Links to MKAC news items..... Return to Tiger Web Home Page

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Summer 2004

September 5: MKAC Female Vets win while the Men are second in a very close Eastern Vets League Final at Bedford - eleven Club Veteran records broken.
Club Records for Carl Baldwin (M50 Triple Jump: 10.65m), Richard Wittering (M60 1500m: 5:47.2), Jack Kee (M65 Discus: 39.52m), Catherine Goddard (F35 Discus: 26.75m), Di Baldwin (F45 800m: 2:42.4), Sue Newberry (F45 Shot: 8.31m), Jenny Gibson (F50 4kg Hammer: 19.26m), Jenny Melton (F55 Discus: 13.77m and 3.25kg Hammer 17.04m) and both women's medley relays (F35: 3:16.8; F45 3:30.2).
Full results from Bedford.
September 5: Wolverhampton Half Marathon: 12 Andy Stiles (M40) 82:20; 944 finished.
Link to full results from Wolverhampton.
September 5: Welwyn 10 mile race: 36 Richard Wood (M40) 63:22; 47 Ian Pheasey 65:38; 540 finished.
Link to full results from Welwyn Garden City.
September 5: Carol Haslam memorial 10km race at Leighton Buzzard: 17 Kim McBride (1st female) 41:08; 137 finished.
Link to full results from Leighton Buzzard.
September 5: Luton 10km race: 38 Chris Mahon 44:26; 178 finished.
Link to full results from Luton.
September 4: Sam Taylor breaks Club M13 Hammer Record with 23.98m at Buckingham School.
Full results of the Open Hammer Competition at Buckingham School.
Ian Russell's report for the Citizen.

September 1: Kieran McConnell breaks Club M17 Shot Record with 15.32m at Watford; Tanya Taylor breaks her own F15 3000m Club Record with 10:33.7.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.

August 30: Three wins for Emma Beales as she breaks the Women's Javelin Club Record at Peterborough.
MKAC results from Peterborough.
August 30: Wilkins sisters compete in the Tamworth Games.
F17: 300m heat 6 Alice Wilkins 49.88; 2k Walk 2 Alice Wilkins 14:33.9 (Club Record?); Long Jump 12 Alice Wilkins 3.79m.
F15: 100m heat 3 Sophie Wilkins 13.53; 800m 1 Sophie Wilkins 2:30.17; High Jump 7 Sophie Wilkins 1.40m.
Link to full results from Tamworth.
August 29: MKAC Junior Men finish third in their NJL Promotion match at Copthall.
MKAC results from Copthall.
Ian Russell's report for the Citizen.
August 29: Catherine Goddard breaks Vets Long Jump Club Record with 5.26m in the Vets AC Championships at Battersea Park.
F35 HJ/LJ/DT 1/1/1 Catherine Goddard 1.50m/5.26m/26.28m; F40 100m/HJ 1/2 Jan Hardcastle 14.61/1.25m.
August 29: Buckinghamshire Under 17 Teams hit by holiday absences in the SEAA Inter-County U17 Match at Kingston.
Buckinghamshire results from Kingston.
Link to full results from Kingston.
August 29: Wardown Park 5km Road Race, Luton: 39 Kim McBride (3rd female) 19:27; 48 Mick Burling (M45) 19:56; 101 Debra Ovington (F35) 23.20; 150 finished.
Link to full results from Luton.
August 29: Two Bridges Race, Rosyth, Scotland (35 miles): 25 Tom McConnell 5:00:56; 29 Julie Dalzell (4th female) 5:04:03; 80 Jim McKellar (M65) 7:45:37; 80 finished.
Link to full results from Rosyth.
Ian Russell's report for the Citizen.

August 22: Craig Pickering wins Inter-Area Under 20 100m at Ipswich.
Men's 100m 1 Craig Pickering 10.45 (w-0.9); 200m 3 Craig Pickering 21.7 (w-0.9).
Link to full results from Ipswich.
Ian Russell's report for the Citizen.

August 18: Small MKAC turnout at the Bedford Veterans' Open Handicap Meeting.
MKAC results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
August 18: Good throws at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
BMC results from Watford.

August 15: MKAC youngsters finish third in their final EYAL match of the season.
MKAC results from Stevenage.
Ian Russell's report for the Citizen.
August 15: National in Inter-County 10km Road Race at Bishop Auckland: 71 Phil Jones 36:00.
August 15: Burnham Beeches Half Marathon: 712 Debra Ovington (F40) 1:57:47; 1115 finished.
Link to full results from Burnham.
August 14/15: AAA Championships at Birmingham: Gold for Chris Clarke in the 200m; Silver & Bronze for Joey Duck, and a Silver for Habee Folami.
MKAC results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
August 14: Senior Men's A Team ends its season with a win at Haringey to finish seventh in Division 1.
Southern Men's League Division 1 results from Haringey.
Other Division 1 results and final league table.

August 13: Women take the team spoils at the Cranfield 5 mile race.
Category wins for Michael Groom (M50), Anick Valapinee (F45) and Rosemary Muston (F50).
MKAC results from Cranfield.
Link to full results from Cranfield.
August 12: Kyle Bennett and Ruth Fuller win MKAC Hill Race Championships.
Results from Bow Brickhill Woods.

August 8: SEAA Inter-County Under 20 and Under 15 Match at Abingdon - Club M20 Record for Craig Pickering.
Incomplete Bucks/MKAC results from Abingdon.
Ian Russell's report for the Citizen.
August 8: Bearbrook 10k: 19 Phil Jones (6th M45) 37:40; 223 John Brier (M55) 53:19; 225 Chas Herbert 53:24; 381 finished.
Link to full results from Aylesbury.
August 7/8: AAA F17 Heptathlon at Birmingham: 8 Nicola McSweeney (80mH 12.37 (w+2.6); HJ 1.53 (=pb); SP 10.47m; 200m 26.09(w+0.2); LJ 5.15m (pb, w+4.4); JT 26.09m; 800m 3:03.16) 4095 points.
Link to full results from Birmingham.
August 7: MKAC Southern Women's League Team third at Reading.
Incomplete MKAC Results from Reading.
Other Division 1 results and League Table.
August 6: Blisworth Friday 5 mile race: Category win for Rosemary Muston as the Veteran Men's Team scoop top honours.
MKAC results from Blisworth.
Link to full results from Blisworth in pdf format.

August 4: MKAC Veteran Men and Women both win the fourth Eastern Vets' League match at Bedford.
MKAC Veteran results from Bedford.
Ian Russell's report for the Citizen.
August 4: Cydnie Gaspar sets inaugural F15 400m record at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
August 3: Trafford Open Meeting, Manchester: 800m Phil Winfield 1:52.77 - and back on form!
August 2: Junior Men invited to compete in the Southern Premier Promotion Match on 29 August at Barnet Copthall Stadium, Hendon. Contact Alli Ratcliffe for further details.

August 1: UK Women's Team finish on a high with second place at Ashford.
Helen Gibbens breaks her own F20 Hammer record with 40.15m.
MKAC results from Ashford - with Pictures by Ben Jowett.
Complete results from Ashford - thanks to Lin Neeves of Medway & Maidstone.
August 1: Youngsters finish third in their final National Young Athletes' League match at Hendon and avoid relegation.
Joey Duck runs a sensational 38.3 debut at 300m to claim the UK age 15 all-time best and to go fifth on the UK F17 all-time rankings!
MKAC results from Hendon.
Other NYAL Round 5 results and the final league table.
Ian Russell's report for the Citizen.
July 31: Men's A Team third after hard-fought match at Peterborough.
MKAC Men's A Team results at Peterborough.
Other SML Division 1 results and League Table.
July 31: Men's B Team go down after finishing fourth at Salisbury.
MKAC Men's B Team results at Salisbury.
Other SML Division 3 West Round 5 results and the final league table.
Ian Russell's report for the Citizen.

July 28: Diane Gill is first F35 in the Doug Anderson Memorial 5km Race at Bedford.
84 Diane Gill 21:24; 176 Val Russell 25:48.
Link to full results from Bedford.
July 25: Didier Oesch wins the NSPCC Milton Keynes Half Marathon in 77:38.
Anick Valapinee is the first F45.
MKAC results from the NSPCC Milton Keynes Half Marathon - additions/corrections to Mick Bromilow.
Link to full results from the NSPCC Milton Keynes Half Marathon.
July 25: Junior Men finish fine second at Perivale.
MKAC results from Perivale.
July 25: Youngsters finish second to Chelmsford at St Ives in the Eastern Young Athletes' League.
MKAC results from St Ives.
Full results from St Ives.
Other Round 4 matches and League Table.
Ian Russell's report for the Citizen.
July 25: SEAA Inter-County Under 13 Championships at Kingston: Buckinghamshire Boys finish second - a best-ever result.
Buckinghamshire results from the U13 Inter-County Championships.
Link to full results from the U13 Inter-County Championships.
July 25: SEAA Vets Championships at Bedford: M45 200m 2 Jim Lawrence 27.60 (w+1.1); F35 3000m 3 Claire Rooney 11:09.29.
Link to full results from Bedford.
July 25: European Vets Championships: F35 Long Jump 6 Catherine Goddard 4.96m; F40 Long Jump 12 Jan Hardcastle 4.44m.
July 24/25: SEAA F17 Heptathlon: 2 Nicola McSweeney (80mH 11.99 (pb); HJ 1.48m; SP 10.01m; 200m 25.97 (pb); LJ 4.93m; JT 27.33; 800m 2:49.11) 4168 points (21 points behind the gold medal!).
July 24: SEAA F15 Pentathlon at Bedford: 15 Chloe Whalley (LJ 4.02m; 75mH 15.39; SP 7.07m; HJ 1.28m; 800m 2:49.88) 1875 points.
18 Katryna Hardcastle (LJ 4.19m (pb); 75mH 14.85 (pb); SP 5.57m (pb); HJ 1.37m (pb); 800m 3:06.28) 1792 points.
Ian Russell's report for the Citizen.
SEAA Under 20 Championships at Bedford: M20 3000m 10 Gavin Wilcox 9:08.40; 12 Andy Whetstone 9:26.72; F20 3000m 10 Charlie Gaspar 10:54.55.
July 24: Waddesdon 5km Road Race: 12 Phil Jones (3rd M40) 17:07; 27 Mick Kelly 18:02; 29 Michael Groom (2nd M50) 18:09; 211 finished.
Link to full results from Waddesdon.

July 23: Heptathlon Bronze for Catherine Goddard at the European Veterans' Championships.
F35 Heptathlon: 3 Catherine Goddard (100mH 16.75; HJ 1.49m; Shot 10.04m; 200m 28.19; LJ 4.92m(w-1.2); JT 25.98m; 800m 2:39.22.) 4101 points.
Link to full results from the European Veterans' Championships in Arhus-Randers.
July 21: MKAC Veterans retain Bedford Grand Prix trophy.
Andy Smith (M40) and Sue Newberry (F45) win overall series titles.
MKAC results from Bedford and final series standings.
Link to full results from Bedford.
July 21: Tanya Taylor grabs F15 3000m record with 10:41.60 at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
Link to the full BMC results from Watford.
July 21: Phil Bignell wins Open University Handicap 5 mile race.
Shaun Rayner and Diane Gill run the quickest times.
Final results of the Open University Handicap 5.

July 18: MKAC Youngsters fight hard for points at Bedford.
Club M15 400m record falls to Chris Clarke in 51.1; Club M15 4x400m record improved by 4 seconds.
National Young Athletes' League results from Bedford.
Other NYAL results and League Table.
July 17: World Junior Championships in Grosseto: 4x100m Final: Great Britain (Craig Pickering, Rikki Fifton, James Ellington, Leon Baptiste) disqualified for faulty second changeover after finishing fourth.
July 17: Schools' International at Chelmsford: 200m 1 Joey Duck 23.99; Pole Vault 5 Bryony Gibbens 2.60m.
July 17: World Junior Championships in Grosseto: 4x100m heat 3: 1 Great Britain (Craig Pickering, Rikki Fifton, James Ellington, Leon Baptiste) 39.72 - qualified for the final on Sunday.
Link to full results from Grosseto.
Ian Russell's report for the Citizen.

July 13: Matt Douglas selected to represent Great Britain at the Athens Olympics.
Link to British Team announcement.

July 11: BMAF M45 Pentathlon at Solihull: 8 Jim Lawrence (LJ 3.98m; JT 17.83m; 200m 27.9; DT 18.43m; 1500m 5:49.6) 1852 points.
July 10/11: AAA Senior Championships and Olympic Trials: Women's 5000m 11 Michelle Lee 16:41.96 (Club Record); 400mH heat 3: 4 Hannah Stares (2nd Claim) 61.16; Pole Vault Rachel Gibbens no height.
Link to full results from Manchester.
July 10: Men's A Team finishes second to Highgate at Woking to go ninth in Division 1.
B Team in relegation trouble after struggling at Salisbury - more details awaited.
Men's A Team Results at Woking.
Other Division 1 results and League Table.
Men's B Team Results at Salisbury.
Division 3 West results and League Table.
Ian Russell's report for the Citizen.
July 10: MK youngsters finish tenth in the Thames Valley Youth Games at Eton.
MK results from Eton.
July 9/10: MKAC youngsters win four English Schools titles, a bronze medal and a half-share in a relay silver medal at the ESAA Championships at Gateshead.
Bucks Team wins five Gold, four silver and two bronze medals. Bucks Schools are first in the Junior Boys and Senior Girls B County points table, to finish second overall.
ESAA Titles for Chris Clarke (JB 200m in Club Record 22.35), Rachel Gibbens (SG Pole Vault), Joey Duck (IG 200m in Club Record 23.80) and Bryony Gibbens (IG Pole Vault); Bronze for Natalie Jowett (SG 100m); Share in Silver for Natalie Jowett and Charlotte Beckett (SG 4x100m).
Greg Rutherford (SB Long Jump), Kieran McConnell (IB Discus), Tanya Bromilow (IG Pole Vault) and Habee Folami (JG 100m) just miss out on the medals.
Joey Duck and Bryony Gibbens selected to represent English Schools at the Home Countries International at Chelmsford on 17 July.
Chris Clarke goes equal fourth on the UK all-time U15 Boys rankings; Joey goes to thirteenth on the UK U17 Women's all-time rankings; Bryony is equal nineteenth on the U17 Women's all-time rankings.
Bucks/MKAC Results from Gateshead with pictures by Richard Duck.
Link to full results from Gateshead.
July 9: MKAC Women win the Team prize at the Cranfield 5k; Rosemary Muston is first F50.
MKAC Results from Cranfield - times look a little suspect.
Link to full results from Cranfield.
Ian Russell's report for the Citizen.

July 7: Wet and blustery conditions at Watford: 1500m: Claire Rooney 5:11.6; Sophie Wright 5:28.6; Lauren Licietis 5:29.5; Donna Saltwell 5:35.0; Triple Jump Becky Williams 8.83m; Discus Emma Beales 43.89m.
July 7: MKAC Men and Women both win at a cold, wet and windy Cambridge in the Eastern Vets League.
MKAC Results from Cambridge.
Other results and EVAC League Table.
July 6: Wins for Steve Body and Sue Harrison at the Milton Keynes 10km Road Race.
Ian Pheasey leads the MKAC men home in 13th place; Category wins for Phil Jones (M45), Rosemary Muston (F55), John Greenall (M65), Brian Gilks (M70), Alannah Perriss (F20) and Gwyneth Comerford (F65); Second place for Michelle Lee (FS), Kyle Bennett (M20) and Jim McKellar (M65); Third places for Robby Taylor (M20), Julie Dalzell (F35) and Brian Daniells (M60).
Results from Milton Keynes and final Series Standings.
Ian Russell's report for the Citizen.
July 5: National Prep Schools' Athletics Championships in Birmingham: Junior Boys 1500m 1 Chad Lambert 4:46.2.

July 4: Women's Team fourth in close UKWAL Division 3 match at Newport.
MKAC Results from Newport.
July 4: Four MKAC youngsters take part in a pentathlon competition at Hemel Hempstead - further details awaited.
Incomplete MKAC Results from Hemel Hempstead.
July 4: Didcot 5 mile Race: 5 Phil Jones (1st M40) 27:35.
July 4: John O'Callaghan Memorial 5 mile Race, Luton: 79 Yuri Hamadan (M45) 40:18; 81 John Brier (M60) 40:25; 119 finished.
.

Link to full results from Luton.
July 4: Orion 10 mile Road Race: 114 Diane Gill (F35) 79:52; 122 Jim Miller (M50) 81:42; 196 finished.
Link to full results from Chingford.
July 3: Club Record as Craig Pickering wins the 100m in the Junior International in Manchester in 10.41 (w+1.3).
F20 100m 5 Joey Duck 12.01 (w+0.4); M20 Long Jump Greg Rutherford 6.82m (w+1.2).
F20 4x100m 2 GB (Joscelyn Hopeson, Montell Douglas, Lucy Sargent, Joey Duck) 45.03.
M20 4x100m 1 GBR (Craig Pickering, Julian Thomas, Wade Bennett-Jackson, James Ellington) 40.91.
Link to full results from Manchester in pdf format.
MKAC Junior GB International trio (picture by Richard Duck).
July 3: Waddesdon School Inter Girls Team win ESAA Cup Final at Gateshead: 1 Waddesdon 392; 2 Millfield 387; 3 Kesteven and Grantham 384.
200m: Nicola McSweeney 27.0; Holly Swash 27.9. Shot: Nicola McSweeney 11.24m; Holly Swash 8.64m.
Link to full results from Gateshead.
July 3: Women's Team find it hard going at Guildford.
MKAC Results from Guildford.
Other Division 1 results and League Table.
Ian Russell's report for the Citizen.

June 30: Craig Pickering, selected to represent to represent Great Britain in the 4x100m at the World Junior Championships in Grosseto on 13-18 July.
Link to the early GB Team World Junior Games selection list.
June 29: Craig Pickering, Greg Rutherford and Joey Duck selected to represent to represent Great Britain at the Under 20 International Match against Australia in Manchester on 3 July.
Link to the full GB Team announcement.
June 28: Twenty MKAC athletes (plus four reserves) selected to compete in the English Schools' Championships at Gateshead on 9/10 July.
Full Bucks Team plus other MKAC athletes.
Link to the ESAA website for further information.

June 27: Torbay Half Marathon: 250 Charlotte Dutch 1:48:52; 569 finished.
Link to full results from Torbay.
June 27: Youngsters finish third in National Young Athletes' League Match at Woodford Green.
MKAC Results from Woodford Green.
Southern Premier Division Results and League Table.
June 27: Thame 10km Road Race: 316 John Brier 51:36; 621 finished.
Link to full results from Thame.
June 26/27: Midland Schools Multi-event Championships at Stourport-on-Severn: Inter Girls: 1 Abi Robinson 4167; 3 Nicki McSweeney. Inter Boys: 3 Will Lambourne; 5 Laurie Wilkinson.
Buckinghamshire Schools Results from Stourport.
June 26/27: Three Gold Medals each for Jack Kee and Catherine Goddard plus a Silver for Mick Kelly at the British Masters Track and Field Championships in Birmingham.
A British M65 Record, a Championship Best, plus three Club Records for Jack and a Club M45 Record for Mick Kelly.
MKAC Results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
Ian Russell's report for the Citizen.
June 26/27: AAA Under 20 Titles for Greg Rutherford and Joey Duck - Craig Pickering just out of the medals at Bedford on Day 1.
MKAC Results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
June 26: Men's A Team second at Ashford, while the B Team are fourth at Basingstoke.
M50 Triple Jump record for Carl Baldwin.
Men's A Team Results at Ashford.
Division 1 Results and League Table.
Men's B Team Results at Basingstoke.
Division 3 West Results and League Table.
Ian Russell's report for the Citizen.

June 24: John Brier wins Open University Handicap 5km Race.
Trevor Hook and Julie Dalzell run the quickest times.
Results of the Open University Handicap 5 mile Race.
June 23: Blustery conditions at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to British Milers' Club results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 22: Wins for Steve Platts and Nicki Nealon at the Harborough 5 mile Road Race.
Ian Pheasey leads the MKAC men home in 10th place; Category wins for Michael Groom (M50), Rosemary Muston (F55) and Brian Gilks (M70); Second place for Milford Callow (M65); Third place for Margaret Crowe (F55).
Results from Market Harborough and Series Standings after 7 races.

June 20: MKAC Junior Men pipped by Belgrave at Reading in the third match in the National Junior League.
MKAC results from Reading.
Ian Russell's report for the Citizen.
June 20: Welsh Championships: Senior Men's High Jump : 2 Daniel Leonard 1.95m.
Link to full results from Colwyn Bay.
June 19/20: SEAA Championships at Watford: Senior Women's Shot 3 Emma Beales 11.79m; Discus 2 Emma Beales 45.40m; F15 Javelin 5 Chloe Whalley 22.13m; M17 3000m Final 10 Tom Comerford 9:17.27; M15 3000m Final 16 Josh Lyman 10:40.56.
Link to full results from Watford.
June 20: MKAC Youngsters fourth at Cambridgein the third match in the Eastern Young Athletes' League Division 1.
Club Record for Charlotte Bishop with 40.7 in the F17 300m.
MKAC results from Cambridge.
Other Round 3 results and League Table.
June 19: MKAC has five winners at the Bucks Schools Inter-County Match at Ashford.
Wins for Habee Folami (JG 100m); Tanya Bromilow (IG PV); Nicola McSweeney (IG SP); Chris Clarke (JB 200m) and Sam Bradley (IB 800m).
Bucks results from Ashford.
June 19: Four MKAC youngsters attend the Five Star Awards day at Oxford.
MKAC results from Oxford.
Link to full results from Oxford.
June 19: MKAC has five teams in the Greensand Ridge Relay - Club wins mixed team event.
MKAC results from Leighton Buzzard.
Link to full results from Leighton Buzzard.
Ian Russell's report for the Citizen.
June 19: Inter-County Schools' Match at Leamington Spa: M17 800 3 Tom Nightingale 2:06.3; Tom selected by Northants for the ESAA Championships.

June 16: Bedfordshire Schools' Championships at Bedford: Inter Girls 300m/HJ 1/2 Charlotte Bishop 41.36 (pb)/1.52m; Pole Vault 1 Tanya Bromilow 3.10m (pb, Best Female Performance of the Championships); Inter Boys 800m 2 Sam Brasier 2:08.8.
June 15: Bucks Schools' Hammer Champs at Buckingham: Junior Boys: 1 Matthew Warren 38.02m; 2 Iain Lawrence 26.80m; Inter Boys Kieran Mason 41.34m; Senior Girls Helen Gibbens 36.34m.
June 15: Wins for Birchfield's Dave Miles and Leamington's Sue Harrison at the Banbury 5 mile Road Race.
Didier Oesch leads the MKAC men home again in 11th place; Category wins for Anick Valapinee (F45), Rosemary Muston (F55) and Brian Gilks (M70); Second places for Kyle Bennett (M20), Michael Groom (M50) and Milford Callow (M65).
Results from Banbury plus Series Standings after 6 events.
Ian Russell's report for the Citizen.

June 13: Bedford International Games: 400mH 4 Chris Duck 57.26; 100m 3 Joey Duck 11.72 (pb, w+4.0); 400mH 2 Hannah Stares (2nd claim) 60.55; Discus 3 Emma Beales 46.41m.
Link to full results from Bedford.
June 13: Four Gold Medals each for Catherine Goddard and Jack Kee at the Eastern Vets Championships at Ware.
Two vets records for Catherine - one for Jan Hardcastle.
MKAC results from Ware.
June 13: Wooburn Park 10k, near High Wycombe: 1 Ian Pheasey 35:20.
Link to full results from Wooburn Park.
June 13: St Albans Half Marathon: 2 Didier Oesch 75:32; 1292 finished.
Link to full results from St Albans.
June 13: Dunstable 10k: 8 Ian Van Lokven (2nd M40) 35:22; 73 Dave Newens (M55) 43:20; 210 Yuri Hamadan (M40) 52:55; 314 finished.
Link to full results from Dunstable.
June 12: Man V Horse Race at Llanwrtyd: Brian Daniells 3:25:19; Colin Burnett 3:31:31; Jane Goodey (1st F50) 3:42:18.
Relay Team 40 Milton Keynes (Brian Daniells, Brian Graves, Milford Callow)3:25:19; 67 Teams finished.
June 12: AAA Senior Combined Event Championships Day 2: Daniel Leonard 110mH 16.4; Discus 27.01m (pb); Javelin 36.80m; PV no height; 1500m dns.
Link to full results from Stoke-on-Trent.
June 12: MKAC Athletes record five (out of six) Championship Best Performances at the Bucks Schools' County Championships at Stantonbury.
CBPs for Chris Clarke (M15 200m), Kieran Mason (M17 Shot), Kieron McConnell (M17 Discus), Habee Folami (F15 100m) and Nicola McSweeney (F17 Shot).
Full results from Stantonbury.
June 12: Northants Schools' Championships at Corby: Junior Boys 800m 1 Tom Nightingale 2:09.1. 1500m 3 Matt Willmott 4:52; Inter Girls 200m 1 Joey Duck 24.7.
Link to full results from Corby in pdf format.
June 12: AAA Senior Combined Event Championships at Stoke-on-Trent Day 1: 13 Daniel Leonard 100m 11.58; LJ 6.59m; SP 9.40m; HJ 1.89m; 400m 53.20.
June 12: BMC Meeting at Watford: 800m Andrew Whetstone (M20) 1:53.25 (pb); Matt Baker (M20) 2:00.9; 1500m Phil Macey (M20) 4:04.33 (pb); Carly Scott (FS) 4:39.27.
Link to full BMC results from Watford.
Ian Russell's report for the Citizen.

June 9: Club M13 1500m record falls to Sam Winters at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 9: MKAC vets consolidates its lead at the second Vets Grand Prix meeting at Bedford.
MKAC Veteran results from Bedford.
Link to full Veteran results from Bedford.
Match at Loughborough: Daniel Leonard 110mH/DT/JT 15.72/25.58m/37.61m (all pbs).
June 8: Wins for Gareth Deacon and Nicki Nealon at the Weedon 10km Road Race.
Didier Oesch leads the MKAC men home in 6th place; Category wins for Anick Valapinee (F45) and Rosemary Muston (F55); Second places for Michael Groom (M50), Brian Daniells (M60), Milford Callow (M65) and Brian Gilks (M70); Third place for Diane Baldwin (F45).
Results from Weedon - including overall standings.
Ian Russell's report for the Citizen.

June 6: UKWAL Team has an excellent start with third place at Norwich.
Double win for Emma Beales; Seven make their debut.
MKAC results from Norwich.
June 6: Loughborough International Meeting: Men's 100m 3 Craig Pickering 10.53 (w+1.8); Women's 100m 3 Joey Duck 11.90; 6 Kadi-Ann Thomas 12.22 (w+1.1).
Link to full results from Loughborough in pdf format.
June 6: Seven MKAC runners complete the Dartmoor Discovery Ultra Marathon - Jim McKellar is first M65.
MKAC results from Dartmoor.
June 6: Coombe Hill Race 25 Phil Feist 28:38; Brian Graves ??.
June 6: MKAC youngsters grab second place in home National Young Athletes' League Southern Premier Division.
Full boys' results from Milton Keynes - with amended team scores.
Full girls' results from Milton Keynes - with amended team scores.
Other match results and league table.
June 5: 10km race at Emberton Park: 3 Phil Jones (1st M40) 34:44; 15 Kyle Bennett 39:12; 19 Lawrence Richardson 40:15; 45 Alex Squires 46:53; 54 Margaret Crowe (1st Female Vet) 50:12; 82 finished.
June 5: Weakened MKAC Women's team fourth in the third Southern Women's League Meeting at Chelmsford.
MKAC results from Chelmsford.
Other results and league table.
Ian Russell's report for the Citizen.

June 2: Adam Smith breaks M13 400m record with 59.3 at Perivale.
June 2: MKAC Veteran Men second and Women win the second Eastern Vets' League match at Luton.
Club M50 Pole Vault Record for Carl Baldwin; F35 200m Record for Catherine Goddard.
MKAC Veteran results from Luton.
Other Eastern Vets' League results and league table.

May 31: CAU Championships at Bedford, Day 2: Men's 400mH heat 5 Mark Jessop 56.76; Women's 100m heat/semi 3/8 Leanne O'Callaghan 12.47(w-1.2)/12.89(w-3.2); 1500m 9 Carly Scott 4:43.15; Shot/Discus 5/5 Emma Beales 11.96m/44.22m.
May 30: CAU Championships at Bedford, Day 1: Womens' 5000m 2 Michelle Lee 16:55.05 (Club Record); 100mH 4 Hannah Stares (second claim) 14.41.
Link to full results from Bedford.
May 30: MKAC Youngsters win EYAL match at Stantonbury.
Boys results from Stantonbury (including non-scorers).
Girls' results from Stantonbury (including non-scorers).
Other results and League Table.
May 30: Three gold medals, six silver and a bronze on Day 2 of the SEAA Championships at Watford.
MKAC ranked third among all Southern Clubs scoring 8 for a win down to 1 for 8th place in all finals.
Gold for Tanya Bromilow (F17 PV), Habee Folami (F15 200m) and Kieran McConnell (M17 DT); Silver for Joey Duck (F17 100m), Bryony Gibbens (F17 PV), Kadi-Ann Thomas (F20 100m), Chris Clarke (M15 200m), Kieran McConnell (M17 SP) and Craig Pickering (M20 100m); Bronze for Helen Gibbens (F20 Hammer).
Club record 10.48 for Craig Pickering; Two F17 Records for Joey Duck and an M17 Record for Kieran McConnell.
May 29: Two sprint silver medals and a bronze on Day 1 of the SEAA Under 20 Championships at Watford.
Silver medals for Joey Duck (F17 200m) and Chris Clarke (M15 100m); Bronze for Habee Folami (F15 100m).
Joey Duck's magnificent unbeaten run, stretching back to September 2002, comes to an end in a cracking final.
MKAC results from Watford.
Link to (almost) full results from Watford.
Southern Club rankings compiled by Mick Bromilow.
Ian Russell's report for the Citizen.
May 29/30: Open Men's Decathlon, Woodford Green: 12 Daniel Leonard - Day 1: 100m 11.54; LJ 6.43m; SP 9.60m; HJ 1.98m; 400m 53.18; Day 2: 110mH 16.76; DT 23.??; PV 2.95m; JT 33.42m; 1500m 5:20.?; 5519 points.

May 27: MKAC 2004 Road Race Rankings updated by Brian Graves.
MKAC 2004 Rankings.
May 26: Fast times/big leaps/long throws at the Watford Open Meeting.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
May 26: Wins for Steve Platts and Sue Harrison at the Rockingham Motor Speedway 5 mile Race.
Ian Pheasey leads the MKAC men home in 15th place; Second places for Phil Jones (M45) and Anick Valapinee (F45); Third places for Michael Groom (M50), Margaret Crowe (F55), Milford Callow (M65) and Brian Gilks (M70).
Results from Corby plus Grand Prix Standings after 4 races.
May 26: Charndon 5k, Oxon: 30 Andy Harrison (M45 7th Vet)17:55; 190 finished.
Ian Russell's report for the Citizen.

May 23 Great Manchester Women's 10km Race: 63 Michelle Lee (19th FS) 35:27.
Link to full results from Manchester.
May 23 Stockwood Park 10km Race: 6 Martin McPheat (2nd M40) 37:31; 30 Lawrence Richardson 41:04; 257 finished.
Link to full results from Stockwood Park.
May 23: Seven-man Junior Men's Team finishes second to Belgrave Harriers at Battersea Park.
MKAC Junior Men's results from Battersea Park and updated League Table.
May 22: Twelve-man Men's A Team finishes fifth at Exeter.
MKAC Men's A Team results from Exeter.
Other Division 1 results and League Table.
May 22: Men's B Team finishes third at Reading.
Ron Winter runs 2:32.8 to take the M55 800m record.
MKAC Men's B Team results from Reading.
Other Division 3 West results and League Table.
May 22: Three Club Records as MKAC Women finish close second to League leaders Windsor in the second Southern Women's League Meeting at Battersea Park.
Two Vets Records for Cathy Goddard with 5.21m in the Long Jump and 16.6 for the 100m Hurdles; Helen (call me Sergei) Gibbens adds 31cm to her F20 Hammer Record.
MKAC results from Battersea Park.
Other Division 1 results and League Table.
Ian Russell's report for the Citizen.

May 21: Blisworth Friday 5km Road Race: 24 Andy Stiles (M40) 18:23; 25 Andrew Whiteside 18:25; 96 Jim Miller (M55) 21:18; 219 finished.
Link to full results from Blisworth in pdf format.
May 20: South Beds District Championships Inter Girls: 100m/300m/High Jump 1/1/1 Charlotte Bishop 13.0(pb)/43.2/1.45m; Long Jump/Triple Jump 1/2 Tanya Bromilow 4.67m/9.85m(pb).
May 20: Howard Donohue wins Open University Handicap 5 mile Race.
Steve James and Sue Treacy run the quickest times.
Results of the Open University Handicap 5 mile Race.
May 20: MKAC Track and Field Rankings for Junior, Senior and Veteran Men updated.
MKAC 2004 Rankings.
May 19: Combined Services v Police v Loughborough Students at Loughborough: Men's High 4 Jump Daniel Leonard 1.90m; Hammer 4 Ben Jones 52.52m (pb) Women's 100mH 2 faith Cripps 16.30.
May 19: Brunel v St Mary's v Middlesex AA: 100mH/LJ/TJ 1/2/2 Jenny Truelove 16.3/5.11m/10.94m.
Link to full results from Brunel.
May 19: MKAC vets win team event at the first Vets Grand Prix meeting at Bedford.
MKAC Veteran results from Bedford.
Link to full Veteran results from Bedford.
May 18: Wins for Bedford & County runners Steve Body and Sharon Morris at the Bedford 6 mile Race.
Didier Oesch leads the MKAC men home in 11th place; Category wins for Phil Jones (M45), Kyle Bennett (M20), Anick Valapinee (F45) and Rosemary Muston (F55); Second place for Robby Taylor (M20); Third places for Diane Balwin (F45), Milford Callow (M65), Margaret Crowe (F55) and Brian Gilks (M70).
Results from Bedford plus the Series Standings after three races.
Ian Russell's report for the Citizen.
May 18: MKAC Track and Field Rankings for females and under 17 males updated.
MKAC 2004 Rankings.

May 17: Southland Conference Championships, Texas State University at San Marcos: Men's 800m Final: 9 Phil Winfield 1:58.03.
May 16: Southland Conference Championships, Texas State University at San Marcos: Men's 800m heats: Phil Winfield 1:56.14 (qualified for final).
Link to full results from San Marcos.
May 16: Northants County Championships: Women's 1500m 2 Carly Scott 4:42.6.
May 15: Northants County Championships: Women's 800m 2 Carly Scott 2:15.1; M15 800m 1 Tom Nightingale 2:08.5.
May 15: Oxfordshire County Championships: Women's Long Jump 1 Jenny Truelove 5.23m.
Link to full results from Abingdon.
May 15: Oxford v Cambridge at Oxford: Women's 800m 4 Lara Bromilow 2:26.2.
Link to full results from Oxford.
May 15: MKAC Athletes record 14 Championship Best Performances and take 52 gold medals at the Bucks County Championships at High Wycombe.
CBPs for Joey Duck (F17 100m and 200m), Kadi-Ann Thomas (F20 100m and 200m), Chris Clarke (M15 100m and 200m (twice)), Michelle Lee (3000m), Kieron McConnell (M17 Shot and Discus), Craig Pickering (M20 100m and 200m), Andy Whetstone (M20 800m) and Greg Rutherford (M20 Long Jump).
Complete MKAC results from High Wycombe (with some pictures from Phil Bradley).
Link to full results from High Wycombe.
Ian Russell's report for the Citizen.
May 14: Nicola McSweeney and Abi Robinson first and second in the Bucks Schools' multi-event Championships at Stantonbury.
Will Lambourne and Laurie Wilkinson second and third in the Intermediate Boys' Championship.
MKAC results from Stantonbury.

May 12: Fast times/long throws at the Watford Open Meeting.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
May 12: Loughborough v Brunel v Army at Loughborough: Men's 400mH 4 Mark Jessop 58.03; Hammer 4 Ben Jones 47.84m.
Link to full results from Watford.
May 12: Second win for Tipton's Nigel Stirk at Rugby; Nicki Nealon (Huncote Harriers) wins the Women's Race.
Didier Oesch leads the MKAC men home in 8th place; Category win for Anick Valapinee (F45); Second places for Michael Groom (M50), and Milford Callow (M65).
Results from Rugby.
Ian Russell's report for the Citizen.

May 9: MKAC youngsters find it tough in the Southern Premier Division of the National Young Athletes League at Bromley.
Two Club F17 Records for Joey Duck.
MKAC results from Bromley.
Other match results and League Table.
May 9: "Return of the JA" team wins the Round Milton Keynes Relay.
Round Milton Keynes results.
Isle of Wight Marathon: 72 Lee Hope (MS) 4:27:45; 91 Jim McKellar (M65) 4:53:54; 107 finished.
Link to full results from Ryde.
Ian Russell's report for the Citizen.
May 8: Combined Services Championships, Loughborough: Men's Hammer: Ben Jones (Army) 47.83m.

May 6: Oxford University v AAA match at Oxford: Women's 100m (w-2.2) 1 Kadi-Ann Thomas (AAA) 12.45.
Link to full results from Oxford.
May 5: MKAC Veteran Men and Women both win their first match in the Eastern Vets' League at Peterborough.
Club M50 Long Jump Record for Carl Baldwin.
MKAC Veteran results from Peterborough.
League Table after one round.
May 4: Tipton's Nigel Stirk wins the Silverstone 10k; Allison Hirst (Headington) wins the Women's Race.
Didier Oesch leads the MKAC men home in 11th place; Category wins for Paul Wright (M20), Anick Valapinee (F45); Second places for Kyle Bennett (M20), and Milford Callow (M65); Third places for Robby taylor (M20), Phil Jones (M45), Brian Daniells (M60) and Alannah Perriss (F20).
Results from Silverstone.
Ian Russell's report for the Citizen.

May 3: Open Meeting, Hemel Hempstead: Women's 200m Charlotte Beckett 26.30.
May 3: Fast times in blustery conditions at the Millfield BMC Meeting.
800m: Sam Bradley (M17) 2:01.30; Sam Brasier (M17) 2:02.45 (pb); Matt Young (M17) 2:05.80. 1500m Andy Whetstone 3:56.56; Gavin Wilcox (M20) 4:10.86 (pb); Kyle Bennett (M20) 4:13.32 (pb); Tom Comerford (M17) 4:14.17 (pb); Ross Threlfall (M17) 4:18.14.
Link to full results from Millfield.
May 3: British University Championships at Gatehead: Men's Long Jump Final 8 Daniel Leonard 6.54m (pb); Women's Long Jump 10 Jenny Truelove 5.22m; Women's Triple Jump 12 Jenny Truelove 10.96m.
Link to full results from Gateshead.
May 2: Eastern Vets Road Relay Championships, Hemingford Grey:
M40: 8 MKAC (Ian Russell (5) 11:06, Kevin Connolly (8) 12:32, Malcolm Down (8) 11:40, Andy Harrison (8) 11:11) 46:29.
M60: 4 MKAC (Brian Daniells(4) 13:08, Brian Graves (4)16:33, Milford Callow (4) 15:30) 45:11.
Link to full results from Hemingford Grey.
May 2: MKAC Youngsters second to Bedford in their first match in the Eastern Young Athletes' League Division 1 at Bedford.
Club Record for Kieron McConnell with 47.57m in the M17 Discus; Chris Clarke breaks the Club M15 200m Record.
MKAC results from Bedford.
EYAL League Table after one round.
May 2: British University Championships at Gatehead: High Jump 6 Daniel Leonard 2.00m; Long Jump Qualifier 3 Daniel Leonard 6.50m (pb).
Ian Russell's report for the Citizen.
May 2: Tom Tellez Invitational, Houston Texas: 400m Phil Winfield 51.86.
Link to full results from Houston.
May 1: MKAC Men's A Team second to Southend in their first match in the Southern Men's League Division 1 at Milton Keynes.
Performances down on a wet and miserable day; A string wins for Craig Pickering, Andy Whetstone, Daryn Castle, Kershel St Helene and Ben Jones.
Craig, Hanif Miller, Ben Twigger and Chris Duck break the M20 4x100m Record with 45.4.
Complete Division 1 results from Milton Keynes.
Division 1 results and League Table.
May 1: MKAC Men's B Team finishes third in first match in the Southern Men's League Division 3 West at Milton Keynes.
M50 Pole Vault record for Carl Baldwin; Ian Russell breaks the M50 5000m record.
Complete Division 3 West results from Milton Keynes.
Division 3 West League Table after one round.
Ian Russell's report for the Citizen.

London Marathon report by Second-claim member, Sue Treacy (Dunstable Road Runners), who ran with Julie Dalzell.
April 29: John Williams wins Open University Handicap 7 mile Race.
Andy Sutton and Diane Gill run the quickest times.
Results of the Open University Handicap 7 mile Race.
April 28: More pbs at a wet and miserable Watford Open Meeting.
Some MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.

April 25: Three Peaks Race: 137 Andy Sutton 4:08:49; 317 Dave Findel Hawkins 4:49:37; 407 finished.
Link to full results from the Three Peaks Race.
April 25: MKAC Junior Men win first match in the National Junior Athletics League Brent Division at Sutton.
Craig Pickering named man of the match after setting Club Record of 10.5 for the 100m; Club M20 record 21.8 set by Craig in the 200m; Craig, Hanif Miller, Richard Holness and Chris Duck break the M20 4x100m Record with 45.8.
MKAC results from Sutton.
April 24: Four Club Records as MKAC Women finish second in the opening Southern Women's League Meeting at Radley.
Leanne O'Callaghan, Natalie Jowett, Joey Duck and Kadi-Ann Thomas break 15-year-old 4x100m record with 48.2; Rachel Gibbens breaks her own outdoor record in the Pole Vault with 3.70m; Joey Duck takes the Under 17 200m record with 25.0; Helen Gibbens takes the Junior Women's Hammer Record with 38.37m.
MKAC results from Abingdon.
SWL Division 1 League Table after one match.
April 24: Rice University Twilight Meeting, Houston, USA: 800m 8 Phil Winfield 1:57.63.
Link to full results from Houston.
Ian Russell's report for the Citizen.

April 19: Ian Russell runs the Boston Marathon.
April 18: Magnificent Michelle Lee runs Olympic qualifying time of 2:35:51 to finish 14th woman (4th Brit) in the London Marathon.
April 18: Three Milton Keynes runners finish the Lisbon Marathon.
Full MKAC results from the London, Lisbon and Boston Marathon.
Link to the Boston Marathon website.
Link to the Lisbon Marathon website.
Link to the London Marathon website.
Brian Graves' report for the Citizen.
April 17: LSU Alumni Gold Meeting, Baton Rouge, USA: 800m: 10 Phil Winfield 1:55.27.
Link to full results from Baton Rouge.

April 14: Watford Open Meeting: Cydnie Gaspar sets inaugural Club Record for 3000m.
Full MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
Brian Graves' report for the Citizen.

April 12: Luton's Rob Palmer wins the Stanwick Easter Monday 10km Race; Rachel Shaw takes the women's race.
Full results from Stanwick.
April 11: Benson 10km Road Race, Wallingford: 5 Phil Jones (M45 - 1st vet) 35:14; 345 finished.
Link to full pdf results from the Benson 10km Road race.
April 10: MKAC 2003/4 Indoor Rankings published by Jim Lawrence.
MKAC 2003/4 Indoor Rankings.
April 10: Emma Beales wins the discus as the MKAC women open their season with third place in the Alpha Trophy Meeting at Haringey.
MKAC results from Haringey.
April 9: Ware Good Friday Open Meeting: Personal bests galore!
MKAC results from Ware.
Link to full results from Ware.
Ian Russell's report for the Citizen.
Ian Russell's extra report for the Citizen.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000