Links to MKAC news items..... Return to Tiger Web Home Page

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Summer 2005

September 18: MKAC throwers compete at Watford - Club Hammer best for Sam Taylor.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
September 17/18: Will Lambourne wins the Octathlon by 86 points at the English Schools' Combined Event Championships at Southampton.
Sophie Wilkins finishes fifth just 62 points behind the silver medallist.
September 17/18: Daniel Leonard, competing for Wales, finishes seventh in the Decathlon at the British Isles Cup in Belfast.
Buckinghamshire Schools' Junior Girls win the Silver Medals and the Junior Boys take the Bronze medals in the Pentathlon.
Buckinghamshire Schools' Results from Southampton and Daniel's results in Belfast.
Link to full ESAA results from Southampton.
Link to full British Isles Cup results from Belfast.
September 17/18: Brian Daniells wins the SEAA M60 Fell Running Champion on the Isle of Wight.
Saturday am: St Boniface Down (3miles) 52 Brian Daniells (3rd M6) 25:23; Saturday pm: Ventnor Horseshoe (7 miles) 36 Brian Daniells (1st M60) 72:26; Sunday am: The Wroxall Round (13 miles): 30 Brian Daniells (1st M60) 112:39.
Link to full results from the Isle of Wight.
September 17: MKAC athletes compete in an Inter-Club match at Bedford.
Some MKAC results from Bedford.
Ian Russell's report for the Citizen.

September 11: Lake Vyrnwy Half Marathon: 2 Michelle Lee 76:54.
Link to full results from Lake Vyrnwy in pdf format.
September 11: Robin Hood Marathon: 489 Chris Herman (M50) 3:48:18; 490 John Greenall (M70) 3:48:18 (Club M70 Record); 1204 finished.
Half Marathon: 3015 Katie Herman 1:55:50; 7086 finished.
Link to full results from Nottingham in pdf format.
September 11: Richmond Open Meeting: Men's Pole Vault Daniel Leonard 3.80m (pb).
September 11: Youngsters finish fifth in the EYAL B Final at Ipswich.
Full Boys results from Ipswich.
Full Girls results from Ipswich.
September 10: Seven MKAC Vets complete the World Masters Mountain Running Championships in Keswick.
Brian Daniells is fifth in the M65 Race.
MKAC results from Keswick - with pictures by Merrian Lancaster.
Link to full results from Keswick.
Link to pictures from Keswick - look for pictures 22, 41, 66, 77, 293, 412 (Chas Kendall), 415, 458 and 459, 598, 605, 673.
Brian Graves's report on the World Masters Mountain Running Championships.
Ian Russell's report for the Citizen.

September 7: Club F15 400m Record for Sophie Wilkins at Watford Open Meeting.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
September 7: Craig Pickering (4x100m) joins Greg Rutherford (Long Jump) in the English Commonwealth Games Team for Melbourne.
Second-claim Member, Matt Douglas (400mH) is also selected.
Link to the full English Team for Melbourne.

September 4: Men win and the women are second in the Eastern vets Final at Bedford.
Jean Harry and Gaye Clarke (Ryston) are named joint athletes-of-the-match.
M65 Javelin Record for Bob Beales to match Emma's earlier in the week!
Full men's results Bedford.
Full women's results Bedford.
September 3: Women go down fighting in the final Southern Women's League Division 1 match at Sutton.
Women finish 21st in the League and will drop down to Division 2 next year.
Double wins for Emma Beales and Sadie Watts.
MKAC Women's results from Sutton.
Other SWL Division 1 results and final League Table.
Ian Russell's report for the Citizen.
September 3: UK Challenge Final: Women's Pole Vault 3 Rachel Gibbens 3.65m.
Link to full results from Manchester.

September 2: Tour of Milton Keynes Day 6: Wins for Andrew McNamara and Imogen Thornburgh in the Willen 6.
MKAC Tour victories for Paul Wright and Morag Larsen.
Sixty four runners complete the Tour of Milton Keynes; the most improved is Jim Miller.
Full results from Willen and the Final Overall Tour results.
Brian Graves's Tour report for the Citizen.
September 1: Tour of Milton Keynes Day 5: Wins for Paul Wright and Imogen Thornburgh in the Beachampton Cross Country Race.
Full results from Beachampton and overall Tour results.
August 31: Tour of Milton Keynes Day 4: Wins for Paul Wright and Ciaragh Hubert in the Stantonbury Mile.
Full results from Stantonbury and overall Tour results.
August 30: Tour of Milton Keynes Day 3: Wins for Andrew McNamara and Vicki Pincombe in the Campbell Park 5.
Full results from Campbell Park and overall Tour results.
August 29: Welsh Championships and Commonwealth Games Trial: Men's High Jump 3 Daniel Leonard 2.00m; Long Jump 8 Daniel Leonard 6.37m (w+0.8); Women's Pole Vault 2 Rachel Gibbens 3.80m.
Link to full results from Cardiff in pdf format.
August 29: Club Senior Javelin Record for Emma Beales at the Peterborough Open Meeting.
Some MKAC results from Peterborough.
August 29: Tour of Milton Keynes Day 2: Wins for Paul Wright and Morag Larsen in the Bow Brickhill Hill Race to lead in the Tour.
Full results from Bow Brickhill and overall Tour results.
Brian Graves's Tour report for the Citizen.

August 28: F15 Club Javelin Record for Sadie Watts at the SEAA Inter-County U15 and U20 Championships at Abingdon.
Bucks results from Abingdon.
Link to full results from Abingdon.
August 28: Tour of Milton Keynes Day 1: Wins for Simon Coombes and Imogen Thornburgh in the Loughton Valley 8.
Full results from the Loughton Valley 8.
Brian Graves's report for the Citizen.

August 24: Small turnout at Watford Open Meeting.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
August 22 - September 3: World Masters Championships in San Sebastian, Spain - MKAC well represented.
Bronze (?) in the Heptathlon for Catherin Goddard and two Club Records for Phil Jones.
MKAC results from San Sebastian.
Link to official website for World Masters Championships.

August 21: Eight MKAC runners compete in the Embankment 5 at Bedford - Julie Dalzell is first F35.
MKAC results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
August 21: Habee Folami wins a sprint double with a new 100m pb of 12.0 at the SEAA Inter-County Under 17 Match at Portsmouth.
Buckinghamshire U17 Women's results from Portsmouth.
Link to full results from Portsmouth.
August 20/21: Will Lambourne wins gold in the AAA Under 17 Men's Decathlon; Sophie Wilkins surges to silver in the Under 15 Girls' Pentathlon.
MKAC results from Birmingham.
Link to UK Athletics report from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
August 20: Men's A Team wins at Luton to equal its best-ever finish of sixth in Division 1.
Daniel Leonard improves his Club High Jump Record to 2.07m.
MKAC Men's A Team results from Luton.
Other Match results and Final league Table.
August 20: Women lose at Perivale to jeopardise their Division 1 status in the Southern Women's League - detailed results awaited.
Southern Women's League Division 1 results and League Table.
Ian Russell's report for the Citizen.

August 17: Northampton Open Meeting: 1500m Ian Van Lokven (M45) 4:30.?; 3000m Phil Jones (M50) 9:47.6 (Club M50 Record).
August 16: Club 800m Record for Andy Whetstone at Manchester Open Meeting.
BMC Men's 800m A Race: 8 Andy Whetstone (M20) 1:50:53 (Club Record).
Link to full results from Manchester.
August 14: Newark Half Marathon: 19 Michelle Lee (4th FS) 79:54; 66 Neil Ovington (M40) 86:51; 302 Deb Ovington (F40) 103:20 (pb by over 5 minutes); 386 Dave Prince (M55) 108:56; 672 finished.
Link to full results from Newark.
August 14: Inter-Area Under 20 Match at Derby: Men's 1500m: 1 Andy Whetstone 3:53.08; Women's Pole Vault: 1 Rachel Gibbens 3.80m.
Link to full results from Derby in pdf format.
August 13/14: Chris Clarke wins the 200m and 400m titles at the AAA Championships in Birmingham.
MKAC results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham in pdf format.
Ian Russell's report for the Citizen.

August 12: MKAC runners take both team awards in the Cranfield 5 mile race.
Imogen Thornburgh is second woman home; Ian Van Lokven (M45) and Ruth Fuller (F35) win their categories.
MKAC results from Cranfield.
Link to full results from Cranfield.
August 11: Andy Whetstone selected for the SEAA Junior Team at Derby on 14 August.
August 10: Yeovil 5km Road race: 25 Mick Kelly 17:55.
Link to full results from Yeovil.
August 10: More fast times and long throws at Watford.
MKAC results from Watford.
Full results from Watford will appear here in due course.

August 7: MKAC youngsters win their Final EYAL match at Chelmsford - by two points!
MKAC Team qualifies for the B Final at Ipswich on 11 September.
MKAC results from Chelmsford.
August 7: Wellingborough 5 mile race: 45 Kim McBride (6th FS) 32:43; 66 Morag Larsen (11 FS) 34:45; 199 finished.
Link to full results from Wellingborough.
August 6/7: MKAC athletes win a full set of medals at the South of England Combined Events Championships at Exeter - picture by Peter Wilkins.
Gold for Will Lambourne in the M17 Octathlon; Silver for Sophie Wilkins in the F15 Pentathlon; Bronze for Nikki McSweeney in the F17 Heptathlon.
MKAC combined events results from Exeter.
August 6: Sensational 1500m run by Andy Whetstone at Crystal Palace.
MKAC results from Crystal Palace.
Link to full results from Crystal Palace.
August 6: MKAC Vets represent the Eastern Vets Team that finished second in the Inter-Area Match at Solihull.
MKAC results from Solihull.
Link to full results from Solihull.
Ian Russell's report for the Citizen.

August 4: Kyle Bennett and Ciaragh Hubert win the MKAC Hill Race Championships.
MKAC Hill Race Results.
August 3: MKAC Veteran Men and Women both win at Bedford.
MKAC Veteran results from Bedford.

July 31: UK Women's League Team finishes fourth at Cardiff and fourth overall - results awaited.
MKAC Women's results from Cardiff.
Ian Russell's report for the Citizen.
July 31: MKAC youngsters lose their place in the Southern Premier Divisiion of the NYAL.
MKAC results from Eton.
NYAL Southern Premiership - Final League Table.
July 30: MKAC Men's A Team finishes second at Bromley to move into eighth place in Division 1.
Fast 5000m time for Andy Whetstone.
MKAC Men's A Team results from Bromley.
Division 1 results and League Table with one match left.
B Team finishes third at Hemel Hempstead to finish 12th in League Division 3 West.
MKAC Men's B Team results from Hemel Hempstead.
Division 3 West results and Final League Table.
Ian Russell's report for the Citizen.

July 29: Alex Bowden sixth, Michelle Lee third in the Blisworth Friday 5 mile road race.
Wins for the Women's and Veteran Women's Teams.
MKAC results from Blisworth.
Link to full results from Blisworth.
July 28: Reception held by the Mayor of Milton Keynes for Craig Pickering, Greg Rutherford, Joey Duck and Bryony Gibbens.
July 28: MKAC Road Race Rankings for 2005 now updated by Brian Graves.
MKAC Rankings.
July 27: Doug Anderson Memorial 5k, Bedford: 7 Ian Pheasey 17:23; 46 Keith Cook (1st M60) 19:53; 107 Di Farmer (2nd F45) 22:06; 161 Diane Gill (2nd F40) 24:47; 258 finished.
Link to full results from Bedford.
July 27: Andy Whetstone edges closer to the Club 800m Record at Watford; Phil Jones "bubkas" his M50 record.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
Ian Russell's report for the Citizen.
July 25: Craig Pickering selected for the 4x100m Relay squad for the World Championships in Helsinki.
Link to GB Team announcement for the World Championships.

July 24: Thirty MKAC runners complete the NSPCC Milton Keynes Half Marathon.
Imogen Thornburgh is third woman; John Greenall (M70), Rosemary Muston (F55) and Gwyneth Comerford (F65) win their age categories; Keith Cook (M60) is second.
MKAC results from the NSPCC MK Half Marathon.
Link to full results from Milton Keynes.
July 24: Junior Men finish second in their final match in the National Junior League at Banbury.
Kieron McConnell is man-of-the-match.
MKAC results from Banbury.
July 24: Five MKAC Under 13s compete for Bucks in an Inter-County Match at Kingsmeadow.
Wins for Sam Taylor-Outridge (Javelin and B Shot) and Melanie Wood (B 1500m).
Buckinghamshire results from Kingsmeadow.
Link to full results from Kingsmeadow in pdf format.
July 24: European Junior Championships: GB Women finish fifth in the Final of the 4x100m.
Women's 4x100m Final: 1 Poland 44.65; 2 Russia 44.70; 3 France 44.79; 4 Italy 44.81; 5 Great Britain (Johnelle Gibbons, Joey Duck, Lucy Sargent, Joscelynn Hopeson) 45.24.
Link to full results of the Women's 4x100m Relay Final at the European Junior Championships.
July 24: European Junior Championships: GB Men (including Craig Pickering) as firm favourites do not qualify for the 4x100m relay final.
Men's 4x100m heat 1: GB (Harry Aikines-Aryeetey, Alex Nelson, Craig Pickering, Simeon Williamson) dnf.
Link to full results of the Men's 4x100m Relay heats at the European Junior Championships.
July 24: European Junior Championships: GB Women qualify for the 4x100m relay final (at 5pm BST) in second place to Italy.
Women's 4x100m heat 1: 1 Italy 44.72; 2 Great Britain (Joscelynn Hopeson, Joey Duck, Lucy Sargent, Johnelle Gibbons) 44.94 (second fastest heat time after Germany disqualified).
Link to full results of the Women's 4x100m Relay heats at the European Junior Championships.
July 23: Club 10000m Track Record for Michelle Lee at the Inter-Area Match at Alexander Stadium, Birmingham.
Women's 10000m 7 Michelle Lee 36:08.66.
Link to full results of the Inter-Area Match at Birmingham in pdf format.
July 23: Better result for the MKAC Women as they finish third at home in Division 1 of the Southern Women's League.
Javelin record for Emma Beales; 11.09m Triple Jump debut for Rachel Gibbens; F40 Club Record for Trudi Green in the 1500m.
Full match results from Milton Keynes.
Other match results and League Table.
Non-scoring results: U15 Long Jump: Leanne Brook 3.97m; Women's 3000m: Lisa Broderick 11:32.5; Lauren Licietis 11:34.2; Sophie Wright 11:40.9; Julie Dalzell 12:01.5.
Ian Russell's report for the Citizen.

July 22: Andy Whetstone runs at Crystal Palace in the Norwich Union Grand Prix.
Junior Men's 3000m: 16 Andrew Whetstone 8:52.23.
Link to full results from Crystal Palace.
July 22: Milton Keynes is in second place (behind Germany) in the medal table after Day 2 of the European Junior Championships.
Link to the medal table for the European Junior Championships.
July 22: Greg Rutherford is the European Junior Long Jump Champion with a GB record in the last round!
European Junior Championships: Men's Long Jump Final: 1 Greg Rutherford 8.14m (w0.0) (Club Record and British Junior Record).

Link to full results of the Long Jump Final at the European Junior Championships.
July 22: Craig Pickering is European Junior 100m Champion as Britain grabs all three medals!
European Junior Championships: Men's 100m Final: 1 Craig Pickering 10.51; 2 Simeon Williamson 10.52; 3 Alex Nelson 10.60; (w+0.1).
Link to full 100m Final results for the European Junior Championships.
UK Athletics' report on Day 2 of the European Junior Championships.
July 21: European Junior Championships: Men's 100m Semi-Final 1 (of 2): 2 Craig Pickering 10.59 (w-2.9, Q) qualifies for tomorrow's Final (at 15:20) - the three Brits run the fastest three times in the Semi-Finals.
July 21: European Junior Championships: Women's 100m Semi-Final 1 (of 3): 3 Kadi-Ann Thomas 11.90 (w+0.4) fails to qualify for tomorrow's Final (at 15:45) despite being the equal second fastest loser - it transpires that she lost by 0.005 seconds (or about 4cms).
July 21: European Junior Championships: Men's Long Jump Qualifier Pool B: 1 Greg Rutherford 7.74 (w+1.2, Q) qualifies for tomorrow's Final (at 16:50) with his first jump (second best jump overall).
July 21: European Junior Championships: Men's 100m R1 Heat 3: 1 Craig Pickering 10.54 (w-2.3, Q) (fastest qualifier).
July 21: European Junior Championships, Lithuania: Timetable (BST times): 9:50 Men's 100m R1 15:00 Men's Long Jump qualification; 15:05 Women's 100m Semi-Final; 15:55 Men's 100m Semi-Final.
UK Athletics' report on Day 1 of the European Junior Championships.
Link to full timetable/results for the European Junior Championships.
July 21: Jennie Larsson wins the Open University Handicap 5 mile race.
Martin McPheat and Heather Holden run the fastest times; M70 Record for John Greenall.
Final results of the Open University Handicap 5 mile race.
July 20: Open Meeting, Northampton: 400m Jim Lawrence (M45) 64.7; 3000m Neil Ovington (M40) 9:34.7; Ian Van Lokven (M45) 9:45.2; Phil Jones 10:01.7 (M50 Club Record).
July 20: Greg Rutherford selected for the England Team for the Commonwealth Games in Melbourne, Australia.
July 20: Waddesdon 5km Road Race: 43 Daniel Brumby (MS) 19:14; 91 Sarah Cox (FS, 9th Female) 20:56; 158 Wendy Cox (FS) 24:21; 282 finished.
Link to full results from Waddesdon.

July 17: Battling youngsters third in the National Young Athletes' League Match at High Wycombe.
55.6 relay split for Habee Folami.
MKAC results from High Wycombe.
Milton Keynes still in the relegation zone - four to go down. The last match is crucial.
Other NYAL Southern Premier results and League Table.
July 16/17: British Universities Multi-event Championships, Cardiff - Daniel Leonard finishes sixth in the Men's Decathlon.
BUSA Men's Decathlon: 6 Daniel Leonard (100m 11.6; LJ 6.35m; SP 9.45m; HJ 1.93m; 400m 52.2; 110mH 18.3; DT 31.06m; PV 3.40m; JT 37.00m; 1500m 5:07.2) 5584.
July 16/17: Two gold, two silver and five bronze medals at the British Masters' Championships in Birmingham.
Double gold for Catherine Goddard in the Long Jump and High Jump.
MKAC results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
July 16: Chris Clarke, competing for English Schools wins the 400m in 49.17 in the Schools' International in Tullamore, Ireland.
Link to full results from Tullamore.
July 16: Joey Duck misses a place in the final by 0.04 seconds, finishing fifth in her semifinal in 24.14 (w+1.6).
Women's 200m Semi Final 1: 5 Joey Duck 24.14 (w+1.6).
Women's 200m Heat 7: 3 Joey Duck 24.33 (w+0.7, q).
Saturday's Timetable for the World Youth Games.
Ian Russell's report for the Citizen.

July 14: Track and Field 2005 Club Rankings updated.
MKAC rankings.
July 13: More fast times and pbs at Watford.
Full MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
July 12: GB Junior Team of 55 athletes announced for the European Junior Championships in Kaunas, Lithuania from 21-24 July - Four MKAC athletes selected!
Craig Pickering and Kadi-Ann Thomas will compete in the 100m and 4x100m relay; Greg Rutherford will contest the Long Jump and Joey Duck, currently in Marrakech, Morocco for the World Youth Games, is in the 4x100m squad.
Chris Clarke considered for selection, but is too young! Rachel Gibbens, just 10cm under the entry qualification in the pole vault, misses out.
Link to full GB squad announcement.
Ian Russell's report for the Citizen.

July 10: Under 15 Girls' pentathlon, Watford: Zoe Brown (75mH 17.3; SP 6.22m; HJ 1.21m; LJ 4.10m; 800m 2:52.9) 1617 points.
July 10: Wycombe Half Marathon: 41 Martin McPheat (M40) 90:48; 906 finished.
Link to full results from Wycombe.
July 9/10: Greg Rutherford wins AAA Long Jump title and defeats Darren Campbell, all in one day.
Kadi-Ann Thomas finishes sixth in the Women's 100m Final.
MKAC results from Manchester.
Link to full results from Manchester.
July 9: MKAC Men's A and B Team both finish second at Stantonbury.
Mervyn Luckwell breaks the Club Javelin Record with 59.40m; Phil Jones improves his M50 1500m record again.
Full Men's A Team results from Stantonbury.
Other Division 1 results and League Table.
Full Men's B Team results from Stantonbury.
Other Division 3 West results and League Table.
July 9: Milton Keynes Under 13 athletes win and the Under 11s finish seventh at the Thames Valley Youth Games.
Milton Keynes Results for the Thames Valley Youth Games at Eton.
July 8/9: MKAC athletes claim two gold, a silver and a bronze medal at the English Schools' Championships in Birmingham.
Craig Pickering (SB 100m) and Chris Clarke (IB 400) claim gold; Kieran McConnell (SB Discus) grabs silver, and Habee Folami (IG 200m) takes the bronze.
Sensational 47.55 for Chris Clarke to claim Mark Richardson's CBP (and a Club Record) to go fifth on the UK all-time Under 17 lists - and he's bottom year in the age group.
Bucks Schools' results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
Ian Russell's report for the Citizen.
July 8: 25 MKAC runners complete the Cranfield 5k.
Category win for Deb Ovington; Second places for Mick Kelly (M45) and Di Farmer (F45); Third places for John Skelton (M50) and Keith Cook (M55).
MKAC results from Cranfield.
Link to amended full results from Cranfield.

July 6: MKAC Veteran Men and Women both win in Match 3 of the Eastern Vets League at Cambridge.
Club records for Carl Baldwin (M50) in the Long Jump and Jenny Melton (F55) in the Hammer.
Provisional MKAC results from Cambridge.
July 5: Oadby & Wigston's Steve Platts wins the Milton Keynes 10km Road Race; MKAC's Vicky Pincombe wins the women's race.
Category wins for Vicky Pincombe (FS), Rosemary Muston (F55), Gwyneth Comerford (F65), Robby Taylor (M20), Brian Daniells (M65) and Milford Callow (M70); Second places for Michelle Lee (FS), Julie Dalzell (F35), Martin McPheat (M45), John Skelton (M50), Keith Cook (M55) and John Greenall (M65); Third places for Deb Ovington (F40), Bob Johnson (M45), Sean O'Sullivan (M50), Jim McKellar (M65) and Brian Gilks (M70).
Third place for the Veteran Women's Team.
Full results from Milton Keynes and Final Series Standings after 8 races.
July 4: Craig Pickering and Mike Leonard work with Michael Johnson on a project for Sky Television. Craig, Joey, Greg and Kadi-Ann are part of a six-athlete masterclass with Michael Johnson in the afternoon!

July 3: Joey Duck takes bronze with 24.32 in the 200m final on Day 2 of the AAA Under 20 Championships at Bedford; Kadi-Ann Thomas is fourth with 24.34; Kieran Mason (M20 Discus) and Andy Whetstone (M20 1500m) are sixth.
MKAC results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
July 3: MKAC youngsters finish second in the Eastern Young Athletes' League Match at Stantonbury.
Boys results from Stantonbury.
Girls results from Stantonbury.
Non-scoring results from Stantonbury.
Other match 4 results and League Table.
July 2/3: Disability Sport England National Junior Championships, Blackpool: 60m/100m/Javelin 1/1/1 Lucie Prosser 12.8 (CBP)/20.4 (CBP & pb)/6.76m (CBP & pb).
Link to full results from Blackpool.
July 2: MKAC Under 20 Athletes win two gold, a silver, and a bronze medal at the AAA U20 Championships at Bedford.
Gold for Kadi-Ann Thomas (100m) and Rachel Gibbens (Pole Vault); Silver for Craig Pickering (100m); Bronze for Greg Rutherford (Long Jump).
Joey Duck (4th in the 100m), Gavin Wilcox (4th in the 3000mSc) and Greg Rutherford (6th in the 100m) just miss the medals.
MKAC results from Bedford.
July 2: MKAC Veterans win four gold, four silver, and two bronze medals at the Eastern vets Championships at Chelmsford.
Golds for Phil Jones (and two M50 records), Catherine Goddard and Jan Hardcastle; Silver for Phil, Jan and Jim Lawrence; Bronze for Jim and Di Framer.
MKAC results from Chelmsford.
Ian Russell's report for the Citizen.
July 2: Maulden Woods Multi-terrain 5 miles: 17 Jim Miller (1st M50) 34:11; 113 finished.
Link to full results from Maulden Woods.

July 1: Michelle Lee's Sub-3 Marathon Schedule for 2 July - 16 July 2005.
June 15: More times and throws at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 29: John Greenall celebrates his 70th birthday with a win (and an age record) in the Open University Handicap 7 mile race.
Kevin Farmer and Jane Preen (with an F35 record) run the fastest times.
Results of the Open University Handicap 7 mile race.
June 29: Anglia TV: Joey Duck, Craig Pickering, Greg Rutherford, Habee Folami, Kieran McConnell, Andy Whetstone and Mike Leonard feature in Anglia Tonight at 6pm - previewing the AAA Under 20 Championships at Bedford this weekend.
June 28: Joey Duck selected to represent Great Britain in the Women's 200m (and possibly the medley relay) at the World Youth Games in Marrakech, Morocco, from 13-17 July.

June 26: MKAC youngsters finish fourth in the National Young Athletes' League Match at Battersea Park.
Grade 1 performances by Chris Clarke and Habee Folami.
MKAC results from Battersea Park.
Other NYAL Southern Premier results and League Table.
Link to full results from Battersea Park in pdf format.
June 26: MKAC's Women finish fourth again in Match 2 of the UK Women's League Division 3 at Bedford.
Wins for Emma Beales (Shot) and Rachel Gibbens (Pole Vault).
Full results from Bedford.
June 26: Bakewell Pudding Race (Derbyshire - Category C Fell Race - 6 miles, 700' climbing): 59 Chris Mahon (M40) 51:54; 68 Jim Miller (M50) 52:36; 149 Colin Burnett (M50) 62:13; 187 finished.
Link to full results from Bakewell.
June 25/26: Multievent Titles for Will Lambourne and Sophie at the Midland Schools' Multievent Championships at Abingdon; Lawrie Wilkinson and Nikki McSweeney finish third.
Junior Boys and Junior Girls win; Inter Girls and Senior Girls finish second; Inter Boys finish third.
Will, Sophie, Nikki, Lawrie, Eliot Winter and Abi Robinson all qualify for the finals on 17/18 September.
Buckinghamshire results from Abingdon.
June 25: Cerebral Palsy Sports, Nottingham: 60m/100m/Javelin 1/1/1 Lucie Prosser 13.0/20.8(pb)/6.33m(pb).
Full results from Nottingham should appear here eventually.
June 25: Catherine Goddard, representing GB Vets v Belgium v France, long jumps 5.39m for a Club Vets record at Ashford.
Ian Russell's report for the Citizen.
June 25: MKAC Men's A Team win at Exeter ahead of Reading and the host club to climb to 10th in Division 1.
MKAC results from Exeter.
Other Division 1 results and League Table.
June 25: Men's B Team go down at Basingstoke and will struggle to avoid relegation.
MKAC Men's B Team results from Basingstoke.
Division 3 West results and League Table.
Ian Russell's report for the Citizen.
June 25: Chrome Hill Race (N Staffs - category B Fell Race: 4 miles, 700' climbing): 19 Jim Miller (M55) 41:21; 20 Chris Mahon (M40) 41:41; 28 Colin Burnett (M50) 44:51; 36 Brian Graves (M65) 55:41; 37 finished.
Link to full results from Chrome Hill.

June 24: Bangor, Northern Ireland (EAA Permit Meeting): Women's 100m/200m 5/3 Kadi-Ann Thomas (F20) 11.80(w+2.4)/24.44(w+2.8).
Link to full results from Bangor.
June 24: Marston Vale 5k (multiterrain): Di Farmer is the first F45.
MKAC results from Marston Vale.
Link to full results from Marston Vale.
Michelle Lee to start a training group for Sub three-hour marathoners and Sub 85 half-marathon runners.
Invitation from Michelle Lee.
June 22: Buckinghamshire Schools' Team announced for the English Schools' Championships in Birmingham on 8/9 July.
MKAC well represented by twelve of the thirty five selected athletes.
Tanya Bromilow is selected for the Bedfordshire Schools' Team.
Buckinghamshire Schools' Team.
Link to ESAA website with all team declarations and a preliminary timetable.
June 21: Leicester Coritanian's Moumin Geele wins the Harborough 5 mile Road Race; Huncote Harriers' Nicki Nealon wins the women's race.
Category wins for Rosemary Muston (F55), Michael Groom (M50), Brian Daniells (M65) and Milford Callow (M70); Third places for Brian Gilks (M70) and Jo Millington-Wallace (F50).
Third place for the Veteran Women's Team.
Full results from Market Harborough and Series Standings after 7 races.

June 19: MKAC's six-man team finishes second in National Junior League match at Perivale.
MKAC results from Perivale.
Ian Russell's report for the Citizen.
June 19: MKAC second in the Eastern Young Athletes' League Match at Braintree.
MKAC results from Braintree.
Other match 3 results and League Table.
June 19: MKAC hosts the BMAF Pentathlon/Throws Pentathlon and Walks Championships - Results of the Throws Pentathlon still awaited.
BMAF Pentathlon: Gold for Brian Slaughter (M45); Silver for Sue Newberry (F45) and Bronze for Jan Hardcastle (F45).
BMAF Weights Pentathlon: Another Gold for Brian Slaughter (M45).
BMAF 1000m Walk: Silver medals for Mick Kelly (M45) and Brian Graves (M65).
Full results for the Men's Pentathlon at Stantonbury.
Full results for the Women's Pentathlon at Stantonbury.
Link to full results for the Weights Pentathlon at Stantonbury.
Full results for the 10000m Walk at Stantonbury.
June 19: SEAA Senior Championships at Ashford: Women's Discus 2 Emma Beales 44.54m; M15 3000m 9 Grant Tilley 10:17.94.
Link to full results from Ashford.
June 19: Outstanding long jump for Greg Rutherford at Mannheim to go equal fourth on the UK all-time Under 20 rankings.
Mannheim, Germany: Men's Long Jump 1 Greg Rutherford 7.90m (w+0.5).
Link to UKA report on Day 2 from Mannheim.
June 18: Outstanding 100m times from Kadi-Ann and Greg.
Mannheim, Germany: Men's 100m heat 1 Greg Rutherford 10.42 (w+1.1); Final 1 Greg Rutherford 10.38 (w+0.6); Women's 100m heat 1 Kadi-Ann Thomas 11.74 (w+1.0); Final 3 Kadi-Ann Thomas 11.90 (w+0.5).
Link to UKA report from Mannheim.
June 18: Bucks Schools compete in an Inter-County event at Sutton - Habee Folami runs 24.6 for 200m.
Buckinghamshire Schools' results from Sutton - incomplete.
June 18: Schools Inter-County Match at York: Inter Boys 800m: 3 Tom Nightingale 2:01.9 (pb).
June 18: MKAC Originals win Greensand Ridge Relays; Fine Blend III win the mixed team event and MKAC Women win the Women's event; The MK Tigers lose out to Leighton Buzzard by seven seconds in the Fastest Team award.
Anick Valapinee taken to hospital suffering from heat exhaustion but has now recovered.
MKAC/OU results from the Greensand Ridge Relays.
Link to full results of the Greensand Ridge Relays.
Ian Russell's report for the Citizen.

June 15: Long throws at the Bucks Schools' Hammer Championships at Buckingham.
Inter Boys Hammer: 1 Matthew Warren (Buckingham School) 43.28m; 2 Iain Lawrence 33.22m; Junior Boys' Hammer 1 Charlie Townsend (Buckingham School) 33.46m; Sadie Watts (F15, guest) 35.60m; Jeanette Lawrence (F45, guest) 17.88m.
June 15: Fast times and long throw at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 14: OWLs' Gordon Lee wins the Banbury 5 mile Road Race; Huncote Harriers' Nicki Nealon wins the women's race.
Category wins for Katie Herman (F20), Rosemary Muston (F55), Brian Daniells (M65) and Milford Callow (M70); Second places for Robby Taylor (M20) and John Greenall (M65); Third places for Martin McPheat (M45), Michael Groom (M50) and Jim McKellar (M65).
Third places for the Senior Men and Veteran Men's Teams.
Full results from Banbury plus individual and team standings after six races.
June 13: UK Athletics modernisation team meets at the Stantonbury Stadium Clubhouse.
Attendees include Chief Executive, Dave Moorcroft, Performance Director, Dave Collins, Modernisation Director, Jack Buckner, Chairman of England Athletics, Peter Radcliffe, Director of Athlete Development, Zara Hyde-Peters, AAA of England Head of Development, Alison Wyeth and Regional Development Coordinator, Chris Benning.
Picture of UK Athletics workshop members at Stantonbury.

June 12: Craig Pickering beats Darren Campbell over 100m at the Bedford International Games to win the A Race.
Kadi-Ann Thomas wins the Women's 100m B race in 11.66; Joey Duck improves her Club F17 Club Record with 11.70 in fourth place.
MKAC results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
June 12: Dunstable 10k: 89 Dave Prince (M50) 48:09; 90 Deb Ovington (F35) 48:13; 107 Di Knight (F45) 50:48; 201 finished.
Link to full results from Dunstable.
June 12: Wooburn Park 10k: 6 Ian Pheasey 37:38.
June 12: Five MKAC runners take part in the Man v Horse Race - pictures supplied by Jim Miller.
Man v Horse Race, Llanwrtyd Wells: 86 Chris Mahon (M40) 3:09:24; 86 Jim Miller (M55) 3:14:55; 119 Brian Daniells (M65, 1st M60) 3:23:09; 105 MK Johns (Brian Daniells (M65), Colin Burnett (M55), Milford Callow (M70)) 3:19:40; 318 finished.
Link to full results from Llanwrtyd Wells.
June 11: Andy Whetstone and Phil Winfield run great 800m times at Watford.
BMC Meeting, Watford: 800m E Race: 2 Andy Whetstone 1:52.23; D Race 6 Phil Winfield 1:53.72.
Link to full results from Watford.
June 11: Bucks Schools' Championships held at Stantonbury - 14 titles for MKAC athletes.
Full County Schools' results from Stantonbury.
Senior Boys Discus: Kieron McConnell 49.69m.
June 11: Northants Schools' Championships at Corby: Inter Boys 800m 1 Tom Nightingale 2:03.5.
Ian Russell's report for the Citizen.

June 10: Craig does it again at the Nike Crystal Palace Classic.
100m: 1 Craig Pickering 10.23 (w+3.6); 2x100m 1 Craig Pickering/Harry Aikines-Aryeetey (time awaited).
June 7: OWLs' Gordon Lee wins the Weedon 10km Road Race; Huncote Harriers' Nicki Nealon wins the women's race.
Category wins for Imogen Thornburgh (FS), Katie Herman (F20), Rosemary Muston (F55), Michael Groom (M50), Brian Daniells (M65) and Milford Callow (M70); Third places for Debbie Hindmarch (F45), Jo Millington-Wallace (F50), Martin McPheat (M45), Sean O'Sullivan (M50), John Greenall (M65) and Brian Gilks (M70).
Team win for the MKAC Women; the Veteran Men are third.
Full results from Weedon and Series Standings after 5 races.
June 7: Greg Rutherford and Kadi-Ann Thomas selected for the GB Junior Team for Mannheim on 18 June.
Link to Junior GB team report.
June 7: MKAC finishes fifth in the medals and points tables at the SEAA U20 Championships in Portsmouth.
The points are calculated as 8 for a win down to 1 point for eighth place in all finals.
Medal Table from Portsmouth. Points Table from Portsmouth.

June 5: Greg Rutherford is fifth in the Long Jump in GB v USA v Russia Match in Glasgow.
GB v USA v Russia: Long Jump 5 Greg Rutherford 7.63 (w+1.1).
Link to full report from Glasgow.
June 5: McKenna's heroines fourth in injury-hit UK Women's League match at Havering.
League Record for Rachel Gibbens in the pole vault; Club F45 400m Hurdles record for Sue Newberry.
MKAC results from Havering.
Link to full results from Havering.
June 5: MKAC youngsters finish second in the National Young Athletes' League match at Stantonbury.
Chris Clarke (male track) and Nicola McSweeney (female field) named as athletes of the match; classy 300m run by Habee Folami.
Full results from Stantonbury.
League Table after two matches.
June 5: Midland Vets Track & Field Championships, Solihull: F45 100m/400m/800m/SP: 3/2/1/? Di Farmer 15.8/73.6/2:51.2/5.13m.
June 5: Coombe Hill Race, Wendover: 35 Jim Miller (M55, 4th M50) 28:49; 125 Alison Ray (FS) 42:14; 158 finished.
June 5: Seven MKAC runners compete in the Bedford Harriers 20th Anniversary 10k - Keith Cook is the first M60.
MKAC results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
June 4: Dartmoor Discovery Run: 33 Tom McConnell (M40) 5:01:44; 49 Julie Dalzell (F35) 5:17:59; 117 Jim McKellar (M65) 6:58:07; 123 finished.
Link to full results from Dartmoor.
June 4: Michelle Lee finishes fourth in the Stockholm Marathon in 2:44:49.
Link to the women's results from Stockholm.
June 4: MKAC Women suffer in the Southern Women's League match at Bedford.
Throws double for Emma Beales, Hammer double for Helen Gibbens/Joanne Bennett and a B Javelin win for Catherine Goddard.
Full results from Bedford.
Other Division 1 results and League Table.
Ian Russell's report for the Citizen.

June 1: Watford Open Meeting: 3000m Sophie Wright (F20) 11:43.85; Gayle Irwin (F20) 12:04.18.
Link to full results from Watford.
June 1: Valerie Coles wins the Open University Handicap 5 mile race.
Martin McPheat and Linda Lytollis run the fastest times.
Results of the Open University Handicap 5 mile race.
June 1: MKAC Veteran Women win, but the men are second, in Match 2 of the Eastern Vets League at Stantonbury.
League M40 Pole Vault Record for Simon Eastwood; League F45 Relay record for MKAC; Club F40 3000m record for Trudi Green; F45 Records for Sheri Eyles (Triple Jump) and Sue Newberry (Javelin); M65 records in the 1 mile walk for Brian Graves and in the Javelin for Jack Kee.
Full results from Stantonbury.
June 1: MKAC Road Race and Female plus Junior/Senior/Vet Men's Track & Field Rankings for 2005 now updated.
Road Race Rankings produced by Brian Graves; Mick Bromilow produced the women's track & field rankings; Jim Lawrence has produced the Junior, Senior and Veteran Men's rankings.
MKAC Rankings.

May 30: BMC Academy PB Classics: 1500m Sam Winters (M15) 4:38.90; 3000m Chad Lambert (M15) 10:23.12; Josh Lyman (M15) 10:38.56.
Link to full results from Watford.
May 30: Hatfield Broad Oak 10k: 117 Jim Miller (M50) 39:43; 339 Diane Gill (F35) 45:38; 798 finished.
Link to full results from Hatfield.
May 29/30: Twelve MKAC athletes compete for Bucks in the Inter-Counties Championships at Bedford.
Rachel Gibbens takes fourth place in the pole vault with 3.60m; Emma Beales is seventh in the Shot.
MKAC results from Bedford.
May 28/29: Three Gold, two silver and three bronze medals for the MKAC Under 20s at the South of England Championships at Portsmouth.
Gold for Chris Clarke (M17 200m), Kadi-Ann Thomas (F20 100m) and Joey Duck (F17 200m); Silver for Joey Duck (F17 200m) and Sophie Wilkins (F15 800m); Bronze for Craig Pickering (M20 100m), Andy Whetstone (M20 1500m) and Habee Folami (F17 200m).
Club F15 800m Record for Sophie Wilkins.
MKAC results from Portsmouth.
Ian Russell's report for the Citizen.

May 27: Full results for last week's Bucks Multievent Championships at Stantonbury now available.
Full Multievent results from Stantonbury.
May 25: Tipton's Nigel Stirk wins the Rockingham Motor Speedway 5 mile race; Nicki Nealon wins the women's race.
Category wins for Brian Daniells (M65), Brian Gilks (M70) and Rosemary Muston (F55); Second places for Michael Groom (M50) and Trevor Hook (M45); Third places for Keith Cook (M55) and Anick Valapinee (F45).
Second place for the Veteran Women; the Veteran Men are third.
Full results from Corby and Series Standings after four races.
May 25: Greg Rutherford selected for the GB Team to face Russia and the USA in Glasgow on 5 June.
Link to the full story.

May 22: Great Manchester Run (10km): Women 16 Michelle Lee 35:31.
Link to full results from Manchester.
May 22: Sensational sprinting from Craig Pickering with 10.22 (w+1.1) Club Record for 100m win at the Loughborough International - 5th fastest ever by a UK Junior Man.
Joey Duck wins the 200m in 23.86; Six MKAC athletes in action at Loughborough.
MKAC results from Loughborough.
Link to full results from Loughborough in pdf format.
May 22: MKAC youngsters third in Match 2 of the Eastern Young Athletes' League at Bedford.
MKAC results from Bedford.
Other match 1 and 2 results and League Table.
May 22: MKAC Junior Men third in NJL Match 2 at Stantonbury.
Andy Whetstone breaks his Club M20 2000mS/c record with 6:10.7.
Kieran Mason is man-of-the-match with a 14.07m Shot Putt.
Complete Men's results from Stantonbury.
Junior Women's win for High Wycombe ahead of Belgrave.
Aylesbury's Lucy Hodgins is woman-of-the-match with a 1.65m High Jump.
Complete Women's results from Stantonbury.
May 21: Club M20 record in the 3000mS/c for Andy Whetstone as the Southern Men's League Team finish second at Plaistow.
MKAC Men's A Team results from Plaistow.
Other Division 1 results and League Table.
May 21: Men's B Team joint third at Abingdon.
MKAC Men's B Team results from Abingdon.
SML Division 3 West Results and League Table.
May 21: MKAC women, lacking any Under 15s, finish last in Southern Women's League match at Reading.
Shot & Discus Double for Emma Beales.
MKAC Women's results from Reading.
Ian Russell's report for the Citizen.

May 20: 15 MKAC runners complete the Blisworth Friday 5km Road Race.
Category wins for Keith Cook (M55) and Trudi Green (F40); second places for Neil Ovington (M40), Jim Miller (M55) and Di Farmer (F45); third palces for Deb Ovington (F40) and Val Russell (F55); Silver medals for both vets teams.
MKAC results from Blisworth.
Link to full results from Blisworth in pdf format.
May 20: Three Bucks Schools' Multievent Titles for MKAC athletes at Stantonbury.
Bucks Schools' Titles for Will Lambourne (Inter Boys Octathlon), Nicki McSweeney (Inter Girls Heptathlon) and Sophie Wilkins (Junior Girls Pentathlon).
Full Multievent results from Stantonbury.
May 19: Four MKAC Juniors named in the GB squad for the Loughborough International.
The MKAC athletes named are Craig Pickering (100m & 4x100m), Greg Rutherford (LJ), Kadi-Ann Thomas (100m & 4x100m) and Joey Duck (4x100m).
Link to the full Norwich Union GB Junior squad.
May 18: Loughborough Women's 100m 1 Kadi-Ann Thomas 11.98 (w+1.9).
May 18: AAA Qualifying time in the 3000m by Andy Whetstone at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
May 18: Bedford & County's Jim McMahon wins the Bedford 6; Michelle Lee wins the women's race.
Category wins for Michelle Lee (FS), Julie Dalzell (F35), Rosemary Muston (F55), Robby Taylor (M20), Michael Groom (M50), Keith Cook (M55) and Brian Daniells (M65); Second places for Ruth Fuller (F35), Trevor Hook (M45), Jim Miller (M55), Jim McKellar (M65) and Brian Gilks (M70); Third places for Anick Valapinee (F45)and Val Russell (F55).
Team win for the MKAC Women; the Veteran Women, Senior Men and Veteran Men are second.
Full results from Bedford and series standings.

May 15: Tom Nightingale wins the M17 800m at the Northants Championships; Club F40 1500m record for Trudi Green.
MKAC results from the Northants Championships.
May 14: New Clubhouse opens at Stantonbury - David Hemery, CBE and Dr Jim Marshall, OBE are the special guests at the grand opening.
Mick Bromilow; Jim Marshall; Joey Duck with her NYAL Record medal; Posing!

May 14: 54 County Titles and 10 Championship Best Performances at the Bucks Championships.
Sensational Long Jumping by Greg Rutherford with world class 7.99m(windy?) - full sequence: 7.99m (w?), pass, 7.80m (w+3.7), 7.51m (w+0.7), pass, pass.
Three titles each for Kieron McConnell, Andy Whetstone (+ the 5km Road Race), Nicola McSweeney and Sam Taylor-Outridge.
Two titles each for Emma Beales, Hannah Stares, Kadi-Ann Thomas, Emma Beardmore, Craig Pickering, Joey Duck, Tanya Taylor, Will Lambourne and Stuart Tait.
Championship Bests for Kadi-Ann, Rachel and Helen Gibbens, Craig, Andy, Greg, Kieron (2), Joey and and Sam.
Jackson Ryan - Track Referee; Rick Townsend - Chief Timekeeper; Jim Bennett.

MKAC results from Stantonbury with pictures by Richard Duck.
Link to full results from Stantonbury.
Ian Russell's report for the Citizen.
Andy Whetstone wins the MK 5km Road Race from Alex Bowden; Sarah Cox just edges Lara Bromilow in the women's race; Trevor Hook and Anick Valapinee take the vets prizes.
Picture at start; Another picture at start.

Full results from the 5km Road Race at Stantonbury.
May 14: Southland Conference Championships: Huntsville, Texas, USA: 800m heat 4 Phil Winfield 1:54.66; Final 8 Phil Winfield 1:54.65.
Link to full results from Huntsville.

May 11: Opening of the new track at St Mary's, Twickenham - Tanya Taylor excels.
1500m: 6 Tanya Taylor 4:46.3.
Link to full results from Twickenham.
May 11: Wootton's Michael Aldridge wins the Rugby 6; Huncote's Nicki Nealon wins the women's race.
Category wins for Michael Groom (M50), Brian Daniells (M65), Milford Callow (M70) and Rosemary Muston (F55); Second place for Brian Gilks (M70); Third places for Keith Cook (M55), Anick Valapinee (F45), Jim McKellar (M65) and Jo Millington-Wallace (F50).
Team win for the MKAC Women; the Veteran Women and Veteran Men are second.
Full results from Rugby.
May 10: MKAC to feature in Thursday's About Anglia Television regional programmes at 1.10pm and 6pm.
Possible interviews with Mike Leonard, Joey Duck, Craig Pickering, Chris Clarke and Mick Bromilow.
May 9: Athletics set to become Focus Sport in Milton Keynes, with the highest score in the consultation process.
Link to Focus Sport Summary Report and final consultation process - please feel free to comment on the proposals.

May 8: "Force Nails" wins Round Milton Keynes Relay.
Round Milton Keynes Relay results with pictures by Martin McPheat.
May 8: Youngsters struggle in tough NYAL Southern Premier League Match at Harrow.
Habee Folami is female track athlete of the match; Club F17 4x400m record in new event.
MKAC results from Harrow.
Link to full results from Harrow.
May 8: Hinckley Half Marathon : 1 Michelle Lee 78:37.
May 7: Men's A Team loses out in very close Southern Men's League Match at Peterborough.
Club M20 Steeplechase record for Gavin Wilcox.
MKAC A Team results from Peterborough.
Other Division 1 results and League Table.
May 7: Men's B Team loses out at Oxford.
M45 Club Triple Jump record for Andy Rutherford.
MKAC B Team results from Oxford.
Match 1 results for Division 3 West and League Table.

May 4: Veteran Men and Women both win the first Eastern Vets League Match at Peterborough.
Club 1500m records for Phil Jones (M50) and Richard Wittering (M60); F45 medley relay record smashed.
MKAC results from Peterborough.
May 4: Fast times at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
May 3: Leicester Coritanian, Mourmin Geele, wins the Silverstone 10k; Nikki Slater wins the women's race.
Category wins for Brian Daniells (M65), Milford Callow (M70) and Rosemary Muston (F55); Second place for Michelle Lee (FS); Third places for Imogen Thornburgh (FS), Michael Groom (M50), John Greenall (M65) and Brian Gilks (M70).
Team wins for the MKAC Women and Veteran Women; the Veteran Men are third.
Full results from Silverstone.
May 2: Herts Veterans' Champs, Stevenage: 100m/200m/800m/SP Di Farmer (F45) 16.2/32.1/2:55.4/5.47m; SP/DT/JT Sue Newberry (F45) 8.25m/24.13m/21.56m.
May 2: Five MKAC middle distance runners compete at the Millfield BMC Meeting.
MKAC results from Millfield.
Link to full results from Millfield.
May 2: Larry and Trudi Green close to the front at the Great Weston 5 mile race.
MKAC results from Great Weston.
Link to full results from Great Weston.

May 1: Three MKAC Veteran Teams compete in the Eastern Vets Relays at Hemingford Grey.
MKAC results from Hemingford Grey with pictures by Martin McPheat.
April 30 - 2 May: British Universities' Championships: Kadi-Ann Thomas wins the silver medal in the 100m.
Top eight places for Daniel Leonard (HJ), Andrew Bell (TJ) and Rachel Gibbens (100mH and PV).
MKAC results from Glasgow.
Link to full results from Glasgow.
April 30: MKAC finish third in a very close Southern Women's League match at Kingston.
MKAC results from Kingston.
SWL League Table after one match.
Ian Russell's report for the Citizen.

April 28: Ty Terrell Relays, Beaumont Texas, USA: 800m 3 Phil Winfield 1:57.88.
Link to full results from Beaumont, USA.
April 28: Among the entries for the British Universities' Championships in Glasgow from 30 April - 2 May: Andy Bell (TJ - Sat); Faith Cripps (HJ - Sat & SP - Mon); Chris Duck (110mH - Sun/Mon); Rachel Gibbens (100mH Sun/Mon & PV - Sat); Daniel Leonard (HJ - Sun/Mon); Michelle Jessop (400m - Sat/Sun/Mon); Matt Sigllechner (800m - Sat/Sun/Mon); Kadi-Ann Thomas (100m - Sat) - with apologies to any I've missed.
BUSA Programme and entries.
April 27: Club M17 400m record falls to Chris Clarke in 49.6; Phil Jones takes the Club M50 800m Record below 2:20 at Northampton.
MKAC results from Northampton.

April 24: Three Peaks Fell Race (Pen-y-Ghent, Whernside and Ingleborough): 92 Andy Sutton (MS) 4:11:00; 106 Dave Findel-Hawkins (M50) 4:14:39; 340 finished.
Link to full results from Horton-in-Ribblesdale.
April 24: Shakespeare Marathon, Stratford-upon-Avon: 147 John Skelton (M50) 3:39:57; 673 finished.
Link to full results from Stratford-upon-Avon.
April 24: MKAC youngsters fourth in opening EYAL fixture at Cambridge.
MKAC results from Cambridge.
Ian Russell's report for the Citizen.
April 24: Depleted MKAC Junior Men's Team finish second at Hayes.
Craig Pickering, with two sprint victories, is Man-of-the-Match.
MKAC results from Hayes.
Ian Russell's report for the Citizen.
April 23: Louisiana State University Meeting, Baton Rouge, USA: 800m 9 Phil Winfield 1:54:08.
Link to full results from Baton Rouge.
April 23: Loughborough Open Meeting: 400m Daniel Leonard 51.55 (pb).
April 23: MKAC Indoor Records and All-time rankings updated by Jim Lawrence.
MKAC rankings.

April 20: Michelle Lee selected to run for Great Britain in the Stockholm Marathon on 4 June.
April 20: Indoor Meeting at Brunel: mixed 100m 3 Kadi-Ann Thomas 12.01.
Link to full results from Brunel.
April 20: Another Club Javelin Record for Sam Taylor at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
April 20: Michelle Gander wins Open University Handicap 5km Race.
Martin McPheat and Linda Lytollis run the fastest times.
Results of the Open University Handicap 5km Race.

April 17: Ian Van Lokven and Anick Valapinee lead the MKAC charge in the London Marathon.
33 MKAC runners finish; Michelle Lee drops out at 21 miles, when in 14th place, after illness ruins her preparations.
MKAC results from the London Marathon - pictures by John Cripps.
Link to full results from the London Marathon.
April 16: More fast times and long throws at Bedford Open Meeting.
MKAC results from Bedford.
Ian Russell's report for the Citizen.

April 13: Fast 200m/400m in 22.1/50.5 by Chris Clarke at Northampton Open Meeting.
MKAC results from Northampton.

April 10: Imogen Thornburgh is the first briton in the Rotterdam Marathon, finishing 15th in the women's race in 2:51:19 to go second on the MKAC all-time rankings.
Rotterdam Marathon: 144 Andrew McNamara 2:45:01; 9193 finished.
Link to full results from Rotterdam.
April 10: Thirteen MKAC runners complete the Flitwick 10km Road Race; Neil Ovington is the second veteran.
MKAC results from Flitwick.
Link to full results from Flitwick.
Ian Russell's report for the Citizen.
April 10: Open Meeting, Hemel Hempstead: Hammer Iain Lawrence (M15) 26.70m.
April 10: Benson 10km Road Race: 4 Phil Jones (1st M40) 35:18 - last race before turning 50 on Wednesday; 398 finished.
Link to full results for the Benson 10km Road Race.
April 9: MKAC wins two National Awards (and a cheque for 3500) at the UK Athletics Awards Dinner.
Mick Bromilow accepts the Track & Field Club of the Year from David Moorcroft.
UK Athletics Track and Field Club of the Year: Citation.
Fi Han Bromilow accepts Mike Leonard's Performance Coach of the Year Award from Geoff Wightman.
UK Athletics Performance Coach of the Year: Citation. Picture of Mike Leonard.
Link to full list of UK Athletics Award winners.
Link to full list of UK Athletics Award Nominations.
Mick Bromilow's report for the Citizen.
April 9: MKAC Women second; Under 15 Girls seventh in the Alpha Trophy Meeting at Haringey.
Joey Duck runs World Youth qualifying time with 24.10 (w+1.9) in the 200m; Throws double for Emma Beales.
MKAC results from Haringey.
April 9: Eton Javelin Festival: Sam Taylor breaks his own M13 Club Record as six (out of seven) record personal bests.
MKAC results from Eton.
Ian Russell's report for the Citizen.

April 7: Second MKAC coach booked for the London Marathon - places available.

April 3: Belgrave win the Nike MK Men's relay just ahead of Newham & Essex Beagles, with Bedford & County third; Shaftesbury Barnet win the Women's race after close battle with Belgrave, while Winchester finish third.
Keith Cullen reduces his long stage record by 8 seconds to 23:16; Birhan Dagne runs the fastest women's time of 18:48.
MKAC women finish 13th and 25th with Imogen Thornburgh running the fastest time of 19:57.
MKAC men finish 31st and 49th with Ian Van Lokven (26:47) and Chris Hearn (18:58) running the fastest long and short stage times.
Results of the Nike MK Relays.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000