Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Summer 2012

September 30: Michal Glowacki finishes 16th in the Warsaw Marathon in 2:36:15; 6796 finished.
Link to full results from Warsaw.
September 30: The MMK Road Runners win the Team of 10 Trophy at the Leighton Buzzard 10 mile Road Race.
MMK results from Leighton Buzzard.
Link to full results from Leighton Buzzard.
September 30: Robin Hood Half Marathon, Nottingham: 62 Daniel Webber (MS) 79:59; 137 Wendy Webber (6th FS) 85:31 (pb); 460 Mervyn Phillips (M55) 93:34 (pb); 6607 finished.
Link to full results from Nottingham.
September 30: Berlin Marathon: 17422 Phil Atkins (M45) 4:12:44.
Link to full results from Berlin.
September 29: Good turnout at the Biggleswade Open Meeting.
MMK results from Biggleswade.
Link to full results from Biggleswade.
September 29: Milton Keynes Park Run (5km): 16 Oli Lum (M17) 19:44; 18 Chris Youens (MS) 20:13; 23 Alan Humphries (M40) 20:43; 25 Ivor Howard (M50) 20:45; 53 Ben Howard (M15) 21:57; 59 Kevin Church (M45) 22:06; 90 Tony Byrne (M50) 23:18; 102 Lawrence Richardson (M40) 23:46; 174 Stephen Howe (M50) 26:24; 252 Val Russell (F65) 30:02; 368 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 28: Woburn Sands lays on a homecoming for Greg Rutherford with an open-topped bus ride through the town.
Link to Pictures by Tom Blackman.

September 23: The MMK Men and Women both win at the Eastern Vets League Final at Stantonbury.
Full results of the Men's match at Stantonbury Full results of the Women's match at Stantonbury September 23: Harvest Trail Half Marathon, Royston: 10 Adrian Maidment (MS) 95:32; 195 finished.
Link to full results from Royston.
September 22/23: Alfie Yabsley runs the quickest leg in the M13 race at the South of England Road Relays.
MMK results from Aldershot.
Link to full results from Aldershot.
September 22: "World" Hammer Decathlon Championships, Derby: M55 3 Mike Burling (4kg 36.21m; 5kg 32.60m; 6kg 29.45m; 7.26kg 24.99m; 9kg 21.79m; 10kg 12.97m; 12.5kg 11.39m; 15.88kg 8.73m; 19.05kg 7.08m; 25.4kg 5.13m) 4284 points.
M70 1 Jack Kee (2kg 49.80m; 2.5kg 45.64m; 3kg 43.61m; 3.5kg 41.23m; 4kg 39.60m; 5kg 20.75m; 7.5kg 17.66m; 9.08kg 12.18m; 10kg 13.34m; 12.5kg 10.91m) 6970 points.
Link to full results from Derby.
September 22: Milton Keynes Park Run (5km): 29 Mervyn Phillips (M55) 20:46; 33 Paul Mason (M60) 21:04; 73 Tony Byrne (M50) 22:50; 197 Katie Howard (F15) 27:59; 253 Val Russell (F65) 30:16; 361 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 19: Open Meeting, Oxford: 100/200 Paul Canning (M45) 12.64 (w+0.7)/25.50(w+0.3).
Link to full results from Oxford.
September 19: Lara Bromilow is first woman home in 18:20 in the City v Canary Wharf 5km Race in London.
Link to full results from Victoria Park, London.

September 16: Cransley Hospice Half Marathon, Cranford: 87 Sharon Edghill (3rd F50) 1:47:55; 185 finished.
Link to full results from Cranford.
September 15/16: Isle of Wight Fell Running Championship: St Boniface Fell(3 miles)/Ventnor Horseshoe (7 miles)/Wroxhall Round (13 miles) 98/104/108 Brian Daniells (M65) 28:19/87:43/2:19:35; 63rd overall out of 110 (2nd M60).
Link to full results from Ventnor.
September 15/16: Marshall Milton Keynes team finishes 24th out of 58 teams in the Round Norfolk Relay in 25:35:35.
MMK results from Norfolk.
Link to full results from Norfolk.
September 15: Lara Bromilow is second woman home in the London Pride 10k in 37:24.
Link to full results from Victoria Park.
September 15: Greg Rutherford ends his season with second place in the Great North City Long Jump with 7.89m.
Link to full results from Gateshead.
September 15: Milton Keynes Park Run (5km): 6 George Wheeler (M15) 18:28; 7 Charlie Wheeler (M15) 18:29; 21 Chris Youens (MS) 19:42; 45 Paul Mason (M60) 21:02; 53 Stephen Howe (M50) 21:35; 59 Kevin Church (M45) 21:51; 86 Tony Byrne (M50) 23:09; 90 Lawrence Richardson (M40) 23:14; 255 Hazel Cockerill (F50) 30:25; 352 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 12: Joe Devlin wins the Open University Handicap 5 mile race.
Full results from the Open University.

Dunstable Downs 20 mile race: 6 Adrian Maidment (MS) 2:57:36; 65 finished.
Link to full results from Dunstable.
September 9: Club and Eastern Vets F55 Record for Diane Baldwin at the Vets Inter-Area match at Solihull.
MMK results from Solihull.
Link to full results from Solihull.
September 9: Jackson Curtis wins the National Javelin Festival M20 Competition with brother, Freddie, third at Bedford.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
September 9: Big turnout for the Final Milton Keynes Open Meeting at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
September 8: Telford Games: 100m heat/final/200m heat/final 2/1/2/2 Grace Linnett 13.8/13.6/28.2/28.8.
Link to full results from Telford.
September 8: Milton Keynes Park Run (5km): 18 Tom Pownall (M17) 19:57; 39 Paul Mason (M60) 21:15; 63 Kelvin Smith (M60) 22:28; 86 Richard Pownall (M50) 23:05; 91 Kevin Church (M45) 23:25; 115 Lawrence Richardson (M40) 23:56; 221 Malcolm Kidby (M45) 27:59; 257 Hazel Cockerill (F50) 29:44; 390 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
September 7: Matt Clarke and Wendy Webber win the Willen 6 on Day 6 of the Tour of Milton Keynes; Dan and Wendy Webber are the overall Tour winners.
Full results of the Willen 6 mile race.
Link to more Tour pictures by Tom Blackman.
Pictures of Matt Clarke, Dan Webber, and the Tour winners by Tom Blackman.
September 6: Peter Mackrell and Wendy Webber win the Campbell Park 5 on Day 5 of the Tour of Milton Keynes.
Full results from Campbell Park.
September 5: Tom Comerford and Wendy Webber run the quickest miles at Stantonbury Stadium on Day 4 of the Tour of Milton Keynes.
Full results from Stantonbury.
September 5: Oxford Open Meeting: 100/400 Paul Canning (M45) 12.59/56.62.
Link to full results from Oxford.
September 4: Matt Clarke and Wendy Webber win the Potterspury Cross Country Race on Day 3 of the Tour of Milton Keynes. Dan and Wendy Webber consolidate their tour leads.
Full results from Potterspury.
September 3: Dan and Wendy Webber win again at the Brickhill Woods Hill Race on Day 2 of the Tour of Milton Keynes - pictured right, by Brian Graves, are Chris Ryder, Hazel Cockerill and Colin Burnett, making their way through the woods on Day 2 of the Tour.
Full results from Brickhill Woods.
September 2: Dan and Wendy Webber take early leads at the Tattenhoe 11km race on Day 1 of the Tour of Milton Keynes.
Full results from Tattenhoe.
Pictures from Tattenhoe by Brian Graves.
September 2: Bedford Harriers 10k: 17 Mark Dowson (MS) 36:20; 98 Stephen Howe (M50) 43:25; 367 finished.
Link to full results from Bedford.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
September 1: Marshall Milton Keynes Senior Team finishes third in the final Southern Athletics League Match at Stantonbury - pictures of the Men's 800m with Sam Deathe, Ross Threlfall and Chad Lambert, and of Emma Beardmore in the shot, taken by Brian Graves.
Full results from Stantonbury.
Final SAL League Tables - MMK finish fifth.
Link to pictures by Tom Blackman.
September 1: Milton Keynes Park Run (5km): 14 Alan Humphries (M40) 19:52; 20 Mervyn Phillips (M55) 20:14; 24 Chris Youens (MS) 20:27; 52 Lauren Cripps (FS) 22:03; 118 Lawrence Richardson (M40) 25:24; 121 Malcolm Kidby (M45) 25:32; 187 Charlie Fenton (M20) 29:05; 204 Val Russell (F65) 30:24; 205 Hazel Cockerill (F50) 30:25; 300 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 27: Peterborough City Games: 100m/200m Josh Abraham-Steele (MS) 12.0/23.6; Shot/Discus Lewis Barnes (M17) 13.42m/41.27m; Shot/Discus/Hammer Mike Burling (M55) 7.51m/25.61m/31.25m.
Link to full results from Peterborough.

August 26: Oxford City Open Meeting: Shot/Discus/Hammer Lewis Barnes (M17) 13.87/42.15m/47.83m; Hammer Laeken Impey (F17) 37.44m(pb); Hammer/Javelin Laura Cumino (F15) 17.89m(pb)/21.20m; Javelin Bethan Partridge (F13) 20.53m.
Link to full results from Oxford.
August 26: Greg Rutherford jumps 7.88m (w+0.4) to finish third in the Diamond League Meeting in Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
August 25/26: Lara Bromilow (5000m) and Sophie Wilkins (Long Jump) are just out of the medals at the Inter-County Championships/BMC Final at Bedford.
Link to full results from Birmingham.
August 25: International Meeting, Antwerp: Javelin 4 Jackson Curtis 66.65m.
Link to full results from Antwerp.
August 25: Milton Keynes Park Run (5km): 11 Ed Dunn (MS) 19:13; 35 Paul Mason (M55) 21:14; 48 Ben Howard (M17) 22:02; 72 Mervyn Phillips (M55) 23:01; 106 Phil Atkins (M45) 24:45; 218 Katie Howard (F15) 30:33; 311 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 22: Lots of pbs at the Watford Open Meeting.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
August 16-25: Bronze medals for Mark Roberson in the Hammer and Weight at the European Masters Championships in Zittau, Germany.
MMK results from Zittau.
Link to full results from Zittau.
August 19: Lots of personal bests at the Kettering Open Meeting.
MMK results from Kettering.
Link to full results from Kettering.
August 19: Richard Harrison 16th with 6:39:08 in 40 mile ultra marathon in the Peak District on a scorching day - 59 finished.
Link to full results from Derby.
August 18/19: MMK athletes miss out on the medals, but there are pbs at 100m and 200m for Daniel Oderinde at the England Athletics U15/U17 Championships at Bedford.
MMK results from Bedford.
August 18: Milton Keynes Park Run (5km): 15 Alan Humphries (M40) 20:12; 21 Mervyn Phillips (M55) 20:56; 25 Richard Pownall (M50) 21:01; 32 Fran Malin (F45) 21:35; 48 Ben Howard (M17) 22:38; 57 Gareth Watkins (M17) 22:56; 63 Stephen Howe (M50) 23:04; 64 Phil Atkins (M45) 23:05; 89 Kevin Church (M45) 24:18; 100 Tony Byrne (M50) 24:38; 108 Lawrence Richardson (M40) 24:52; 124 Malcolm Kidby (M45) 25:34; 130 Eric Watkins (M15) 25:49; 132 Ursula Ghaleb (F55) 25:54; 245 Hazel Cockerill (F50) 31:58; 336 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 16: Good turnout at the Biggleswade Throws Fest.
MMK results from Biggleswade.

August 12: Six MMK athletes finish the Bearbrook 10k (incorporating the Bucks Championships) - Diane Baldwin is the first Bucks Woman.
MMK results from Aylesbury.
Link to full results from Aylesbury.
August 12: Medals galore at the UKA Throwsfest in Birmingham.
MMK results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
August 11: Milton Keynes Park Run (5km): 5 George Wheeler (M15) 18:31; 6 Charlie Wheeler (M15) 18:32; 8 Andrew Wasdell (MS) 18:53; 20 Mervyn Phillips (M55) 20:23; 32 Paul Mason (M55) 21:09; 39 Richard Pownall (M50) 21:41; 58 Phil Atkins (M45) 23:08; 120 Lawrence Richardson (M40) 25:25; 217 Hazel Cockerill (F50) 30:43; 234 Val Russell (F65) 31:35; 310 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 8: Mervyn Luckwell throws 74.09m in the Olympic Games Qualifying Competition to finish 35th and does not qualify for the Final.
Link to full results from London.

August 5: Diane Baldwin breaks the Club F55 10000m record with 42:24.03 at Oxford to take the British Masters title; Mark Dowson is third in the M35 10000m with 37:03.83.
Link to full results from Oxford.
August 5: Club supporters visit London for the Women's Marathon - picture by Tom Blackman.
August 4: Greg Rutherford wins the Long Jump at the London Olympic Games with 8.31m (w-0.4).
Men's Long Jump Final: 1 Greg Rutherford (GBR) 8.31m (w-0.4); 2 Mitchell Watt (Aus) 8.16m (w-0.2); 3 Will Claye (USA) 8.12m (w-0.2); 4 Michel Torneus (w-0.7); 5 Sebastian Bayer (Ger) 8.10m (w-0.4) 6 Chris Tomlinson (GBR) 8.07m (w-0.2).
August 4: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Stephen Ratcliffe (MS) 17:20; 9 Charlie Wheeler (M15) 18:46; 12 George Wheeler (M15) 18:54; 13 Chris Cahill (M40) 19:01; 16 Martin Erasmus (M45) 19:29; 25 Alan Humphries (M40) 20:31; 26 Mervyn Phillips (M55) 20:3; 33 Richard Pownall (M50) 20:57; 38 Fran Malin (F45) 21:14; 40 Paul Mason (M55) 21:21; 51 Stephen Howe (M50) 22:13; 54 Julie Dalzell (F45) 22:16; 80 Gareth Watkins (M20) 23:21; 81 Tamara Webb (F35) 23:21; 87 Alfie Yabsley (M13) 23:38; 88 Kevin Church (M45) 23:44; 99 Phil Atkins (M45) 24:08; 118 Eric Watkins (M15) 25:01; 130 Lawrence Richardson (M40) 25:19; 241 Val Russell (F65) 31:37; 323 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 3: Greg Rutherford jumps 8.08m to qualify fifth for the Olympic Long Jump Final. The Final is at 7:55pm on Saturday evening.
Link to full results from London.

August 3: Blisworth Friday 5 mile Road Race: 8 Matt Clarke (MS) 28:03; 50 Tanya Taylor (3rd FS) 33:02; 68 Kelvin Smith (1st M60) 34:23; 99 Jim Miller (M60) 37:09; 107 Kevin Church (M45) 37:59; 136 Jane Goodey (2nd F55) 40:35; 211 Milford Callow (M70) 52:36; 225 finished.
Link to full results from Blisworth.
July 29: MMK Vets win 18 Gold Medals at the Eastern Vets Championships at Sandy.
MMK results from Sandy.
July 29: Wellingborough 5 mile road race: 77 Kelvin Smith (2nd M60) 34:19; 151 Jane Goodey (2nd F55) 39:22; 300 finished.
Link to full results from Wellingborough.
July 28: MMK Men's B Team finishes third in the SML Division 2 North match at Thurrock; Nic Williams, Daniel Oderinde, Ben Sturgess and Robert Broadley break the Club 4x100m record with 43.2.
Full results from Thurrock.
July 28: BMC Mile Races at Oxford: Sam Deathe 4:25.83(pb).
Link to full results from Oxford.
July 28: MMK Women's Team demoted to Division 3 after finishing last in the Final match of the UK Women's League; UK F55 Best for Diane Baldwin in the 2000m Steeplechase.
Full results from Bedford.
July 28: Milton Keynes Park Run (5km): 4 Charlie Wheeler (M15) 18:47; 5 George Wheeler (M15) 18:47; Alan Humphries (M40) 20:02; 15 Mervyn Phillips (M55) 20:25; 31 Paul Mason (M55) 21:22; 49 Kevin Church (M45) 23:05; 53 Phil Atkins (M45) 23:26; 266 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 25: Club Records for Alfie Yabsley (M13 3000m), Kayleigh Presswell (F20 Hammer) and Jeanette Lawrence (F55 Hammer) and lots of pbs at the Watford Open Meeting.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
July 25: Doug Anderson Memorial 5k, Bedford: 8 Matt Clarke (MS) 17:00; 18 Daniel Webber (MS) 17:22; 28 Gary Blaber (MS) 17:57; 57 Adrian Maidment (MS) 19:18; 183 Malcolm Kidby (M45) 23:32; 351 finished.
Link to full results from Bedford.

July 22: Wardown Park 5k, Luton: 4 Mark Dowson (MS) 17:21; 104 finished.
Link to full results from Luton.
July 22: Bronze for Alfie Yabsley (1500m) and Sade Ross (Shot), plus a Club Record for Sade, at the South of England U13 Inter-County Championships at Kingsmeadow.
Buckinghamshire results from Kingsmeadow.
Link to full results from Kingsmeadow.
July 21/22: Two Silver Medals (Jack Kee, M70 Weight and Hammer) and five bronze (Malcolm Down, M50 800m, John Turner, M55 Discus, Jan Lawson, F55 100m, and Jan Hardcastle F50 High Jump, Long Jump and Triple Jump) at the British Masters Championships in Derby.
MMK results from Derby.
Link to full results from Derby.
July 21: BMC Grand Prix, Solihull: 800m Sam Deathe (MS) 1:56.76; 1500m Chad Lambert (MS) 3:57.32; Elle Roche (F20) 4:44.39.
Link to full results from Solihull.
July 21: Freddie Curtis wins the javelin at the Hannes Elite Junior Games in Kuopio, Finland with 66.58m (700gm).
Link to full results from Kuopio.
July 21: Milton Keynes Park Run (5km): 10 Chris Cahill (M40) 19:11; 19 Mervyn Phillips (M55) 20:28; 63 Kevin Church (M45) 22:50; 66 Tony Byrne (M50) 22:56; 75 Phil Atkins (M45) 23:09; 83 Malcolm Kidby (M45) 23:35; 156 Ben Howard (M17) 27:04; 171 Stephen Howe (M50) 27:26; 187 Charlie Fenton (M20) 28:00; 231 Katie Howard (F15) 30:06; 352 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 18: Lee Valley Open Meeting: 100m Daniel Oderinde (M17) 11.29 (w+3.7).
Link to full results from Lee Valley.
July 18: Waddesdon 5k: 7 Matt Clarke (MS) 17:03; 43 Tanya Taylor (4th F, 2nd FS) 19:40; 75 Jo Benham (10th F, 6th FS) 20:50; 90 Diane Baldwin (20th F, 1st F55) 21:32; 104 Terry Down (M55) 22:11; 243 finished.
Link to full results from Waddesdon.
July 18: Cambridge Open Meeting, St Ives: 100m/200m Josh Abraham-Steele 11.83/23.64(w-1.9); Javelin Ben Pointon (M17) 49.00m.
Link to full results from St Ives.

July 15: Wycombe Half Marathon: 26 Chris Cahill (7th M40) 86:35; 94 Kelvin Smith (1st M60) 95:37; 234 Terry Down (M50) 104:39; 502 Geoff New (M40) 119:55; 807 finished.
Link to full results from Wycombe.
July 14/15: Silver for Lewis Barnes (M17 Shot) and Bronze for Emanuela Motta (F17 Pole Vault) and Laeken Impey (F17 Hammer) at the South of England U17/U15 Championships at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
Link to Pictures from Watford by Mark Easton.
July 14: Battling MMK Team finishes second in the Southern Athletics League match at Chelmsford; UK F55 Best for Di Baldwin in the 2000mSc.
Full results from Chelmsford.
Division 1 League Table after four rounds.
July 14: Milton Keynes Park Run (5km): 19 Lawrence Richardson (M40) 20:56; 25 Ben Howard (M17) 21:36; 36 Michael Groom (M55) 22:44; 55 Phil Atkins (M45) 23:46; 93 Eric Watkins (M15) 26:31; 161 Charlie Fenton (M20) 31:10; 244 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 12: Lara Bromilow is second woman home in the Great City 5km Race in 17:57.
Link to full results from Central London.
July 11: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
July 11: Lara Bromilow finishes third in the JP Morgan 5.6km Challenge in Battersea Park in 20:46; 9646 finishers.
Link to full results from Battersea Park.
July 11: The MMK Veteran Women win, while the Men finish second in the Eastern Vets League match at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
July 11: Marcus Whelband wins the Open University Handicap 10km race.
Marcus and Linda Lytollis run the quickest times.
Full results of the Open University Handicap 10km race.

July 8: Bushy 10k, Peterborough: 7 Steve Herring (1st M40)34:50; 9 Matt Clarke (MS) 35:29; 237 finished.
Link to full results from Peterborough.
July 8: 18 MMK Runners complete the NSPCC Milton Keynes Half Marathon.
MMK results from the NSPCC Milton Keynes Half Marathon.
Link to full results of the NSPCC Milton Keynes Half Marathon.
July 7/8: Gold for Jackson Curtis with 67.15m(pb) in the Javelin, and fouth place for Kayleigh Presswell in the Hammer with 48.87m(pb), at the South of England U20 Championships at Crystal Palace.
Link to full results from Crystal Palace.
July 7: International Meeting, Madrid: Long Jump Greg Rutherford 7.81m(w+3.7).
Link to full results from Madrid.
July 7: BMC Meeting at Stretford: 800m Chad Lambert 1:51.92.
Link to full results from Stretford.
July 6/7: Close calls for Chuko Cribb and Kayleigh Presswell with 5 top eight finishes but no medals for MMK at this year's English Schools' Championships at Gatehead.
Buckinghamshire results from the English Schools' Championships.
Link to full results from the English Schools' Championships.
July 7: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Steve Ratcliffe (MS) 17:13; 4 Chris Cahill (M40) 18:48; 5 Alfie Yabsley (M13) 18:51; 14 Oli Lum (M17) 19:51; 15 Steffen Down (M15) 19:56; 22 Mervyn Phillips (M55) 20:36; 26 Paul Mason (M55) 20:56; 28 Felix Lum (M15) 21:08; 62 Tamara Webb (F35) 22:55; 121 Phil Atkins (M45) 25:40; 122 Geoff New (M45) 25:41; 124 Charlie Fenton (M20) 25:44; 156 Malcolm Kidby (M45) 27:22; 177 Julie Dalzell (F45) 28:04; 216 Val Russell (F65) 30:18; 305 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 4: Charnwood Open Meeting 200m Ivars Licietis (M55) 27.13(w+0.2).
Link to full results from Loughborough.
July 3: Congratulations to Greg Rutherford and Mervyn Luckwell, who have been selected to represent Great Britain at the London Olympic Games.
Link to the full story on the UKA website.
July 3: Phil Holland (Ampthill & Flitwick Flyers) and Emily Tallen (Marshall Milton Keynes) win the Milton Keynes 10km Road Race; Angela Copson takes 34 seconds off the UK F65 Best for 10km, recording 42:43.
Category wins for Emily Tallen (FS), Ian Van Lokven (M50) and Diane Baldwin (F55); Second places for Kelvin Smith (M60) and Keith Cook (M65).
Marshall Milton Keynes wins the women's team race, is second men's team, and third vets team.
Full results of the Milton Keynes 10k, with pictures by Brian Graves..

July 1: Gold for Jack Kee at the British Masters Throws Pentathlon at Hendon.
MMK results from Hendon.
Link to full results from Hendon.
July 1: MMK Women struggle in Match 2 of the UK Women's League at Stevenage.
Wins for Kadi-Ann Thomas, Emma Beales, Sadie Watts and Andrea Jenkins.
MMK results from Stevenage.
June 30/July 1: South Downs Way 100 mile race: 28 Richard Harrison (M55): 23:02:30; 45 Ray Hickman (M50) 23:31:40; 113 finished.
Link to full results from Eastbourne.
June 30/July 1: Midland Schools Multi-event Championships held at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
June 30: MMK Senior Men's B Team finishes fourth in a close Southern Men's League match at Mile End Stadium.
Full results from Mile End Stadium.
June 30: Midland Schools Multievent Championships at Stantonbury - results from Day 1.
June 30: Good turnout for the walks events at Stantonbury.
Full results of the Walks at Stantonbury.
Link to pictures of the Walks at Stantonbury by Brian Graves.
June 30: Chris Clarke finishes sixth in the 200m Final with 21.26(w-0.9) at the European Championships.
June 30: Milton Keynes Park Run (5km): 4 Daniel Webber (MS) 18:11; 15 Alan Humphries (M40) 20:23; 19 Mervyn Phillips (M55) 20:46; 28 Steffen Down (M15) 21:22; 30 Paul Mason (M55) 21:32; 49 Ben Howard (M15) 22:37; 61 Terry Down (M55) 23:07; 158 Charlie Fenton (M20) 28:03; 182 Kate Howard (F15) 29:25; 300 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 29: Chris Clarke qualifies for the 200m Final at the European Championships, finishing second in his Semi-Final in 20.90(w-0.3).
June 29: Chris Clarke qualifies for the 200m Semi-Final at the European Championships, finishing second in his heat in 20.83(w-0.5).
Link to full results from Helsinki.
June 27: Jonathan Pownall breaks the Club M15 Javelin Record with 55.73m at Watford to go second on the UK Rankings.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 26: Tom Foulerton (Leamington) and Nicki Nealon (Huncote Harriers) win the Weedon 10km Road Race.
Category wins for Kelvin Smith (M65) and Milford Callow (M75); second places for Ian Lamb (M50), Wendy Webber (FS), Jim Miller (M60) and Jane Goodey (F55).
The Senior Men's Team is pipped for the win by Rugby & Northampton.
Full results of the Weedon 10km Road Race.
June 25: Chris Clarke confirmed as selected for the European Championships in Helsinki from 27 June to 1 July.
Link to the full report on the UKA website.
June 24: Thame 10k 7 Steve Herring (3rd M40) 34:56; 233 Sharon Edghill (4th F45) 47:09.
Link to full results from Thame.
June 24: Five Gold medals for Jan Lawson and Jan Hardcastle at the Scottish Masters Championships in Dunfermline.
F50 200m/HJ/TJ 1/1/1 Jan Hardcastle 33.00(w-3.5)/1.30m/8.28m; F55 100m/200m 1/1 Jan Lawson 16.04/34.14(w-3.5).
Link to full results from Dunfermline.
June 24: Thomas Green withdraws from the IPC European Championships with a back injury.
Link to the full report on the UKA website.
June 24: Thirteen MMK athletes are selected to represent Buckinghamshire at the English Schools Championships; Redford Curtis and Edward Wilson are selected for Oxfordshire.
The Buckinghamshire Team for the English Schools' Championships.
Link to the English Schools' Championships website.
June 24: Chris Clarke takes bronze in the 200m Final at the UK Championships, after winning his heat in a Club Record 20.60(w+3.6); Kadi Ann Thomas finishes seventh in the Women's 200m Final after qualifying with 23.88(w+1.1).
June 24: 52 youngsters take part in the quadkids events at the Milton Keynes Open Meeting.
Men's 200m heat/Final 1/3 Chris Clarke 20.60(w+3.6, Club Record)/20.69(w+1.5); Women's 200m heat/Final 3/7 Kadi-Ann Thomas 23.88(w+1.1)/24.10(w+0.5).
Quadkids results from Milton Keynes.
June 24: Throwers get pbs at the Milton Keynes Open Meeting.
Results from the Milton Keynes Open Meeting.
June 23: Greg Rutherford seals his Olympic place in the Long Jump with a win in the Uk Championships in 8.12m(w+0.5).
UK Champs & Olympic Trials: 400m heat 3 Chris Clarke 46.41; Long Jump 1 Greg Rutherford 8.12m(w+0.5); Javelin 8 Michael Cox 65.70m, 12 Freddie Curtis (M20) 61.27m.
Link to full results from Birmingham.
June 23: The MMK women's team finishes second in the Greensand Ridge Relay to win the Women's Trophy.
MMK results from the Greensand Ridge Relay.
Link to full results of the Greensand Ridge Relay.
Link to photos taken by Brian Graves.
June 23: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 17:20; 5 Chris Cahill (M40) 18:27; 17 Daniel Brumby (MS) 20:04; 18 Nick Washington (MS) 20:10; 25 Lawrence Richardson (M40) 20:55; 29 Paul Mason (M55) 21:10; 34 Felix Lum (M15) 21:56; 49 Kevin Church (M45) 22:46; 68 Terry Down (M55) 23:40; 157 Charlie Fenton (M20) 28:09; 183 Kate Howard (F15) 29:33; 224 Hazel Cockerill (F50) 32:59; 279 Phil Atkins (M45) 43:33; 279 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 20: Keith Cook wins the Open University Handicap 5km Race.
Stewart Fraser and Julia Brennan run the quickest times.
Full results of the Open University Handicap 5km Race.
June 19: Gordon Lee (Leicester Coritanian) and Nicki Nealon (Huncote Harriers) win the Harborough 5 mile Road Race; Angela Copson (F65) runs a UK Age Group best time of 34:13.
Category wins for Kelvin Smith (M60), Diane Baldwin (F55) and Milford Callow (M75); third place for Jane Goodey (F55).
Full results of the Harborough 5 mile Road Race, with pictures by Dave Barratt.
June 18: Chris Clarke selected to represent Great Britain in the European Championships at 200m.
Link to full full story on the UKA website.

June 17: The MMK Youngsters finish fourth in Match 3 of the National Young Athletes' League at Rugby, and miss out on qualification for the Midland Final by just 19 points.
MMK results from Rugby.
June 16/17: Jackson Curtis wins the Silver medal in the M23 Javelin with 67.84m(pb) in the UK U23/U20 Championships at Bedford; big pbs for Chad Lambert and Sam Ridgway; Chris Clarke does not start in the Final after winning his 200m heat.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
June 16: BMC Races, Hendon: 1500m Steve Green 4:18.53.
Link to full results from Hendon.
June 16: MMK youngsters out in force at the Bucks Schools Championships at High Wycombe on a wet and windy day.
Full results from High Wycombe.
June 16: Oxfordshire Schools Champs, Abingdon: Inter Boys Javelin 1 Redford Curtis 51.39m(pb).
Link to full results from Abingdon.
June 16: Warwickshire Schools Championships: Senior Boys 100m/Javelin 1/1 Sam Pointon 11.7(pb)/42.70m; Inter Boys Javelin 1 Ben Pointon 51.15m(pb).
Link to full results from Leamington.
June 16: Milton Keynes Park Run (5km): 4 Chris Cahill (M40) 18:40; 5 Ed Dunn (MS) 18:51; 19 Alan Humphries (M40) 20:21; 22 Mervyn Philips (M55) 20:41; 32 Paul Mason (M55) 21:31; 34 Lawrence Richardson (M40) 21:56; 42 Kevin Church (M45) 22:31; 105 Tony Byrne (M50) 25:17; 143 Julie Dalzell (F45) 26:59; 160 Phil Atkins (M45) 27:54; 195 Hazel Cockerill (F50) 29:31; 343 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 15: Steve Herring is fourth man and Tanya Taylor third woman, as the MMK women win the Team event at the Marston 5k.
MMK results from the Marston 5k.
Link to full results of the Marston 5k.
June 13: The MMK Veteran Men win while the Women are second in Round 3 of the Eastern Vets League at Kettering; 3 F55 League Records for Di Baldwin.
Full results from Ketteringwith pictures by Brian Graves.
June 13: Loughborough Students V Combined Services v Achilles: 1500m 8 Eliot Winter 4:11.22; Long Jump 5 Jackson Curtis 5.64m(w-0.2).
Link to full results from Loughborough.
Jume 13: Newham Open Meeting: 100m/200m Kadi-Ann Thomas 12.29(w-2.9)/24.32(w-2.5).
Link to full results from Newham.
June 13: More personal bests at the Watford Open Meeting.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 12: James Bolton (Woodstock Harriers) and Nicki Nealon (Huncote Harriers) win the Banbury 5 mile Road Race.
Category wins for Diane Baldwin (F55), Jim Miller (M60) and Milford Callow (M75); third place for Ian Lamb (M50).
The MMK men's team finishes second.
Full results of the Banbury 5 mile Road Race.

June 10: MMK five discover Dartmoor!
Dartmoor Discovery Race, 32 miles: 55 Neil Jones (MS) 5:07:16; 67 Julie Dalzell (F45) 5:13:17; 105 Dave Findel-Hawkins (M60) 5:35:23; 145 Sue Davey (F35) 5:59:02; 146 Ian Davey (MS) 5:59:03; 175 finished.
Link to full results from Teignbridge.
June 10: St Albans Half Marathon: 42 Chris Cahill (M40) 86:48 (pb); 265 Glenda Anderson (F35) 98:52; 465 Sharon Edghill (F50) 1:46:38; 2191 finished.
Link to full results from St Albans.
June 10: Mervyn Luckwell, Kadi-Ann Thomas and Daniel Oderinde in action at the Bedford International Games.
Javelin 1 Mervyn Luckwell 80.81m; 100mB/200mA 1/7 Kadi-Ann Thomas 11.92(w-0.8)/23.98(w-0.9); M17 100m heat/Final 2/2 Daniel Oderinde 11.30(w-1.3)/11.04(pb, w-1.4).
Link to full results from Bedford.
June 9: The Marshall Milton Keynes Team finishes third in Round three of the Southern Athletics League at Walton.
Full results from Walton.
June 9: The Marshall Milton Keynes Men's B Team finishes fourth at Braintree.
Full results from Braintree.
June 9: Blaydon Races, 5.9 miles: 688 Geoff New (M45) 41:19; 3589 finished.
Link to full results from Blaydon.
June 9: BMC Meeting at Watford: 800m Chad Lambert 1:52.66 (pb); 1500m Paul Erwood 3:58.31.
Link to full results from Watford.
June 9: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Emily Tallen (FS) 17:29; 2 Matt Setlack (MS) 17:30; 4 Chris Cahill (M40) 18:11; 26 Mervyn Philips (M55) 20:30; 36 Sean O'Sullivan (M55) 21:12; 45 Lauren Cripps (FS) 21:44; 63 Kevin Church (M45) 22:38; 87 Tony Byrne (M50) 23:56; 111 Phil Atkins (M45) 25:01; 114 Geoff New (M45) 25:08; 119 Tamara Webb (F35) 25:12; 222 Hazel Cockerill (F50) 30:13; 308 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 4: Eliot Winter takes silver in the 3000mSc with 9:47.48 at the England Atletics Championships in Birmingham.
Link to full results from Birmingham.

June 3: Brackley 10k Chicken Run: 17 Andy Stiles (M45) 40:15; 195 finished.
Link to full results from Brackley.
June 3: International Meeting La-Chaux-de-Fonds, Switzerland: 100m 7 Kadi Ann Thomas 12.02 (w-0.3); 200m Chris Clarke 21.04 (w+1.0).
Link to full results from La-Chaux-de-Fonds.
June 2: England Athletics Championships, Birmingham: Men's 400m heat 4 Ben Sturgess 49.80.
Link to full results Day 1 at Birmingham.
June 2: Kadi-Ann Thomas (11.76(w0.0) for 100m and 24.03(w-2.5) for 200m) and Chris Clarke (46.08 for 400m) race in Geneva.
Women's 100m/100m/200m 2/2/2 Kadi-Ann Thomas 11.84(w-0.9)/11.76(w0.0)/24.03(w-2.5); Men's 400m 5 Chris Clarke 46.08.
Link to full results from Geneva.
June 2: Milton Keynes Park Run (5km): 19 Mervyn Philips (M55) 20:18; 21 Lawrence Richardson (M40) 20:43; 23 Paul Mason (M55) 21:01; 44 Ben Howard (M15) 22:12; 47 Kevin Church (M45) 22:18; 62 Ian Pearson (M50) 23:04; 81 Phil Atkins (M45) 24:07; 83 Tony Byrne (M50) 24:10; 91 Tamara Webb (F35) 24:22; 115 Julie Dalzell (F45) 25:35; 141 Katie Howard (F15) 27:18; 170 Hazel Cockerill (F50) 29:05; 173 Charlie Fenton (M20) 29:16; 268 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 1: Mervyn Luckwell finishes third in the Javelin with 75.73m at an International Meeting in Leverkusen, Germany.
Link to full results from Leverkusen.
May 31: Greg Rutherford wins the Long Jump with 8.32m(w0.0) and Chris Clarke runs Leg 3 of the winning GB 4x400m Relay Team in 3:01.76 at the Diamond League Meeting in Rome.
Link to full results from Rome.
May 30: Open Meeting, Birmingham: 100m Robert Broadley (MS) 11.4, Jarrell Stampp (MS) 11.4; Javelin Edward Wilson (M17) 47.49m.
Link to full results from Birmingham.
May 30: Matt Almond (Birchfield) and Nicki Nealon (Huncote Harriers) win the Corby 5 mile Road Race.
Category wins for Kelvin Smith (M60), Di Baldwin (F55) and Milford Callow (M75); third place for Jim Miller (M60).
Full results fron Corby.
May 30: Sophie Wilkins wins the Long Jump with a personal best 5.76m (w+0.3) in a match at Loughborough.
Link to full results from Loughborough.
May 30: More personal bests at the Watford Open Meeting.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.

May 27: Broad Oak 10k Race: 10 Steve Herring (M40) 35:12: 1106 finished.
Link to full results from Hatfield.
May 27: Good turnout at the Milton Keynes Open Meeting at Stantonbury.
Full results (minus the walks results which have gone walkabout) from Stantonbury.
May 27: 47 youngsters take part in the quadkids events at the Milton Keynes Open Meeting.
Results of the quadkids events at Milton Keynes.
May 27: Whipsnade Zoo 10k: 253 Rita Olatunde 56:31; 562 finished.
Link to full results from Dunstable.
May 27: Edinburgh Marathon: 1366 Geoff New 3:39:40.
Link to full results from Edinburgh.
May 27: The MMK Women finish 4th in a close opening match in the UK Women's League at Portsmouth; wins for Kadi-Ann Thomas, Lucy Bryan, Emma Beales Andrea Jenkins, Amy Freeman and Kayleigh Presswell.
MMK results from Portsmouth.
May 27: Greg Rutherford wins the Long Jump with 8.17m (w-1.1) and Mervyn Luckwell is fourth in the Javelin in 74.67m at an International Meeting in Rabat, Morocco.
Link to full results from Rabat.
May 26: Surrey Masters Championships, Ewell: M55 100m/200m 1/1 John Browne 12.5/26.3.
Link to full results from Ewell.
May 26: Throwers in action at Oxford.
MMK results from Oxford.
Link to full results from Oxford.
May 26: MMK athletes represent Buckinghamshire at the Southern Inter-County U20/U15 Championships at Abingdon.
Buckinghamshire results from Abingdon.
Link to full results from Abingdon.
May 26: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Daniel Webber (MS) 17:50; 4 Chris Cahill (M40) 18:15 (pb); 11 Wendy Webber (FS) 20:01(pb); 12 Alan Humphries (MS) 20:09; 13 Mervyn Philips (M55) 20:13; 16 Lawrence Richardson (M40) 20:20; 25 Richard Pownall (M50) 21:05; 27 Paul Mason (M55) 21:13; 68 Ian Pearson (M50) 23:09; 76 Tony Byrne (M50) 23:59; 119 George Hapeshi (M55) 25:58; 127 Julie Dalzell (F45) 26:27; 163 Malcolm Kidby (M45) 27:56; 189 Katie Howard (F15) 29:02; 205 Hazel Cockerill (F50) 29:57; 206 Kevin Church (M45) 29:57; 223 Charlie Fenton (M20) 30:50; 334 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 25: Chris Clarke runs 47.50 for 7th place inthe 400m at the Golden Spike Meeting in Ostrava, Czechoslovakia.
Link to full results from Ostrava.
May 23: Peter Davies wins the Open University Handicap 10km Race.
David Boyd and Julia Brennan run the fastest times.
Provisional results of the Open University Handicap 10km Race.
May 22: Phil Holland (Ampthill & Flitwick Flyers) and Rebecca Murray (Bedford & County) win the Bedford 6; the MMK Men win the Team Race.
Category wins for Wendy Webber (FS), Alex Knowles (F45), Diane Baldwin (F45) and Milford Callow (F75); Second places for Kelvin Smith (M60), Fran Malin (F45), Brian Daniells (M70) and Richard Wittering (M65); Third places for Maria Calleia (F40) and Jane Goodey. Both Veteran Teams are third.
Full results of the Bedford 6 with pictures by Dave Barratt.

May 20: Cool Running is fastest team in the Round Milton Keynes Relay; Harrison's Four..D wins the age-adjusted race.
Full results of the Round Milton Keynes Relay.
Race report on the Round Milton Keynes Relay.
May 20: The MMK Youngsters slip to fourth in Match 2 of the National Young Athletes' League at Peterborough.
MMK results from Peterborough.
Link to full results from Peterborough.
May 20: Cardiff Ultra Marathon (Taff Trail: Brecon - Cardiff, 50 miles): 9 Richard Harrison (M50, pictured left) 7:45:08; 125 finished.
Link to full results from Cardiff.
May 20: Mervyn Luckwell wins the Men's Javelin with Olympic A-standard 82.15m at the Loughborough International; Chris Clarke wins the 200m in 21.14(w-1.1).
Women's 100m/200m 4/4 Kadi-Ann Thomas 12.00(w-2.0)/24.21(w-1.2).
Link to full results from Loughborough.
May 19: World Masters Mountain Running Championships, Buhlertal (9.5km): 995 Brian Graves (29th M70) 90:36.6; 1019 finished.
Link to full results from Germany.
May 19: BMC Meeting, Manchester: 1500m Chad Lambert (MS)3:55.58; 5000m Marcin Fudalej (MS) 14:42.93.
Link to full results from Manchester.
May 19: The Marshall Milton Keynes Team surges to late win in Round two of the Southern Athletics League at Milton Keynes. Michael Cox is the Man of the Match.
Full results from Milton Keynes.
Marshall Milton Keynes are fifth after two rounds.
Pictures by Tom Blackman.
May 19: 55.6% PBs at the BMC Meeting at Milton Keynes.
Full results from Milton Keynes.
May 19: Men's B-Team are fourth in Match 2 of the Southern Men's League at Braintree.
Full results of the Southern Men's League match at Braintree.
League table will appear here.
May 19: Midland Masters Throws Pentathlon, Derby: M50 4 Mike Burling (HT 30.21m; SP 7.65m; DT 22.95m; JT 21.98m; WT 11.19m) 2011 points; M70 1 Jack Kee (HT 46.35; SP 9.85m; DT 28.46m; JT 22.83m; WT 16.95m) 3689 points.
Link to full results from Derby.
May 19: Milton Keynes Park Run (5km): 3 Daniel Webber (MS) 17:40; 4 Chris Cahill (M40) 18:21; 11 Adrian Maidment (MS) 19:30; 16 Alan Humphries (MS) 20:00; 21 Lawrence Richardson (M40) 20:13 (pb); 30 Paul Mason (M55) 20:59; 45 Kevin Church (M45) 22:13; 62 Phil Atkins (M45) 23:00; 66 Ian Pearson (M50) 23:11; 144 Ben Howard (M15) 27:22; 163 Katie Howard (F15) 28:24; 165 Hazel Cockerill (F50) 28:29; 166 Malcolm Kidby (M45) 28:30; 183 Val Russell (F65) 30:08; 266 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 16: Fast 1500m times at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
May 16: Chris Clarke runs 47.41 for 400m to finish third in an International Meeting in Namur, Belgium.
Link to full results from Namur.
May 16: Andrew Siggers (Kenilworth Runners) and Kirsty Whigham (Rugby & Northampton) win the Rugby 6.
Category wins for Alex Knowles (F45), Kelvin Smith (M60) and Diane Baldwin (F55); second place for Brian Daniells (M70); third place for Wendy Webber (FS).
The Women's team finishes second while the Men's Team and Veteran Women's team both finish third.
Full results from Rugby.
May 16: Back surgery puts Craig Pickering out of the London Olympics.
Link to full story in The Daily Telegraph.

May 13: Leeds Half Marathon: 36 Ed Dunn (MS) 82:57; 4565 finished.
Link to full results from Leeds.
May 13: Wiltshire Championships, Tidworth: Men's Hammer 1 Sam Ridgway 52.55m.
Link to full results from Tidworth.
May 13: Bedfordshire Championships, Bedford: Men 100m/200m 1/1 Robert Broadley 11.1/23.1; U17 Women 100m/80mH/LJ 2/1/1 Rebecca Davies 12.9/12.5/5.09m.
Link to full results from Bedford.
May 12/13: Northants County Championships, Corby: Senior Men's 200m/400m 1/1 Ben Sturgess 22.6/49.7.
Link to full results from Corby.
May 12/13: Championship Bests by Kayleigh Presswell, Lewis Barnes and Jonathan Pownall at the Bucks & Oxon County Championships at Oxford.
MMK results from Oxford.
Link to full results from Oxford.
May 12: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Marcin Fudalej (MS) 15:18; 4 Chris Cahill (M40) 18:26; 21 Lawrence Richardson (M40) 20:21; 22 Alan Humphries (MS) 20:30; 28 Paul Mason (M55) 20:53; 48 Stephen Howe (M50) 22:21; 65 Julie Dalzell (F45) 22:57; 82 Ian Pearson (M50) 24:04; 121 Tamara Webb (F35) 25:50; 191 Katie Howard (F15) 29:29; 197 Val Russell (F65) 29:36; 263 Billy Stirling (M45) 34:37; 293 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 11: Eight MMK runners do the Blisworth 5km Road Race; Di Baldwin is the first F55.
MMK results from Blisworth.
Link to full results from Blisworth.
May 9: Veteran Men and Women both win in the second Eastern Vets League Meeting at Bedford; Di Baldwin breaks the F55 800m League Record.
Full results from Bedford.
May 9: Lewis Barnes (M17, pictured left) takes bronze in the Discus with 43.22m (pb) at the 2012 UK Schools' Games at the Olympic Stadium.
Link to full results from the UK Schools' Games.
May 9: Matt Almond (Birchfield) and Jude Craft (Headington RR) win the Silverstone 10k; Marshall Milton Keynes takes the Team Award.
Alex Knowles is first F45 and Jane Goodey is third F55. In the EMGP Team Competitions there are second places for the Senior Men and Women, and Veteran Women.
Full results from Silverstone.
May 8: London Disability Athletics Challenge: Men's Discus 5 Thomas Green (F32) 12.52m; Women's Discus 7 Lucie Prosser (F36) 15.75m.
Link to full results from London.
May 7: Mervyn Luckwell throws 80.60m in the Javelin for an Olympic B-standard qualification at the Olympic Stadium.
British Universities' Championships, Olympic Stadium: Men's 3000mSc heat 11 Eliot Winter 10:04.37; 18 Josh Lyman 12:37.54; Discus 11 Jackson Curtis (M20) 33.79m; UKA Men's Javelin 1 Mervyn Luckwell 80.60m; UKA Women's 100m/200m 6/5 Kadi-Ann Thomas 11.90(w+0.5)/24.26(w-0.4).
Link to full results from London.
May 7: Great Weston 5 Mile Race: 5 Matt Clarke (MS) 28:52; xx finished.
Link to results from Weston.
May 7: Pednor 5: 100 Malcolm Kidby (M40) 42:07; 150 finished.
Link to full results from Pednor.

May 6: MMK Youngsters finish third in match 1 of the UK Young Athletes' League Midlands Premier Division East at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
Pictures from Stantonbury by Tom Blackman.
May 5: Men's B Team finish third in match 1 of the Southern Men's League Division 2 North at Bedford.
Full results of the Southern Men's League Division 2 North Match at Bedford.
May 5: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Chris Cahill (M40) 19:17; 24 Steffen Down (M15) 21:37; 31 Paul Mason (M55) 22:03; 33 Michelle Jessop (FS) 22:18; 54 Faye Richold (FS) 23:40; 65 Iona Norwood (F15) 24:56; 174 Charlie Fenton (M20) 29:58; 295 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 4: Several MMK athletes will compete in the British Universities' Championships at the Olympic Stadium on 4-7 May.
Link to the British Universities' website.
May 4: Thomas Green and Lucie Prosser will compete in the London Disability Athletics Challenge at the Olympic Stadium on 8 May.
Link to the disability event website.
May 4: Lewis Barnes will represent the South-East at the UK Schools' Games the Olympic Stadium on 9 May.
Link to the UK Schools' Games website.
May 3: Greg Rutherford jumps a British-Record-equalling 8.35m(w+2.0) at Chula Vista in California.
Link to story on Athletics Weekly website.
May 2: More personal best at the Watford Open Meeting.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
May 1: Trafford Open Meeting: 3000m Paul Erwood 8:50.22.
Link to full results from Manchester.

April 29: Nineteen MMK runners brave the wet and windy weather to complete the Milton Keynes Marathon. Jane Ovington is the second woman (first veteran) to finish in 3:01:46.
MMK results from Milton Keynes.
Link to full results from Milton Keynes.
Link to loads of pictures taken by Chris Worton.
April 29: Chris Clarke runs a Club Record 20.65(w+0.2) for 200m at the Steve Scott Invitational Meeting in Irvine, California.
Men's 200m/400m 1/1 Chris Clarke 20.65(pb, w+0.2)/46.41.
Link to full results from Irvine.
April 28: Three Peaks Race, Horton-in-Ribblesdale (23.3 miles, 5279ft of ascent): 543 Dave Findel-Hawkins (M60 - 23rd completion) 5:00:15; 641 finished.
Link to full results from Horton-in-Ribblesdale.
April 28: Open Meeting, Rugby: 75m/150m/HJ Grace Linnett (F13) 10.4/21.0/1.25m.
Link to full results from Rugby.
April 28: Loughborough BUCS Trials: 3000m 9 Eliot Winter 9:05.40; Discus/Javelin 8/2 Jackson Curtis 32.35m/61.23m; Women's Long Jump 2 Sophie Wilkins 5.65m (w+2.1).
Link to full results from Loughborough.
April 28: Milton Keynes Park Run (5km): 8 Steffen Down (M15) 20:02; 22 Ivars Licietis (M55) 22:17; 23 Ben Howard (M15) 22:22; 36 Malcolm Kidby (M40) 23:19; 55 Iona Norwood (F15) 24:34; 148 Katie Howard (F15) 29:52; 219 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 26: Greg Rutherford jumps an Olympic A-Standard 8.20m(w+1.2) at the Chula Vista Invitational in California.
Link to full results from Chula Vista.
April 25: Understrength Veteran Men and Women both finish second in the first Eastern Vets League Meeting at Stevenage.
Full results from Stevenage.
April 25: Thomas Green has been selected to represent Great Britain at the IPC European Championships in the Netherlands from 24-28 June.
Link to the full story on the UKA website.
April 22: St George's Day Half Marathon, Stanwick (No course accuracy certificate?): 17 Jessica Hall (F17) 97:11; 67 David Hall (M45) 2:05:09; 90 finished.
Link to full results from Stanwick.
April 22: Club M15 Javelin Record 55.38m for Jonathan Pownall at the Birchfield Open Meeting in Birmingham to go 13th on the UK all-time rankings.
Javelin Jonathan Pownall (M15) 55.38m(Club Record).
Link to full results from Birmingham.
April 22: Marshall Milton Keynes, led home by Daniel Webber, turn out in force for the London Marathon. Pictured by Tom Blackman are Daniel Webber, left, and Gary Blaber.
MMK results from London - with pictures by Tom Blackman.
Link to full results from London.
Link to more London Marathon pictures by Tom Blackman.
April 21: Kadi-Ann Thomas runs 11.85/23.86 for 100m/200m at the Long Beach Invitational, California.
Women's 100m/200m 2/3 Kadi-Ann Thomas (FS) 11.85(w+1.2)/23.86(w+1.7).
Link to full results from Long Beach.
April 21: RAF Senior Match, Cosford: 2000mSc Eliot Winter (MS) dnf; Discus/Javelin 2/7 Jackson Curtis (M20) 36.10m/54.78m.
Link to full results from RAF Cosford.
April 21: Kettering Open Meeting 100m/200m Grace Linnett (F13) 14.5/30.0.
Link to full results from Kettering.
April 21: Depleted MMK Senior team finishes third after a slow start in match 1 of the Southern Athletics League.
Ben Sturgess takes the Man-of-the-match award for his 48.59 win in the 400m.
Full results from Peterborough.
League Tables after one match.
April 21: Daniel Oderinde is 9th overall All-Rounder at the National Sportshall Final in Birmingham.
2 lap race/Standing Long Jump/Shot 1=/3/21= Daniel Oderinde (M15) 20.9/2.90m/10.19m.
Link to full results from Birmingham.
April 21: Chris Clarke runs 46.02 for 400m and Greg Rutherford jumps 8.05m(w-0.8) at the Mount Sac Relays in California.
Olympic Development 400m 2 Chris Clarke 46.02.
Elite Long Jump 4 Greg Rutherford 8.05m(w-0.8).
Link to full results from California.
April 21: Milton Keynes Park Run (5km): 8 Daniel Brumby (MS) 19:38; 13 Alan Humphries (MS) 19:53; 21 Nick Washington (MS) 20:51; 22 Lawrence Richardson (M40) 20:59; 24 Paul Mason (M55) 21:05; 27 Lauren Cripps (FS) 21:14; 61 Kevin Church (M45) 22:42; 63 Adrian Maidment (MS) 22:44; 124 Laura Fuller (F15) 25:13; 137 Charlie Fenton (M20) 26:03; 156 Jessica Nuttall (F15) 26:58; 175 Ben Howard (M15) 28:21; 199 Katie Howard (F15) 29:24; 216 Val Russell (F65) 30:14; 328 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 20: Cornell Tri-Meet, Ithaca New York: 3000m 3 Matt Eager (MS) 9:00.27.
Link to full results from New York.
April 20: Kadi-Ann Thomas runs 11.68/23.70 for 100m/200m at the Brian Clay Invitational, California.
Women's 100m/200m 4/5 Kadi-Ann Thomas (FS) 11.68(w+1.2)/23.70(w+2.0).
Link to full results from California.
April 18: Small MMK turnout for the Watford Open Meeting.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
April 18: Mike Spencer-Jones wins the Open University Handicap 5 mile Race.
Stewart Fraser and Liz Camp run the quickest times.
Provisional results of the Open University Handicap 5 mile Race.

April 15: Paris Marathon: 2911 Adrian Maidment 3:15:35; 32980 finished.
Link to full results from Paris.
April 15: Edinburgh Half Marathon: 345 Maria Calleia (39th F, 28th FS, F35) 1:37:42; 2554 Jacqui Maycock (F45) 2:11:08; 3748 finished.
Link to full results from Edinburgh.
April 15: Catforth Village 7 mile race: 19 Alex Knowles (3rd FS, 1st F45) 45:57; 120 finished.
Link to full results from Catforth,near Preston.
April 15: Charnwood Open Meeting: 100m/200m Josh Steele (MS) 12.16(w-0.5)/24.56(w-1.9); 100m/200m Daniel Oderinde (M17) 11.25(w+0.4)/22.84(w-1.9).
Link to full results from Loughborough.
April 15: Brighton Marathon: 449 Neil Jones 3:22:00; 455 Terry Down 3:23:52; 923 Julie Dalzell (F45) 3:33:19; 8878 finished.
Link to full results from Brighton.
April 15: Category wins for Ian Van Lokven (M50), Diane Baldwin (F45) and Jane Goodey(F55) at the Flitwick 10k.
MMK results from Flitwick .
Link to full results from Flitwick.
April 15: Good turnout for the first Milton Keynes Open Meeting of the year.
29 youngsters do the Quadkids event at the Milton Keynes Open Meeting.
Full results of the Milton Keynes Open Meeting.
Quadkids results from the Milton Keynes Open Meeting.
April 15: Cerebral Palsy Sports Grand Prix, Grantham: Club 2 Thomas Green 21.80m.
Link to full results from Grantham.
April 14: Some pbs at the Bedfordshire Open Meeting at Sandy.
MMK results from Sandy.
Link to full results from Sandy.
April 14: Chris Clarke (20.98 for 200m) and Kadi-Ann Thomas (11.80/24.04 for 100m/200m) open their seasons in the USA.
Invitational Meet, Claremont, USA: 100m/200m 3/3 Kadi-Ann Thomas 11.80(w+1.6)/24.04(w+0.9).
Invitational Meet, Los Angeles, USA: 200m 1 Chris Clarke 20.98(w+1.0).

Link to full results from Claremont.
Link to full results from Los Angeles.
April 14: Lee Valley Open Meeting: 300mH Vicky Ashley (F17) 52.60.
Link to full results from Lee Valley.
April 14: Midland Masters 56lb Throws Competition, Derby: Shot/Distance/Hammer/HwT/Height Mike Burling (M50) 2.92m/3.45m/5.58m/4.37m/nt Total 16.32m.
Link to full results from Derby.
April 14: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Marcin Fudalej (MS) 15:20; 2 Michal Glowacki (MS) 15:47; 5 Chris Cahill (M40) 18:30; 6 Andy Wasdell (MS) 18:37; 31 Paul Mason (M55) 21:01; 36 Geoff New (M45) 21:18; 37 Dave Findel-Hawkins (M60) 21:25; 46 Kevin Church (M45) 21:49; 60 Phil Atkins (M45) 23:01; 76 Iona Norwood 23:23; 88 Tony Byrne (M50) 23:54; 100 Malcolm Kidby (M40) 24:25; 108 Ursula Ghaleb (F55) 24:59; 126 Laura Fuller (F15) 25:23; 162 Hazel Cockerill (F50) 27:33; 165 Jessica Nuttall (F15) 27:39; 207 Val Russell (F65) 29:56; 308 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 9: Small MMK turnout for the Stanwick 10k.
MMK results from Stanwick.
Link to full results from Stanwick.

April 8: Jan Lawson and Jan Hardcastle are part of the Silver-medal winning Great Britain 4x200m Relay Team at the World Masters Indoor Championships in Finland.
MMK results from Finland.
Link to full results from Finland.
April 7: Small women's team does well on a windy day at the Beta Trophy Meeting at Lee Valley.
MMK results from Lee Valley.
April 7: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 17:19; 3 George Ashdown (MS) 17:48; 5 Andy Wasdell (MS) 18:41; 6 Chris Cahill (M40) 18:41; 16 Adrian Maidment (MS) 19:50; 18 Mervyn Phillips (M55) 19:59; 20 Alan Humphries (MS) 20:17; 37 Paul Mason (M55) 21:18; 39 Kevin Church (M45) 21:27; 46 Steffen Down (M13) 21:53; 64 Kevin Gardener (M50) 22:56; 98 Iona Norwood 24:22; 159 Hazel Cockerill (F50) 27:32; 195 Katie Howard (F15) 29:28; 196 Ben Howard (M15) 29:29; 207 Val Russell (F65) 29:53; 287 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 6: Big turnout and lots of PBs at the Herts Phoenix Open Meeting at Welwyn Garden City.
MMK results from Welwyn Garden City.
Link to full results from Welwyn Garden City.
Link to pictures by Mark easton at Welwyn Garden City.
April 6: Maidenhead 10: 37 Ian Van Lokven (3rd M50) 58:52; 835 finished.
Link to full results from Maidenhead.
April 3-8: Sixth places for Jan Lawson (F55 60m) and Jan Hardcastle (F50 Pentathlon) at the World Masters Indoor Championships in Finland.
MMK results from Finland.
Link to full results from Finland.
April 4: Watford Open Meeting: 100m/Triple Jump Ellie Marshall (F17) 14.87(w-2.0)/9.03m.
Link to full results from Watford.

April 1: Nottingham Open Meeting: 100m/200m Ben Sturgess (MS) 11.5/22.6; Javelin Jackson Curtis (M20) 57.10m.
Link to full results from Nottingham.
April 1: Bournemouth Open Meeting: Hammer Sam Ridgway (MS) 46.42m.
Link to full results from Bournemouth.
April 1: Reading Half Marathon: 176 Mark Dowson (MS) 80:04.
Link to full results from Reading.
April 1: Marcin Fudalej wins the Oakley 20 in a Club Record 1:50:30 and Jane Ovington is third in the women's race in 2:17:06.
MMK results from Oakley.
Link to full results from Oakley.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000