Links to MKAC news items......... Return to Tiger Web Home Page

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Summer 2003

October 4/5: Brian Slaughter (second claim) sets World M45 record of 12216 points for the Double Decathlon in St Polten, Austria.
2 Brian Slaughter (1st M45) Day 1: 100m 12.89 (w-2.11); LJ 5.67m (w+1.76); 200mH 29.82 (w-2.97); SP 10.46m; 5000m 19:49.90; 800m 2:21.83; HJ 1.53m; 400m 59.16; HT 27.13m; 3000mS/c 12:12.87;
Day 2: 110mH 18.50 (w+1.11); DT 33.45m; 200m 25.87 (w+1.5); PV 2.65m; 3000m 11:33.98; 400mH 66.26; JT 41.37m; 1500m 5:16.20; TJ 10.70m; 10000m 47:15.11; 12216 points.
Link to Men's results from St Polten.
Di Farmer sets British F40 best of 5045 points for the Double Heptathlon.
13 Di Farmer (1st F40) Day 1: 100mH 21.39 (w-1.71, pb); HJ 0.98m; 1500m 5:58.88; 400mH 91.22; SP 5.18m; 200m 31.36 (w-3.66)
Day 2: 100m 14.99 (w+1.83, pb); LJ 3.84m (w+1.35, pb); 400m 73.40; JT 9.34m; 800m 3:00.09; 200mH 43.56 (w-2.67, pb); DT 11.94m; 3000m 13:10.99; 5045 points.
Link to women's results from St Polten.
Link to uk:athletics report.
October 4: MKAC Club Awards Evening held at the Open University with Guest Speaker Tom McNab.
Full list of Award Winners with photographs by Ben Jowett.

September 28: Michelle Lee, in final warm-up race before the Chicago Marathon on October 12, finishes second overall (first female) in the 6000-feet-above-sea-level Colorado Springs Grand Prix 10k in 36.18.
Link to full results of the Colorado Springs 10k (with doubtful timings!).
September 27/28: Jack Kee competes in the Irish National Throwing Championships in Dunboyne, County Meath.
Full Results of the Irish National Throwing Championships should appear here eventually.
September 27/28: Rachel Gibbens improves her British Junior/Youth Decathlon Best with 5996 points at Exeter.
100m 13.3; DT 24.58m (pb); PV 3.55m; JT 25.48m (pb); 400m 63.3; 100mH 15.0 (pb); LJ 5.04m; SP 8.92m; HJ 1.59m; 1500m 5:27.7.
September 27/28: Storming run by Daryn Castle sees Senior Men 24th in the SEAA 6-stage Road Relay Championships.
Veteran Men's Teams are 9th (best ever finish) and 35th.
Under 13 Girls grab the bronze medals.
MKAC results from Aldershot.
Link to full results from Aldershot.
Ian Russell's report for the Citizen.

September 21: Great North Run: Trevor Crowter 1:37:49; Paula Chammings 2:17:37.
The results are available on the web but you need the exact first name/surname to get them. As life is too short, I'm just publishing local results and a link. Let me know any times that you can find!
Local results from the Great North Run.
Link to full results from the Great North Run.
September 21: Vets Record for Catherine Goddard at the Vets Inter-Area Match at Warrington.
MKAC results from Warrington.
Link to full results from Warrington.
September 21: MK Road race Grand Prix updated.
Updated MK Road Race Grand prix results.
September 21: All MK Track & Field rankings updated, along with club records and all-time rankings.
Updated MKAC rankings and all-time lists.
September 20/21: ESAA Multi-event Championships at Sheffield.
Junior Boys Pentathlon: 10 Will Lambourne: 80H 12.2; Shot 9.61m; LJ 5.21m w; HJ 1.58m; 800m 2:11.2; 2574 points.
Inter Girls Heptathlon: 26 Abi Robinson: 75H 13.84; HJ 1.48m; Shot 8.09m; 200m 28.6; LJ 4.54m; Javelin 25.90m 800m 2:36.00; 3611 points.
Link to full results from Sheffield.
September 20: Junior Great North Run: 92 Chad Lambert (M13) 19:38; 107 Josh Lyman (M13) 20:00 (picture by Dave Lyman).
Link to full results from the Junior Great North Run.
Ian Russell's report for the Citizen.

September 17: More fast times at the Watford Open Meeting.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
September 17: Brian Gilks wins Open University Handicap 5km Road Race.
Andy Sutton and Sue Treacy run the quickest times.
Provisional results from the OU Handicap 5k.
September 14: Michelle Lee wins the Mile High City Half Marathon in Denver, finishing just behind the second man, in a new Club Record 77:59.
Link to full results from Denver.
September 14: Robin Hood Women's Half Marathon, Nottingham: 71 Anick Valapinee (F45)1:40:53.
Link to full results from Nottingham.
September 14: Lake Vyrnwy Half Marathon: 358 (8th F35) 1:42:40; .
Link to full results from Lake Vyrnwy.
September 14: Havering win close battle in the Eastern Young Athletes' League Final at Bedford.
Full results from Bedford.
September 14: High Wycombe Open Meeting: Discus/Hammer 1/2 Kieran McConnell (M17) 44.89m/39.84m; Shot 1 Nicola McSweeney 11.33m.
September 13/14: Cathy Goddard (F35), with 3391 points in the Heptathlon, and Brian Slaughter (M45), with 6588 points in the Decathlon, win British Masters Multi-event titles in Sheffield.
Di Farmer is fourth F40 Heptathlon. Rachel Gibbens wins the Women's Open Decathlon, scoring 5804 points - British Junior/Youth Best and third on the UK Senior Women's All-time Rankings.
Cathy is 12th on the UK F35 all-time rankings and Brian is third on the UK M45 all-time rankings.
MKAC results from Sheffield.
September 13/14: MKAC finishes seventh in Round Norfolk Relay debut.
MKAC results from Norfolk.
Link to full results from Norfolk.
Ian Russell's report for the Citizen.

September 7: MKAC Veteran Women win, while the Men finish third in the Eastern veterans' League Final at Bedford.
League Record for the F45 Medley Relay Squad.
MKAC results from Bedford.
Full Men's results from Bedford.
Full Women's results from Bedford.
Some pictures and an avi taken by Mike Scofield.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.
September 7: MKAC youngsters take part in Watford Open Meeting.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
September 7: Welwyn 10 mile race: 20 Phil Jones (6th M40) 57:57.
Link to full results from Welwyn Garden City.
September 7: Bristol Half Marathon: 30 Ian Van Lokven (5th M40) 73:46; 1611 (87th FS) Charlotte Dutch 1:45:42.
Link to full results of the Bristol Half Marathon.
Link to Charlotte's race report.
September 7: Carol Haslam Multi-terrain 10k race: 47 Michael Chance 45:34.
Link to full results of the Carol Haslam Multi-terrain 10k race.
September 6: MKAC women avoid relegation with a third place in the final Southern Women's League Division 1 match at Harrow to finish 18th in the league.
Nicola McSweeney breaks Club F15 Javelin record.
MKAC results from Harrow.
Other SWL Division 1 results and Final League Table.
Link to full results from Harrow.
Ian Russell's report for the Citizen.

September 4: Tour of Milton Keynes: Day 6: Willen Lake 6 mile Race - Kyle Bennett wins the Men's Tour and Sally Cartwright wins all six races to win the Women's Tour.
MK Tour Day 6 results from Woughton.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.
September 3: Tour of Milton Keynes: Day 5: Hanslope Park Cross Country - Kyle Bennett, Paul Wright and Sally Cartwright win again; Kyle Bennett moves into the lead in the Men's Tour; Sally Cartwright retains her lead in the Women's Tour.
MK Tour Day 5 results from Hanslope Park.
September 3: More personal bests at the Watford Open Meeting.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
September 2: Tour of Milton Keynes: Day 4: Campbell Park 5 - Ian Pheasey and Sally Cartwright win again; David Abraham and Sally Cartwright retain their leads in the tour, but Kyle Bennett is a close second in the Men's Tour.
MK Tour Day 4 results from Campbell Park.
September 1: Tour of Milton Keynes: Day 3: Stantonbury Mile - Kyle Bennett, Paul Wright and Sally Cartwright are the quickest; David Abraham and Sally Cartwright retain their leads in the tour.
MK Tour Day 3 results from Stantonbury.
Ian Russell's report for the Citizen.
August 31: MKAC youngsters Shine at Aylesbury.
Shine Award results from Aylesbury.
Link to full Shine Award results from Aylesbury.
August 31: Tour of Milton Keynes: Day 2: Loughton Valley 8 - Phil Jones wins by 81 seconds; Sally Cartwright just holds of Julie Dalzell in the women's race.
MK Tour Day 2 results from Loughton Valley.
August 30: Tour of Milton Keynes: Day 1: Brickhill Woods Hill Race - Kyle Bennett storms to win; Sally Cartwright wins the women's race.
MK Tour Day 1 results from Bow Brickhill.

August 29: Matt Douglas wins silver as part of the GB 4x400m squad at the World Student Games with 49.26.
August 29: Matt Douglas wins bronze in the 400m hurdles at the World Student Games with 49.26.
August 28: Second-claim member, Matt Douglas qualifies for the final of the 400m hurdles at the World Student Games with a personal best 48.54 in Daegu, Korea.
August 26: Stretford Open Meeting: 1500m Oli Mytton 4:00.83 (pb).
August 25: Marshall Peugeot Games at Peterborough: Senior Men: 100m/200m/400m 4/6/1 Jim Lawrence (M45) 13.4/27.1/63.0; Pole Vault =3 Charles Preston 3.80m.
August 24: Headington 5 mile race: 78 Dave Newens (8th M50) 33:34; 258 Val Russell (2nd F55); 309 finished.
Link to full results from Headington.

August 24: Joey Duck (F15 100m and 200m) and Rupert Gardner (M20 400mH) are winners for Buckinghamshire in the SEAA Under 20 and Under 15 Inter-Counties Championships at Abingdon.
Buckinghamshire Under 20 Men's and Women's and Under 15 Boys' and Girls' results from Abingdon.
Link to full results from Abingdon.
August 21: MKAC Fixture List updated by Jim Lawrence.
MKAC Fixtures for 2003/4 - first draft.
August 20: Grant Tilley claims M13 Club 800m record at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
Ian Russell's report for the Citizen.

August 17: Burnham Beeches Half Marathon: 237 Peter Humphries 1:37:18; 567 Jim McKellar (1st M65) 1:53:24; 571 Deb Ovington (F35) 1:53:29; 579 Joanne James (F40) 1:53.40.
Link to full results from Burnham.
August 17: MKAC Junior Men in fighting finish in the National Junior League Match at Eton.
MKAC results from Eton.
August 17: Senior Inter-County Match at Abingdon: Pole Vault/B Long Jump/B Triple Jump 4/1/2 Jenny Truelove 2.50m/5.28m/10.90m.
August 17: MKAC youngsters finish second to Bedford in the final Eastern Young Athletes League Match at Bedford.
Club F13 Discus record for Elycia Belt.
MKAC results from Bedford.
Squad just fail to make the final finishing seventh in the league.
Other match results and final league table.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.
August 16/17: AAA Titles for Craig Pickering (M17 100m), Natalie Jowett (F17 100m) and Joey Duck (F15 100m and 200m).
Silver Medal and two Club Records for Craig Pickering in the M17 200m; Natalie Jowett ducks under 12 seconds for the first time.
MKAC results from Sheffield.
Link to full results from Sheffield.
Ian Russell's report for the Citizen.

August 15: MKAC runners out in force at the Cranfield 5 mile Road Race.
Category wins for Ian Van Lokven (M45), Dave Findel-Hawkins (M50), Di Knight (F45) and Rosemary Muston (F50).
MKAC results from Cranfield.
Link to full results from Cranfield.

August 13: British Milers Club meeting at Brighton: Sam Bradley 2:00.7.
August 10: East of England Championships: Senior Women Pole Vault 1 Rachel Gibbens (F20) 3.50m (CBP); 3 Bryony Gibbens (F17) 2.70m; Hammer 2 Helen Gibbens 36.51m.
August 10: AAA Under 15 Girls Pentathlon: 8 Nicola McSweeney: LJ 4.71m; 75mH 11.76; SP 11.58m; HJ 1.44m; 800m 3:11.98; 2635 points.
Link to full results of the AAA Under 15 and Under 17 Combined-Event Championships in pdf format.
August 10: Michelle Lee wins a scorching Newark Half Marathon in 80.47.
August 9: MKAC women ease relegation worries with second place in the Southern Women's League Division 1 match at Bournemouth.
MKAC results from Bournemouth.
Other SWL Division 1 results and League Table.

August 8: Blisworth Friday 5: MKAC win the Men's, Women's and Veteran Women's team awards as Daryn Castle finishes third.
Imogen Thornburgh is second female finisher (first Senior Woman) with Carly Scott third (second Senior Woman).
Category win for Rosemary Muston; second places for Mick Kelly (M45) and Diane Baldwin.
MKAC results from Blisworth.
Link to full results from Blisworth in pdf format.
August 6: More personal bests at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
Ian Russell's report for the Citizen.
August 6: British Milers' Club Meeting Solihull: 800m Phil Winfield (M20) 1:54.0; 1500m Andy Whetstone (M20) 3:56.27, Chris Hearn (MS) 3:59.60, Sam Bradley (M17) 4:14.83.
Link to full results from Solihull.
August 6: MKAC Veteran Men pipped by Bedford as the Women dominate the final Eastern Vets League Match at Bedford.
Catherine Goddard sets a new Veterans Record in the Discus; Age category records for Sue Burridge, Jan Lawson, Jenny Melton and the F45 Relay Squad.
MKAC results from the Eastern Vets League Meeting at Bedford.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.

August 3: Di Farmer finishes 24th (third female and first F40) in the Eastern Vets 5km Road Race Championships at Cambridge in 21:43; Milford Callow is 38th (5th M65) in 24:25.
Link to full results from Cambridge.
August 3: Craig Pickering, Natalie Jowett and Charlie Gaspar are winners for Buckinghamshire in the SEAA Under 17 Inter-Counties Championships at Hemel Hempstead.
Craig breaks his own Club 200m record with 21.8.
Buckinghamshire Under 17 Men's and Women's results from Hemel Hempstead.
August 3: MKAC Women gain promotion by finishing second in the final UKWAL Division 4 meeting at Peterborough.
Carly's last lap.
A Team Manager's tale.
UKWAL Division 4 results and final league table (provisional).
August 2: MKAC Men's A Team defeat League Champions at Portsmouth to gain promotion as runners up in Division 2.
MKAC Men's A Team Results from Portsmouth.
Round six results and final league table (provisional).
August 2: MKAC Men's B Team finish third at Salisbury.
MKAC Men's B Team Results from Salisbury.
Ian Russell's report for the Citizen.

August 1: North Down International, Bangor, Ireland: Women's 100m 6 Leanne O'Callaghan 12.63.
August 1: Question - What do the European Number 1 Under 17 male (born after 01/09/86) 100m runner, the European Number 1 Under 18 female (born after 1/9/85) 100m runner and the European Number 1 Under 15 female (born after 1/9/88) 100m runner have in common?
Click here to find out.
July 30: Ian Pheasey is the first MKAC runner home in the Doug Anderson 5km Road Race.
MKAC results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
July 30: Civic Reception held by Milton Keynes Council for the Club's most successful young athletes. With the Mayor of Milton Keynes are (left to right) Mike Leonard (sprints coach), Craig Pickering (World Youth Bronze Medallist), Kadi-Ann Thomas (European Junior Silver Medallist), Rupert Gardner (European Junior Bronze Medallist), Natalie Jowett (English Schools' Silver Medallist) and Rachel Gibbens (English Schools' Silver Medallist). Missing is Joey Duck (English Schools' Gold Medallist).
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.

July 27: European Junior Championships, Tampere, Finland: Women's 4x100m final 2 Great Britain (Anyika Onuora, Kadi-Ann Thomas, Amy Spencer, Jade Lucas Read) 44.81.
July 27: European Junior Championships, Tampere, Finland: Women's 4x100m heat 2 Great Britain (Anyika Onuora, Kadi-Ann Thomas, Simone Belle, Jade Lucas Read) 45.50.
July 27: Milton Keynes youngsters in narrow win in the Eastern Young Athletes' League match at Luton.
MKAC results from Luton.
MKAC move up to seventh place in the League.
July 27: Trentham 10 mile Road Race incorporating the BMAF Championships: 6 Ian Van Lokven (3rd M45) 55:36.
Link to full results from Trentham.
July 27: Sophie Wilkins leads the way in the SEAA Under 13 Girls Inter-Counties Championships at Kingsmeadow.
Buckinghamshire Under 13 results from Kingsmeadow.
Link to full results of the SEAA Under 13 Inter-Counties Championships.
July 27: Milton Keynes Juniors lack sprinters at Harrow.
Andy Whetstone knocks spots off the M20 2000mS/c record.
MKAC results from Harrow.
Link to full results from Harrow.
Ian Russell's report for the Citizen.
July 27: BMAF Pentathlon Championships at Solihull: M45 1 Brian Slaughter (LJ 5.61m, JT 37.16m, 200m 25.2 (w -1.3), DT 34.20m, 1500m 4:47.2) 3471 points.
F40 200m Di Farmer 30.7; 400m Di Farmer 69.2.
July 27: SEAA Under15 Girls Pentathlon Championships at Watford: 3 Nicola McSweeney (LJ 4.96m, 75mH 11.68, SP 11.25m, HJ 1.44m, 800m 3:08.48) 2717 points.
July 26/27: SEAA Women's Heptathlon Championships at Watford: 5 Jenny Truelove (100mH 15.49, HJ 1.56m, SP 8.53m, 200m 27.47, LJ 5.28m, JT 23.73m, 800m 2:41.67) 4123 points.
Link to full results from the SEAA Championships at Watford.
July 26: SEAA Junior Men 3000m Championship: 9 Andrew Whetstone 8:52.54.
July 26: AAA Senior Championships, Birmingham: Matt Douglas wins Silver in 49.41 in the 400m Hurdles final.
July 26: AAA Senior Championships, Birmingham: Matt Douglas back to form running 49.34 as the fastest qualifier for the 400m Hurdles final.
Link to full results from the AAA Championships.
July 26: European Junior Championships, Tampere, Finland: Rupert Gardner wins the bronze medal in the 400m Hurdles final in 51.83.
July 25: European Junior Championships, Tampere, Finland: Rupert Gardner qualifies for tomorrows 400m Hurdles final, finishing second in his heat in 52.76.
Link to full results from the European Junior Championships.

July 25: MKAC 2003 Track & Field and Road Race Rankings updated by Brian Graves, Jim Lawrence and Mick Bromilow.
MKAC Track & Field and Road Race Rankings 2003.
July 23: MKAC athletes compete at Watford.
Almost all MKAC results from Watford - BMC race results still awaited.
Link to full results from Watford.

Link to full results from the BMC races at Watford.

July 20: MKAC out in force at the Milton Keynes Half Marathon.
Didier Oesch is third Senior Man to finish in sixth place; Michelle Lee is third Senior Woman (behind Liz Yelling and Vicky Pincombe).
Category wins for Julie Dalzell (F35), Anick Valapinee (F45) and Rosemary Muston (F55); Second places for John Hamilton (M50) and Gwyneth Comerford (F55).
MKAC results from the NSPCC Milton Keynes Half Marathon.
Link to full results from the NSPCC Milton Keynes Half Marathon.
July 20: MKAC Veterans in medal haul at the eastern vets Championships at Luton.
Club High Jump record for Cathy Goddard and Club F50 High Jump and Shot records for Sue Burridge.
Some MKAC results from Luton.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.
July 20: MKAC youngsters fourth in NYAL Southern Premier Division match at Norwich.
Provisional MKAC results from Norwich.
Provisional final league table suggests MKAC survive relegation fear.
July 19: Natalie Jowett, competing for English Schools at Cardiff in the Home Countries International, wins the 100m in 12.44 (wind -2.1). She also ran a leg in the English teams winning 4x100m relay team (46.99)
Link to full Schools' International results from Cardiff.
Ian Russell's report for the Citizen.

July 16: Oldies out in force at the third Bedford Veterans' Grand Prix Athletics Match.
MKAC Vets retain the Grand Prix trophy after big turn-out at the last meeting.
MKAC Veteran results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
July 16: Andy Allum wins amended Open University 5 mile Handicap race.
Campbell Noon and Sue Treacy run the fastest times.
Confirmed 5 mile Handicap results.
July 15: Kadi-Ann Thomas and Craig Pickering have been selected to represent Great Britain in the 4x100m relay teams at the European Junior Championships at Tampere, Finland on 24-27 July. With Rupert Gardner (second claim) already selected the Club will have three representatives at these Championships
Link to full details of the Great Britain Team for the European Junior Championships.
July 14: Southern Inter-Counties Cross Country Championships to be held at Stowe School on 6 December.
Race details for the Southern Inter-Counties Cross Country Championships.

July 13: Hertfordshire County & Open Pentathlon Championships F15: 1 Nicola McSweeney 2648 - no details yet.
July 13: World Masters' Championships, Puerto Rico: Jan Lawson is part of gold-medal-winning GB F50 4x100m relay team in 54.80.
July 13: Wins for Brian Daniells/Trevor Hook (male) and Debbie Hindmarch/Andy Harrison (mixed) in the Tony Suter Memorial Run..
Full results of the Tony Suter Memorial Run.
July 12: World Youth Games - Sherbrooke Canada: Men's 100m Final: 3 Craig Pickering 10.85 (w -3.1) to win the bronze medal.
July 12: World Youth Games - Sherbrooke Canada: Men's 100m semi-final: 3 Craig Pickering 10.66 (w -0.2). Qualified for tonight's final as a fastest loser (with the fourth quickest time!).
July 12: English Schools' Championships, Sheffield - Day 2: Gold and another Club Record for Joey Duck in the Junior Girls 200m, and Silver for Natalie Jowett in the Inter Girls' 100m. Natalie has been selected to represent England at the Home Countries International in Cardiff next weekend.
Bucks and other MKAC results from Sheffield.
July 12: Giant step towards promotion as MKAC Men's A Team wins again in the Division 2 match at Bury St Edmunds.
MKAC results from Bury St Edmunds.
Other Division 2 results and current League Table.
July 12: MKAC Men's B Team Struggles in the Division 4 West match at Basingstoke.
Club M50 3000mS/c record for Ian Russell.
MKAC results from Basingstoke.
Other Division 4 West results and current League Table.
July 11: World Youth Games - Sherbrooke Canada: Women's 100m Final: 6 Kadi-Ann Thomas 11.74 (w +1.8).
July 11: World Youth Games - Sherbrooke Canada: Women's 100m semi-final: 2 Kadi-Ann Thomas 11.65 (pb, w +1.9) Qualified for tonight's final as fourth fastest. The time puts Kadi in sixth place in the UK all-time F18 rankings.
July 11: Ian Van Lokven is the leading MKAC runner in the Cranfield 5km Road Race, finishing fourth (first veteran) in 16.06.
Category wins for Ian Van Lokven (M45) and Rosemary Muston (F50+); second places for Dave Newens (M55+) and Di Farmer (F40); third place for Anick Valapinee (F45); Jo Benham is the eighth female finisher in 94th place.
MKAC results from Cranfield.
Link to full results from Cranfield.
July 11: English Schools' Championships, Sheffield - Day 1: Silver medal for Rachel Gibbens in the Senior Girls' Pole Vault; Joey Duck breaks Club F15 Record with 24.24 in the 200m to go fourth on the UK all-time F15 rankings.
Bucks and other MKAC results from Sheffield - with pictures by Richard Duck and Mick Bromilow.
Link to full results from Sheffield.
July 11: World Masters' Championships, Puerto Rico: Jan Lawson wins silver medal in the F50 80m hurdles with 13.61 (w +2.3).
July 11: World Youth Games - Sherbrooke Canada: Men's 100m heat: 1 Craig Pickering 10.53 (legal pb, w +1.4) Fastest qualifier for tomorrow's semis.
July 10: World Youth Games - Sherbrooke Canada: Women's 100m heat: 2 Kadi-Ann Thomas 11.81 (pb, w +1.1) Qualified for tomorrow's semis as ninth fastest.
Link to full results from Canada.
Ian Russell's report for the Citizen.

July 9: World Masters' Championships, Puerto Rico: Jan Lawson finishes fifth in the F50 long jump final with 4.27m (w +1.0); Jan Hardcastle is tenth in the F40 Long Jump with 4.04m (w +2.0).
July 9: Grant Tilley breaks 24-year-old Club Under 13 1500m record at Watford by more than three seconds with 4:41.8.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
July 8: Rugby & Northampton's M McKay and MKAC's Vicky Pincombe win the Milton Keynes 10km Road Race.
Category wins for Ian Van Lokven (M40), Phil Jones (M45), Jim McKellar (M65), Paul Wright (M20), Vicky Pincombe (FS) and Rosemary Muston (F55); Second places for Mick Kelly (M45), Brian Daniells (M60), Robbie Taylor (M20) and Michelle Lee (FS); Third places for Trevor Hook (M45), Ian Russell (M50), Anick Valapinee (F45) and Gwyneth Comerford (F60).
Full results of the Milton Keynes 10km Road Race.
Link to overall series results for the East Midlands Grand Prix Series in pdf form.
Ian Russell's report for the Citizen.

July 6: Margaret Swithenby finishes 23rd (5th female) in the Edinburgh Self-transcendence 100km race in 9:59:59.
Link to full results from Edinburgh.
July 6: Promotion still possible as MKAC Women finish third in the UK Women's League Division 4 Match 2 at Radley.
Stadium 5000m Record for Michelle Lee, knocking 23 seconds off Faye Fullerton's best.
Vets Javelin Record for Cathy Goddard; Carly Scott close to Club 800m record.
MKAC results from Abingdon - with pictures by John Cripps.
July 6: World Masters' Championships, Puerto Rico: F40 200m heat (w +3.7): 4 Jan Hardcastle 29.85.
July 5: Personal Best for Ben Jones in the 7.26kg hammer.
Full results from Buckingham School.
July 5: Fast times in the British Milers' Club Open Meeting at Watford.
Club F17 800m record for Charlie Gaspar and Club Veteran 1500m record for Neil Ovington (by 0.1 seconds!).
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
July 5: World Masters' Championships, Puerto Rico: Jan Lawson finishes fifth in the F50 100m final; Jan Hardcastle breaks the Club F40 High Jump record.
F50 100m final: 5 Jan Lawson 14.19; F40 High Jump: 6 Jan Hardcastle 1.40m (Club F40 record).
July 5: MKAC women struggle for points at Eton in the Southern Women's League Division 1.
Lia Licietis breaks the five-minute barrier for the first time in the Under 15 Girls 1500m.
MKAC results from Eton.
Other SWL Division 1 results and League Table.
Ian Russell's report for the Citizen.

July 4: World Masters' Championships, Puerto Rico: F40 100m heat (w +3.7): 4 Jan Hardcastle 14.23; F50 100m heat: 3 Jan Lawson 14.50.
July 3: Second-claim member, Rupert Gardner, selected to represent Great Britain in the European Junior Championships in Tampere, Finland.
Link to initial GB selections for the European Junior Championships.
July 2/3: World Masters' Championships, Puerto Rico: Brian Slaughter (second claim) finishes fourth in the M45 Decathlon with 6592 points.
100 (wind +3.6m/s) 12.24; LJ (w +1.7) 5.83m; SP 10.62m; HJ 1.57m; 400m 55.48; 110mH (w +1.4) 17.82; DT 31.14m; PV 2.40m; JT 40.43m; 1500m 4:44.36.
Link to full results of the World Masters' Championships.
July 2: MKAC Veteran Women win but the Men finish second in the Eastern Vets League Match at Cambridge.
Three F50 records for Sue Burridge. League and Club record for the M40 relay team.
MKAC results from Cambridge.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.
July 2: Birmingham Rowheath Open Meeting: Tom Alexander 2:00.9 (pb).
July 2: At least 18 MKAC athletes have been entered for the ESAA Championships in Sheffield on 11-12 July.
Full Bucks Team and extracts from the Beds and Northants Teams.
July 1: Craig Pickering and Kadi-Ann Thomas are selected for the World Youth Championships in Canada next week.
Full team for the World Youth Games in Canada.

June 29: MKAC youngsters third in NYAL Southern Premier Division match at Eton.
MKAC results from Eton.
June 29: AAA U20 Championships Day 2: Men's 400mH 1 Rupert Gardner (second claim MKAC) 51.4 (pb).
All the MKAC results from Bedford.
Link to full results from Bedford in pdf format.
June 28/29: Charlotte Bishop and Tanya Bromilow compete in the East Anglian Schools Intermediate Girls Heptathlon at Chelmsford.
Nicola McSweeney finishes fourth in the Midland Schools' Junior Pentathlon at Mansfield and Abi Robinson finishes sixth in the Intermediate Heptathlon.
MKAC results from Chelmsford and Mansfield.
June 28: Promotion beckons as MKAC Men's A Team wins again in the Division 2 match at Tooting Bec.
MKAC results from Tooting Bec.
Other Division 2 results and League Table.
June 28: MKAC Men's B Team third in Division 4 West match at Eton.
MKAC results from Eton.
Other Division 4 West results and League Table.
June 28: Michelle Lee finishes fifth in the Bourton 15 mile Road Race to win the Women's event in 94:09.
Link to full results from Bourton-on-the-Water.
June 28: AAA U20 Championships Day 1: Women: 100m 3 Kadi-Ann Thomas 11.82 (wind +0.7, pb); Pole Vault 3 Rachel Gibbens 3.55m.
Ian Russell's report for the Citizen.

June 27: MKAC 2003 Road Race Rankings updated by Brian Graves.
MKAC Road Race Rankings 2003.
June 26: Jamilla Bibi wins Open University 7 mile Handicap race.
Robin Dowswell and Rosemary Muston run the fastest times.
Final 7 mile Handicap results.
June 25: More personal best at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 25: MKAC 2003 Track & Field Rankings updated for all age groups.
MKAC Track & Field Rankings 2003.
June 24: Rugby & Northampton's M McKay and Huncote Harriers' Nicki Nealon win the Market Harborough Building Society 5 mile Road Race.
Category wins for Rosemary Muston (F55) and Jim McKellar (M65); Second place for Trevor Hook (M45); Third places for Ian Russell (M50) and Milford Callow (M65).
Full results of the Harborough 5 mile Road Race.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.

Silver Medal for Matt Young in the Welsh Championships.
Welsh Championships at Cwmbran: Under 15 Boys 800m: Heat 1 Matt Young 2.16.79; Final 2 Matt Young 2:08.83.
Link to full results from Cwmbran.
June 22: Torbay Half Marathon: 184 Charlotte Dutch 1:44:32 (pb).
Link to full results from Torbay.
Link to Charlotte's race report.
June 22: Dunstable 10km Road Race: 34 David Newens (2nd M55) 41:13.
Link to full results from Dunstable.
June 22: BMAF 5km Road Race Champs at Horwich: M45 10 Ian Van Lokven 16.30; 19 Phil Jones 17.09; F40 15 Di Farmer 21.44.
Link to full results (in pdf format) of the BMAF 5km Road Race Championships.
June 22: Milton Keynes Junior Men battle it out to finish seventh at Copthall in the NJL Southern Premier Division.
MKAC Junior Men's results from Copthall.
June 22: Milton Keynes youngsters finish second in the Eastern Young Athletes' League match at Stantonbury.
Boys' results from Milton Keynes (including non-scoring events).
Girls' results from Milton Keynes (including non-scoring events).
League Table after 3 rounds.
June 21/22: Silver medals for Charlie Gaspar (F17 3000m) and Helen Gibbens (F17 Hammer) at the SEAA Senior Championships at Portsmouth.
Carly Scott just misses a medal in the Senior Women's 1500m, finishing fourth.
MKAC results from Portsmouth.
Link to full results from Portsmouth.
June 21: Schools' Inter-Counties Match at Derby: Intermediate Girls 100m 1 Natalie Jowett 12.0 (pb); Long Jump 1 Natalie Jowett 5.38m. Junior Girls 200m 1 Joey Duck 24.5. Both ran the anchor legs in winning Northants 4x100m relay teams.
Ian Russell's report for the Citizen.
June 21: MKAC has five teams in the top six (but not the winner!) in the Greensand Ridge Handicap Relay - 11 teams finished.
MKAC results from the Greensand Ridge Relay.
June 18: Neil Ovington bounces back after surgery with a double win in the Veteran's Grand Prix Series at Bedford.
MKAC results from Bedford.
June 17: Rugby & Northampton's M McKay and Leamington's Sue Harrison win the Banbury 5 mile Road Race.
Category wins for Rosemary Muston (F55) and Jim McKellar (M65); Second places for Phil Jones (M45) and Anick Valapinee (F45); Third places for Robby Taylor (Junior Men), Julie Dalzell (F35), Lisa Cook (FS), Di Knight (F45) and Milford Callow (M65).
Full results of the Banbury 5 mile Road Race.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.

June 15: British Masters Half Marathon Championships at Norwich: 10 (1st M45) Ian van Lokven 73.30.
Link to full results from Norwich.
June 15: Scottish Half Marathon Championships at East Kilbride: Bob Johnson 83:46; Peter Howard 90:25.
Full results from East Kilbride will appear here eventually.
June 15: Di Farmer is first home in the Edgewick Farm Fun Run.
Full results from Edgewick Farm.
June 14: Five fast times at the British Milers' Club meeting at Eton.
MKAC results from Eton.
Link to full results from Eton.
June 14: Northants Schools Championships at Corby: Junior Girls 200m 1 Joey Duck 24.8 (CBP); Intermediate Girls 100m 1 Natalie Jowett 12.2 (CBP), Long Jump 2 Natalie Jowett 5.40m (pb).
June 14: MKAC Club Records and Championship bests for Helen Gibbens (F17 Hammer) and Greg Rutherford (M17 Long Jump) at the Buckinghamshire Schools' Championships.
Championship Best for Nicola McSweeney in the F15 Shot.
Full results of all finals at Stantonbury.
MKAC results from the Bucks Schools' Championships.
Ian Russell's report for the Citizen.

June 13: MKAC Road Grand Prix and Road Race Championships updated.
MKAC Road Race Championships and Grand Prix standings.
June 11: Club F17 Hammer record for Helen Gibbens at Watford. Charlie Gaspar just misses the F17 3000m record.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
June 10: Rugby & Northampton's M McKay and Milton Keynes' Vicky Pincombe win the Weedon 10km Road Race.
Category wins for Phil Jones (M45), Milford Callow (M65), Di Knight (F45) and Rosemary Muston (F55); Third places for Trevor Hook (M45), Claire Rooney (F35), Lisa Cook (FS) and Jim McKellar (M65).
Full results of the Weedon 10km Road Race.
June 10: Bedfordshire Schools' Championships at Luton: Inter Girls: 300m 1 Charlotte Bishop 42.8; Pole vault 1 Tanya Bromilow 2.60m; Long jump 2 Tanya Bromilow 4.62m.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.

June 8: Loughborough International Meeting: Men: 400mH Rupert Gardner (second claim) 52.72; High Jump: Daniel Leonard (representing Wales) 1.95m; Women: 100m 4 Kadi-Ann Thomas 11.92 (wind -0.5, =pb).
June 8: MKAC Women win the team prize and three age categories in the Embankment 5 mile race.
MKAC results from Bedford.
Link to full results from Bedford.
June 8: British Masters' Championships Day 2: Silver medal and M40 vets record for Andy Smith.
June 7: Jim McKellar is first M65 in the Dartmoor Discovery 32-mile ultra run in 6:25:57, finishing 78th out of 115.
Full results from the Dartmoor Discovery Race will appear here eventually.
June 7: Man v Horse race at Llanwrtyd Wells: 81 Brian Daniells (M60) 3:33:46; 108 Chris Daniells (F60) 3:53:19; 116 Colin Burnett (M50) 3:58:37; 196 finished.
Link to full results from Llanwrtyd Wells.
June 7: Two silver and two bronze medals for MKAC veterans at the British Masters' Championships at Derby.
Silver medals for Cathy Goddard (F35 Shot) and Sue Burridge (F50 High jump) and bronze medals for Andy Smith (M40 100m) and Sue Burridge (F50 Shot).
Three medals for second-claim member, Brian Slaughter.
MKAC results from Derby.
Link to full results from Derby.
June 7: MKAC Women struggle in Southern Women's League Meeting at Battersea Park.
MKAC results from Battersea Park.
Other SWL Division 1 results and League Table.
Ian Russell's report for the Citizen.

June 4: MKAC Veteran Men and Women both second to Bedford in EVAC League meeting at Luton.
MKAC results from Luton.
Michelle Lee added to Team Great Britain squad containing those aiming for a place at the Athens Olympic Games.
June 3: Luton's Robert Palmer and Stamford Harriers' Louise Day win the Bedford 6 mile Road Race.
Category wins for Phil Jones (M45) and Rosemary Muston (F55); Second places for Claire Rooney and Anick Valapinee; Third places for Di Knight (F45) and Brian Gilks (M65).
Full results of the Bedford 6.

June 1: Sheffield Half Marathon: 22 (6th M40) Mick Kelly 81.40.
Link to full results from Sheffield.
June 1: Craig Pickering is second fastest 100m sprinter to Mark Lewis-Francis at the Bedford International Games.
MKAC results from Bedford - with pictures by John Cripps.
Link to full results from Bedford.
June 1: Ian Van Lokven wins Woodall Spa Half Marathon in 73:48.
Link to full results from the Woodall Spa Half Marathon.
June 1: MKAC fourth in National Young Athletes League match at Bournemouth.
Charlie Gaspar edges closer to Club under 17 women's 800m record with 2:14.5.
MKAC results from Bournemouth.
Other Round 3 results and League Table.
Link to NYAL website.
Brian Graves' report for the Sunday Citizen.
May 31: MKAC Men win SML Division 2 match at Battersea Park.
Andy Whetstone breaks M20 3000m Steeplechase record.
MKAC results from Battersea Park.
Southern Men's League Division 2 League Table after three rounds - MKAC are fifth.
Brian Graves' report for the Citizen.
B Team second in Division 4 West match at Salisbury.
MKAC results from Salisbury.
Southern Men's League Division 4 West League Table after three rounds - MKAC are sixth.
May 31: Wythenshawe BMC meeting: 800m Edd Alexander (MS) 1:56.56 (pb);1500m Daryn Castle (MS) 4:00.98; Carly Scott (FS) 4:39.26 (pb); 3000m Michelle Lee (FS) 10.07.81 (pb).
Link to full results from Wythenshawe.

May 28: Fast times by Andy Whetstone, Charlie Gaspar and Grant Tilley at Watford.
Some MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.

May 28: Howard Donohue wins Open University Handicap 5 mile Race.
Steve James and Di Knight run the fastest times.
Final results of the Open University Handicap 5 mile Race.

May 26: Inter-Counties Championships at Bedford: Women's Pole Vault: 6 Rachel Gibbens 3.40m.
May 25: Inter-Counties Championships at Bedford: Club 100m record for Craig Pickering as he runs 10.53 (wind +2.6 and +2.9) in the heats and semi-finals.
MKAC results from the Inter-Counties Championships at Bedford.
Link to full results from the Inter-Counties Championships at Bedford.
May 25: "Return of the JADI" wins Round Milton Keynes Relay.
Results of the Round Milton Keynes Relay.
May 25: MKAC youngsters third to Chelmsford and Basildon in second EYAL Division 1 match at Basildon.
MKAC results from the EYAL match at Basildon.
EYAL League Table after two rounds.
Brian Graves' report for the Sunday Citizen.
May 25: South of England titles and Club Records for Rachel Gibbens (Pole vault) and Joey Duck (200m) on Day 2 of the Championships at Watford.
Joey's 24.31 ranks her fourth on the UK U15G all-time lists; Rachel's 3.60m pole vault ranks her tenth on the UK U20 all-time lists.
Titles for Bryony Gibbens (U17 PV), Nicola McSweeney (U15 Shot) and second-claim member, Rupert Gardner (U20 400mH); Silver medals for Kadi-Ann Thomas (U20 100m) and Nicola McSweeney (U15 75mH); Bronze medals for Matt Young (U15 800m), Natalie Jowett (U17 100m) and Tanya Bromilow (U17 PV).
May 24: South of England titles and Club Records for Joey Duck and Craig Pickering in the 100m on Day 1 of the Championships at Watford.
Craig's 10.54 (twice) ranks second on the UK U17 Men's all-time list to Mark Lewis Francis.
Joey's 11.79 ranks second on the UK U15 Girls' all-time list to Katherine Merry.
MKAC results from the SEAA U20 Championships at Watford - with pictures by Richard Duck.
Link to full results from the SEAA U20 Championships at Watford.
MKAC youngsters finish third in the points table and second in the medals table at the SEAA Under 20 Championships.
Overall points and medals table for the SEAA U20 Championships at Watford.
May 25: Llangose Loop Fell Race (6 miles): 18 (1st M60) Brian Graves 77.20.
Brian Graves' report for the Citizen.

May 21: Gordon Lee wins the Rockingham Motor Speedway 5 mile road race; Sue Harrison wins the women's race.
Organisers confirm that the course was about 400m short due to wrong positioning of some bollards - apologies.
Ian Russell (M50) wins his category; Second places for Anick Valapinee (F45) and Maragret Crowe (F55); Third places for Claire Rooney (F35) and Milford Callow (M65).
Full results of the Rockingham Motor Speedway 5 mile Road Race.
May 21: Bedford Schools' District Championships: Senior Boys 800m 1 Andy Whetstone 1:57.3; Inter Boys 800m 2 Sam Brasier 2:08.2.
May 21: Latest Men's outdoor rankings compiled by Jim Lawrence.
May 20: Latest Boys' outdoor rankings compiled by Brian Graves.
MKAC Men's and Boys' 2003 Track and Field Rankings.

May 18: Prague Marathon: 1192 (117th female) Chris Daniells (F60) 3:58:40; 1264 (132nd female) Gillian McMorrow (F35) 4:00:53.
Link to full results from Prague.
May 18: MKAC third in National Young Athletes League match at Harrow.
MKAC results from Harrow.
Link to full results from Harrow.
NYAL League Table after two rounds.
May 18: MKAC Women third in close UK Women's League Match at Stoke-on-Trent.
Carly Scott smashes 800m pb with 2:16.1.
MKAC results from the UKWAL match at Stoke-on-Trent with pictures by John Cripps.
May 17: In memory of Tony Suter: Joanne James is fourth female in the Halstead Marathon in 4:03:21, finishing 87th; 144 finished.
Link to full results of the Halstead Marathon.
May 17: In memory of Tony Suter: Jim McKellar is ninth M60 in the Isle-of-Wight Marathon, finishing 108th in 4:37:28.
Link to full results of the Isle-of-Wight Marathon.
May 17: MKAC Men win SML Division 2 match at Haringey.
MKAC results from Haringey.
Southern men's League Division 2 League Table after two rounds.
B Team third in Division 4 West match at High Wycombe.
MKAC results from High Wycombe.
Southern men's League Division 4 West League Table after two rounds.
Women's Team fifth in tough Southern Women's League match at Guildford.
MKAC results from Guildford.
Southern Women's League Division 1 League Table after two rounds.
May 17: Andrew McKenna runs 16:05.93 to finish 16th in the Western Athletic Conference Championships 5000m in El Paso, Texas.
Link to full results from El Paso.
May 17: Oxford v Cambridge Varsity Match: Men's A Team 800m: 3 Oli Mytton 2:01.14.
Women's B Team 800m: 1 Lara Bromilow 2:25.11; 1500m 2 Lara Bromilow 5:13.23.
May 16: Ian Pheasey is first MKAC man home in the Blisworth Friday 5km Road Race.
Val Russell is first F55; Alasdair Gibson is second M50; Paul Toombs is second M55.
MKAC results from Blisworth.
Link to full results of the Blisworth Friday 5k in pdf form.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.

May 14: M Geele wins The Provident Rugby 6 mile road race; Nicki Nealon wins the women's race.
Rosemary Muston (F55) wins her category; Second places for Ian Russell (M50) and Anick Valapinee (F45); Third places for Julie Dalzell (F35), Di Knight (F45) and Maragret Crowe (F55).
Full results of The Provident Rugby 6 mile Road Race.
May 14: Cathy Goddard equals Club High Jump veteran record at Bedford.
MKAC results from the Vets Grand Prix Meeting at Bedford.
May 14: More personal bests at Watford.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.

May 14: Final 2002/3 MKAC Indoor Rankings published and All-time MKAC Indoor Rankings updated - Thanks to Jim Lawrence.
Latest women's outdoor ranking compiled by Mick Bromilow.
MKAC Indoor Rankings 2002/3 and Women's 2003 Track and Field Rankings.

May 12: Milton Keynes Grand Draw. 2462 raffle tickets were sold. After deducting expenses of about 200 for the tickets and 900 for prizes the total amount of money raised towards the Clubhouse Fund was 1358.57. Thanks to everyone who helped - and particularly to Sam Kirkpatrick, Alannah Perriss and Dean Priestley.
May 11: Venue for first UKWAL Division 4 match switched to City Of Stoke Athletic Club, Northwood Stadium.
May 11: Carly Scott wins Northants 1500m title in 4:45.0. Steve Gordon wins the Senior Men's Triple Jump in 12.81m.
May 11: Oli Mytton wins Oxfordshire Senior Men's 800m title in 2:00.9.
Jenny Truelove wins three Senior Women's titles: High Jump 1.55m, Pole vault 2.50m, Long Jump 5.47m.
Link to full results from Abingdon.
May 10: BMAF Throws Decathlon at Buckingham School: M60: 1 Jack Kee 5648 (Shot 9.70m, Discus 36.74m, Javelin 25.84m, Hammer 43.94m, Brick 7.72m, Sling ball 43.30m, Club 44.52m, Mini Shot 17.97m, One-handed hammer 22.62m, Heavy hammer 19.08m); Hammer Ben Jones 47.72m (pb).
May 10: Northants Championships: Senior Women: 800m 1 Carly Scott 2:17.8; Under 15 Boys 800m 3 Tom Nightingale 2.16.1.
May 10: 58 Bucks AA Championships and 16 Championship Best performances for MKAC athletes.
Championship Best Performances for Joey Duck (100m and 200m), Nicola McSweeney (Shot), Charlie Gaspar (3000m), Helen Gibbens (Hammer), Kadi-Ann Thomas (200m), Charlotte Beckett (400m), Rachel Gibbens (Pole Vault and High Jump), Matt Young (800m), Craig Pickering (100m and 200m), Greg Rutherford (Long Jump), Paul Wright (2000m S/c), Daniel Leonard (High Jump) and Andy Bell (Triple Jump).
Under 15 Girls 200m Club Record for Joey Duck in 24.8 and Under 20/Senior Pole Vault Club Record for Rachel Gibbens with 3.50m.
MKAC results from Stantonbury with pictures by Phil Bradley and John Cripps.
Link to full results from Stantonbury.
Ian Russell's report for the Citizen.

May 7: Winning start for Veteran Men as the Women finish second in the first EVAC League match at Peterborough.
MKAC results from Peterborough.
May 7: Northants District Schools Champs: 100 1 Natalie Jowett 12.2 (CBP, =pb) LJ 1 Natalie Jowett 5.36m (CBP, pb).

May 7: Club mourns the loss of member, Tony Suter, aged 59, who died of a heart attack at 6am this morning. Two pictures of Tony from the 2002 Tour of Milton Keynes: Day 1 Day 6

The Funeral is at St Mary's Church, Bletchley on Monday 19 May 03 at 11.00am. Dave Pattison is organising a collection to buy an appropriate token of remembrance. He can be contacted at 18 Horton Gate, Giffard Park, Milton Keynes, MK145JG Email: David Pattison or telephone 210692.
Anyone wishing to pay their last respects to Tony should ring Masons Funeral Undertakers in Fenny Stratford to arrange a visit.

May 6: MKAC runners dominate the Silverstone 10km Road Race.
Vicky Pincombe, Michelle Lee and Imogen Thornburgh are the first three in the women's race.
Vicky, Michelle and Imogen win the women's team prize; Ian Van Lokven (10th), Ian Pheasey (18th), Phil Jones (24th) and Didier Oesch (30th) win the men's team prize.
Other category wins for Ian Van Lokven (M40), Jim McKellar (M65) and Rosemary Muston (F55); Second places for Phil Jones (M45), Anick Valapinee (F45), Margaret Swithenby (F50) and Maragret Crowe (F55).
Full results of the Silverstone 10km Road Race.
May 6: Entry form for the Round Milton Keynes Relay on Sunday 25 May, now available - teams of four, including at least one woman required.
Entry form for the Round Milton Keynes Relay.
May 5: Sara Cox is third woman in the Great Weston 5 mile road race.
11 Stewart Fraser 30:49; 31 Sara Cox (3rd F) 34:04; 57 Margaret Swithenby (8th F) 36:31; 145 Wendy Cox 42:34.
Link to full results from the Great Weston 5 Mile Race.
May 5: Ian Pheasey runs 36.23 to finish 11th in the Watford 10km road race - 484 finish.
Link to full results from the Watford 10k.
May 5: Mike Dyson wins the Thornborough 5 mile race in 28.44; Imogen Thornburgh wins the women's race in 30:59; Julie Dalzell wins the Thornborough 10 in 74:23.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.
May 4: Leighton Buzzard 10 mile race: 7 Mick Kelly (3rd M40) 60:47; 9 Trevor Hook (4th M40) 62:00; Rosemary Muston (1st F55) 74:56.
MKAC results from the Leighton Buzzard 10.
Link to male results of the Leighton Buzzard 10.
May 4: Ian Van Lokven runs 34.28 to finish 25th in the British Masters 10k Championships at Chelmesley Wood.
Link to full results of the British Masters 10km Championships in pdf form.
May 4: British Universities' Championships at Bedford: Day 2: Men: 1500m heat Chris Hearn 4:11.21; High Jump final: 7 Daniel Leonard 1.95m.
Women's High Jump: 11 Jenny Truelove 1.50m; Long Jump: 19 Jenny Truelove 5.15m.
Link to full results from the British Universities' Championships.
May 4: MKAC youngsters second to Enfield & Haringey in National Young Athletes League match at Abingdon.
Joey Duck breaks Under 15 Girls 100m record.
MKAC results from the NYAL match at Abingdon.
Other NYAL Southern Premier Division results and League Table.
May 3: Queen City Invitational, USA: Andrew McKenna runs 4:10.38 for 4th in the 1500m.
Link to full results from Queen City.
May 3: British Universities' Championships at Bedford: Day 1: Men: 800m heat 5 Matt Sigllechner 2.02.3; 400mH heat 4 Mark Jessop 57.65; Women: 800m heat 6 Lara Bromilow 2.26.96.
May 3: MKAC Men's A Team third in close match at Stantonbury.
Full results from the Men's Division 2 match at Stantonbury.
Men's Division 2 League Table after one round.
Men's B Team win their match.
Full results from the Men's Division 4 West match at Stantonbury.
Men's Division 4 West League Table after one round.
Ian Russell's report for the Citizen.

April 30: MKAC out in force on a wet Wednesday in Watford!
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.

April 27: Shakespeare Marathon: 3 Didier Oesch 2:55:18.
Link to full results from Stratford-upon-Avon.
April 27: Dave Findel-Hawkins finishes 101st in the Three Peaks Race in 4:22:12.
Link to full results of the Three Peaks Race.
April 27: MKAC Veterans win gold and silver in the Eastern Vets Relays at Hemingford Gray - Ian Van Lokven runs the second fastest time of the day.
M40: 2 MKAC (Phil Feist (11:10), Trevor Hook (11:30), Mick Kelly (11:20), Ian Van Lokven (10:19)) 44:18; 5 MKAC B Team (Ian Danskin, Martin McPheat, Andy Harrison, John Hamilton).
M60: 1 MKAC (Brian Daniells (13:14), Milford Callow (15:10), Brian Graves (15:53)) 44:17.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.
April 27: MKAC Junior Men find it tough going at Harrow.
MKAC results from Harrow.
April 27: MKAC youngsters second to Havering in opening EYAL Division 1 match at Stantonbury.
Full results from the Boys EYAL match at Stantonbury - including non-scoring results.
Full results from the Girls EYAL match at Stantonbury - including non-scoring results.
EYAL League Table after one round.
April 26: Malcolm Down and Val Russell win Bletchley Park Fun Run - Sir Christopher Chataway finishes fifth.
Full results from Bletchley Park.
April 26: MKAC Women's Team third in Southern Women's League Division 1 match at Stantonbury.
Club U15 Girls Records for Joey Duck in the 100m and 200m with 12.1 and 25.0.
Rachel Gibbens breaks Club pole vault record with 3.30m.
Full results from the SWL match at Stantonbury - with pictures by John Cripps.
SWL Division 1 League Table after 1 match.
Ian Russell's report for the Citizen.

April 23: Robert How wins Open University Handicap 5km Race.
Steve James and Sue Treacy run the fastest times.
Results of the Open University Handicap 5km Race.
April 23: MKAC Sports Development Plan published.
View the html version or the Word version.
April 23: Marshals wanted for the Milton Keynes Race for Life races at Willen Lake on Saturday 10 May at 2pm and on Sunday 11 May at 11am.
Contact Jenny Melton (local contact) or Gemma Cookham (race organiser) if you can help.
April 23: Book now for the December Barbados Running Holiday.
Details about the Barbados Running Holiday.

April 21: Imogen Thornburgh is third woman in the Stanwick 10km Road Race.
Full results of the Stanwick 10k.
April 20: Isle of Wight Three Hills Race 8 miles multiterrain: 85 Brian Graves (5th M60) 82:42; 88 finished.
Link to full results from the Three Hills Race.
April 19: Isle of Wight Newport-Ryde 7 miles road: 63 Brian Graves (6th M60) 62:17; 77 finished.
Link to full results from the Isle of Wight.
April 19: Andrew McKenna runs 15.31.46 for 5000m in Texas.
Link to full results from Fort Worth, Texas.
April 18: Ian Van Lokven (2nd M40) wins first vets prize at the Maidenhead Easter 10 mile Road Race, finishing 7th in 55.24.
Link to full results from Maidenhead.
April 18: MKAC out in force at the Welwyn Garden City Open Meeting.
MKAC results from Welwyn Garden City.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.

April 16: Early season personal best times at Watford Open Meeting.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.

April 13: Michelle Lee finishes third Brit in the London Marathon in 2:43:41 to knock 11 minutes off the Club Women's Record.
Read Michelle's own report on the day her children met Paula Radcliffe!
Rosemary Muston is first F55 in 3:32:02.
Revised MKAC/OU results from the London Marathon with pictures by John Cripps.
Link to full results from the London Marathon.
April 12: Phil Jones finishes 36th (20th M45) in 38.56 in the British Masters Cross Country Championships at Irvine, Scotland.
Link to full results from Irvine.
April 12: Azusa (USA) 400mH 3 Matt Douglas 51.21; Women 200m (+2.5) Hannah Stares 25.29; 400m Hannah Stares 56.30.
Link to full results from Azusa.
Ian Russell's report for the Citizen.

April 6: Nike SEAA Men's Twelve Stage & Women's 6-Stage Road Relay Results available.
MKAC Men finish twelfth and the Women finish eighth: Men win the most improved award.
Richard Nifah is 7th quickest on the long stage and Alex Bowden is 15th quickest on the short stage; Michelle Lee is 6th quickest woman.
Full results of the SEAA Road Relays in Milton Keynes.
List of raffle prize winners at the SEAA Road Relays.
April 6: Six MKAC teams compete in the AAA Young Athletes Road Relays.
Charlie Gaspar is 12th quickest as the Under 15 Girls finish 10th.
MKAC results of the AAA Young Athletes Road Relays at Birmingham.
Link to full results of the AAA Young Athletes Road Relays.
April 6: Six go wild in Paris.
MKAC results from the Paris Marathon.
Link to full results from Paris.
April 6: Sandy 10 mile road race: 122 Margaret Swithenby (3rd F45) 74:37; 179 Diane Gill (14th F35) 79:21..
Link to full results from Biggleswade.
April 6: Under 13 Discus Record for Elycia Belt at the Watford Open Meeting.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.

April 5: MKAC women fourth in the Season opener: The Alpha - Beta Meeting at Haringey.
MKAC results from the Alpha Trophy Meeting at Haringey.
Ian Russell's report for the Citizen.

April 3: MKAC Veteran National Track & Field rankings for 2002 now available.
Men's rankings by Jim Lawrence.
Women's rankings by Jenny Melton.

April 2: Early season form at Watford Open Meeting.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000