Links to MKAC news items......... Return to Tiger Web Home Page

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Winter 2006/7

April 4: Indoor Rankings finalised by Jim Lawrence.
Marshall Milton Keynes Indoor Rankings 2006/7.
Link to full rankings/records and all-time lists.

April 1: Shaftesbury Barnet wins the South Of England Men's 12-stage Road Relay; Bedford & County win the women's 6-stage Relay.
Marshall Milton Keynes Men finish 30th; the women are 13th.
Pictures of Lauren Licietis, Becky Williams, Di Farmer, Imogen Thornburgh, Lisa Broderick, Sarah Cox, Adrian Cox, Dietmar Moritz, Ian Clayton, Ian Pheasey, Ian Van Lokven and Tom Comerford by Brian Graves.
Results of the South of England Road Relays.
April 1: Jane Preen wins the Oakley 20 mile Road Race in 2:13:27.
Deborah Hindmarch (F50) and Jim McKellar (M70) win their age categories; Jim Miller is second M55; 25 Marshall Milton Keynes athletes complete the race.
Marshall Milton Keynes results from Oakley.
Link to full results from Oakley.
April 1: 20km Walk, Lugano, Switzerland: 21 Mark Wall (M50) 2:02:56.
Link to full results from Lugano.
March 31: Club F17 Hammer Record for Sadie Watts with 43.26m at the Liverpool Open Meeting.
March 31: Lake Charles, Louisiana: 800m/1500m 1/2 Phil Winfield 2:04.03/4:17.08.

March 28: Perivale Open Meeting: Hammer Kieron Mason 45.27; Sadie Watts (F17) 41.44m.
March 28: Andy Harrison wins Open University Handicap 5 mile Race.
Chris Mahon and Anick Valapinee run the fastest times.
Results of the Open University Handicap 5 mile Race.
March 27: MMK Vets feature strongly in the 2006 Track & Field National Veteran Rankings - prepared by Jim Lawrence.
MMK Male Vets in the National Vet Rankings.
MMK Female Vets in the National Vet Rankings.

March 25: Sandy 10 mile Road Race: 75 John Skelton (M50) 67:46; 140 Ian Pearson (M40) 73:17; 160 Diane Gill (F35) 74:27; 432 finished.
Link to full results from Sandy.
March 25: Indoor Open Meeting, Manchester: Pole Vault Tanya Bromilow 2.90m.
Link to full results from Manchester.
March 24: Eight MMK runners represent Bucks Schools at the English Schools' Cross Country Championships at Leeds.
Melanie Wood finishes 28th in the Junior Girls race.
Buckinghamshire results from Leeds.
Link to full results from Leeds.
March 24: Club F17 Hammer Record for Sadie Watts at the Radley Open Meeting.
Radley Open Meeting: 400mH Alannah Perriss (FS) 69.3; 300m/Shot Jim Lawrence (M50) 45.1/6.47; Discus: Stevie Watts (F15) 21.16m. Hammer Sadie Watts (F17) 43.16m (Club F17 Record); Gina Watts (F35) 31.30m (pb); Kayleigh Watts (F13) 14.36m (pb). Javelin Sadie Watts (F17) 36.19m; Chris Watts (M40) 30.16m; Stevie Watts (F15) 18.85m.

March 22-25: European Vets Indoor Championships, Helsinki.
Sunday: F45 1500m 13 Di Farmer 5:45.93.
Saturday: F45 800m 10 Di Farmer 2:49.15; High Jump 8 Jan Hardcastle 1.33m.
Friday: F45 Pentathlon 6 Jan Hardcastle (60H 11.88; HJ 1.31m; SP 6.03m; LJ 3.84m; 800m 3:04.09) 2590.
Thursday: F45 400m heat 4 Di Farmer 72.54.
Link to full results from Helsinki.
March 20: Phil Macey passes out.
March 20: Marshall Milton Keynes Members win seven awards at the Sport MK Awards Evening.
Contact Alannah Perriss at the Citizen if you would like to buy one of the following pictures (in a much higher resolution).
Greg Rutherford - Citizen Sports Personality of the Year - collected by Braina Graves.
Craig Pickering - Senior Male Award for Achievement in Sport - collected by david Pickering.
Chris Clarke - Under 18 Male Award for Achievement in Sport.
Deborah Hindmarch - Over 50 Female Award for Achievement in Sport.
Thomas Green - Disabled Male Award for Achievement in Sport.
Jack Kee - Volunteer of the Year.
MMK UK Women's League Team - Award for Team of the Year.

March 18: Indoor Open Meeting, Loughborough: 100m 2 Natalie Jowett 12.30.
March 18: Silverstone Half Marathon: 65 Chris Mahon (M40) 83:53; 73 Richard Harrison (M45) 84:15; 97 Phil Feist (M45) 85:26; 675 Gary Nelmes 98:29; 6103 finished.
Link to full results from Silverstone.
March 18: Turing Trail Relay (35 miles), Cambridge: 60 MMK Super Vets: (Milford Callow 53:26; Brian Graves 62:52; Gillian McMorrow 51:12; Steve McMorrow 52:08; Brian Daniells 45:28; Chris Daniells 48:48) 5:13:54.
Link to full results from Cambridge.
March 18: Ashby 20 mile road race: 194 Jim Miller (M55) 2:34:39; 320 Deborah Hindmarch (F50) 2:45:50; 671 finished.
Link to full results from Ashby.

March 15: Gateshead Indoor Open Meeting: High Jump 2 Sophie Gibbens 1.45m.
Link to full results from Gateshead.

March 11: Watts Family day out in Cambridge.
Marshall Milton Keynes results from Cambridge.
March 11: John Clarke wins the Nike MK Half Marathon; Nicki Nealon takes the women's race.
Marshall Milton Keynes results from Milton Keynes.
Link to full results from Milton Keynes.
Some pictures of the Nike MK Half.
Link to the official pictures of the Nike MK Half.
March 10/11: Natalie Jowett just misses a medal at the British Universities' Indoor Champs in Sheffield.
Marshall Milton Keynes results from Sheffield.
Link to full results from Sheffield.
March 10: Indoor Pole Vault Competition, Manchester: Jenny Truelove 3.32m (pb).
Link to full results from Manchester.
March 10: Only three MMK athletes run the National Cross Country Championships in Sunderland.
Under 17 Men: 97 Matt Willmott 23:40; 188 finished. Under 17 Women: 36 Tanya Taylor 19:45; 71 Sophie Wilkins 20:41; 155 finished.
Link to full results from Sunderland.

March 7: Ampthill & Flitwick Flyers wins the Open University Relay in Record time.
Michelle Lee breaks Rita Quill's course record by one second. Tim Harris runs the quickest men's time.
Team results from the Open University.
Individual results from the Open University.
All-time results from the Open University.

March 4: Indoor Open Meeting, Eton: 60m/TJ Vicky Fallow (F20) 8.62/9.44m; Lucinda Callow (F15) 9.03; Long Jump Vicky Pope (F17) 3.89m; Triple Jump Sadie French (F20) 10.08m.
Link to full results from Eton.
March 4: Berkhamsted Half Marathon: 346 Kirsty Bishop (FS) 1:45:03; 359 Abi Gooch (FS) 1:45:27; 438 Julia Brennan (FS) 1:48:50; 943 finished.
Link to full results from Berkhamsted.
March 4: Milford 21 mile Cross Country Race: 82 Steve Rice (M50) 3:08:12; 180 finished.
Link to full results from Stafford.
March 4: Kim McBride is the first woman home in the Woburn 10k; Ivars Licietis is the first M50.
Marshall Milton Keynes results from Woburn.
Link to full results from Woburn.
March 4: Wellingborough Multi-terrain 15k: 11 Ian Pheasey 59:13; 14 Ian Clayton 60:44; 135 finished.
Link to full results from Wellingborough.
March 4: Craig Pickering wins the silver medal in the 60m at the European Indoor Championships in Birmingham.
60m Final: 1 Jason Gardener 6.51; 2 Craig Pickering 6.59; 3 Ronald Pognon 6.60.

March 3/4: Mervyn Luckwell throws over 75m in MMK Throws Weekend - 32 athletes turnout.
Marshall Milton Keynes Open Throws Weekend Results.
March 3/4: Club F45 Indoor 400m Record for Sue Newberry at the BMAF Indoor Championships at Lee Valley Athletics Centre.
Marshall Milton Keynes results from Lee Valley.
Link to full results from Lee Valley.
March 3: Craig Pickering is joint fastest qualifier (with Jason Gardener) for the Final of the 60m at the European Indoor Championships in Birmingham, winning his semi in 6.58.
March 3: Craig Pickering is second fastest qualifier for the Semi-Finals of the 60m at the European Indoor Championships in Birmingham, winning his heat in 6.61.
Link to the Men's 60m results from Birmingham.
March 3: Twelve MMK athletes compete in the Caldecotte 5km Race.
MMK results from Caldecotte Lake.
Link to full results from Caldecotte Lake.

February 25: Jane Preen finishes second female at the Bury 20 mile Road Race - Deborah Hindmarch is the first F50.
Marshall Milton Keynes results from Bury St Edmunds.
Link to full results from Bury St Edmunds.
February 25: Bramley Races, Reading: 10 miles 20 Richard Harrison (M45) 62:36; 483 finished. 20 miles 169 John Skelton (M55) 2:23:44; 726 finished.
Link to full results from Bramley.
February 24/25: Gold for Joey Duck in the 200m, plus bronze at 60m; Chris Clarke takes bronze in the 400m at the National Under 20 Indoor Championships in Birmingham.
Joey runs 24.05 for a new F20 Club Indoor Record; Chris breaks Matt Douglas's Club Indoor 400m record twice with 48.25 and 48.18.
MMK results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
February 24: Marshall Milton Keynes athletes out in force, with sixteen representing Bucks and two Northants, at the Inter-Counties Cross Country Championships in Nottingham.
Tanya Taylor (42nd F17), Melanie Wood (23rd F13) and Danny Murphy (34th M13) make the top 50.
Bucks results from Nottingham.
Link to full results from Nottingham.

February 22: The Club has put forward 14 nominations for the Sport MK Awards for Achievement in 2006. It is also nominating Greg Rutherford as the Citizen Sports Personality of the Year, based on
his silver medal in the Long Jump at the European Championships;
his win in the AAA Championships, where he came within one centimetre of the British Record;
his AAA Award for the best performance of the Championships;
his AAA Award for the best field-event performance of the Championships;
his eighth place in the Commonwealth Games, where injury robbed him of the chance of a medal;
his second place in the Long Jump at the GB v USA v Russia v China international match;
the personality he projected in his television interviews.
You can vote for Greg by filling in and posting off the form in the Citizen.

February 21: Indoor Open Meeting, Sheffield: 60mH Chris Duck 8.8.
February 21: Keith Brody wins Open University Handicap 7 mile Race.
Chris Mahon and Anick Valapinee run the fastest times.
Results of the Open University Handicap 7 mile Race.

February 18: Joey Duck wins the 200m at the Inter-City Indoor Challenge Final at Sheffield in an ICC Record, to win two athlete of the match awards.
ICC Final, Women's 200m: 1 Joey Duck (F20) 24.14 (ICC Record, pb, 6th on the UK 2007 Indoor Rankings, and 9th on the UK Junior Women's all-time rankings).
Link to UKA Report from Sheffield.
February 18: Indoor Open Meeting, Brunel: Pole Vault Jenny Truelove 3.40m (pb).
February 18: Brian Slaughter third M45, but Catherine Goddard withdraws from the British Masters Indoor Pentathlon at Lee Valley Athletics Centre.
British Masters Indoor Pentathlon at Lee Valley.
February 18:Medals galore for the Milton Keynes Vets in the Eastern Vets Indoor Championships at Lee Valley Athletics Centre.
Inaugural indoor records for Jim Lawrence (M50, 200m and 400m), Andy Smith (M45 200m) and Ivars Licietis (M50 800m).
Eastern Vets/Vets Indoor Open at Lee Valley.
February 18: Draycote Water 35 mile race: 63 Jum McKellar (M70) 6:20:59; Tony Byrne (M40) dnf; 73 finished.
Link to full results from Kenilworth.
February 18: Hardwick X-Stream Cross Country: 41 Dolrick Percy (MS?) 45:31; Christine Daniells (F60) 61:13; 164 Jacquie Maycock (F35) 64:22; 186 finished.
Link to full results from Hardwick.
February 17: Marshall Milton Keynes is second overall in the final Chiltern League Match at Wing.
MMK finishes second overall in the league, third male and second female club.
Third place for Melanie Wood (F13).
Chris Hearn leads the men's team home while Carly Scott is first scorer in the Women's race.
Team win on the day for the Senior Women and Under 17 Men; second place for the Under 15 Girls; third places for the Senior Men and Veteran Men.
In the Final League Tables, the Senior Women win, while the Senior Men, Junior Men, Under 17 Men and Under 13 Boys teams finish third.

MMKAC results from Wing - with pictures by Gary Mitchell.
Final MMKAC Chiltern League Rankings.
Link to full results from Wing.
February 17: Craig Pickering is pipped by Jason Gardener in Grand Prix Final after winning his heat in 6.56.
Norwich Union Grand Prix, Birmingham: 60m heat: 1 Craig Pickering 6.56; 2 Simeon Williamson 6.66;
60m Final: 1 Jason Gardener 6.57; 2 Craig Pickering 6.58; 3 Simeon Williamson 6.60; 4 Francis Obikwelu 6.64.
Link to full results from Birmingham.

February 15: Gateshead Indoor Open Meeting: Women's High Jump 1 Sophie Gibbens 1.51m
Link to women's results from Gateshead.
February 14: RAF Indoor Invitational Meeeting, Sheffield: 60m/200m Natalie Jowett 7.79/25.83 (pb); Triple Jump Rachel Gibbens 11.14m.
Link to full results from Sheffield.
February 13: Craig Pickering is selected to represent Great Britain at the European Indoor Championships in Birmingham from 2-4 March.
Link to full story on the UK Athletics website.

February 11: Bedford Invitational Pole Vault: Will Lambourne (M20) 3.50m (pb); Lawrie Wilkinson (MS) 3.30m.
February 11: Jane Preen is first woman home in the Stamford 30km road race in 2:04:58.
MMKAC results from Stamford.
Link to full results from Stamford.
February 11: Scottish Indoor Masters Pentathlon title for Jan Hardcastle.
Scottish Masters Indoor Pentathlon Championships, Glasgow: F45 1 Jan Hardcastle (60mH 12.33; HJ 1.32m; SP 5.75m; LJ 4.11m; 800m 3:22.10.) 2410 points.
Link to full results from Glasgow.
February 11: Birmingham Indoor Games: Women's 800m 6 Becky Williams 2:29.75; F20 pole vault: 3 Bryony Gibbens 2.90m.
February 11: Bronze medals for Ryan James and Ian Pheasey as 9 MMK athletes finish the Wellingborough Multi-terrain races.
MMKAC results from Wellingborough.
Link to full results from Wellingborough.
February 11: Craig Pickering survives the pressure to win the UK Indoor 60m title in 6.58. Kadi-Ann Thomas does not start after qualifying for the Final of the Women's 60m.
February 10: Club Record for Kadi-Ann Thomas as she wins the UK Indoor 200m title (to go 17th on the UK Women's All-time rankings, and 6th on the U23 all-time rankings) on her 21st birthday! - with Joey Duck fourth - picture of Kadi by Gary Mitchell.
Chris Clarke breaks the Club 200m record with 21.47 in his semi-final, and finishes fourth in the Final.
MMKAC results from Day 1 at Sheffield.
Link to full results from Sheffield.
February 10: Three Scottish Indoor F40 titles for Catherine Goddard.
Scottish Masters Indoor Championships, Glasgow: F40 60mH/HJ/LJ/SP 2/1/1/1 Catherine Goddard 9.87/1.45m/4.81m/9.69m.
Link to full results from Glasgow.
February 10: Charlie Gaspar returns from injury with a 12:49 relay leg for second-finishing St Marys College in the Hyde Park Relays.
Link to full results from Hyde Park.
February 10: Birmingham Indoor Games: M20 60m heat 4 Richard Holness 7.49(pb); F17 60m heat/200m heat 2/1 Lizzie Flint 8.07(pb)/26.94(pb); 400m heats 4 Becky Williams 64.60; 5 Lauren Cripps 66.31.
Link to full results from Birmingham.

February 4: Jane Preen is fourth female (2nd F35) in the Watford Half Marathon; Paul Bond finishes 24th in 75:55 - picture of Phil Feist by Gary Mitchell.
MMKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
February 4: Charnwood Hills Race: 16 D Bailey (??) 90:29; 325 Jim McKellar (2nd M70) 2:15:27; 387 finished.
Link to full results from Charnwood.
February 4: Three cups won by Debs at the Torremolinos Half Marathon.
Torremolinos Half Marathon: 50 Neil Ovington (M40) 81:42; 267 Jim Miller (M55) 99:44; 269 Debs Ovington (3rd F40) 99:49; 330 Deborah Hindmarch (1st F50) 102:55; 334 Deborah Smith (2nd FS) 103:17; 416 Dave Prince 107:12; 734 finished.
Link to full results from Torremolinos.
February 3: Six Medals for MMK atheltes at the Bucks Schools' Cross Country at Amersham.
Wins for Melanie Wood (JG) and Tanya Taylor (SG); Second place for Amy Hulley (Yr 7 G); third places for Sophie Wilkins (IG), Danny Murphy (JB) and Leigh Whitten (SB).
MMKAC results from Chesham.
Link to full results from Chesham.
February 3: Craig Pickering shines at the International Indoor Meeting in Stuttgart.
Men's 60m heat: 1 Olusoji Fasuba (NGR) 6.53; 2 Craig Pickering (GBR) 6.55; ... 5 Mark Lewis-Francis (GBR) 6.82.
Men's 60m Final: 1 Olusoji Fasuba (NGR) 6.49; 2 Marcus Brunson (USA) 6.51; 3 Craig Pickering (GBR) 6.57; 4 Freddy Mayola (CUB) 6.60; 5 Jason Gardener (GBR) 6.61; 6 Ronald Pognon (FRA) 6.68.
Link to full results from Stuttgart.
February 3: Eton Open Meeting: Women's pole vault: 1 Jenny Truelove 3.20m (pb).
Link to full results from Eton.
February 3: Celtic Games, Cardiff: Women's Triple Jump 6 Rachel Gibbens 10.46m .
Link to field-event results from Cardiff.
February 3: Andy Whetstone is eighth in the Men's B Race at the British Universities Cross Country Championships.
A Race: 183 Robby Taylor (UWIC) 44:05; 235 finished. B Race: 8 Andy Whetstone (Birmingham) 23:52; 219 finished.
Link to full results from Bath.

February 1: Habee Folami awarded Ron Pickering Memorial Fund grant.
Link to full list of athletes awarded grants.

January 27: Norwich Union International, Glasgow: Men's 60m: 1 Craig Pickering (Gst) 6.55 (8th, with Dwain Chambers, on the UK All-time Rankings); 2 Jason Gardener (GBR) 6.70; 3 Earnest Wiggins (USA) 6.71; 4 Mark Lewis-Francis (COM) 6.76.
Link to article on the UK Athletics website.
Link to full results from Glasgow.
January 27: Only five MMK athletes compete in the South of England Cross Country Championships at Holkham Hall, Norfolk - pictures by Brian Graves.
Under 17 Men (6km): 30 Matt Willmott 19:27; 85 finished.
Senior Women: (8km) 27 Carly Scott 31:44; 56 Lara Bromilow 34:15; 203 finished.
Under 17 Women (5km): 11 Tanya Taylor 19:53; 17 Sophie Wilkins 20:07; 85 finished.
Link to full results from Holkham Hall.
January 27: Club Under 11 Cross Country Championships: Boys 1 Josh Knight; 2 Sam Cadigan.
Girls: 1 Loren Keightley; 2 Emily Bousfield; 3 Chloe Allen.

January 24: Five MMK runners finish the Eric Humphries Cross Country in Northampton.
67 Ian Pearson (M40) 52:47; 73 Kevin Connolly (3rd M55) 54:33; 77 Diane Gill (2nd F40) 55:15; 106 Jacqui Maycock (3rd F40) 71:56; 107 Brian Gilks (M70) 72:06; 108 finished.
Link to full results from Northampton.

January 21: Debs out in force at the Folksworth 15 mile race.
MMKAC results from Yaxley.
Link to full results from Yaxley.
January 21: Fred Hughes 10 mile race, St Albans: 51 Richard Harrison (M40) 62:50; 770 finish.
Link to full results from St Albans.
January 21: Tanya Taylor wins the women's 5km race and Kim McBride is second woman in the 15km race at the Wellingborough Multi-terrain races.
MMKAC results from Wellingborough.
Link to full results from Wellingborough.
January 21: Eastern Vets Championships, Bedford: Men's Race (8km): 56 Jim Lawrence (M50) 45:41; 57 finished. M70 Race (4km): 1 Jim McKellar 26:51; 4 Milford Callow 32:01; 6 finished.
January 21: Kadi-Ann Thomas adds the 200m title to her 60m silver medal on day 2 of the SEAA Indoor Championships.
January 20: Craig Pickering wins the South of England title in 6.56 (Club Record again! - and currently the world-leading performance) to go ninth on the UK all-time rankings; Kadi-Ann Thomas smashes her pb with 7.39 (30th on the Women's UK all-time rankings) to take silver in the women's 60m; Sophie Wilkins takes gold in the U17 Women's 800m in a new Club Record 2:17.6; Joey Duck takes bronze in the Junior Women's 60m.
MMKAC results from the Lee Valley Athletics Centre.
Link to full results from Lee Valley.
Link to UKA report on Craig and Kadi's success.
January 20: Inter-University Match, Cardiff: 3000m 3 Andy Whetstone 8:46.91(pb); 60mH/HJ/TJ/SP 7/6/4/3 Rachel Gibbens 9.69(pb)/1.50m/10.70m/9.42m; PV 6 Bryony Gibbens 3.10m.
Link to full results from Cardiff.

January 18: Gateshead Indoor Series: Women's High Jump: Sophie Gibbens 1.50m.
Link to full female results from Gateshead.
January 17: Craig Pickering is selected to run as a Guest in the Norwich Union Indoor International in Glasgow on 27 January.
Link to full story.

January 14: Wendover Multi-terrain 5 mile race: 10 Lido Medori (M40) 33:02; 14 Ian Clayton (M40) 33:56; 82 Steve Wood (M50) 40:02; 106 Tom Langford 41:21; 183 Wendy Cox (FS) 46:09; 253 Brian Graves (M65) 51:28; 297 finished.
Link to full results from Wendover.
January 14: Two wins and an F17 Javelin Club Record for Sadie Watts in the Midland Open Throws Competition in Birmingham.
Midland Open Throws: Hammer/Javelin 1/1 Sadie Watts 40.42m/37.10m (Club Record).
Link to full results from Birmingham.
January 13/14: Will Lambourne crashes out of the 60m Hurdles when lying fifth in the England Athletics Indoor Junior Men's Heptathlon Championships in Sheffield.
EA Heptathlon, Sheffield: 19 Will Lambourne (60m 7.28; LJ 6.41m; SP 12.31m; PV 3.35m; 60mH dnf; HJ 1.66m; 1000m dnf) 3043.
Link to full results from Sheffield.
January 13: Craig Pickering wins the Welsh Open 60m in a Club Record 6.63 in Cardiff - the qualifying standard for the European Indoor Championships is 6.65! - picture by Gary Mitchell.
Welsh Open Championships: Men's 60m heat/final 1/1 Craig Pickering 6.74/6.63.
Link to full men's track results from Cardiff.
January 13: Kadi-Ann Thomas runs the Women's 60m at Brunel in 7.64 and 7.58 (pb); Lizzie Flint (F17) runs 8.15 and 8.26.
Link to full results from Brunel.
January 13:Loughborough Open Meeting: Women's 60m/60m Natalie Jowett 7.83/7.86.
Link to full results from Loughborough.
January 13: Marshall Milton Keynes drops to fourth overall in the fourth Chiltern League Match at Slough.
After four matches, the Club remains second overall, third male and drops to second female club.
Third places for Danny Murphy (M13) and Melanie Wood (F13).
Steve Green leads the men's team home while Carly Scott is first scorer in the Women's race.
Team win for the Senior Women; second place for the Veteran Women; third places for the Under 17 Men and Under 13 Boys.
MMKAC results from Slough - with pictures by Brian Graves.
MMKAC Chiltern League Rankings after four matches.
Link to full results from Slough.

January 10: Open Meeting, Cardiff: Pole Vault Bryony Gibbens 3.10m.

January 7: Disney Marathon, Florida, USA: 108 Malcolm Down (9th M45) (5m 35:29; 10m 70:23; Half 92:30; 20m 2:23:27) 3:13:05; approximately 11000 finished.
Link to Malcolm's official result.
January 7: Open Meeting, Eton: 60m/60mH/60mH/SP Will Lambourne 7.41/9.27/8.91/12.60m; Shot Kieran Mason 13.17m; Kieron McConnell 12.24m; 60m/60m Natalie Jowett 7.85/7.84.
Link to full results from Eton.
January 7: SEAA Indoor Combined Event Championships, Picketts Lock: F17 Pentathlon: 4 Sophie Wilkins (60H 9.73; HJ 1.57m; SP 5.60m; LJ 4.78m; 800m 2:23.70) 2984.
Link to full results from Lee Valley Athletics Centre.
January 6: Craig Pickering breaks the Club Indoor 60m Record, winning with 6.68 at an Open Meeting in Cardiff.
Link to full male results from Cardiff.
January 6: Carly Scott wins the Northants Senior Women's Cross Country title; Matt Willmott takes bronze in the M17 race; M15 Race: 10 Liam Hutton.
Link to full results from Wellingborough.
January 6: Oxfordshire Championships: Senior Men: 42 Ian Pheasey 47:37; 82 finished.
Link to full results of the Oxfordhire Championships from Shotover.
January 6: Marshall Milton Keynes athletes win six individual and five team golds at the Bucks Cross Country Championships at a rain-soaked Ampthill.
Individual wins for Melanie Wood (F13), Sophie Wilkins (F17), Daniel Murphy (M13), Chad Lambert (M15), Elliot Winter (M17) and Jim McKellar (M70); second places for Sarah Cox (FS) and Andy Whetstone (MS); third places for Lara Bromilow (FS), Sam Redding (M13), Chris Guy (M17) and Leigh Whitten (M20).
Team wins for the Senior Women, Under 13 Boys, Under 17 Men, Senior Men and Veteran Men; second places for the Under 13 Girls, Under 15 Girls and Under 15 Boys.
MMKAC results from Ampthill - with pictures by Brian Graves.
Link to full results of the Bucks and Beds Championships from Ampthill.

December 31: Buntingford 10 mile Road Race: 356 Naomi Smith (FS) 88:58; 530m finished.
Link to full results from Buntingford.
December 30: Lanzarote 5km Road Race (Club La Santa): 1 Matt Willmott (M17) 16:46.

December 26: Aylesbury Boxing Day 5km Raoad Race: 25 Chris Mahon (M40) 18:39; 34 James Ryan (MS) 19:02; 38 Mick Kelly (M40) 19:08; 127 Leah Williams (FS) 25:39; 161 finished.
Link to full results from Aylesbury.

December 21: Ivars Licietis wins the Watchless Wolverton 5.
Full results from Hanslope.

December 17: Wins for Sam Redding, Chris Hearn, Grant Tilley, Mark Booth, Chris Mahon, Jim Miller and Clive Faine in the Campbell Park Cross Country races.
Marshall Milton Keynes results from Campbell Park.
Link to full results from Campbell Park.
December 17: Team Bath Christmas Pole Vault: F20 3 Bryony Gibbens 2.95m.
December 17: 100 Marathon Club AGM Marathon Handicap (Stevenage): Jim McKellar (M70) 4:10:25 (but finishes a lap short due to a judging errror, completing 13 out of 14 laps!).
Full results from Stevenage should appear here eventually.
December 16: Loughborough Indoor Meeting: 60m/60m 2/2 Natalie Jowett 7.9/7.88.
Link to further results from Loughborough.

December 13: Stevenage 5km Series: 116 Ian Pearson (M40) 21:48; 117 Diane Gill (F35) 21:49 184 finished.
Link to full results from Stevenage.
December 13: Stephen Fletcher wins Open University Handicap 5km Race.
Henry Barker and Heather Holden run the fastest times.
Results of the Open University Handicap 5km Race.

December 10: Boys are third with the Girls fourth at the Slough Sportshall Meeting.
Hannah Selvey, Alex De and Ben Chapman selected for the Bucks Team.
Full results from Slough.
December 10: Marshall Milton Keynes team finishes 35th in the Calderdale Way Relay.
Calderdale Way Relay: 35 Marshall Milton Keynes (Tony Natale/Kevin Farmer [9.75 miles/2450' climbing] 81:36; Andy Sutton/Keith Brody [8.5m/2350'] 75:12; Richard Pownall/Steve Rice [4.75m/1400'] 45:57; Robin Dowswell/Michael Groom [9.5m/2375'] 83:30; Alasdair Gibson/Robbie MacPherson [7.5m/1500'] 74:17; Max Bardwell/Martin McPheat [10.75m/1900'] 91:47) 7:30:19; 99 teams finished.
(with all that climbing they should have been close to the top of the Matterhorn!).
Link to full results from Copley.
December 10: 19 Marshall Milton Keynes runners finish the Bedford Half Marathon.
Jane Preen is the third veteran female to finish.
MMKAC results from Wootton.
Link to full results from Wootton.
December 9: 19 Marshall Milton Keynes runners represent Bucks at the SEAA Inter-County Cross Country at Parliament Hill Fields.
Best Club results from Danny Murphy (10th M13), Melanie Wood (12th F13), Sophie Wilkins (13th F17) and Matt Eager (14th M15).
Bucks results from Parliament Hill Fields.
Link to full results from Parliament Hill Fields.

December 6: Marshall Milton Keynes athletes win five of the six Milton Keynes Secondary Schools Cross Country Races.
Wins for Sam Redding (Yr 7 Boys), Amy Hulley (Year 7 Girls), Daniel Murphy (Year 8/9 Boys), Melanie Wood (Year 8/9 Girls) and Kris Ledgard (Year 10/11 Boys).
Full results from Campbell Park.

December 3:Nene Valley 10: 92 Ian Pearson (M45) 73:02; 233 finished.
Link to full results from Peterborough.
December 3: Luton Marathon: 257 George Hapeshi (M45) 3:58:21; 274 Kevin Gardener (M45) 4:00:51; 275 Ruth Fuller (F35) 4:00:53; 317 Kerry-Ann Wilson (F35) 4:13:41; 355 Jim McKellar (M70) 4:25:05; 455 finished.
Luton Marathon Relay: 33 MK Tigers (Eddie Hill 64:24; Chas Herbert 64:35; Martin McPheat 61:07) 3:10:06; 157 teams completed.
Link to full results from Luton.
December 2/3: Three Marshall Milton Keynes athletes Run Barbados.
December 3: Barbados Half Marathon: 28 Chris Mahon (M40) 94:07; 35 Keith Cook (2nd M60) 1:40:42; 67 Brian Daniells (M60) 1:56:20; 120 finished.
December 2: Barbados 10k: 32 Chris Mahon (4th M40) 41:06; 82 Brian Daniells (2nd M60) 48:34; 236 finished.
Link to full results from Barbados.
December 2: Marshall Milton Keynes drops to third overall in the third Chiltern League Match at Culham.
After three matches, the Club remains second overall, drops to third male and improves to first female club.
Individual win for Matt Eager (M15); second place for Scott Goodwin (M20); third places for Phil Macey (M20) and Melanie Wood (F13).
Scott Goodwin leads the men's team home while Sarah Cox is first scorer in the Women's race.
Team wins for the Senior Women and Junior Men; third place for the Under 13 Boys.
MMKAC results from Culham - with pictures by Brian Graves.
MMKAC Chiltern League Rankings after 3 matches.
Link to full results from Culham.

November 15: Stevenage 5km Road Race Series, Race 2: 23 Ian Pheasey 17:19; 198 finished.
Link to full results from Stevenage.
November 29: Kevin Oliver wins Open University Handicap 5 mile Race.
Andy Sutton and Anick Valapinee run the fastest times.
Results of the Open University Handicap 5 mile Race.

November 27: Lucie Prosser (Track) and Thomas Green (Field) are named as the CP Sport Grand Prix Series winners.
November 25: Marshall Milton Keynes wins two UKA Awards for 2006 at the Congress Dinner in Birmingham.
Marshall Milton Keynes AC is named as Track & Field Club of the Year retaining the title won last year..
Mick Bromilow is named as Club Officer of the Year.
Party of 10 from Marshall Milton Keynes plus Greg Rutherford and Dave Maris attend the Congress Dinner.

Link to full story on the UK Athletics website.
November 25: Dave Mitchinson (Newham & Essex Beagles) 24:42, and Amy Waterlow (Sale) 28:43 win the Wolverton 5 mile Road Race.
The first Vets home are Steve Male (Oxford) and Gail Duckworth (Leighton Buzzard).
Category wins for Scott Goodwin (M20), Brian Daniells (M65), Jim McKellar (M70) and Chris Daniells (F60); Second places for Phil Jones (M50), Lauren Licietis (F20) and Kerry Farmer (F35); Third place for Michael Groom (M50).
Full results of the Wolverton 5.
Bedford & County (Men) and Marshall Milton Keynes (women) win the senior team prizes.
Marshall Milton Keynes (Men) and Fairlands Valley Spartans (Women) win the Veteran Team prizes.
Team results of the Wolverton 5.
Pictures of the race taken by Infinite Images - which can be purchased.
Some pictures of the race taken by Andy Sutton.
November 25: European Cross Country Trials, Liverpool: Senior Men 72 Andy Whetstone 34:55; 414 finished. Junior Men 61 Phil Macey 24:14; 105 finished.
Link to full results from Liverpool.
November 25: Indoor Open Meeting, Sheffield: Women's Pole Vault 4 Tanya Bromilow 2.60m.
Link to full results from Sheffield.

November 19: Wins for Gavin Wilcox, Abi Gooch, Chad Lambert and Matthew Malcolm in the Campbell Park Cross Country races.
Marshall Milton Keynes results from Campbell Park.
Link to full results from Campbell Park.
November 19: Bishops Stortford 10 mile Road Race: 97 Ian Pearson (M40) 69:51; 185 Diane Gill (F35) 75:03; 489 finished.
Link to full results from Bishops Stortford.
November 19: Five MMKAC runners complte Herbert's Hole Cross Country Race at Amersham.
Men's Race: 24 Phil Feist (M40) 45:16; 39 Jim Miller (M50) 47:50; 41 Michael Groom (M50) 47:59; 79 Steve Wood (M50) 52:25; 201 finished.
Women's Race: 27 Deborah Hindmarch (F45) 58:31; 67 finished.
Link to full results from Amersham.

November 16: Gateshead Indoor Series: Women's High Jump: Sophie Gibbens 1.50m.
Link to full female results from Gateshead.
November 15: Stevenage 5km Road Race Series, Race 1: 36 Ian Pheasey 18:05; 101 Ian Pearson (M40) 20:36; 135 Diane Gill (F35) 22:07; 233 finished.
Link to full results from Stevenage.

November 12: Hollymount International Road Race 10k, County Mayo, Ireland: 47 Sam Bradley (John Moores Uni) 40:33; 92 finished.
Sam broke his leg playing football two days after this race and will be out for 5-6 months.
Link to full results from Hollymount.
November 12: Seven Marshall Milton Keynes runners complete the Cardiac Arrest Cross Country Race at Weston Underwood.
MMKAC results from Weston Underwood.
Link to full results from Weston Underwood.
November 11: Marshall Milton Keynes improves to second overall in the second Chiltern League Match at Luton.
The Club is second overall, second male and third female club.
Individual wins for Carly Scott (FS) and Jasmine Finlay (F11); second places for Phil Macey (M20), Phil Jones (M50) and Danny Murphy (M13); third places for Chad Lambert (M15) and Melanie Wood (F13).
Andy Whetstone leads the men's team home while Carly Scott is first scorer in the Women's race.
Team wins for the Senior Women, Junior Men, Under 15 Boys and Under 13 Boys; second places for the Senior Men and Under 11 Girls; third places for the Veteran Men, Under 17 Men and Under 13 Girls.
MMKAC results from Luton.
Link to full results from Luton.
Ian Russell's report for the Citizen.
November 11: Thirty one Marshall Milton Keynes athletes appear in the National Track & Field Rankings for 2006.
Top of the rankings for Greg Rutherford (M23 and MS Long Jump), Craig Pickering (M23 100m), Mervyn Luckwell (M23 Javelin), Chris Clarke (M17 200m and 400m) and Charlie Gaspar (F20 and FS 1500mS/c).
Second in the rankings for Kieran McConnell (M20 Shot) and Sam Winters (M15 3000m); Third in the rankings for Kadi-Ann Thomas (F23 100m), Rachel Gibbens (F23 Pole Vault) and Melanie Wood (F13 800m).
Marshall Milton Keynes athletes in the National Rankings.

November 10: Deadline for applications to the Ron Pickering Memorial Fund is 30 November.
Link to the Ron Pickering Memorial website.
November 8: Marshall Milton Keynes shortlisted for four UKA Awards for 2006.
Marshall Milton Keynes AC is named in the shortlist of three as Track & Field Club of the Year (which we won last year) and as Club Innovation of the Year.
Mick Bromilow is named in the shortlist of three as Strategic Leader and as Club Officer of the Year.
Link to full story on the UK Athletics website.

November 5: Wrekin Wrecker Fell Race, Shropshire: 88 Brian Graves (1st M65) 1:52:27; 93 finished.
Link to full results from Wrekin.
November 5: Dovedale Dash: 7 Alex Bowden 28:31.
Link to prizewinning results from Dovedale.
November 5: Stevenage Half Marathon: 162 Jim Miller (M55) 96:16; 273 Shima Jafari (FS) 102:58; 312 Deborah Hindmarch (F50) 105:56; 698 finished.
Link to full results from Stevenage.
November 5: Club's 2005 Awards by UK Athletics highlighted.
Link to full story on the UK Athletics website.
November 5: New York Marathon: Jacquie Maycock 5:21:37 (33:13,67:41,1:42:16,2:18:22,Half 2:26:27,2:57:33,3:37:36,4:20:12,5:04:14).
Link to full results from New York.
November 4: Women 32nd at the English Cross Country Relays at Mansfield.
Women's 3x3.3km Relay: 32 Marshall Milton Keynes (Carly Scott 10:47 (31); Jo Benham 11:18 (26); Becky Williams 12:26 (32)) 34:31; 83 tems finished.
Incomplete Team: Lauren Cripps 14:01.
Junior Women's 3x2.5km Relay: 16 Marshall Milton Keynes (Charlie Gaspar 9:01 (17); Lauren Licietis 9:42 (15); Sophie Wright 10:55 (16)) 29:38; 22 teams finished.
Link to full story and results on the UK Athletics website.

Worksop Half Marathon: 1079 Naomi Smith 1:56:45; 1562 finished.
Link to full pdf results from Worksop.
October 29: Eric Andrews Memorial Cross Country, Banbury:U13 Boys 2 Daniel Murphy 9:37; 4 Matthew Malcolm 9:47; 7 Sam Redding 10:26; 13 finished; Team 2nd.
U13 Girls 7 Lauren Wood 12:09; 11 finished. U15 Boys 2 Sam Winters 13:05; 7 finished.
October 29: Fenland 10, Wisbech: 88 Ian Pearson (M45) 69:31; 302 finished.
Link to full results from Wisbech.

October 27: Chris Clarke and Joey Duck are among the 77 athletes on UKA's World Class Talent Programme.
Link to full story on the UK Athletics website.
October 27: Will Lambourne is one of 32 athletes selected for the Combined Events National Squad.
Link to full story on the UK Athletics website.
October 27: Thomas Green is one of 47 athletes on the UKA World Class Development and Podium Programmes for Disability Athletes.
Link to full story on the UK Athletics website.
October 27: Chris Mahon and Gwyn McLachlan win the 2006 Open University Tour - Chris and Anick Valapinee are the fastest over 7 miles.
Full results from Day 3 of the Open University Tour.
October 26: Katerina Thanou: A Representative of the Greek Spinter, caught up in a doping scandal at the Athens Olympics, approached Marshall Milton Keynes AC at the end of August to see if the club would be interested in her affiliating to the club. After due consideration, and mindful of the possible repercussions on its athletes, sponsors and supporters, the club decided that an approach for membership by Ms Thanou would not be welcomed.
Link to full story on the Daily Telegraph website.
Follow-up story on the BBC website.
October 26: Greg Rutherford remains on the World Class Podium, while Craig Pickering remains on the World Class Development Programme.
Link to full story on the UK Athletics website.
October 25: Chris Mahon and Gwyn McLachlan win the 5km race on Day 2 of the Open University Tour.
Full results from Day 2 of the Open university Tour.
October 23: Chris Mahon and Gwyn McLachlan win the 5 mile race on Day 1 of the Open University Tour.
Full results from Day 1 of the Open university Tour.

October 22: Buckingham 10km Fun Run: 5 Lido Medori (1st M40) 37:10; 17 Sarah Cox 1st FS) 40:03; 20 Ian Pearson 40:57; 35 Diane Gill (1st F35) 43:25; 183 finished.
Link to full results from Buckingham.
October 22: Abingdon Marathon: 316 Debbie Hindmarch (F45) 3:39:41; 579 Jim McKellar (M70) 4:27:03; 681 finished.
Link to full results from Abingdon.

October 15: Rugby 10 mile Road Race: 21 Mick Kelly (M45) 63:43; 53 John Skelton (M55) 69:33; 152 Naomi Smith (FS) 88:47.
October 15: Biddenham 10k: 46 Ian Pearson 43:48; 79 Diane Gill 46:40; 466 finished.
Biddenham 5k: 27 Val Russell (F60) 27:57; 65 Linda Banks (F?) 33:58; 89 finished.
Link to full results from Biddenham.
October 14: Marshall Milton Keynes finishes third in the first Chiltern League Match at Watford.
The Club is third overall, fourth male and second female club.
Individual win for Melanie Wood (F13); second places for Matt Eager (M15) and Danny Murphy (M13).
Chris Hearn leads the men's team home while Carly Scott is first scorer in the Women's race.
Team win for the Senior Women; third places for the Veteran Men, Under 17 Men and Under 13 Boys.
MKAC results from Watford, with pictures by Brian Graves.
Link to full results from Watford.
October 14: Marshall Milton Keynes Final Track & Field Rankings for 2006 now available.
Records and All-time Rankings updated.
Marshall Milton Keynes Rankings for 2000-2006.

October 8: Kim McBride wins the women's race at the Woburn 10k.
Lido Medori is the second vet to finish; Di Farmer is the first F45.
Marshall Milton Keynes results from Woburn.
Link to full results from Woburn.
October 8: Fifteen Marshall Milton Keynes runners do the Ridgeway Run from Tring.
Marshall Milton Keynes results from Tring.
Link to full results from Tring.
October 7/8: Two wins for Jack Kee (M65); Second places for Sadie Watts (F17) and Jean Harry (F35); Third place for Sam Taylor-Outridge (M15), at the Hammer Circle Reunion at Eton.
Sam Taylor-Outridge wins the Col CJ Reedy Trophy for the biggest improvement.
Marshall Milton Keynes results from Eton.
October 7: Andy Whetstone is in the winning Birmingham University Team at the Manchester Relays.
Andy runs 11:22 split - the sixth fastest of the day.
Link to full results from Manchester.

October 1: Michelle Lee is 15th in the Great North Run Women's Race in 76:03.
3404 Colin Turrell-Brown 1:44:31; 34100 finished.
Link to full results from Tyneside.
October 1: Wins for Melanie Wood and Grant Tilley in the Campbell Park Cross Country Races.
Marshall Milton Keynes results from Campbell Park.
Link to full results from Campbell Park.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000