Links to MKAC news items..... Return to Tiger Web Home Page

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Summer 2011

October 2: Jave Ovington (F40) is second woman home in the Northampton 10k in 36:36.
Northampton 10k: 12 Steve Green (MS) 36:22; 18 Jane Ovington (2nd FS, F40) 36:56; 118 Chris Beaton (MS) 42:57; 1540 finished.
Link to full results from Northampton.
October 2: Marshall Milton Keynes Men finishes second, while the 10 person team is also second at the Leighton Buzzard Tough 10.
MMK results from Leighton Buzzard.
Link to full results from Leighton Buzzard.
October 1: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Ross MacKenzie (MS) 18:25; 5 Chris Mahon (M45) 19:32; 16 Paul Mason (M55) 20:57; 63 Leigh Inness (F17) 23:07; 66 Sue Davey (F35) 23:30; 67 Ben Howard (M15) 23:31; 95 Tony Byrne (M50) 25:05; 139 Helen Acres (F40) 29:04; 154 Katie Howard (F15) 29:43; 223 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 25: Mervyn Luckwell throws the javelin an Olympic Qualifying 83.52m to break his own club record and move up to sixth on the UK All Time Rankings at an Open Meeting in Wrexham.
Link to full results from Wrexham.
September 25: Daniel and Wendy Webber record 2:44:03 and 3:02:42, respectively, in the Berlin Marathon.
Berlin Marathon: 230 Daniel Webber (MS) 2:44:03(pb); 67 Wendy Webber (FS) 3:02:42; 1520 Karen Tincknell (FS) 3:57:00(pb).
Link to full results from Berlin.
September 25: Charles Preston improves his own Club Indoor Vets Record with 3.53m at Carshalton.
Link to full results from Carshalton.
September 24/25: Strong turnout for the South of England Road Relays at Aldershot.
MMK results from Aldershot.
Link to full results from Aldershot.
September 24: Some pbs at the end-of-season Open Meeting at Biggleswade.
MMK results from Biggleswade.
Link to full results from Biggleswade.
September 24: Milton Keynes Park Run (5km): 7 Andy Wasdell (MS) 18:52; 11 Chris Mahon (M45) 19:32; 12 Alan Humphries (MS) 19:42; 35 Michael Groom (M55) 22:30; 43 John Skelton (M60) 22:58; 50 Kevin Church (M45) 23:17; 58 Tamara Webb (F35) 23:48; 65 Ben Howard (M15) 24:07; 71 David Millett (M55) 24:35; 116 Charlie Fenton (M20) 28:06; 123 Katie Howard (F15) 28:22; 125 Emma Beardmore (FS) 28:42; 142 Hazel Cockerill (F45) 29:49; 161 Val Russell (F65) 31:41; 208 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 21: Heather Holden wins the Open University Handicap 10k.
Mervyn Phillips and Anick Valapinee run the fastest times.
Full results of the Open University Handicap 10k.
September 21: Small MMK turnout at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.

September 10-19: Silver medals galore (and a bronze) for Jan Hardcastle (F50) at the European Masters Championships in Lignano Italy.
September 19: Triple Jump 3 Jan Hardcastle 8.19m (w-0.8).
September 18: 80mH 2 Jan Hardcastle 16.15 (w+1.2).
September 14: 300mH 2 Jan Hardcastle 64.64.
September 13/14: Heptathlon 2 Jan Hardcastle (80mH 15.99 (w-0.5), HJ 1.28m, SP 7.09m, 200m 30.90 (w-1.1), LJ 3.87m, JT 10.61m, 800m 3:06.00) 3673 points.
September 12: 200m 2 Jan Hardcastle 31.11 (w+0.9).
September 18: Chris Clarke finishes second in the 400m with 46.29 at an international meeting in Milan. Link to full results from Milan.
September 18: Stockholm Half Marathon: 215 Maria Calleia 1:41:30; 2984 Jacqui Maycock 2:17:01.
Link to full results from Stockholm.
September 18: Small MMK turnout at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
September 17/18/19: Isle of Wight Fell Running Championships: Friday (St Boniface Fell Race - 3 miles)/Saturday(Ventnor Horseshoe - 7 miles)/Sunday(Wroxhall Round - 13 miles) 109/99/95 Brian Daniells (M70) 29:37/86:59/2:13:39 - finshed 61st overall and second M70.
Link to full results from the Isle of Wight.
September 17/18: Thomas Green throws the Club 28.72m to finish second at the CP Sports National Championships in Nottingham.
Link to full results from Nottingham.
September 17/18: The MMK Team finish 33rd out of 57 teams in the Round Norfolk Relay - pictured, left to right, are Andy Harrison, Ed Hill, Sue Hill, Rose Callow, Milford Callow, Val Russell, Carl Baldwin, Di Baldwin, Amy Inchley, Nick Folwell, Martin McPheat, Andy Inchley and Alec Walliker.
MMK results from the Round Norfolk Relay.
September 17/18: Devon Byrne finishes fifth in the Senior Girls Heptathlon with 4216 points at the English Schools Combined Event Championships in Exeter.
Senior Girls Heptathlon: 5 Devon Byrne (100mH 16.15(w+3.5), HJ 1.54m, SP 9.32m, 200m 27.68(w+1.3), LJ 4.70m(w-0.5), JT 33.36m, 800m 2:29.88) 4216 points(pb).
Link to full results from Exeter.
September 17: Mervyn Luckwell wins the Javelin with 80.60m but there are too many gaps in the team for MMK to make an impact at the British League Qualifying match at Abingdon.
MMK results from Abingdon.
Link to full results from Abingdon.
September 17: Milton Keynes Park Run (5km): 10 Alan Humphries (MS) 20:06; 20 Paul Mason (M55) 20:55; 37 Stephen Howe (MS) 22:02; 40 Julie Dalzell (F40) 22:14; 48 Kevin Church (M45) 22:29; 60 Susan Davey (F35) 23:13; 86 Malcolm Kidby (M40) 24:57; 95 Tony Byrne (M50) 25:30; 121 Charlie Fenton (M20) 26:54; 143 Katie Howard (F15) 29:24; 154 Hazel Cockerill (F45) 30:01; 180 Emma Beardmore (FS) 32:16; 234 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 16: Chris Clarke runs 46.65 to finish 8th in the 400m at the Diamond League Fianl in Brussels.
Link to full results from Brussels.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

September 11: The Marshall Milton Keynes Men's Team wins, while the Women's Team finishes second at the Eastern vets Final at Bedford.
Full Men's Results from Bedford - with pictures by Brian Graves.
Full Women's Results from Bedford - with pictures by Brian Graves.
September 11: Lake Vyrnwy Half Marathon: 652 Ian Pearson (M45) 1:54:17; 1346 finished.
Link to full results from Lake Vyrnwy.
September 10: Milton Keynes Park Run (5km): 11 Chris Mahon (M45) 20:17; 13 Alan Humphries (MS) 20:29; 50 Ben Howard (M15) 24:12; 53 Leigh Inness (F17) 24:23; 61 Charlie Fenton (M20) 24:56; 76 Jamie Tierney (M15) 25:51; 121 Katie Howard (F15) 29:17; 129 Dave Pattison (M55) 29:48; 131 Hazel Cockerill (F45) 29:58; 133 Helen Acres (F40) 30:09; 156 Val Russell (F65) 32:09; 207 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 9: Tom Comerford and Wendy Webber win the Willen Lake 6, as Tom and Lauren Cripps win the 2011 Tour of Milton Keynes.
Full results from Willen Lake and the Final Tour Standings.
September 8: Craig Pickering runs leg 2 of the 4x100m GB Team that finishes a close second to Jamaica in 38.35 at the Diamond League Meeting in Zurich.
Men's 4x100m: 1 Jamaica 38.31; 2 GB (James Ellington, Craig Pickering, Marlon Devonish, Mark Lewis-Francis) 38.35; 3 Switzerland 38.62; 4 USA 38.72; 5 Poland 38.86; 6 Germany 38.93; 7 Italy 39.44; 8 Switzerland (U20) 40.98.
Link to full results from Zurich.
September 8: Tom Comerford and Lauren Cripps win the Potterspury Cross Country on Day 5 of the Tour of Milton Keynes to consolidate their Tour leads.
Full results from Potterspury - with pictures by Brian Graves.
September 7: Small Turnout at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
September 7: Matt Eager wins the Buckinghamshire 5000m Championships at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
September 7: Tom Comerford and Lauren Cripps run the quickest miles at Stantonbury on Day 4 of the Tour of Milton Keynes.
Full results from Stantonbury - with pictures by Brian Graves.
September 6: Tom Comerford and Wendy Webber win the Campbell Park 5 on Day 3 of the Tour of Milton Keynes; Tom and Lauren Cripps maintain their Tour leads.
Full results from Campbell Park - with pictures by Brian Graves.
September 5: Tom Comerford and Lauren Cripps win the Brickhill Hill Race on Day 2 of the Tour of Milton Keynes to lead overall.
Full results from Bow Brickhill - with pictures by Brian Graves.

September 4: Tom Comerford and Wendy Webber win the Tattenhoe 11k on Day 1 of the Tour of Milton Keynes - pictured, left, is Julie Dalzell; pictured right is Daniel Charteris-Black (guest) and John Wilcox.
Full results from Tattenhoe Park, with pictures by Brian Graves.
September 4: Bedford 10k: 92 Sam Daniells (MS) 43:52; 104 Steve Howe (M50) 44:48; 155 Sharon Edghill (3rd F50) 48:20; 159 Frode Iversen (M50) 48:26; 180 Kevin Church (M45) 49:50; 282 Hazel Cockerill (F45) 60:14; 321 finished.
Link to full results from Bedford.
September 4: Craig Pickering runs the second leg for the GB 4x100m Relay Team that crashes out of the Final after Harry Aikines-Aryeety is barged by the American.
September 4: Craig Pickering runs the second leg for the GB 4x100m Relay Team that wins its heat in 38.29 at the World Championships in Daegu.
September 4: Freddie Curtis takes the Silver Medal at the UK Schools' Games in Sheffield with 63.86m in the Javelin.
Link to full results from Sheffield.
September 4: Fine Javelin throwing at the Milton Keynes Open Meeting.
Full results of the Milton Keynes Open Meeting.
September 3: Hammer throwers shine at the Midland Masters Throws Decathlon at Derby.
MMK results from Derby.
Link to full results from Derby.
September 3: Milton Keynes Park Run (5km): 10 Chris Mahon (M45) 20:01; 11 Alan Humphries (MS) 20:03; 52 Kevin Church (M45) 22:54; 83 David Millett (M55) 25:05; 84 Tony Byrne (M50) 25:05; 87 Sophie Millett (FS) 25:11; 104 Katrina Inness (F15) 26:07; 156 Charlie Fenton (M17) 29:34; 161 Hazel Cockerill (F45) 29:43; 175 Helen Acres (F40) 31:00; 181 Val Russell (F65) 31:18; 235 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

September 2: Chris Clarke runs the third leg for the GB 4x400m Relay team that finishes 7th in the Final of the World Championships in Daegu in 3:01.16.
September 1: Greg Rutherford, jumping 8.00m(w+1.4) in Round 1, fails to qualify for the Long Jump Final by 2cms, after tearing a hamstring on his second jump; Chris Clarke runs the third leg for the GB 4x400m Relay team that qualified fourth-fastest for the Final on Friday.
August 31: Greg Rutherford (Long Jump Qualifying at 3.35am) and Chris Clarke (4x400m Relay heats at 4.30am) are in action tomorrow (Thursday) at the World Athletics Championships in Daegu.
Link to schedule and results from Daegu.
August 29: Peterborough Open Meeting: M17 Javelin: Freddie Curtis 64.85m; Redford Curtis (M15) 51.01m; Edward Wilson 48.12m; Ben Pointon 46.89m. M20 Javelin Freddie Curtis (M17) 58.50m; Jackson Curtis 55.09m.
Link to full results from Peterborough.

August 28: Oxford City Open Meeting: 100/Long Jump Chris Pinnock (M17) 12.77/5.16m; Javelin Laura Cumino (F13) 16.70m.
Link to full results from Oxford.
August 27: Birchfield Open Meeting: Javelin Mervyn Luckwell 70.08m.
Link to full results from Birmingham.
August 27: Fifteen MMK athletes represent their counties at the Southern Inter-County U20/U15 Match at Abingdon; Silver for Devon Byrne (F20 Shot) and Redford Curtis (M15 Javelin); Bronzes for Daniel Oderinde (M15 200m), Jonathan Pownall (M15 Javelin) and Jackson Curtis (M20 Javelin).
Buckinghamshire results from Abingdon.
August 27: Milton Keynes Park Run (5km): 9 Alan Humphries (MS) 19:45; 21 James Wilson (M17) 20:50; 23 Paul Mason (M55) 20:56; 41 Keith Cook (M65) 21:58; 46 Lucy Hacking (F15) 22:18; 64 Susan Davey (F35) 23:20; 71 John Gillespie (M60) 23:46; 206 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 24: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.

August 21: Burnham Beeches Half Marathon: 134 Kelvin Smith (6th M60) 1:36:52; 220 Geoff New (M45) 1:42: 31; 256 Maria Calleia (F35) 1:45:28; 749 finished.
Link to full results from Burnham.
August 21: More pbs at Kettering.
MMK results from Kettering.
Link to full results from Kettering.
August 21: Silver for Freddie Curtis in the M17 Javelin on Day 2 of the England Athletics Championships at Bedford.
August 20: Silver for Redford Curtis in the M15 Javelin, and bronzes for Jonathan Pownall (M15 Javelin) and Daniel Oderinde (M15 100m) on Day 1 of the England Athletics Championships at Bedford.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
August 20: Silver for Kadi-Ann Thomas in the 100m at the UK Challenge Final in Birmingham.
UK Challenge Final 100m/200m Kadi-Ann Thomas 11.89(w-1.5)/24.51(w-2.0).
Link to full results from Birmingham.
August 20: British Miler's Club Final, Birmingham: Sam Deathe (M23) 4:03.51.
Link to full results from Birmingham.
August 20: Marshall Milton Keynes Senior Team comes from behind to snatch victory in the final match of the Southern Athletics League at Stevenage - pictured by Tom Blackman are Emma Beales in the discus and the mighty Mervyn Luckwell, who threw a season's best in the Javelin.
Last gasp win confirms their second place in Division 1 of the Southern Athletics League.
Full results from Stevenage - with pictures by Tom Blackman.
Other Division 1 results and Final League Table.
August 20: Milton Keynes Park Run (5km): 4 Neil Jones (MS) 19:05; 8 Alfie Yabsley (M13) 19:31; 12 Chris Mahon (M45) 19:49; 24 Andrew Wasdell (MS) 20:41; 27 Paul Mason (M55) 20:53; 29 Andy Harrison (M50) 20:59; 31 Finn Hansen (M45) 21:05; 41 Dave Findel-Hawkins (M60) 21:50; 97 Tony Byrne (M50) 25:04; 99 Jamie Tierney (M15) 25:07; 178 Hazel Cockerill (F45) 29:54; 200 Val Russell (F65) 32:38; 238 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 14: Bearbrook 10k: 51 Gary Blaber (MS) 39:38; 253 Kevin Church (M40) 49:15; 440 Hazel Cockerill (F45) 61:08; 496 finished.
Link to full results from Aylesbury.
August 14: Four MMK athletes represent Buckinghamshire at the Southern Inter-Counties Match at Kingsmeadow.
Buckinghamshire results from Kingsmeadow.
Link to full results from Kingsmeadow.
BMC Meeting, Birmingham: 1500m Amy Botham (F15) 5:03.85; Lucy Hacking (F15) 5:17.12.
Link to full results from Birmingham.
August 13: Marshall Milton Keynes Men's B Team rounds off its season with a win at Bedford.
Full results from Bedford - with pictures by Tom Blackman.
Other Division 2N results and final league table.
August 13: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Adam Atkins (MS) 17:38; 11 Alan Humphries (MS) 20:03; 18 Paul Mason (M55) 20:59; 19 Mervyn Phillips (M55) 21:02;30 Finn Hansen (M45) 21:55; 32 Julie Dalzell (F40) 21:59; 44 Kevin Church (M45) 22:41; 63 Phil Atkins (M45) 24:03; 73 Tony Byrne (M50) 24:56; 78 Jamie Tierney (M15) 25:11; 91 Ursula Ghaleb (F55) 25:50; 93 Zoe Frankland (F17) 26:00; 113 Laura Fuller (F15) 27:51; 132 Katie Howard (F15) 29:29; 133 Ben Howard (M15) 29:29; 137 Hazel Cockerill (F45) 30:03; 162 Val Russell (F65) 31:52; 198 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

August 10: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
Link to the BMC results from Watford.
August 9: Corby Open Meeting: 100m/200m Grace Linnett (F13) 14.2(pb)/30.2.
Link to full results from Corby.
August 9: Greg Rutherford (Long Jump), Craig Pickering (4x100m) and Chris Clarke (4x400m) selected to represent Great Britain at the World Championships in Daegu.
Link to full story on the UKA website.

August 7: Nine MMK Vets represent Eastern vets at the Inter-Area Match at Solihull; John Skelton reduces his Club M60 800m record to 2:29.5.
EVAC results from Solihull.
Link to full results from Solihull.
August 7: Mervyn Luckwell finishes 8th in the Javelin with 69.53m at the Amsterdam International Open Meeting.
Link to full results from Amsterdam.
August 6/7: Gold for Freddie Curtis (M17 Javelin), Redford Curtis (M15 Javelin) and Daniel Oderinde (M15 200m); Silver for Jonathan Pownall (M15 Javelin) and Keyleigh Presswell (M17 Hammer); Bronze for Jasmine Finlay (F17 800m), Lewis Barnes (M17 Shot) and Laeken Impey (F15 Hammer) at the South of England Championships at Ashford.
MMK results from Ashford.
Link to full results from Ashford.
August 6: MMK Women improve to sixth in the final UK Women's League Match at Winchester but are 15 points short of avoiding relegation to Division 2; Club 4x400m record for Sophie Wilkins, Elle Roche, Joey Duck and Kadi-Ann Thomas with 3:57.58.
MMK results from Winchester - with pictures by Tom Blackman.
Link to full results from Winchester.
August 6: Milton Keynes Park Run (5km): 12 Neil Jones (MS) 19:34; 22 Bradley Kelman (M17) 20:16; 28 Richard Pownall (M50) 20:39; 29 Chris Mahon (M45) 20:46; 39 Julie Dalzell (F40) 21:33; 44 Stephen Howe (M50) 22:01; 51 Leigh Inness (F17) 22:40; 56 Chris Cahill (M40) 23:07; 57 Kevin Church (M45) 23:08; 78 Geoff New (M45) 24:31; 81 Ben Howard (M15) 24:35; 129 Tony Byrne (M50) 24:54; 108 David Millett (M55) 25:34; 156 Charlie Fenton (M20) 27:05; 165 Hazel Cockerill (M45) 29:36; 188 Val Russell (F65) 31:42; 212 Holly Muldowney (FS) 36:09; 233 Kevin Gardner (M45) 50:01; 234 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
August 6: Craig Pickering runs leg 2 for the GB2 Team that finishes second to the USA in 38.60 at the Diamond League Meeting at Crystal Palace.

August 5: Greg Rutherford is third in the Long Jump, Craig Pickering just misses the 100m Final by 0.05 seconds, and Chris Clarke is second in the National 400m at the Diamond League Meeting at Crystal Palace.
100m heat: 7 Craig Pickering 10.34(w-0.6); 400m 2 Chris Clarke 45.82; Long Jump 3 Greg Rutherford 8.19m (w+0.8); Women's 4x100m GB2 (including Kadi-Ann Thomas) dnf.
Link to full results from Crystal Palace.
August 5: MMK runners go for seconds at the Blisworth Friday 5 mile race.
MMK results from Blisworth.
Link to full results from Blisworth.
August 3: MMK Veteran Men and Women both win in the fourth Eastern Vets League Meeting at Stantonbury.
Full results from Stantonbury - with pictures by Tom Blackman.

July 31: Silver for Chris Clarke in the 400m at the UK Championships and World Trials in Birmingham, just 0.02 seconds outside his club record; Kadi-Ann Thomas finishes 7th in the 200m Final.
MMK results from Birmingham - with lots of pictures by Tom Blackman.
Link to full results from Birmingham.
July 31: MMK well represented at the Southern Inter-County Under 13 Match at Kingsmeadow.
Buckinghamshire results from Kingsmeadow.
Link to full results from Kingsmeadow.
July 31: SEAA 3000m Championships, Abingdon: F17 9 Jade Leggett 11:16.32.
Link to full results from Abingdon.
July 31: Seven Titles for MMK (3 for Paul Canning, three for John Turner and one for Mike Burling) at the Eastern Vets Championships in Kings Lynn.
MMK results from Kings Lynn.
Link to full results from Kings Lynn.
July 31: Big turnout for Milton Keynes Open Meeting at Stantonbury.
Full results from Stantonbury.
Quadkids results.
July 31: Wellingborough 5: 77 Kelvin Smith (2nd M60) 34:09; 338 Richard Wittering (M60+) 60:10; 344 finished.
Link to full results from Wellingborough.
July 31: Jane Ovington is fourth woman home (1st F35) in the Dorney Lake 10k with 37:20.
Dorney Lake 10: 24 Jane Ovington (1st F35) 37:20; 65 Adrian Maidment (MS) 40:15; 756 finished.
Link to full results from Dorney Lake.
July 30/31: Thomas Green (F32) beats multi-Olympian, Stephen Millar for the first time with a pb 29.34m, winning the club at the Stoke Mandeville Disability Athletics Challenge.
F32 Club 1 Thomas Green 29.34m; 2 Stephen Millar 28.97m. F36 Discus 1 Lucie Prosser 16.14m.
Link to full results from Stoke Mandeville.
July 30: Silver for Mervyn Luckwell at the UK Championships and World Trials in Birmingham; Craig Pickering qualifies for the 100m Final but pulls out; Chris Clarke qualifies second quickest for the 400m Final.
MMK results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
July 30: Marshall Milton Keynes Senior Team finishes second in Round 4 of the Southern Athletics League at Milton Keynes. Pictured by Brian Graves are: Chuko Cribb in the triple Jump; Kirsteen Welch in the 1500m; Sam Deathe in the 800m and Sadie Watts in the Javelin.
Full results from Milton Keynes - with pictures by Brian Graves.
Other Round 4 matches and League Table.
July 30: Marshall Milton Keynes Men's B Team pipped for second in the Southern Men's League Division 2 North match at Cambridge.
MMK results from Cambridge.
Other Round 4 matches and League Table.
July 30: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Andrew Wasdell (MS) 19:04; 10 Alfie Yabsley (M13) 19:34; 23 Mervyn Phillips (M55) 20:35; 35 Julie Dalzell (F40) 21:12; 92 Tony Byrne (M50) 24:54; 108 David Millett (M55) 25:34; 156 Charlie Fenton (M20) 28:53; 158 Hazel Cockerill (M45) 28:57; 192 Val Russell (F65) 32:24; 224 Holly Muldowney (FS) 37:16; 238 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 29: Craig Pickering and Kadi-Ann Thomas are safely through the 100m heats at the UK Championships in Birmingham.
MMK results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
July 27: Jane Ovington is first woman home in the Doug Anderson Memorial 5k in 17:59 at Bedford.
Doug Anderson Memorial 5k, Bedford: 15 Steve Green 17:08; 20 Mark Dowson 17:28; 31 Jane Ovington (F40) 17:59; 77 Alasdair Gibson (M55) 19:49; 86 Adrian Maidment 20:03; 368 finished.
Link to full results from Bedford.
July 27: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
July 26: Trafford Open Meeting: 3000m Beth Swords (F20) 10:13.97.
Link to full results from Stretford.

July 24: Luton 10k: 76 Keith Cook (1st M65) 49:18; 147 finished.
Link to full results from Luton.
July 23: Stretford BMC Meeting: 800m Sam Deathe 1:54.77.
Link to full results from Stretford.
July 23: Birmingham Games: 100m 2 Kadi-Ann Thomas 11.76(w+0.7) 4 Joey Duck 11.85 (w+0.7); 200m 4 Joey Duck 24.41 (w+0.4); 1 Kadi-Ann Thomas 24.35 (w+1.6); 100mH 6 Chloe Whalley 14.90 (w+3.3).
Link to full results from Birmingham.
July 23: Milton Keynes Park Run (5km): 8 Neil Jones (MS) 19:53; 19 Mervyn Phillips (M55) 20:37; 22 Paul Mason (M55) 20:48; 30 Finn Hansen (M45) 21:22; 38 Stephen Howe (M50) 21:53; 45 Julie Dalzell (F40) 22:23; 57 Susan Davey (F35) 23:10; 61 Ben Howard (M15) 23:26; 83 Simon Booth (M50) 24:33; 139 Kerry-Ann Wilson (F40) 27:22; 148 Katie Howard (F15) 27:53; 197 Val Russell (F65) 32:34; 236 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 21: Greg Rutherford jumps 8.09m(w+0.4) in the Long Jump for second place in Lucern.
Link to full results from Lucern.
July 20: Di Baldwin wins the Open University Handicap 5 mile race.
Stewart Fraser and Di Baldwin run the quickest times.
Full results of the Open University Handicap 5 mile race.
July 20: Tanya Taylor is second woman home in the Waddesdon 5k in 18:36.
Waddesdon 5k: 17 Mark Dowson (MS) 17:44; 29 Tanya Taylor (2nd FS) 18:36; 58 Fern Yull (1st F17) 20:20; 236 finished.
Link to full results from Waddesdon.
July 20: Lee Valley Open: 100m/100m Jarrell Stampp 11.76 (-0.6)/11.67 (w-0.1).
Link to full results from Lee Valley.

July 17: Marshall Milton Keynes Youngsters finish a fine fifth in the Midlands Regional Final of the National Young Athletes League in Birmingham: 1 Rugby & Northampton 942; 2 Birchfield 826; 3 City of Stoke 772; 4 Swansea 771; 5 Marshall Milton Keynes 751; 6 Notts AC 643; 7 Cheltenham 595.5; 8 Nene Valley Harriers 522.5.
MMK results from Birmingham.
Pictures by Tom Blackman.
July 17: Wycombe 10k: 33 Martin McPheat (3rd M50) 44:12; 370 finished.
Link to full results from High Wycombe.
July 17: Jane Ovington is first woman home in the NSPCC Milton Keynes Half Marathon; John Skelton adds the Club M60 Half Marathon Record to his collection.
MMK results from Milton Keynes Half.
Link to full results from Milton Keynes.
July 16/17: Gold for Mervyn Luckwell in the Javelin and Lucie Prosser in the F36 Discus, and Silvers for Craig Pickering in the 100m, and Thomas Green in the F32 Club, at the England Athletics Championships at Bedford; Kadi-Ann Thomas and Chris Clarke make the finals of the 100m and 400m, respectively.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
July 16: Freddie Curtis, representing England Schools, wins the Javelin in 59.78m at the Home Countries International in Cardiff.
Link to full results from Cardiff.
July 16: London Inter-Club Challenge, Lee Valley: 200m/400m/Hammer Mike Burling (M50) 30.07/65.4/27.11m.
July 16: Milton Keynes Park Run (5km): 7 Neil Jones (MS) 19:58; 9 Alan Humphries (MS) 20:03; 22 Paul Mason (M55) 21:25; 36 Kevin Church (M45) 22:35; 114 Hazel Cockerill (F45) 29:18; 158 Charlie Fenton (M20) 34:03; 182 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 14: Lara Bromilow is second woman in the Standard Chartered Great City 5k Race with 17:50.
Great City 5k, London: 65 Lara Bromilow (2nd FS) 17:50; 4957 finishers.
Link to full results from London.
July 13: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
July 13: Malcolm Down finishes 4th in his 1500m heat at the World Masters Championships in Sacramento, with 4:35.68, but just misses qualifying for the final.

July 10: Craig Pickering equals his season's best finishing sixth in the 100m heat in 10.23(w+1.0) at the Diamond League Meeting in Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
July 10: Marshall Milton Keynes Men's B Team wins at home in the Southern Men's League Division 2 North. Pictured, left by Brian Graves, is Jackson Curtis, winning the Javelin; pictured, right, is Ben Sturgess winning the 400m.
Ian Stephenson breaks his own Club M55 Javelin Record and Paul Canning sets a Club M45 400m Record.
Full results from Stantonbury - with pictures by Brian Graves.
Other Round 3 matches and League Table.
July 9/10: UKA Throwsfest, Hendon: Shot/Discus/Hammer Lewis Barnes (M17) 13.90m/42.00m(pb)/39.44m; Discus/Hammer Kayleigh Presswell (F17) 32.36m/44.88m(pb); Hammer Sam Ridgway (M20) 60.08m; Javelin Jonathan Constantinou (SM) 46.45m.
Link to full results from Hendon.
July 9: Marshall Milton Keynes Senior Team finishes second in Round 3 of the Southern Athletics League at Norwich - Team lies second in the League.
Full results from Norwich -with pictures by Tom Blackman.
Other Round 3 matches and League Table.
July 9: BMC Meeting, Solihull: 800m Matt Willmott 1:54.34; 1500m Sam Deathe 3:54.13; 3000m Sc Tom Comerford 9:25.04.
Link to full results from Solihull.
July 9: Milton Keynes Park Run (5km): 12 Stewart Fraser (M50) 20:25; 15 Alan Humphries (MS) 20:28; 25 Mervyn Phillips (M55) 21:16; 26 Richard Pownall (M50) 21:17; 44 Kevin Church (M45) 22:53; 47 Finn Hansen (M45) 23:12; 157 Hazel Cockerill (F45) 29:55; 233 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 8/9: Malcolm Down takes the Club M50 800m record with 2:13.73 at the World masters Championships in Sacramento, USA. John Browne pulls out after winning his M55 100m heat.
M55 100m heat/semi 1/ John Browne 12.48(w-0.7)/dns; M50 800m heat/semi 3/10 Malcolm Down 2:18.89(Q)/2:13.73 (Club M50 Record).
Link to full results from Sacramento.
July 8: Greg Rutherford jumps 8.27m (w+0.3) for third place in the Diamond League Meeting in Paris, but loses his Long Jump British Record.
Long Jump: 1 Irving Saladino (Panama) 8.40m (w+0.2); 2 Chris Tomlinson 8.35m (w+0.9, British Record); 3 Greg Rutherford 8.27m (w+0.3).
Link to full results from Paris.
July 7: Lara Bromilow is third woman home in the JP Morgan Challenge with 20:25 for 5.6k at Battersea Park - 3300 women finished.
Link to full results from London.
July 6: MMK Veteran Men and Women both pipped in the third Eastern Vets League Meeting at St Ives.
Full results from St Ives - with pictures by Brian Graves.
July 5: Derby's Joshua Bull and Wootton's Kirsty Gallagher, win the Milton Keynes 10k race.
There are category wins for John Skelton (M60), Deborah Hindmarch (F55) and Milford Callow (M75); second places for Tanya Taylor (FS), Kelvin Smith (M60), Keith Cook (M65) and Brian Daniells; third places for Wendy Webber (FS) and Jane Goodey.
In the overall series there are wins for Deborah Hindmarch (F55), John Skelton (M60), Keith Cook (M65) and Milford Callow; second places for Kelvin Smith (M65) and Brian Daniells (M70); third places for Wendy Webber (FS) and Jane Goodey (F55).
Pictured, by Brian Graves, are Tanya Taylor and Daniel Webber, who led the MMK charge.
Full results of the Milton Keynes 10k race - with pictures by Brian Graves.

July 3: Craig Pickering runs 10.29 (w+1.6) for 100m Resisprint International in Switzerland.
100m heat/Final 5/3 Craig Pickering 10.37(w+0.8)/10.29(w+1.6).
Link to full results from Switzerland.
July 3: Princes Risborough 10k: 11 Steve Herring (2nd M40) 36:15; 245 finished.
Link to full results from Princes Risborough.
July 3: Portland 10, Weymouth: 20 Mick Kelly (2nd M50) 69:33; 132 finished.
Link to full results from Weymouth.
July 3: MMK Women struggle again in the second UK Women's League Match at Hendon - with pictures by Tom Blackman.
MMK results from Hendon.
July 3: Javelin Carnival, Pihtipudas, Finland: Mervyn Luckwell(MS) 69.01m; Jonathan Constantinou (MS) 48.23m.
Link to full results from Finland.
July 2: Silver for Freddie Curtis (Inter Boys Javelin) on Day 2 of the English Schools' Championships in Gateshead.
Buckinghamshire and MMK results from Gateshead.
Link to full results from Gateshead.
July 2: Milton Keynes Park Run (5km): 6 Malcolm Down (M50) 18:37; 7 Andrew Wasdell (MS) 18:43; 9 Neil Ovington (M45) 18:55; 13 Chris Mahon (M45) 19:37; 16 Alan Humphries (MS) 20:02; 20 Michael Groom (M55) 20:38; 31 Ruth Gardener (F40) 21:57; 55 Tamara Webb (F35) 23:34; 64 George Hapeshi (M50) 24:02; 107 Charlie Fenton (M20) 26:35; 133 Laura Fuller (F15) 28:16; 143 John Greenall (M75) 28:48; 151 Hazel Cockerill (F45) 29:18; 228 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

July 1: Silver for Jonathan Pownall (Junior Boys Javelin) and Bronzes for Redford Curtis (Junior Boys Javelin) and Kayleigh Presswell (Inter Girls Hammer) on Day 1 of the English Schools' Championships in Gateshead.
Buckinghamshire and MMK results from Gateshead.
Link to full results from Gateshead.

June 30: Javelin Carnival, Pihtipudas, Finland: Michael Cox (MS) 58.65m; Jonathan Constantinou (MS) 47.80m.
Link to full results from Finland.
June 29: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 28: Oxford & Cambridge v Harvard & Yale, Cambridge: Javelin 3 Laurent Stephenson (M20) 49.07m.
Link to full results from Cambridge.
June 27: International Meeting, Nokia, Finland: Javelin 1 Mervyn Luckwell 68.90m.
Link to full results from Nokia.

June 26: Thame 10k: 217 Sharon Edghill (4th F45) 48:49; 835 finished.
Link to full results from Thame.
June 26: Colworth Half Marathon: 213 Rita Olatunde 2:27:14; 254 finished.
Link to full results from Colworth.
June 25/26: Midland Schools Combined Events, Derby: Senior Girls Heptathlon 2 Devon Byrne (pictured right, by Lesley Byrne)(100H 17.3, HJ 1.49, SP 9.50m, 200 28.1, LJ 5.01m, JT 34.70m, 800 2:26.7) 4111 points(pb);<\b>
Junior Girls Pentathlon 19 Amy Radford (75H 14.9(pb), SP 4.92m(pb), HJ 1.31m(pb), LJ 3.77m(pb), 800m 2:39.6(pb)) 1862 points(pb).
Link to full results from Derby.
June 25/26: East Anglian Schools Combined Events, Peterborough: Inter Girls Heptathlon 7 Rebecca Davies (80mH 12.1, HJ 1.35, SP 5.22m, 200m 27.5, LJ 4.97m, JT 20.63m, 800m 3:09.0) 3257 points.
Link to full results from Peterborough.
June 25/26: Two gold, three silver, four bronze and four Club records at the British Masters Track and Field Championships in Birmingham.
Gold for Jack Kee (M70 Weight) and John Browne (M55 100m); Silvers for Jack Kee (M70 Discus and Hammer) and John Skelton (M60 5000m); Bronze for John Skelton (M60 1500m), Ivars Licietis (M55 200m and 400m) and Paul Canning (M45 Triple Jump); Club Records for John Browne (M55 100m), Ivars Licietis (M55 400m and 800m) and John Skelton (M60 1500m and 5000m).
MMK results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
June 26: 200m Silver (but the England Athletics Title) for Joey Duck in the Under 23 Championships at Bedford.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
June 25: International Meeting, Saarijarvi, Finland: 2 Mervyn Luckwell 74.25m.
Link to full results from Finland.
June 25: Wins for Milton Keynes Year 5/6 Boys and Year 5/6 Girls and Year 7 Boys at the Bucks Youth Games in Aylesbury.
Full results of the Bucks Youth Games.
June 25: The MMK Men's team are fifth and the Women third in the Greensand Ridge Relay.
MMK results from Leighton Buzzard.
Link to full results from Leighton Buzzard.
June 25: Seven Marshall Milton Keynes athletes in action on Day 1 of the England Athletics Under 23/Under 20 Championships at Bedford.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
June 25: Milton Keynes Park Run (5km): 11 Alan Humphries (MS) 20:27; 20 Steve Rice (M50) 21:11; 44 Alastair Tholen (M45) 23:21; 48 George Hapeshi (M50) 24:05; 54 Tamara Webb (F35) 24:32; 55 Tony Byrne (M50) 24:41; 82 Charlie Fenton (M20) 26:11; 109 Phil Atkins (M45) 27:36; 133 John Greenall (M75) 28:48; 135 Zoe Frankland (F17) 28:57; 147 Hazel Carr (F45); 148 Megan Frankland (F15) 30:04; 205 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 22: RAF Track & Field Championships, Cosford: 800m 1 Rebecca Goyder-Smith (F20, Guest) 2:28.17.
Link to full results from Cosford.
June 22: Birmingham Open Meeting: 800m Charlton Kerr (M15) 2:11.58; Long Jump/Javelin Edward Wilson (M17) 4.88m/49.94m; James Wilson 4.86m/41.25m.
Link to full results from Birmingham.
June 22: BMC Meeting, Eltham: 1500m Lara Bromilow 4:43.4.
Link to full results from Eltham.
June 22: Brian Daniells wins the Open University Handicap 10k race.
Andy Sutton and Linda Lytollis run the quickest times.
Provisional results for the Open University Handicap 10k race.
June 21: Derby's Joshua Bull and Coventry's Myshola Kirkham, win the Weedon 10k race.
Category wins for Kelvin Smith (M60), Keith Cook (M65), Milford Callow (M75) and Deborah Hindmarch (F55).
Full results of the Weedon 10k race.

June 19: Steve Herring is third in the Stathern 10k in 34:48 (uncertified course).
Link to full results from Melton Mowbray.
June 19: John Skelton takes the M60 silver medal with 18:06 at the British Masters 5km Championships at Horwich.
BMAF 5km Championships: 46 John Skelton (2nd M60) 18:06; 131 finished.
Link to full results from Horwich.
June 19: Welsh Parallel Success Meeting, Cardiff: Shot/Discus Lucie Prosser (F36) 4.54m/15.76m.
Link to full results from Cardiff.
June 19: Seventeen MMK Athletes will represent their Counties at the English Schools Championships in Gateshead on 1/2 July.
Full Bucks Team plus MMK athletes representing Oxfordshire.
June 19: Midland Senior/U20 Championships, Birmingham: M20 400m heat/Final 2/5 Ben Sturgess 49.91/50.67; Senior Women's Pole Vault 1 Katherine Ogden 3.35m.
Link to full results from Birmingham.
June 19: Gold for Joey Duck in the 200m and Bronze for Lara Bromilow in the 3000m on Day 2 of the South of England Championships at Ashford.
MMK results from the South of England Championships at Ashford.
Link to full results from the South of England Championships at Ashford.
June 19: MMK Youngsters finish second to Rugby & Northampton in the fourth NYAL match at Abingdon to qualify for the Regional Final in Birmingham on 17 July.
Full results from Abingdon.
Other Round 4 matches and the Final League Table.
Pictures by Tom Blackman.
June 18: Inter-County Schools Meeting, Birmingham: Inter Boys 100m/JT Ben Pointon 11.9/46.94; 400m Jasper Larken 53.5; 3000m Ben James 9:58.2; Inter Girls 1500 Fern Yull 5:12.9.
Link to full results from Birmingham.
June 18: Craig Pickering runs leg 2 of the GB 4x100m relay team that wins in 38.72 at the Euronpean Team Cup in Stockholm.
European Team Cup, Stockholm: 4x100m 1 GB (Christian Malcolm, Craig Pickering, James Ellington, Harry Akines-Aryeetey) 38.72; 2 Russia 39.22; 3 Czech Republic 39.45; 4 Belarus 41.25.
Link to full results from Stockholm.
June 18: Club M20 Hammer Record for Sam Ridway as he takes bronze at the South of England Championships.
MMK results from the South of England Championships.
June 11: Bedford Park Run (5km): 59 Hazel Carr (F45) 28:58; 79 finished.
Link to full results from Bedford.
June 18: Milton Keynes Park Run (5km): 7 Chris Mahon (M45) 20:03; 9 Alan Humphries (MS) 20:13; 15 Paul Mason (M55) 20:55; 18 Mervyn Phillips (M50) 21:03; 19 Richard Pownall (M50) 21:05; 26 Julie Dalzell (F40) 22:01; 71 George Hapeshi (M50) 23:56; 107 Charlie Fenton (M20) 26:42; 120 Jo Bevan (FS) 27:14; 121 Laura Fuller (F15) 27:15; 144 John Greenall (M75) 29:31; 179 Van Russell (F65) 32:58; 217 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 18: Marston 5k: 8 Steve Green (MS) 17:03; 10 Ross MacKenzie (MS) 17:15; 11 Mark Dowson (MS) 17:27; 22 Phil Jones (M55) 18:09; 83 Geoff New (M45)20:55; 264 Milford Callow (M75) 29:36; 326 finished.
Link to full results from Marston Moretaine.
June 16: 33 MMK members (24 runners, 9 walkers) take part in the Midsummer Kanter around Bow Brickhill Woods.
Full results of the Midsummer Kanter.
June 15: More pbs at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 14: East Anglian ESAA Regional Cup Final, Watford: Inter Boys 400m Sam Cadigan 56.8.
June 14: Midland ESAA Regional Cup Final, Solihull: Inter Boys 80mH/Javelin Ben Pointon 11.7/50.41m.
Link to full results from the ESAA Regional Cup Finals.
June 14: Corby Open Meeting: 200m/400m Jasper Larken 23.8/54.3; 800m Mark Dowson 2:09.4; Malcolm Down (M45) 2:18.2.
Link to full results from Corby.
June 14: Coventry Godiva's Ryan Kenny and Myshola Kirkham, win the Harborough 5 mile race.
Category wins for John Skelton (M60), Deborah Hindmarch (F55) and Milford Callow (M75); Second place for Kelvin Smith (M60) and third places for Wendy Webber (FS) and Brian Daniels (M70).
Full results of the Harborough 5 mile race.

June 12: UK Javelin Carnival, Sheffield: MS 10 Jackson Curtis (M20) 53:27m; 12 Jonathan Constantinou 52:39m; M17 5 Redford Curtis (M15) 46:58m (pb); M15 1 Redford Curtis 53.49m (pb); 2 Jonathan Pownall 51.02m (pb).
Link to full results from Sheffield.
June 12: St Albans Half Marathon: 591 Frode Iversen (M50) 1:47:14; 1930 finish.
Link to full results from St Albans.
June 12: Jack Kee wins the British Masters M70 throws pentathlon, as 60 veterans brave the wet conditions at Milton Keynes.
Full results from the British Masters M70 throws pentathlon, in Milton Keynes.
June 14: Bedford International Games: 100m/200m 2/5 Joey Duck 12.22 (w-1.5)/25.02 (w-0.9); F17 100m 4 Becky Davies 12.96; 5 Alice Ritchie 13.32; Javelin: Michael Cox (MS) 63.14m; Freddie Curtis (M17) 60.03m (pb).
Link to full results from Bedford.
June 12: Heroes Half Marathon, Brassingbourn: Geoff New (M45) 96:19; 331 finished.
Link to full results from Brassingbourn.
June 11: British Wheelchair Grand Prix, Stoke: Club Thomas Green (F32) 25.45m.
Link to full results from Stoke.
June 11: Warwickshire Schools' Championships, Leamington: Senior Boys 200/Javelin 2/2 Sam Pointon 23.8 (pb)/43.15m (pb); Senior Girls LJ/SP/JT 2/1/2 Devon Byrne 5.16m/9.82m/30.99m.
Link to full results from Leamington.
June 11: BMC Meeting, Watford: 800m Matt Willmott (MS) 1:55.78; 1500m Tom Comerford (MS) 3:54.01; Jasmine Finlay (F17) 4:38.33; Elle Roche (F20) 4:40.24.
Link to full results from Watford.
June 11: Northants Schools Championships, Corby: Inter Boys 400m Jasper Larken 53.2; 1500m Ryan Burling (M20, Guest) 4:24.4; 3000m 2 Ben James 10:11.0; Inter Girls 1500m 2 Fern Yull 5:05.1.
Link to full results from Corby.
June 11: Results from the Buckinghamshire Schools Athletics Championships at High Wycombe are available here.
Full results from High Wycombe.
June 11: Bedford Park Run (5km): 23 Geoff New (M45) 21:06; 104 finished.
Link to full results from Bedford.
June 11: Milton Keynes Park Run (5km): 3 Alfie Yabsley (M13) 19:18; 5 Chris Mahon (M45) 19:33; 10 Alan Humphries (MS) 20:11; 13 Mervyn Phillips (M50) 20:26; 20 Paul Mason (M55) 20:47; 21 Michael Kerrigan (MS) 20:57; 27 Richard Pownall (M50) 21:32; 47 Alastair Tholen (M45) 23:16; 67 Tony Byrne (M50) 24:32; 75 Ursula Ghaleb (F55) 25:07; 104 Jo Bevan (FS) 27:16; 106 Charlie Fenton (M20) 27:24; 117 John Greenall (M75) 28:49; 120 Archie Yabsley (M11) 29:57; 121 Hazel Carr (F45) 30:01; 158 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 9: Charnwood Open Meeting: 1500m Jade Leggett (F17) 4:50.00; Eliot Winter (M20) 4:50.18; Kirsteen Welch (FS) 5:01.86.
Link to full results from Loughborough.
Jume 9: Greg Rutherford finishes 6th in the Long Jump with 7.89m (w+0.6) at the Oslo Diamond League Meeting.
Link to full results from Oslo.
June 8: Lee Valley Sprints Evening: 100m Jarrell Stampp 11.40(w+3.3)/11.48 (w+3.6).
Link to full results from Lee Valley.
June 8: Bedfordshire Schools Championships, Bedford: Junior Boys 400 1 Sam Cadigan 56.2; Inter Girls 1500m 2 Ellie Hemming 5:05.5; 100m/80mH/LJ 1/1/1 Rebecca Davies 12.7/12.2/5.01m.
Link to full results from Bedford.
June 7: Woodstock Harriers' Steven Naylor and Wootton's Kirsty Gallagher win the Banbury 5 mile race.
Category wins for John Skelton (M60), Keith Cook (M65) and Milford Callow (M75); third places for Kelvin Smith (M60) and Jane Goodey (F55).
Full results from Banbury.
June 7: Greg Rutherford (Long Jump) and Craig Pickering (4x100m) are selected to represent Great Britain at the European Team Championships in Stockholm on 18/19 June.
Link to the full story on the UKA website.

June 5: British Masters Pentathlon, Oxford: M50 1 Brian Slaughter (second claim) (LJ 5.32m, JT 34.43m, 200m 26.11, DT 35.98m, 1500m 5:01.85) 3319 points.
8 Jim Lawrence (LJ 3.96m, JT 18.38m, 200m 28.85, DT 19.22m, 1500m 6:37.02) 1680 points.
British Masters 10000m: M50 6 Mick Kelly 40:08.79.
June 5: MMK wins the men's team awards at the Whipsnade Zoo 10k, led home by Steve Herring in third place.
Whipsnade Zoo 10k, Dunstable: 3 Steve Herring (1st M40) 35:21; 5 Ross MacKenzie (MS) 35:35; 17 Gary Blaber (MS) 39:08; 392 Charlie Fenton (M20) 59:38; 408 Rita Olatunde (F45) 60:19; 589 finished.
Link to full results from Dunstable.
June 5: MMK Youngsters turn out for the Watford Minors Open Meeting.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 5: MMK youngsters finish second in Match 3 of the National Young Athletes' League at Cheltenham.
MMK results from Cheltenham.
Other Midland Premier (South) matches, and League Table.
June 5: MMK Women struggle in the first UK Women's League Match at Swansea.
MMK results from Swansea - with pictures by Tom Blackman.
Link to full results from Swansea.
June 4: England Athletics U18 events, Bedford: Shot/Discus/Hammer/Javelin 1/7/4/6 Lewis Barnes (M17) 13.31m(pb)/38.86m/39.63m/39.98m; Javelin 3 Freddie Curtis 57.84m
Link to full results from Bedford.
June 4: Greg Rutherford wins the Diamond League Long Jump with 8.32m (w+2.1 - just over the legal limit) at Eugene, USA.
Men's Long Jump : 1 Greg Rutherford (GB) 8.32m (w+2.1); 2 Godfrey Khoto Mokoena (South Africa) 8.31m (w+2.6); 3 Sebastian Bayer (GER) 8.03m(w+4.1); 4 Tyrone Smith (BER) 8.00m (w+2.0); 5 Fabrice Lapierre (AUS) 7.94m (w+3.0).
Link to full results from Eugene.
June 4: The MMK Women, led home by Wendy Webber in third place, win the Team Awards in the 32 mile Dartmoor Discovery Ultra.
Dartmoor Discovery Ultra: 15 Wendy Webber (3rd FS) 4:36:22; 71 Julie Dalzell (F40) 5:37:03; 90 Sue Davey (F35) 5:48:47; 91 Ian Davey (MS) 5:48:49; 146 finished.
Link to full results from Dartmoor.
June 4: Dave Findel-Hawkins completes the 48 mile Joss Naylor Challenge from Ullswater to Wasdale (including 17000 feet of climbing) in 15 hours 26 minutes.
Link to details of the Joss Naylor Challenge.
June 4: MMK Men's B Team loses out in a tight Southern Men's League Match at Luton.
Full results from Luton - with pictures by Tom Blackman.
Other Division 2 (North) Round 2 Matches and League Table.
June 4: Midland Masters Throws Decathlon, Derby: M50 1 Mike Burling (SP 7.55m, DT 23.55m, JT 23.33m, HT 27.45m, Brick 5.95m, Sling Ball 32.15m, Club 33.40m, Mini SP 14.52m, 1HHT 13.86m, Heavy HT 13.05m) 3783 points.
Link to full results from Derby.
June 4: Milton Keynes Park Run (5km): 15 Mervyn Phillips (M50) 20:27; 20 Paul Mason (M55) 21:00; 24 Andy Harrison (M50) 21:30; 69 George Hapeshi (M50) 24:06; 118 Katrina Inness (F15) 27:28; 128 Hazel Carr (F45) 28:35; 135 Laura Fuller (F15) 28:58; 156 Leah Williams (F35) 30:20; 179 Val Russell (F65) 32:04; 217 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

June 1: MMK Veteran Men second and Veteran Women first at the second Eastern Vets League Match at Cambridge; John Skelton (pictured left) sets an M60 3000m League Record and John Browne (pictured right) sets a Club M55 Record in the 200m.
June 1: Full results from Cambridge - with pictures by Brian Graves.
June 1: 1500m pbs galore at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 1: Birmingham Open Meeting: Javelin Edward Wilson (M17) 45.66m.
Link to full results from Birmingham.
May 31: Trafford Open Meeting: 3000m Beth Swords (F20) 10:13.61.
Link to full results from Trafford.
May 31: Craig Pickering finishes 7th with 10.31 (w-0.2), behind Usain Bolt, at an international meeting in Ostrava, Czechoslovakia.
Link to full results from Ostrava.

May 29/30: Lara Bromilow wins the 5000m title, Mervyn Luckwell (pictured left) takes silver in the javelin and Rachel Gibbens (pictured right), bronze, in the pole vault at the Inter-Counties Championships at Bedford.
Full Buckinghamshire results from Bedford - with pictures by Tom Blackman.
Link to full results from Bedford.
Link to Inter County pictures by Gary Mitchell.

May 29: Dream Team wins Round Milton Keynes Relay.
Full results of the Round Milton Keynes Relay - with pictures by Brian Graves.
Link to the Round Milton Keynes Relay website.
May 29: Youngsters shine at Milton keynes Open Meeting; Jeanette Lawrence improves her F50 Hammer Record.
Full results of the Milton Keynes Open Meeting.
May 29: Greg Rutherford is third in the Long Jump with 8.18m (w+0.4) at an International Meeting at Hengelo; Craig Pickering finishes 8th in the 100m Final after running 10.23 (w+1.1) in his heat.
Link to full results from Hengelo.
May 28: Isle of Jura Fell Race: 73 Andrew Sutton (M40) 4:48:42; 192 finished.
Link to full results from the Isle of Jura.
May 28: MMK Throwers at the Barrie Strange Memorial Throws Meeting at Oxford.
MMK results from Oxford.
Link to full results from Oxford.
May 28: Throws Pentathlon, Sutton Coldfield: M50 2 Mike Burling (HT 31.40m (pb), SP 7.61m, DT 23.25m, JT 22.13m, WT 11.36m (pb)) 2049 points (pb).
M70 1 Jack Kee (HT 45.11m, SP 10.07m, DT 29.92m, JT 22.85m, WT 16.75m) 3701 points.
Link to full results from Sutton Coldfield.
May 28: BMC Meeting, Manchester: 1500m Sam Deathe 4:00.77; Matt Willmott 4:05.67; 5000m Tom Comerford 14:52.05.
Link to full results from Manchester.
May 28: Huddersfield Park Run: 3 Adam Atkins (MS) 18:10; 109 finished.
Link to full results from Huddersfield.
May 28: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Mark Dowson (MS) 18:00; 2 Phil Jones (M55) 18:37; 3 Neil Ovington (M45) 18:48; 5 John Skelton (M60) 18:56; 8 Chris Mahon (M45) 19:30; 19 Steve Rice (M50) 20:43; 28 Paul Mason (M55) 21:25; 31 Geoff New (M45) 21:38; 35 Julie Dalzell (F40) 21:48; 44 Alastair Tholen (M45) 22:37; 45 Leigh Inness (F17) 22:40; 72 Sophie Millett (FS) 24:02; 98 Tony Byrne (M50) 25:17; 147 Charlie Fenton (M20) 28:32; 165 Hazel Carr (F45) 30:06; 193 Val Russell (F65) 32:20; 243 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 25: Leicester Coritanian's Gordon Lee and Charnwood AC's Laura Johnson, win the Corby 5 mile race.
May 25: Loughborough Match: 1500m 3 Rachel Pearson 4:46.03 (pb); LJ 1 Sophie Wilkins 5.65m (pb).
Link to full results from Loughborough.
May 24: Corby Open Meeting: 800m Mark Dowson 2:12.2; Malcolm Down 2:19.7.
Link to full results from Corby.

May 22: Craig Pickering sprints to a wind-aided 100m in 10.15 at Loughborough; Kadi-Ann Thomas back in action after a long injury layoff.
Loughborough International: 100m 3 Craig Pickering 10.15 (w+3.5); 3 Kadi-Ann Thomas 11.97 (w+3.1); 7 Joey Duck (F23) 12.04 (w+2.2); 800m 9 Sophie Wilkins (F23) 2:16.28; 100mH 4 Chloe Whalley (F23) 14.54 (w+2.6); 3000mS/c 7 Eliot Winter (M23) 9:57.56.
Link to full results from Loughborough.
May 22: MMK Youngsters win again in their second National Young Athletes' League match at a very windy Swindon.
MMK results from Swindon.
Other round 2 matches and the current league table.
May 22: Edinburgh Marathon: 6845 Alison Ray (F35) (10k 59:46; Half 2:06:10; 30k 3:01:56) 4:39:19;
6899 Ursula Ghaleb (F55) (10k 59:46; Half 2:06:10; 30k 3:03:04) 4:40:01.
Link to full results from Edinburgh.

May 21: Cerebral Palsy Grand Prix Meeting, Perivale: Club Thomas Green (F32) 27.47m; Discus Lucie Prosser (F36) 15:53.
Link to full results from Perivale.
May 21: Laurent Stephenson wins the Oxford v Cambridge Varsity match Javelin with 52.34m at Cambridge.
Link to full results from Cambridge.
May 21: Mervyn Luckwell throws the javelin 71.82m for seventh place at the international throws meeting in Halle, Germany.
Link to full results from Halle.
May 21: 193 athletes compete in the BMC PB classic at Milton Keynes, with at least 96 gaining PBs.
Full results of the BMC PB classic at Milton Keynes.
Link to race videos of the BMC PB classic at Milton Keynes.
May 21: MMK Seniors win a close Southern Athletics League match in Milton Keynes; Greg Rutherford jumps a massive 8.20m (w+2.4).
Full results from Milton Keynes.
Marshall Milton Keynes lie second in Division 1 after two matches.
May 21: Milton Keynes Park Run (5km): 3 Steve Green (MS) 17:33; 6 Phil Jones (M55) 18:49; 12 Chris Mahon (M45) 19:41; 16 Andy Harrison (M50) 20:04; 17 Alan Humphries (MS) 20:15; 18 Merv Phillips (M50) 21:04; 19 Geoff New (M45) 21:12; 62 Kevin Gardner (M45) 24:34; 81 Karen Tincknell (FS) 25:52; 102 Malcolm Kidby (M40) 27:16; 105 Charlie Fenton (M20) 27:30; 155 Alastair Tholen (M45) 32:10; 170 Val Russell (F65) 33:37; 205 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 18: Fast times at Watford.
MMK results fromn Watford.
Link to full results from Watford.
May 18: Carl Baldwin wins the Open University Handicap 5 mile race; Andy Sutton and Anick Valapinee run the quickest times.
Full results of the Open University Handicap 5 mile race.
May 17: Tanya Taylor is first woman home in the Charndon 5k in 17:47.
Link to full results from Charndon.
May 17: Bedford's Neilson Hall and Wootton's Kirsty Gallagher win the Bedford 6.
There are category wins for John Skelton (M60), Wendy Webber (FS), Deborah Hindmarch (F55), Keith Cook (M60) and Milford Callow (M75); second places for Kelvin Smith (M60), Terry Down (M55) and Jane Goodey (F55). Matt Clarke (17th) and Wendy Webber (73rd) lead the MMK runners home.
All four MMK Teams finish third!
Full results from Bedford.

May 15: Joey Duck finishes fourth in the Manchester City Games 100m with 11.95 (w+1.8); Kadi-Ann Thomas is 3rd in the 150m with 17.89(w+2.4) (17.96 (w+0.3) in heat).
Link to full results from Manchester.
May 15: Hertfordshire Championships, Watford: Javelin 3 Jonathan Constantinou 53.05m.
Link to full results of the Hertfordshire Championships.
May 14/15: MMK athletes win county titles in the Bedfordshire Championships at Luton, and in the Northants Championships at Corby.
MMK results from the Bedfordshire Championships at Luton, and from the Northants Championships at Corby.
Link to full results of the Bedfordshire Championships.
Link to full results of the Northants Championships.

 

 

 

 

 

 

 

 

May 14/15: Full results of the Buckinghamshire & Oxfordshire Track & Field Championships available here - the pictures above show Club President Milford Callow, Coaches Mike Leonard, Jim Bennett and Kyle Bennett, and Club Stalwart Jim Lawrence..
Oxfordshire Championships.
Buckinghamshire Championships - with pictures by Tom Blackman.
May 14: Cardiff Park Run: 10 John Skelton (M60) 18:07; 266 finished.
Link to full results from Cardiff.
May 14: Milton Keynes Park Run (5km): 9 Gary Blaber (MS) 18:53; 13 Chris Mahon (M45) 19:43; 18 Alan Humphries (MS) 20:14; 43 Julie Dalzell (F40) 21:42; 67 Tamara Webb (F35) 23:12; 73 Leigh Inness (F17) 23:42; 97 Mark Booth (M50) 25:00; 113 Megan Frankland (F15) 26:17; 167 Charlie Fenton (M20) 30:32; 193 Val Russell (F65) 32:36; 229 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 13: Four Category wins as Steve Herring finishes third in the Blisworth Friday 5k.
MMK results from Blisworth.
Link to full results from Blisworth.
May 11: Loughborough v Birmingham v Army, Loughborough: 800m 4 Sophie Wilkins 2:14.33; 100mH 4 Chloe Whalley 14.85 (w+1.2); 3000m 2 Rachel Pearson 10:11.91.
Link to full results from Loughborough.
May 10: Coventry Godiva's Harvey Speed and Leamington's Sue Harrison win the Rugby 6.
The Senior Women, led home by Wendy Webber, finish second, while the Men, led home by Matt Clarke finish fifth.
There are category wins for Kelvin Smith (M60), Keith Cook (M65), Milford Callow (M75) and Deborah Hindmarch (F55); second place for Brian Daniells (M65); and third places for Jim Miller (M60) and Jane Goodey (F55).
Full results from Rugby.

May 8: Craig Pickering opens his season with 10.39 (w+0.8) for 100m in Pavia, Italy; Joey Duck also in action.
Graziano della Valle Meeting: 100m heat/Final 1/2 Craig Pickering 10.44(w-0.9)/10.39(w+0.8); 2/4 Joey Duck 12.07(w+0.7)/12.01(w0.0).
Link to full results from Pavia.
May 8: MMK team finishes seventy fourth in the Calderdale Way Relay.
MMK results from Halifax.
Link to full results from Halifax.
May 8: MMK Youngsters win by a whisker in their opening National Young Athletes' League match at Hereford; 1 Marshall Milton Keynes 552 points 2 Yate & District 548 points; 3 Bromsgrove & Redditch 340 points.
May 8: MMK results from Hereford.
Other Midlands Premier (South) matches and Provisional League Table.
May 8: Shakespeare Marathon, Stratford on Avon: 629 Steve Howe (M45) 4:13:35; 804 Tom Blackman (MS, Seen, right, running with his aunt and former member of MKAC, Alli Ratcliffe) 4:33:39; 899 Vicki Clark (FS) 4:47:03; 1077 finished.
Link to full results from Stratford on Avon.
May 7: MMK men's B team wins its first Southern Men's League match at Hemel Hempstead.
MMK results from Hemel Hempstead.
Other Division 2(North) matches and League Table.
May 7: Milton Keynes Park Run (5km): 4 Adam Atkins (MS) 18:06; 9 Alan Humphries (MS) 20:18; 39 Geoff New (M45) 22:04; 42 Julie Dalzell (F40) 22:10; 44 Phil Atkins (M45) 22:16; 125 Malcolm Kidby (M40) 28:04; 147 Hazel Carr (F45) 29:55; 161 Charlie Fenton (M20) 31:54; 166 Val Russell (F65) 32:24; 205 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

May 4: Small turnout at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.
May 4: MMK Veteran Men and Veteran Women both win the first Eastern Vets League Match at Bedford; John Skelton sets an M60 1500m League Record.
Full results from Bedford - with some pictures by Brian Graves.
May 4: Leicester Coritanian's Gordon Lee and Olney Runners' Juliette Minter win the Silverstone 10k.
Tanya Taylor is first senior women home, Keith Cook the first M65, and Milford Callow the first M75; there are second places for Deborah Hindmarch (F55) and Brian Daniells (M70), with bronze medals for both the Senior Men and Senior Women.
Full results of the Silverstone 10k.
May 3: Open Meeting, Stretford: 3000m Beth Swords 10:15.47.
Link to full results from Stretford.
May 2: Pednor 5 Race Walk: 12 Bob Austin (M60) 58:24; 20 finished.
Link to full results from Chesham.
May 2: Birmingham Rowheath Open: Javelin Edward Wilson (M17) 44.79m.
Link to full results from Birmingham University.
May 2: Great Weston 5 mile multi-terrain race: 40 Kelvin Smith (M60) 34:34; Geoff New (M45) 35:24; 318 finished.
Link to full results from Great Weston.
May 1: John Skelton breaks the Club M60 10k record with 38:14 at the Longtoft 10k.
Langtoft 10k: 12 John Skelton (M60) 38:14; 197 finished.
Link to full results from Langtoft.
April 30 - May 2: Thomas Green takes the Seated Discus title at the British Universities Championships at Bedford; Tom Comerford just misses a medal in the 3000m Steeplechase.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
May 1: Windy day mars Marshall Milton Keynes Open Meeting at Stantonbury.
Full results from Stantonbury
April 30: MMK Seniors come from behind to snatch a late victory in Round 1 of the Southern Athletics League.
Full results from Bromley.
Link to the Southern Athletics League website.
April 30: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Jane Ovington (F40) 18:37; 13 Chris Mahon (M45) 20:02; 18 Alan Humphries (MS) 20:27; 24 Mervyn Phillips (M50) 21:10; 25 Paul Mason (M55) 21:12; 28 Geoff New (M45) 21:27; 37 Kevin Gardener (M50) 22:02; 39 Phil Atkins (M45) 22:12; 44 Julie Dalzell (F40) 22:18; 50 Ruth Gardener (F40) 22:36; 95 Simon Booth (M50) 25:03; 125 Laura Fuller 27:29; 132 Malcolm Kidby (M40) 28:13; 173 Hazel Carr (F45) 30:49; 175 Katie Howard (F13) 31:12; 195 Val Russell (F65) 33:26; 214 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 25: Kettering Open: 100m Jasper Larken (M17) 12.2; Discus/Javelin Jackson Curtis (M20) 44.04m/55.32m; Redford Curtis (M15) 33.48m/45.41m.
Link to full results from Kettering.
April 25: MMK Women win the Team Award at the Stanwick 10k.
Di Baldwin is first F45; Sean O'Sullivan is send M50 and Kelvin Smith is second M60.
MMK results from Stanwick.
Link to full results from Stanwick.
April 24: Stanwick Lakes Trail Races: 10k Jim Miller (M60) 47:35; Half Marathon Debbie Hindmarch (F55, 2nd F) 1:41:23; Stephanie Hindmarch (FS) 1:47:08.
Full results will appear here when the organiser can spare the time.
April 23: Loughborough Open: 400m Ben Sturgess (M20) 51.56; 1500m Eliot Winter (MS) 4:07.70; 100mH Chloe Whalley (FS) 15.17 (w-0.7).<\b>
Link to full results from Loughborough.
April 23: Jacqui Maycock runs the 56km (35 miles) Two Oceans Marathon in South Africa in 6:38:37.
Link to full results from Cape Town.
April 23: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Marcin Fudalej (MS) 15:48; 8 Malcolm Down (M45) 18:28; 10 John Skelton (M60) 18:40; 13 Phil Jones (M55) 18:57; 15 Andrew Wasdell (MS) 19:25; 16 Jane Ovington (F40) 19:29; 17 Neil Ovington (M45) 19:34; 22 Chris Mahon (M45) 20:08; 38 Adrian Maidment (MS) 21:40; 39 Geoff New (M45) 21:41; 54 Kevin Gardiner (M50) 22:29; 59 Keith Cook (M65) 22:38; 72 Julie Dalzell (F40) 23:14; 148 Paul Martin (MS) 28:01; 173 Hazel Carr (F45) 30:29; 189 Laura Fuller (F15) 31:28; 253 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 22: PBs galore at the Herts Phoenix Open Meeting.
MMK results from Welwyn Garden City.
Link to full results from Welwyn Garden City.
April 21: Lara Bromilow finishes 10th in the JP Morgan Challenge Final in Singapore with 20:47 for 5.6km.
Link to full results from Singapore.
April 20: More PBs at the Watford Open Meeting.
MMK results from Watford.
Link to full track results from Watford.
April 20: Thomas Green (F32) wins the Gold Medal in the Club with 25.45m at the IWAS World Junior Championships in Dubai.
April 18: Thomas Green (F32) finishes fourth in the Discus with 12.71m at the IWAS World Junior Championships in Dubai.
Link to full results from Dubai.
Link to a report on the UKA website.

April 17: Charnwood Open Meeting, Loughborough: Javelin Jonathan Pownall (M15) 46.90m; Laura Cumino (F13) 15.22m.
Link to full results from Loughborough.
April 17: Steve Herring and Wendy Webber lead the MMK runners home in the London Marathon - Beth Swords finishes 11th in the F17 Mini-Marathon.
Provisional MMK results from the London Marathon - with pictures by Brian Graves.
Link to full results of the London Marathon.
April 17: Big turnout for the Marshall Milton Keynes Open Meeting at Stantonbury
Full results from Stantonbury
Quadkids results from Stantonbury
April 16: Greg Rutherford opens his season with 10.71 (w-1.1) for 100m at the Mount Sac Relays in the USA.
Link to full results from Mount Sac.
April 16: MMK women just miss promotion at the Beta Trophy Meeting at Lee Valley.
MMK results from Lee Valley.
April 16: Milton Keynes Park Run (5km): 4 Steve Green (MS) 17:44; 16 Chris Mahon (M45) 20:05; 17 Mervyn Phillips (M50) 20:33; 30 Stephen Howe (M50) 21:28; 45 Terry Down (M55) 22:20; 56 Tamara Webb (F35) 23:04; 65 Geoff New (M45) 23:33; 84 Simon Booth (M50) 24:57; 110 Megan Frankland (F15) 27:52; 131 Hazel Carr (F45) 29:40; 164 Charlie Fenton (M20) 33:24; 198 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 13: Liz Camp wins the Open University 5km Handicap Race.
Steve Fletcher and Tanya Lambert run the quickest times.
Provisional results from the Open University.

April 10: Watford Minors Open Meeting: 75m/400m/LJ Jennifer Mephan (F9) 15.5/1:57.6/1.69m; 100m/800m Sophie Botham (F13) 15.7/2:40.8; 600m/55mH/LJ Amber Harman (F11) 2:23.5/13.5/2.16m;
Link to full results from Watford.
April 10: Open Meeting, Lee Valley: 300mH Vicky Ashley (F17) 51.93; Pole Vault Charles Preston (M40) 3.50m; Rachel Gibbens (FS) 3.40m.
Link to full results from Lee Valley.
April 10: Kingston Open Meeting: Hammer Sam Ridgway (M20) 55.53m.
Link to full results from Kingston.
April 10: Good turnout for the Radley Open Meeting.
MMK results from Radley.
Link to full results from Radley.
April 10: Brighton Marathon: 47 Marcus Whelband (MS) 3:01:20; 102 Chris Nicholson (MS) 3:10:26; 898 Sharon Edghill (F45) 3:42:21; 3228 John Wilcox (M45) 4:18:22; 3332 Liam Baldwin (MS) 4:21:04; 7812 finished. 1 mile fun run: Montana Edghill (F11) 7:19.
Link to full results from Brighton.
April 10: Jane Ovington, with 37:44, is the first woman home in the Flitwick 10km Road Race.
Di Baldwin is second in the F55 category and Kelvin Smith is third M60 - pictured, right, is first man home for MMK, Mark Dowson.
MMK results from Flitwick - with pictures by Brian Graves.
Link to full results from Flitwick.
April 9: Michael Cox goes over 70m for the first time at the Bedfordshire Open Meeting at Bedford.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
April 9: Lara Bromilow runs 38:58 to win the Mike Penman 10k in Victoria Park, London.
April 9: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Marcin Fudalej (MS) 15:30; 16 Alan Humphries (MS) 20:11; 18 Paul Mason (M55) 20:28; 19 Mervyn Phillips (M50) 20:42; 21 Steve Rice (M50) 20:43; 42 Julie Dalzell (F40) 22:07; 43 Ruth Gardener (F40) 22:08; 44 Chris Worton (M40) 22:09; 50 Tamara Webb (F35) 22:48; 58 Megan Frankland (F15) 23:24; 73 Tony Byrne (M50) 23:55; 141 Laura Fuller (F15) 30:17; 144 Hazel Carr (F45) 30:41; 150 Val Russell (F65) 31:38; 186 Geoff New (M45) 42:13; 186 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

April 6: PBs galore at the first Open Meeting of the season at Watford.
MMK results from Watford.
Link to full results from Watford.

April 3: MMK Indoor Rankings updated by Jim Lawrence.
MMK Indoor Rankings.
April 3: Belvoir Half Marathon: 199 Stephen Howe (M50) 1:40:50; 591 finished.
Link to full results from Melton Mobray.
April 3: Cambourne 10k, Cambridge: 351 Eddie Hill (M60) 52:26; 990 finished.
Link to full results from Cambridge.
April 3: Sandy 10, Biggleswade: 10 Steve Herring (M40) 58:13; 23 Ross MacKenzie (MS) 61:49; 38 John Skelton (M55) 64:37; 265 Tom Blackman (MS) 83:11; 517 finished.
Link to full results from Biggleswade.
April 3: Combe Gibbet to Overton 16 mile race: 77 Di Baldwin (F50) 2:11:34; 89 Maria Calleia (F35) 2:15:18; 147 Jacqui Maycock (F45) 2:48:34; 156 finished.
Link to full results from Overton.
April 2: Basingstoke Open Meeting: Javelin Jonathan Pownall (M15) 44.01m.
Link to full results from Basingstoke.
April 2: MMK Throws in action at Cambridge.
MMK results from Cambridge.
Link to full results from Cambridge.
April 2: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Mark Dowson (MS) 17:49; 3 Malcolm Down (M45) 18:28; 5 Jane Ovington (F40) 18:36; 14 Adrian Maidment (MS) 19:36; 18 Neil Ovington (M45) 19:45; 28 Geoff New (M45) 21:07; 42 Julie Dalzell (F40) 22:01; 66 George Hapeshi (M50) 23:50; 81 Simon Booth (M50); 84 Chris Cahill (M40) 25:21; 99 Zoe Frankland (F17) 26:31; 138 Hazel Carr (F45) 31:35; 145 Val Russell (F65) 32:31; 151 Charlie Fenton (M20) 33:11; 179 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000