Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Summer 2014

September 28: Daniel Webber knocks 3:30 off his marathon best with 2:37:07 in Berlin.
Berlin Marathon: 143 Daniel Webber (MS) 2:37:07 (5k 18:30; 10k 36:49; 15k 55:09; 20k 73:31; Half 77:31; 25k 92:01; 30k 1:50:41; 35k 2:09:40; 40k 2:28:42);
5007 Geoff New (M45) 3:29:02 (5k 24:59; 10k 50:05; 15k 74:42; 20k 99:22; Half 1:44:43; 25k 2:04:02; 30k 2:28:44; 35k 2:53:13; 40k 3:18:06); 28999 finished.
Link to full results from Berlin.
September 27: Scott Herbert breaks the Club Vets 100m Record with 11.4 (w+0.6) at Biggleswade.
Biggleswade Open Meeting: 100m Scott Herbert (M40) 11.4(w+0.6); Hammer Emma Beardmore (FS) 43.84m; 70mH/JT Tamzin Hill (F13) 14.1/15.48m; 70mH/HJ/LJ Isobel Blake (F13) 13.7(=pb)/1.20m/3.31m.
Link to full results from Biggleswade.
September 28: Nottingham Half Marathon: 53 Gary Blaber (M40) 79:30; 524 Geoff Aldridge (MS) 95:33; 7130 finished.
Link to full results from Nottingham.
September 27: Richard Harrison (M55) with 9:56:40 is the third veteran home in 10th place in the Wye One Way 50 mile race in Glasbury, Wales; 27 finished.
Link to full results from Glasbury.
September 27: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:45; 3 Malcolm Down (M50) 18:27(pb); 13 Kelvin Smith (M65) 21:29; 121 finished.
Link to full results from Buckingham.
September 27: Northampton Park Run (5km): 7 Matt Clarke (MS) 18:05; 232 finished.
Link to full results from Northampton.
September 27: Woodley Park Run (5km): 73 Alison Ray (F40) 24:50; 197 finished.
Link to full results from Woodley.
September 27: Bunyaville (off-road) Park Run (5km): 3 Lara Bromilow (FS) 21:23 (=course record); 9 Steve Mowll (MS) 24:15; 24 Tanya Bromilow (FS); 94 finished.
Link to full results from Brisbane.
September 27: Milton Keynes Park Run (5km): 11 Jos Dyer (MS) 18:31; 13 Jeremy Vick (MS) 18:41; 33 Mervyn Phillips (M55) 20:19; 52 Kevin Church (M50) 21:26; 53 Paul Mason (M60) 21:30; 76 Kerry Adams (F35) 22:12; 107 Iona Norwood (F17) 23:23; 162 George Hapeshi (M55) 25:46; 172 Johann Vick (F40) 26:08; 405 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 24: Scott Herbert improves his Club 400m Vets Record to 51.78 at Watford.
Watford Open Meeting: 400m Scott Herbert (M40) 51.78 (Club Vets Record); Dennis Edghill (M55) 62.05; 3000m Liam Smith (MS) 8:55.65(pb).
Link to full results from Watford.
September 24: Jeremy Vick and Linda Lytollis win the Open University 5 mile race after road works rule out the 5km handicap course.
Full results from the Open University.

September 21: Mark Palser is second in the Richmond multi-terrain Half Marathon in 78:16; 2723 finished.
Link to full results from Richmond.
September 21: Gary Blaber is first vet and Wendy Webber is third woman in the Leighton Buzzard 10.
MMK results from Leighton Buzzard with pictures by Brian Graves.
Link to full results from Leighton Buzzard.
September 20/21: Scott Bunt finishes second in the British Masters M60 Weight Pentathlon and wins the Discus with 39.68m in Birmingham.
M60 Weight Pentathlon: 2 Bunt Scott (SP 10.01m, WT 12.82m(pb), DT 39.68m(pb), HT 33.22m, JT 24.30m) 2916 points (pb).
M50 10000m: 4 Malcolm Down 38:29.48(pb); M55 10000m: 6 Mick Kelly 44:31.83.
Link to full results from Birmingham.
September 20/21: Club finishes 29th (11th Club) in the Round Norfolk Relay. Graham Jones is quickest on Stage 14.
MMK results from Norfolk.
Link to full results from Norfolk.
September 20: Youngsters turn out for the South of England Road Relays.
MMK results from Aldershot.
Link to full results from Aldershot.
September 20: Lara Bromilow is third woman home, in 17th place, in the Twilight Bay 10k, Wynnum, Queensland in 37:31.
Twilight Bay 10: 17 Lara Bromilow (3rd FS) 37:31; 148 Steven Mowll (MS) 45:47; 294 Tanya Bromilow (FS) 51:05; 1187 finished.
Link to full results from Queensland.
September 20: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:04; 33 Jade Brown (F17) 23:00; 141 finished.
Link to full results from Buckingham.
September 20: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Ewan Forsythe (M15) 18:26; 11 Hugo Gilet (M17) 19:04; 12 Jeremy Vick (MS) 19:08; 16 Eliot Winter (MS) 19:29; 43 Keith Brown (M45) 21:18; 57 Martinha Ferreira (FS) 21:48; 74 Kevin Church (M50) 22:42; 124 Peter Tye (M40) 24:28(pb); 172 Alison Ray (F40) 25:40; 178 George Hapeshi (M55) 25:56; 214 Johann Vick (F40) 27:11; 263 Malcolm Kidby (M45) 29:15; 419 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 14: Lake Vyrnwy Half Marathon: 25 Graham Jones (MS) 78:21; 1538 finished.
Link to full results from Lake Vyrnwy.
September 14: Northampton Half Marathon: 43 Keith Brown (M45) 90:37(pb); 519 finished.
Link to full results from Northampton.
September 13: Telford Open Meeting: 100m heat/100m Final/200m heat/200m Final Grace Linnett (F15) 13.46/13.51/27.78/27.94.
Link to full results from Telford.
September 13: Havant Open Meeting: Hammer Richard Goldsworthy (M20) 42.30m.
Link to full results from Portsmouth.
September 13: Buckingham Park Run (5km): 8 Lido Medori (M50) 18:43(pb); 20 Fern Yull (F20) 21:49; 138 finished.
Link to full results from Buckingham.
September 13: Coventry Park Run (5km): 4 Mark Palser (MS) 17:34; 443 finished.
Link to full results from Coventry.
September 13: Cannon Hill Park Run, Birmingham (5km): 102 Kelvin Smith (M65) 22:35; 505 finished.
Link to full results from Birmingham.
September 13: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Gary Blaber (M40) 17:30; 4 Jeremy Vick (MS) 18:16; 8 Jos Dyer (MS) 18:45; 29 Ben Howard (M17) 20:59; 65 Leah Hartwell (F35) 23:00; 101 Malcolm Kidby (M45) 23:58; 124 Peter Tye (M40) 24:35(pb); 136 Alison Ray (F40) 25:14; 143 Mark Gardiner (MS) 25:37; 310 Val Russell (F65) 32:56; 405 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 10: PBs equalled or bettered at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.

September 7: Corby Open Meeting: 100m/200m John Turner (M55) 14.1/29.5; 200m Dennis Edghill (M55) 27.8.
Link to full results from Corby.
September 7: Lara Bromilow is first woman home, in ninth place, in the Regent's Park 10k in 37:36.
Regents Park 10k: 9 Lara Bromilow (FS) 37:36; 261 finished.

Link to full results from Regents Park, London.
September 6: Greg Rutherford wins the Long Jump with 7.92m(w-1.2) at the Great City Games in Newcastle.
Link to full results from Newcastle.
September 6: World Mountain Running Championships, Stubai Valley, Austria: W60 16 Ursula Ghaleb 73:41; 21 finished. M70 41 Brian Graves 82:46; 43 finished.
Link to full results from Austria.
September 6: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:19; 20 Tanya Taylor (FS) 21:00(pb); 53 Jade Brown (F17) 24:13; 164 finished.
Link to full results from Buckingham.
September 6: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 17:32; 121 Edward Hill (M65) 26:52; 236 finished.
Link to full results from Northampton.
September 6: Reigate Priory Park Run (5km): 21 Richard Scrase (M40) 22:13; 138 finished.
Link to full results from Reigate Priory.
September 6: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Jeremy Vick (MS) 19:32; 32 Kevin Church (M50) 21:27; 41 Julie Jones (F45) 21:59; 171 Mark Gardiner (MS) 26:39; 193 Alison Ray (F40) 27:14; 223 Hazel Cockerill (F50) 28:18; 238 Max Hornshaw (M15) 28:52; 330 Val Russell (F65) 32:44; 353 Malcolm Kidby (M45) 33:53; 438 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 5: Laura Zialor finishes second in the Triple Jump with 11.67m (w-0.1), Jonathan Pownall is third in the Javelin with 63.60m(pb), Ebony Carr is fifth in the 100m with 12.21 (w0.0), and Naomi Greener is sixth in the Long Jump with 5.22m (w+0.3) at the UK School Games in Manchester.
September 5: Mark Palser and Alex Knowles win the Willen Lake 6 on Day 6 of the Brian Graves Tour of Milton Keynes, as Mark and Julie Jones win the Tour.
Full results from Day 6 of the Brian Graves Tour of Milton Keynes, with pictures by Max Kirschner.
September 4: Mark Palser and Julie Jones win the Campbell Park 5 on Day 5 of the Brian Graves Tour of Milton Keynes, to consolidate their leads in the Tour.
Full results from Day 5 of the Brian Graves Tour of Milton Keynes, with pictures by Max Kirschner.
September 3: Freddie Curtis (M20) throws the javelin 70.02m in Laihia, Finland.
Link to full javelin results from Finland.
September 3: Scott Herbert improves his MMK Vets 100m and 200m Records with 11.46 (w+0.9) and 23.03 (w+0.3) at the Lee Valley Sprints meeting. Chris Clarke runs 20.59 (w+0.5) for 200m.
Link to full results from Lee Valley.
September 3: Mark Palser and Sarah Lambert win the Hill Race on Day 4 of the Brian Graves Tour of Milton Keynes.
Full results from Brickhill Woods, with pictures by Max Kirschner.
September 2: Oxford City Open Meeting: 800m Annie Jankowiak 2:40.06; Hammer Richard Goldsworthy (M20) 41.65m.
Link to full results from Oxford.
September 2: Graham Jones and Julie Jones run the quickest times in the Stantonbury Mile Races on Day 3 of the Brian Graves Tour of Milton Keynes.
Full results from Stantonbury with pictures by Brian Graves.
September 2: Ebony Carr, Naomi Greener, Jonathan Pownall and Laura Zialor have been selected to represent England South West at the UK School Games in Manchester from 4-7 September.
September 1: Mark Palser and Julie Jones win the Potterspury 5 mile Cross Country. Mark leads the Men's Tour of Milton Keynes by three seconds, while Julie Jones is two minutes clear in the Women's Tour.
Full results of the Potterspury 5 with pictures by Brian Graves.

August 31: Daniel Webber and Julie Jones win the Tattenhoe 11k to take early leads in the Tour of Milton Keynes.
Full results of the Tattenhoe 11k with pictures by Brian Graves.
August 30/31: Devon Byrne wins the Senior Women's Heptathlon with 4899 points in the Combined Events International at Manchester.
Women's Heptathlon: 1 Devon Byrne (100mH 15.28(w-0.1), HJ 1.60m, SP 10.99m, 200m 26.67, LJ 5.16m(w+0.8), JT 35.22m, 800m 2:18.42) 4899 points.
Link to full results from Manchester.
Link to report on the England Athletics website.
August 30/31: Bronze and a new Triple Jump Club Record of 11.88m(w+1.4) for Laura Zialor at the England Athletics U15/U17 Championships at Bedford.
MMK results from Bedford.
Link to full Day 1 results from Bedford.
Link to full Day 2 results from Bedford.
August 30: John Browne is sixth in the M60 200m Final in 27.12(w-1.1).
August 30: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:28; 156 finished.
Link to full results from Buckingham.
August 30: Northampton Park Run (5km): 3 Matt Clarke (MS) 17:38; 117 Edward Hill (M65) 25:57; 260 finished.
Link to full results from Northampton.
August 30: Milton Keynes Park Run (5km): 3 Stephen Herring (M45) 17:59; 6 Mark Dowson (MS) 18:13; 68 Ben Howard (M17) 22:12; 73 Alana Slater (F35) 22:29; 113 Leah Hartwell (F35) 24:09; 169 George Hapeshi (M55) 25:57; 215 Johann Vick (F40) 27:32; 317 Val Russell (F65) 32:56; 412 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 28: John Browne breaks the Club M60 200m to win his heat in 26.61(w-1.3) at the European Vets Championships in Izmir, Turkey.
Link to full results from Izmir.

August 27: PBs hard to come by at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
August 27: Phil Kenny wins the Open University Handicap 5 mile race.
Jeremy Vick and Linda Lytollis run the quickest times.
Full results from the Open University Handicap.
August 26: Mark Roberson takes silver in the M35 Hammer with 50.16m at the European Masters Championships in Izmir, Turkey.
Link to full results from Izmir.

August 24: Greg Rutherford finishes fourth in the Long Jump with 8.04m(w+0.6) just 5cm behind the winner at the in Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
August 24: Oxford City Open Meeting: 100m/70mH/LJ Mia Soman (F13) 16.25/15.39(pb)/3.10m; SP/DT/HT Paige Barnes (F17)8.15m/23.45m/44.36m.
Link to full results from Oxford.
August 23/24: Gold for the U17 Women's 4x100m Team in a new Club F17 Record 49.37 and Bronze for Lara Bromilow in the 5000m in a new personal best 17:26.98 at the Inter-Counties championships at Bedford. Chris Clarke does not start the 200m Semi-Finals after winning his heat in 20.62(w+1.6).
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
August 23/24: European Masters Championships, Izmir, Turkey: M60 100m Heat/Final 2/- John Browne 12.67 (w+0.2 Q)/dnf.
Link to full results from Izmir.
August 23: Club Vets 400m Record for Scott Herbert with 52.23 at the Herne Hill Open Meeting.
Link to full results from Herne Hill.
August 23: Buckingham Park Run (5km): 13 Tanya Taylor (FS) 21:09; 128 finished.
Link to full results from Buckingham.
August 23: Keswick Park Run (5km): 50 Malcolm Kidby (M45) 25:00; 123 finished.
Link to full results from Keswick.
August 23: Kings Lynn Park Run (5km): 160 Val Russell (F65) 31:41; 187 finished.
Link to full results from Kings Lynn.
August 23: Northampton Park Run (5km): 128 Edward Hill (M65) 26:29; 241 finished.
Link to full results from Northampton.
August 23: Wolverhampton Park Run (5km): 29 Kelvin Smith (M60) 21:35; 142 finished.
Link to full results from Wolverhampton.
August 23: Lanhydrock Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 18:12; 152 finished.
Link to full results from Lanhydrock.
August 23: Milton Keynes Park Run (5km): 7 Malcolm Down (M50) 18:59; 10 Jeremy Vick (MS) 19:33; 12 Dan Brumby (MS) 19:46; 21 Nick Washington (MS) 20:31; 33 Tom Sharp (M15) 21:03 (pb); 35 Mervyn Phillips (M55) 21:09; 45 Paul Mason (M60) 21:34; 90 Chris Youens (MS) 23:16; 129 Laurence Tye (M17) 24:12; 137 Samuel Tye (M13) 24:35 (pb); 145 Peter Tye (M40) 24:46; 182 Karen Tincknell (F35) 26:00; 191 George Hapeshi (M55) 26:17; 247 Johann Vick (F40) 27:59; 434 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 17: Daniel Webber is third in the Kimbolton Half Marathon in 75:38.
Kimbolton Half Marathon: 3 Daniel Webber (MS) 75:38; 7 Gary Blaber (M40) 78:47; 124 Chris Cahill (M45) 100:27; 435 finished.
Link to full results from Kimbolton.
August 17: Long Jump Gold again for Greg Rutherford as he wins the European Championship with 8.29m(w-0.4).
Men's Long Jump Final: 1 Greg Rutherford (GBR) 8.29m(w-0.4); 2 Louis Tsatoumas (Greece) 8.15m(w-0.4); 3 Kafetien Gomis (France) 8.14m(w+1.5); 4 Eusebio Caceres (Spain) 8.11m(w-0.7); 5 Michel Torneus (Sweden) 8.09m(w+0.1); 6 Ignisious Gaisah (Netherlands) 8.08m(w-0.6); 7 Tomasz Jaszcuk (Poland) 8.07m(w+1.5); 8 Christian Reif (Germany) 7.95m(w+0.5); 9 JJ Jegede (GBR) 7.88m(w+0.0); 10 Elvijs Misans (Latvia) 7.76m(w-0.9); 11 Chris Tomlinson (GBR) 7.75m(w-1.0); 12 Adrian Strzalkowski (Poland) 7.63m(w-0.5).
Link to full results from Zurich.
August 16/17: Gold for Jonathan Pownall, Silver for Laura Zialor and Bronze for Ebony Carr at the South of England U17/U15 Championships at Crystal Palace.
MMK results from Crystal Palace.
Link to full results from Crystal Palace.
August 16: Buckingham Park Run (5km): 77 Mark Palser (MS) 30:08; 110 finished.
Link to full results from Buckingham.
August 16: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Stephen Green (MS) 16:46; 2 Jonathan Peters (MS) 16:49(pb); 8 Steve Herring (M45) 18:13; 17 Dan Brumby (MS) 19:26; 20 Carl Reynolds (M40) 19:39; 29 Nick Washington (MS) 20:23; 36 Charley Madgin (M13) 20:55(pb); 41 Mervyn Phillips (M55) 21:16; 48 Paul Mason (M60) 21:34; 50 Chris Youens (MS) 21:37; Julie Jones (F45, 2F) 21:43; 130 Laurence Tye (M17) 24:54; 143 Malcolm Kidby (M45) 25:17; 149 Peter Tye (M40) 25:24; 168 Samuel Tye (M13) 25:58; 260 Lewis Howard (M13) 28:59; 430 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 15: Greg Rutherford automatically qualifies for Sunday's Long-Jump Final (starting at 2:56pm) with 8.03m(w+0.4) in the second round of the European Championships Qualifying competition in Zurich.
Link to full results from Zurich.
August 14: Chicks Chase 5k, Caldecotte Lake: 3 Mel Wright (FS) 22:01; 38 finished.
Link to full results from Caldecotte Lake.
August 13: West London Athletics Network Challenge, Willesden: 100m Subomi Onanuga (MS) 10.92 (w+3.0); Javelin Redford Curtis (M20) 55.25m.
Link to full results from Willesden.
August 13: Barney Memorial 5k, Peterborough: 5 Stephen Green (MS) 16:26(pb); 38 Daniel Brumby (M40) 19:02(pb); 166 finished.
Link to full results from Peterborough.
August 13: More PBs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.

August 10: Bearbrook 10k, Aylesbury: 28 Steve Herring (M45) 37:27; 381 finished.
Link to full results from Aylesbury.
August 10: Lara Bromilow is first female home in the Regents Park Summer 10k, in 38:47.
Regents Park Summer 10k, London: 8 Lara Bromilow (1st female) 38:47; 431 finished.
Link to full results from Regents Park.
August 10: Small turnout for a very wet Milton Keynes Open Meeting.
Full results from Milton Keynes.
August 9/10: Gold for Jack Kee, Bunt Scott and Kevin Bradley at the British Masters Championships in Birmingham.
MMK results from the British Masters Championships in Birmingham.
Link to full results from the British Masters Championships in Birmingham.
August 9: Buckingham Park Run (5km): 4 Paul Erwood (MS) 19:55; 104 finished.
Link to full results from Buckingham.
August 9: Northampton Park Run (5km): 3 Matt Clarke (MS) 17:38; 234 finished.
Link to full results from Northampton.
August 9: Cardiff Park Run (5km): 3 Mark Palser (MS) 16:41; 587 finished.
Link to full results from Cardiff.
August 9: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Stephen Ratcliffe (MS) 17:25; 16 Nick Washington (MS) 19:37; 31 Paul Mason (M60) 21:34; 38 Mervyn Phillips (M55) 21:46; 39 Charley Madgin (M13) 21:52; 102 Max Hornshaw (M15) 24:07; 108 Laurence Tye (M17) 24:22; 136 Karen Tincknell (F35) 25:08; 163 Samuel Tye (M13) 26:06; 174 Peter Tye (M40) 26:24; 197 Malcolm Kidby (M45) 27:02; 206 Jessica Nuttall (F13) 27:39; 395 Val Russell (F65) 34:36; 520 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 7: Throwers turn out for the Biggleswade Throws Festival.
MMK results from Biggleswade.
Link to full results from Biggleswade.
August 6: More pbs at Oxford.
MMK results from Oxford.
Link to full results from Oxford.
August 6: The MMK Veteran Women win but the Men slip to third in the Final Vets League match at St Ives. Overall, the women win and the men are second.
Full results from St Ives.

August 3: Kayleigh Presswell wins the Hammer, with Redford Curtis is second in the Javelin, at the Southern Inter-County U20/U15 match at Hendon.
Buckinghamshire results from Hendon.
Link to full results from Hendon.
August 2: The MMK Senior Team wins a close final Sweatshop SAL match at Parliament Hill, London by 8 points to ensure promotion to Division 1.
Full results from Parliament Hill - with pictures by Brian Graves.
Link to the final league tables on the Sweatshop SAL website.
August 2: Bedford Park Run (5km): 6 Phillip Catcheside (M40) 19:43; 243 finished.
Link to full results from Bedford.
August 2: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:18: 12 Kelvin Smith (M65) 22:25; 25 Josh Rooney (M17) 23:42; 116 finished.
Link to full results from Buckingham.
August 2: Poole Park Run (5km): 2 Gary Blaber (M40) 17:15; 437 finished.
Link to full results from Poole.
August 2: Victoria Park Run, Glasgow (5km): 1 Mark Ryall (MS) 15:41: 212 finished.
Link to full results from Glasgow.
August 2: Northampton Park Run (5km): 102 Edward Hill (M65) 25:56; 232 finished.
Link to full results from Northampton.
August 2: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Steve Green (MS) 17:51; 13 Alfie Yabsley (M15) 19:35; 14 Caspar Zoeftig (MS) 19:35; 19 Jeremy Vick (MS) 19:52; 20 Carl Reynolds (M40) 19:55; 41 Julie Jones (F45) 21:08; 42 Neil Jones (MS) 21:09; 44 Mervyn Phillips (M55) 21:21; 47 Sam Bradley (MS) 21:28; 57 Paul Mason (M60) 21:52; 83 Dave Findel-Hawkins (M60) 23:02; 163 George Hapeshi (M55) 25:56; 167 Tony Byrne (M55) 26:02; 170 Ursula Ghaleb (F60) 26:10; 172 Aaron Wooton (M15) 26:18; 180 Malcolm Kidby (M45) 26:35; 221 Nikki Kay (F11) 27:42; 223 Johann Vick (F35) 27:46; 226 Max Hornshaw (M15) 27:51; 455 Hazel Cockerill (F50) 52:22; 455 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 1: One-two for Steve Green and Matt Clarke at the Blisworth Friday 5k Race.
Blisworth 5k: 1 Stephen Green (MS) 16:36; 2 Matt Clarke (MS) 16:56; 6 Jeremy Vick (MS) 17:40; 9 Steve Herring (M45) 17:50; 28 Nick Washington (MS) 20:17; 100 Tracey Shepherd (F45) 27:15; 118 finished.
Link to full results from Blisworth.
July 31: Chris Clarke finishes sixth in the Semi Final of the Commonwealth Games Men's 200m in 20.71(w+0.3) and does not progress to the Final.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

July 30: Greg Rutherford wins the Commonwealth Games Men's Long Jump with 8.20m in Glasgow - picture of the winning jump and medal ceremony by Jim Bennett.
Men's Long Jump Final: 1 Greg Rutherford (Eng) 8.20m(w-0.7); 2 Zarck Visser (SA) 8.12m(w-0.4); 3 Rushwahl Samaai (SA) 8.08m(w-0.1); 4 Fabrice Lapierre (Aus) 8.00m(w+0.9); 5 Chris Tomlinson (Eng) 7.99m(w+1.4); 6 Robbie Crowther (Aus) 7.96m(w+2.1); 7 JJ Jegede (Eng) 7.81m(w+0.3); 8 Tyrone Smith (Ber) 7.79m(w+0.9); 9 Damar Forbes (Jam) 7.71m(w+0.1); 10 David Registe (DMA) 7.52m(w+1.1); 11 Tera Kiplangat (Ken) 7.45m(w+0.1); 12 Henry Frayne (Aus) nm.
July 30: Chris Clarke qualifies for tomorrow's Commonwealth Games Men's 200m semi-finals, finishing second in Heat 8 in 20.71(w-1.8) in Glasgow.
July 30: Doug Anderson 5k, Bedford: 7 Daniel Webber (MS) 16:47; 8 Tom Comerford (MS) 16:53; 24 Jos Dyer (MS) 18:28; 167 Karen Tincknell (F35) 24:04; 310 finished.
Link to full results from Bedford.
July 30: 22 PBs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
July 29: Greg Rutherford qualifies for tomorrow's Long Jump Final with his first jump of 8.05m(w+1.2) (the longest jump) in Glasgow.
Very slow link to full athletics results from Glasgow.

July 27: Six MMK athletes represent Buckinghamshire at a Southern Inter-County match at Kingston.
Buckinghamshire results from Kingston.
Link to full results from Kingston.
July 27: MMK U20s/U17s finish third in the final Youth Development League U20 Match at Plymouth, to gain promotion to Midlands Premier 1 next year.
Full results from Plymouth.
July 27: Medals galore, and the British M75 Hammer Record for Jack Kee, at the Eastern Vets Championships at Sandy.
MMK results from Sandy.
Link to full results from Sandy.
July 26: Scott Herbert runs 300m in 38.22 at the Herne Hill 125th Anniversary Meeting at Tooting Bec to go 4th on the UK M40 all-time rankings.
200m/300m 1/1 Scott Herbert (M40) 24.05(w-1.8)/38.22.
Link to full results from Tooting Bec.
July 26: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:41: 5 Lido Medori (M50) 19:38; 15 Kelvin Smith (M65) 22:15; 111 finished.
Link to full results from Buckingham.
July 26: Marple Park Run (5km): 102 Malcolm Kidby (M45) 27:02; 176 finished.
Link to full results from Marple.
July 26: Northampton Park Run (5km): 102 Edward Hill (M65) 26:17; 224 finished.
Link to full results from Northampton.
July 26: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Steve Green (MS) 16:54; 8 Devon Harford (M15) 19:10; 9 Jack Meijer (M13) 19:13; 11 Jeremy Vick (MS) 19:32; 12 Daniel Brumby (M40) 19:42; 17 Carl Reynolds (M40) 19:52; 27 Neil Jones (MS) 20:31; 30 Nick Washington (MS) 20:49; 37 Owain Williams (M15) 21:01; 40 Julie Jones (F40) 21:07; 49 Sam Bradley (MS) 21:37; 55 Emma Mears (F15) 21:47; 80 Holly Jamieson (F15) 23:16; 81 Charlotte Moyse (F15) 23:16; 149 Leah Williams (F35) 25:27; 158 Tony Byrne (M55) 25:47; 195 George Hapeshi (M55) 26:44; 439 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 25: Freddie Curtis fails to register a mark in the Javelin Qualifying Round at the World Junior Championships in Eugene, Oregon.
Link to full results from Eugene.
July 23: Sprints evening, Lee Valley: 100m/200m Joey Duck (FS) 12.04(w-0.8)/23.82(w+0.9).
Link to full results from Lee Valley.
July 23: More pbs at Oxford.
MMK results from Oxford.
Link to full results from Oxford.
July 23: Peter Cox wins the Open University Handicap 10km race.
Stewart Fraser and Sue Pearce run the quickest times.
Full results from the Open University.
July 22: Thomas Green is selected to represent Great Britain at the IPC European Championships at Swansea.
Link to full story on the UKA website.

July 20: Vets Inter-Area Match, Solihull: M60 400m/800m/1500m/3000m 6/5/3/3 John Skelton 71.56/2:39.05/5:09.80/10:54.41; W35 100m/200m/400m/HJ 5/5/5/3 Corinne Nurse 14.37/29.02/1.35m/64.46.
July 20: Steve Green finishes ninth in the Anniversary 5 at the Olympic Park in 28:23.
Anniversary 5: 9 Steve Green (MS) 28:23; 666 Chris Youens (MS) 41:22; 3321 finished.
Link to full results from London.
July 20: Win for Ebony Carr, as MMK athletes are out in force at the Southern Under 17 Inter-County match at Portsmouth.
Buckinghjamshire results from Portsmouth.
Link to full results from Portsmouth.
July 20: Hammer win and an F17 Club Record 49.38m for Lauren Presswell at the Jumps and Throws Festival in Birmingham.
Senior Women: Triple Jump B6 Laura Zialor 11.22m (w+0.2); Hammer A5 Kayleigh Presswell (1st F20) 53.12m, B4 Emma Beardmore (FS) 42.09m. F17 Hammer 1 Lauren Presswell 49.38m (Club Record), 3 Paige Barnes 42.44m.
Link to full results from Birmingham.
July 19: Iffley Road Mile, Oxford: Graham Jones (MS) 4:49.83.
Link to full results from Oxford.
July 19: MMK youngsters finish second in a close Youth Development League U15 Match at Stoke, to finish third overall in the final league table.
Full results from Stoke.
July 19: Cardiff Park Run (5km): 9 Mark Palser (MS) 17:48; 395 finished.
Link to full results from Cardiff.
July 19: Northampton Park Run (5km): 81 Edward Hill (M65) 26:08; 191 finished.
Link to full results from Northampton.
July 19: Milton Keynes Park Run (5km): 4 Ross MacKenzie (MS) 18:07; 19 Jack Comerford (MS) 20:04; 36 Jeremy Vick (MS) 21:38; 47 Kevin Church (M50) 22:15; 50 Sam Bradley (MS) 22:25; 73 Eric Watkins (M17) 23:44; 143 George Hapeshi (M55) 26:57; 172 Karen Tincknell (F35) 28:28; 173 Johann Vick (F40) 28:29; 198 Hazel Cockerill (F50) 29:20; 342 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 16: PBs galore at Watford.
Link to full results from Watford.
July 15: Joey Duck wins the 200m in 24.00 and Kayleigh Presswell smashes her Club Hammer Record with 54.67m at the Welsh International in Cardiff.
Link to full results from Cardiff.
July 13: Joey Duck sets a windy pb of 23.44 (w+2.9) to finish second in the 200m at an International Meeting in Donnas, Italy.
100m heat/100m Final/200m 2/4/2 Joey Duck (FS) 11.83(w+0.9)/11.70(w+0.8)/23.44(w+2.9, pb).
Link to full results from Italy.
July 12: MMK Seniors have a big win in the Sweatshop Southern Athletics League Match at Newham to stay on course for promotion.
Full results from Newham.
Link to the SAL League Tables. Marshall Milton Keynes are second with one match to go. The top 2 will gain promotion.
Pictures from Newham by Brian Graves.
July 12: BMC Meeting, Trafford: 1500m Ryan Burling (MS) 3:58.04(pb).
Link to full results from Trafford.
July 12: Buckingham Park Run (5km): 13 Josh Rooney (M17) 22:50; 86 finished.
Link to full results from Buckingham.
July 12: Milton Keynes Park Run (5km): 14 Phillip Catcheside (M40) 20:07; 15 Neil Jones (MS) 20:10; 41 Gareth Watkins (M17) 21:26; 46 Mervyn Phillips (M55) 21:35; 48 Julie Jones (F40) 21:40; 79 Emily Bousfield (F20) 23:14; 251 Hazel Cockerill (F50) 28:51; 428 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 11/12: Laura Zialor (IG TJ), Jonathan Pownall (IG JT), Redford Curtis (SB JT), Ebony Carr (IG 100m) and Laeken Impey (SG HT) all finish fourth, just out of the medals, at the English Schools Championships in Birmingham.
Buckinghamshire results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
July 10: Lara Bromilow is first woman home in the JP Morgan Challenge in Battersea Park.
JP Morgan Challenge, 5.6km: 68 Michael Kerrigan (M40) 19:36; 117 Lara Bromilow (FS, 1st woman) 20:03; 14699 finished.
Link to full results from Battersea Park.
July 10: MMK U13 Girls & U13 Boys Relay Teams beat the Kelly Holmes Challenge at the Sandy Open Meeting at Biggleswade.
MMK results from Biggleswade.
Link to full results from Biggleswade.
July 10: Chicks Chase 5k: 1 Mel Wright (FS) 22:29; 4 Lilli Stickley (FS) 25:23; 34 finished.
Link to full results from Caldecotte Lake.
July 9: Open Meeting, Oxford: 100m/400m/800m Will Clarke (M17) 12.56(w+5.1, pb)/58.82/2:33.33; 1500m Daniel Hynes (M17) 4:34.82 (pb); Michael Greener (M20) 4:37.66 (pb); Javelin Edward Wilson (M20) 49.07m
Link to full results from Oxford.
July 9: Open Meeting, St Ives: Javelin Thomas Kingston (MS) 52.48m.
Link to full results from St Ives.
July 8: Chris Clarke is 6th over 200m in 21.29 (w-2.0) at an international meeting in Budapest.
Link to full results from Budapest.
July 8: Freddie Curtis is selected to represent Great Britain at the World Junior Championships in Eugene, Oregon from 22-27 July.
Link to the full story on the UKA website.

July 6: Weight Pentathlon, Ewell: M55 2 Mike Burling (HT 27.09m, SP 6.99m, DT 23.58m, JT 23.17m, WT 10.47m) 2113 points.
Link to full results from Ewell.
July 6: Thirty-nine youngsters take part in a Quadkids competition at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
July 6: Ten MMK runners complete the NSPCC Milton Keynes Half Marathon.
MMK results from the NSPCC Milton Keynes Half Marathon.
Link to full results from the NSPCC Milton Keynes Half Marathon.
July 6: The MMK Senior Women's Team battles hard and avoids relegation at the UK Women's League Division 2 match at Portsmouth.
MMK results from Portsmouth.
Link to full results from Portsmouth.
July 6: County Titles for Alfie Yabsley and Emma Mears at the Bucks U15 3000m Championships held at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
July 6: Chris Clarke wins at 200m in 20.23 (w+2.6) at an International Meeting in Mannheim, Germany.
Link to full results from Mannheim.
July 5: Thomas Green (F32) finishes second in the Club Throw with 28.12m at the CP Sport Grand Prix Meeting at Stoke Mandeville.
Link to full results from Stoke Mandeville.
July 5: Freddie Curtis wins the Javelin in a Club M20 Record 71.83m at Kannonkoski, Finland.
Link to full results from Finland.
July 5: Aylesbury Park Run (5km): 12 Kevin Church (M50) 21:33; 52 Hazel Cockerill (F50) 28:10; 86 finished.
Link to full results from Aylesbury.
July 5: Weymouth Park Run (5km): 59 Ed Hill (M65) 27:17; 100 finished.
Link to full results from Weymouth.
July 5: Bedford Park Run (5km): 86 Jeremy Vick (MS) 24:51; 138 Johann Vick (F40)27:50; 250 finished.
Link to full results from Bedford.

July 3: Greg Rutherford finishes second in the Long Jump with 8.19m (w+1.1) at the Diamond League meeting in Lausanne.
Full results from Lausanne.
July 2: PBs galore at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
July 2: The MMK Veteran Women win but the Men are pipped, in the third Veterans' League Match at Bedford.
Full results from Bedford. Including pictures by Brian Graves.
July 1: Michael Aldridge (Wootton) and Nicki Nealon (Huncote Harriers) win at the Milton Keynes 10k, to take the overall series prizes.
There are category wins for John Skelton (M60) and Alex Knowles (F50); and third place for John Hamilton (M60). The Senior Men's and Veteran Women's Teams both finish third.
Overall, John Skelton is first M60, and Jo Greenslade is third F40. Jonathan Peters and Matt Clarke are 6th and 7th Senior Men as the Semior Men's team finishes third.
Full results of the Milton Keynes 10k.

June 29: MMK U20s/U17s finish second in a very close Youth Development League U20 Match at Stantonbury, and stay on course for promotion.
Full results from Stantonbury.
YDL pictures by Brian Graves.
June 29: Joey Duck runs 11.90 (w+1.2) to finish 6th in her 100m Semi-Final at the UK Championships in Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
June 28/29: Three MMK athletes represent Buckinghamshire Schools at the Midland Multi-event Championships in Sutton-in-Ashfield.
Buckinghamshire Schools results from Sutton-in-Ashfield.
Link to full results from Sutton-in-Ashfield.
June 28: Chris Clarke (21.10(w-0.8)) and Joey Duck (23.48 (w+0.9)) both finish fifth in their 200m Finals at the UK Championships in Birmingham; Joey qualifies for the 100m semifinals, with third in 11.81(w-0.2).
Link to full results from Birmingham.
June 28: Four MMK teams complete the Greensand Ridge Relay - the Women's Team is third fastest women's team.
MMK results from the Greensand Ridge Relay - with pictures by Brian Graves.
Link to full results from the Greensand Ridge Relay.
June 28: London Inter-Club Challenge: Javelin Gaith Taha (MS) 34.73m.
Link to full results from Hendon.
June 28: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:54; 11 Mick Kelly (M55) 21:15; 80 finished.
Link to full results from Buckingham.
June 28: Northampton Park Run (5km): 2 Matt Clarke (MS) 17:53; 250 finished.
Link to full results from Northampton.
June 28: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Ewan Forsythe (M15) 19:13 (pb); 59 Kerry Adams (F35) 22:20; 69 Laurence Tye (M17) 22:47; 83 Geoff New (M45) 23:13; 99 Kevin Church (M50) 23:48; 115 Jessica Nuttall (F15) 24:29; 141 Peter Tye (M40) 25:19; 231 Johann Vick (F40) 28:06; 259 Hazel Cockerill (F50) 28:57; 421 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 27: Chris Clarke (1st in 21.14(w-0.3)) and Joey Duck (3rd in 23.70 (w-0.4)) qualify automatically for their 200m Finals at the UK Championships in Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
June 26-29: Javelin Carnival, Pihtipudas, Finland: Freddie Curtis (M20) 63.67m.
Link to full results from Finland.
June 25: Brian Daniels wins the Open University Handicap 5 mile race.
Matthew Child, Jeremy Vick and Adele Bradbury run the quickest times.
Full results of the Open University Handicap 5 mile race.
June 25: Oxford Open Meeting: 100m/400m/800m Will Clarke (M17) 12.79(w+1.2, pb)/58.68/2:22.73(pb); 300m Annie Jankowiak (M17) 43.79.
Link to full results from Oxford.
June 24: Michael Aldridge (Wootton) and Nicki Nealon (Huncote Harriers) win at the Weedon 10k.
There is a category win for John Skelton (M60), second places for Kelvin Smith (M65) and John Hamilton (M60), and third place for Jo Greenslade (F40). The Senior Men's and Veteran Women's Team both finish third.
Full results of the Weedon 10k.
June 24: 17 MMK athletes have been selected to represent Buckinghamshire Schools at the English Schools Athletics Championships. Redford Curtis will represent Somerset Schools.
Buckinghamshire Schools Team for the English Schools Athletics Championships.
Details of the English Schools Athletics Championships.

June 22: MMK youngsters finish fourth in a close Youth Development League U15 Match at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
YDL pictures by Brian Graves.
June 21/22: West Highland Way Race (95 miles): 65 Richard Harrison (M50) 23:25:30; 157 finished.
Link to full results from Scotland.
June 21/22: M20 Javelin 1-2 for Freddie and Redford Curtis at the England Athletics U23 Championships at Bedford.
F20 Hammer: 4 Kayleigh Presswell 51.82m; M20 Javelin: 1 Freddie Curtis 64.18m, 2 Redford Curtis 59.07m (pb), 8 Edward Wilson 52.08m (pb).
Link to full results from Bedford.
June 21: CP Sport Grand Prix, Doncaster: Club 2 Thomas Green (F32) 26.89m.
Link to full results from Doncaster.
June 21: Greg Rutherford jumps 7.99m (w+0.6) to finish second for Great Britain in the European Team Cup at Braunschweig, Germany.
Link to full results from Braunschweig.
June 21: MMK Seniors finish second in the Sweatshop Southern Athletics League Match at Harrow to stay on course for promotion.
Full results from Harrow.
June 21: Buckingham Park Run (5km): 8 Kelvin Smith (M65) 21:38; 70 finished.
Link to full results from Buckingham.
June 21: Northampton Park Run (5km): 2 Matt Clarke (MS) 16:43; 233 finished.
Link to full results from Northampton.
June 21: Milton Keynes Park Run (5km): 43 Kevin Church (M50) 21:07; 97 Laurence Tye (M17) 23:19; 174 Peter Tye (M40) 25:58; 244 Hazel Cockerill (F50) 28:53; 375 Naveen Krishnamurthy (F35) 37:31; 414 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 20: Marston Forest 5k: 5 Steve Green 16:40; 30 Malcolm Down (M50) 18:35; 171 Malcolm Kidby (M45) 24:58; 330 finished.
Link to full results from Marston Moretaine.
June 18: PBs hard to come by at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 17: Trafford Open Meeting: 100m/200m Hannah Bushell 13.39(w-0.3)/27.31(w+0.0).
Link to full results from Stretford.
June 17: Richard Simkiss (Kenilworth Runners) and Nicki Nealon (Huncote Harriers) win at the Harborough 5.
John Skelton is first M60 and Jo Greenslade is second F40.
Full results from Harborough.

June 14/15: Thomas Green (F32) wins the Club throw with 27.06m at the BWAA Grand Prix at Stoke Mandeville.
Link to full results from Stoke Mandeville.
June 14/15: Hammer Silver (and a Club Record 52.63m) for F20 Kayleigh Presswell, and Bronze (with 44.58m) for FS Emma Beardmore at the South of England Championships at Crystal Palace.
SEAA Champs: FS 1500m/3000m 8/10 Lara Bromilow 4:55.55/10:19.55; Hammer 3 Emma Beardmore 44.58. F20 100m Final/200m heat 5/6 Elysia Marriott 12.52(w+2.6)/26.40((w+3.2); Hammer 2 Kayleigh Presswell 52.63 (Club Record). M20 200m heat/Final 1/ Ryan Walker 21.70/dns (pulled hamstring).
June 14: Joey Duck runs 11.61(w+0.6) for 100m and 23.55(w-1.0) for 200m at an international meeting in Geneva.
100m Heat/100m B Final/200m A Final 6/1/7 Joey Duck (FS) 11.86(w-2.4)/11.61(w+0.6)/23.55(w-1.0).
Link to full results from Geneva.
June 14: Six Championship Bests (3 for MMK) at the Bucks Schools Championships, held at Stantonbury: for Laura Zialor (IG TJ), Davina Oduguwa (IG SP) and Paige Barnes (JG HT). Eight MMK athletes achieve the ESAA Qualifying Standard.
ESAA Standard for Jonathan Pownall (IB JT), Ebony Carr (IG 200m), Laura Zialor (IG HJ & TJ), Jordan Heron (JG 200m), Sade Ross (JG SP), Paige Barnes, Lauren Presswell and Laura Cumino (all IG HT).
Full results from Stantonbury.
June 14: Buckingham Park Run (5km): 11 Kelvin Smith (M65) 21:46; 84 finished.
Link to full results from Buckingham.
June 14: Northampton Park Run (5km): 3 Matt Clarke (MS) 17:53; 242 finished.
Link to full results from Northampton.
June 14: Sheffield Park Run (5km): 65 Mick Kelly (M55) 21:05; 479 finished.
Link to full results from Sheffield.
June 14: Sheringham Park Run (5km): 3 Jeremy Vick (MS) 18:31; 83 Johann Vick (FS) 29:43; 120 finished.
Link to full results from Sheringham.
June 14: Longrun Meadow Park Run (5km): 17 Ben Howard (M17) 20:13; 198 Katie Howard (F15) 32:10; 278 finished.
Link to full results from Longrun Meadow.
June 14: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Gary Blaber (M40) 17:29; 29 Jack Comerford (MS) 20:31; 36 Jason Carvalho (MS) 21:00; 43 Mervyn Phillips (M55) 21:11; 102 Aaron Wooton (M15) 23:19; 144 Mel Wright (FS) 24:35; 155 Malcolm Kidby (M45) 24:50; 457 Naveen Krishnamurthy (F35) 38:27; 486 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 11: Oxford City Open Meeting: 100m/200m/800m Will Clarke (M17) 13.08(w+0.7)/26.18(w+0.9)/2:23.32.
Link to full results from Oxford.
June 11: Open Meeting, Loughborough: 200m/LJ Devon Byrne 26.43/5.31m.
Link to full results from Loughborough.
June 10: Toby Spencer (Coventry Godiva) and Rachel Cave (Higham Harriers) win at the Banbury 5.
Category win for M60, John Skelton.
Full results of the Banbury 5.

June 8: Depleted Women's Team improves to fifth place in the second UK Women's League Division 2 match at Newham. Joey Duck beat Christine in the 200m.
MMK results from Newham.
Link to full results from Newham.
June 8: Greg Rutherfurd is second in the Long Jump with 8.24m (w+1.1) and 8th in the 100m in 10.44 (w+0.4) at the International Meeting in Helgelo, Holland.
Link to full results from Hengelo.
June 8: Big turnout for Milton Keynes Quadkids Meeting.
Full results of the Milton Keynes Quadkids Meeting.
June 7: There are 181 PBs for the 302 finishers (60.0%), a Stadium Record for Jessica Judd, and 30pbs from 42 MMK finishers (71.4%) at the BMC PB Classic Meeting at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
BMC pictures by Brian Graves.
June 7: British Thrower's Hammer Decathlon, Derby: F17 1 Paige Barnes (SP 8.16m, DT 22.60m, JT 13.36m, HT 41.51m, Brick 6.45m, Sling Ball 32.15m, Club 21.94m, Mini SP 11.41m, 1HHT 15.36m, Heavy Hammer 16.42m) 4521 points.
M70 1 Jack Kee (SP 8.96m, DT 30.59m, JT 21.89m, HT 38.95m, Brick 7.37m, Sling Ball 32.05m, Club 29.56m, Mini SP 18.44m, 1HHT 20.05m, Heavy Hammer 18.60m) 4876 points.
Link to full results from Derby.
June 7: Fountains Abbey Park Run (5km): 2 Jeremy Vick (MS) 17:43; 186 finished.
Link to full results from Fountains Abbey.
June 7: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:34; 17 Lawrence Richardson (M45) 19:47; 40 Kevin Church (M50) 21:13; 283 Hazel Cockerill (F50) 31:11; 340 Katie Howard (F15) 35:24; 386 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 4: Small turnout at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 4: MMK Veteran Women's Team wins, and the Men are second the second match in the Vets League at Cambridge.
Full results from Cambridge with pictures by Brian Graves.
June 4: Michael Aldridge (Wootton) and Rachel Cave (Higham Harriers) win again at the Corby 5.
Joanna Greenslade is the first F40 to finish.
Full results from Corby.

June 1: MMK Under 17/20 Team finishes second at Cheltenham. New Club Record 45.0 for the M20 4x100m Relay team.
Full results from Cheltenham.
June 1: Six MMK youngsters attend the Oxford City 5-star Meeting.
MMK results from Oxford.
Link to full results from Oxford.
June 1: Northants Ultra (35 miles): 35 Richard Harrison (1st M50) 6:14:21; 174 finished.
Link to full results from Lamport Hall.
May 31/June 1: Bedford International Games: Men's 200m 2 Chris Clarke (MS) 20.86 (w-0.6); Women's 200m 1 Joey Duck (FS) 23.82 (w-1.3); Pole Vault 1 Rachel Gibbens (FS) 3.65m; Hammer 9 Kayleigh Presswell (F20) 48.32m.
Link to full results from Bedford.
May 31: MMK Under 13/15 Team finishes fourth at Wolverhampton.
Full results from Wolverhampton.
May 31: Club F17 Hammer Record for Lauren Presswell at the Barrie Strange Memorial Throws Meeting at Oxford.
MMK results from Oxford.
Link to full results from Oxford.
May 31: BMC Meeting, Manchester: 1500m Ryan Burling 3:58.15 (pb).
Link to full results from Manchester.
May 31: Northampton Park Run (5km): 84 Ed Hill (M65) 25:19; 245 finished.
Link to full results from Northampton.
May 31: Bedford Park Run (5km): 3 Jonathan Peters (MS) 16:52; 4 Jeremy Vick (MS) 17:50; 266 finished.
Link to full results from Bedford.
May 31: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:47; 85 finished.
Link to full results from Buckingham.
May 31: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Stephen Green (MS) 17:54; 35 Mervyn Phillips (M55) 20:59; 104 Emily Bousfield (F20) 23:21; 141 Laurence Tye (M15) 24:46: 155 Peter Tye (M40) 25:11; 171 Michelle Milne (F35) 25:45; 440 Naveen Krishnamurthy (F35) 37:59; 490 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 28: International Meeting, Namur (Belgium) 200m 2 Joey Duck (FS) 23.98 (w+0.0).
Link to full results from Namur.
May 28: Richmond Park 10k: 103 Kadi-Ann Thomas (FS) 51:30; 282 finished.
Link to full results from Richmond Park.
May 28: Small turnout at Oxford Open Meeting.
MMK results from Oxford.
Link to full results from Oxford.

May 24/25: Devon Byrne wins the England Athletics Senior Women's Heptathlon title with a pb 5004 points at Bedford.
Senior Women 1 Devon Byrne (100mH 15.02 (w-0.3, pb), SP 11.14m, HJ 1.57m, 200m 26.40 (w-0.3), LJ 5.23m (w-1.1), JT 37.38m, 800m 2:17.58 (pb)) 5004 points (pb).
Link to full results from Bedford.
May 24/25: Championship bests for Sade Ross, Lauren Presswell and Kayleigh Presswell at the Bucks Championships at Oxford.
Full Results from Oxford.
May 24: Bedford Invitational Javelin, Bedford: 6 Mervyn Luckwell (MS) 64:36.
Link to full Results from Bedford.
May 24: Westminster Mile: Oli Lum (M20) 4:56; Martin McPheat (M50) 6:18; Mel Wright (FS) 6:34; Julie McPheat (F50) 7:22; Fi Han Bromilow (F60) 8:22; Val Russell (F65) 9:21; 3803 finished.
Link to full Results from Westminster.
May 24: Aylesbury Park Run (5km): 40 Adam Poland (MS) 28:50; 57 finished.
Link to full results from Aylesbury.
Link to full results from Northampton.
May 24: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (SM) 18:15; 76 Ed Hill (M65) 26:42; 132 finished.
Link to full results from Northampton.
May 24: Vejen Park Run (5km), Denmark: 3 Finn Hansen (M45) 20:37; 19 finished.
Link to full results from Vejen.
May 24: Brighton & Hove Park Run (5km): 9 Malcolm Down (M50) 18:29; 390 finished.
Link to full results from Brighton.
May 24: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Stephen Green (MS) 18:51; 13 Lawrence Richardson (M45) 20:25; 26 Jason Carvalho (MS) 21:21; 34 Kevin Church (M50) 21:54; 73 Emily Bousfield (F20) 24:18; 148 Hazel Cockerill (F50) 29:09; 251 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 23: Michael Aldridge (Wootton) and Rachel Cave (Higham Harriers) win the Blisworth 5.
Jonathan Peters is first MMK runner home in fifth place. In the age categories, John Skelton is second M60, while the Men's Team finishes second.
Full results from Blisworth.
May 21: Watford Open Meeting: 200m Oli Lum (M20) 26.22; 400m Felix Lum (M17) 58.40 (pb).
Link to full results from Watford.
May 21: Sue Pearce wins the Open University Handicap 5km race.
Jeremy Vick and Natalie Coleman run the quickest times.
Full results of the Open University Handicap 5km race.

May 18: Wasdell Elites win the Round Milton Keynes Relay, after a record entry of 24 teams.
Full results of the Round Milton Keynes Relay.
May 18: Loughborough International: Freddie Curtis (69.02m) and Mervyn Luckwell (67.03m) finish 5th and 6th in the Javelin; Joey Duck (23.52, w+2.3) wins the Guest 200m; Rachel Gibbens (3.70m) is equal fifth in the Pole Vault.
Link to full results from Loughborough.
May 17: Greg Rutherford wins the Long Jump at the City Games in Manchester with 8.02m.
Link to full results from Manchester.
May 17: MMK wins again in the Southern Athletics League match at Stantonbury to go top of Division 2 (North).
Chuko Cribb and Kayleigh Presswell are the athletes of the match.
Full results from Stantonbury.
Pictures by Steven Mowll.
League tables from the SAL website.
May 17: Northampton Park Run (5km): 2 Matt Clarke (SM) 17:28; 91 Ed Hill (M65) 25:28; 218 finished.
Link to full results from Northampton.
May 17: Buckingham Park Run (5km): 1 Mark Palser (SM) 17:04; 3 Daniel Webber (SM) 17:13; 4 Gary Blaber (M40) 17:28; 41 Mick Kelly (M55) 21:17; 44 Kelvin Smith (M65) 21:28; 67 Karen Tincknell (F35) 23:25; 185 finished.
Link to full results from Buckingham.
May 17: Milton Keynes Park Run (5km): 4 Stephen Green (MS) 17:53; 13 Devon Harford (M17) 19:13; 30 Lawrence Richardson (M45) 20:27; 76 Alex Brent (M11) 22:47; 392 Katie Howard (F15) 33:50; 460 Naveen Krishnamurthy (F35) 38:57; 502 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 16: Freddie Curtis (Javelin) has been selected to represent GB Juniors; Rachel Gibbens (Pole Vault) will represent England; Mervyn Luckwell (Javelin) and Joey Duck (200m) have been selected for the at the England A Team, at the Loughborough International on 18 May.
May 14: Michael Aldridge (Wootton) and Emily Waugh (Rugby & Northampton) win the Rugby 6.
In the age categories, Diane Baldwin (F55) is first; Wendy Webber (F35) is second; Kelvin Smith (M65), Joanna Greenslade (F40) and Paul Mason (M60) are third. The Veteran Women win the team race and the Senior Women are second.
Full results from Rugby.
May 14: Oxford Open Meeting: 200m/800m William Clarke (M17) 26.16(pb)/2:26.37(pb); Javelin Edward Wilson (M20) 50.69m(pb).
Link to full results from Oxford.

May 11: Excellent results at the MMK Open/Multievents meeting at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
May 10/11: Thomas Green (F32) returns to form with personal best 29.38m for the Club at the Cerebral Palsy Grand Prix Meeting at Stoke Mandeville.
Link to full results from Stoke Mandeville.
May 10: Skeleton Women's Team battles to seventh place in the opening UK Women's League Division 2 match at a wet and windy Cardiff.
MMK results from Cardiff.
Link to full results from Cardiff.
May 10: Midland Masters Throws Pentathlon, Derby: Jack Kee (M70) (HT 42.41m, SP 9.23m, DT 29.10m, JT 19.19m, WT 14.51m) 3308pts;
Paige Barnes (F17) (HT 41.19m, SP 7.88m, DT 23.83m, JT 15.12m, WT 9.75m) 2880 pts.

Link to full results from Derby.
May 10: BMC Meeting, Corby: 800m George Glinski (M17) 2:12.1; Oli Lum (M20) 2:12.5.
Link to full results from Corby.
May 10: Cardiff Park Run (5km): 81 Mark Palser (SM) 21:32; 501 finished.
Link to full results from Cardiff.
May 10: Weymouth Park Run (5km): Ed Hill (M65) 25:58; 101 finished.
Link to full results from Weymouth.
May 10: Milton Keynes Park Run (5km): 3 Gary Blaber (M40) 18:31; 5 Stephen Green (MS) 18:52; 21 Ben Howard (M17) 20:38; 37 Gareth Watkins (M17) 22:08; 43 Eric Watkins (M15) 22:31; 50 Kelvin Smith (M65) 22:49; 117 Peter Tye (M40) 25:58; 131 Michelle Milne (F35) 26:13; 149 Malcolm Kidby (M45) 26:57; 286 Katie Howard (F15) 32:34; 360 Lawrence Richardson (M45) 37:58; 386 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 7: Milton Keynes District Sports held at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
May 7: Small turnout at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
May 7: MMK Veteran Men's and Women's Teams both win the opening match in the Vets League at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
May 7: Ismail Ssenynage (Skechers) and Anna Folland (Bedford Harriers) win the Silverstone 10k.
In the age categories there is a second place for Wendy Webber (F35); The Men's Team finishes fifth and the Veteran Women fourth.
Full results from Silverstone.
May 5: Jane Ovington is first woman home in the Half Marathon at Milton Keynes.
MMK results from Milton Keynes.
Link to full results from Milton Keynes.

May 5: Great Weston 5: 7 Jeremy Vick (MS) 30:28; 140 Max Pearson (M13) 44:09; 242 finished.
Link to full results from Weston.
May 5: Thornborough 10: 39 Christine Ryder (F50) 87:32; 53 finished. Thornborough 5: 64 Mark Roberson 48:36; 117 finished.
Link to full results from Thornborough.
May 3-5: MMK students out in force for the British Universities' Championships in Bedford. Chad Lambert is just outside the medals in the Men's 1500m.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
May 3: The MMK Under 15/Under 13 Team finishes second in a very close opening match at Grantham.
Full results from Grantham.
May 3: Northampton Park Run (5km): 4 Matt Clarke (MS) 16:43; 121 Edward Hill (M65) 25:13; 286 finished.
Link to full results from Northampton.
May 3: Bedford Park Run (5km): 1 Jeremy Vick (MS) 17:56; 276 finished.
Link to full results from Bedford.
May 3: St Albans Park Run (5km): 35 Chris Mahon (M45) 20:12; 293 finished.
Link to full results from St Albans.
May 3: Walsall Park Run (5km): 43 Kelvin Smith (M65) 22:10; 211 finished.
Link to full results from Walsall.
May 3: Milton Keynes Park Run (5km): 54 Emily Bousfield (F20) 22:31; 154 Malcolm Kidby (M45) 25:50; 320 Helen Acres (F45) 30:38; 397 Katie Howard (F15) 33:09; 441 Lawrence Richardson (M45) 37:13; 464 Naveen Krishnamurthy (F35) 39:38; 490 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 30: Open Meeting, Oxford: 100m John Browne (M60) 13.33.
Link to full results from Oxford.
April 30: MMK/Redbull team wins the Open University relay - Graham Jones and Wendy Webber record the fastest times.
Full results from the Open University relay.

April 27: Shakespeare Marathon: 128 Julie Dalzell (7th F, 2nd F45) 3:28:17; 732 finished.
Link to full results from Stratford.
April 27: The MMK U20/U17 Team wins its first YDL Premier 2 match at Stoke.
Full results from Stoke.
April 26/27: Devon Byrne wins the Woodford Green Women's Pentathlon with a personal best 4895 points.
Women's Heptathlon: 1 Devon Byrne (100H 15.41 (w+2.0, pb), HJ 1.56m, SP 10.65m, 200m 26.13 (w+3.5, pb), LJ 5.12m(w+0.0), JT 37.55m (pb), 800m 2:18.22) 4895 points (pb).
Link to full results from Woodford Green.
April 26: Loughborough Student Trials: 110mH 6 Adam Balderston 15.48 (w+2.4, pb).
Link to full results from Loughborough.
April 26: Northampton Park Run (5km): 2 Matt Clarke (MS) 17:22; 9 George Glinski (M17) 18:22; 106 Edward Hill (M65) 25:29; 224 finished.
Link to full results from Northampton.
April 26: Aylesbury Park Run (5km): 1 Mark Palser (MS) 17:49; 79 finished.
Link to full results from Aylesbury.
April 26: Milton Keynes Park Run (5km): 4 Gary Blaber (M40) 17:49; 9 Jeremy Vick (MS) 18:40; 28 Mervyn Phillips (M55) 21:07; 37 Paul Mason (M60) 21:21; 49 Gareth Watkins (M17) 22:14; 51 Eric Watkins (M15) 22:17; 118 Amy Milne (F15) 24:42; 129 Emily Bousfield (F20) 25:12; 251 Hazel Cockerill (F50) 29:39; 328 Katie Howard (F15) 33:09; 345 Val Russell (F65) 34:02; 404 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 24: Greg Rutherford adds 16cms to the British Long Jump Record with 8.51m(w+1.7) in San Diego.
Link to full results from Chula Vista.
April 23: A wet night at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
April 23: Claire Mitchell wins the Open University Handicap 5 mile race.
Stewart Fraser and Natalie Coleman run the quickest times.
Full results of the Open University Handicap 5 mile race.

April 20: Kettering Open Meeting: 200m/400m William Clarke (M17) 26.2(pb)/60.7(pb); 200m/800m/Shot James Dowsett (M13) 33.2(pb)/2:47.8(pb)/4.20m; High Jump Liam Hutton 1.75m.
Link to full results from Kettering.
April 19: MMK starts with a home win in the Southern Athletics League.
Full results from Milton Keynes.
Pictures by Brian Graves.
Division 2 North League Table after one round.
April 19: Northampton Park Run (5km): 110 Edward Hill (M65) 26:03; 225 finished.
Link to full results from Northampton.
April 19: Cardiff Park Run (5km): 11 Mark Palser (MS) 17:33; 544 finished.
Link to full results from Cardiff.
April 19: Milton Keynes Park Run (5km): 12 Devon Harford (M15) 18:55; 31 Ben Howard (M17) 20:20; 35 Mervyn Phillips (M55) 20:32; 47 Gareth Watkins (M17) 21:03; 53 Paul Mason (M60) 21:22; 57 Lawrence Richardson (M45) 21:48; 68 Kelvin Smith (M65) 22:11; 130 Eric Watkins (M15) 24:03; 168 Amy Milne (F15) 24:58; 171 Peter Tye (M40) 25:04; 180 Gemma Milne (F13) 25:15; 204 Michelle Milne (F35) 26:07; 349 Malcolm Kidby (M45) 30:30; 440 Katie Howard (F15) 34:14; 458 Val Russell (F65) 35:31; 527 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 18: PB feast at the Herts Phoenix Open Meeting at Welwyn Garden City.
MMK results from Welwyn Garden City.
Link to full results from Welwyn Garden City.
April 16: Oxford City Open Meeting: 100m/200m Scott Herbert (M40) 12.01(w+0.5)/23.92(w+1.0, Club M40 Record); 200m Annie Jankowiak (F15) 28.30(w+1.1,pb).
Link to full results from Oxford.

April 13: Five MMK runners go under three hours at the London Marathon.
MMK results from London.
Link to full results from London.
April 13: Good turnout for the first Open Meeting at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
April 12: Charnwood Open Meeting: 400m/Pole Vault Ivars Licietis (M55) 62.84/2.10m (pb).
Link to full results from Loughborough.
April 12: Fast 100m time for Subomi Onanuga at the Havant Open Meeting in Portsmouth.
100m/Long Jump Subomi Onanuga (MS) 10.7/6.09m.
Link to full results from Portsmouth.
April 12: Open Meeting, Lee Valley: 100m/80mH Casey Hodges (F17) 13.38 (w-1.5,pb)/15.11 (w-2.9,pb); 300m Lizzie Adam (F17) 45.02 (pb); Hammer Laura Cumino (F17) 37.29m; Javelin Sam Taylor-Outridge (MS) 65.97m (pb); Gaith Taha (MS) 37.91m.
Link to full results from Lee Valley.
April 12: Northampton Park Run (5km): 2 Jonathan Peters (MS) 16:35; 3 Graham Jones (MS) 16:42; 224 finished.
Link to full results from Northampton.
April 12: Poole Park Run (5km): 51 Ben Howard (M20) 20:43; 447 Katie Howard (F15) 33:20; 524 finished.
Link to full results from Poole.
April 12: Weymouth Park Run (5km): 43 Edward Hill (M65) 24:41; 103 finished.
Link to full results from Weymouth.
April 12: Malahide Park Run (5km): 10 Devon Harford (M15) 18:49; 429 finished.
Link to full results from Malahide.
April 12: Milton Keynes Park Run (5km): 7 Daniel Brumby (MS) 19:31; 9 Nick Washington (MS) 19:37; 33 Paul Mason (M60) 21:19; 36 Kevin Church (M50) 21:26; 143 Malcolm Kidby (M45) 26:05; 242 Jim Lawrence (M55) 29:08; 250 Hazel Cockerill (F50) 29:20; 273 Helen Acres (F45) 29:51; Naveen Krishnamurthy (F35) 40:58; 436 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 9: Early season personal bests at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
April 8: Corby Open Meeting: 75m/150m Hannah Smith (F11) 12.3/24.4.
Link to full results from Corby.

April 6: Early season marks at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
April 6: Manchester Marathon: 134 Adrian Maidment (MS) 2:55:49 (pb); 5903 finished.
Link to full results from Manchester.
April 6: Brighton Marathon: 139 Marcus Whelband (MS) 3:03:54; 175 Martin Erasmus (M45) 3:07.15; 416 Ross MacKenzie (MS) 3:19:43; 560 Neil Jones (MS) 3:24:26; 799 Julie Dalzell (F45) 3:29:48; 8500 finished.
Link to full results from Brighton.
April 6: Jane Ovington is first woman home in the Flitwick 10k (reduced to about 9k after a road accident).
MMK results from Flitwick.
Link to full results from Flitwick.
April 5: Woodford Green Open Meeting: Hammer Laeken Impey (F20) 41.73m (4kg)/47.57m (3kg).
Link to full results from Woodford Green.
April 5: The MMK Women just avoid relegation at the Alpha-Beta Trophy Meeting at Lee Valley.
MMK results from Lee Valley - including the non-scoring events.
April 5: Northampton Park Run (5km): 4 Mark Dowson (MS) 17:39; 108 Edward Hill (M65) 25:34; 236 finished.
Link to full results from Northampton.
April 5: Milton Keynes Park Run (5km): 9 Caspar Zoeftig (MS) 19:20; 15 Jack Comerford (MS) 20:07 (pb); 27 Mervyn Phillips (M55) 20:56; 31 Chris Youens (MS) 21:22; 34 Kevin Church (M50) 21:28; 50 Lawrence Richardson (M40) 22:25; 139 Ben Howard (M17) 25:40; 140 Peter Tye (M40) 25:41; 169 Mark Palser (MS) 26:40; 278 Helen Acres (F45) 30:43; 333 Navin Krishnamurthy (F35) 33:25; 366 Val Russell (F65) 35:28; 402 Hazel Cockerill (F50) 46:51; 403 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000