Links to MKAC news items......... Return to Tiger Web Home Page

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Winter 2004/5

April 3: Watford Open Meeting: 100m/200m Joey Duck 12.1/24.4.
April 3: Michelle Lee runs 34:52 for 10km in Barcelona - just eight seconds outside her pb.
April 3: Sandy 10 mile Road Race: 28 Richard Wood (M40) 64:28; 82 Amanda Schofield 69:46; 83 Keith Cook (M50) 69:50; 129 Rosemary Muston (1st F55) 74:57; 200 Peter Playle (M50) 80:29; 392 finished.
Link to full results from Sandy.
Ian Russell's report for the Citizen.
April 2: Tanya Taylor, representing English Schools, finishes ninth in the Home Countries International Cross Country in 15:47 at Northrop.
Link to full results from Northrop.
April 2: MKAC athletes out in numbers at Radley Open; Sam Taylor breaks the Club Javelin Record.
MKAC results from Radley.
Ian Russell's report on the relays for the Citizen.

March 30: George Hapeshi wins Open University Handicap 7 mile Race.
Bob Johnson and Jamila Bibi run the quickest times.
Results from the OU Handicap 7.
March 28: Stanwick 10k: 72 Diane Gill (2nd F35) 46:40; 77 Ron Winter (8th M50) 46:50; 121 Milford Callow (4th M60) 51:34; 159 Val Russell (2nd F55) 55:39; 215 finished.
Full results from Stanwick.
Ian Russell's report for the Citizen.
March 28: Club Indoor Rankings compiled by Jim Lawrence.
MKAC Indoor Rankings 2004/5.

March 26: Louisiana State University Relays Meet, USA: 1500m 13 Phil Winfield 3:59.69.
Link to full results from Louisiana.

March 25: Maidenhead 10 mile Road race: 6 Andrew McNamara 56:31; 50 Imogen Thornburgh (3rd Woman) 60:58; 971 finished.
Link to full results from Maidenhead.
March 25: Fast early season times and long throws at Welwyn Garden City.
MKAC results from the Herts Phoenix Open Meeting at Welwyn.
Link to full results from Welwyn.
March 23: Fast early season 3000m times at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
March 22: Jim Bennett honoured for his work as Head Coach with Active Sports, Bucks.
March 21: Craig Pickering attends the Run-for-Ron (pickering) launch with Sports Minister, Richard Caborn.
Picture shows Craig, third left, with Shaun Pickering, first left, Jean Pickering, Richard Caborn and six other athletes.

March 20: Wind (+2.6m/s) denies Junior 150 record for Joey Duck in her season's opener at Kingston!
Kingston Open: 100m (mixed) 6 Joey Duck 12.08; 150m (mixed) 4 Joey Duck 17.88 (w+2.6).
March 20: Imogen Thornburgh wins the Oakley 20 mile race in record time; Andrew McNamara is fourth in the men's race.
MKAC results from Oakley.
Link to full results from Oakley.
March 20: Two course records as David Macharia (Kent AC) wins the adidas MK Half in 70:02 and Claire Peacock (Stragglers) wins the women's race in 83:06.
Ian Van Lokven (7 MS & 2 M45) and Jane Preen (3 FS) lead the MKAC charge.
MKAC category wins for Ian Russell (M50), Brian Daniells (M65) and Rosemary Muston (F55).
Full results from the adidas MK Half.
Link to the MK Half website.
Pictures for sale from the adidas MK Half.
Mick Bromilow's report for the Citizen.
March 20: Edale Skyline 21 mile Fell Race: 15 Andy Sutton 3:44:47; 108 finished.
Link to full results from Edale.
March 19: Compton 40-mile Trail Race: 29 Dave Findel-Hawkins (1st M50) 6:50:47; 83 finished.
Link to full results from the Compton Downland Challenge.

March 13: Vicky Pincombe finishes fifth in the Silverstone Half Marathon.
MKAC results from Silverstone.
Link to full results from Silverstone.
March 13: The Grizzly Runs, Seaton, Devon: Cub Run (9-ish miles - multi-terrain): 90 Brian Gilks (1 M70) 1:49:31; 194 finished.
The Grizzly (20-ish miles - multi-terrain): 185 Chris Mahon 2:53:37; 932 Brian Daniells (3 M65) 3:49:38; 1488 finished.
Link to full results from Devon.
March 13: Tanya Taylor selected to represent English Schools at the Home Countries Cross Country International in Denby on 2 April.
March 13: Silver (and Club Indoor Pentathlon Record) for Will Lambourne at the AAA Combined Events Championships, Cardiff.
M17 Pentathlon: 2 Will Lambourne (60mH 9.08 (pb); SP 11.84m (pb); LJ 5.73m; HJ 1.67m (pb); 800m 2:07.74 (pb)) 3021 (Club Indoor M17 record).
March 12/13: Men's Heptathlon: 14 Daniel Leonard (2nd in Welsh Champs) (60m 7.40; LJ 6.38m; SP 8.86m; HJ 2.02m (Club Indoor Record); 60mH 8.83; PV 3.20m; 1000m 2:59.93) 4509.
March 12: F17 Pentathlon: 26 Chloe Whalley (60mH 10.66 (pb); SP 7.64m (pb); HJ 1.26m; LJ 4.38m (pb); 800m 2:48:35 (pb)) 2218 (pb).
Link to full results from Cardiff.
March 12: Silver medal (and British Record) for Catherine Goddard; Silver for Di Farmer in the Cross Country - on Day 3 of the European Masters Indoor Championships at Eskilstuna, Sweden
F35 Long Jump: 2 Catherine Goddard 5.40m (British Indoor F35 Record); F45 Long Jump 8 Jan Hardcastle 3.87m; F45 5km Cross Country 2 Di Farmer 24:32.
March 12: Twenty one MKAC athletes compete in the English Schools' Cross Country Championships in Norwich.
Tanya Taylor (10th Inter Girl), Sophie Wilkins (14th Junior Girl), Charlie Gaspar (29th Senior Girl) and Tom Comerford (41st Senior Boy) make the top 50.
Buckinghamshire/MKAC results from Norwich.
Link to full results from Norwich.
Ian Russell's report for the Citizen.
University of New Orleans Invitational Track Meet: 1500m 11 Phil Winfield 4:13.08.
Link to full results from New Orleans.

March 10: Gold for Catherine Goddard and Silver for Jan Hardcastle on Day 1 of the European Masters Indoor Championships at Eskilstuna, Sweden
F35 Pentathlon 1 Catherine Goddard (60mH 9.61; HJ 1.59m (Club vets record); LJ 5.20m; SP 10.00m; 800m 2:46.96 (pb)) 2921.
F45 Pentathlon 2 Jan Hardcastle (60mH 13.03; HJ 1.29m; LJ 3.94m; SP 5.55m (pb); 800m 3:11.62) 2523 Club F45 Indoor Record.
F45 3000m: 4 Di Farmer 12:05.11 (Club Indoor Record).
Link to full results from Eskilstuna.
March 10: MKAC wins seven Awards at the Sport Milton Keynes Achiever of the Year Awards.
Milton Keynes Under 18 Boys' Achiever of the Year: Chris Clarke.
Milton Keynes Under 18 Girls' Achiever of the Year: Joey Duck.
Milton Keynes Senior Men's Achiever of the Year: Craig Pickering.
Milton Keynes Senior Women's Achiever of the Year: Michelle Lee.
Milton Keynes Over 50 Men's Achiever of the Year: Jack Kee.
Milton Keynes Over 50 Women's Achiever of the Year: Rosemary Muston.
Milton Keynes Club of the Year: Milton Keynes AC.
Picture of Joey Duck and Michelle Cheung (Badminton) BBC Young Sports Personality of the Year finalist and Citizen Sports Personality of the Year for 2003 and 2004, respectively.

March 6: Michelle Lee wins the Berkhamsted Half Marathon in 81:42.
March 6: Chad Lambert wins National Prep Schools' Title at Malvern College.
Link to full results from Malvern College.
March 6: Indoor Open Meeting at Eton: M17 60mH 3/3 Will Lambourne 9.54/9.21; F17 60m/60m/LJ 2/2/? Chloe Whalley 8.73/8.67/4.07m.
Link to full results from Eton.
March 6: Dave Smith (UK all-time Hammer number 2) leads Hammer Circle Development Day at Stantonbury.
Athletes include son Alex Smith (Commonwealth Youth Champion) and Joanne Davison (Hammer Gold Medallist at the Deaf Olympics).
Picture of the participants.
Report by Jack Kee.
March 5: Tanya Taylor finishes an excellent second in the Under 15 Girls' Inter-Counties Cross-Country Championships at Wollaton Park, Nottingham.
Andy Whetstone (39 M20), Scott Goodwin (18 M17), Tom Comerford (25 M17), Charlie Gaspar (29 F17) and Sophie Wilkins (41 F15) all make the top 50.
Thirty three MKAC athletes represent their County at Nottingham.
Buckinghamshire/MKAC results from Nottingham.
Link to full results from Nottingham.
Ian Russell's report for the Citizen.

March 2: Ampthill & Flitwick Flyers win Open University Relay.
Results of the Open University Relay.
Individual results of the Open University Relay.
All-time lists for the Open University Relay.
February 28: MKAC Veteran Men feature in 2004 UK Rankings.
MKAC Veteran men in 2004 UK Rankings.

February 27: Margaret Swithenby is 1294th and the first F50 in 3:44:14 in the cold (3 degrees) Seville Marathon, Spain.
Link to full results from Seville.
February 27: Ian Pheasey finishes third in the Marie Curie Daffodil Run 10k at Castle Ashby.
MKAC results from Castle Ashby.
Full 10k results from Castle Ashby.
Full Half Marathon results from Castle Ashby.
February 27: Rachel Gibbens takes the bronze medal in the pole vault with 3.80m (Club Record; =4th on the UK all-time Under 20 rankings) at the British Universities' Indoor Championships in Sheffield.
MKAC results from Sheffield.
Link to full results from Sheffield.
February 27: AAA Under 17 Indoor Championships, Birmingham Day 2: Under 17 Women's 200m heat/semi: 1/3 Habee Folami 26.31/25.13 (pb).
Link to full results from Birmingham.
February 27: Bury 20 mile Road Race: 90 Anick Valapinee (F45 - 2nd F40) 2:29:13; 154 T Archer (?) (M40) 2:46:07; 283 Chris Pennell (F40) 3:28:55.
Link to full results from Bury St Edmunds.
February 27: Seven MKAC Athletes awarded grants by the Ron Pickering Memorial Fund - only five other clubs get more grants!.
Grants go to Bryony Gibbens (pole vault), Tanya Bromilow (pole vault), Chris Clarke (100m/200m/400m), Habee Folami (100m/200m), Natalie Jowett (100m/200m/Long Jump), Craig Pickering (100m/200m) and Greg Rutherford (100m/Long Jump).
Link to full list of Ron Pickering Award Winners.
February 26: Silver for Chris Clarke and Bronze for Habee Folami on Day 1 of the AAA Under 17 Indoor Championships at the National Indoor Arena, Birmingham.
Under 17 Men's 60m heat/semi/final 1/2/2 Chris Clarke 71.5/7.06/7.04; Under 17 Women's 60m heat/semi/final 1/3/3 Habee Folami 7.91/7.82/7.77 (pb); 60m heat 7 Katryna Hardcastle 8.66.
Ian Russell's report for the Citizen.
February 26: MKAC takes seven (of the 17) Awards at the South Region (Berks, Buck, Hants and Oxon) "Oscars" Ceremony in Portsmouth designed to celebrate the work of volunteers in the Sport.
All the winning nominations will go forward to the National Finals on 9 April.
South Region Track and Field Club of the Year: MKAC.
South Region Off-Track Club of the Year: MKAC.
South Region Performance Coach of the Year: Mike Leonard.
South Region Development Coach of the Year: Jim Bennett.
South Region Emerging Coach of the Year: John Tait.
South Region Young Volunteer of the Year: Alannah Perriss.
South Region Off-Track Official of the Year: Rose Callow.
Picture of all the South Region Award winners (except Mike Leonard).
Pictures of the Award winners with a Norwich Union Representative taken by Peter Langdon photography.
Runner up: South Region Newcomer to Officiating: Dave Phillips.
Runner up: South Region Innovative Club of the Year: Milton Keynes AC.
Ian Russell's report for the Citizen.

February 24: Rick Townsend, a former Head of Physical Education at Leon, a Vice-Chairman of Sport Milton Keynes, and a Grade 3 Timekeeper, has been appointed the Athletics Development Officer for Milton Keynes. The post is a two-year part-time post, starting on 1 April 2005. Rick will work closely with MKAC and Stantonbury Campus to maximize the potential of the new Clubhouse and to attract more adults into athletics.
February 23: MKAC Veteran women feature in the UK 2004 Track & Field Rankings, indoor and out.
MKAC Veteran Women's List compiled by Jim Lawrence.

February 20: Bramley 20 mile Road Race: 6 Ian Van Lokven (M45 - 1st M40) 1:57:28; 259 John Skelton (MS) 2:34:41; 665 Chris Pennell (F40) 3:35:09; 687 finished.
Link to full results from the Bramley 20, near Reading in pdf format.
February 20: Bramley 10 mile Road Race: 234 Milford Callow (M65 - 7th M60) 82:39; 502 finished.
Link to full results from the Bramley 10, near Reading in pdf format.
February 20: Hardwick Cross Country Race: 9 Lido Medori (4th M40) 39:48; 132 finished.
Link to full results from Hardwick, near Aylesbury.
February 20: Woburn 10km Road Race: Vets wins for Neil Ovington (M40), Anick Valapinee (F45) and Rosemary Muston (F55).
Third places for Kim McBride (FS), Julie Dalzell (F35) and Ronny Flynn (F50).
MKAC results from Woburn.
Link to full results from Woburn.
February 20: Wellingborough 15km multi-terrain race: 36 Eddie Hill 74:15; 50 finished.
Link to full results from Wellingborough.
February 20: Great Grandad, Jim McKellar (M65), runs the bitterly cold Draycote Water 35 mile race in 6:38:47 to finish 70th out of 71.
Link to full results from Draycote Water.
February 19/20: Gold, two Silvers and British Record for Catherine Goddard in the Long Jump, 60m hurdles and Shot; Silver for Di Farmer in the 800m; Silver for Andy Smith in the 200m - in the BMAF Vets Indoor Championships in Cardiff.
MKAC results from Cardiff.
Link to full results from Cardiff.
February 19: Greg Rutherford wins the Long Jump and breaks the Club 60m Indoor Record at the AAA Under 20 Championships at the NIA in Birmingham.
MKAC results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
February 19: Indoor Open Meeting, Loughborough: Men's 60m/60mH/HJ Daniel Leonard 7.49/8.77 (Club Senior Record)/1.95m; Women's HJ 4 Faith Cripps 1.55m.
February 19: Bronze medals for Tanya Taylor (F15) and Chad Lambert (M13) at the National Cross Country Championships in Cofton Park, Birmingham.
MKAC results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
Ian Russell's report for the Citizen.

February 18: Southland Conference Championships at Houston, USA: 800m heat 3 Phil Winfield 2:00.86.
Link to full results from Houston.
February 18: Athletics finishes second in the MK Council Focus Sport poll.
Link to final poll results.
February 18: Twenty MKAC runners selected for the Buckinghamshire Schools' Cross Country Teams - four more are reserves.
Full Buckinghamshire Schools' Team for Norwich on 12 March 2005.

February 13: Greg Rutherford jumps a UK age 18 best of 7.64m to go second on the UK all-time Junior Men's rankings and grabs the bronze medal at the AAA Senior Indoor Championships
Men's Long Jump 3 Greg Rutherford 7.64m; Women's 60m heats: 8 Kadi-Ann Thomas 7.87; 8 Natalie Jowett 7.91; Pole Vault: 8 Rachel Gibbens 3.70m.
Link to full results from Sheffield.
Ian Russell's report for the Citizen.
February 13: Four MKAC vets teams in action at the BMAF Cross Country Relay Championships at Norwich.
MKAC results from Norwich.
Link to full results from Norwich.
February 13: Brian Slaughter wins Scottish Indoor Veteran Heptathlon Title at kelvin Hall, Glasgow.
M40 Heptathlon (age-graded): 1 Brian Slaughter (60m 8.02; SP 10.94m; LJ 5.27m; PV 3.00m; 60mH 10.53; HJ 1.53m; 1000m 3:07.61) 4319 points.
F17 Pentathlon: 16 Katryna Hardcastle (LJ 4.22m (pb); 60mH 12.20 (pb); HJ 1.37m; SP 5.78m; 800m 3:04.58) 1777 points.
February 12: Three titles plus the Club Indoor Vets Records for the Shot and Long Jump for Catherine Goddard at the Scottish Masters Indoor Championships.
F35 60m/HJ/SP/LJ 2/1/1/1 Catherine Goddard 8.65/1.56m/10.19m (Club Vets Record)/5.17m (CVR); F45 60m 2 Jan Hardcastle 9.26.
Link to full results from Glasgow.
February 12: Two wins for Habee Folami in the Midlands Indoor Open Meeting: F17 60m/200m 1/1 Habee Folami 7.82/25.45.
F20 400m: 3 Lauren Cripps 65.84; M20 200m/60mH 3/5 Lawrie Wilkinson 23.74/10.53.
Link to full results from Birmingham.
February 12: MKAC wins overall in the Male, Female and combined categories in the Chiltern League, despite high winds and heavy showers at Wing.
Individual wins for Andy Whetstone (M20), Ian Van Lokven (M45), Scott Goodwin (M17), Charlie Gaspar (F17), Lauren Licietis (F20) and Tanya Taylor (F15): second places for Claire Rooney (F35) and Sophie Wright (F20); Third places for Becky Williams (F20) and Sophie Wilkins (F15).
Andy Whetstone leads the Men home in fifth place while Claire Rooney is first back for the Women in fourth place.
Team wins for the Junior Men, Veteran Men, Senior Women, Veteran Women, Under 15 Girls and Under 11 Girls ; Second places for the Senior Men and Under 20 Women; Third places for the Under 17/20 Men, Under 11 Boys and Under 13 Girls - only the Under 13 Boys are out of the first three!
All teams except the Veteran Women win medals.
MKAC Results from Wing - with pictures of the Team Medallists by Mick Bromilow and pictures of some of the girls by Jim Miller.
Final MKAC Chiltern League Rankings with pictures of the Chiltern League medallists by Mick Bromilow.
Link to full results from Wing.
Link to official Chiltern League final rankings.
Ian Russell's report for the Citizen.

February 11: MKAC/Stantonbury Campus awarded £100,000 for refurbishments costing £201,600 at Stantonbury Stadium as part of the Community Athletics Refurbishment Programme. The money will be used to replace the fencing, improve the drainage to the infield, install a new hammer cage and resurface the track. Milton Keynes Council and Stantonbury Campus have pledged £32,000 each towards the project and the other £37,600 will be raised by Milton Keynes AC.
February 10: Inter-University Match at the NIA Birmingham: Men's 60mH/LJ 13/8 Daniel Leonard 9.35/6.16m; Women's 60mH/HJ 8/2 Faith Cripps 10.07/1.60m.
Link to full results from Birmingham.

February 6: Three titles plus the Club Vets High Jump and 60m hurdles records (and Club F35 Indoor Record for the 60m) for Catherine Goddard at the SEAA Masters Indoor Championships at Carshalton.
F35 60m/60mH/HJ 1/1/1 Catherine Goddard 8.4 (F35 Club Record)/9.43 (Club Vets Record)/1.56m (CBP & CVR).
February 6: Watford Half Marathon: The flying doctor, Imogen Thornburgh, is back! Andrew McNamara makes his MKAC debut with eighth place.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
February 6: Charnwood Hills Race: 195 Colin Burnett (8th M55) 1:55:48; 332 Jim McKellar (2nd M65) 2:23:28.
Link to full results from Charnwood.
February 6: Eastern Vets Cross Country: Men's 8km race: 36 Milford Callow (M65) 48:50; Women's 5km race: 8 Diane Farmer (F45) 33:25.
Link to full results from Colchester.
Ian Russell's report for the Citizen.
February 5: Sensational 60m sprint debut by Greg Rutherford at the Midlands Indoor Open Meeting in Birmingham.
Club 60mH record for Daniel Leonard.
MKAC results from Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
February 5: Chingford League 5 mile Road Race, Victoria Park (256 yards short!): 79 Lara Bromilow (3rd FS) 31:39.
Link to full results from Victoria Park.
February 5: East Anglian Schools' Cross Country Champs: Inter Boys 20 Matt Willmott (3rd Northants).
February 5: Bucks Schools' Titles for Charlie Gaspar, Tanya Taylor and Sophie Wilkins.
Silver medals for Lauren Licietis and Lucy Millett; bronze for Robby Taylor, Chad Lambert and Freya Giddins.
Gavin Wilcox declared ineligible after winning the Senior Boys Race.
Sixteen MKAC runners finish in the first six to automatically qualify for the English Schools' Championships.
MKAC results from Stowe.
Link to full results from Stowe.
Ian Russell's report for the Citizen.

January 30: University match: Bath v Cardiff v Oxford: Women's Pole Vault: Rachel Gibbens 3.75m (Club Record).
Link to full results from Cardiff.
January 30: Michelle Lee finishes eighth overall and first woman in the Fred Hughes 10-mile race at St Albans in 58:12; 448 finished.
Link to full results from St Albans.
January 30: Birmingham Indoor Games: Day 2: Under 20 Women's 400m heat: 5 Becky Williams 65.61 (pb); 6 Lauren Cripps 68.11.
Link to full results from Birmingham.
January 29: Silver for Tanya Taylor (F15) and Bronze for Chad Lambert at the South of England Cross Country Championships.
Silver medals for the Under 15 Girls; Bronze for the Under 13 Girls.
MKAC results from Parliament Hill Fields with picture by Peter Wilkins.
Link to full results from Parliament Hill Fields.
January 29: Birmingham Indoor Games: Day 1: Men's 60m heat/semi/final 1/3/7 Craig Pickering 6.91/6.83 (Club Record)/6.95.
Link to full results from Birmingham.
Ian Russell's report for the Citizen.

January 28: Houston Invitational Indoor Meet, USA: Mile/800m 7/24 Phil Winfield 4:26.17/2:11.63.
Link to full results from Houston.
January 27: Di Knight and Richard Pownall win the Alec Walliker night orienteering event.
Full results from Bradwell.

January 23: BMAF Indoor Pentathlon Championships, Cardiff: F45 2 Di Farmer (60mH 13.00 (pb); HJ 1.08m; SP 4.94m; LJ 3.35m; 800m 2:58.5 (pb)) 1907 points.
January 23: Wellingborough Multi-terrain 15km race: 6 Neil Ovington (M40) 51:21; 25 R Smith (??) 62:10; 26 Darren Baker (??) 62:18; 45 Deb Ovington (F40) 72:24; 72 finished.
Link to full results from Wellingborough.
January 23: Folksworth 15 mile Road Race: 41 Phil Feist (M40) 1:40:39; 140 John Skelton (M50) 1:54:19; 218 Colin Burnett (M55) 2:03:30; 250 Debbie Hindmarch (F45) 2:07:25; 259 Leah Williams (FS) 2:08:21; 299 Tony Byrne (M45) 2:14:07; 413 finished.
Link to full results from Folksworth.
January 22: Reebok Series in Cardiff: Junior Men: 9 Andy Whetstone 25:37; 70 finished.
Link to full results from Cardiff.
January 22: Indoor International, Cardiff: Junior Men's Shot: 2 Kieran McConnell (representing Ireland) 13.49m (Club Record); Women's Pole Vault: 2 Rachel Gibbens (F20) 3.60m.
Link to full results from Cardiff.
January 22: Northants Schools' Cross Country Championships: Junior Boys: 2 Matt Willmott.
Link to full results from Northampton.
January 21: Leonard Hilton Memorial Meeting, Houston, USA: 800m: 9 Phil Winfield 1:58:19.
Link to full results from Houston.
Ian Russell's report for the Citizen.

January 19: Patrick Musonda wins Open University Handicap 5 mile race.
Jon Pike and Jane Preen run the quickest times.
Results of the Open University Handicap 5.

January 16: SEAA Indoor Pentathlon Championships, Bedford: 1 Hannah Stares (Belgrave - second claim MKAC) LJ 5.52m; 60mH 8.91; SP 9.64m; 60m 7.92; HJ 1.58m; Total 3648 points.
Ian Russell's report for the Citizen.
January 15: Craig Pickering opens the new Spar Sprints Centre at Bedford.
Link to full story.
January 15: Louisiana State Indoor Meeting, USA: 1 mile 8 Phil Winfield 4:26.71.
Link to full results from Louisiana.
January 15: Northants Cross Country Championships, Abingdon Park Northampton: Senior Women: 13 Trudi Green (1st F35) 20:56; Under 15 Boys: 3 Tom Nightingale 15:32; 4 Matt Willmott 15:37.
January 15: MKAC athletes dominate at the Bucks County Cross Country Championships.
Individual wins for Andy Whetstone (M20), Scott Goodwin (M17), Jack Rooney (M15), Chad Lambert (M13), Claire Rooney (F35), Lauren Licietis (F20), Charlie Gaspar (F17), Tanya Taylor (F15) and Lucy Millett (F13); second places for Alex Bowden (MS), Ian Van Lokven (M40, Jackson Ryan (M50), Gavin Wilcox (M20), Tom Comerford (M17), Sam Winters (M13), Sophie Wright (F20) and Jo Livesey (F13); third places for Dave Findel-Hawkins (M50), Jim McKellar (M60), Matt Eager (M13) and Gayle Irwin (F20).
Team wins for the Senior Men, Veteran Men, Junior Men, Under 17 Men, Under 13 Boys, Senior Women, Under 17/20 Women, Under 15 Girls and Under 13 Girls.
MKAC Results from Luton with pictures by Graham Ghaleb.
Link to full results from Luton.
Ian Russell's report for the Citizen.

January 9: TVAC Open Meeting at Eton: Lawrie Wilkinson (M20) 60m/LJ 7.49/6.05m; Kieron McConnell (M20) SP 13.02m; Chloe Whalley (F17) 60mH/SP 10.6/7.65m.
Ian Russell's report for the Citizen.
January 8: MKAC wins overall again to consolidate its leads in the Male, Female and combined categories in the Chiltern League.
Individual wins for Scott Goodwin (M17), Charlie Gaspar (F17), Tanya Taylor (F15) and Sam Winters (M13); second place for Tom Comerford (M17); Third places for Jack Rooney (M15) and Sophie Wilkins (F15).
Alex Bowden leads the Men home in seventh place while Claire Rooney is first back for the Women in sixth place.
Team wins for the Senior Men, Junior Men, Under 13 Boys, Senior Women, Under 15 Girls and Under 11 Girls ; Second places for the Under 17 Men, Under 15 Boys, Under 11 Boys and Under 13 Girls; Third place for the Under 17/20 Women - only the Vets are out of the first three!
All teams except the Under 11 Girls and Veteran Women are in medal-winning positions.
Club Championships held in conjunction.
MKAC Results from Watford - with pictures of the Senior Men by Alasdair Gibson.
MKAC Chiltern League Rankings after four rounds.
Link to full results from Watford.
Link to official Chiltern League rankings after four matches.
Ian Russell's report for the Citizen.

January 6: MKAC 2004 Road Race Rankings updated by Brian Graves.
MKAC Road Race Rankings.

January 2: Welsh Indoor Open Meeting, Cardiff: Women's Pole Vault: 1 Rachel Gibbens (F20) 3.60m; Men's Pole Vault 6 Charles Preston (MS) 3.60m.
Link to full results from Cardiff.
January 1: MKAC Life Member Reg Mead awarded the MBE in the New Year's Honours List for Services to Sport
January 1: Michelle Lee wins the Women's Hyde Park 10km Road Race in 36:36, finishing 27th overall out of 439.
Link to full results from Hyde Park.
January 1: Club La Santa 5km Road Race, Lanzarote: 1 Matt Willmott (M15) 18:24; 6 Lara Bromilow (1st FS - with a technicolour yawn 200m from the finish!) 22:21.
Ian Russell's report for the Citizen.

December 31: Ely New Year's Eve 10km Road Race: 12 Phil Jones (M45 - 3rd M40) 34:46; 17 Ian Pheasey 36:49; 561 finished.
Link to full results from Ely.
December 28: Southwell 10k: 22 Michelle Lee (1st FS) 35:56; 173 Julie Dalzell (F35 - 18th FS) 43:49; 611 finished.
Link to full results from Southwell.
December 26: Aylesbury Boxing Days Road races: 1 Alex Bowden 21:31; 46 Abi Gooch (FS) 31:41; 74 finished.
Link to full results from Aylesbury.
December 25: Club La Santa 5km Road Race, Lanzarote: 1 Lara Bromilow (FS) 20:24.

December 22: Proposals for Young Athlete Development at MKAC published by the Working Group.
Proposals for Long Term Development of Young Athletes.
December 22: Twelve MKAC athletes make the top 50 in the 2004 UK Senior Rankings.
Complete list of all MKAC athletes who have been ranked nationally.
Ian Russell's report for the Citizen.
December 21: London Marathon places draw result: Keith Cook, Malcolm Down, Claire Davis, Ian Pearson and Brian Daniells. Reserve: Val Russell.
December 20: Coaching Courses updated.
List of coaching courses for 2005/6 with application forms.

December 19: Andy Whetstone, competing for the South of England AA, finishes 25th in the Lotto Cross Cup in Brussels.
Link to full results of the Junior (U20) races in Brussels.
December 19: Alex Bowden finishes second in the Wendover Woods Hill Race.
MKAC results from Wendover.
Link to full results from Wendover in pdf format.
December 18: Tom Comerford (M17), Sam Winters (M13) and Matthew Malcolm (M11) win and Jack Rooney (M15) finishes second, with silver medals for the Under 13 and Under 15 Boys, at Kettering.
MKAC results from Kettering.

December 16: Sue Carter & Tom McConnell spot on in the Watchless Wolverton 5.
Tom & Sue correectly predict their finishing times over the old Wolverton 5 course.
Optimists beat pessimists 32-11.
Results of the Watchless Wolverton 5.
Ian Russell's report for the Citizen.
December 16: Level 3, Phase 1 coaching course to be held in Milton Keynes on 5/6 February 2005.
Details of coaching courses in this area.
December 15: Christine Taylor wins Open University Handicap 5km race.
Andy Sutton and Linda Lytollis run the quickest times.
Results of the Open University Handicap 5km race.

December 12: Michael Groom leads the MKAC runners home in the Great Barford Half Marathon.
Category wins for Brian Daniells (M65) and Rosemary Muston.
MKAC results from Wootton.
Link to full results of the Great Barford Half Marathon.
December 12: Calderdale Way Relay (50 miles 6000 feet of climbing): Six MKAC runners are 50% of the South Midlands Orienteering Club Team.
32 SMOC (Leg 2: Andy Sutton 67:24; Leg 4: Richard Pownall 78:42; Leg 5: Alasdair Gibson/Dave Findel-Hawkins 77:13; Leg 6: Jim Miller/Robbie MacPherson 98:43) 7:14:54; 98 teams finished.
Link to full results of the Calderdale Way Relay.
December 11: SEAA Inter-Counties Cross Country results now available.
Full results of the SEAA Inter-Counties Races at Stowe School.
Tanya Taylor wins the Under 15 Girls Race and leads the Bucks Team to the gold medals.
Bucks Senior Team take the bronze medals thanks to fine runs by Vicky Pincombe, Michelle Lee and Claire Rooney
Sixteen MKAC runners turn out for the County Teams.
Bucks results from Stowe School.
Ian Russell's report for the Citizen.

December 10: Four MKAC Under 13 Boys make the UK top 20 rankings.
MKAC athletes nationally ranked (M13, F13, M15, F15, M17, F17, M20 and F20 so far).
December 9: Andy Whetstone selected to run for the SEAA in the Lotto Crosscup Brussels, Belgium on 19 December.

December 5: Luton Marathon and Relay: Marathon: 367 Jim McKellar (M65) 4:33:32; 417 finished. Relay: 44 Milton Keynes Vets (Eddie Hill 63:24, Chas Herbert 62:25, Kevin Connolly 61:55) 3:07:44; 153 teams finished.
Link to full results from Luton.
December 5: Nene Valley 10: 15 Phil Jones (1st M45) 57:50; 22 Michelle Lee (1st FS) 58:38 (pb); 118 Steve Rice (M45) 70:21; 190 Diane Gill (F35) 77:23; 322 finished.
Link to full results from Peterborough.
December 5: Barbados Marathon: 4 Margaret Swithenby (F55) 3:57:27; 20 women finished; Half Marathon: 51 Keith Cook (M55) 1:47:41; 114 men finished.
December 4: Barbados 10k: 30 Edla Cook (F60) 60:06; 48 women finished.
Link to full results from Barbados.
December 4: Reebok Series in Liverpool: M15: 54 Josh Lyman 10:22; Junior Men: 6 Andy Whetstone 18:34.
Link to full results from Liverpool.
December 4: MKAC win overall again to lead overall in the Male, Female and combined categories in the Chiltern League.
Individual wins for Tanya Taylor (F15) and Sam Winters (M13); second places for Lucy Millett (F13), Sophie Wilkins (F15), Sam Deathe (M13) and Tom Comerford (M17); Third places for Kinga Keresztes (F20), Vicky Pincombe (FS), Danny Murphy (M11) and Matthew Eager (M13).
Alex Bowden leads the Men home in 6th place while Vicky Pincombe is first back for the Women in third place.
Team wins for the Senior Men, Under 13 Boys, Under 11 Boys, Under 13 Girls and Under 15 Girls ; Second places for the Junior Men, Veteran Men, Under 17 Men and Veteran Women; Third places for the Under 15 Boys, Senior Women, Under 17/20 Women and Under 11 Girls - that's every team!
All teams except the Under 11 Girls are now in medal-winning positions.
MKAC Results from Luton - with pictures by Mick Bromilow.
MKAC Chiltern League Rankings after three rounds.
Link to full results from Oxford.
Ian Russell's report for the Citizen.

December 3: Fifteen-year-old Joey Duck takes the Women's 200m bronze medal at the Commonwealth Youth (Under 19) Games, behind two Australian runners.
Women's 200m heat 2 Joey Duck 24.50 (w-0.7) - same time as the winner; Final 3 Joey Duck 24.87 (w-0.9).
Here's what the England Team Manager said of Joey's 200m run: "The youngest member of the England team, Joey Duck, 15, exceeded her expectations by combining a 4x100m relay gold with a 200m individual bronze medal behind Australian duo Michelle Cutmore and Laura Verlinden. Duck ran positively in her first exposure to international competition and ran 24.87 into a 0.9m/s headwind for bronze. "I told my coach Iíd be happy to make the final," said Duck, "thatís what I wanted. I could have gone harder on the bend. I think I pulled a bit back in the last metres.""
Link to the England Day 2 results from Bendigo.
December 2: Joey Duck is in the England 4x100m Relay Team that wins Gold at the Commonwealth Youth Games in Bendigo, Australia.
Women's 4x100m 1 England (Joscelyn Hopeson, Johnelle Gibbons, Joey Duck, Lucy Sargent) 45.63.
Quote from Joey: "Weíve been running up and down the corridors practising. Itís the biggest medal Iíve won, Itís amazing."
Link to the England Day 1 results from Bendigo.
Link to the full results from Bendigo.
Ian Russell's report for the Citizen.
December 1: Wins for Sophie Wilkins, Jodie Sweet, Jack Rooney and Kris Ledgard in the Milton Keynes Schools' Cross Country.
Link to full results of the Milton Keynes Secondary Schools' Cross Country.
December 1: The Club has five entries for the London Marathon.
Further information about the Club's London Marathon entries.
November 30: Stevenage 5km Road race: 17 Ian Pheasey 17:05; 364 finished.
Link to full results from Stevenage.
November 30: Milton Keynes Athletic Club awarded Clubmark Accreditation by the AAA of England.
John Tait's work means that MKAC is the first athletics club in Buckinghamshire (and only the second sports club in the county) and the 25th athletics club in the UK to gain this award.
Link to further details of Sport England's Clubmark scheme.

November 28: Andy Whetstone finishes 37th, representing the SEAA at Roeselare, Belgium.
Link to the Junior results from Roeselare.
November 28: Michelle Lee knocks 40 seconds off her 10km personal best with 34:41 to finish fourth woman in the Leeds Abbey Dash.
Link to partial results from Leeds.
Ian Russell's report for the Citizen.
November 27: Owain Matthews (Bedford & County) wins the 40th Wolverton 5 ahead of MKAC's Daryn Castle.
Sharon Morris (Bedford & County) wins the women's race ahead of MKAC's Vicky Pincombe.
MKAC wins the Women's and Vets Team Titles but loses out to Bedford & County in the Men's Team race.
Results of the 40th Wolverton 5.
Link to Andy Sutton's photographs of the race.
Ian Russell's report for the Citizen.
November 27: North of England Indoor Open Meeting: FS LJ/TJ 2/2 Rebecca Griffin 4.74m/10.34m; M15 200mht/800m/LJ 3/4/6 Eliot Winter 29.7/2:22.4/4.40m.
Link to full results of the North of England Open Meeting in Sheffield.

November 24: Henlow 10 mile race: Val Russell 99:29.
November 24: Bill Ridsdale wins Open University Handicap 5 mile race.
Shaun Rayner and Rosemary Muston run the quickest times.
Results of the Open University Handicap 5.
November 24: Chris Clarke tops the UK Under 15 Boys 200m and 400m rankings.
MKAC athletes nationally ranked (M15, F15, M17, F17, M20 and F20 so far).

November 21: Joey Duck flies out to Bendigo, Australia for the Commonwealth Youth Games next week.
English Athletics Team for the Commonwealth Youth Games.
Commonwealth Youth Games website.
November 21: Welcome return after injury by Alex Bowden in the Herbert's Hole Cross Country.
MKAC results from Chesham.
Link to full results from Chesham.
November 21: Stortford 10 mile road race: 452 Brian Gilks 86:38 (Club M70 Record); 550 finished.
Link to full results from Bishop Stortford.
November 20: Lucy Millett (4th F13) and Tanya Taylor (8th F15) lead the MKAC charge at Parliament Hill Fields.
Andy Whetstone selected to run for the SEAA at Roeselare, Belgium.
MKAC results from the Reebok Series Races in London.
Link to full results from the Reebok Series Races in London (in Excel format).
Ian Russell's report for the Citizen.
November 20: Eastern Young Athletes' League AGM: Milton Keynes AC puts forward three motions for discussion.
MKAC motions for the Eastern Young Athletes' AGM.

November 19: AGM: Members elect a new Committee.
MKAC Committee for 2004/5.
November 18: More MKAC athletes feature strongly in the 2004 National Rankings.
MKAC athletes nationally ranked (F15, M17, F17, M20 and F20 so far).

November 14: Stowmarket Scenic Seven: 10 Larry Green (5th M40) 42:15; 54 Trudi Green (3rd F and 1st F40) 48:30; 257 finished.
Link to full results from Stowmarket.
November 14: Wins for Freya Giddins and Daniel Murphy at the Eric Andrews Memorial Cross Country Races at Banbury.
MKAC Results from Banbury.
November 14: Margate International Cross Country Races: Under 13 Boys (1 Chad Lambert 10:31; 3 Sam Winter 10:38; 7 Sam Comerford) win while the Under 15 Boys (7 Grant Tilley 10:19; 9 Josh Lyman 10:28; 12 Jack Rooney 10:46) finish second - pictures by David Lyman.
Junior Men: 6 Andy Whetstone 19:11; 12 Gavin Wilcox 20:23. Under 17 Men: 8 Tom Comerford 13:19.
November 14: Riverside Half Marathon: 432 Diane Gill(F35) 104:06; 963 finished.
Link to full results from St Neots.
Ian Russell's report for the Citizen.

November 7: Stevenage Half Marathon: 137 Dave Newens (M50) 95:02; 242 Ruth Fuller (F35) 102:28; 307 Debbie Hindmarch (F45) 105:27; 763 finished.
Link to full results from Stevenage.
November 6: Tanya Taylor is joint quickest as the Under 15 Girls finish sixth in the English Cross Country Relays at Mansfield.
MKAC results from Mansfield.
Link to full results from Mansfield.
November 6: Jo Livesey wins the Senior Girls Title in the Milton Keynes Middle Schools' Cross Country League; Sam Comerford and Rebecca Hardy take second places overall.
MKAC (Girls only) results from the MK Middle Schools' Cross Country League.
Ian Russell's report for the Citizen.

November 4: MKAC athletes feature strongly in the 2004 National Rankings.
MKAC athletes nationally ranked - only Junior Men and Women and Under 17 Women published so far.
November 1: IAAF World Junior Rankings: Men's 100m =21 Craig Pickering 10.41; Women's 200m =30 Joey Duck 23.80.
Link to 2004 IAAF World Junior Rankings.

October 31: Snowdonia Marathon: 520 Deb Ovington 4:25:28; 810 finished.
Link to full results from Snowdon.
October 30: MKAC win overall to narrow the gap behind Windsor to 163 points after Match 2 of the Chiltern League.
Individual wins for Tanya Taylor (F15), Tom Comerford (M17) and Danny Murphy (M11); Third place for Lucy Millett (F13).
Phil Macey leads the Men home in 16th place while Carly Scott is first back for the Women in third place.
Team wins for the Junior Men, Under 17 Men, Under 15 Boys, Senior Women and Under 15 Girls ; Second places for the Senior Men, Under 13 Girls and Under 11 Girls; Third places for the Under 11 Boys and Under 17/20 Women.
MKAC Results from Oxford - with pictures of the Senior races by Andy Harrison.
Link to full results from Oxford.
Ian Russell's report for the Citizen.
October 30: Reebok Series Race, Senneleys Park, Birmingham: U17 Women: 26 Charlie Gaspar 20:20; 59 finished; Under 13 Boys: 4 Sam Winters 12:54; 5 Chad Lambert 12:56; 43 finished.
Link to full results from Birmingham.

October 27: MKAC Working Group on Long-Term Athlete Development publishes revised paper.
Revised paper on Long-term Athlete Development.
October 24: Michelle Lee finishes 43rd (3rd FS) in the Stroud Half Marathon in 77:20, behind two Kenyans; 2021 finished.
Link to full results from Stroud.
October 23: Lara Bromilow, competing as a guest, is first woman home in 12th place in the Victoria Park Cross Country Championships.
Link to full results from Victoria Park.
Ian Russell's report for the Citizen.

October 17: Silver and Bronze for Robby Taylor and Lido Medori as Sarah Cox wins the women's race in the Buckingham Fun Run.
Buckingham Fun Run: 2 Robby Taylor (M20) 35:22; 3 Lido Medori (M40) 35:29; 9 John Hamilton (M50) 37:51; 17 Sarah Cox (1st FS) 39:34; 227 finished.
Link to full results from Buckingham.
October 17: Ampthill Cross Country - Wins for Tom Comerford and Charlie Gaspar.
Ampthill Cross Country: Junior Race: 1 Tom Comerford 10:46; 4 Charlie Gaspar (1st F) 13:06; 27 finished. Senior Race: 89 Brian Graves 50:58; 95 finished.
Link to full results from Ampthill.
October 17: Amsterdam 10km Road Race: 38 Michelle Lee (2nd FS) 35:25; 2935 finished. Marathon: 1907 Julie Dalzell (33rd F35) 3:44:02; 4491 finished.
Link to full results from Amsterdam.
October 17: Ian Pheasey finishes third in the Woburn Rhino 10km Road Race.
MKAC results from Woburn.
Link to full results from Woburn.
October 17: Ten MKAC runners complete the Abingdon Marathon.
MKAC results from Abingdon.
Link to full results from Abingdon.
October 17: Blenheim 10km Road Race: 105 Chas Herbert (M50) 44:01; 108 Annette Cook (F35) 44:10; 140 Eddie Hill (M55) 45:30; 350 Robyn Donachie (F35) 53:00; 413 Edla Cook (F55) 56:20; 584 finished.
Link to full results from Blenheim.

October 15: Open University Tour wins for Martin McPheat and Anick Valapinee.
Results from Day 3 of the Open University Tour.
Andy Sutton's photos from Day 3 of the Open University Tour.
October 14: MKAC Track and Field Rankings and Records updated.
MKAC 2004 Rankings, Records and All-time Lists.
October 13: Trevor Hook and Linda Lytollis win but time triallist Martin McPheat and Anick Valapinee lead overall after the 5km race in the 2004 Open University Tour.
Results from Day 2 of the Open University Tour.
Andy Sutton's photos from Day 2 of the Open University Tour.
October 11: Martin McPheat and Linda Dewhurst take early leads after the 5 mile race in the 2004 Open University Tour.
Results from Day 1 of the Open University Tour.

October 10: Michelle Lee wins the Women's race in the Ridgeway Run at Tring.
MKAC Results from Tring.
Link to full results from Tring.
Ian Russell's report for the Citizen.
October 10: Kingston Marathon: 7 Andy Stiles 2:52:41; 188 finished.
Link to full results from Kingston.
October 10: Daventry 6: 24 Kim McBride (2nd F) 38:42; 124 Milford Callow (M65) 50:06; 180 finished.
Link to full results from Daventry.
October 9/10: Hammer Circle Reunion at Bedford: Club M65 Hammer Record for Jack Kee with 44.30m; Sam Taylor sets Club M13 Hammer Best with 30.51m.
MKAC results from Bedford.
October 9: MKAC second overall behind Windsor after Match 1 of the Chiltern League.
Individual wins for Sophie Wilkins (F15) and Sam Winters (M13); Second place for Tom Comerford (M17); Third place for Amy Smith (F15).
Daryn Castle leads the Men home in fourth place while Claire Rooney is first back for the Women in 14th place.
Team wins for the Under 15 Girls and Veteran Women; Second places for the Veteran Men and Under 15 Boys; Third places for the Senior Men, Junior Men, Under 13 Boys, Senior Women, Under17/Junior Women and Under 13 Girls.
MKAC Results from RAF Halton.
Link to full results from RAF Halton.
Ian Russell's report for the Citizen.

October 8: Talented Athletes can apply to the Ron Pickering Memorial Fund for a Grant - deadline 30 November.
Link to the Ron Pickering website.

October 3: Loch Ness Marathon: 259 Diane Gill (F35) 3:44:23; 944 finished.
Link to full results of the Loch Ness Marathon.
October 2: MKAC Awards Evening: Joey Duck is Athlete of the Year.
MKAC Award winners.
Ian Russell's report for the Citizen.
October 1: Progress report and questionnaire available from the MKAC Working Group on Long Term Athlete Development.
Letter to coaches plus background documents.
September 29: Last Watford Open Meeting.
800m/3000m Sam Bradley (M17) 2:07.3/9:59.4
Link to full results from Watford.
Ian Russell's report for the Citizen.
September 27: Mike Leonard honoured (on 17 July) by the British Athletics Supporters Club with their Ron Pickering Coach Award for 2003.
Link to BASC Announcement.

September 26: Michelle Lee finishes third woman in the Windsor Half Marathon in 81:18.
Link to full results from Windsor.
September 26: MKAC Under 13 Girls fourth in the SEAA Relays at Aldershot.
Fastest laps: U15G Tanya Taylor fifth; U13G Lucy Millett sixth; U13B Sam Winters seventh.
MKAC results from the SEAA Relays at Aldershot.
Brian Graves's report for the Citizen.
September 26: 18 MKAC runners complete the Leighton Buzzard 10 mile race to take both Men's and Women's Team Awards.
Rosemary Muston (F55) wins her category; Anick Valapinee (F45) is second in hers, and Neil Ovington (M40) and Michael Groom (M50) are third in theirs.
MKAC results from Leighton Buzzard.
Link to full results from Leighton Buzzard.
September 26: Berlin Marathon: 591 Ian Russell (16th M50) 2:52:34.
Link to full results from Berlin.
September 26: Amersham 5, Men's Race: 125 Brian Graves (4th M60) 46:27.
Link to full results from Amersham.
September 26: Did any MKAC runners do the Great Horth Run?
Link to full results from Newcastle, available only by name search!.
September 25/26: Sophie Wilkins wins the Bucks Under 15 Girls Pentathlon at Watford; Nicola McSweeney wins the Under 17 Women's Heptathlon; Will Lambourne is second in the Under 17 Men's Octathlon.
Picture of Will and Nicola taken by Patricia McSweeney
September 25: MKAC Senior Men finish 29th in the SEAA Relays at Aldershot.
Daryn Castle runs the quickest MK time with 18:54.
MKAC results from the SEAA Men's Relay at Aldershot.
Link to full results of the SEAA Relays at Aldershot.
Brian Graves's report for the Citizen.

September 22: Andy Sutton, running off scratch, wins the Open University Handicap 7 mile race.
Rachael Young is the quickest woman; Linda Dewhurst misses the F45 record by nine seconds.
Results of the Open University Handicap 7.

September 19: Daryn Castle finishes second in the Embankment 5 mile race in Bedford; Anick Valapinee is the first F45.
MKAC results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
September 19: Throwers in action at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
September 18/19: MKAC Club Team finishes fourth in the Round Norfolk Relay.
Michael Groom is second quickest on Stage 15.
Link to MKAC results from Norfolk.
Link to full results from Norfolk.
September 18/19: Bucks Inter Boys fourth at the English Schools Combined Event Championships in Exeter.
Lawrie Wilkinson is 20th in the Inter Boys while Nicola McSweeney is 23rd in the Inter Girls.
Abi Robinson breaks Club Javelin record with 31.83m.
Detailed results for the Bucks Team in Exeter.
Link to full results from Exeter.
Ian Russell's report for the Citizen.
September 18: Four wins for Catherine Goddard; two for Jan Lawson at the Vets Inter-Area Match at Luton.
MKAC results from Luton.
Link to full results from Luton.
September 17: Joey Duck will run 200m and the relay for England at the Commonwealth Youth Games in Australia in December.
Link to the England Team announcement for the 2004 Commonwealth Youth Games.
Official website for the 2004 Commonwealth Youth Games.
September 17: Officiating courses at Bedford Athletics Stadium in November.
Officiating course details.
September 17: Fundamental review of competitions under way at UK Athletics - you can join in the debate.
Review papers on the UK Athletics website.

September 15: Six compete at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.

September 12: Bedford & County wins close Eastern Young Athletes' League Final at Bedford.
Boys results from Bedford.
Girls results from Bedford.
September 12: Robin Hood Marathon, Nottingham: 42 Richard Wood (M45) 3:02:55; 625 Les Paul (M45) 4:14:22; 928 finished.
Link to Marathon results from Nottingham in pdf format.
September 12: Nottingham Half Marathon: 71 Ian Pheasey 81:24; 195 Steve Wilkinson (M45) 88:22; 2476 finished.
Link to Half Marathon results from Nottingham in pdf format.
September 11/12: Two National Vets Heptathlon Titles for Catherine Goddard (with four Club Vets Records) and Jan Hardcastle at Sheffield.
F35: 1 Catherine Goddard (100mH 15.79 (Club Vets Record); HJ 1.48m; SP 9.78m; 200m 27.37 (Club Vets Record); LJ 5.32m (Club Vets Record); JT 24.92m; 800m 2:45.90) 4273 points (Club Vets Record).
F45: 1 Jan Hardcastle (80mH 18.07; HJ 1.30m; SP 5.59m; 200m 30.10; LJ 3.39m JT 9.78m; 800m 3:21.05) 2888 points.
Catherine goes to fifth on the BMAF all-time F35 rankings; Jan goes to 13th on the BMAF F45 all-time rankings.
Ian Russell's report for the Citizen.
September 11: Fine second place for the MK Women in the final Southern Women's League match in blustery conditions.
Emma Beales throws the Javelin 32.72m for a new Club Record.
Full results from Basingstoke.
Other results and final League Table.
Ian Russell's report for the Citizen.
September 11: Six MKAC youngsters take part in the Shine Awards day at Aylesbury.
MKAC results from Aylesbury.
September 11: Tom McConnell is the first winner of the Jim McKellar Ultra award.
September 11: Tour of Milton Keynes Day 6: Kyle Bennett and Rachael Young dominate 2004 Tour of Milton Keynes.
Full results from Woughton.
Ian Russell's Tour report for the Citizen.
September 10: Tour of Milton Keynes Day 5: Elmore and Young win again; Kyle Bennett and Rachael Young consolidate Tour leads.
Full results from Campbell Park.
September 9: Tour of Milton Keynes Day 4: Rob Elmore and Rachael Young win The Bell, Beachampton 7km Cross Country.
Full results from Beachampton.
September 8: Tour of Milton Keynes Day 3: Neil Ovington and Lisa Broderick run the quickest Stantonbury Miles.
Full results from Stantonbury.
Ian Russell's report for the Citizen.
September 7: Tour of Milton Keynes Day 2: Kyle Bennett and Rachael Young win again in the Loughton Valley 8 mile race.
Full results from Loughton.
September 6: Tour of Milton Keynes Day 1: Kyle Bennett and Rachael Young win the Bow Brickhill Hill Race.
Record turnout on Day 1 of the 2004 tour.
Full results from Bow Brickhill.
Ian Russell's report for the Citizen.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000