Links to MKAC news items..... Return to Tiger Web Home Page

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Winter 2011/12

March 31: Radley Open Meeting: 100m/Long Jump Eva Brammer (F13) 15.34/3.20m.
Link to full results from Radley.
March 31: Four MMK athletes take part in the Olympic Park 5 mile run.
246 Alex Knowles (F45) 32:51; 316 Terry Down (M55) 33:35; 361 Jade Leggett (F20) 33:53; 550 Stephen Howe (M50) 35:14.
Link to full results from The Olympic Park.
March 31: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Peter Mackrell (MS) 17:20; 3 Stephen Ratcliffe (MS) 17:53; 4 Andy Wasdell (MS) 18:49; 19 Alan Humphries (MS) 20:25; 22 Mervyn Phillips (M55) 20:41; 53 Ben Howard (M15) 22:45(pb); 60 Tony Byrne (M50) 23:02(pb); 75 Iona Norwood 23:52; 82 Laura Fuller (F15) 24:08(pb); 135 Charlie Fenton (M20) 28:10; 157 Val Russell (F65) 29:50; 257 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

March 25: Newham & Essex Beagles (Men) and Aldershot Farnham & District (Women) retain their titles at the South of England Men's 12-Stage and Women's 6-Stage Road Relay Championships at Stantonbury. Pictured above, by Brian Graves, is the MMK Women's A Team: Lara Bromilow, Emily Tallen, Wendy Webber, Tanya Taylor, Sarah Cox and Di Baldwin.
The men finish a very fine 14th with the women 11th. New signing, Emily Tallen, is third fastest woman of the day.
Link to full results of the South of England Men's 12-Stage and Women's 6-Stage Road Relay Championships at Stantonbury.
Link to pictures taken by Brian Graves.
March 25: City of Lincoln 10k: 37 Rachel Pearson (1st woman) 35:53; 4375 finished.
Link to full results from Lincoln.
March 25: Sandy 10: 22 Gary Blaber (MS, left) 61:03(pb); 89 Geoff New (M45) 69:40(pb); 96 Kelvin Smith (3rd M60, right) 70:09; 111 Terry Down (M55) 70:53(pb); 476 finished.
Link to full results from Sandy.
March 25: Stafford 20: 28 Malcolm Down (3rd M50) 82:44; 1978 finished.
Link to full results from Stafford.
March 24: Kayleigh Presswell adds almost 2m to her hammer pb to break the Club F20 Record at Cambridge.
MMK results from Cambridge.
Link to full results from Cambridge.
March 24: Midland Counties Indoor Open Meeting, Birmingham: F13 60m/100m Grace Linnett 8.73/13.91.
Link to full results from Birmingham.
March 24: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Chris Cahill (M40) 18:54(pb); 20 Alex Knowles (F45) 19:47(pb); 27 Mervyn Phillips (M55) 20:25; 28 Phil Atkins (M45) 20:28(pb); 29 Andy Harrison (M55) 20:28; 35 Steffen Down (M13) 20:56; 53 Kevin Church (M45) 22:00; 83 Tony Byrne (M50) 23:25; 85 Ben Howard (M15) 23:51; 127 Jessica Nuttall (F15) 26:21; 137 Malcolm Kidby (M40) 27:04; 151 Hazel Cockerill (F50) 27:59; 174 Val Russell (F65) 29:34(pb); 182 Katie Howard (F15) 30:52; 257 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

March 21: Margaret Swithenby wins the Open University Handicap 5km race.
Peter Lloyd and Di Baldwin run the quickest times.
Full results from the Open University.
March 20: Corby Open Meeting: 60m/150m/300m 1/1/5 Grace Linnett (F13) 8.9(pb)/21.9/50.8.
Link to full results from Corby.

March 18: Mervyn Luckwell finishes 6th in the javelin with 74.98m at an international throws meeting in Montenegro.
Link to full results from Montenegro.
March 18: Worthing 20: 199 Phil Atkins (M45) 2:43:10; 489 finished.
Link to full results from Worthing.
March 18: Ashby 20: 163 Terry Down 2:27:59(pb); 841 finished.
Link to full results from Ashby.
March 18: Banbury 15: 75 Neil Jones (MS) 1:49:25; 100 Kelvin Smith (3rd M60) 1:53:14; 122 Julie Dalzell (4th F45) 1:57:20; 235 Ursula Ghaleb (3rd F55) 2:14:45; 303 finished.
Link to full results from Banbury.
March 17/18: Jack Kee wins the British Masters M70 Hammer and Weight at the BMAF Indoor + Outdoor Throws Championships at Lee Valley.
BMAF Champs: M35 Discus/Hammer/Javelin/Weight 3/2/2/3 Mark Roberson 30.08m/45.66m/38.60m/12.38m; M50 800m heat 5 Malcolm Down 2:17:42; Hammer/Weight 7/7 Mike Burling 29.23m/11.34m; M70 Hammer/Weight 1/1 Jack Kee 44.94m/17.09m; F50 60m/200m 5/3 Jan Hardcastle 9.45/31.62; F55 60m/200m 4/3 Jan Lawson 9.61/33.63.
Link to full results from Lee Valley.
March 17: Fifteen MMK athletes represent their counties at the ESAA Cross Country Championships at Ilton, Somerset; Beth Swords finishes 10 in the Senior Girls race; the Buckinghashire Girls win the Durham Trophy as the best Group B County.
Buckinghamshire plus MMK results from Ilton.
Link to full results from Ilton.
March 17: Milton Keynes Park Run (5km): 3 Steve Green (MS) 17:08(pb); 6 Mark Dowson (MS) 17:26(pb); 7 Matt Clarke (MS) 17:41; 22 Chris Cahill (M40) 19:48; 32 Steffen Down (M15) 20:28; 35 Mervyn Phillips (M55) 20:41; 38 Alex Knowles (F45) 20:49(pb); 39 Nick Washington (MS) 20:58(pb); 43 Paul Mason (M55) 21:29; 50 Geoff New (M45) 22:03; 58 Kevin Church (M45) 22:25; 66 Julie Dalzell (F45) 22:43; 80 Ivars Licietis (M55) 23:23; 90 Simon Booth (M50) 23:51; 147 Charlie Fenton (M20) 27:09; 158 Kevin Gardner (M45) 27:44; 161 Hazel Cockerill (F50) 27:52; 271 Paul Martin (M40) 38:01; 284 Phil Atkins (M45) 49:54; 284 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

March 15: Rachel Gibbens vaults 3.85m at Bedford.
Link to full results from Bedford.
March 11: Jane Ovington is first woman home in the "Friends of Mick & Phil" Half Marathon in 84:56.
8 Jane Ovington (F40, 1st FS) 84:56; 9 Mark Dowson(4th M40) 87:43; 47 Adrian Maidment (MS) 97:22; 203 finished.
Link to full results from Rugby.
March 11: Finchley 20: 145 Geoff New (M45) 2:29:54; 501 finished.
Link to full results from Finchley.
March 11: Southern Counties Vets AC Championships, Lee Valley: M55 60m 1 John Browne 7.86.
Link to full results from Lee Valley.
March 11: Silverstone Half Marathon: 361 Michael Groom (5th M55) 95:38; 6351 finished.
Link to full results from Silverstone.
March 11: Throwers in action at Crookham Common with lots of pbs.
MMK results from Crookham Common.
Link to full results from Crookham Common.
March 10: Silver medals for the Under 13 Boys and Bronze medals for the Under 20 Women at the Inter-Counties Cross Country Championships at Cofton Park, Birmingham.
Top 50 places for Beth Swords (25th F20), Elle Roche (40th F20), Jasmine Finlay (46th F17) and Alfie Yabsley (38th M13).
Buckinghamshire results from Cofton Park, Birmingham.
Link to full results from Cofton Park, Birmingham.
March 10: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Richard Ashton (M45) 17:03(pb); 8 Alan Humphries (MS) 20:05; 11 Mervyn Phillips (M55) 20:31; 13 Oli Lum (M17) 20:36(pb); 18 Chris Worton (M40) 20:57; 25 Paul Mason (M55) 21:20; 31 Felix Lum (M15) 21:36; 33 Kevin Church (M45) 21:45; 35 Steffen Down (M13) 21:52; 82 Megan Frankland (F15) 24:52; 99 Laura Fuller (F15) 25:48; 119 Hazel Cockerill (F50) 27:00(pb); 173 Val Russell (F65) 30:19; 180 Katie Howard (F15) 30:45; 239 Paul Martin (M40) 36:47; 252 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

March 4: Indoor Open Meeting, Manchester: 60m/200m Susan Tengatenga 7.99/41.74(pb).
Link to full results from Manchester.
March 4: Paris Half Marathon: 53 Michal Glowacki 73:42; 24990 finished.
Link to full results from Paris.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

March 4: Over 2700 complete the Milton Keynes Festival Half Marathon in very wet and wintry weather; 460 finish the 10k race.
In the Half Marathon, Marcin Fudalej is second man; Steve Herring, first veteran; Ian Van Lokven (pictured above left) second M50; Wendy Webber, fourth woman; Fran Malin (pictured above right) second F45; Jim McKellar, third M70. The picture of the Half Marathon start with Wendy Webber and Steve Herring holding the Olympic Flag, is by Tom Blackman.
In the 10k race, Steve Green is first MMK home in 8th place; Mick Kelly is second M50; Jane Goodey is first F55.
Full results from Milton Keynes.
Link to lots of pictures taken by Tom Blackman.
Link to the official results and more pictures.
March 3: McCain Indoor City Challenge, Lee Valley: Men's 800m 6 Sam Deathe 1:56.93.
Link to full results from Lee Valley.
March 3: Mervyn Luckwell opens his season with 79.70m for the Javelin at the Loughborough Winter Throws Meeting.
Senior Men's Javelin: 1 Mervyn Luckwell 7.970m; 9 Michael Cox 63:24m; 10 Freddie Curtis (M20) 57.54m.
Link to full results from Loughborough.
March 3: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Malcolm Down (M50) 18:54; 24 Steffen Down (M13) 21:07(pb); 25 Geoff New (M45) 21:14; 26 Kevin Church (M45) 21:26; 43 Ben Howard (M15) 22:51(pb); 110 Hazel Cockerill (F50) 28:12; 155 Val Russell (F65) 30:57; 175 Katie Howard (F15) 32:45; 203 Paul Martin (M40) 38:43; 224 Phil Atkins (M45) 50:34; 224 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

February 29: Almost MMKAC wins the Open University Relay; Jade Leggett runs the fastest women's time.
Full results of the Open University Les Irvine Memorial Relay.

February 26: Wellingborough 10k: 10 Ian Pheasey (MS) 40:19; 20 Sean O'Sullivan (M50) 42:32; 25 Lauren Cripps (FS) 42:51; 108 finished.
Wellingborough 15k: 16 David Hall (M40) 60:29; 43 Jess Hall (F17) 67:20; 119 finished.
Link to full results from Wellingborough.
February 26: Winslow 10k: 7 George Ashdown (MS) 36:01; 134 Malcolm Kidby (M40) 50:46; 257 finished.
Link to full results from Winslow.
February 25/6: Sophie Wilkins wins a Silver Medal with 5.63m in the Long Jump at the British Universities' Indoor Championships in Sheffield.
BUCS Champs: 200m heat/400m heat 5/3 Hannah Bushell 28.75/63.58(pb); 3000m heat 6 Sam Deathe 9:17.36; Long Jump Qual/Final 5/2 Sophie Wilkins 5.59m/5.63m.
Link to full results from Sheffield.
February 25/6: Bronze for Archie Rippin as Daniel Oderinde is just out of the medals at the Engalnd Athletics U20/U17/U15 Indoor Championships in Birmingham.
MMK results from Birmingham.
Link to the full results from Birmingham.
February 25: Belvoir 15-mile Challenge: 302 Ursula Ghaleb (F55) 2:51:23; 303 Maria Calleia (F35) 2:51:31; 764 finished.
Link to the full results from Harby.
February 25: Throwers in action at Stantonbury with lots of pbs.
Full results from Milton Keynes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

February 25: Strong Senior Men's Team finish 24th in the National Cross Country Championships; Rebecca Marshall and Jasmine Finlay are 23rd and 34th F17; Rachel Pearson is 32nd Senior Woman; Lauren Murphy is 36th F15. The leading three in the Senior Men's race, pictured above by Brian Graves, are Tom Comerford, Steve Tuttle and Matt Eager.
MMK results from Parliament Hill Fields - with pictures by Brian Graves.
Link to full results from Parliament Hill Fields.
February 25: Althorp 10k: 1 Ian Van Lokven (M50) 37:11; 57 finished.
Link to full results from Althorp.
February 25: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Ross MacKenzie (MS) 18:09; 4 Ed Dunn (MS) 18:54(pb); 9 Chris Cahill (M40) 19:25(pb); 21 Steffen Down (M13) 20:14(pb); 35 Paul Mason (M55) 21:13; 36 Geoff New (M45) 21:15; 40 Phil Atkins (M45) 21:34; 45 Kevin Church (M45) 21:46; 49 Michelle Jessop (FS) 22:04(pb); 118 Julie Dalzell (F45) 25:37; 123 Charlie Fenton (M20) 26:02; 154 Hazel Cockerill (F50) 27:56; 180 Ben Howard (M15) 28:56; 213 Val Russell (F65) 31:29; 262 Paul Martin (M40) 39:24; 273 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

February 22: London Colleges' League, Bushy Park: 6 Tom Comerford 26:52; 34 Sam Deathe 30:11; 73 finished.
Link to full results from Bushy Park.
February 22: Carl Baldwin wins the Open University Handicap 10km race.
Terry O'Sullivan and Di Baldwin run the quickest times.
Provisional results of the Open University Handicap 10km race.
February 21: Devon Byrne, pictured left, wins the 415-yard Olney Pancake Race in a course-record-equalling 58.5.
Link to story and video on the MK Citizen website.

February 19: For MMK athletes compete in the BMAF South of England/Eastern Vets Indoor Championships at Lee Valley.
Full results from Lee Valley.
February 19: Indoor Open Meeting, Birmingham: 60m/200m Ebony Carr (F15) 8.33/26.99; 60m/60mH Rebecca Davies (F17) 8.08/9.36.
Link to full results from Birmingham.
February 19: Brighton Half Marathon: 621 Phil Atkins (M40) 97:19; 1951 John Gillespie (M60) 1:50:55; 7467 finished.
Link to full results from Brighton.
February 19: Wokingham Half Marathon: 357 Terry Down (M55) 91:34 (pb); 451 Kelvin Smith (M60) 94:19; 534 Geoff New (M45) 96:46; 2185 finished.
Link to full results from Wokingham.
February 18: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Michal Glowacki (MS) 16:56; 3 Richard Ashton (M45) 17:20; 7 Ross MacKenzie (MS) 18:49; 16 Chris Cahill (M40) 20:12; 17 Chris Mahon (M45) 20:22; 19 Mervyn Phillips (M55) 20:27; 24 Alan Humphries (MS) 20:50; 35 Paul Mason (M55) 21:38; 40 Steffen Down (M13) 21:55; 41 Lawrence Richardson (M40) 21:58; 44 Nick Washington (MS) 22:13; 45 Kevin Church (M45) 22:15; 52 Stephen Howe (M50) 22:44; 87 Tony Byrne (M50) 24:42; 165 Charlie Fenton (M20) 30:02; 129 Hazel Cockerill (F50) 31:54; 190 Val Russell (F65) 32:36; 243 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

February 15: Sophie Wilkins wins the Long Jump with 5.43m at the British Universities v RAF Indoor match at Sheffield.
Link to full results from Sheffield.
February 14: MMK Under 11s and Under 13s compete for Bucks Swans in the Tom Pink Relays meeting at the National Indoor Area, Birmingham.
Full results from the National Indoor Area, Birmingham.

February 12: Midlands Indoor Championships, Birmingham: F20 60m 8 Alice Ritchie 8.31 (pb).
Link to full results from Birmingham.
February 12: Scottish Masters Indoor Championships, Glasgow: 60m 3 Jan Hardcastle (3rd F50) 9.43; 5 Jan Lawson (1st F55) 9.84. 60mH 2 Jan Hardcastle (2nd F50) 11.68.
Link to full results from Glasgow.
February 12: MMK athletes from Buckingham and Milton Keynes represent Bucks at the U15/U13 Regional Sportshall Final in Burgess Hill; Daniel Oderinde is just pipped for the M15 Man-of-the-match award.
Link to full results from Burgess Hill.
February 12: Jane Ovington is the third woman home and first F40 in the Bramley 20 mile road race; John Skelton is the first M60 home - both set Club age group records.
Bramley 10: 51 Neil Ovington (M45) 67:35; 466 finished.
Bramley 20: 90 Jane Ovington (F40) 2:14:06 (Club F40 Record); 127 John Skelton (M60) 2:18:36 (Club M60 Record); 198 Adrian Maidment (MS) 2:26:39; 740 finished.
Link to full results from Bramley.
February 12: UK Indoor Championships, Sheffield; Women's 60 heat 4 Kadi-Ann Thomas 7.74.
Link to full results from Sheffield.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
February 11: Marshall Milton Keynes take the Overall Trophy for the best all-round club after the final Chiltern League match at Wing. The Senior Men and Senior Women win overall; Chad Lambert (MS) and Beth Swords (F20) both finish second in their races; Lara Bromilow (FS), Alfie Yabsley (M13) and Lauren Murphy (F13) all take third places. Pictures of Beth Swords, Alfie Yabsley and Lauren Murphy taken by Brian Graves.
Overall, after 5 matches there are gold medals for Alfie Yabsley (M13) and John Skelton (M60), silver medals for Lara Bromilow (FS), Chad Lambert (M20) and Dominic Murphy (M13), and bronze medals for Gemma Childs (F17) and Fran Malin (F45).
There are overall team wins for the Senior Men and Senior Women; second places for the Under 13 Boys and Under 20 Women; third places for the under 20 men and Under 15 Boys.
MMK results from Wing.
Pictures from Wing taken by Brian Graves.
Final MMK Chiltern League Rankings.
Link to full results from Wing.
February 11: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Richard Ashton (M45) 17:54; 8 Chris Cahill (M40) 20:08; 12 Alan Humphries (MS) 20:32; 43 Phil Atkins (M45) 22:52; 45 Lawrence Richardson (M40) 23:05; 51 Tony Byrne (M50) 23:28; 129 Hazel Cockerill (F50) 30:17; 172 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

February 8: Inter Varsity Indoor Meeting, Birmingham: Long Jump 1 Sophie Wilkins 5.36m.
Link to full results from Birmingham.

February 4: Chris Clarke runs 6.83 (twice) for 60m at Loughborough.
Link to full results from Loughborough.
February 6: Indoor Meeting, Sheffield: 200m/400m Hannah Bushell (F20) 28.8/64.1.
Link to full results from Sheffield.

February 5: British Masters Pentathlon Championships, Sheffield: F55 Jan Hardcastle (60H 12.31, SP 7.02m, HJ nh) dnf.
Link to full results from Sheffield.
February 4: Anglian Schools' Cross Country, Ipswich: Inter Boys 17 Ben James 19:45; Inter Girls 16 Fern Yull 18:08; Minor Girls 17 Rhona Grant 10:57.
Link to full results from Ipswich.
February 4: Birmingham Indoor Games (Day 1): M15 60m heat 3 Tyrell Dankwa 8.14; FS 60m heat/semi 3/5 Kadi-Ann Thomas 7.68(Q)/7.68.
Link to full results from Birmingham.
February 4: London Indoor U17/U15 Games: 800m Lucy Hacking (F17) 2:34.64; Maya Jennings (F17) 2:37.00.
Link to full results from Lee Valley.
February 4: British Universities' Cross Country Championships, Cardiff: Men's B Race: 11 Chad Lambert 24:10; 17 Tom Comerford 24:22; 58 Sam Deathe 25:52; 98 Eliot Winter 26:45; 110 Matt Eager 27:14; 308 Josh Lyman 32:50; 358 finished.
Link to full results from Cardiff.
February 4: Milton Keynes Park Run (5km): 3 Mark Dowson (MS) 17:56; 6 Malcolm Down (M50) 18:59; 7 John Skelton (M60) 19:09; 13 Jane Ovington (F40) 19:44; 22 Alan Humphries (MS) 20:35; 27 Steffen Down (M13) 20:47; 33 Oli Lum (M17) 21:20; 36 Geoff New (M45) 21:31; 40 Chris Worton (M40) 21:50; 46 Phil Atkins (M45) 22:10; 53 Kevin Church (M45) 22:28; 62 Mervyn Phillips (M55) 22:48; 81 Tony Byrne (M50) 23:33; 86 Simon Booth (M50) 23:50; 105 Tamara Webb (F35) 25:01; 123 Ursula Ghaleb (F55) 26:11; 155 Charlie Fenton (M20) 27:46; 167 Hazel Cockerill (F50) 28:24; 259 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

January 29: MMK athletes from Buckingham and Milton Keynes are well to the fore in the County U15/U13 Sportshall Trials in Aylesbury.
Full results from Aylesbury.
January 29: Gayton 10k: 2 Matt Clarke 36:30; 67 finished.
href="http://www.onyourmarksevents.org/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/Gayton10kResultsProvis.pdf">Link to full results from Gayton.
January 29: Brass Monkey 10k, Corby: 7 Steve Herring (M40) 35:46; 14 Ian Van Lokven (1st M50) 37:02; 261 finished.
Link to full results from Corby.
January 28/29: London Indoor Games, Lee Valley: 200m/400m Paul Canning (M45) 26:41/59.87; 200m John Browne (M55) 27.47.
Link to full results from Lee Valley.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

January 28: Fine performances at the South of England Cross Country Championships in Brighton.
Top 50 placings for Alfie Yabsley (10th M13), Chad Lambert (16th M20), Jasmine Finlay (19th F17), Elle Roche (22nd F20), Dominic Murphy (24th M13), Lauren Murphy (35th F13), Tom Comerford (37th MS), Lara Bromilow (42nd FS), Emily Bousfield (45th F17) and Amy Radford (47th F15).
MMK results from Brighton - with pictures by Brian Graves.
Full results of the South of England Cross Country Championships in Brighton are available here.
January 28: Bedford Park Run (5km): 21 Geoff New (M45) 20:55; 142 finished.
Link to full results from Bedford.
January 28: Milton Keynes Park Run (5km): 22 Paul Mason (M55) 21:08; 34 Kevin Gardener (M50) 21:49; 37 Steffen Down (M13) 22:05; 39 Chris Worton (M40) 22:13; 61 Phil Atkins (M45) 23:15; 70 Tony Byrne (M50) 23:38; 74 Malcolm Kidby (M40) 23:58; 137 Charlie Fenton (M20) 28:15; 270 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

January 25: London Colleges Cross Country League, Reading: 18 Tom Comerford 23:18; 24 Sam Deathe 24:30.
Link to full results from Reading.

January 22: Jane Ovington is second woman home in the St Albans 10 in an F40 Club Record time of 62:47; John Skelton is the first M60.
St Albans 10: 25 Jane Ovington (1st F40, 2nd FS) 62:47; 40 John Skelton (M60) 64:25; 95 Neil Ovington (M45) 69:35; 709 finished.
Link to full results from St Albans.
January 22: Folksworth 15: 95 Terry Down (M55) 1:48:20; 137 Geoff New (M45) 1:54:02; 440 finished.
Link to full results from Yaxley.
January 21/22: Richard Harrison completes the two-day 90-mile Ultra Race from Northampton to Tring and back to finish fifth overall in 14:53:46.
Day 1: Northampton to Tring: 7 Richard Harrison (M50) 7:09:06; Day 2: Tring to Northampton: 7 Richard Harrison (M50) 7:44:40.
Link to full results from Northampton.
January 21/22: Silver for Jasmine Finlay (F17 800m in a Club Indoor Record) and Bronze for Rebecca Davies (F17 60mH in a Club Indoor Record) on Days 2 and 3 of the South of England Indoor Championships at Lee Valley.
MMK results from Lee Valley.
Link to full results from Lee Valley.
January 21: Milton Keynes Park Run (5km): 13 Chris Cahill (M40) 20:14; 18 Alan Humphries (MS) 20:41; 22 Paul Mason (M55) 21:15; 25 Mervyn Phillips (M55) 21:27; 26 Steffen Down (M13) 21:28; 44 Kevin Church (M45) 22:20; 67 Geoff New (M45) 23:40; 68 Kelvin Smith (M60) 23:40; 158 Charlie Fenton (M20) 28:07; 170 Hazel Cockerill (F50) 28:44; 187 Lucy Howe (FS) 29:46; 188 Stephen Howe (M50) 29:46; 229 Katie Howard (F15) 32:48; 230 Ben Howard (M15) 32:49; 297 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

January 15: MMK athletes from Buckingham and Milton Keynes represent Bucks at the U11 Regional Sportshall Final in Burgess Hill.
Link to full results from Burgess Hill.
January 15: Sophie Wilkins and Rebecca Goyder-Smith just out of the medals on Day 1 of the South of England Indoor Championships at Lee Valley.
MMK results from Lee Valley.
Link to full results from Lee Valley.
January 15: MMK well to the fore in the Wellingborough Multi-terrain races:
15k: 3 Adam Atkins (MS) 54:29; 4 Mark Dowson (MS) 54:35; 12 David Hall (2nd M40) 60:29; 14 Adrian Maidment (MS) 61:02; 28 Jess Hall (F17 - 3rd FS); 31 Alasdair Gibson (M50) 66:08; 97 finished.
10k: 8 Ian Pheasey (MS) 38:17; 34 Jo Greenslade (F35, 3rd FS) 43:28; 150 finished.
5k: 12 Andy Harrison (3rd M50) 20:03; 101 finished.
Link to full results from Wellingborough.
January 14: Northants Schools' Cross Country Championships, Northampton: Minor Girls 2 Rhona Grant; 27 Grace Yull; Junior Boys 16 Jacob Tresham; Inter Girls 7 Fern Yull; Inter Boys 3 Ben James; Senior Boys 4 Ryan Burling.
Link to full results from Northampton.
January 14: Midland Counties Indoor Open, Birmingham: 60m Kadi-Ann Thomas 7.72/7.71.
Link to full results from Birmingham.
January 14: MMK slip to second overall, just 151 points behind Bedford & County, after match 4 of the Chiltern League at Slough; Alfie Yabsley is second in the M13 race while Lauren Murphy is third in the F13 race.
Chad Lambert is the Club Cross Country Champion, leading the men's team home in 10th place, while Lara Bromilow is the Women's Champion, leading the women's team home in 4th place.
The F17 girls win their race; the M13 Boys and F13 girls are second; the senior Men, senior women and M20 men are third.
MMK results from Slough.
Link to full results from Slough.
MMK Chiltern League Rankings after 4 rounds.
January 14: Milton Keynes Park Run (5km): 3 Ash Voralia (MS) 18:25; 6 Andy Wasdell (MS) 19:07; 17 Chris Cahill (M40) 20:33; 31 Kevin Church (M45) 21:40; 133 Hazel Cockerill (F50) 27:36 (pb); 267 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

January 7: Wins for Lauren Murphy (F13), Gemma Childs (F17), Tom Comerford (MS) and John Skelton (M60) at the Bucks Cross Country Championships; Team wins for the Under 13 Girls, Under 17/20 Women and Senior Men.
Silver Medals for Beth Swords (F20), Jasmine Finlay (F17), Maria Calleia (F35), Alfie Yabsley (M13) and Ian Van Lokven (M50); Bronze Medals for Amy Radford (F15), Diane Baldwin (F45), Leah Williams (F35), Steve Tuttle (MS), Steve Herring (M40) and Jim McKellar (M70).
Team Silver Medals for the Veteran Women, Under 13 Boys, Under 15 Boys and Veteran Men; Team Bronze Medals for the Under 15 Girls and Senior Women.
MMK results from Wing.
MMK pictures by Brian Graves.
Link to full results from Wing.
January 7: Milton Keynes Park Run (5km): 10 Alan Humphries (MS) 20:24; 16 Mervyn Phillips (M55) 20:38; 22 Chris Cahill (M40) 20:49; 26 Paul Mason (M55) 21:09; 33 Phil Atkins (M45) 21:43; 36 Geoff New (M45) 21:49; 46 Kevin Church (M45) 22:32; 77 Ben Howard (M15) 23:46; 91 Tony Byrne (M50) 24:33; 97 Malcolm Kidby (M40) 24:52; 114 Laura Fuller (F15) 25:46; 115 Stephen Howe (M50) 25:53; 161 Charlie Fenton (M20) 28:43; 177 Hazel Cockerill (F50) 29:20; Matthew Dunn (MS) 32:43; 256 Katie Howard (F15) 34:47; 295 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

January 4: MMK Athletes in the UK Top 100 Track & Field rankings for 2011, By Jim Lawrance.
January 2: Indoor Open Meeting, Lee Valley: 200m David Maris 24.38; 800m Ross Threlfall (MS) 2:05.55; Archie Rippin (M15) 2:10.03; Jasmine Finlay (F17) 2:23.32; Gemma Childs (F20) 2:27.58; Amy Botham (F17) 2:29.17.
Link to full results from Lee Valley.
January 2: Coventry 5 mile road race: 69 Di Baldwin (1st F50) 33:51; 93 Maria Calleia (F35) 36:02 (pb); 180 finished.
Link to full results from Coventry.

December 31: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Mark Dowson (MS) 17:52; 5 Malcolm Down (M50) 18:28; 6 John Skelton (M60) 18:30; 16 Neil Ovington (M45) 20:09; 20 Adrian Maidment (MS) 20:21; 22 Alan Humphries (MS) 20:30; 27 Mervyn Phillips (M55) 21:00; 30 Chris Cahill (M40) 21:20; 34 Julie Dalzell (F40) 21:26; 40 Paul Mason (M55) 21:40; 42 George Glinski (M15) 21:44; 53 Kevin Gardener (M50) 22:24; 57 Geoff New (M45) 22:39; 59 Phil Atkins (M45) 22:42; 77 Alana Slater (F35) 23:45; 113 Fiona Darling-Glinski (F45) 25:59; 127 Malcolm Kidby (M40) 27:03; 148 Laura Fuller (F15) 28:08; 280 Hazel Cockerill (F50) 55:55; 281 Kevin Church (M45) 55:55; 281 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

December 26: Jade Leggett (F17) is second woman home in the Aylesbury Boxing Day 5k in 20:10.
Aylesbury Boxing Day 5k: 12 Stephen Herring (4th M40) 17:56; 31 Jade Leggett (2nd FS, 1st F17) 20:10; 191 finished.
Link to full results from Aylesbury.
December 24: Club La Santa 10k, Lanzarote: 2 Lara Bromilow (1st FS) 38:53.
December 24: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Paul Erwood (MS) 16:19; 4 Sam Deathe (M23) 17:10; 10 Martin Erasmus (M45) 18:45; 12 Alfie Yabsley (M13) 19:05; 20 Alan Humphries (MS) 20:16; 22 Fran Malin (F45) 20:27; 30 Mervyn Phillips (M55) 20:44; 36 Paul Mason (M55) 21:08; 41 Ivars Licietis (M55) 21:27; 46 Lucy Hacking (F17) 21:35; 49 Kevin Gardener (M50) 21:52; 50 Nick Washington (MS) 21:57; 55 Chris Cahill (M40) 22:12; 61 Michelle Jessop (FS) 22:19; 62 Kevin Church (M45) 22:24; 69 Alana Slater (F35) 22:42; 72 Leigh Inness (F17) 22:45; 99 Ben Howard (M15) 24:24; 103 Tony Byrne (M50) 24:34; 104 Maya Jennings (F15) 24:34; 121 Edward Jennings (M15) 25:19; 202 Hazel Cockerill (F50) 30:23; 309 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

December 20: 18 MMK Athletes make the top 10 in the UK Track & Field Rankings.
Athletes in the UK Top 10 - compiled by Jim Lawrence.

December 18: Telford 10k: 17 Tom Comerford (MS) 31:59 (pb); 554 finished.
Link to full results from Telford.
December 18: Congratulations to Diane Baldwin who takes over as the Marshall Milton Keynes Club Secretary.
December 18: 27 runners enjoy the MMK Christmas Canter around Bletchley.
MMK Christmas Canter results.
December 17: Indoor Open Meeting, Sheffield: 300 Hannah Bushell (F20) 44.27 (pb).
Link to full results from Sheffield.
December 17: Milton Keynes Park Run (5km): 36 Kevin Church (M45) 22:42; 54 Malcolm Kidby (M40) 23:44; 113 Charlie Fenton (M20) 30:01; 122 Hazel Cockerill (F50) 30:39; 152 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

December 15: Andy Harrison and Di Baldwin win the Watchless Wolverton 5 mile handicap race.
Steve Herring and Di Baldwin run the fastest times.
Full results of the Watchless Wolverton 5.
December 14: John Pike wins the Open University Handicap 5km race.
Jon and Di Baldwin run the quickest times.
Full results from the Open University.

December 11: Chesterton 10k, Bicester: 17 Steve Herring (3rd M40) 35:05 (pb); 19 Adam Atkins(?) 35:26; 462 finished.
Link to full results from Bicester.
December 11: Jane Ovington is third woman home and first F40 as 28 MMK Runners finish the Bedford Half Marathon; John Skelton breaks the Club M60 Record; The MMK Women and Veteran Women win their Team Prizes.
There are category wins for John Skelton (M60) and Jim McKellar (M75); second place for Deborah Hindmarch (F55); and third place for Malcolm Down (M50).
MMK results from the Bedford Half Marathon.
Link to full results from the Bedford Half Marathon.
December 11: 10km Race, Milton Keynes: 21 Finn Hansen (M45)39:01; 140 Katie Penrose (FS) 62:26; 148 finished.
Link to full results from Milton Keynes.
December 10: Thirteen MMK youngsters represent Buckinghamshire at the SEAA Inter-County Cross Country at Croydon; Dominic Murphy is 7th in the Under 13 Boys' Race, while Buckinghamshire take gold in the Under 13 Boys and Silver in the Under 15 Girls.
Buckinghamshire results from Croydon.
Link to full results from Croydon.
December 10: Throws Pentathlon, Ewell: M50 2 Mike Burling (HT 27.84m, SP 7.21m, DT 22.17m, JT 22.03m, WT 10.78m) 1897 points.
Link to full results from Ewell.
December 10: Milton Keynes Park Run (5km): 17 Stewart Fraser (M50) 21:20; 125 Hazel Cockerill (F50) 30:31; 186 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

December 4: Milton Keynes and Buckingham are well-represented at the Bucks U11 Sportshall Final at Stoke Mandeville.
Full results from Stoke Mandeville.
December 3: Four wins, a second and a third at the Midland Masters Throws Pentathlon at derby.
MMK results from the Midland Masters Throws Pentathlon at Derby.
Link to full results from Derby.
December 3: Ousedale Schools finishes 13th (out of 24) at the English Schools Cross Country Cup Final at Rugby.
Inter Boys: 26 Archie Rippin 16:52; 41 Owen Seamark 17:08; 54 Toby Herdman-Smith 17:22; 91 Harry Morton 18:10; 137 finished.
Link to full results from Rugby.
December 3: MMK finishes close second overall but maintains its overall lead after Match 3 of the Chiltern Cross Country League at St Albans; Alfie Yabsley wins the Under 13 Boys Race with Dominic Murphy second; There are Team wins for the Senior Men, Under 13 Boys and Under 20 Women.
Tom Comerford (3rd), Steve Tuttle (5th) and Chad Lambert (8th) lead the Senior Men to victory; Lara Bromilow (4th) leads the Senior Women's Team to joint second place.
There is a second place for the Veteran Women, and third places for the Junior Men, Under 15 Boys and Under 13 Girls.
After three rounds, MMK lead overall by 177 points; in the overall Male and Female sections MMK are second; The Senior Men and Women both lead their categories.
MMK results from St Albans.
MMK Chiltern League Rankings after 3 rounds.
Pictures from St Albans by Brian Graves.
Pictures from St Albans by Tom Blackman.
Link to full results from St Albans.
December 3: Milton Keynes Park Run (5km): 14 Alan Humphries (MS) 20:20; 38 Kevin Church (M45) 22:17; 72 Megan Frankland (F15) 24:41; 115 Hazel Cockerill (F50) 28:06; 133 Katie Howard (F15) 30:03; 155 Charlie Fenton (M20) 32:55; 224 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

December 1: Fourteen MMK athletes compete in the Sportshall Pentathlon.
Sportshall Pentathlon results from Stantonbury.
November 27-30: Lanzarote Challenge: Women 10 Julie Dalzell (1st F40) 3:38:11; 77 finished. Men 33 Peter Mackrell 3:09:22; 42 Neil Jones (MS) 3:20:23; 114 Richard Inchley (2nd M65) 4:13:22; 144 finished.
November 30: 21km Half Marathon, Lanzarote: 12 Julie Dalzell (F40) 93:26; 90 finished. Men's Race 31 Peter Mackrell (MS) 80:24; 39 Neil Jones (MS) 84:17; 129 Richard Inchley (M55) 108:12; 168 finished.
November 29: 5km beach run, Lanzarote: 15 Julie Dalzell (F40) 24:27; 93 finished. Men's Race 38 Peter Mackrell (MS) 20:45; 51 Neil Jones (MS) 22:20; 125 Richard Inchley (M55) 27:29; 164 finished.
November 28: 13km ridge run, Lanzarote: 11 Julie Dalzell (F40) 57:22; 98 finished. Men's Race 34 Peter Mackrell (MS) 50:14; 50 Neil Jones (MS) 53:17; 138 Richard Inchley (M55) 67:28; 173 finished.
November 27: 10km race, Lanzarote: 13 Julie Dalzell (F40) 42:57; 115 finished. Men's Race 39 Peter Mackrell (MS) 38:01; 54 Neil Jones (MS) 40:31; 145 Richard Inchley (M55) 49:54; 201 finished.
Link to full results from Lanzarote.
November 27: 5km Run, San Francisco: 12 Malcolm Down (M50) 18:31; 859 finished.
Link to full results from San Francisco.
November 27: Frances Malin, with 93:44, is first F45 in the Norwich Half Marathon.
Norwich Half Marathon: 204 Frances Malin (1sr F45) 93:44; 213 Martin Erasmus (M45) 93:55; 2243 finished.
Link to full results from Norwich.
November 26: John Skelton, representing England, finishes 11th in the M60 race at the British & Irish Masters Cross Country International in Glasgow.
M40-M60 Race: 147 John Skelton (11th M60, and 3rd scorer for England) 32:55; 157/20 M60s finished.
Link to full results from Glasgow.
November 26: Three MMK runners compete in the European Cross Country Trials in Liverpool.
Senior Men: 91 Tom Comerford 32:14; 506 finish. Junior Women 26 Beth Swords 16:41; 58 finish. M17 73 Ryan Burling 23:18; 108 finish.
Link to full results from Liverpool.
November 26: Steven Phillips (Southampton AC) and Amy Whitehead (Sale Harriers Manchester) win the 47th Wolverton 5 mile road race.
Vale of Aylesbury win the Men's Team awards ahead of Marshall Milton Keynes; Marshall Milton Keynes win the Women's award.
There are category wins for Richard Ashton (M45), Elle Roche (W20), Leah Williams (W35), and Jim McKellar (M75); second places for Kelvin Smith (M60), David Newens (M65), Ursula Ghaleb (W55) and Milford Callow (M75); third place for Kevin Connolly (M60).
The men are led home by Richard Ashton in 14th place (Michal Glowacki, who is in the process of joining MMK, finished fourth), and the women were led home by Elle Roche in fourth place.
Full results of the 47th Wolverton 5 mile road race.
November 26: Milton Keynes Park Run (5km): 1 Steve Green 17:16; 3 Steve Herring (M40) 17:46; 4 George Ashdown (MS) 17:58; 68 Ben Howard (M15) 23:49; 128 Charlie Fenton (M20) 28:20; 224 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

November 23: Peter Lloyd wins the Open University Handicap 5 mile race.
Andy Sutton and Di Baldwin run the quickest times.
Full results of the Open University Handicap 5 mile race.

November 20: Leeds 10k: 118 Adam Atkins 34:57; 6417 finished.
Link to full results of the Leeds 10k.
November 20: Luton Marathon: 420 Tony Byrne (M50) 4:28:25; 490 finished.
Marathon Relay: 41 Marshall Milton Keynes (Jacqui Maycock 83:18; Ursula Ghaleb 80:30; Maria Calleia 70:44) 3:54:32; 62 teams finished.
Link to full results of the Luton Marathon.
November 19: Hammer Pentathlon/Scottish Hammer Pentathlon Championship, Derby: SHPC M35 2 Mark Roberson (4kg 32.07m, 5.45kg 27.67m, 6kg 27.88m, 7.26kg 24.76m, 10kg 18.80m) 131.18m; M50 4 Mike Burling (4kg 21.01m, 5.45kg 18.18m, 6kg 15.14m, 7.26kg 13.41m, 10kg 10.00m) 77.74m.
HP: M35 2 Mark Roberson (4kg 59.68m, 5kg 58.40m, 6kg 51.25m, 7.26kg 46.15m, 9kg 40.09m) 255.57m; M50 4 Mike Burling (4kg 34.53m, 5kg 31.42m, 6kg 27.90m, 7.26kg 25.14m, 9kg 20.28m) 139.27m.
Link to full results from Derby.
November 19: Beacons Ultra (45 miles): 21 Richard Harrison (M50) 8:07:03; 125 finished.
Link to full results from the Brecon Beacons.
November 19: Dirt Half Challenge: 101 Phil Atkins 1:43:36; 124 Kevin Gardner 1:46:06; 369 Rita Olatunde 2:10:55; 372 Malcolm Kidby 2:10:41; 448 finished.
Link to full results of the Dirt Half Challenge.
November 19: Milton Keynes Park Run (5km): 4 Daniel Webber (MS) 17:53; 5 Ross MacKenzie (MS) 18:32; 6 Edward Dunn (MS) 19:06; 11 Alan Humphries (MS) 19:35; 18 Chris Mahon (M45) 19:54; 21 Andy Wasdell (MS) 20:07; 24 Mervyn Phillips (M55) 20:33; 36 Paul Mason (M55) 21:10; 52 Kevin Church (M45) 22:07; 55 Leah Williams (F35) 22:16; 59 Leigh Inness (F17) 22:22; 96 Karen Tincknell (FS) 24:43; 120 Charlie Fenton (M20) 26:00; 166 Hazel Cockerill (F45) 28:47; 249 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

November 16: London Colleges' XC League, Wimbledon Common: 18 Tom Comerford 33:19; 104 finished.
Link to full results from Wimbledon Common.
November 15: Good turnout for MMK Sportshall Championships at Stantonbury.
MMK Under 11s results from Stantonbury.
MMK Under 13s results from Stantonbury.

November 13: 16 MMK athletes complete the 12/17/26 mile Shillington Shuffle.
MMK results from Barton-le-Clay.
Link to full results from Barton-le-Clay.
November 12: Ousedale Inter Boys win Regional Schools' Cross Country Cup Final at Shefford.
Inter Boys Race: 4 Harry Morton 12:16; 5 Toby Herdman-Smith 12:21; 9 Archie Rippin 12:28; 14 Owen Seamark 12:42; 49 finished; Team first with 32 points.
Junior Girls: 12 Rhona Grant 9:10; 73 finished. Inter Girls: 37 Hannah Selvey 10:10; 58 finished.
Link to full results from Shefford.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
November 12: MMK finishes second overall but extends its lead in Match 2 of the Chiltern Cross Country League at Waford; Alfie Yabsley wins the Under 13 Boys Race while Dominic Murphy is third, and Lara Bromilow leads the Senior Women to victory in third place.
Steven Tuttle (12th) leads the Men's Team home to second place; The Under 13 Boys are second; The Junior Men, Veteran Women and Under 15 Girls are third. Pictured above, by Brian Graves, are Fran Malin in the Senior Women's Race, Sophia and Amy from the Under 17 Women's race, and Steve Tuttle in the Senior Men's Race.
MMK results from Watford.
MMK pictures by Brian Graves.
Link to full results from Watford.
November 12: Milton Keynes Park Run (5km): 17 Jasmine Finlay (F17) 20:31; 21 Mervyn Phillips (M55) 20:48; 49 Kevin Church (M45) 22:28; 52 Julie Dalzell (F40) 22:33; 78 Ben Howard (M15) 23:27; 98 Zoe Frankland (F17) 24:24; 104 Megan Frankland (F15) 24:43; 120 Tony Byrne (M50) 25:38; 196 Hazel Cockerill (F45) 29:32; 197 Malcolm Kidby 29:34; 274 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

November 6: Stevenage Half Marathon: 98 Adrian Maidment (MS) 96:02; 99 Terry Down (M50) 96:07; 159 Phil Atkins (M40) 100:02; 668 finished.
Link to full results from Stevenage.
November 5: Ashridge 5: 121 Rita Olatunde (F35) 57:01; 174 finished.
Link to full results from Ashridge.
November 5: The MMK Men finish 44th and the Women 16th at the English Cross Country Relays at a very muddy wet Mansfield; Alfie Yabsley is 8th fastest in the U13 Boys Relay.
MMK results from Mansfield.
Link to full results from Mansfield.
November 5: Milton Keynes Park Run (5km): 8 Michael Groom (M55) 19:49; 11 Sam James (M40) 20:04; 18 Mervyn Phillips (M55) 20:38; 20 Richard Pownall (M50) 20:44; 29 Paul Mason (M55) 21:04; 42 Kevin Church (M45) 22:06; 58 Katie James (F20) 22:38; 59 Leigh Inness (F17) 22:48; 91 Tamara Webb (F35)24:03; 92 Ben Howard (M15) 24:05; 130 Charlie Fenton (M20) 26:57; 132 Zoe Frankland (F17) 27:03; 134 Megan Frankland (F15) 27:08; 172 Helen Acres (F40) 29:31; 174 Helen James (F40) 29:44; 175 Katie Howard (F15) 29:54; 177 Hazel Cockerill (F45) 30:04; 258 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

November 2: London Colleges Cross Country League, Richmond Park: 20 Tom Comerford 29:10; 123 finished.
Link to full results from Richmond Park.

October 30: Great South 10 mile Race: 1178 Phil Atkins (M45) 75:07.
Link to full results from Portsmouth.
October 29: Milton Keynes Park Run (5km): 5 Ross MacKenzie (MS) 18:06; 10 Alan Humphries (MS) 19:43; 22 Neil Jones (MS) 20:49; 44 Andy Wasdell (MS) 22:01; 47 Alana Slater (FS) 22:20; 51 Julie Dalzell (F40) 22:31; 74 Tony Byrne (M50) 24:15; 77 Kevin Church (M45) 24:22; 93 David Millett (M55) 25:47; 103 Michael Groom (M55) 27:00; 113 Charlie Fenton (M20) 27:49; 158 Hazel Cockerill (F45) 31:26; 194 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

October 26: Rick Townsend wins the South East Region Award for his contribution to Disability Athletics.
Link to full story on the England Athletics website.

October 23: Greensand Marathon: 23 Richard Harrison (M50) 3:53:00; 134 finished.
Link to full results from Dorking.
October 23: The MMK Men take the silver medals at the Ampthill Cross Country Trophy Meeting.
MMK results from Ampthill.
Link to full results from Ampthill.
October 22: Weymouth 10 mile race: 46 Mick Kelly (M50) 68:05; 330 finished.
Link to full results from Weymouth.
October 22: Milton Keynes Park Run (5km): 3 Ross MacKenzie (MS) 17:48; 6 Ben James (M17) 18:17; 18 Sam James (M40) 20:15; 36 Paul Mason (M55) 21:01; 56 Katie James (F20) 22:19; 59 Kevin Church (M45) 22:27; 63 Alana Slater (FS) 22:46; 87 Ben Howard (M15) 24:31; 131 Charlie Fenton (M20) 27:02; 159 Hazel Cockerill (F45) 29:29; 168 Helen James (F40) 30:00; 225 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

October 21: John Skelton and Anick Valapinee win the 10km race on Day 3 of the Open University Tour; John and Di Baldwin are the Tour winners.<
Full results of the 10km race at the Open University.
October 19: London Colleges' League: 25 Sam Deathe 27:33; 37 Tom Comerford 28:08; 130 finished.
Link to full results of the London Colleges' League.
October 19: John Skelton and Di Baldwin consolidate their leads on Day 2 of the Open University Tour.
Full results of the 5km race at the Open University.
October 17: John Skelton and Di Baldwin lead after Day 1 of the Open University Tour.
Full results of the 5 mile race at the Open University.
October 17: Chris Clarke, Craig Pickering and Greg Rutherford are on UKA Podium Funding, while Mervyn Luckwell and Thomas Green are on UKA Development Funding for 2011/12.
Link to full story on the UKA website.
October 16: Marcin Fudalej runs the Cardiff Half Marathon to finish 23rd in 73:04; 10818 finished.
Link to full results from Cardiff.
October 16: Amsterdam Marathon: 247 Steve Herring (M40) 2:49:44; 265 Peter Mackrell (MS) 2:50:44 (pb); 9625 finished.
Link to full results from Amsterdam.
October 16: Abingdon Marathon: 384 Trevor Crowter (M50) 3:38:52; 764 Jim McKellar (2nd M70) 5:14:03; 777 finished.
Link to full results from Abingdon.
October 15: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Adam Atkins (MS) 17:36; 3 Ross MacKenzie (MS) 17:42; 7 Andy Wasdell (MS) 18:37; 14 Alan Humphries (MS) 19:50; 16 Sam James (M40) 20:12; 21 Mervyn Phillips (M55) 20:32; 26 Paul Mason (M55) 20:41; 48 Stephen Howe (M50) 21:46; 54 Kevin Church (M45) 22:06; 56 Kirsteen Welch (FS) 22:21; 58 George Glinski (M15) 22:22; 153 Hazel Cockerill (F45) 29:02; 162 Katie Howard (F15) 29:40; 186 Helen James (F40) 31:46; 225 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

October 9: Henley Half Marathon: 104 Neil Jones (MS) 96:12; 204 Julie Dalzell (F40) 1:42:07; 1054 finished.
Link to full results from Henley.
October 9: Nine Marshall Milton Keynes athletes complete the Great Eastern Half Marathon in Peterborough.
MMK results from Peterborough.
Link to full results from Peterborough.
October 8/9: Six Marshall Milton Keynes athletes attend the Hammer Circle Reunion at Bedford.
MMK results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
October 8: UK Number 1 Javelin Thrower, Mervyn Luckwell is Guest of Honour, Greg Rutherford is the Athlete of the Year, David Millett, Clubperson of the Year, and Di Baldwin Sportsperson of the Year at the MMK Awards Evening.
Full list of nominations and Award Winners (pdf file).
Seventy six pictures of the Awards Evening taken by Tom Blackman. High Quality images can be purchased from Tom.
October 8: Marshall Milton Keynes wins overall in the first Chiltern League Match at Luton, thanks to a dominant performance by the Senior Men; Tanya Taylor (FS) and Alfie Yabsley (M13) both finish second, with Dominic Murphy (M13), third.
The Senior Men win, led home by Tom Comerford (8th) and Steven Tuttle (9th), with 20 finishers in the top 100. The Senior Women, led home by Tanya Taylor (2nd) and Beth Swords (4th), finish third. There are third places for the Under 15 Boys, Under 13 Boys and Under 15 Girls.
MMK results from Luton.
Seventy one pictures taken by Brian Graves.
Link to full results from Luton.
October 8: Milton Keynes Park Run (5km): 2 Ross MacKenzie (MS) 18:10; 3 Ash Voralia (MS) 18:21; 44 Ben Howard (M15) 23:10; 65 Tony Byrne (M50) 24:32; 121 Julie Dalzell (F40) 28:19; 131 Paul Martin (M40) 29:10; 134 Katie Howard (F15) 29:43; 147 Val Russell (F65) 30:33; 200 finished.
Link to full results from Milton Keynes.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000