Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Winter 2012/13

March 31: Indoor Pentathlon, Lee Valley: 23 Molly Adams (F15) (60mH 11.36, HJ 1.30m, LJ 4.27m, SP 5.66m, 800m 2:59.15) 1883 points.
Link to full results from Lee Valley.
March 30: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 18:01; 161 finished.
Link to full results from Northampton.
March 30: Milton Keynes Park Run (5km): 3 Mark Dowson (MS) 17:37; 8 Ian Van Lokven (M50) 18:56; 15 Chris Cahill (M40) 19:56; 17 Chris Youens (MS) 20:03; 32 Chris Worton (M45) 21:03; 33 Mervyn Phillips (M55) 21:05; 36 Paul Mason (M60) 21:14; 40 Ben Howard (M17) 21:28; 55 Julie Dalzell (F45) 22:15; 61 Kevin Church (M40) 22:42; 68 Lawrence Richardson (M40) 22:53; 89 Megan Frankland (M15) 23:51; 200 Jim Lawrence (M55) 29:03; 219 Martin Erasmus (M45) 30:02; 243 Val Russell (F65) 31:30; 261 Katie Howard (F15) 32:23; 302 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

March 29: Maidenhead 10: 53 Gary Blaber (MS) 60:41; 64 Chris Cahill (M40) 61:30; 265 Kelvin Smith (M60) 71:04; 276 Geoff New (M40) 71:46; 1095 finished.
Link to full results from Maidenhead.

March 24: Pole Vault Competition, Bedford: Emanuela Motta (F17) 2.80m.
Link to full results from Bedford.
March 24: Black Mountains Ultra (race shortened from 33 to 25 miles): 31 Richard Harrison (M50, 4th M40) 5:20:00; 82 finished.
Link to full results from Powys.
March 23: Chad Lambert finishes 14th, representing the South of England, in the Home Countries Cross Country at Llandudno.
Link to full results from Llandudno.
March 23: Birmingham Indoor Open Meeting: 60m/100m/60mH Dorothy Oduguwa (F17) 8.23/13.03 (pb)/9.85 (pb); 60m/100m Olivia Fletcher (F17) 8.86(pb)/14.12; Triple Jump Chuko Cribb (M20) 13.77m; Long Jump/Triple Jump James Mottram (M15) 4.63m (pb)/10.43m (pb); High Jump/Triple Jump Lucy Johnston (F17) 1.55m/10.48m (pb).
Link to full results from Llandudno.
March 23: Milton Keynes Park Run (5km): 26 Geoff New (M45) 24:19; 36 Kevin Church (M40) 26:25; 84 Karen Tincknell (F35) 31:45; 85 Malcolm Kidby (M45) 31:45; 117 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

March 19-24: European Masters Indoor Championships, San Sebastian; F50 High Jump/Long Jump/Triple Jump 6/11/7 Jan Hardcastle 1.25m/3.76m/8.20m.
Link to full results from San Sebastian.
March 20: Peter Cox wins the Open University Handicap 5 mile race.
Jeremy Vick and Diane Baldwin run the quickest times.
Results from the Open University Handicap.
March 18: Marshall Milton Keynes athlete, twelve-year-old Charlie Saunders, dies with his father in a hiking accident in the French Alps. Our condolences go to his friends and family at this very sad time.
Link to full story on the BBC website.

March 17: Hurden 18, Huntingdon: 7 Jeremy Vick (MS) 1:59:35; 103 finished.
Hurden 9: 9 Diane Baldwin (F55, 1st FS) 65:04; 29 Maria Calleia (F35, 7th FS) 72:56; 68 finished
Link to full results from Hurden.
March 17: Reading Half Marathon: 267 Chris Cahill (M40) 82:57 (pb); 12863 finished.
Link to full results from Reading.
March 17: Stafford Half Marathon: 76 Malcolm Down (M50) 84:43; 2071 finished.
Link to full results from Stafford.
March 16: More early season PBs at the Cambridge Open Throws Meeting.
MMK results from Cambridge.
March 16: 19 MMK athletes compete at the English Schools Cross Country Championships at Catton Park, Derbyshire.
Alfie Yabsley (47th Junior Boy) and Louis Clarke (48th Inter Boy) make the top 50.
Bucks/MMK results from Catton Park.
Link to full results from Catton Park.
March 16: Greg Rutherford begins his Australian campaign with a win in the Long Jump in 7.89m (w0.0) in Perth.
Link to full results from Perth.
March 16: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 18:03; 147 finished.
Link to full results from Northampton.
March 16: Milton Keynes Park Run (5km): 19 Mervyn Phillips (M55) 21:30; 20 Paul Mason (M60) 21:35; 37 Kevin Church (M40) 23:12; 112 Rees Hall (M15) 27:52; 214 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

March 10: Richard Williams (Shaftesbury Barnet) and Jenny Jagger (Bristol & West) win the Milton Keynes Half Marathon.
Provisional results from the Milton Keynes Festival of Running.
Pictures by Brian Graves.
March 10: Early Season PBs at the Crookham Common Open Throws Meeting.
MMK results from Crookham Common .
Link to full results from Crookham Common Open.
March 9/10: British Masters Indoor Champs/Outdoor Throws, Lee Valley: M55 200m/400m/800m 4/5/5 Ivars Licietis 26.71/58.77/2:27.92; Weight/Hammer 5/5 Mike Burling 11.23m/31.76m (pb).
Link to full results from Lee Valley.
March 9: 21 MMK athletes compete for Buckinghamshire at the Inter-Counties Cross Country Championships at Cofton Park, Birmingham.
Buckinghamshire results from Cofton Park, Birmingham.
Full results from Cofton Park, Birmingham will appear here eventually.
March 9: Milton Keynes Park Run (5km): 7 Chris Cahill (M40) 18:45; 34 Kevin Church (M40) 21:41; 37 Julie Dalzell (F45) 21:57; 52 Ben Howard (M17) 23:13; 69 Katie James (F20) 23:58; 85 Tony Byrne (M50) 24:39; 96 Alex Brent (M15) 25:00; 138 Rees Hall (M15) 27:04; 175 Hazel Cockerill (F50) 29:02; 214 Val Russell (F65) 31:50; 221 Katie Howard (F15) 32:18; 222 Helen James (F45) 32:19; 257 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

March 8: Twenty four MMK athletes have been entered for the English Schools' Cross Country Championships at Catton Park, Derbyshire on 16 March.
Bucks Team plus MMK runners representing other counties.
Link to ESAA website information.

March 3: Indoor Open Meeting, Eton: 60m John Browne (M55) 7.96; 60m/LJ Molly Adams (F15) 8.72(pb)/4.27m.
Link to full results from Eton.
March 3: Wymondham 20 mile race: 82 Geoff New (M45) 2:32:19; 225 finished.
Link to full results from Wymondham.
March 3: Silverstone Half Marathon: 31 Jeremy Vick (MS) 80:54; 430 Ian Pheasey (MS) 94:57; 3937 Malcolm Kidby (M45) 2:09:48; 6189 finished.
Link to full results from Silverstone.
March 2: Loughborough Throws Meeting: Javelin Freddie Curtis (M20) 65.05m.
Link to full results from Loughborough.
March 2: Northampton Park Run (5km): 64 Ed Hill (M60) 24:23; 158 finished.
Link to full results from Northampton.
March 2: Milton Keynes Park Run (5km): 8 Chris Cahill (M40) 18:45; 16 George Glinski (M17) 19:24; Tom Pownall (M17) 20:34; 28 Mervyn Phillips (M55) 20:58; 35 Kevin Church (M40) 21:22; 36 Chris Worton (M45) 21:27; 49 Ben Howard (M17) 22:16; 58 Alana Slater (F35) 22:38; 152 Rees Hall (M15) 27:32; 173 Hazel Cockerill (F50) 28:25; 240 Val Russell (F65) 32:19; 293 Stephanie Saxty (FS) 43:00; 294 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

February 28: Greg Rutherford receives his MBE at Buckingham Palace.
Link to the story on the ITV website.

February 24: Wrap-up-and-Run 10k, Milton Keynes: 4 Martin Erasmus (M45) 38:40; 9 Ed Dunn (MS) 39:41; 57 Sophie Wilkins (FS) 48:13; 336 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
February 24: Three Category wins and lots of PBs at the Winslow 10k.
MMK results from Winslow.
Link to full results from Winslow.
February 24: Big turnout for the BMAF Indoor Pentathlon Championships and South of England/EVAC/VAC Indoor Championships at Lee Valley.
Full results from Lee Valley.
February 23/24: PBs for MMK athletes at the England Athletics U120/U17/U15 Indoor Championships at the National Indoor Arena.
MMK results from the National Indoor Arena.
Link to full results from the National Indoor Arena.
February 23: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 17:22; 161 finished.
Link to full results from Northampton.
February 23: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Steve Green (MS) 17:04; 20 Alan Humphries (M40) 20:26; 21 Mervyn Phillips (M55) 20:38; 40 Kevin Church (M40) 22:24; 86 Julie Dalzell (F45) 24:59; 118 Lawrence Richardson (M40) 26:41; 176 Hazel Cockerill (F50) 29:38; 186 Sonia Ball (FS) 30:42; 223 Katie Howard (F15) 33:36; 246 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
February 22-24: New shot PB for Devon Byrne at the British Universities' Indoor Championships in Sheffield.
MMK results from Sheffield.
Link to full results from Sheffield.

February 20: Diane Baldwin wins the Open University Handicap 5 mile race.
Results of the Open University Handicap 5 mile race.

February 17: Barcelona Half Marathon: 2709 Terry Down (M55) 1:37:00; 12004 finished.
Link to full results from Barcelona.
February 17: Southern Vets Indoor Champs, Lee Valley: M55 60m 1 John Browne 7.9.
Link to full results from Lee Valley.
February 17: Hardwick Cross Country Race: 44 Kelvin Smith (1st M60) 46:39; 60 Stephen Howe (M55) 48:50; 64 Michael Groom (M55) 49:12; 65 John Wilkinson (M55) 49:16; 174 Alison Ray (F40) 64:33; 214 Chris Ryder (F45) 72:01; 258 finished.
Link to full results from Hardwick.
February 17: Midlands Indoor Open Meeting, Birmingham: M17 60m/200m Lee Westley 7.50 (pb)/23.73 (pb); M17 60m Caleb Simon 9.29; FS 60m/200m Joey Duck 7.88/24.37; MS 200m Chris Clarke 21.17, Nic Williams 23.64, Ivars Licietis (M55) 26.79.
Link to full results from Birmingham.
February 17: Wellingborough Multi-terrain Series: 10k 10 Ian Pheasey (MS) 40:19; 20 Sean O'Sullivan (M60) 42:32; 25 Lauren Cripps (5th FS) 42:51; 109 finished.
15k 15 David Hall (M45) 60:29; 43 Jess Hall (F17, 5th FS) 67:20; 119 finished.

Link to full results from Wellingborough.
February 16: Small turnout for the rearranged South of England Cross Country Championships at Parliament Hill Fields.
MMK results from Parliament Hill Fields.
Full results from Parliament Hill Fields.
February 16: Newbury Parkrun 13 Charlotte Harris (1st FS) 19:51; 271 finished.
Link to full results from Newbury.
February 16: Bedford Parkrun 57 Tony Byrne (M50) 23:10; 186 finished.
Link to full results from Bedford.

February 13: Big turnout for the Bucks Schools Cross Country Championships in the snow at Stowe School.
Full results from Stowe School.
February 12: Devon Byrne retains her title at the Olney Pancake Race in a new course record 56.0.
Link to story in MK News.

February 10: Club F45 best for Alex Knowles with 39:59 in the Southport 10k.
Southport 10k 83 Alex Knowles (6th FS, 1st F45) 39:59 (Club best).
Link to full results from Southport.

February 10: Chris Clarke wins the 200m in a Club Indoor Record of 20.96 at the European Trials and UK Indoor Championships in Sheffield.
Men's 200m heat/final 1/1 Chris Clarke 21.33/20.96 (Club Indoor Record).
Link to full results from Sheffield.
February 10: Brass Monkey 10k, Corby: 29 Terry Down (M55) 42:18; 33 Geoff New (M45) 42:56; 183 finished.
Link to full results from Corby.
February 10: Wokingham Half Marathon: 1644 Alison Ray (F40) 2:03:01; 1928 finished.
Link to full results from Wokingham.
February 9: Tyrell Dankwa takes third M15, but the Buckinghamshire Teams struggle, in the Regional Sportshall Final in Burgess Hill.
Buckinghamshire results from Burgess Hill.
Link to full results from Burgess Hill.
February 9/10: Chuko Cribb wins the M20 Triple Jump with 13.82m at the Midlands Indoor Champuionships at Birmingham.
M20 Triple Jump 1 Chuko Cribb 13.82m; F20 60m heat/60mH Final 5/7 Alice Ritchie 8.23/10.11; F17 200m heat 3 Elysia Marriott 27.61 (pb).
Link to full results from Birmingham.
February 9: Outstanding final match in the Chiltern League at Wing sees MMK grab overall victory, with overall wins for the Senior Men, Senior Women and Under 20 Women; Individually, overall, Owen Seamark (3rd at Wing) is first M15, Alfie Yabsley (2nd at Wing) is second M13 and Amy Radford is third F15.
Jessica Webb, who badly injured her knee near the start of the Senior Women's race, when she was lying second, remains in hospital after surgery. She will have further surgery on Tuesday. (Later note: Jessica left hospital on Sunday 17 February.)
MMK results from Wing.
77 pictures from Wing by Brian Graves.
Final MMK Chiltern League Rankings.
Link to full results from Wing.
February 9: Weight Pentathlon, Ewell: M55 1 Mike Burling (SP 7.66m, WT 11.90m, DT 23.63m, HT 30.84m, JT 22.33m) 2319 points.
Link to full results from Ewell.
February 9: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Stephen Ratcliffe (MS) 17:45; 4 Ross MacKenzie (MS) 18:17; 19 Chris Youens (MS) 20:00; 20 Alan Humphries (M40) 20:02; 54 Alana Slater (F35) 22:26; 70 Felix Lum (M15) 22:57; 84 Kerry Adams (F35) 23:28; 92 Tony Byrne (M50) 23:40; 98 Julie Dalzell (F45) 23:51; 104 Lawrence Richardson (M40) 24:10; 251 Sonia Ball (FS) 30:30 (pb); 293 Val Russell (F65) 33:27; 327 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

February 6: Bedfordshire Schools Cross Coutry Champs, Ampthill: Senior Girls 3 Ellie Hemmings; Junior Boys 14 Conrad Webber.
February 6: Inter Varsity Indoor Meeting, Birmingham: 60m 3 Robert Broadley 7.25 (pb); 400m/LJ/SP 3/2/2 Devon Byrne 61.33/4.93m/10.56m.
Link to full results from Birmingham.

February 3: Wellingborough Multi-terrain 5k: 9 Tanya Taylor 21:19; 88 finished.
Link to full results from Wellingborough.
February 3: Watford Half Marathon: 52 Jeremy Vick (MS) 81:55; 71 Michael Kerrigan (M40) 83:17; 184 Chris Cahill (M40) 88:48; 386 Stephen Howe (M50) 96:43; 749 Johann Vick (F35) 1:46:00; 1527 Malcolm Kidby (M40) 2:12:20; 1703 finished.
Link to full results from Watford.
February 2: Indoor Open Meeting, Loughborough: 60mH/HJ/SP Devon Byrne 9.90/1.52m/10.46m.
Link to full results from Loughborough.
February 2: Indoor Open Meeting, Eton: 60m Randall Kakaire (M17) 8.34.
Link to full results from Eton.
February 2: PBs galore at the London U17 Indoor Games.
MMK results from Lee Valley.
Link to full results from Lee Valley.
February 2: British Universities' Cross Country Championships, Leeds: Men's B Race: 8 Chad Lambert 28:19; 12 Tom Comerford 28:31; 417 finished.
Link to full results from Leeds.
February 2: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 16:56; 140 finished.
Link to full results from Northampton.
February 2: Milton Keynes Park Run (5km): 8 Chris Cahill (M40) 18:57; 15 Ian Wood (MS) 19:23; 25 Alan Humphries (M40) 20:21; 28 Tom Pownall (M17) 20:36; 39 Paul Mason (M60) 21:26; 49 Kevin Church (M45) 21:47; 56 Kelvin Smith (M60) 22:15; 74 Tony Byrne (M50) 23:38; 94 Lawrence Richardson (M40) 24:27; 160 Rees Hall (M15) 26:58; 231 Hazel Cockerill (F50) 29:42; 259 Sonia Ball (FS) 30:35; 338 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

January 27: Emanuela Motta takes the Club F17 Indoor Pole Vault Record with 2.90m at Bedford.
Link to full results from Bedford.
January 26/27: London Indoor Games, Lee Valley: 60m/60m Sean Maloney (MS) 7.85/7.98; 60m/60m/60mH/60mH Alice Ritchie (F20) 8.17(pb)/8.21/10.05/9.84 (pb); 60m/60m/200m Elysia Marriatt (F17) 8.30 (pb)/8.31/ 28.14.
Link to full results from Lee Valley.
January 26: Joey Duck returns from a long injury layoff with 7.66 for 60m in Cardiff.
Welsh Indoor Championships, Cardiff: 60m heat/final 2/2 Joey Duck (FS) 7.76/7.66.
Link to full results from Cardiff.

January 25: Dubai Marathon: 65 Daniel Webber (MS) 2:52:18; 1898 finished.
Link to full results from Dubai.

January 20: UK Cross Challenge, Cardiff: 40 Tom Comerford 39:08; 79 finished.
Link to full results from Cardiff.
January 20: Wellingborough 15k: 16 David Hall (M45) 64:23; 112 finished. 5k 7 Tanya Taylor (2nd FS) 22:00; 88 finished.
Link to full results from Wellingborough.
January 19: Milton Keynes Park Run (5km): 33 Kevin Church (M45) 23:13; 92 Hazel Cockerill (F50) 30:20; 149 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

January 17: Craig Pickering is selected to represent Great Britain in the Bobsleigh World Championships in St Moritz on 26/27 January.
Link to the story on the BBC website.
January 16: Linda Lytollis wins the Open University Handicap 10k Race.
Jeremy Vick and Diane Baldwin run the quickest times.
Full results from the Open University.

January 13: South of England Indoor Championships, Lee Valley: F17 300m heat 4 Maya Jennings 46.13; M20 800m heat 5 Oli Lum 2:15.79; F20 800m Final 4 Jasmine Finlay 2:25.60.
Link to full results from Lee Valley.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

January 13: The Bucks Under 11 Girls Sportshall Team wins and the Boys are third at the South-East Final at Burgess Hill.
Buckinghamshire results from Burgess Hill.
Link to full results from Burgess Hill.
Report on the Sportshall Final by Midge Blake.
January 13: 10k, Willen Lake (uncertified): 8 Ian Wood 38:35; 27 Martin McPheat (M50) 45:44; 34 Terry Down (M55) 46:34; 124 Jim Lawrence (M55) 60:22; 140 finished.
Link to full results from Willen Lake.
January 12: Indoor Open Meeting, Lee Valley: M15 60m heat/LJ 5/4 Kreston Edghill 9.02/4.13m; F15 Shot 1 Sade Ross 8.31m.
January 12: MMK Runners halve the deficit on Bedford & County overall after the fourth Chiltern League Match at Luton (incorporating the Club Championships); Owen Seamark (M15) wins again and Alfie Yabsley (M13) is second.
Tom Comerford leads the men's team to a fine win, in 8th place; Lara Bromilow is first MMK woman home in 5th place.
There is a team win for the Senior Men, second place for the Senior Women, and third places for the M20, M15, M13, F17 and F13 teams.
MMK results from Luton.
MMK Chiltern League Rankings after 4 rounds.
Pictures from Luton by Brian Graves, Susan Mears and Joe Murphy.
Link to full results from Luton.
January 12: Milton Keynes Park Run (5km): 6 Chris Cahill (M40) 19:26; 10 Alan Humphries (M40) 20:14; 24 Mervyn Phillips (M55) 21:07; 33 Kevin Church (M45) 21:54; 47 Lawrence Richardson (M40) 22:43; 94 Tony Byrne (M50) 24:40; 177 Hazel Cockerill (F50) 28:15; 289 Katie Howard (F15) 34:10; 290 Ben Howard (M17) 34:11; 345 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

January 6: Northants Cross Country Champs, Northampton: Men 8 Matt Clarke 39:12; 60 finished; M13 15 Alasdair Grant 11:56; 24 finished; F13 14 Rhona Grant 12:41; 28 finished.
Link to full results from Northampton.
January 5: Seven individual titles and seven team titles in the Bucks Cross Country Championships at Campbell Park: Emma Mears (F13), Alfie Yabsley (M13), Louis Clarke (M15), Amy Radford (F15), Lara Bromilow (FS), Ursula Ghaleb (F55) and John Skelton (M60); Teams Titles for M15, F17/20, M20, FS, F35, MS and M40.
MMK results from Campbell Park.
Link to full results from Campbell Park.
Pictures by Brian Graves.
January 5: Devon Byrne is 13th Senior Woman (7th U23) in the England Athletics Indoor Pentathlon Championships in Sheffield with 3115 points.
Women's Indoor Pentathlon: 13 Devon Byrne (60mH 9.93 (pb), HJ 1.47m, LJ 4.91m, SP 10.17m, 800m 2:27.42) 3115 points.
Link to full results from Sheffield.
January 5: Milton Keynes Park Run (5km): 7 Ian Wood (MS) 19:32; 10 Tom Pownall (M20) 19:52; 11 Charlotte Harris (1st FS) 19:54; 29 Richard Pownall (M50) 21:21; 34 Stephen Howe (M55) 21:35; 38 Lawrence Richardson (M40) 21:45; 41 Kevin Church (M45) 21:48; 43 Andy Harrison (M55) 21:53; 70 Ben Howard (M17) 23:54; 77 Tony Byrne (M50) 24:13; 111 Jonathan Pownall (M17) 25:35; 185 Hazel Cockerill (F50) 28:31; 253 Paul Martin (M40) 32:09; 343 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

January 1: Indoor Open Meeting, Lee Valley: 60m/60m 5/1 John Browne (M55) 8.01/7.89.
Link to full results from Lee Valley.
December 31: Ely 10k: 103 Diane Baldwin (1st F55) 44:20; 192 Maria Calleia (7th F40) 47:34; 539 finished.
Link to full results from Ely.

December 30: Coventry New Year 5: 22 Jeremy Vick (MS) 29:13; 68 Di Baldwin (1st F55) 34:38; 75 Kelvin Smith (2nd M60) 35:33; 82 Geoff New (8th M45) 36:35; 89 Johann Vick (F35)37:46; 161 finished.
Link to full results from Coventry.
December 29: Greg Rutherford is awarded an MBE in the New Years' Honours List.
Link to the story on the BBC website.
December 29: Northampton Park Run (5km): 4 Matt Clarke (MS) 18:04; 100 Ed Hill (M60) 30:07; 124 finished.
Link to full results from Northampton.
December 29: Bromley Park Run (5km): 36 Kevin Church (M45) 22:30; 155 Hazel Cockerill (F50) 30:20; 211 finished.
Link to full results from Northampton.

December 25: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 17:05; 106 finished.
Link to full results from Northampton.
December 25: Milton Keynes Park Run (5km - overlength due to flooding): 8 Andy Wasdell (MS) 22:01; 13 Chris Youens (MS) 23:07; 24 Terry Down (M55) 25:06; 27 Kevin Church (M45) 25:41; 33 Geoff New (M45) 26:07; 49 Stephen Howe (M55) 27:52; 55 Tony Byrne (M50) 28:18; Julie Dalzell (F45) 31:11; 92 Malcolm Kidby (M45) 31:51; 120 Hazel Cockerill (F50) 35:08; 161 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
December 24: Many MMK athletes are ranked in the top 100 in 2012 for their events. Rankings provided by Jim Lawrence.
MMK athletes in the top 100.

December 23: 46 turn out for the Christmas Canter on Aspley Heath.
Full results from Aspley Heath.
December 15: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 20:04; 100 finished.
Link to full results from Northampton.
December 22: Milton Keynes Park Run (5km - overlength due to flooding): 3 George Ashdown (MS) 18:22; 10 Malcolm Down (M50) 19:48; 11 Phil Jones (M55) 19:48; 14 John Skelton (M60) 20:07; 15 Neil Ovington (M45) 20:13; 20 Jasmine Finlay (F17 - 1st F) 21:02; 29 Mervyn Phillips (M55) 21:44; 31 Paul Mason (M60) 22:08; 44 Kevin Church (M45) 23:30; 66 Geoff New (M45) 25:09; 72 Tony Byrne (M50) 25:46; 89 Rees Hall (M15) 27:15; 105 Julie Dalzell (F45) 28:29; 177 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

December 19: Greg honoured by Sport England at Stantonbury; Plaque unveiled by Lisa O'Keefe, Director of Sport; Report will be on BBC Look East this evening.
20 pictures of the day taken by Brian Graves.
110 pictures of the day taken by Roy Campbell.
Link to the story and an interview on the MKFM Radio Station.
Link to the story on the Sport England website.

December 15: Northampton Park Run (5km): 3 Matt Clarke (MS) 17:23; 135 finished.
Link to full results from Northampton.
December 15: Milton Keynes Park Run (5km): 9 Jeremy Vick (MS) 18:43; 13 Andy Wasdell (MS) 19:20; 31 Mervyn Phillips (M55) 21:13; 35 Paul Mason (M60) 21:35; 43 Kevin Church (M45) 22:23; 44 Geoff New (M45) 22:27; 46 Julie Dalzell (F45 - 2nd F) 22:37; 59 Johann Vick (F35 - 4th F) 23:42; 60 Lawrence Richardson (M40) 23:43; 78 Max Hornshaw (M15) 24:28; 176 Hazel Cockerill (F50) 30:57; 238 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

December 13: Former MMK Athlete Nikki McSweeney wins a bronze Medal at the Junior World Bobsleigh Championships in Igls in Austria.
Link to the story on the British Bobsleigh website.
December 13: Peter O'Sullivan wins the Watchless Wolverton 5 from Andy Sutton and Jeremy Vick.
Full results from Wolverton.
December: Phil Kenny wins the Open University Handicap 5km Race.
Andy Sutton and Diane Baldwin run the quickest times.
Full results of the Open University Handicap 5km Race.
December 9: Bicester 10k: 92 Charlotte Harris (2nd FS, 5th F) 40:38; 419 finished.
Link to full results from Bicester.
December 9: Up & Running 10k, Milton Keynes 45 Jason Carvalho 49:22; 126 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
December 9: Big turnout for the Bedford Half Marathon as Fran Malin (F45) and John Skelton (M60) win their age categories and Marshall Milton Keynes wins both Veteran Team prizes.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
December 8: MMK athletes represent Bucks at the Southern Inter-Counties Cross Country at Claybury Park.
Buckinghamshire results from Claybury Park.
Link to full results from Claybury Park.
December 8: Loughborough Indoor Meeting: 60mH/60mH/HJ/SP 3/3/1/2 Devon Byrne (F20) 10.04(pb)/10.26/1.55m(pb)/10.78m(pb).
Link to full results from Loughborough.
December 8: Gold for Malcolm Down (M50) and Milford Callow (M75)at the Kettering Cross Country races (inc Eastern vets Championships). Pictured, right, is Malcolm with his medal.
MMK results from Kettering.
Link to full results from Kettering.
December 8: Milton Keynes Park Run (5km): 6 Dominic Murphy (M15) 19:08; 8 Phil Jones (M55) 19:17; 9 Adrian Maidment (MS) 19:38; 12 Mervyn Phillips (M55) 20:18; 21 Nick Washington (MS) 20:42; 23 Stewart Fraser (M50) 20:52; 35 Michael Groom (M55) 21:23; 40 Kevin Church (M45) 21:58; 44 Alan Slater (F35 - 2nd F) 22:09; 55 Johann Vick (F35 - 4th F) 23:07; 73 Stephen Howe (M55) 24:25; 79 Tony Byrne (M50) 24:25; 143 Cheryl Mepham (FS) 28:39; 160 Hazel Cockerill (F50) 30:06; 236 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

December 7: Craig Pickering switches from athletics to bobsleigh, but will continue to sprint in the summer.
Link to the Daily Telegraph report.
December 5: Subomi Onanuga wins the South-East Students Indoor 60m title with 7.0 at Lee Valley.
SESSA Indoor Champs: Men's 60m heat/semi/Final 1/1/1 Subomi Onanuga 7.1/7.0/7.0.
Link to full results from Lee Valley.
December 4: Greg Rutherford is the BBC East Sports Personality of the Year.
Link to the BBC East report.
December 4: Greg Rutherford is the Sports Personality, Lara Bromilow wins the over 18 female achievement award, and Jack Kee wins the Over 50 male achievement award at the Sport MK Awards Evening.
Link to the Citizen report.

December 2: Big turnout at the Bucks Under 11 Sportshall Trials at Bletchley.
Full results from Bletchley.
December 1: Marshall Milton Keynes is second overall again in Round 3 of the Chiltern League; there are wins for Owen Seamark (M13) and the Senior Women's and Veteran Women's Teams.
There are second places for Gemma Childs (F20), Ian Van Lokven (M50), Kim Lowden (F35) and Diane Baldwin (F45), and Alfie Yabsley is third in the M13 race. Steve Tuttle is first senior man home in 15th place and Lara Bromilow is first senior woman in 4th place.
There are second places for the Under 15 Boys and Under 15 Girls, and third places for the Senior Men and Under 20 Women.
MMK results from Slough.
Pictures taken by Brian Graves.
MMK rankings after 3 rounds.
Link to full results from Slough.
December 1: Midland Masters Weights Pentathlon, Derby: M55 2 Mike Burling (HT 30.40m, SP 7.69m, DT 24.34m, JT 22.30m, WT 11.08m) 2276 points.
Link to full results from Derby.

November 28: Lanzarote Half Marathon: Men 40 Neil Jones (MS) 87:03; 133 Richard Inchley (M65) 1:51:02; 163 finished; Women: 22 Julie Dalzell (F45) 97:56; 110 finished.
Men Overall: 48 Neil Jones (MS) 3:27:55; 119 Richard Inchley (M65) 4:16:52 145 finished. Women Overall: 18 Julie Dalzell (F45) 3:47:50; 82 finished.
November 27: Lanzarote 5k beach run: Men 61 Neil Jones (MS) 22:35; 127 Richard Inchley (M65) 26:31; 168 finished; Women: 24 Julie Dalzell (F45) 24:51; 106 finished.
November 26: Lanzarote 13k Ridge Run: Men 59 Neil Jones (MS) 56:41; 132 Richard Inchley (M65) 68:43; 178 finished; Women: 19 Julie Dalzell (F45) 60:39; 111 finished.
November 25: Lanzarote 10k: Men 57 Neil Jones (MS) 41:37; 143 Richard Inchley (M65) 50:37; 188 finished; Women: 16 Julie Dalzell (F45) 44:25; 129 finished.
Link to full results from Lanzarote.
November 24: Aylesbury's Anuradha Cooray and MMK's Emily Tallen win the Wolverton 5 mile race around Willen Lake.
There are category wins for Emily Tallen (FS), John Skelton (M60), Gemma Childs (F20), Keith Cook (M65) and Milford Callow (M75); second places for Jade Leggett (F20) and Johann Vick (F35); third places for Tom Cox (M20) and Alex Knowles (F45).
Team wins for the Senior Women and Veteran Men; Second Place for the Veteran Women, and third place for the Senior Men.
Link to full results from Willen Lake, with pictures by Brian Graves.
November 24: Milton Keynes Park Run (5km): 22 Mervyn Phillips (M55) 20:19; 45 Ben Howard (M17) 22:15; 88 Phil Atkins (M45) 24:00; 286 Hazel Cockerill (F50) 48:15; 286 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

November 21: Lara Bromilow wins the Inter Financial Services Cross Country Championships in Richmond Park.
November 21: Diane Baldwin wins the Open University Handicap 10km Race.
Marcus Whelband and Diane Baldwin run the quickest times.
Full results from the Open University.

November 18: Herbert's Hole Challenge, Chesham: 52 Kelvin Smith (1st M60) 48:08; 96 Jim Miller (M60) 52:39; 192 finished.
Women's Race: 44 Stephanie Hindmarch (FS) 59:19; 45 Deborah Hindmarch (3rd F55) 59:19; 85 finished.
Link to full results from Chesham.
November 18: Preston 10 mile race: 60 Alex Knowles (1st F45) 66:10; 659 finished.
Link to full results from Preston.
November 18: Luton Marathon: 351 Tony Byrne (M50) 4:10:18; 488 finished.
Link to full results from Luton.
November 18: Andrew Wasdell is second and Martin Erasmus third, while Fran Malin is first woman home in the Milton Keynes Movember 10k at Campbell Park.
Movember 10k(no course accuracy certificate): 2 Andrew Wasdell 39:33; 3 Martin Erasmus 39:40; 15 Fran Malin (1st woman) 43:00; 415 finished.
Link to full results from Campbell Park.
November 18: St Neots Half Marathon: 240 Terry Down (M50) 1:38:24; 796 Malcolm Kidby (M40) 2:11:49; 906 finished.
Link to full results from St Neots.
November 17: Wins for the Under 17 Women, and for Owen Seamark (M15) in the Berks, Bucks and Oxon Cross Country Championships at Maidenhead.
Amy Botham is second in the F17 race, with Fern Yull third, and Amy Radford is third in the F15 race.
MMK results from Maidenhead.
Link to full results from Maidenhead.
November 17: Dirt Half Marathon, Leighton Buzzard: 148 Phil Atkins 1:49:40; 366 Rita Olatunde 2:12:36; 465 finished.
Link to full results from Leighton Buzzard.
November 17: Lara Bromilow finishes 10th in the London Cross Country Championships in 24:24 at Parliament Hill Fields; 139 finish.
Link to full results from London.
November 17: Marshall Milton Keynes hammer throwers win medals at the British Hammer Decathlon/Heptathlon at Derby. Pictured, left to right, are Kayleigh Presswell, Lewis Barnes, Mike Burling, Paige Barnes and Jack Kee.
MMK results from Derby.
Link to full results from Derby.
November 17: Northampton Park Run (5km): 2 Matt Clarke (MS) 17:09; 148 finished.
Link to full results from Northampton.
November 17: Milton Keynes Park Run (5km): 32 Paul Mason (M60) 21:06; 39 Dave Findel-Hawkins (M60) 21:55; 41 Kevin Church (M45) 22:09; 159 Jim Lawrence (M55) 28:21; 186 Hazel Cockerill (F50) 30:01; 276 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

 

 

 

 

 

November 10: Cambridge Inter-College Cuppers Women's Cross Country: 3 Beth Swords 24:43; 29 finished.
Link to full results from Cambridge.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

November 10: Marshall Milton Keynes improve to second overall in Round 2 of the Chiltern League; there are wins for Alfie Yabsley (M13) and the Senior Women's Team.
Rebecca Marshall is third in the F17/F20 race; the Senior Men, Under 15 Boys, and Under 20/Under 17 Women, are third.
Gavin Smith is first home for the senior men in 4th place, while Lara Bromilow leads the Senior Women home in 7th place. Pictured, by Brian Graves, is Lara Bromilow, and Tom Comerford ahead of Sam Deathe.
MMK results from Shuttleworth.
Link to full results from Shuttleworth.
More pictures from Shuttleworth taken by Brian Graves.
November 10: Milton Keynes Park Run (5km): 6 Chris Cahill (M40) 18:34; 23 Mervyn Phillips (M55) 20:18; 53 Kevin Church (M45) 22:20; 58 Emily Bousfield (F17) 22:36; 61 Max Hornshaw (M15) 22:45; 76 Tony Byrne (M50) 23:27; 139 Malcolm Kidby (M45) 26:07; 141 Rees Hall (M15) 26:11; 215 Katie Howard (F15) 29:42; 216 Ben Howard (M17) 29:42; 223 Hazel Cockerill (F50) 29:53; 343 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

November 4: Freshers Varsity Match, Oxford: 3000m 2 Beth Swords 10:52.3.
Link to full results from Oxford.
November 3: Marshall Milton Keynes out in force at the English Cross Country Relays at Mansfield; the Under 20 women are just out of the medals in fourth place.
MMK results from Mansfield.
Link to full results from Mansfield.
November 3: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 17:13; 153 finished.
Link to full results from Northampton.
November 3: Milton Keynes Park Run (5km): 14 Tom Pownall (M17) 19:37; 24 Chris Youens (MS) 20:04; 25 Mervyn Phillips (M55) 20:09; 28 Alan Humphries (M40) 20:18; 46 Richard Pownall (M50) 21:17; 64 Julie Dalzell (F45) 22:04; 80 Kevin Church (M45) 22:50; 81 John Carvalho (MS) 22:53; 95 Max Hornshaw (M15) 23:35; 115 Iona Norwood (F13) 24:20; 233 Hazel Cockerill (F50) 29:38; 266 Val Russell (F65) 31:09; 313 Juliet ABC (F35) 33:59; 378 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

October 28: Alex Knowles (F45) is second in the Candleford Canter Women's 10k.
2 Alex Knowles (1st F45) 41:10 (pb); 8 Di Baldwin (1st F55) 43:23; 16 Maria Calleia (F40) 46:42; 85 finished.
Link to full results from Fringford.
October 28: Fenland 10, West Walton: 122 Terry Down (M55) 78:29; 213 finished.
Link to full results from West Walton.
October 27: Northampton Park Run (5km): 1 Matt Clarke (MS) 17:41; 4 Chris Cahill (M40) 18:46; 134 finished.
Link to full results from Northampton.
October 27: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Ed Dunn (MS) 18:45(pb); 12 Tom Pownall (M17) 19:45; 20 Alan Humphries (M40) 20:34; 32 Richard Pownall (M50) 21:19; 44 Kevin Church (M45) 22:01; 58 Mervyn Phillips (M55) 22:47; 88 Karen Tincknell (FS) 24:19(pb); 93 Phil Atkins (M45) 24:32; 118 Stephen Howe (M55) 25:35; 185 Hazel Cockerill (F50) 29:27; 216 Val Russell (F65) 31:05; 221 Katie Howard (F15) 31:25; 285 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

October 26: Greg Rutherford is runner up to Mo Farah as the British Athletics Writers' Association's Male Athlete of the Year.
Link to full story.
October 21: Round Rotherham 50 mile trail run: 126 Dave Findel-Hawkins (M60) 10:43:22; 262 finished.
Link to full results from Rotherham.
October 21: Daventry 10: 5 Matt Clarke (MS) 58:38; 29 Ian Pheasey (MS) 66:46; 39 Alex Knowles (1st F45, 3rd F) 68:23; 712 finished.
Link to full results from Daventry.
October 21: Amsterdam Marathon: 1680 Adrian Maidment (MS) 3:20:55; 1454 Terry Down 3:22:16; 10144 finished. Half Marathon: 12474 Jacqui Maycock (F50) 2:35:48; 12745 finished. Link to full results from Amsterdam.
October 21: Ampthill Cross Country Races: 59 Paul Mason (1st M60) 38:18; 69 Kelvin Smith (2nd M60) 39:05; 227 finished.
Link to full results from Ampthill.
October 21: Abingdon Marathon: 80 Martin Erasmus (M45) 2:59:08; 187 Fran Malin (F45) 3:14:43; 472 Sharon Edghill (F45) 3:54:22; 595 Tony Byrne (M50) 4:17:10; 732 finished.
Link to full results from Abingdon.
October 20/21: Hammer Circle Reunion, Bedford: Hammer/Weight F20 1/1 Kayleigh Presswell 50.78m (Club Record)/13.92m (pb); F17 3/2 Laeken Impey 35.60m/11.41m (pb); F15 2/1 Paige Barnes 33.51m (pb)/11.53m (pb).
Link to full results from Bedford.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
October 20: Marshall Milton Keynes finishes third overall in the first match in the Chiltern Cross Country League at Oxford; there are second places for Alfie Yabsley (M13) and Amy Radford (F15). Pictured, left to right by Mark Easton, are Chad Lambert, Alfie Yabsley and Amy Radford.
Chad Lambert leads the MMK men home in 8th place, while Elle Roche is first MMK woman in 7th place.
There are third places for the Senior Men, Under 15 Boys and Under 20 Women.
MMK results from Oxford.
Link to full results from Oxford.
Link to more of Mark easton's pictures from Oxford.
October 20: Milton Keynes Park Run (5km): 24 Alan Humphries (M40) 20:27; 36 Ben Howard (M17) 21:34; 51 Jason Carvalho (MS) 22:25; 57 Kevin Church (M45) 22:32; 104 Karen Tincknell (FS) 24:33; 160 Jonathan Pownall (M15) 26:50; 161 Richard Pownall (M50) 26:50; 199 Hazel Cockerill (F50) 29:12; 323 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

October 19: Marcus Whelband and Anick Valapinee win the Open University Tour.
Results of the 10km race at the Open University.
October 18: MMK Road Race and Track & Field Rankings for 2012 are updated.
Link to MMK Statistics pages.
October 17: Marcus Whelband and Anick Valapinee win again on Day 2 of the Open University Tour.
Results of the 5km race at the Open University.
October 15: Marcus Whelband and Anick Valapinee take early leads on Day 1 of the Open University Tour.
Results of the 5 mile race at the Open University.
October 15: Greg Rutherford and Chris Clarke (relay) stay on UKA's podium funding, but Craig Pickering, Mervyn Luckwell and Thomas Green miss out.
Link to full story on the UKA website.

October 14: Inter-College Cuppers, Cambridge: 3000m 2 Beth Swords 11:02.2.
Link to full results from Cambridge.
October 14: Amy Radford (F15) is second woman home in the Buckingham 10k race.
Buckingham 10k: 10 David Hall (M45) 40:42; 14 Amy Radford (F15) 41:25; 22 Mick Greener (M20) 43:24; 23 John Greener (M45) 43:47; 28 Sarah Cox (FS) 44:09; 30 Jess Hall (F17) 44:21; 87 Fiona Darling-Glinski (F45) 52:20; 193 finished.
Link to full results from Buckingham.
October 14: Ridgeway Run (approx 15km off-road): 110 Kelvin Smith (1st M60) 74:14; 114 Diane Baldwin (1st F55) 74:48; 241 Maria Calleia (F35) 82:42; 446 Karen Tincknell (FS) 96:06; 451 Alison Ray (F35) 96:22; 490 Christine Ryder (F45) 101:30; 525 Malcolm Kidby (M40) 106:22; 559 finished.
Link to full results from Tring.
October 14: Great Eastern Half Marathon, Peterborough: 96 Mark Dowson (MS) 80:47; 101 Gary Blaber (MS) 80:59 (pb); 104 Ian Van Lokven (3rd M50) 81:08; 1559 Ed Hill (M60) 115:07; 3412 Richard Wittering 3:02:11; 3431 finished.
Link to full results from Peterborough.
October 14: Oxford Half Marathon: 45 Michael Kerrigan (M40) 81:37; 618 Jo Greenslade (F40) 101:44; 3032 finished.
Link to full results from Oxford.
October 13: Weight Pentathlon, Ewell: 2 Mike Burling (HT 31.06m, SP 7.74m, DT 23.38m, JT 19.20m, WT 11.59m) 2246 points (pb).
Link to full results from Ewell.
October 13: Milton Keynes Park Run (5km): 8 Matt Clarke (MS) 18:03; 12 Martin Erasmus (M45) 18:43; 15 Tom Pownall (M17) 19:20; 21 Alex Knowles (F45) 19:56; 29 Alan Humphries (M40) 20:39; 30 Mervyn Phillips (M55) 20:45; 33 Paul Mason (M60) 20:51; 44 Richard Pownall (M50) 21:17; 81 Ben Howard (M17) 23:06; 157 Stephen Howe (M55) 26:02; 201 Julie Dalzell (F45) 27:59; 230 Rees Hall (M15) 29:25; 375 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

October 7: Steve Herring is 21st in the Chester Maratbon in 2:47:17; 2072 finished.
Link to full results from Chester.
October 7: Abbots Langley 10k: 16 Martin Erasmus (2nd M45) 38:43; 44 Fran Malin (1st F45) 42:43; 291 finished.
Link to full results from Abbots Langley.
October 6: Richard Harrison is 26th in the Nottingham Ultra 50km Race to take third place overall in the Ultra Series.
26 Richard Harrison (M50) 4:57:26; 82 finished.

Link to full results from Nottingham.
October 6: Northampton Park Run (5km): 3 Matt Clarke 17:19; 109 Ed Hill (M60) 29:25; 147 finished.
Link to full results from Northampton.
October 6: Bedford Park Run (5km): 18 Terry Down 21:16; 126 finished.
Link to full results from Bedford.
October 6: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Mark Dowson (MS) 17:33; 18 Harvey Green (M15) 20:11; 23 Mervyn Phillips (M55) 20:32; 36 Paul Mason (M60) 21:05; 45 Richard Pownall (M50) 21:36; 54 Kevin Church (M45) 22:12; 85 Tony Byrne (M50) 23:33; 88 Malcolm Kidby (M45) 23:40; 159 Julie Dalzell (F45) 26:21; 224 Hazel Cockerill (F50) 29:18; 230 Val Russell (F65) 29:36; 358 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

October 5: Greg Rutherford is the Athlete of the Year; Milford Callow is the Sports Person; Brian Graves is the Club Person, at the MMK Awards Evening at Harben House.
MMK Award winners.
238 pictures taken by Tom Blackman.
October 2: English Schools' Cup Round 1, Thornton College: Inter Boys: 7 Archie Rippin 14:42; 12 Toby Herdman-Smith 15:07. Junior Girls: 3 Rhona Grant 8:36; Anna Radford 8:58; 17 Molly Adams 9:12. Inter Girls: 2 Amy Radford 9:34.
Link to full results from Thornton College.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000