for English Schools Track & Field Championships.
Information on the English Schools Track & Field Championships.
June 21: Marshall Milton Keynes Youngsters close up on the leaders (and almost pip Birchfield) in the third YDL LAG Midlands Premier Division Match at Loughborough. Club records for Harrison Reed (M13 200m in 25.66(w+4.8)) and the U15 Boys 4x100m relay team (Joe Phillips, Chris Arnull, David Boakye, Ethan Wiltshire in 48.21).
Full results from Loughborough.
June 21: Silver for Freddie Curtis and Bronze for Jackson Curtis (M23 Javelin) on Day 2 of the England Athletics U23/U20 Championships at Bedford.
June 20: Silver for Redford Curtis (M20 Javelin), Bronze for Laeken Impey (F20 Hammer) and a Club Triple Jump Record of 11.90m for Laura Zialor on Day 1 of the England Athletics U23/U20 Championships at Bedford.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
June 20: Marshall Milton Keynes Senior Team wins a closely contested Sweatshop Southern Athletics League match at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
June 20: The Marshall Milton Keynes Tigers Mixed team is second fastest overall and first mixed team in the Greensand Ridge Relay.
MMK results from Leighton Buzzard.
Link to full results from Leighton Buzzard.
June 20: Northampton Park Run (5km): 158 Edward Hill (M65) 26:44; 321 finished.
Link to full results from Northampton.
June 20: Buckingham Park Run (5km): 100 Karen Bugaj (F55) 27:55; 105 Vanessa Stride (F50) 28:21; 190 finished.
Link to full results from Buckingham.
June 20: Daventry Park Run (5km): 100 2 Matt Clarke (MS) 18:25; 142 finished.
Link to full results from Daventry.
June 20: Milton Keynes Park Run (5km): 38 Nick Washington (MS) 20:41; 46 Mervyn Phillips (M55) 21:09; 52 Kevin Church (M50) 21:32; 62 Diane Farmer (F55) 22:11; 67 Dave Findel-Hawkins (M60) 22:20; 98 Peter Tye (M45) 23:25; 128 Alison Ray (F45) 24:52; 151 Karen Tincknell (F35) 25:37; 184 Hazel Cockerill (F50) 26:26; 284 Colin Burnett (M65) 29:30; 474 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 19: Eighteen Marshall Milton Keynes runners complete the Marston 5k race.
MMK results from Marston Moretaine.
Link to full results from Marston Moretaine.
June 17: 800m runners turn out at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 16: Ash Chambers (Liverpool Harriers) and Rachel Cave (Higham Harriers) win the Harborough 5 mile race.
Full results from Market Harborough.
June 14: Michal Glowacki is third man and Nadine Lewycky, second woman, in the St Albans Half Marathon.
St Albans Half Marathon: 3 Michal Glowicki (MS) 73:06; 31 Nadine Lewycky (2nd F, 1st FS) 84:59; 1360 Ursula Ghaleb (F60, 6th F55) 2:00:00; 2480 finished.
Link to full results from St Albans.
June 13/14: Gold in the Pole Vault for Rachel Gibbens, Silver for Naomi Greener and bronze for Laeken Impey at the South of England Senior/U20 Championships at Lee Valley.
MMK results from Lee Valley.
Link to full results from Lee Valley.
June 13: Bucks Schools Championships held in very wet conditions at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
June 13: Harborough Half Marathon 261 Brian Gilks (M80) 2:52:21; 261 finished.
Link to full results from Market Harborough.
June 13: Northampton Park Run (5km): 4 Matt Clarke (MS) 17:57; 166 Edward Hill (M65) 27:06; 319 finished.
Link to full results from Northampton.
June 13: Buckingham Park Run (5km): 3 Mark Palser (MS) 17:32; 66 Izabella Hodgson (F17) 24:23; 216 finished.
Link to full results from Buckingham.

June 11: Greg Rutherford wins again with 8.25m (w+0.0) at the Diamond League Meeting in Oslo.
Link to full results from Oslo.
June 10: Open Meeting, Lee Valley 100m/100m Daniel Oderinde 11.24(w+1.4)/11.08(w+1.0).
Link to full results from Lee Valley.
June 10: Loughborough v Achilles v East Midlands v Civil Service, Loughborough: HJ/JT 1/1 Devon Byrne (FS) 1.55m/35.13m.
Link to full results from Loughborough.
June 10: Chicks Chase (5k): 1 Nadine Lewycky (FS) 19:06; 3 Mel Wright (FS) 22:48; 4 Lilli Stickley (FS) 24:09; 68 finished.
Link to full results from Caldecotte Lake.
June 9: Chris McCarthy (McCarkiss Elite Project) and Imogen Norton (Wootton RR) win the Banbury 5 mile race.
Full results from Banbury.

June 7: Thomas Green is second in the Club Throw with 25.12m at the CP Grand Prix at Doncaster.
Link to full results from Doncaster.
June 7: Joey Duck runs a pb of 11.60(w-0.5) for 100m at an International Meeting in Geneva.
Link to full results from Geneva.
June 7: Greg Rutherford wins the Long Jump with 8.35m (w+1.7) at the UK Athletics Grand Prix Meeting in Birmingham. In the Club relays the U13 Boys finish second in 54.45, the U13 Girls are third in 57.25, The U15 Boys are fourth in 48.75 and the U15 Girls are 6th in 53.73. The highly-fancied U17 squads fail to get the baton round safely.
F13 4x100m: 3 Marshall Milton Keynes (Moyin Oduyemi, Lateefa Agberemi, Mia Soman, Eva Durand) 57.29.
M13 4x100m: 2 Marshall Milton Keynes (Izaac Larbi, George Ho, Freddy Finn, Harrison Reed) 54.25.
F15 4x100m: 6 Marshall Milton Keynes (Tia Margan, Iris Mae-Morse, Amber Evans, Lucy Baggett) 53.73.
M15 4x100m: 4 Marshall Milton Keynes (Hugo Wallace, David Boakye, Chris Arnull, Ethan Wiltshire) 48.75.
F17 4x100m 1 Marshall Milton Keynes (Casey Hodges, Jordan Heron, Rachel Oderinde, Ebony Carr) 48.20 (disqualified for faulty baton change).
M17 4x100m Marshall Milton Keynes (Niklas Adio, Kwame Twumasi-Tawiah, Luke Durand, Maxwell Brown) dnf.
Link to full results from Birmingham.
June 7: Freddie Curtis improves his Javelin pb to 72.73m in Raasepri, Finland.
Karis Telefon Games: Men's Javelin: 4 Freddie Curtis 72.73m, 7 Jackson Curtis 64.13m.
Link to full results from Raasepori.
June 7: Midland Masters Championships, Nuneaton: M75 SP/DT/HT/JT 1/1/1/1 Jack Kee (Guest) 9.25/27.86/38.64/22.17; M60 SP/DT/HT 2/1/1 Scott Bunt (Guest) 9.19/32.86/33.98.
Link to full results from Nuneaton.
June 7: Open Meeting, Watford: 800m/LJ Jodie Brogden (F13) 2:59.8/3.10m.
Link to full results from Watford.
June 7: Run Bedford 10k: 5 Steve Green (MS) 35:29; 60 Phillip Catcheside (M40) 41:47; 423 finished.
Link to full results from Bedford.
June 7: Coombe Hill Race: 85 Jim Miller (M65) 32:25; 123 Ariani Pisetti (FS) 36:40; 125 Alison Ray (F45) 36:56; 188 finished.
Link to full results from Coombe Hill.
June 7: Forty youngsters take part in the Quadkids event at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
June 7: Derby Half Marathon: 190 Geoff New (M40) 92:36; 2772 finished.
Link to full results from Derby.
June 7: Jonathan Pownall (M20) throws the Javelin 53.98m at the Medway & Maidstone Open Meeting.
Link to full results from Maidstone.
June 6: Gary Blaber (2nd M40) is fourth finisher in the Dartmoor Discovery 32-mile ultra marathon in 4:00:10.
Dartmoor Discovery 32-mile ultra: 4 Gary Blaber (M40) 4:00:10; 53 Alexandra Tvarozkova (F35) 5:11:50; 95 Julie Jones (F45) 5:29:42; 96 Neil Jones (M40) 5:29:43; 194 finished.
Link to full results from Princetown.
June 6: There are 384 finishers with 184 pbs at the British Milers' Club meeting at Milton Keynes.
Full results from Milton Keynes.
Pictures by Brian Graves.
June 6: MMK Senior women finish a fourth in a close second UK Women's League Meeting at Bedford.
Full results from Bedford.
June 6: Conkers Park Run, Leicestershire (5km): 53 Ivars Licietis (M55) 22:29; 409 finished.
Link to full results from Leicestershire.
June 6: Northampton Park Run (5km): 177 Edward Hill (M65) 26:43; 365 finished.
Link to full results from Northampton.
June 6: Bracknell Park Run (5km): 94 Alison Ray (F45) 26:17; 231 finished.
Link to full results from Bracknell.
June 6: Weymouth Park Run (5km): 1 Daniel Webber (MS) 17:15; 85 Karen Tincknell (F35) 25:33; 193 finished.
Link to full results from Weymouth.
June 6: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 18:06; 4 Jeremy Vick (MS) 19:16; Mick Kelly (M55) 21:50; 45 Johann Vick (F40) 23:42; 49 Izzy Hodgson (F17) 23:52; 171 Vanessa Stride (F50) 29:03; 208 finished.
Link to full results from Buckingham.
June 6: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Tom Comerford (MS) 16:43; 3 Adam Mole (MS) 18:06; 11 Carl Reynolds (M40) 18:41; 31 Jack Comerford (MS) 19:52; 62 Mervyn Phillips (M55) 20:54; 100 Melanie Wright (FS) 22:37; 334 Colin Burnett (M65) 29:20; 424 Katie Howard (F15) 32:13; 425 Ben Howard (M17) 32:14; 560 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 3: The MMK Veteran Women win and the Men are second in the second Eastern Vets League Match at Bedford.
Full results from Bedford.
June 3: Big pbs at the Watford Open Meeting.
1500m Louis Clarke (M20) 4:07.08(pb); 3000m George Wheeler (M20) 9:15.60(pb); Charles Wheeler (M20) 9:15.93(pb).
Link to full results from Watford.
June 3: Chris McCarthy (McCarkiss Elite Project) and Rachel Cave (Higham) win the Corby 5 mile race.
Full results of the Corby 5 mile race.

May 31: Martin Erasmus (M50) completes the 87.7km Comrades Marathon in South Africa in 9:28:07. Dushenran Naidoo (M4) completes the run in 11:25:15.
Comrades Marathon: 2745 Martin Erasmus 9:28:07; 9333 Dushenran Naidoo (M40) 11:25:15; 16584 started.
Link to full results from Durban.
May 31: Ebony Carr (F17) scorches to a 100m win in a pb 11.81 (w+1.0) at the Bedford International Games.
F17 100m heats/Final 1/1 Ebony Carr 12.12(w+1.6)/11.81(w+1.0, pb); 4/5 Casey Hodges 12.72(w+1.6)/12.58(w+1.0, pb); 4/6 Rachel Oderinde 12.73(w+0.4)/12.61(w+1.0, pb).
M17 100m heats/Final 2/4 Maxwell Brown 11.36(w+1.1)/11.16(w+1.1, pb).
SM 200m A race: 3 Chris Clarke 21.02(w+0.5).
Link to full results from Bedford.
May 31: MMK Senior Team finishes a close fourth in the second Southern Athletics League fixture at Crawley.
Full results from Crawley.
May 30: pb for Elle Roche with 4:36.34 for 1500m at the BMC Meeting in Manchester.
Link to full results from Manchester.
May 30: MMK U15/U13 Team finishes a fine fourth in the second YDL fixture at Birmingham. The M15 Boys 4x100m Team of Hugo Wallace, David Boakye, Chris Arnull and Ethan Wiltshire win in 48.3 to break the club record set by Craig Pickering, Pepe Nanci, Greg Rutherford and Jason Benjafield in 2001.
Full results from Birmingham.
May 30: Northampton Park Run (5km): 169 Edward Hill (M65) 27:07; 339 finished.
Link to full results from Northampton.
May 30: Conkers Park Run, Leicestershire (5km): 47 Ivars Licietis (M55) 22:22; 346 finished.
Link to full results from Leicestershire.
May 30: Newbury Park Run (5km): 59 Kelvin Smith (M65) 22:10; 416 finished.
Link to full results from Newbury.
May 30: St Albans Park Run (5km): 161 Alison Ray (F45) 24:49; 382 finished.
Link to full results from St Albans.
May 30: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:41; 49 Greg Williamson (M) 22:29; 68 Izzy Hodgson (F17) 23:52; 71 Mel Wright (FS) 24:12; 163 Vanessa Stride (F50) 29:42; 234 finished.
Link to full results from Buckingham.
May 30: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Jonathan Peters (MS) 16:46; 27 Eric Watkins (M17) 20:02; 51 Mervyn Phillips (M55) 21:34; 98 Peter Tye (M45) 23:11; 301 Ben Howard (M17) 29:43; 322 Colin Burnett (M65) 30:22; 479 Katie Howard (F15) 35:24; 560 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 25: Gary Blaber (M40) and Lara Bromilow (FS) set pbs at the UK 10k Championships/London 10k.
London 10k: 201 Gary Blaber (M40) 35:24(pb); 314 Lara Bromilow (36th FS) 37:00(pb); 2047 Julie Freeland (F40) 47:29; 11988 finished.
Link to full results from London.

May 24: Westminster Mile: Oli Lum (M20) 4:51; Mark Palser (MS) 5:00; Fi Han Bromilow (F60) 8:15; Val Russell (F65) 9:20; 1129 men and 1048 women finished.
Link to full results from Westminster.
May 23/24: Northants Championships, Corby: M17 1500 3 Daniel Hynes 4:50.0; F17 100m heat/200m Final 4/2 Grace Linnett 13.4/26.8.
May 23/24: MMK out in force at the Bucks & Oxon Track and Field Championships at Oxford.
Full results of the Bucks & Oxon Track and Field Championships.
May 23: International meeting, Oordegem, Belgium: Women's 100m B race: 3 Joey Duck 11.79(w-1.0).
Link to full results from Oordegem.
May 23: Northampton Park Run (5km): 107 Alison Ray (F45) 25:04; 142 Edward Hill (M65) 26:17; 298 finished.
Link to full results from Northampton.
May 23: Conkers Park Run, Leicestershire (5km): 64 Ivars Licietis (M55) 22:26; 391 finished.
Link to full results from Leicestershire.
May 23: Swindon Park Run (5km): 71 Kelvin Smith (M65) 22:02; 565 finished.
Link to full results from Swindon.
May 23: Daventry Park Run (5km): 5 Matt Clarke (MS) 19:01; 382 finished.
Link to full results from Daventry.
May 23: Buckingham Park Run (5km): 1 Daniel Webber (MS) 16:55; 2 Mark Palser (MS) 17:01; 8 Chris Dunn (MS) 18:38; 29 Kevin Church (M50) 21:06; 144 Hazel Cockerill (F50) 26:29; 319 finished.
Link to full results from Buckingham.
May 23: Bedford Park Run (5km): 20 Phillip Catcheside (M40) 19:49; 340 finished.
Link to full results from Bedford.

May 22: Toby Spencer (Coventry Godiva) and Rachel Cave (Higham) win the Wootton Friday 5 mile race.
Full results of the Wootton Friday 5 mile race.
May 20: Army Championships at Aldershot: Shot/Discus/Javelin 3/2/4 Lewis Barnes (MS) 11.31m/34.32m/37.50m.
May 20: Watford Open Meeting: 400m Eliot Winter (MS) 57.51; 800m Oli Lum (M20) 2:03.23(pb), Graham Jones (MS) 2:08.69(pb), Jack Meijer (M15) 2:10.49(pb), Holly Jamieson (F15) 2:28.01(pb); 1500m Elle Roche (FS) 4:41.59.
Link to full results from Watford.
May 20: Derek Jones wins the Open University Handicap 5km race.
Jeremy Vick and Linda Birhall run the quickest times.
Full results of University Handicap 5km race.

May 17: Throws Meeting, Halle, Germany: Javelin Freddie Curtis (MS) 65.90m.
Link to full results from Halle.
May 17: Midland Masters Throws Pentathlon, Derby: M75 1 Jack Kee (HT 39.23m, SP 8.94m, DT 24.14m, JT 22.33m, WT 14.23m) 3560 points.
Link to full results from Derby.
May 17: Wasdell Elite (MMK) Team wins the Round Milton Keynes Relay.
Full results from the Round Milton Keynes Relay - with pictures by Brian Graves.
Link to all-time results from the Round Milton Keynes Relay.
May 17: Joey Duck (above, left) runs 23.38 (w+2.9) pb to finish second in the 200m A Race at the Loughborough International; Ebony Carr is second in the 100m C race in 12.05(w+0.8).
Link to full results from Loughborough.
May 17: Greg Rutherford finishes 7th in the Shanghai Diamond League Meeting with 8.05m (w+1.1).
Link to full results from Shanghai.
May 17: Inaugural Club F55 Record of 21:05.62 for Diane Baldwin at the Eastern Vets 5000m at Bedford. Charlotte Bailey wins the Bedfordshire F15 HJ title with a pb 1.46m.
Link to full results from Bedford.
May 16: Cader Idris Fell Race: 167 Sophie Gibbens (FS) 2:14:25; 236 finished.
Link to full results from Dolgellau.
May 16: MMK U20/U17 Team is third again in the YDL match at Alexander Stadium, Birmingham.
Full results from Birmingham.
May 16: Conkers Park Run, Leicestershire (5km): 50 Ivars Licietis (M55) 22:48; 314 finished.
Link to full results from Leicestershire.
May 16: Forest Rec Park Run, Nottingham (5km): 9 Alice Ritchie (1st FS) 19:41; 173 finished.
Link to full results from Nottingham.
May 16: Maidenhead Park Run (5km): 79 Alison Ray (F45) 26:16; 202 finished.
Link to full results from Maidenhead.
May 16: Buckingham Park Run (5km): 7 Jeremy Vick (MS) 18:42; 46 Mel Wright (FS) 23:31; 63 Johann Vick (F40) 24:23; 66 Izzy Hodgson (F17) 24:31; 94 Karen Tincknell (F35) 26:14; 171 Vanessa Stride (F50) 32:40; 217 finished.
Link to full results from Buckingham.
May 16: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Matt Child (MS) 18:36; 25 Eric Watkins (M17) 20:06; 46 Gareth Watkins (M20) 20:56; 53 Mervyn Phillips (M55) 21:07; Kelvin Smith (M65) 21:53; 89 Dave Findel-Hawkins (M60) 22:08; 94 Debra Brent (F50) 22:15; 120 Iona Norwood (F17) 23:06; 311 Hazel Cockerill (F50) 27:58; 312 Kevin Church (M50) 27:58; 656 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 15: European Vets non-stadia Championships, Grosseto, Italy: Women's 10km Race: 69 Diane Farmer (F55) 46:29; 129 finished.
Link to full results from Grosseto.
May 13: Loughborough Students v Army: LJ 1 Devon Byrne (FS) 5.26m; SP/HT/JT 6/4/7 Lewis Barnes (MS) 10.30m/34.96m/40.48m.
Link to full results from Loughborough.
May 13: English Schools' Cup Round 1 match held at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
May 13: Richard Simkiss and Emily Waugh win the Rugby 6.
John Skelton is first M60; The MMK Senior Men finish third.
Full results from Rugby.

May 10: Big turnout for the Open Meeting at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
May 10: Malhamdale Trail Challenge: 17 Richard Harrison (M50) 3:46:21; 97 finished.
Link to full results from Malhamdale.
May 9: MMK Senior Women's Team finishes sixth in the opening UK Women's League match at Crawley.
MMK results from Crawley.
Link to full results from Crawley.
May 9: Greg Rutherford opens his season with a long jump win of 8.01m (w+0.0) at the Manchester Street Games.
Link to full results from Manchester.
May 9: Northampton Park Run (5km): 3 Graham Jones (MS) 17:00; 5 Jeremy Vick (MS) 17:29; 164 Ed Hill (M65) 27:19; 306 finished.
Link to full results from Northampton.
May 9: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:14; 176 finished.
Link to full results from Buckingham.
May 9: Darlington Park Run (5km): 70 Johann Vick (F40) 23:56; 218 finished.
Link to full results from Darlington.
May 9: Maidenhead Park Run (5km): 53 Alison Ray (F45) 25:32; 184 finished.
Link to full results from Maidenhead.
May 9: Market Harborough Park Run (5km): 29 Kelvin Smith (M60) 22:55; 118 finished.
Link to full results from Market Harborough.
May 9: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Daniel Webber (MS) 17:17; 17 Caspar Zoeftig (MS) 19:18; 56 Kevin Church (M50) 21:29; 127 Iona Norwood (F17) 24:06; 193 Karen Tincknell (F35) 26:15; 251 Hazel Cockerill (F50) 28:17; 504 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 6: MMK youngsters are well-represented in the Milton Keynes Schools District Trials, held in very windy conditions at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
May 6: The MMK Veteran Men win and the Women are second, in the first Eastern Vets League Meeting at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
May 6: Richard Simkiss and Rosie Keane win the Silverstone 10k; Marshall Milton Keynes wins the Senior Men's Team Race.
John Skelton is first M60 and Debra Brent is second F50.
Full results from Silverstone.
May 6: Watford Open Meeting 1500m Graham Jones 4:30.78.
Link to full results from Watford.
May 4: Seventeen MMK athletes complete the MK Marathon/Half Marathon.
MMK results from the MK Marathon/Half Marathon.
Link to full results from the MK Marathon/Half Marathon.
May 4: Pednor 5 - Women's race: 5 Nadine Lewycky (FS) 33:07; 54 finished.
Link to full results from Chesham.
May 2-4: British Universities' Championships, Bedford: Women's Shot Qualifying: 7 Devon Byrne (FS) 10.92m.
Link to full results from Bedford.
May 2: MMK U15/U13 Teams finishes a creditable fourth in a close YDL match at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
May 2: Northampton Park Run (5km): 6 Matt Clarke (MS) 18:15; 185 Ed Hill (M65) 27:17; 330 finished.
Link to full results from Northampton.
May 2: Portrush Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 18:54; 170 finished.
Link to full results from Portrush.
May 2: Buckingham Park Run (5km): 57 Izzy Hodgson (F17) 24:31; 117 Mel Wright (FS) 29:16; 188 Vanessa Stride (F50) 40:24; 193 finished.
Link to full results from Buckingham.
May 2: Milton Keynes Park Run (5km): 18 Eric Watkins (M17) 19:31; 45 Gareth Watkins (M20) 21:12; 50 Kevin Church (M50) 21:25; 79 Debra Brent (F50) 22:25; 80 Jeremy Vick (MS) 22:29; 101 Jim Miller (M65) 23:02; 140 Johnan Vick (F40) 24:04; 156 Alison Ray (F45) 24:32; 158 Iona Norwood (F17) 24:39; 209 Malcolm Kidby (M45) 26:29; 268 Hazel Cockerill (F50) 28:34; 496 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 29: Scott Herbert (M40) opens with a fast 11.44(w-0.4) for 100m at Lee Valley.
Link to full results from Lee Valley.
April 29: The MMK/Red Bull Racing Team wins the Open University Relay.
Full results from the Open University.
April 29: Oxford Open Meeting: Hammer Paige Barnes (F17) 43.28m.
Link to full results from Oxford.
April 26: Michal Glowacki, Daniel Webber (with Paula Radcliffe) and Rachel Robinson lead for MMK at the London Marathon.
MMK results from the London Marathon - with pictures by Tom Blackman.
Link to full results from the London.
April 26: Blackpool Half Marathon: 82 Richard Harrison (M50) 96:48; 943 finished.
Link to full results from Blackpool.
April 25: Three Peaks Race: 453 Richard Harrison (M50) 4:34:47; 702 finished.
Link to full results from Horton-in-Ribblesdale.
April 25: MMK Senior Team opens its Sweatshop SAL Campaign with fourth place at Bedford.
Full results from Bedford, with pictures by Brian Graves.
April 25: Northampton Park Run (5km): 181 Ed Hill (M65) 27:33; 325 finished.
Link to full results from Northampton.
April 25: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:56; 43 Izzy Hodgson (F17) 24:24; 167 finished.
Link to full results from Buckingham.
April 25: Reading Park Run (5km): 107 Alison Ray (F45) 25:39; 255 finished.
Link to full results from Reading.
April 25: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Stephen Green (MS) 17:24; 4 Oli Lum (M20) 17:50; 5 Stephen Green (MS) 18:04; 41 Nick Washington (MS) 21:08; 49 Eric Watkins (M17) 21:25; 50 Geoff New (M50) 21:44; 54 Kelvin Smith (M65) 21:51; 62 Gareth Watkins (M20) 22:12; 107 Jim Miller (M65) 23:47; 144 Leigh Inness (F20) 24:52; 176 Johnan Vick (F40) 25:34; 187 Karen Tincknell (F35) 26:12; 328 Mark Gardiner (MS) 30:59; 488 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 22: PBs galore at windy Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
April 19: Alan Bertram Memorial Hammer Competition, Loughborough: Emma Beardmore (FS) 44.34m, Laeken Impey (F20) 46.79m (pb), Paige Barnes (F17) 46.89m, Lauren Presswell (F17) 45.78m, Sade Ross (F17) 42.41m.
Link to full results from Loughborough.
April 19: Manchester Marathon: 331 Chris Nicholson (M40) 2:57:02 (pb); 421 Chris Dunn (MS) 2:58:00 (pb); 940 Geoff New (M50) 3:12:26 (pb); 1138 Neil Jones (M40) 3:15:13 (pb); 1650 Julie Jones (F45) 3:25:33; 7806 finished.
Link to full results from Manchester.
April 19: Flitwick 10k: 95 Martin Brent (M45) 43:14; 157 Greg Williamson (MS) 45:54 (pb); 381 Ursula Ghaleb (F60) 53:08; 466 Arianna Pisetti (FS) 56:02; 711 finished.
Link to full results from Flitwick.
April 18: MMK U20/U17 Team pipped for second place by Birchfield Harriers in a very close YDL match at Stantonbury; M20 4x100m relay team breaks club record.
Full results from Stantonbury.
Pictures of the action at Stantonbury taken by Brian Graves.
April 18: MMK results at Kettering Open Meeting are not accepted due to lack of qualified track officials.
Unofficial results from Kettering.
Unofficial results from Kettering.
Statement from Kettering.
April 18: Northampton Park Run (5km): 174 Ed Hill (M65) 27:56; 348 finished.
Link to full results from Northampton.
April 18: Buckingham Park Run (5km): 1 Daniel Webber (MS) 16:59; 2 Gary Blaber (M40) 17:23; 3 Tom Hayman (MS) 17:49; 71 Karen Tincknell (F35) 25:28; 185 finished.
Link to full results from Buckingham.
April 18: Bedford Park Run (5km): 1 Jeremy Vick (MS) 17:05; 145 Johann Vick (F40) 28:04; 282 finished.
Link to full results from Bedford.
April 18: Kings Lynn Park Run (5km): 216 Val Russell (F65) 31:48; 245 finished.
Link to full results from Kings Lynn.
April 18: Daventry Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 18:02; 150 finished.
Link to full results from Daventry.
April 18: Richmond Park Run (5km): 5 Mark Palser (MS) 17:52; 337 finished.
Link to full results from Richmond.
April 18: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Michael Kerrigan (M40) 18:12; 6 Eliot Winter (MS) 18:52; 16 Charley Madgin (M15) 19:30; 33 Kevin Church (M50) 21:07; 58 Kelvin Smith (M65) 22:11; 60 Eric Watkins (M17) 22:15; 66 Gareth Watkins (M20) 22:26; 76 Debra Brent (F50) 22:39; 150 Leigh Inness (F20) 25:02; 155 Iona Norwood (F17) 25:13; 199 Michael Groom (M60) 26:49; 256 Hazel Cockerill (F50) 28:43; 305 Colin Burnett (M65) 29:42; 318 Ian Davey (MS) 30:01; 420 Daniel Madgin (M13) 34:56; 508 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 15: Ursula Ghaleb wins the Open University Handicap 5 mile race race.
Jeremy Vick and Nadine Lewycky run the quickest times.
Full results from the Open University Handicap.

April 12: Brighton Marathon: 298 Martin Erasmus (M50) 3:13:57; 9244 finished.
Link to full results from Brighton.
April 12: Sandy 10 mile race: 294 Sharon Edghill (F45) 90:51; 462 Brian Gilks (M80) 2:09:49 (M80 record); 470 finished.
Link to full results from Sandy.
April 12: Big turmout for the Milton Keynes Pentathlon and Open Meeting at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
April 12: Depleted team is demoted at the Alpha Trophy Meeting at a windswept Lee Valley.
MMK results from Lee Valley.
Link to full results from Lee Valley.
April 12: Nadine Lewycky is 29th woman home in the Paris Marathon, but just misses 3 hours, recording 3:00:13.
Paris Marathon: 1142 Nadine Lewycky (29th woman) 3:00:13; 40172 finished.
Link to full results from Paris.
April 11: Lee Vally Open Meeting: High Jump Charlotte Bailey (F15) 1.40m (pb); Shot/Hammer Sade Ross (F17) 11.48m (pb)/40.93.
Link to full results from Lee Valley.
April 11: Northampton Park Run (5km): 133 Ed Hill (M65) 27:14; 255 finished.
Link to full results from Northampton.
April 11: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:34; 4 John Skelton (M60) 18:51; 23 Kelvin Smith (M65) 21:58; 29 Leah Hartwell (F35) 22:26; 45 Jade Brown (F17) 23:46; 165 finished.
Link to full results from Buckingham.
April 11: Graves Park Run (5km): 29 Mick Kelly (M55) 24:00; 148 finished.
Link to full results from Sheffield.
April 11: Wycombe Rye Park Run (5km): 84 Alison Ray (F45) 25:12; 262 finished.
Link to full results from Wycombe.
April 11: Milton Keynes Park Run (5km): 36 Kevin Church (M50) 21:24; 46 Jack Terrey (M15) 22:10; 78 Debra Brent (F50) 23:06; 102 Julie Jones (F45) 23:58; 105 Iona Norwood (F17) 24:05; 214 Karen Tincknell (F35) 27:04; 247 Sonia Ball (FS) 28:11; 253 Hazel Cockerill (F50) 28:28; 320 Colin Burnett (M65) 28:54; 489 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 10: Joey Duck opens her season with two fast wins (100m in 11.65 (w0.0) and 200m in 23.59(w+0.9)) at the Meza Classic in Arizona, USA, to go top of the 2015 UK Rankings for both events.
Link to full results from Arizona.
April 8: Chicks Chase, 5km: 5 Lilli Stickley 23:13; 50 finished.
Link to full results from Caldecotte Lake.
April 8: Pbs galore at the first Watford Open Meeting of the season.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
April 6: Tonbridge Open Meeting: Hammer Laeken Impey (F20) 43.77m.
Link to full results from Tonbridge.
April 6: Stanwick 10k: 6 Jeremy Vick (MS) 35:26; 30 Nadine Lewycky (2nd FS) 38:52; 347 finished.
Link to full results from Stanwick.

April 4: Thetford Throws Meeting, Bury St Edmunds: Hammer Paige Barnes (F17) 44.00m.
Link to full results from Bury St Edmunds.
April 4: Northampton Park Run (5km): 2 Matt Clarke (MS) 17:58; 179 Ed Hill (M65) 27:58; 338 finished.
Link to full results from Northampton.
April 4: Buckingham Park Run (5km): 76 Alison Ray (F45) 24:55; 203 finished.
Link to full results from Buckingham.
April 4: Weymouth Park Run (5km): 3 Daniel Webber (MS) 17:24; 91 Karen Tincknell (F35) 25:39; 277 finished.
Link to full results from Weymouth.
April 4: Cardiff Park Run (5km): 303 Mark Palser (MS) 26:07; 600 finished.
Link to full results from Cardiff.
April 4: Bracknell Park Run (5km): 33 Kelvin Smith (M65) 22:49; 301 finished.
Link to full results from Bracknell.
April 4: Milton Keynes Park Run (5km): 6 John Skelton (M60) 18:39; 24 Ben Howard (M17) 20:25; 32 Eric Watkins (M17) 20:54; 42 Kevin Church (M50) 21:10; 45 Gareth Watkins (M20) 21:13; 113 Iona Norwood (F17) 23:36; 115 Laurence Tye (M17) 23:38; 117 Peter Tye (M45) 23:40; 268 Hazel Cockerill (F50) 28:20; 282 Colin Burnett (M65) 28:54; 285 Steph Johnston (F40) 28:58; 549 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 3: Pbs galore at the Herts Phoenix Open Meeting at Welwyn Garden City.
MMK results from Welwyn Garden City.
Link to full results from Welwyn Garden City.
April 3: Maidenhead 10: 39 Gary Blaber (M40) 59:06 (pb); 915 finished.
Link to full results from Maidenhead.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000