Links to MKAC news items......... Return to Tiger Web Home Page

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Winter 2005/6

April 2: Marshall Milton Keynes Athletic Club wins six awards for the South Region (Berks, Bucks, Hants and Oxon), plus three runners-up awards.
Fi Han and Mick Bromilow, Milford Callow, Brian Graves and David Millett attend the Awards Ceremony at Eton.
Winners:
Marshall Milton Keynes - Track & Field Club of the Year (500 bursary).
Marshall Milton Keynes - Club Innovation of the Year (500 bursary).
Mick Bromilow - Club Officer of the Year (50 bursary).
Mick Bromilow - Strategic Leader of the Year (50 bursary).
Paula Chammings - Volunteer Coordinator of the Year (50 bursary).
David Millett - Emerging Coach of the Year (50 bursary).
Runners up:
Brian Graves - Club Volunteer of the Year (Certificate).
Jim McKenna - Performance Coach of the Year (Certificate).
Stantonbury Stadium - Facility of the Year (Certificate).
April 1/2: Personal Bests galore and a Club F17 Javelin Record for Sadie Watts at Stantonbury.
Throws Results from Stantonbury.
Ian Russell's report for the Citizen.
April 1: Rice Bayou Classic, Houston, USA: 800m 14 Phil Winfield 1:56:26.
Link to full results from Houston.

March 26: Belgrave Harriers wins the men's race and Winchester take the women's title at the Nike MK (SEAA) Relays.
The Marshall Milton Keynes women just miss out on the medals in fourth place; Michelle Lee runs the third fastest leg..
Full results of the Nike MK Relays.
Ian Russell's report for the Citizen.
Barcelona Marathon 10km Race: 18 Neil Ovington (M40) 35:07; 204 Debra Ovington (8th FS) 44:07; 1656 finished.
Link to full results from the Barcelona Marathon 10k.
March 26: Sandy 10 mile road race: 24 Richard Wood (M40) 66:00; 69 Amanda Schofield (5th FS) 71:01; 419 finished.
Link to full results from Sandy.
March 25: Tanya Taylor (12th Inter Girls) and Charlie Gaspar (22nd Senior Girls) are the stars of the Bucks Teams at the English Schools Cross Country Championships at Mansfield.
Bucks Schools' results from Mansfield.
Link to full results from Mansfield.
March 25: Compton 20 mile Bare Bones Challenge: 166 Jim McKellar (M70) 3:51:19; 212 finished.
Compton Full Fat 40 mile Challenge: 24 Dave Findel-Hawkins (M50) 6:38:41; 99 finished.
Link to full results from Compton.

March 22: Chris Mahon wins the Open University Handicap 5 mile race.
Ian Pheasey and Jane Preen run the fastest times.
Full results of the Open University Handicap 5 mile race.
March 22: Commonwealth Games, Melbourne, Australia: Men's Long Jump Final 8 Greg Rutherford 7.85m - tore his hamstring on his third jump and took no further part.
March 22: Commonwealth Games, Melbourne, Australia: Men's 400mH Semi-Final 7 Matt Douglas 50.56 - faded in last 100m.
March 21: Commonwealth Games, Melbourne, Australia: Men's 400mH heat 3 Matt Douglas 50.71 - qualified (13th quickest) for the Semi Finals at 2am tomorrow.
Long Jump Qualifying Pool B: 3 Greg Rutherford 7.83 (w+2.2) - Qualified for the final (with the fifth longest jump) at 8.48am tomorrow.
Link to full results from Melbourne.
March 20: World Masters Indoor Championships, Linz, Austria: F45 1500m 13 Di Farmer 5:47.52; 4x200m 1 GB (inc Sue Newberry) 1:51.49; M45 4x200m 2 GB (inc Brian Slaughter) 1:37.70.
Ian Russell's report for the Citizen.

March 19: World Masters Indoor Championships, Linz, Austria: F45 400m heat 3 Sue Newberry 65.37 (Club F45 Record).
March 19: Bath Half Marathon: Andy Stiles 1:27:35.
March 19: Ashby 20: 40 Imogen Thornburgh (3rd FS) 2:11:49; 63 Ian Lamb (M40) 2:16:36; 294 Nigel Farmer (M40) 2:47:39; 614 finished.
Link to full results from the Ashby 20 mile road race.
March 19: Silverstone Half Marathon: Kim McBride is fifth in the women's race and Deborah Hindmarch is first F50.
Marshall Milton Keynes results from the Silverstone Half Marathon.
Link to full results from the Silverstone Half Marathon.
March 18: Hammer Circle competition at Stantonbury: Glenn Kerr just misses the Stadium record.
Marshall Milton Keynes results from Stantonbury.
March 18: Louisiana Classics Outdoor Meeting, Lafayette, USA: 800m/1500m 8/2 Phil Winfield 1:58.60/3:58.8.
Link to full results from Lafayette.
March 18: World Masters Indoor Championships, Linz, Austria: M45 60m heat 8 Brian Slaughter 8.40; F45 60m heat 5 Jan Hardcastle 9.03.

March 16: Marshall Milton Keynes Athletic Club wins ten of the Sport MK 2005 Achievement in Sport Awards.
Greg Rutherford has been nominated for Sports Personality of the Year to be voted for by Citizen Readers
The presentations are to be held at Shenley Leisure Centre on Tuesday 25 April 2006.
Winners:
Marshall Milton Keynes - Club of the Year.
Marshall Milton Keynes Vets - Team of the Year.
Chris Clarke - Under 18 Sportsman of the Year.
Joey Duck - Under 18 Sportswoman of the Year.
Craig Pickering - Senior Sportsman of the Year.
Kadi-Ann Thomas - Senior Sportswoman of the Year.
Phil Jones - Over 50 Sportsman of the Year.
Lucie Prosser - Disability Sportswoman of the Year.
Jim McKenna - Coach of the Year.
Jim Bennett - For Services to Sport.
March 16: World Masters Indoor Championships, Linz, Austria: F35 Pentathlon 4 Catherine Goddard (60mH 9.66; LJ 4.99m; SP 9.84m; HJ 1.54m; 800m 2:42.32) 3311 points (Club Vets Record).
F45 200m Semi-final 5 Sue Newberry 29.36; F45 800m heat 7 Di Farmer 2:48.46.
M45 Pentathlon: 8 Brian Slaughter (60mH 10.61; LJ 5.38m; SP 10.59m; HJ 1.54m; 1000m 3:08.11) 3269 points.
March 15: World Masters Indoor Championships, Linz, Austria: F45 200m heat 3 Sue Newberry 29.00 (q); Long Jump 11 Jan Hardcastle 4.41m (Club F45 Record).
Link to full results from Austria.

March 12: Marie Curie Daffodil 10k Race, Northampton: 159 Ian Pearson 49:35; 160 Diane Gill (F35) 49:36; 1013 finished.
15 mile Race: 87 Tony Byrne 1:59:48; 399 finished.
Link to full results from Northampton.
March 12: Mwamiki Muriithi breaks the Nike MK Half Marathon record with 67:30; Ogla Kimayo breaks the women's record with 77:46.
Alex Bowden and Andy Whetstone finish fourth and fifth in the men's race; Jane Preen is third in the women's race.
Category wins for Jane Preen (F35), Brian Daniells (M60) and John Greenall (M70).
Full results from the Nike MK Half Marathon.
March 12: Duchy Marathon 20 mile race: 134 Jacquie Maycock 3:26:49; 168 finished.
Link to full results from Cornwall.
Ian Russell's report for the Citizen.
March 11: Twenty one Marshall Milton Keynes runners compete in the Inter Counties Cross Country at Nottingham.
Tanya Taylor (F17) is 22nd; Charlie Gaspar (F20) is 31st; Andy Whetstone (MS - 4k) is 35th and Melanie Wood (F13) is 48th.
Buckinghamshire results from Nottingham.
Link to the full individual results from Nottingham.
Link to the team results from Nottingham.
Ian Russell's report for the Citizen.

March 9: Telstra International Meeting, Melbourne, Australia: Long Jump 2 Greg Rutherford 8.06m (1cm behind the winner).
Quote from the meeting report: "AIS jumper, Tim Parravicini returned to his eight metre form of last season with an 8.07m leap and win in the men`s long jump. Parravicini recorded his best of 8.18m in February 2005, but this best form had deserted him this season until tonight, when he defeated England`s 8.14m jumper, Greg Rutherford in the last round, just sneaking past Rutherford`s 8.06m."
Link to full results from Melbourne.
Ian Russell's report for the Citizen.
March 8: Ampthill/North Herts Team wins Les Irvine Memorial Road Relay at the Open University.
Tim Harris and Jo Benham run the fastest times.
Full results of the Open University Relay.
Individual results from the Open University Relay.
All-time results of the Open University Relay for men under six minutes and women under eight minutes.
March 6: Marshall Milton Keynes Athletic Club wins six awards for the South Region (Berks, Bucks, Hants and Oxon), plus three runners-up awards.
The presentations are to be held at Eton on 2 April 2006 - Winners will go forward to the UKA National Awards in November.
Winners:
Marshall Milton Keynes - Track & Field Club of the Year (500 bursary).
Marshall Milton Keynes - Club Innovation of the Year (500 bursary).
Mick Bromilow - Club Officer of the Year (50 bursary).
Mick Bromilow - Strategic Leader of the Year (50 bursary).
Paula Chammings - Volunteer Coordinator of the Year (50 bursary).
David Millett - Emerging Coach of the Year (50 bursary).
Runners up:
Brian Graves - Club Volunteer of the Year (Certificate).
Jim McKenna - Performance Coach of the Year (Certificate).
Stantonbury Stadium - Facility of the Year (Certificate).

March 5: Wellingborough Multi-terrain: Wins for Tanya Taylor (5k), Lido Medori (10k) and Kim McBride (15k) - Marshall Milton Keynes wins overall on the day.
5k: 2 Tanya Taylor (F17 1st FS) 19:06; 82 finished.
10k: 1 Lido Medori (5th overall) 37:43; 5 Sean O'Sullivan 40:18; 18 Neil Taylor 43:03; 99 finished.
15k: 5 Ian Clayton (3rd overall) 56:37; 12 Ian Pheasey 60:15; 17 Kim McBride (1st FS) 61:54; 33 Steve Rice 67:29; 129 finished.
Link to full results from Wellingborough.
March 5: British Masters Cross Country Championships, Bournemouth: M70: 8 Milford Callow 31:13.
Link to full results from Bournemouth.
March 5: Berkhamsted Half Marathon: 66 Tom McConnell 88:46; 847 finished.
Link to full results from Berkhamsted.
March 4/5: British Masters Indoor Championships: Golds for Phil Jones (M50 3000m) and Catherine Goddard (F35 60m Hurdles and Shot); Silver for Jan Hardcastle (F45 Long Jump), Andy Smith (M45 60m) and Brian Slaughter (M45 Pentathlon); Bronze for Brian Slaughter (M45 Pole Vault).
Marshall Milton Keynes results from Cardiff.
Link to full results from Cardiff.
March 4/5: Joey Duck wins AAA Under 20 Indoor 200m title and breaks the Club U20 Record.
Marshall Milton Keynes results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
Brian Graves's report for the Citizen.

March 3: NCAA Indoor Qualifying Meeting, Baton Rouge, USA: 800m 1 Phil Winfield 1:56.14 (Club Record).
Link to full results from Baton Rouge.
March 3: Telstra Meeting, Brisbane, Australia: 400mH 5 Matt Douglas (Second claim) 51.78.
Link to full results from Brisbane.
March 3: Four MKAC Veteran Men in the UK Top 3 veteran Rankings for 2005.
MKAC Performances in the UK Veteran Rankings for 2005.

February 26: British Universities Indoor Championships, Sheffield: Gold for Craig Pickering; Silvers for Kadi-Ann Thomas and Rachel Gibbens
Marshall Milton Keynes results from Sheffield.
Link to full results from Sheffield.
February 26: Roding Valley Half Marathon and a bit(13.62 miles!): 39 Ian Lamb (M45) 88:19; 87 Dave Findel-Hawkins 95:37; 642 finished.
Link to full pdf results from Woodford Green.
February 26: Tunbridge Wells Half Marathon: 122 Tom McConnell (M40) 92:35; 1089 finished.
Link to full results from Tunbridge Wells.
February 26: Bury 20 mile Road Race: 82 Alec Walliker (M50) 2:34:17; 199 Jane Goodey (F50) 2:57:18; 261 Colin Burnett (M50) 3:11:21; 368 finished.
Link to full results from Bury St Edmunds.
February 25/26: Sam Bradley Breaks Club Indoor 800m Record at the Birmingham Indoor Games.
M20: 60m heat/semi Idris Ojurie (2nd claim) 7.19/7.13; 400m heat 4 Darren Braybrook 56.44; 800m heat 3 Sam Bradley (M20) 1:56.32 (Club Record); F17 60/200m heats 2/1 Habee Folami 7.80/25.16.
Link to full results from the NIA, Birmingham.
February 25: Manx Open 20km Walk, Isle of Man: 9 Bob Austin 2:16:38.
Link to full results from Douglas.
February 25: 22 Marshall Milton Keynes AC runners finish in the National Cross Country Championships.
Top 50 finishers: 26 Andy Whetstone (M20); 42 Tanya Taylor (F17); 47 Lauren Licietis (F20); 50 Freya Giddins (F15).
Marshall Milton Keynes results from Parliament Hill Fields.
Link to full results from Parliament Hill Fields.
Ian Russell's report for the Citizen.

February 22: Ian Pearson wins the Open University Handicap 5km race.
Kevin Farmer and Debs Ovington run the fastest times.
Full results of the Open University Handicap 5km race.

February 19: Hardwick Cross Country: 14 Lido Medori (M40) 39:17; 136 Brian Gilks (M70) 61:38; 150 finished.
Link to full results from Hardwick.
February 19: Imogen Thornburgh is second woman home in the Bramley 20 mile road race.
Bramley 10 mile road race: 119 Ian Lamb (M40) 73:03; 378 Milford Callow (M70) 92:24; 484 finished.
Bramley 20 mile road race: 43 Imogen Thornburgh (2nd FS) 2:08:42; 158 John Skelton (M50) 2:25:01; 640 finished.
Link to full results from Bramley.
February 19: Sussex Beacon Half Marathon: 110 Tom McConnell 88:08; 3122 finished.
Link to full results from Brighton.
Ian Russell's report for the Citizen.
February 19: Michelle Lee wins the women's race, finishing seventh overall, in the Woburn 10km Road Race.
Category wins for Ivars Licietis (M50), Julie Dalzell (F35) and Rosemary Muston (F55).
Marshall Milton Keynes AC results from Woburn.
Link to full results from Woburn.
February 19: Good results at the Midlands Open Meeting in Birmingham.
Marshall Milton Keynes AC results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
February 18/19: Scottish Masters Championships, Glasgow: Four golds and two bronze medals for Marshall Milton Keynes athletes.
F45 60m/LJ 3/1 Jan Hardcastle 8.86/4.16m; F35 60mH/HJ/SP 1/1/1 Catherine Goddard 9.58/1.55m/10.31m
M45 Heptathlon 3 Brian Slaughter (60m 8.28; PV 3.20m; SP 10.06m; LJ 5.23m; 60mH 10.33; HJ 1.45m; 1000m 3:10.51) 4365 points.
Link to full pdf results from Glasgow.
February 18: Twenty four MKAC Performances Top the South Region U13, U15, U17, U20 Rankings for 2005.
MKAC Top 10 Performances in the South Region U13, U15, U17 and U20 Rankings for 2005.
February 18: University of Wales Grand prix Cardiff: 60m heat/B Final 4/2 David Maris 7.63/7.61.
Link to full results from Cardiff.
February 18: Norwich Union Grand Prix, Birmingham: Chris Clarke sets England best for M17 Indoor 200m.
Men's 60m heat =7 Craig Pickering 6.81.
M17 200m 1 Chris Clarke 21.54 (England M17 Best, UK All-time 2nd); F17 200m 5 Habee Folami 25.24.
Link to story on Chris Clarke's run.
Link to full results from Birmingham.
Ian Russell's report for the Citizen.

February 17/18: Southland Conference Indoor Championships, Houston, USA: Friday 800m/Mile 8/5 Phil Winfield 1:56:70/4:21.21(qualified for both Finals).
Saturday 800m/Mile Finals 8/10 Phil Winfield 1:58.12/4:34.92; Distance Medley Relay (1200m, 400m, 800m(Phil), 1500m) 1 McNeese University 10:13.31.
Link to full results from Houston.
February 17: Six MKAC Veteran Women in the UK Top 3 veteran Rankings for 2005.
Catherine Goddard (F35) tops the rankings in three events.
MKAC Performances in the UK Veteran Rankings for 2005.

February 15: Balancing Blues 5k, Bedford: 10 Ian Pheasey 18:05; 93 Jo Millington-Wallace (1st F55 - 47th overall in the series and 1st F55) 27:58; 106 finished.
Link to full results from Bedford.
February 14: RAF Invitational Indoor Meeting, NIA, Birmingham: 60mH/HJ/LJ Jenny Truelove 9.76/1.50m/5.00m; PV Rachel Gibbens 3.80m.
Link to full pdf results from Birmingham.

February 12: Stamford 30km Road Race: 333 Nigel farmer (M40) 2:37:46; 374 Tony Byrne (M45) 2:41:29; 563 finished.
Link to full results from Stamford.
February 12: Paula's Number Twos wins the North Buck Way Relay, celebrating Sam's 70th Birthday.
North Bucks Way Relay results.
February 11/12: AAA Senior Indoor Championships (and World Indoor Trials): Craig Pickering (60m) and Kadi-Ann Thomas (200m) make the finals on the track; Rachel Gibbens (PV) just misses a medal; Joey Duck runs 24.41 for 200m only to be disqualified for putting a foot out of her lane; Club Record for Andy Whetstone (1500m); Greg Rutherford does not start in the Long Jump.
Marshall Milton Keynes results from Sheffield.
Link to full results from Sheffield.
February 11: Marshall Milton Keynes wins the Chiltern League Overall, Overall Male and Overall Female Trophies; Category wins for the Junior Men, Under 15 Boys and Under 13 Girls; The Senior Women and Under 15 Girls are pipped at the post.
Individual League Medals: Silver for Gavin Wilcox (M20) and Eliot Winter (M13); Bronze for Sam Winters (M13).
On the day, Marshall Milton Keynes is second to Vale of Aylesbury at the final Chiltern League Match at Wing.
Individual win for Imogen Thornburgh (FS); Melanie Wood (F13), Sophie Wilkins (F15), Charlie Gaspar and Eliot Winter (M15) all finish third; Chris Hearn leads the Senior Men home in seventh place.
Marshall Milton Keynes results from Wing - with pictures of the Senior races by Martin McPheat.
A record 182 Marshall Milton Keynes athletes (101 male and 81 female) compete in at least one Chiltern league match.
Final Marshall Milton Keynes Chilton League Rankings.
Link to full results from Wing.
Ian Russell's report for the Citizen.

February 5: Neukirchener U23 Cross Country, Germany: 31 Andy Whetstone 28:59; 58 finished - SEAA Team third behind England and Germany.
Link to full results from Neukirchener. Team results from Neukirchener.
February 5: Watford Half Marathon 42 Imogen Thornburgh (3rd FS) 80:50; 163 Les Turton (M40) 88:55; 806 Tony Byrne (M40) 1:45:38; 1929 finished.
Link to full results from Watford.
February 5: Charnwood Hills Race: 10 D Bailey(?) 1:30:58; 143 Steve Rice (19th M45) 1:56:11; 278 Colin Burnett (16th M55) 2:13:44; 281 Jane Goodey (5th F50) 2:14:42; 365 finished.
Link to full results from Charnwood.
February 5: Sutton Open Meeting, Carshalton: 60m/60mH Catherine Goddard 8.7/9.6.
February 5: Scottish Indoor Championships: F17 200m heat/semi 1/3 Katryna Hardcastle 27.38/27.69; 60m heat/semi 2/5 Katryna Hardcastle 8.31/8.21.
Link to pdf results from Glasgow.
February 5: Indoor International, Cardiff: Pole Vault 2 Rachel Gibbens 3.60m; U20 60m/200m 1/1 Joey Duck 7.82/24.90 (Club F20 Record); U20 400m 1 Chris Clarke 49.10 (8th on the UK U17 All-time Rankings); U20 Men 4x200m 1 England (Pierre, Clarke, Phiri, Atkinson) 1:29.74; U20 Women 4x200m 1 England (Hohn, Flowers, Adams, Duck) 1:41.10.
Link to full pdf results for Cardiff.
February 4: Indoor Meeting, Bergen, Norway: Long Jump 1 Greg Rutherford 7.82m (UK Age 19 best, =4th on the UK Under 23 and =10th on the UK Senior Men's All-time Rankings); 2 Nathan Morgan 7.80m.
February 4: Indoor Meeting, Eton: 60mH Jenny Truelove 9.71 (and 9.76).
February 4: Indoor Meeting, Houston, USA: 800m/Mile 13/8 Phil Winfield 1:57:75/4:20.82 (Club Record).
Link to full results from Houston.
February 4: Inter-City Indoor Match, Cardiff: Pole Vault 1 Rachel Gibbens 3.80m.
Link to full pdf results from Cardiff.
February 4: British Universities Cross Country Championships, Stirling University.
Men's Long Race 152 Robby Taylor (UWIC) 39:59; 220 finished.
Women's Long Race 106 Lauren Licietis (Loughborough) 25:55; 213 finished.
Link to full pdf results from Stirling.
February 4: Six Golds, a Silver and two Bronze Medals at the Buckingshamshire Schools' Cross Championships at Stowe.
Gold for Eliot Winter (IB), Sam Winters (JB), Danny Murphy (Yr7B), Charlie Gaspar (SG), Sophie Wilkins (IG) and Melanie Wood (Yr7G); Silver for Tom Comerford (SB); Bronze for Lucy Millett (JG) and Zoe Rogers (Yr7G).
Link to the MKAC results from Stowe.
Link to the full results from Stowe.
Ian Russell's report for the Citizen.

February 1: Final MKAC 2005 Road Race Rankings updated by Brian Graves.
Link to the MKAC statistics pages.
January 31: International Meeting, Vienna: 60m 3 Craig Pickering 6.79 (and 6.85).

January 29: Blisworth Serious 7 Cross Country: 20 Chris Mahon (3rd M40) 56:34; 45 Rachael Young (2nd FS) 68:40; 46 Leah Williams (3rd FS) 68:42; 58 Jeff Lewis (8th M50) 84:37; 58 finished.
Link to full pdf results from Blisworth.
January 29: North of England Indoor Championships: 60m heats 2 Chris Duck 23.54; Semi 4 Chris Duck 23.53; 60mH Final 5 Chris Duck 8.81.
Link to full pdf results from Sheffield.
January 29: International Meeting, Bratislava: 60m 2 Craig Pickering 6.80 (and 6.80); 3 Kadi-Ann Thomas 7.67 (and 7.69).
January 28: Only six Marshall Milton Keynes Athletes make the long trip to Devon for the SEAA Cross Country Championships.
Top 20 places for Melanie Wood, Sophie Wilkins and Tanya Taylor.
Marshall Milton Keynes results from Bicton.
Link to full results from Bicton.
Ian Russell's report for the Citizen.

January 27: International Meeting, Budapest: 60m 4 Kadi-Ann Thomas 7.65 (and 7.75).
Link to English results from Budapest.
January 26: Canberra, Australia: 400mH 3 Matt Douglas (Second Claim) 51.01.
January 25: Balancing Blues 5k, Bedford: 66 Sarah Richardson 23:39; 99 Jo Millington-Wallace (1st F55) 27:27; 110 finished.
Link to full results from Bedford.
January 25: Norman Green wins the Open University Handicap 5 mile race.
Kevin Farmer and Rosemary Muston run the fastest times. John Greenall claims the M70 Course Record.
Full results of the Open University Handicap 5 mile race.

January 22: Wellingborough Multi-terrain 5k: 7 Tanya Taylor 19:40; 100 finished.
10k: 4 Lido Medori 37:21; 30 Neil Taylor 44:24; 179 finished.
15k: 4 Ian Clayton 58:57; 10 Kim McBride (1st FS) 63:10; 89 finished.
Link to full results from Wellingborough.
Ian Russell's report for the Citizen.
January 22: St Albans 10 Mile Race: 48 Richard Harrison (M40) 64:52; 86 Dave Findel-Hawkins (M50) 68:16; 470 finished.
Link to full results from St Albans.
January 22: Folksworth 15 mile Race: 72 John Skelton (M50) 1:43:38; 180 Ruth Fuller (F35) 1:54:52; 193 Eddie Hill (M55) 1:56:15; 267 Debbie Hindmarch (F50) 2:05:51; 442 finished.
Link to full results from Folksworth, near Peterborough.
January 22: Eastern Vets Cross Country Champs, Cambridge: 49 Jim McKellar (5th M65) 39:05; 55 finished. M70+ 3 Milford Callow (M70) 20:18; 6 Brian Gilks (M70) 20:56; 9 finished.
January 21/22: Silver Medals for Joey Duck (F20 60m) and Katryna Hardcastle (F17 Long Jump), with Bronze for Habee Folami (F17 60m); Club Records for Craig Pickering (MS 60m in 6.71), Chloe Whalley (F17 60mH in 9.57) and Vicky Fallow (F17 TJ in 8.60m) at the SEAA Indoor Championships at Brunel.
Full Marshall Milton Keynes results from Brunel.
Link to full pdf results from Brunel.
January 21: Northants Schools' Cross Country Champs: Inter Boys 7 Matt Willmott 22:44.
January 21: New Pole Vault Record for Rachel Gibbens.
Cardiff Open Meeting, UWIC: Pole Vault 1 Rachel Gibbens 3.85m (7th on the UK Under 23 and =13th on the UK Senior Women's All-time Rankings).
Link to full results from Cardiff.
Ian Russell's report for the Citizen.

January 15: Wendover Woods Hill Race: 8 Lido Medori 32:52; 268 finished.
Link to full results from Wendover.
January 15: Inter-University Indoor Match, Cardiff: 60m 2 Craig Pickering 6.85 (and 6.9 hand-timed); David Maris 7.60 (pb); 200m David Maris 24.31 (pb); Women's Pole Vault 1 Rachel Gibbens 3.70m.
Link to full results from UWIC.
January 15: Brunel Indoor Sprint Grand Prix: 60m: Idris Ojuriye (HHH, Second claim) 7.10 (and 7.15); Natalie Jowett (FS) 7.78 (and 7.79); Habee Folami (F17) 7.82.
Link to partial results from Brunel.
January 14/15: AAA Senior Men's Indoor Heptathlon Championships, Sheffield: 9 Daniel Leonard (60m 7.36; LJ 6.45m (pb); SP 9.85m; HJ 1.97m; 60mH 8.93; PV 3.83m (pb); 1000m 2:51.14 (pb)) 4783 points.
Link to full results from Sheffield.
January 14: Northants Cross Country Championships, Kettering: Gold for Imogen Thornburgh, Silver for Matt Willmott and Bronze for Carly Scott.
Senior Women: 1 Imogen Thornburgh 19:31; 3 Carly Scott 20:01; Under 17 Men: 2 Matt Willmott 22:53.
Link to full results from Kettering.

January 10: Sixteen MKAC athletes in the UK Top 50 Senior Rankings.
Two podium places for Sam Taylor in the Under 13 Boys Rankings.
MKAC Performances in the UK Top 50 Senior and Top 20 Junior/U17/U15/U13 Rankings.

January 8: Bath Indoor Meeting: 60m 2 Craig Pickering 6.74 (Club Record) (and 6.77); 100m 2 Craig Pickering 10.47 (Club Record and UK all-time 4th - and 10.52); Women's 60m Joey Duck (F20) 7.81 (and 7.86); 100m =1 Joey Duck 12.21.
January 8: Eton Open Meeting 60m 1 Natalie Jowett (FS) 7.78 (and 7.82); 2 Habee Folami (F17) 7.81 (and 7.82); Katryna Hardcastle (F17) 8.28; Jan Hardcastle (F45) 9.09.
January 8: SEAA Indoor Pentathlon Champs, Sutton: 5 Daniel Leonard (60m 7.30(pb); LJ 6.10m; 60mH 8.83; SP 10.29m (pb); HJ 2.01m) 3487.
January 7: Cardiff Indoor Meeting: Pole Vault 1 Rachel Gibbens 3.70m.
Ian Russell's report for the Citizen.
January 7: Marshall Milton Keynes is second to Bedford & County at the fourth Chiltern League Match at Stowe - dropouts in the Senior Men's race don't help!
Marshall Milton Keynes is first club, first female and first male club overall after four matches.
Andy Whetstone leads the men's team home in third place while Imogen Thornburgh is first scorer in the Women's race, finishing second.
Team wins for the Junior Men, Under 15 Boys and Senior Women; second places for the Under 17/20 Women Under 15 Girls, Under 13 Girls and Under 11 Girls; third places for the Under 13 Boys and Under 11 Boys.
Individual second places for Imogen Thornburgh (FS) and Charlie Gaspar (F17/20); Andy Whetstone (MS) and Tanya Taylor (F17/20) finish third.
Marshall Milton Keynes results from Stowe, with some pictures by Martin McPheat.
Marshall Milton Keynes Chilton League Rankings after four matches.
Link to full results from Stowe.
Ian Russell's report for the Citizen.

January 4 2006: Balancing Blues 5km Race: 45 Di Baldwin (1st F45) 22:19; 83 Jo Millington-Wallace (F50) 27:24; 102 finished.
Link to full results from Bedford.

December 31: Club La Santa 5km Road Race: 2 Matt Willmott (M17) 16:52.

December 27: Buntingford 10 mile Race: 21 Max Bardwell (MS) 62:01; 435 finished.
Link to full results from Buntingford.
December 26: Aylesbury Boxing Day 5km Race: 71 Abi Gooch (FS) 22:40; 119 finished.
Link to full results from Aylesbury.

December 24: Club La Santa 5km Road Race: 2 Matt Willmott (M17) 17:02.

December 22: Dave Storer and Gill McMorrow in the Watchless Wolverton 5; Mark Wall is the first walker; Malcolm Down and Lauren Licietis run the fastest times.
Full results of the Watchless Wolverton 5.

December 18: Six runners complete the Wendover Woods Hill Race.
MKAC results from Wendover.
Link to full results from Wendover in pdf format.
December 17: Milton Keynes wins seven team titles and five individual titles at the Bucks Cross Country Championships.
Team wins for the Senior Men, Veteran Men, Junior Men, Under 17 Men, Under 17/20 Women, Under 15 Girls and Under 13 Girls; second places for the Under 15 Boys, Senior Women, Under 13 Girls and Under 11 Girls; fourth place for the Under 13 Boys.
Individual wins for Keith Cook (M60), Scott Goodwin (M20), Charlie Gaspar (F20), Tanya Taylor (F17) and Freya Giddins (F15); second places for Andy Whetstone (MS), Kim McBride (FS), Di Baldwin (F45), Lauren Licietis (F20), Lucy Millett (F15) and Melanie Wood (F13); third places for Milford Callow (M60), Dave Findel-Hawkins (M50), Kevin Farmer (M40), Robby Taylor (M20), Eliot Winter (M15) and Harriet Giddins (F15).
MKAC results from Stowe, with pictures of the senior races by Mick Bromilow.
Link to full results from Stowe.
Ian Russell's report for the Citizen.

December 14: Habee Folami is awarded a Spar Sprints Scholarship.
Link to the full story on the UKA website.
December 14: Robin Roy wins the Open University Handicap 7 mile race.
Stewart Fraser and Debra Ovington run the fastest times.
Inaugural M75 record for Ray Thomas.
Full results of the Open University Handicap 7 mile race.
December 14: Five MKAC athletes to the fore in the Milton Keynes Secondary Schools' Cross Country Championships.
Wins for Zoe Rogers (Junior Girls), Lucy Millett (Inter Girls), Freya Giddins (Senior Girls), Sam Winters (Inter Boys) and Eliot Winter (Senior Boys).
Link to full results from Campbell Park.

December 11: Milton Keynes Team is 32nd in the Calderdale Way Relay.
Calderdale Way Relay: 32 MKAC (Kevin Farmer/Andy Sutton 79:26; Jim Miller/Les Turton 74:44; Alec Walliker/Steve Rice 51:04; Chris Mahon/Dave Findel Hawkins 85:38; Alasdair Gibson/Robbie MacPherson 69:13; Richard Pownall/Martin McPheat 84:01) 7:24:06; 98 teams finished.
Link to full results from the Calderdale Way Relay.
Link to pictures of the Calderdale Way Relay taken by Andy Sutton.
December 11: Imogen Thornburgh is third woman in the Bedford Half Marathon; Brian Daniells (M65) wins his age category.
MKAC results from Wootton.
Link to full results from Wootton in pdf format.
December 11: Fastest time for 10 years for Phil Jones in the Bicester 10k.
Andy Reading Memorial 10k, Bicester: 7 Phil Jones (2nd M50) 34:14; 416 finished.
Link to full results from Bicester.
December 10: Kettering Charity Cup: U11 Girls: 3 Alex Tomkins 8:47; U13 Girls: 12 Lauren Wood 14:00; U13 Boys: 5 Matthew Malcolm 12:26; Senior Women: Barbara Sigllechner (1st F50) 26:37.
December 10: Thirteen MKAC runners compete for depleted County Teams at the South of England Inter-County Cross Country at RAF Barnham.
Buckinghamshire results from RAF Barnham.
Link to full results from RAF Barnham.
December 10: Will Lambourne wins Schools' International indoor pentathlon in Glasgow to go sixth on the UK all-time rankings.
Schools' Indoor International U17 Boys Pentathlon: 1 Will Lambourne (60mH 8.54(pb); SP 12.12m; 200m 23.43(pb); LJ 6.46m(pb); 800m 2:03.81(pb)) 3601(pb).
Link to full results from Glasgow in pdf format.
Ian Russell's report for the Citizen.

December 8: Two MKAC Under 15 Girls in the UK Top 20 Rankings.
MKAC Performances in the UK Top 20 Rankings.

December 4: Kim McBride is the first woman home in the Grim Challenge at Aldershot.
Grim Challenge, Aldershot: 47 Kim McBride (1st FS) 60:25; 388 Julie Dalzell (F35) 71:57; 731 Sarah Cox 78:07; 1854 finished - Team fourth.
Link to full results from the Grim Challenge.
December 4: Ruth Fuller finishes third in the Luton Marathon as three MKAC women gain personal bests - Three MKAC teams complete the marathon relay.
MKAC results from Luton.
Link to full marathon results from Luton.
December 4: Nene Valley 10: 5 Phil Jones (1st M50) 57:29; 137 Ian Pearson (M40) 76:11; 167 Diane Gill (F40) 79:06; 280 finished.
Link to full results from Peterborough.
December 4: Indoor Open Meeting at Eton: 60mH Chloe Whalley 9.76 (pb).
Full results from Eton may appear here eventually.
December 3: Sophie Wilkins, representing Thornton College at the English Schools' Cross Country Cup Final, finishes eighth in the Intermediate Girls Race.
Link to full ESAA XC Cup results from Leeds.
December 3: Milton Keynes wins third Chiltern League Match at Stockwood Park, Luton.
MKAC is first overall, first female and second male club, and in the same overall positions after three matches.
Andy Whetstone leads the men's team home in fifth place while Imogen Thornburgh is first scorer in the Women's race, finishing third.
Team wins for the Junior Men, Senior Women, Under 17/20 Women and Under 15 Girls; second places for the Under 15 Boys, Veteran Women, Under 13 Girls and Under 11 Girls; third place for the Senior Men.
Individual third places for Imogen Thornburgh and Charlie Gaspar.
MKAC results from Luton.
MKAC Chiltern League rankings after three matches.
Link to full results from Luton.
Ian Russell's report for the Citizen.

November 30: Liz Butler wins the Open University Handicap 5 mile race.
Malcolm Down and Debra Ovington run the fastest times.
Full results of the Open University Handicap 5 mile race.
November 30: Club to change its name to Marshall Milton Keynes AC on 1 January 2006.
Press release on the name change.
November 28: Ron Pickering Memorial Fund applications deadline is 30 November.
Link to Ron Pickering website.

November 26: Six Milton Keynes runners compete in the European Trials at Liverpool.
MKAC results from Liverpool.
Link to full results from Liverpool.
November 26: Mathew Almond is the surprise winner of the Wolverton 5 as the first four go off course; Shaftesbury's Kerry MacKay wins the Women's race.
MKAC teams win the Women's race and the Veteran Men's race - Bedford & County's Men take the Senior Men's Team awards.
Chris Hearn is the first MKAC runner home in 11th place; Kim McBride is second in the Women's race.
Category wins for David Newens (M60), Julie Dalzell (F35) and Rosemary Muston (F55); Second places for Phil Jones (M50), Jim Docherty (M45), Keith Cook (M60), Kim McBride (FS), Deb Ovington (F35) and Di Farmer (F45); Third places for Brian Daniells (M60), Ruth Fuller (F35) and Di Baldwin (F45).
Complete results from the Wolverton 5 at Willen Lake.
Ian Russell's report for the Citizen.

November 23: Henlow 10: 22 Martin McPheat (7th M40)62:10; 262 finished.
Link to full results from RAF Henlow.
November 22: Craig Pickering is one of 83 athletes on the World Class Development programme.
Link to full story on the UK Athletics website.

November 20: Herberts Hole Cross Country Challenge (10km): 33 Phil Feist (M40) 45:07; 218 finished.
Link to full results from Chesham.
November 20: Riverside Half Marathon: 95 Jim Miller (M50) 90:13; 639 Ronny Flynn (F45) 1:56:24; 890 finished.
Link to full results from St Neots.
November 20: Bishops Stortford 10 mile race (inc BMAF Championships): 23 Phil Jones (3rd M50) 57:55.
Link to full results from Bishops Stortford.
Ian Russell's report for the Citizen.

November 18: Greg Rutherford is one of 38 athletes on the World Class Performance programme.
Link to full story on the UK Athletics website.
November 16: Six MKAC Under 17 Men/Women in the UK Top 20 Rankings.
MKAC Performances in the UK Top 20 Rankings.
November 16: Stevenage 5km Road Race: 9 Ian Pheasey 16:52; 204 finished.
Link to full results from Stevenage.

November 13: Stowmarket Scenic 7: 12 Larry Green (5th M40) 42:28; 61 Trudi Green (1st F40) 48:02; 328 finished.
Link to full results from Stowmarket.
November 13: Roaches Fell Race, Meerbrook, near Leek: 37 Andy Sutton 2:37:54; 129 Jim Miller (M50) 3:10:28; 178 Diane Gill (F40) 3:39:50; 179 Alex Walliker (M50) 3:39:50; 187 finished.
(31 Jon Underwood (Calder Valley - ex-MKAC) 2:35:18).
Link to full results from Meerbrook.
November 13: Fifteen youngsters compete at Banbury in the Eric Andrews Memorial Cross Country Races.
Thomas Purton (M11) wins his race; Melanie Wood (F13) and Freya Giddins (F15) take second places; Daniel Murphy (M13) Josh Lyman (M15) and Harriet Giddins (F15) finish third.
MKAC results from Banbury.
Full results from Banbury should appear here shortly.
November 12: Under 20 Women only MKAC Team at the Mansfield Cross Country Relays.
U20 Women: 24 MKAC (Lauren Licietis 9:49; Sophie Wright 10:42; Gayle Irwin 11:11) 31:42; 28 teams finished.
Link to full results from Mansfield.
Ian Russell's report for the Citizen.

November 6: Chad Lambert wins the Harrow School Long Ducker 10.4 mile Charity run from Marble Arch to Harrow in 64 minutes.
Chad on the run and Chad receiving the trophy from the Headmaster at Harrow.
November 6: Neil and Debra Ovington, and Debbie Hindmarch run the New York Marathon.
MKAC results from New York.
Link to full results from New York.
November 6: Alex Bowden finishes third in the Dovedale Dash in 30:06.
Link to full results from Dovedale.
November 6: Stevenage Half Marathon: 37 Oliver Wright 84:41; 39 Bob Johnson (M40) 84:59; 735 finished.
Link to full results from Stevenage.
November 5: Milton Keynes wins second Chiltern League Match at RAF Halton.
MKAC is first overall, first female and second male club.
MKAC is first overall in all three categories after two matches.
Andy Whetstone leads the men's team home while Kim McBride is first scorer in the Women's race.
Team wins for the Senior Men, Junior Men, Under 15 Boys and Under 13 Girls; second places for the Senior Women and Under 15 Girls; third place for the Veteran Women.
MKAC results from RAF Halton.
Link to full results from RAF Halton.
Ian Russell's report for the Citizen.

November 2: Ten MKAC Junior Men/Women in the UK Top 20 Rankings.
MKAC Performances in the UK Top 20 Rankings.
October 31: Dublin Marathon: 3931 Michael Cassidy (M45) (10k 59:26, Half 2:02:24) 4:20:51; 8045 finished.
Link to full results from Dublin.
October 31: Clubs vote in favour of three out of the four proposals for the modernisation of athletics - MKAC voted in favour of all four proposals.
Link to full results from the independent poll.

October 30: Wins for Bedford's Matt Janes and MKAC's Imogen Thornburgh in the Great Xscape Run.
Alex Bowden is second in the men's race; Di Farmer is first F40.
Full results from Campbell Park.
Ian Russell's report for the Citizen.
October 30: Fenland 10 mile race (inc. EVAC Champs), Wisbech: 7 Phil Jones (3 EVAC, 1st M50) 59:20; 17 Ian Pheasey 61:13; 331 finished.
Link to full results from Wisbech.
Ian Russell's report for the Citizen.

October 28: Robin Dowswell and Anick Valapinee win the 7 mile race on Day 3 of the Open University Tour to seal their Tour Victories.
Full results from Day 3 of the Open university Tour.
October 26: Robin Dowswell and Anick Valapinee win the 5km race on Day 2 of the Open University Tour.
Full results from Day 2 of the Open university Tour.
October 24: Andy Sutton and Anick Valapinee win the 5 mile race on Day 1 of the Open University Tour.
Full results from Day 1 of the Open university Tour.

October 23: Venice Marathon: 652 Ian Russell 3:06:32.
Link to full results from Venice.
October 23: Eight MKAC runners complete the Hellrunner Cross Country race.
MKAC results from the Longmoor Army Camp in Surrey.
Link to full results from Longmoor.
October 23: Eight MKAC runners complete the Ampthill Cross Country race.
MKAC results from Ampthill.
Link to full results from Ampthill.
Ian Russell's report for the Citizen.

October 16: SEAA 10km Road Race Championships, Great Yarmouth: 10 Phil Jones (1st M50) 35:38; 323 finished.
Link to full results from Great Yarmouth.
October 16: Abingdon Marathon: 217 Julie Dalzell (9th F35) 3:32:26; 256 Dave Prince (23rd M50) 3:38:02; 508 Jim McKellar (24th M60) 4:16:34; 680 finished.
Link to full results from Abingdon.
October 16: Buckingham 10k: Sarah Cox wins the women's race and Lido Medori is the first vet.
MKAC results from Buckingham.
Link to full results from Buckingham.
October 15: Milton Keynes wins first Chiltern League Match at Watford.
MKAC is first overall, first male and second female club.
Individual wins for Jasmine Finlay (F11) and Tanya Taylor (F17); third places for Melanie Wood (F13) and Eliot Winter (M15).
Scott Goodwin leads the men's team home while Jo Benham is first scorer in the Women's race.
Team wins for the Under 15 Boys and Under 15 Girls; second places for the Senior Men, Junior Men, Veteran Women and Under 13 Girls; third place for the Senior Women.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
Ian Russell's report for the Citizen.

October 9: Chris Clarke awarded a Spar Sprints Scholarship; Jim McKenna given Certificate by Colin Jackson.
Link to the full story on the UK Athletics website.
October 9: Alex Bowden wins the Tring Ridgeway Run.
MKAC results from Tring.
Link to full results from Tring.
October 9: Jane Preen wins the Women's race and Steve Green is second in the Men's at the Woburn Save-the-Rhino 10k.
MKAC results from Woburn.
Link to full results from Woburn.
October 9: Great South Run, Portsmouth: Eddie Hill (M55) 71:18.
Ian Russell's report for the Citizen.

October 7: MKAC Track and Field Rankings updated - including the all-time rankings.
Link to the MKAC statistics pages.

October 2: London-Brighton Run (54 miles): 29 Tom McConnell 7:45:44; 101 finished.
Link to full results from Brighton in pdf format.
October 2: Glenn Miller 10k Run, Clapham: 18 Morag Larsen (3rd FS) 44:00; 85 finished.
Link to full results from Clapham.
October 2: Briston Half Marathon: 30 Neil Ovington (3rd M40) 74:55; 109 Jane Preen (6th FS) 81:58; 1044 Debs Ovington (16th F40) 98:44; 8503 finished.
Link to full results from Bristol.
October 1: Greg Rutherford is named Athlete of the Year at the MKAC Awards Evening.
Jack Kee is Club Person and Paula Chammings is Sports Person.
Life Memberships awarded to Mike Leonard, Jack Kee, Craig Pickering and Greg Rutherford.
List of all the MKAC Award winners.
Pictures by Alannah Perriss of Charlie Gaspar & Tom Comerford, Chloe Whalley & Lucy Millett, Jack Rooney, Jo Livesey, Sophie Wilkins & Tanya Taylor, Joey Duck, Will Lambourne & Chris Clarke and Will Lambourne, Chloe Whalley, Adam Smith, Lucy Millett & Eliot Winter.
Ian Russell's report for the Citizen.

September 28: Mike Leonard becomes the first Norwich Union Developing Elite Coach.
Link to full story on the UK Athletics website.
September 28: James Clark wins the Open University Handicap 5km race.
Andy Sutton and Jane Preen run the fastest times.
Full results of the Open University Handicap 5km race.

September 25: BMAF Throws Decathlon, Stantonbury: Javelin Mervyn Luckwell 69.68m (Club Record and UK all-time ranked 39th) - UK M18 Bests for Kieran McConnell in the Weights Decathlon and Sling Ball; UK M18 Bests for Kieron Mason in the Club (Grenade) and One-handed Hammer.
Full results from the BMAF/SECTA Weights Decathlon.
September 25: Berlin Marathon Women's Race: 22 Imogen Thornburgh 2:50:22 (chip time).
Men's Race: 476 Andrew McNamara 2:51:31.
Link to full results from Berlin.
September 25: Biddenham 10k: 136 Ian Pearson 49:13; 154 Diane Gill 50:16; 439 finished.
Link to full results from Biddenham.
September 25: M70 Record for John Greenall in the Leighton Buzzard 10 mile Road Race.
MKAC results from Leighton Buzzard.
Link to full results from Leighton Buzzard.
Ian Russell's report for the Citizen.
September 25: Under 13 Girls finish seventh at the SEAA Relays at Aldershot - Melanie Wood is eighth quickest.
Two Senior Women's Team finish 27th and 42nd.
MKAC results from Aldershot.
Link to full results from Aldershot.
September 24/25: MKAC Team finishes 24th in the Round Norfolk Relay.
Team wins trophy for the closest time to its estimated time!
MKAC results from Norfolk.
Pictures by Martin McPheat of the start, Brian Daniells at Wolfreton, Martin McPheat (how did he do that?), Darren Bonsall on the bike, Steve Wood, Di Baldwin and Milford Callow, John Gillespie, Brian Graves, Dave Findel Hawkins and the finish.
Link to full results from Norfolk.
September 24/25: Three Bucks Multievent titles for MKAC athletes at Hemel Hempstead.
Sophie Wilkins (F15), Chloe Whalley (F17) and Eliot Winter (M15) win Bucks Titles; Chris Duck (M20) finishes second.
MKAC results from Hemel Hempstead.
Link to full results from Hemel Hempstead.
Ian Russell's report for the Citizen.
September 24: BMAF 10km Road Race Championships, Motherwell: 23 Phil Jones (5th M50) 35:03.
Link to full results from Motherwell.
September 24: UK Athletics has written to all Clubs asking them to vote on the modernisation proposals. The four questions that Clubs are being asked to vote on are:
QUESTION 1: Does your club support the proposals for the decentralisation of athletics delivery?
QUESTION 2: Does your club support the proposed accountability plans for athletics in the UK?
QUESTION 3: Does your club support the proposed financial direction for athletics in the UK?
QUESTION 4: Does your club support implementing the proposed membership scheme?
Link to background information on these proposals.
Write to Mick Bromilow giving your views on these proposals.

September 21: last of this year's Watford Open Meetings.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.

September 18: Kim McBride is the second woman home in the Amersham 5, recording 32:30.
Link to full results from Amersham.
September 18: Jim McKellar leads the MKAC runners home in the Dunstable 20 mile multi-terrain race.
MKAC results from Dunstable.
Link to full results from Dunstable.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000