Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Summer 2013

September 29: Nottingham Marathon: 35 Marcus Whelband (MS) 3:08:01; 918 finished.
Link to full results from Nottingham.

September 29: Nottingham Half Marathon: 75 Jeremy Vick (MS) 82:04; 349 Alex Knowles (F45) 92:35 (pb); 1016 Stephen Howe (M55) 1:42:13; 6585 finished.
Link to full results from Nottingham.
September 29: Gary Blaber (2:55:10), Wendy Webber (2:56:25 - 1st UK woman) and Jane Ovington (3:04:38 - 5th UK woman) lead the MMK charge at the Berlin Marathon.
MMK results from Berlin.
Link to full results from Berlin.
September 28: John Browne improves his M60 Club 100m Record at Biggleswade.
MMK results from Biggleswade.
Link to full results from Biggleswade.
September 28: Mike Leonard has been appointed by England Athletics as a National Coach Mentor for Speed.
September 28: St Albans Park Run (5km): 16 Chris Mahon (M45) 19:24 (pb); 254 finished.
Link to full results from St Albans.
September 28: Northampton Park Run (5km): 2 Matt Clarke (MS) 16:20 (pb); 109 Ed Hill (M65) 24:44; 233 finished.
Link to full results from Northampton.
September 28: Milton Keynes Park Run (5km): 36 Chris Worton (M45) 20:21; 49 Kevin Church (M45) 21:30; 51 Paul Mason (M60) 21:34; 80 Jason Carvalho (MS) 22:54; 105 Tony Byrne (M55) 23:43; 132 Jack Comerford (MS) 24:49; 249 Hazel Cockerill (F50) 28:16; 343 Val Russell (F60) 31:44; 427 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 25: MMK youngsters shine in the first Oakgrove Cross Country match.
MMK results from Oakgrove School.

September 22: Bournemouth Throws Meeting: Shot/Hammer Richard Goldsworthy (M20) 10.64m/41.60m; Shot David Goldsworthy (M50) 9.44m.
Link to full results from Bournemouth.
September 22: A win for Wendy Webber, first place for the MMK team of ten men, second place for the MMK Men and third for the MMK women at the Leighton Buzzard 10 mile road race.
MMK results from Leighton Buzzard.
Link to full results from Leighton Buzzard.
September 22: Northampton Half Marathon: 36 Paul Mason (M60) 94:17; 40 Keith Brown (M45) 95:27; 52 Geoff New (M45) 97:07; 65 Chris Worton (M45) 99:38; 482 finished.
Link to full results from Northampton.
September 21/22: Cerebral Palsy National Championships, Grantham: Club/Discus 2/3 Thomas Green 24.12m/14.27m.
Link to full results from Grantham.
September 21/22: Eleven MMK Teams compete in the South of England Road Relays at Aldershot.
MMK results from Aldershot.
Link to full results from Aldershot.
September 21: Titles for Jack Kee and Paige Barnes (and a UK best for Paige) at the Hammer Decathlon Championships at Derby.
MMK results from Derby.
Link to full results from Derby.
September 21: Abingdon Park Run (5km): 7 Adrian Maidment (MS) 17:55; 252 finished.
Link to full results from Abingdon.
September 21: Northampton Park Run (5km): 2 Matt Clarke (MS) 16:44; 7 Neil Ovington (M50) 18:16; 185 finished.
Link to full results from Northampton.
September 21: Milton Keynes Park Run (5km): 6 Mark Palser (MS) 17:59; 33 Mervyn Phillips (M55) 20:18; 52 Lawrence Richardson (M40) 21:18; 64 Kevin Church (M45) 21:53; 271 Karen Tincknell (F35) 28:33; 272 Malcolm Kidby (M45) 28:33; 382 Jason Carvalho (MS) 34:51; 401 Leah Williams (F35) 37:12; 412 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 20: Track & Field and Road-Running Rankings now updated.
Link to MMK Rankings pages.
September 18: Will Levy wins the Open University Handicap 5km race.
Jeremy Vick and Sandra Parker run the quickest times.
Full results from The Open University.
September 18: Watford Open Meeting: 100m Scott Herbert 11.66 (w+0.7).
Link to full results from Watford.

September 15: Telford Games: F15 100m heat/100m Final/200m heat/200m Final 2/6/2/4 Grace Linnett 13.5/13.4/27.8/28.0.
Link to full results from Telford.
September 15: Second places for Adrain Maidment and Jane Ovington in the Cranford 10k.
Cransley Hospice 10k: 2 Adrian Maidment (MS) 37:32 (pb); 5 Neil Ovington (M50) 38:09; 26 Jane Ovington (2nd FS) 42:29; 367 finished. Cransley Hospice Half Marathon: 21 Martin Erasmus (M45) 86:41; 181 finished.
Link to 10k results from Cranford.
Link to Half Marathon results from Cranford.
September 15: Great North Run: 235 Tom Comerford (5k 18:03, 10k 37:33, 15k 57:05)82:12; 17140 Mark Madges (28:22,57:15,86:41) 2:02:56; 30913 Andy Stiles (32:06; 66:34; 1:42:43) 2:28:14; 40717 finished.
Link to results from South Shields.
September 14/15: Medals for Jack Kee and Bunt Scott at the British Masters Championships in Birmingham.
Full results from Birmingham.
September 14/15: Naomi Greener (8th in the F17 Long Jump with 4.63m(w+0.0)) and Jonathan Pownall (4th in the M17 Javelin with 54.94m) compete in the UK Schools Games in Sheffield.
Full results from Sheffield.
September 14: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 16:55; 170 finished.
Link to full results from Northampton.
September 14: Milton Keynes Park Run (5km): 9 Malcolm Down (M50) 18:54; 11 Martin Erasmus (M45) 18:58; 38 Mervyn Phillips (M55) 20:41; 49 Paul Mason (M60) 21:13; 56 Jack Comerford (MS) 21:25; 57 Sam Daniells (MS) 21:25; 60 Lawrence Richardson (M40) 21:34; 330 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 12: MMK athletes Craig Pickering and Nikki McSweeney have been selected for the GB Bobsleigh squad, from which the teams for Sochi 2014 Winter Olympics will be chosen.
Link to full story on the BBC website.
September 12: Naomi Greener, Daniel Oderinde and Jonathan Pownall will represent the South West at the UK Schools Games in Sheffield on 14/15 September.
Link to UK Schools' Games website.

September 8: Maidenhead Half Marathon: 314 Paul Mason (4th M60) 95:36; 409 Geoff New (M45) 98:37; 476 Maria Calleia (F40) 100:46; 1687 finished.
Link to full results from Maidenhead.
September 8: Chris Clarke runs 20.44 (w+0.2) to finish third in the 200m at the IAAF World Challenge Meeting in Rieti.
Link to full results from Rieti.
September 8: Relays Meeting at Leicester: F15 4x100m 1/2 MMK (Grace Linnett, Ebony Carr, Lizzie Adam, Rachel Oderinde) 51.1/51.0.
September 8: The MMK women's team pipped into second place at the Eastern Vets Final at Bedford. The MMK men's team finish third in a strongly-contested Eastern Vets Final.
Women's results from Bedford.
Men's results from Bedford.
Pictures from Bedford by Brian Graves.
September 7: Peter Mackrell and Wendy Webber win the Willen Lake 6, but Glen Turner and Wendy are the overall winners of the Tour of Milton Keynes.
Results from the Willen Lake and final Tour Standings.
Pictures of the last day of the Tour by Brian Graves.
September 7: Abingdon Park Run (5km): 12 Charlotte Harris (1st FS) 19:46 (pb); 194 finished.
Link to full results from Abingdon.
September 7: Northampton Park Run (5km): 138 Ed Hill (M65) 26:28; 247 finished.
Link to full results from Northampton.
September 7: Milton Keynes Park Run (5km): 6 Mark Palser (MS) 18:01; 40 Michael Groom (M55) 20:36; 107 Tony Byrne (M50) 23:33; 112 Iona Norwood (F15) 23:36; 314 Val Russell (F65) 31:39; 417 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 6: Glen Turner and Wendy Webber win the Campbell Park 5 to extend their leads after Day 5 of the Tour of Milton Keynes.
Full results from Campbell Park.
Day 5 pictures by Brian Graves.
September 6: Chris Clarke runs 20.45 (w-0.2) to finish sixth in the 200m at the Diamond League Meeting in Brussels.
Link to full results from Brussels.
September 5: Glen Turner and Wendy Webber win the Brickhill Hill Race to extend their leads after Day 4 of the Tour of Milton Keynes.
Full results from Brickhill Woods.
September 4: Chad Lambert just misses the Club 1500m record at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
September 4: Tom Comerford and Wendy Webber run the quickest miles at Stantonbury; Glen Turner and Wendy lead after Day 3 of the Tour of Milton Keynes.
Full results from Stantonbury with pictures by Brian Graves.
September 3: Matt Clarke and Wendy Webber win at Potterspury; Glen Turner and Wendy lead after Day 2 of the Tour of Milton Keynes.
Full results from Potterspury with pictures by Brian Graves.
September 2: Peter Mackrell and Wendy Webber win at Tattenhoe to take early leads on Day 1 of the Tour of Milton Keynes.
Full results from Tattenhoe with pictures by Brian Graves.
September 1: Bronze medals for Jonathan Pownall in the Javelin, and the F20 4x100m Relay Team (Kai Kahembe, Dorothy Oduguwa, Molly Badham and Rita Twum), and a Club F17 Triple Jump record of 11.34m (w+2.2) for Laura Zialor, on Day 2 of the England Athletics U17/U15 Championships at Bedford.
August 31: Ebony Carr is just out of the medals in the F17 100m Final on Day 1 of the England Athletics U17/U15 Championships at Bedford.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
August 31: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 16:41; 89 Ed Hill (M65) 24:42; 221 finished.
Link to full results from Northampton.
August 31: Milton Keynes Park Run (5km): 33 Alan Humphries (M40) 20:12; 37 Ben Howard (M17) 20:34; 40 Mervyn Phillips (M55) 20:42; 65 Kevin Church (M45) 21:41; 69 Julie Dalzell (F45) 21:50; 104 Geoff New (M45) 22:55; 173 Malcolm Kidby (M45) 25:01; 176 Lawrence Richardson (M40) 25:08; 181 Max Hornshaw (M15) 25:23; 344 Val Russell (F65) 32:01; 454 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 30-September 1: Richard Harrison completes the 169km Trail du Mont Blanc in 42:43:04.
Trail du Mont Blanc (169km, 9796m of climbing): 1093 Richard Harrison (M55 - 149th M50) 42:43:04; 1686 finished.
Link to full results from Mont Blanc.

August 25: Bushy Park Multi-terrain Half Marathon, London: 151 Richard Wittering (M70) 1:57:10; 244 finished.
Link to full results from Bushy Park.
August 25: Multi-eventers shine at the Milton Keynes Open Meeting.
Pentathlon and Hammer results from Milton Keynes.
Quadkids results from Milton Keynes.
August 24/25: Sensational 200m win for Chris Clarke with 20.22 (w-1.3) Club Record (with 20.25(w-0.4) in the heats) at the Inter-Counties Championships at Bedford. This puts him ninth on the UK All-time Rankings.
Buckinghamshire results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
August 24: International Meeting, Antwerp: Men's Javelin 3 Freddie Curtis (M20) 60.26m; 4 Jackson Curtis (MS) 58.85m.
Link to full results from Antwerp.
August 24: Conkers Park Run (5km), Leicestershire: 165 Ami Gardner (F11) 31:47; 231 finished.
Link to full results from Leicestershire.
August 24: Northampton Park Run (5km): 2 Matt Clarke (MS) 16:54; 11 George Glinski (M17) 19:44; 194 finished.
Link to full results from Northampton.
August 24: Milton Keynes Park Run (5km): 7 Adrian Maidment (MS) 18:50; 13 Phil Jones (M55) 19:28; 24 Mervyn Phillips (M55) 20:26; 37 Julie Dalzell (F45) 21:23; 43 Richard Pownall (M50) 21:40; 45 Kevin Church (M45) 21:50; 83 Owain Williams (M15) 23:45; 96 Jonathan Pownall (M17) 24:18; 107 Katie James (F20) 24:57; 190 Hazel Cockerill (F50) 28:08; 221 Val Russell (F65) 30:48; 271 Susan Davey (F35) 35:35; 304 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 21: Coventry 5: 105 Kelvin Smith (2nd M60) 34:42; 112 Geoff New (M45) 35:22; 238 finished.
Link to full results from Coventry.
August 21: Fast 3000m by Archie Rippin at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.

August 18: Kimbolton Half Marathon: 10 Gary Blaber (M40) 80:41; 13 Marcus Whelband (MS) 84:07; 19 Neil Ovington (1st M50) 86:48; 29 Adrian Maidment (MS) 88:16; 315 finished.
Link to full results from Kimbolton.
August 18: Club M60 100m Record for John Browne at the Kettering Open Meeting.
MMK results from Kettering.
Link to full results from Kettering.
August 17/18: Gold for Jonathan Pownall in the M17 Javelin, and a Club F15 Hammer Record for Paige Barnes at the South of England Championships at Ashford.
MMK results from Ashford.
Link to full results from Ashford.
August 17/18: Rachel Gibbens win the Pole Vault at the British Athletics Jumps and Throws Fest at Bedford.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
August 17: British Milers Club Grand Prix, Stretford: Chad Lambert 3:54.14.
August 17: Bedford Park Run (5km): 1 Jeremy Vick (MS) 17:25; 162 finished.
Link to full results from Bedford.
August 17: Northampton Park Run (5km): 2 Matt Clarke (MS) 16:47; 246 finished.
Link to full results from Northampton.
August 17: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Graham Jones (MS) 18:19; 43 Alan Humphries (M40) 20:19; 59 Chris Worton (M45) 20:57; 60 Kelvin Smith (M60) 21:03; 65 Paul Mason (M60) 21:29; 77 Kevin Church (M45) 22:06; 78 Matthew Dunn (MS) 22:10; 84 Ivor Howard (M50) 22:40; 146 Malcolm Kidby (M45) 25:09; 158 George Hapeshi (M55) 25:30; 270 Ami Gardner (F17) 29:51; 276 Hazel Cockerill (F50) 30:13; 301 Helen Acres (F40) 31:36; 314 Ben Howard (M17) 32:04; 324 Val Russell (F65) 32:44; 367 Susan Davey (F35) 35:55; 436 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 14: Club M60 100m Record for John Browne at the Oxford Open Meeting.
MMK results from Oxford.
Link to full results from Oxford.
August 14: Greg Rutherford misses qualification for the Long Jump Final by 2cms at the World Championships in Moscow, jumping 7.87m.
Link to full results from Moscow.
August 11: Club F15 Hammer Record for Paige Barnes, and Emanuela Motta equals the F17 Pole Vault Record at the Inter-County match at Hendon.
Buckinghamshire results from Hendon.
Link to full results from Hendon.
August 11: Great Yarmouth Half Marathon: 63 Geoff New (M45) 1:41:32; 187 finished.
Link to full results from Great Yarmouth.
August 11: Bearbrook 10k: 133 Jack Comerford (MS) 45:14; 475 finished.
Link to full results from Aylesbury.
August 10: The MMK Senior Team wins convincingly in the Southern Athletics League match at Stantonbury, but it is not quite enough to avoid relegation.
Full results from Stantonbury.
Final Division 1 League Table.
Pictures by Brian Graves.
August 10: St Albans Park Run (5km): 21 Chris Mahon (M45) 19:46; 181 finished.
Link to full results from St Albans.
August 10: Northampton Park Run (5km): 89 Ed Hill (M65) 24:27; 225 finished.
Link to full results from Northampton.
August 10: Milton Keynes Park Run (5km): 9 Ian Van Lokven (M55) 18:41; 18 Alan Humphries (M40) 19:45; 34 Mervyn Phillips (M55) 20:49; 36 Paul Mason (M60) 21:05; 49 Kelvin Smith (M60) 21:33; 71 Jason Carvalho (MS) 22:50; 91 Tony Byrne (M50) 23:45; 122 Max Hornshaw (M15) 25:06; 167 Malcolm Kidby (M45) 26:21; 326 Val Russell (F65) 32:52; 386 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 8: Throwers in action at Biggleswade.
MMK results from Biggleswade.
August 7: Pbs hard to come by at windy Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
August 7: MMK Veteran Men win but the Women are second in the final Eastern Vets Match of the season at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.

August 3/4: Devon Byrne, representing England, finishes third with 4586 points in the Home Countries Heptathlon at Stoke.
Home Countries' U23 Heptathlon: 3 Devon Byrne (100mH 15.72(w+0.6), SP 10.88m, HJ 1.49m, 200m 27.09(w+1.1), LJ 5.05m, JT 35.51m, 800m 2:23.1) 4586 points.
Link to full results from Stoke.
August 3: Freddie (64.42m) and Jackson (62.51m) are seventh and ninth in the Men's Javelin at the Flanders Cup International Meeting in Ghent, Belgium.
Link to full results from Ghent.
August 3: MMK Women finish equal second at Bedford to clinch promotion at UK Women's League Division 3 Champions.
Full results from Bedford.
Pictures by Brian Graves.
August 3: Kings Lynn Park Run (5km): 97 Val Russell (F65) 31:03; 122 finished.
Link to full results from Kings Lynn.
August 3: Northampton Park Run (5km): 3 Matt Clarke (MS) 16:55; 52 Steffen Down (M15) 22:21; 66 Terry Down (M55) 23:26; 84 Ed Hill (M65) 24:52; 218 finished.
Link to full results from Northampton.
August 3: Milton Keynes Park Run (5km): 4 Ian Van Lokven (M55) 18:33; 24 Alan Humphries (M40) 20:34; 29 Chris Worton (M45) 20:59; 32 Mervyn Phillips (M55) 21:03; 35 Paul Mason (M60) 21:07; 42 Kelvin Smith (M60) 21:31; 54 Felix Lum (M15) 22:03; 82 Eric Watkins (M15) 23:26; 135 George Hapeshi (M55) 25:34; 403 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 2: Blisworth Friday 5k: 6 Matt Clarke (MS) 17:12; 10 Jeremy Vick (MS) 17:22; 73 Keith Cook (1st M65) 22:20; 155 Milford Callow (M75) 32:00; 168 finished.
Link to full results from Blisworth.
July 31: Welsh International Meeting, Cardiff: 200m 1 Chris Clarke 21.01 (w-0.3).
Link to full results from Cardiff.
July 31: Doug Anderson 5k, Bedford: 4 Liam Smith (MS) 16:33; 27 Malcolm Down (3rd M50) 18:43; 271 finished.
Link to full results from Bedford.
July 31: Good turnout at the Oxford Open Meeting.
MMK results from Oxford.
Link to full results from Oxford.
July 30: Greg Rutherford has been selected to represent Great Britain at the World Championships in Moscow next month.
Link to full story on the BBC website.

July 28: Down Tow Up Flow Half Marathon, Windsor: 94 Kelvin Smith (1st M60) 97:53; 226 Maria Calleia (9th F40) 106:56; 948 finished.
Link to full results from Windsor.
July 28: Five MMK Under 13s compete for Buckinghamshire in the Southern Inter-Counties Match at Kingsmeadow.
Buckinghamshire results from Kingsmeadow.
Link to full results from Kingsmeadow.
July 28: MMK Under 20 make it four wins in a row at Loughborough to qualify for promotion to the Premier Division next year.
Full results from Loughborough.
July 28: Silver for Ian Van Lokven at the British Masters M55 10000m Championship at Oxford.
BMAF 10000m (M55): 2 Ian Van Lokven 37:57.80; 4 Mick Kelly 41:05.17.
Link to full results from Oxford.
July 27: Young Athletes' Meeting, Leigh: 1200m/LJ Jessica Nuttall (F13) 4:07.8/3.42m.
Link to full results from Leigh.
July 27: Conkers Park Run (5km), Leicestershire: 83 Steffen Down (M15) 24:05; 387 finished.
Link to full results from Leicestershire.
July 27: Northampton Park Run (5km): 86 Ed Hill (M65) 24:33; 199 finished.
Link to full results from Northampton.
July 27: Milton Keynes Park Run (5km): 19 Alan Humphries (M40) 20:00; 28 Chris Worton (M45) 20:58; 33 Paul Mason (M60) 21:07; 41 Jason Carvalho (MS) 21:29(pb); 73 Owain Williams (M15) 22:59; 75 Jack Comerford (MS) 23:01; 117 Max Hornshaw (M15) 24:32; 133 Malcolm Kidby (M45) 25:08; 139 George Hapeshi (M55) 25:17; 316 Val Russell (F65) 34:01; 375 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 25: Enigma Night Marathon, Milton Keynes: 29 Tony Byrne (M50) 5:24:39; 33 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
July 24: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
July 23: Chris Clarke, Joey Duck, Jackson Curtis and Devon Byrne are in action at the European Athletics Meeting at Loughborough.
Men's 200m 2 Chris Clarke (MS) 20.81(w+0.0); Javelin 4 Jackson Curtis (MS) 59.58m; Women's 100m heat/Final/200m 2/6/4 Joey Duck (FS) 12.00(w-0.4)/11.90(w+0.6)/24.00(w-1.0); Javelin 6 Devon Byrne 34.47m.
Link to full results from Loughborough.
July 22: Track & Field Rankings for all age groups (except U11s) now available.

July 21: Olympic Park 5 mile race: 57 Steve Green (MS) 28:56; 198 Ross Threlfall (MS) 31:30; 201 Paul Erwood (MS) 31:31; 383 Chris Youens (MS) 33:08; 761 Chris Worton (M45) 35:10; 1096 Nick Washington (MS) 36:26; 1295 Terry Down (M55) 37:05; 1406 Richard Scrase (M40) 37:26; 3155 Rachel Gibbens (FS) 40:58; 4436 Malcolm Kidby 44:36; 11841 finished.
Link to full results from the Olympic Park.
July 21: Vets Inter Area Match, Solihull: 200m 5 Ivars Licietis (M55) 26.80; 400m/1500m 4/2 John Skelton (M60) 73.81/5:07.59; 1500m/3000m 5/4 Mark Dowson (M35) 4:39.79/9:53.34; Hammer 1 Bunt Scott (M60) 34.97m.
Link to full results from Solihull.
July 20: Club Mile Records for Chad Lambert and Archie Rippin at Oxford BMC Meeting.
1 Mile: Chad Lambert (MS) 4:09.95 (Club Record); Archie Rippin (M17) 4:40.03 (Club M17 Record); Owen Seamark (M17) 4:43.64; Sophie Botham (F15) 5:27.20.
Link to full results from Oxford.
July 20: Fast times for Joey Duck at the Birmingham Games.
Women's 100m/200m 2/3 Joey Duck 11.97(w-1.1)/24.05(w0.0).
Link to full results from Birmingham.
July 20: Poole Park Run (5km): 79 Leah Williams (F35) 22:15; 423 finished.
Link to full results from Poole.
July 20: Northampton Park Run (5km): 2 Tom Comerford (MS) 16:56; 3 Matt Clarke (MS) 17:22; 66 Ed Hill (M65) 24:06; 183 finished.
Link to full results from Northampton.
July 20: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Ian Van Lokven (M55) 18:27; 7 Malcolm Down (M50) 18:48; 27 Stephen Howe (M55) 20:24; 29 Ben Howard (M17) 20:30; 36 Paul Mason (M60) 20:57; 45 Jason Carvalho (MS) 21:34; 46 Kelvin Smith (M60) 21:35; 106 Tony Byrne (M50) 24:00; 109 Jack Comerford (MS) 24:04; 155 George Hapeshi (M55) 25:37; 194 Zoe Frankland (F20) 27:02; 405 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 17: Lee Valley Sprints Evening: 200m Chris Clarke 20.91(w+0.4).
Link to full results from Lee Valley.
July 17: Waddesdon 5k: 55 Fern Yull (1st F20, 4th FS) 20:46; 105 Terry Down (M55) 23:37; 261 finished.
Link to full results from Waddesdon.
July 17: Cambridgeshire Open Meeting, St Ives: Javelin Jackson Curtis 59.43m.
Link to full results from St Ives.
July 16: Corby Open Meeting: 3000m Ian Van Lokven (M55) 10:13.3.

July 14: Joey Duck finishes 5th in the Women's 200m Final at the UK Championships in Birmingham with 23.88 (w+2.5); Chris Clarke false starts in the Men's 200m.
Women's 200m heat/Final 2/5 Joey Duck 24.02 (w+0.7)/23.88 (w+2.5).
July 14: Good turnout for the Milton Keynes Open Meeting (inc Bucks AA U15 3000m Champs) at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
July 13: MMK U15s finish fifth at Coventry and at relegated from Midland Premier 2. The U15 Girls 4x100m relay team breaks its own record with 50.0
Full results from Coventry.
July 13: Marshall Milton Keynes finishes fourth in the Southern Athletics League match at Braintree.
Full results from Braintree.
MMK slips into the relegation zone - 14th, with the bottom 4 demoted.
July 13: Marshall Milton Keynes men's B Team finishes fifth in the Southern Men's League match at Thurrock.
MMK results from Thurrock.
July 13: Freddie Curtis finishes 7th in the Men's Javelin at the UK Championships in Birmingham with 62.28m.
Link to full results from Birmingham.
July 13: St Albans Park Run (5km): 23 Chris Mahon (M45) 19:58; 206 finished.
Link to full results from Abingdon.
July 13: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 16:34(pb); 67 Ed Hill (M65) 24:47; 162 finished.
Link to full results from Northampton.
July 13: Milton Keynes Park Run (5km): 23 Ben Howard (M17) 21:20; 29 Richard Pownall (M50) 21:38; 36 Jason Carvalho (MS) 22:06; 70 Tony Byrne (M50) 24:06; 120 Max Hornshaw (M15) 26:20; 122 George Hapeshi (M55) 26:24; 298 Val Russell (F65) 35:08; 356 Susan Davey () 48:58; 359 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 11: Lara Bromilow is third woman home with 18:23 in the Standard Chartered 5k Race in Central London; 5294 finished.
Link to full results from London.
July 10: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
July 10: Lara Bromilow is fourth woman home in the JP Morgan Challenge in Battersea Park.
JP Morgan Challenge, 5.6km: 119 Lara Bromilow (4th FS) 21:14; 13,316 finished.
Link to full results from Battersea Park.
July 7-10: Daniel Oderinde wins the 100m title with 10.94 (-1.5) and makes the Final of the 200m at the International Catholic Schools' Games in Kecskemet, Hungary.
Boys 100m heat/semi/Final 1/1/1 Daniel Oderinde 11.58(w+0.4)/11.26(w+0.5)/10.94(w-1.5).
Boys 200m heat/semi/Final 2/1/- Daniel Oderinde 23.45 (w+0.0 Q)/23.05(w-0.7 Q)/dns.
Link to full results from Kecskemet.
July 7: Daniel & Wendy Webber lead the MMK runners home in the NSPCC Milton Keynes Half Marathon.
MMK results from Milton Keynes.
Link to full results from Milton Keynes.
July 6: Black Country Canal Half Marathon, Birmingham (13.60 miles): 108 Kelvin Smith (2nd M60) 1:45:57; 111 Geoff New (M40) 1:46:12; 846 finished.
Link to full results from Birmingham.
July 6: Greg Rutherford finishes fourth in the Long Jump with 7.99m (w-0.5) at the Diamond League Meeting in Paris, but pulls out after 3 rounds with a hamstring tear.
Link to full results from Paris.
July 6: MMK Women's Team finishes second to Bristol & West in Round 2 of the UK Women's League Division 3 match at Exeter, to stay top of the League.
MMK results from Exeter.
July 6: Silver for Freddie Curtis (with 64.63m in the Senior Boys Javelin) and Bronze (with a personal best) for Laeken Impey with 44.90m in the Inter Girls Hammer, on Day 2 of the English Schools' Championships in Birmingham.
July 6: Bedford Park Run (5km): 1 Tom Comerford (MS)16:18; 172 finished.
Link to full results from Abingdon.
July 6: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 16:38(pb); 67 Ed Hill (M65) 24:13; 190 finished.
Link to full results from Northampton.
July 6: Milton Keynes Park Run (5km): 16 Chris Youens (MS) 19:52; 25 Paul Mason (M60) 21:00; 317 Val Russell (F65) 35:35; 388 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 5: Silver (and a Club Record) for Kayleigh Presswell with 52.16m in the Senior Girls Hammer, on Day 1 of the English Schools' Championships in Birmingham.
Bucks/MMK results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
July 3: The MMK Veteran Men and Women win their Eastern Vets League Match at Kettering. Diane Baldwin and the F35 Women's 4x100m Relay Team break the Eastern Vets League Record. The Men equal the Club M50 Record in the 4x100m Relay.
Full results from Kettering. Pictures by Brian Graves.
July 2: Wins Coventry Godiva's Damian Carr and Nuneaton's Eleanor Fowler at the Milton Keynes 10k.
Category wins for Ian Van Lokven (M55), Kelvin Smith (M60), Diane Baldwin (F55) and Ursula Ghaleb (F60).
Team win for the Senior Men; second place for the Veteran Men, and third place for the Senior Women.
Series wins for Diane Baldwin (F55), Kelvin Smith (M60), Keith Cook (M65) and Milford Callow (M75); second places for Julie Dalzell (F45) and Paul Mason (M60); third places for Malcolm Down (M50) and Stephen Howe (M55).
The Senior Men's Team finishes third overall.
Full results from Milton Keynes with pictures by Brian Graves and Dave Barratt.

June 30: One-Two for Jane Ovington and Jessica Webb in the Women's Race at the Thame 10k.
Thame 10k: 22 Jane Ovington (F40, 1st FS) 38:06; 28 Jessica Webb (2nd FS) 39:23 (pb); 40 Neil Ovington (2nd M50) 40:02; 813 finished.
Link to full results from Thame.
June 30: Greg Rutherford finishes second in the Long Jump with 8.11m (w-0.2) at the Birmingham Diamond League Meeting.
Link to full results from Birmingham.
June 30: MMK Under 20s win at home in Round 3 of the Youth Development League. Laura Zialor and Lucy Johnston both break the F17 Triple Jump Club Record.
Full results from Milton Keynes.
Pictures by Brian Graves.
June 30: Humber Bridge Half Marathon: 203 Geoff New (M45) 99:37; 1594 finished.
Link to full results from Hessle.
June 30: BMC Grand Prix, Watford: 800m Chad Lambert 1:54.08.
Link to full results from Watford.
June 29: Eight Gold, Seven Silver and three Bronze Medals at the Eastern Vets Championships at Sandy; Club F35 Record for Alana Slater.
MMK results from Sandy.
Link to full results from Sandy.
June 29: Abingdon Park Run (5km): 18 Charlotte Harris (1st FS) 19:54; 181 finished.
Link to full results from Abingdon.
June 29: Northampton Park Run (5km): 2 Matt Clarke (MS) 17:25; 9 Neil Ovington (M50) 18:59; 83 Ed Hill 24:05; 220 finished.
Link to full results from Northampton.
June 29: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Tom Comerford (MS) 16:20; 2 Steve Green (MS) 16:46; 3 Jeremy Vick (MS) 17:50; 8 Ian Van Lokven (M55) 18:30; 17 Phil Jones (M55) 19:26; 18 ed Dunn (MS) 19:27; 21 John Skelton (M60) 19:37; 25 Chris Youens (MS) 20:04; 27 Alan Humphries (M40) 20:09; 35 Nick Washington (MS) 20:42; 44 Paul Mason (M60) 21:08; 50 Kelvin Smith (M60) 21:24; 91 Tony Byrne (M50) 23:17; 393 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 26: Pbs galore at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 25: Wins again for Kenilworth's Chris McCarthy and and Nuneaton's Eleanor Fowler at the Weedon 10k.
Category second places for Julie Dalzell (F45), Keith Cook (M65) and Milford Callow (M75); third places for Malcolm Down (M50) and Paul Mason (M60).
Full results from Weedon.

June 23: Penn 7, High Wycombe: 4 Jeremy Vick (MS) 41:58; 374 finished.
Link to full results from High Wycombe.
June 22/23: Gold for Joey Duck in the Senior Women's 200m and Bronze for Kayleigh Presswell in the F20 Hammer, in the South of England Championships at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 22/23: Midlands Championships, Birmingham: Senior Men's 400m heat/Final 3/7 Ben Sturgess 50.06/50.87.
Link to full results from Birmingham.
June 22/23: Midland Schools' Multievent Championships, Abingdon: Junior Boys Pentathlon 9 James Mottram (80mH 17.5, LJ 4.78m, SP 6.55m, HJ 1.42m, 800m 2:31.2) 1734 points.
Junior Girls Pentathlon: 16 Molly Adams (75mH 14.2, LJ 4.21m, SP 5.30m, HJ 1.33m, 800m 2:54.8) 1901 points.

Link to full results from Abingdon.
June 22/23: East Anglian Schools Inter Girls Heptathlon, Boston: 13 Kai Kahembe (80mH 17.9, HJ 1.26m, SP 7.12m, 200m 29.5, LJ 3.98m, JT 12.78m, 800m 2:59.9) 2306 points.
Link to full results from Boston.
June 22: Greg Rutherford finishes third in the European Team Cup Long Jump at Gateshead with 8.02m(w+2.6).
Link to full results from Gateshead.
June 22: MMK Women win the Greensand Ridge Relay.
MMK results from Leighton Buzzard.
Link to full results from Leighton Buzzard.
June 22: MMK U15s finish fourth at Loughborough but drop into the relegation zone.
Full results from Loughborough.
June 22: Kings Lynn Park Run (5km): 122 Val Russell 34:17; 131 finished.
Link to full results from Kings Lynn.
June 22: Northampton Park Run (5km): 4 Matt Clarke (MS) 17:53; 185 finished.
Link to full results from Northampton.
June 22: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Tom Comerford (MS) 16:31; 21 Jack Comerford (MS) 20:08 (pb); 35 Paul Mason (M60) 21:22; 303 Ami Gardner (F15) 35:06; 321 Sue Davey (F35) 36:27; 361 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 19: Oxford Open: 100m/300m Will Clarke (M15) 13.55(w+0.5)/47.00; 100m John Browne (M55) 12.35 (w+0.9); 400m Paul Canning (M45) 60.38; Liam Canning (M17) 61.91(pb).
Link to full results from Oxford.
June 19: Cambridge Open: 800m Dennis Edghill (M55) 2:18.80.
Link to full results from Cambridge.
June 19: Jeremy Vick wins the Open University Handicap 5km race.
Jeremy Vick and Julia Brennan run the quickest times.
Full results from The Open University Handicap.
June 18: Wins for Kenilworth's Chris McCarthy and and Nuneaton's Eleanor Fowler at the Harborough 5.
Category wins for Diane Baldwin (F55) and Milford Callow (M75); second places for Stephen Howe (M55) and Paul Mason (M60); third place for Julie Dalzell (F45).
Full results from the Harborough 5.
June 17: National Year 5 High Jump title for Isobel Blake at the Independent Schools Championships in Birmingham.
Year 5 Girls 600m/High Jump 7/1 Isobel Blake 2:05.6/1.15m.
Link to full results from Birmingham.
June 17: Eleven Marshall Milton Keynes youngsters are selected to represent Buckinghamshire at the English Schools Championships in Birmingham next month. Senior Boys, Lewis Barnes and Freddie Curtis are selected for Leicestershire and Redford Curtis will represent Oxfordshire.
The Bucks/MMK athletes going to Birmingham.

June 15/16: Silver Medal and a Club M20 Record for Freddie Curtis with 69.48m in the Javelin at the England Athletics U23/U20 Championships at Bedford; Kayleigh Presswell is just out of the medals with a Club Record in the Hammer with 51.32m.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
June 15: Schools Inter-County Match, Birmingham: 300m Kai Kahembe 47.1.
Link to full results from Birmingham.
June 15: Marshall Milton Keynes finishes fourth in the Southern Athletics League match at Chelmford. Joey Duck is the Woman of the Match as her 24.5 for 200m just misses the SAL League Record.
Full results from Chelmford.
June 15: Marshall Milton Keynes men's B Team finishes fifth in the Southern Men's League match at Erith.
MMK results from Erith.
Link to full results from Erith.
June 15: Abingdon Park Run (5km): 19 Charlotte Harris (1st FS) 20:14; 162 finished.
Link to full results from Abingdon.
June 15: Wycombe Park Run (5km): 3 Chris Cahill (M40) 19:03; 23 Geoff New (M45) 22:14; 39 Terry Down (M55) 24:00; 110 finished.
Link to full results from High Wycombe.
June 15: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 17:18; 10 Neil Ovington (M50) 18:50; 68 Ed Hill (M60) 24:41; 172 finished.
Link to full results from Northampton.
June 8: Milton Keynes Park Run (5km): 4 Adrian Maidment (MS) 18:16; 6 Malcolm Down (M50)18:51; 25 Alan Humphries (M40) 20:26; 27 Mervyn Phillips (M55) 20:33; 42 Paul Mason (M60) 21:15; 45 Kelvin Smith (M60) 21:28; 77 Ben Howard (M17) 23:00; 84 Tony Byrne (M50) 23:11; 110 Megan Frankland (F15) 24:16; 184 Malcolm Kidby (M45) 27:03; 276 Katie Howard (F15) 30:16; 345 Leah Williams (F35) 34:17; 362 Julie Dalzell (F45) 35:14; 396 Val Russell (F65) 38:32; 423 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 14: Michal Glowacki wins the Marston Forest 5k in 15:44.
1 Michal Glowacki (MS) 15:44; 91 Kelvin Smith (M60) 20:52; 362 finished.
Link to full results from Marston Forest.
June 12: Loughborough Students Open Meeting: 100mH/Javelin Devon Byrne 15.91(w+2.2)/32.66.
Link to full results from Loughborough.
June 12: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 11: International Meeting, Prague: 100m heat/Final 3/6 Craig Pickering 10.50(w-0.1)/10.57(w+0.3).
Link to full results from Prague.
June 11: Wins for Hercules Wimbledon's Kieran White and Leamington's Sue Harrison at the Banbury 5.
Category wins for Kelvin Smith (M60), Diane Baldwin (F55), Keith Cook (M65) and Milford Callow (M75); second places for Paul Mason (M60), Julie Dalzell (F45) and Richard Wittering (M70). The Senior Men's Team finishes third.
Full results from Banbury.

June 9: St Albans Half Marathon: 40 Chris Cahill (M40) 87:15; 1403 Ursula Ghaleb (F55) 1:58:50; 2559 finished.
Link to full results from St Albans.
June 9: 41 Children compete in the Quadkids Open Meeting at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.

June 8: MMK Senior Women win their first UK Women's League match at Leeds.
MMK results from Leeds.
June 8: Big turnout for the Buckinghamshire Schools Championships at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
June 8: Northants Schools Champs, Corby: Inter Girls 300m/TJ/HT 2//4 Kai Kahembe 47.5/8.60m/23.04m; Junior Girls 200m 1 Grace Linnett 27.4.
Full results from Corby.
June 8: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 17:28; 77 Ed Hill (M60) 24:37; 183 finished.
Link to full results from Northampton.
June 8: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Stephen Ratcliffe (MS) 16:58; 2 Steve Green (MS) 17:14; 24 Dan Brumby (MS) 19:31(pb); 37 Alan Humphries (M40) 20:07; 39 Stephen Howe (M55) 20:09; 41 Ben Howard (M17) 20:10; 58 Kelvin Smith (M60) 20:56; 66 Martin McPheat (M50) 21:13; 71 Nick Washington (MS) 21:30; 77 Kevin Church (M45) 21:41; 86 Geoff New (M45) 22:18; 117 Terry Down (M55) 23:43; 168 Julie McPheat (F50) 25:50; 245 Hazel Cockerill (F50) 28:26; 307 Katie Howard (F15) 31:31; 398 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 5: The MMK Veteran Women win while the Men are second in the Eastern Vets League Match at Stevenage.
Provisional results from Stevenage.

June 5: Oxford Open Meeting: 100m/200m Will Clarke (M15) 13.79 (w+1.1)/28.33(w+0.0); 200m/800m Dennis Edghill (M50) 28.17(w+1.4)/2:20.68.
Link to full results from Oxford.

June 2: MMK Under 20s win at home in Round 2 of the Youth Development League; League Record and personal best of 14.37m in the triple jump for Chuko Cribb.
Full results from Milton Keynes.
Nineteen pictures taken by Brian Graves.
June 1/2: Four personal bests for Devon Byrne as she finishes fifth in the England Athletics Senior Heptathlon at Bedford, to win the Under 23 and British Universities' Title.
England Athletics Combined Events and Open Throws, Bedford (Day 1): Women's Heptathlon Devon Byrne (100mH 15.62(w+0.5, pb), SP 10.95m, HJ 1.53m, 200m 26.41(w+1.5, pb),LJ 5.25m(w+1.8),JT 34.51m, 800m 2:21.02(pb)) 4771 points(pb).
Men's Javelin: Freddie Curtis 57.18m.

Link to full results from Bedford.
June 1: MMK Under 15s finish fifth at Cheltenham in Round 2 of the Youth Development League; F15 4x100m record falls to Rachel Oderinde, Lizzie Adam, Grace Linnett and Ebony Carr with a win in 50.8.
MMK results from Cheltenham.
Link to full results from Cheltenham.
June 1: Five Discover Dartmoor on 52km run; Wendy Webber is third woman home and the Women's Team finishes second.
Dartmoor Discovery Run: 11 Wendy Webber (3rd FS) 4:35:09; 56 Julie Dalzell (2nd F45) 5:13:55; 100 Neil Jones (MS) 5:39:15; 149 Susan Davey (F35) 6:04:54; 150 Ian Davey (MS) 6:04:55; 183 Finished.
Team Result: 1 Mud Crew Trail Runners 15:15:49; 2 Marshall Milton Keynes 15:53:58; 3 Littledown Harriers 15:57:33.
Link to full results from Dartmoor.
June 1: Craig Pickering, Chris Clarke and Joey Duck race in Geneva.
100m heat/A final 7/5 Craig Pickering 10.47(w-0.1)/10.77(w+0.2); 100m heat/A final/200m A 1/dns/4 Chris Clarke 10.59(w-0.4)//20.87(w-0.2); 100m heat/B final/200m B Race 5/3/1 Joey Duck 12.04(w+0.1)/11.97(w+0.2)/24.05(w0.0).
Link to full results from Geneva.
June 1: Throws Meeting, Oxford: Shot/Discus/Javelin Paige Barnes (F15) 7.71m/21.11m/16.40m.
Link to full results from Oxford.
June 1: Throws Pentathlon, Derby: 1 Jack Kee (M70) (SP9.64m, WT 16.55m, DT 31.39m, HT 45.07m, JT 22.50m) 3681 points.
Link to full results from Derby.
June 1: Northampton Park Run (5km): 4 Matt Clarke (MS) 17:17; 188 finished.
Link to full results from Northampton.
June 1: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Tom Comerford (MS) 16:33; 15 Alan Humphries (M40) 20:08; 18 Ben Howard (M17) 20:17; 19 Mervyn Phillips (M55) 20:26; 24 Paul Mason (M60) 20:40; 27 Jack Comerford (MS) 20:47; 29 Gareth Watkins (M17) 20:50 (pb); 30 Kelvin Smith (M60) 20:50; 81 Tony Byrne (M50) 22:55; 82 Leah Williams (F35) 22:57; 143 Lawrence Richardson (M40) 24:56; 215 Jim Lawrence (M55) 27:36; 230 Hazel Cockerill (F50) 28:22; 288 Katie Howard (F15) 30:52; 368 Tracey Mead (F45) 36:33; 400 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 31: Greg Rutherford finishes third in the Diamond League Meeting in Eugene, Oregon, with 8.22m (w+1.6).
Link to full results from Oregon.
May 29: Wins for Notts AC's Aaron Scott and Nuneaton's Eleanor Fowler at the Corby 5.
Category win for Diane Baldwin (F55); second places for Kelvin Smith (M60), Keith Cook (M65) and Milford Callow; third places for Stephen Howe (M55), Kim Lowden (F40), Paul Mason (M60) and Julie Dalzell (F45).
Full results from Corby.
May 29: Watford Open Meeting: 1500m Mark Dowson 4:22.14; 3000m Steve Green 9:35.37.
Link to full results from Watford.

May 27: Craig Pickering continues his comeback with second place in the 100m at the Bedford International Games in 10.29(w+1.6).
100m/100m 2/2 Craig Pickering (MS) 10.29(w+1.6)/10.47(w+1.2); 100m/200m 5/3 Joey Duck (FS) 12.16(w+1.4)/24.70(w+0.2); Javelin 5 Michael Cox (MS) 65.18m, 7 Freddie Curtis 62.08m.
Link to full results from Bedford.
May 25/26: Northants County Championships, Corby: 100m/200m/400m Ben Sturgess (MS) 11.2/22.6/49.3; 100m/200m 2/1 Grace Linnett (F15) 13.4/27.5; 1500m 1 Daniel Hynes (M15) 4:39.3.
Link to full results from Corby.
May 25/26: MMK out in force at the Buckinghamshire Track & Field Championships, held at Oxford.
Full results from Oxford.
May 25: Greg Rutherford wins the long Jump in 7.99m(w-1.1) at the Manchester Great City Games.
Link to full results from Manchester.
May 25: Weymouth 10k: 34 Mick Kelly (M55) 41:07; 208 finished.
Link to full results from Weymouth.
May 25: Abingdon Park Run (5km): 14 Charlotte Harris (1st FS) 19:55; 138 finished.
Link to full results from Abingdon.
May 25: Northampton Park Run (5km): 5 Jane Ovington (F40, 1st FS) 18:25; 8 Neil Ovington (M50) 18:39; 160 finished.
Link to full results from Northampton.
May 25: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Ian Van Lokven (M50) 18:02(pb); 18 Chris Youens (MS) 19:43; 33 Mervyn Phillips (M55) 20:41; 37 Ben Howard (M15) 20:51(pb); 41 Lawrence Richardson (M40) 21:03; 54 Geoff New (M45) 21:37; 55 Gareth Watkins (M17) 21:38(pb); 59 Kevin Church (M45) 21:45; 74 Eric Watkins (M15) 22:21(pb); 77 Max Hornshaw (M15) 22:28(pb); 218 Zoe Frankland (F17) 27:54; 235 Hazel Cockerill (F50) 28:35; 383 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 24: Deja vu as Leamington's Andrew Savery and Rugby & Northampton's Emily Waugh win the Blisworth 5.
Matt Clarke leads home the MMK runners in eighth place. There are category wins for Diane Baldwin (F55) and Keith Cook (M65); second places for Paul Mason (M60) and Richard Wittering (M70), and third places for Malcolm Down (M50) and Kelvin Smith (M60).
Full results from Blisworth.
May 21: Lara Bromilow runs 5.6km in 21:16 to finish 9th at the JP Morgan Challenge Final in Rochester, New York.
Link to full results from Rochester.

May 19: MMK's Dream Team wins the Round Milton Keynes Relay; Chris' Casuals wins the age-adjusted race.
Full results from Milton Keynes.
May 19: Craig Pickering returns to the track with 10.40 (w+0.1) for 4th place in the 100m at the Loughborough International; Freddie Curtis throws 61.84m in the Javelin.
Link to full results from Loughborough.
May 18: Greg Rutherford finishes third in the Long Jump in the Shanghai Diamond League Meeting with 8.08m (w-1.0).
Link to full results from Shanghai.
May 18: Welsh Ultra Brecon 40 (40 miles + 2500m of climbing): 54 Richard Harrison (8th vet) 9:37:07; 107 finished.
Link to full results from the Brecon Beacons.
May 18: Beth Swords competes for Cambridge at 5000m in the Varsity Match at Cambridge.
5000m 4 Beth Swords 18:11.73.
Link to full results from Cambridge.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

May 18: Marshall Milton Keynes finish second in a hard-fought Southern Athletics League match at Stantonbury. Pictures of Sophie Gibbens, Kayleigh Presswell, Ben Sturgess and Jonathan Pownall by Brian Graves.
Full results from Stantonbury, with more pictures by Brian Graves.
Link to the Division 1 League Table on the SAL website.
May 18: Marshall Milton Keynes men's B Team struggles in the Southern Men's League match at Gillingham.
MMK results from Gillingham.
May 18: 145 personal bests (73.5%) at the British Milers' Club pb Classic in Milton Keynes.
Link to full results from Milton Keynes.
May 18: Joey Duck wins the 100m and 400m at the Newport Open meeting (11.91(w+2.1)/55.40).
Link to full results from Newport.
May 18: BMC Grand Prix, Solihull: Chad Lambert 3:54.26.
Link to full results from Solihull.
May 18: Northampton Park Run (5km): 68 Edward Hill (M60) 24:23; 157 finished.
Link to full results from Northampton.
May 18: Milton Keynes Park Run (5km): 10 Ian Van Lokven (M50) 18:18; 24 Chris Worton (M45) 20:16; 26 Mervyn Phillips (M55) 20:30; 32 Paul Mason (M60) 20:32; 38 Lawrence Richardson (M40) 21:18; 58 Kerry Adams (F35) 22:18; 97 Tony Byrne (M50) 23:38; 127 Malcolm Kidby (M45) 24:45; 178 Aaron Wooton (M15) 26:58; 186 Christine Ryder (F45) 26:39; 289 Leah Williams (F35) 30:16; 416 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 15: Watford Open Meeting: 800m Charlton Kerr (M17) 2:03.80.
Link to full results from Watford.
May 15: Leamington's Andrew Savery and Rugby & Northampton's Emily Waugh win the Rugby 6.
Category wins for Kelvin Smith (M60), Diane Baldwin (F55) and Julie Dalzell (F45); second place for Keith Cook (M65).
Full results from Rugby.
May 15: Terry O'Sullivan wins the Open University Handicap 10km race.
Ian Van Lokven and Sandra Parker run the quickest times.
May 15: Full results of the Open University Handicap 10km race.

May 11/12: Devon Byrne is fourth in the Women's Heptathlon with 4595 points (pb) at the Woodford Green Combined Events Meeting.
Women's Heptathlon: 4 Devon Byrne (100mH 15.82(w+2.9, pb), SP 11.15m, HJ 1.48m, 200m 27.01(w+1.2, pb), LJ 5.00m (w0.0), JT 36.21m, 800m 2:22.50(pb)) 4595 points (pb).
Link to full results from Woodford Green.
May 11: Northampton Park Run (5km): 72 Edward Hill (M60) 24:40; 178 finished.
Link to full results from Northampton.
May 11: Milton Keynes Park Run (5km): 16 Chris Youens (MS) 19:42; 32 Paul Mason (M60) 20:57; 35 Mervyn Phillips (M55) 21:24; 46 Kevin Church (M45) 22:06; 63 Stephen Howe (M55) 23:13; 77 Tony Byrne (M50) 23:43; 87 Leah Williams (F35) 24:12; 115 Malcolm Kidby (M45) 25:10; 377 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 8: Coventry Godiva's Toby Spencer and Nuneaton Harriers' Eleanor Fowler win the Silverstone 10k.
Jane Ovington is second female (1st F40) to finish in her comeback race after a year out with injury; Diane Baldwin (F55) and Richard Wittering (M70) are second in their categories; Malcolm Down (M50) and Joanna Greenslade (F40) are third.
The Veteran Women win, the Senior Women and Veteran Men are third, while the Senior Men are fifth.

Full results from Silverstone - with pictures by Dave Barratt.
May 8: Cambridge Open Meeting: Shot Dave Cumino (M50) 7.95; Hammer Kayleigh Presswell (F20) 46.49m; Laeken Impey (F17) 39.58m; Paige Barnes (F15) 33.70m; Laura Cumino (F15) 32.76m (pb); Lauren Presswell (F15) 31.38m.
Link to full results from Cambridge.
May 8: Oxford Open Meeting: 100m/200m Will Clarke (M15) 13.74(w-1.8)/29.28(w-3.9).
Link to full results from Oxford.
May 7: Corby Open Meeting 800m Dennis Edghill (M50) 2:21.6.
Link to full results from Corby.
May 6: Thornborough 10: 7 Mick Kelly (M55) 70:43; 39 finished. 5 mile Fun Run: 56 Jim Lawrence (M55) 47:33; 60 Mark Roberson (MS) 49:47; 122 finished.
Link to full results from Thornborough.
May 6: Hertfordshire Open Meeting: Pole Vault Emanuela Motta (F17) 2.80m.
Link to full results from Stevenage.
May 6: Matt Clarke wins the Great Weston 5 in 28:18; 188 finished.
Link to full results from Weston Favell.
May 6: Martin Erasmus and Fran Malin lead a small MMK turnout in the Milton Keynes Marathon.
MMK results from Milton Keynes. Pictures by Brian Graves and Tom Blackman.
Link to full results from Milton Keynes.

May 4-6: British Universities Championships, Bedford: Men's 100m heat 3 Subomi Onanuga 11.3(w+1.0); 3000mSc heat/Final 7/12 Tom Comerford 10:04.73/9:55.67; Triple Jump Qual 7 Chuko Cribb 13.65m (w+3.2); Seated Discus 1 Thomas Green (F32) 15.55m; Women's 400m heat/semi 6/7 Hannah Bushell 61.97 (pb)/61.33 (pb); Shot heat/Final/Javelin heat/Final 5/8/4/10 Devon Byrne 11.18(pb)/10.67/34.28m/33.69m.
Link to full results from Bedford.
May 4: MMK Men's B Team finishes fourth in their opening Southern Men's League match at Luton.
MMK results from Luton.
May 4: MMK finish third in their opening Youth Development League Match at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
Pictures taken by Brian Graves.
May 4: Northampton Park Run (5km): 3 Matt Clarke (MS) 17:33; 103 Edward Hill (M60) 25:01; 224 finished.
Link to full results from Northampton.
May 4: Milton Keynes Park Run (5km): 12 Charlie Wheeler (M15) 18:54; 13 George Wheeler (M15) 18:54; 30 Alan Humphries (M40) 20:30; 34 Daniel Brumby (MS) 20:35; 36 Paul Mason (M60) 20:42; 41 Ben Howard (M17) 21:24 (pb); 51 Lauren Cripps (FS) 21:49; 61 Kevin Church (M45) 22:36; 98 Tony Byrne (M50) 24:15; 313 Katie Howard (F15) 32:38; 346 Tracey Mead (F45) 34:33 (pb); 355 Ami Gardner (F15) 35:00; 379 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 2: Charlton-on-Otmoor Road Race: 83 Charlotte Harris (2nd FS) 26:37; 301 finished.
Link to full results from Otmoor.
May 2: Greg Rutherford wins the Long Jump at Chula Vista, California, in 8.06m.
May 1: MMK Men win and the Women are second in the opening Eastern Vets League Match at Sandy.
Full results from Sandy. Pictures by Brian Graves.
May 1: Small MMK turnout at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
May 1: Golden Mile wins Open University Les Irvine Memorial Relay over a new course.
Chris Daniels and Laura Garrod run the fastest legs.
Full results from The Open University.

April 28: Michel Glowacki takes third place in the Manchester Marathon in 2:26:45 but just misses the Club Record.
Link to full results from Manchester.
April 28: MMK dominate the first Youth Development League U20 match at Leicester.
MMK results from Leicester.
Link to full results from Leicester.
April 28: Matt Clarke is fifth in the Shakespeare Marathon in 2:52:42, and Julie Dalzell is 11th woman (3rd F45) in 3:34:59. Neil Jones (MS) is 141st in 3:34:59; 749 finished.
Link to full results from Stratford.
April 27-28: British Wheelchair Association Grand Prix, Aylesbury: Discus/Club 4/2 Thomas Green 14.56m/23.53m.
Link to full results from Stoke Mandeville.
April 27: Loughborough BUCS Trials: 200m/100mH/LJ/JT Devon Byrne (FS) 27.88(w-2.0)/15.89(w+1.7,pb)/5.27m(w+4.0,pb)/36.59m(pb).
Link to full results from Loughborough.
April 27: Weight Pentathlon, Ewell: M55 2 Mike Burling (SP 7.10m, Wt 11.30m, DT 22.12m, HT 30.54m) 2200 points.
Link to full results from Ewell.
April 27: Braunstone Park Run, Leicester (5km): 157 Hazel Cockerill (F50) 27:15; 158 Kevin Church (M45) 27:15; 234 finished.
Link to full results from Leicester.
April 27: Northampton Park Run (5km): 5 Adrian Maidment (MS) 18:29(pb); 6 Malcolm Down (M50) 18:40; 12 Neil Ovington (M50) 19:24; 14 Phil Jones (M55) 19:32; 76 Edward Hill (M60) 24:29; 199 finished.
Link to full results from Northampton.
April 27: Milton Keynes Park Run (5km): 7 Martin Erasmus (M45) 18:52; 29 Chris Worton (M45) 20:16; 33 Jack Comerford (MS) 20:23; 38 Mervyn Phillips (M55) 20:44; 40 Paul Mason (M60) 20:48; 44 Stephen Howe (M55) 20:58; 57 Lawrence Richardson (M40) 21:27; 125 Leah Williams (F35) 24:34; 126 Diane Baldwin (F55) 24:35; 134 Malcolm Kidby (M45) 24:45; 148 Carl Baldwin (M55) 25:13; 389 Tracey Mead (F45) 42:21; 395 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
April 21: Steve Herring and Wendy Webber lead the MMK charge in the London Marathon. Pictures, by Martin McPheat, of Julie Dalzell and Jeremy Vick.
MMK results from London - with pictures by Martin McPheat.
Link to full results from London.
April 21: Big turnout for Milton Keynes Open Meeting at Stantonbury Athletics Stadium.
Full results from Stantonbury Athletics Stadium.
April 20: Late surge snatches third place for weakened team at the first match in the Southern Athletics League at Portsmouth.
Full results from Portsmouth - with pictures by Brian Graves.
Link to the other results and League Tables on the SAL website.
April 20: Youngsters do Quadkids at Stantonbury Athletics Stadium.
Full results from Stantonbury Athletics Stadium.
April 20: Rugby Open Meeting: 100m/200m Grace Linnett 13.6/28.3.
Link to full results from Rugby.
April 20: Milton Keynes Park Run (5km): 11 Andrew Wasdell (MS) 19:00; 18 Chris Youens (MS) 19:43; 23 Alan Humphries (M40) 20:08; 30 Chris Worton (M45) 20:29; 40 Paul Mason (M60) 20:55; 41 Mervyn Phillips (M55) 20:56; 44 Geoff New (M45) 21:19; 86 Tony Byrne (M50) 23:20; 192 Lawrence Richardson (M40) 26:50; 248 Hazel Cockerill (F50) 28:06; 356 Val Russell (F65) 33:55; 420 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 17: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.

April 14: Open Meeting, Crawley: Hammer/Javelin Jonathan Pownall (M17) 33.92m(pb)/50.55m; Hammer Laeken Impey 39.53m.
Link to full results from Crawley.
April 14: Brighton Marathon: 294 Neil Jones (M45) 3:17:07; 1047 Julie Dalzell (F45) 3:37:52; 2890 Stephen Howe (M55) 4:03:56; 9067 finished.
Link to full results from Brighton.
April 14: Charnwood Open Meeting: 100m Daniel Oderinde (M17) 11.04.
Link to full results from Charnwood.
April 14: Flitwick 10k: 7 Mark Dowson (MS) 36:24; 22 Jeremy Vick (MS) 38:10; 39 Martin Erasmus (M45) 39:40; 61 Ian Wood (MS) 40:36; 155 Di Baldwin (F55) 45:20; 216 Keith Cook (M65) 47:45; 321 Maria Calleia (F40) 51:32; 785 finished.
Link to full results from Flitwick.
April 13: Open Meeting, Lee Valley: Shot/Hammer Emma Beardmore (FS) 9.64m/40.05m.
Link to full results from Lee Valley.
April 13: Basingstoke Park Run (5km): 8 Charlotte Harris(FS) 19:32; 264 finished.
Link to full results from Basingstoke.
April 13: Kings Lynn Park Run (5km): 78 Val Russell (F65) 29:21; 104 finished.
Link to full results from Kings Lynn.
April 13: Northampton Park Run (5km): 55 Edward Hill (M60) 24:45; 158 finished.
Link to full results from Northampton.
April 13: Milton Keynes Park Run (5km): 6 Ian Van Lokven (M50) 18:39; 15 Chris Cahill (M40) 19:24; 23 Jack Comerford (MS) 20:22; 26 Alan Humphries (M40) 20:37; 27 Michael Groom (M55) 20:40; 31 Paul Mason (M60) 20:59; 33 Chris Worton (M45) 21:12; 41 Kevin Church (M45) 21:35; 48 Mervyn Phillips (M55) 21:59; 49 Ben Howard (M17) 22:00; 80 Iona Norwood (F15) 23:20; 109 Tony Byrne (M50) 24:20; 149 Carl Baldwin (M55) 25:43; 179 Lawrence Richardson (M40) 27:07; 208 Hazel Cockerill (F50) 28:09; 214 Malcolm Kidby (M45) 28:18; 362 Adam Hird (M15) 39:54; 247 Katie Howard (F15) 33:59; 379 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 10: MMK Indoor Rankings for 2013 now available.
MMK Indoor Rankings.
April 10: Hazel Cockerill wins the Open University Handicap 5km race.
Jeremy Vick and Diane Baldwin run the quickest times.
Complete results of the Open University Handicap 5km race.

April 7: Vets Inter-Area Indoor Match, Lee Valley: M50 800m 3 Malcolm Down 2:20.7; M60 800m 3 Alasdair Gibson 2:33.3; W60 60m/High Jump/Shot 4/5/3 Jan Lawson 11.30/1.05m/7.02m.
Link to full results from Lee Valley.
April 7: MMK Women win the Beta Trophy at Lee Valley to gain promotion to the Alpha Trophy next year.
MMK results from Lee Valley.
April 7: Jeremy Vick is fifth in the Combe Gibbet to Overton 16 mile race.
5 Jeremy Vick (MS) 1:45:57; 44 Di Baldwin (8th F, 1st F55) 2:06:59; 48 Kelvin Smith (2nd M60) 2:09:17; 98 Maria Calleia (6th F35) 2:25:29; 125 finished.
Link to full results from Overton.
April 6: Greg Rutherford wins the Long Jump in 8.10m(w+0.6) at the IAAF World Challenge in Melbourne.
Link to full results from Melbourne.
April 6: Oxford/Cambridge v Cornell/Penn, New York: Women's 1500m/5000m 4/3 Beth Swords 4:58.47/18:02.52 (pb).
Link to full results from New York.
April 6: Early-season pbs for the throwers at Luton.
MMK results from Luton.
Link to full results from Luton.
April 6: Northampton Park Run (5km): 26 Kevin Church (M45) 21:25; 57 Edward Hill (M60) 24:47; 88 Hazel Cockerill (F50) 27:16; 161 finished.
Link to full results from Northampton.
April 6: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Mark Dowson (MS) 17:34; 7 Martin Erasmus (M45) 18:54; 16 Chris Worton (M45) 20:32; 23 Alan Humphries (M40) 20:45; 35 Paul Mason (M60) 21:58; 79 Tony Byrne (M50) 24:05; 105 Carl Baldwin (M55) 25:30; 116 Lawrence Richardson (M40) 25:55; 233 Val Russell (F65) 31:34; 247 Katie Howard (F15) 33:59; 283 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 3: Early-season pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
April 1: Three category awards, and a team win for the men at the Stanwick 10k.
Steve Herring is first M40; Ian Van Lokven is first M50; Diane Baldwin is first F55.
MMK results from Stanwick.
Link to full results from Stanwick.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000