Links to MKAC news items......... Return to Tiger Web Home Page

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000

Winter 2002/3

March 30: Woking 10 mile race: 163 Kim McBride (10th FS) 74.26; 170 Julie Dalzell (12th FS) 74.50; 239 Diane Gill (25th FS) 79.20; 422 finished.
Link to full results of the Woking 10.
March 30: Indoor pole vault competition at Bedford: Men Charles Preston (MS) 4.00m.
Women: Rachel Gibbens (F20) 3.40m (Club record); Bryony Gibbens (F17) 2.60m (pb); Tanya Bromilow (F17) 2.40m.
March 30: Combe Gibbet - Overton 16 mile cross country race: Dave Findel-Hawkins is first MKAC runner home.
Chris and Brian Daniells win their age categories.
MKAC results of the Combe Gibbet - Overton Race.
Link to full results of the Combe Gibbet - Overton Race.
March 30: White Horse Half Marathon: 33 John Hamilton (M45) 87:13; 34 Ian Danskin (M40) 87:40; 201 finished.
Link to full results of the White Horse Half Marathon.
March 29: Bracknell Open Meeting: Under 15 Girls: Shot 1 Nicola McSweeney 10.29m; 75mH 2 Nicola McSweeney 12.3.

March 28: Last Friday of the Month 5km: 74 Dave Millett (M45) 19.36.
Link to full results from the Last Friday 5km race.
March 26: Howard Donohue wins the Open University Handicap 5 mile race.
Steve James and Jo Benham run the quickest times.
Final results of the OU Handicap 5.

March 23: MKAC runners well to the fore in the RunMK 8 and 16 mile races.
Didier Oesch is second man home as Michelle Lee wins the women's 16-mile race.
Kim McBride is third woman and Mick Kelly the second man in the 8 mile race.
Full results of the RunMK 8-mile race.
Full results of the 16-mile race.
Full results of the RunMK 8-mile race - sorted by age category.
Full results of the 16-mile race - sorted by age category.
MKAC results.
Ian Russell's report for the Citizen.
A big thank you to all the MKAC athletes, parents and friends who turned out to marshal, officiate, man water stations etc. Over 100 members were involved in the organisation on the day.
March 23: Rome Marathon: 2476 Jane Goodey (147th woman) 3:52:51 (1:54:05 at halfway); 2958 Colin Burnett (2761st man) 4:01:03 (1:54:05 at halfway).
Link to full results from Rome.
March 23: Eastleigh 10km Road Race: 23 Ian Van Lokven (6th M40) 33.48; 36 Phil Jones (5th M45) 34.47; 1066 finished.
Link to full results from Eastleigh.
March 22: University of Arkansas Open: 1500m 8 Andrew McKenna 3:58.76; 3000m 5 Andrew McKenna 8:47.14.
Link to full results from Arkansas.
March 22: Dave Findel-Hawkins finishes =19th (=2nd M50) in the Compton 40 mile trail race in 6:23:12.
Link to full results from the Compton 40.

March 18: The Leighton Buzzards win the Les Irvine Memorial Open University Relay.
Edd Alexander and Gail Duckworth/Jo Benham run the fastest leg times.
Results of the OU Relay - with pictures.
Individual leg times.
All-time individual leg times.

March 16: Ashby 20 mile road race: 190 Geoff Pucci (M50) 2:37:19; 228 Jim Miller (M50) 2:42:38; 462 finished.
Link to full results from Ashby.
March 16: Neil Ovington and Didier Oesch seven and eighth in the Oakley 20 mile race.
Margaret Swithenby (F50) and Rosemary Muston (F55) win their categories; Phil Feist is fifth in the 12 mile race.
MKAC results from Oakley.
Link to full results from Oakley.
March 15: Orion 15 Mile Cross Country (Chingford): 131 Dave Pattison (M50) 2:11:31; 149 Alli Ratcliffe (8th F35) 2:17:09; 186 finished.
Link to full results of the Orion 15.

March 12: Wins for Phil Macey, Charlie Gaspar, Matt Young and Tanya Taylor at the Milton Keynes Schools' Cross Country at Campbell Park.
Eleven of the twelve medallists are MKAC members.
Link to full results of the MK Schools' Cross Country.
Ian Russell's report for the Citizen.

March 12: Mixed MKAC team finish fifth in the Teddy Hall Relays in Oxford.
Ed Alexander 19:33 (3); Jo Benham 22:55 (4); Kim McBride 23.25 (5); Phil Jones 20:03 (5) 85:56.
Lara Bromilow runs 22:36 for seventh-finishing St Hughs College Team.
Link to full results of the Teddy Hall Relays.

March 9: Ian Van Lokven finishes 18th (Third Vet) in the Peterborough Half Marathon in 72.35; 83 Oliver Wright 88.13; 765 finishers.
Link to full results from peterborough in pdf format.
March 9: Twelve MKAC runners in action at the famous Grizzly multi-terrain run in Devon.
MKAC results from Devon.
Picture of first two MKAC finishers, taken by Val Russell.
Link to full results of the Grizzly.
March 9: MKAC Veterans shine in the Hemel Hempstead 10 mile race.
Neil Ovington finishes third to take vets title and leads the MKAC vets to the team award.
Margaret Swithenby is first MKAC female, just pipping Anick Valapinee as the female vets take the bronze medals.
MKAC results from Hemel Hempstead.
Link to full results from Hemel.
March 9: Hillingdon 5 mile race: 177 Jim Lawrence 38:00; 253 finished.
Link to full results of the Hillingdon 5.
March 8: Charlie Gaspar's 13th place in the English Schools Championships is best in Bucks.
Twenty two MKAC athletes in action at Brighton.
Buckinghamshire results from Brighton.
Link to full results of the English Schools' Cross Country Championships.
Ian Russell's report for the Citizen.
March 6-9: Cathy Goddard finishes 6th in the European Vets Indoor Championship F35 pentathlon in San Sebastian.
Second claimer, Brian Slaughter finishes fourth in the M45 pentathlon.
MKAC results from San Sebastian.
Link to full results from San Sebastian.

March 2: Ten MKAC hammer throwers show early season form in a light hammer competition at Buckingham School.
Jack Kee (M60) throws 49.34m; Jean Clarke (FS) throws 47.61m.
MKAC results from Buckingham School.
March 2: Berkhamsted Half Marathon: 15 Trevor Hook (M45) 1:24:08; 27 Stephen Barfoot (member?) (M40) 1:26:46; 422 finished.
Link to full results of the Berkhamsted Half Marathon.
March 2: Imogen Thornburgh finishes second female in the Marie Curie Half Marathon at Castle Ashby in 1:24:30.
Martin McPheat is first MKAC male home in 14th place. Tony Natale finishes fourth in the 10km race
MKAC results from Castle Ashby.
Link to full results of the Half Marathon from Castle Ashby in pdf format.
Link to full results of the 10km race from Castle Ashby in pdf format.
March 2: Michelle Lee leads the MKAC charge, finishing second female in the Silverstone Half Marathon.
Anick Valapinee is third in the F45 category; Didier Oesch is first MKAC male home; 18 MKAC athletes complete the course; 6216 finished.
MKAC results from Silverstone.
Link to full results from Silverstone.
March 1/2: Leanne O'Callaghan misses out on finals places at 60m and 200m at the World Indoor Trials in Birmingham.
60m Heat 4 L O'Callaghan 7.74; 60m Semi 6 L O'Callaghan 7.82; 200m heat 3 L O'Callaghan 25.75.
Link to full results from Birmingham.
March 1: Craig Pickering wins and improves Club U17 Men's 60m Indoor record with 6.87 in Ghent, Belgium, representing England.
Craig is also part of the AAA Team that sets a British Under 17 Indoor Record for 4x200m.
4x200m 1 AAA (Wade Bennett-Jackson, Ryan Thomas, Craig Pickering, Julian Thomas) 1:30.86 [GBR U17 Best].
Link to full results from Ghent in pdf format.
March 1: Andrew McKenna finishes 14th in the Western Athletic Conference Indoor Championships at Boise, Idaho, USA in 8.47.54.
Link to full results from Idaho.
March 1: Ross Green and Lucy Millett win MKAC Under 11 Cross Country Championships at Stantonbury.
Results from Stantonbury.
Picture of the boys, taken by Phil Bradley.
Ian Russell's report for the Citizen.

February 26: Clubhouse plans finalised - submitted for planning approval.
Front elevation - facing the track.
Back elevation - facing the astroturf.
Side elevations.

February 26: Campbell Noon wins Open University Handicap 7 mile race.
Robin Dowswell and Margaret Swithenby run the fastest times.
Results of the Open University Handicap 7 mile race.

February 23: Meeting record for Joey Duck at Eton.
MKAC results from Eton.
February 23: Eastern Counties Indoor Championships: Pole Vault 1 Rachel Gibbens; 2 Bryony Gibbens 2.40m. High Jump 1 Rachel Gibbens 1.62m (Meeting record).
February 23: Tunbridge Wells Half Marathon: 357 Steve McMorrow 1:45:00; 536 Gill McMorrow 1:52:48.
Link to full results from Tunbridge Wells.
February 23: Six MKAC athletes in action at the Bramley 10 & 20 Mile Road Races.
MKAC results from Bramley.
Link to full results from Bramley.
February 22/23: Leanne O'Callaghan, Michelle Jessop and Joey Duck on form at the Birmingham Indoor Games; Jim Lawrence breaks his M45 400m record.
Some MKAC results from Birmingham.
February 22: Brian Graves is first M60 in the Titterstone Clee Fell Race in Shropshire in 33.13.
February 22: Scottish XC Championships at Linwood, Renfrewshire: U13 Boys: 5 Ross Docherty 11.51; Under 17 Women: 5 Kayleigh Docherty 19.37.
Link to full results from Linwood.
February 22: Andy Whetstone ninth in the U17 Men's Race at the English XC Country Championships; Charlie Gaspar 20th in the U15 Girls Race.
Under 13 Girls finish fourth; the Under 13 Boys and Under 15 Girls both finish seventh.
MKAC results from Parliament Hill Fields.
Link to full results from Parliament Hill Fields.

February 16: Stamford 30km Road Race: 203 Andy Harrison (M45) 2:28:28; 204 Paul Toombs (M55) 2:28:29; 413 finished.
Link to full results from Stamford in pdf format.
February 15: Two National Masters Indoor Multi-event Titles for Cathy Goddard and second-claimer Brian Slaughter.
Jan Lawson breaks the British F50 60mH record with 10.02 to win another British Masters title.
F35 Pentathlon: 1 Cathy Goddard 2236 points (60H 12.72; HJ 1.42m; SP 9.70m; LJ 4.45m; 800m 3.09.27).
M45 Pentathlon: 1 Brian Slaughter 3398 points (60H 9.84; LJ 5.35m; SP 10.84m; HJ 1.54m; 1000m 3.10.66).
Link to full results from Glasgow.
February 15: MKAC win lion's share of the honours at the final Match in the Chiltern League.
Overall team wins for Under 13 Boys, Under 15 Boys, Under 17 Men, Under 13 Girls and Under 20 women; Second places for the Junior Men, Senior Men, Under 15 Girls and Senior Women; Veteran Men pip Oxford by one point to grab the bronze medals.
Provisional results from Luton.
Provisional MKAC Chiltern League Final Standings.
Link to full results from Luton.
February 14: Andrew McKenna runs 15.14.82 for Indoor 5000m in Arkansas.
Link to full results from Arkansas.
Ian Russell's report for the Citizen.
February 13: Craig Pickering selected to represent England in an Under 18 Indoor International at Ghent on 1 March.
February 12: Bedfordshire Schools Cross Country Championships at Ampthill:
Senior Boys: 2 Andrew Whetstone; Year 7 Boys: 5 George Scott; Inter Girls: 12 Charlotte Bishop.

February 8: Kadi-Ann Thomas finishes fourth for England in the Under 20 Women's 60m in 7.87 at the Lansing Linde Severnside Indoor International at Cardiff.
Link to full results from Cardiff.
February 8: Six MKAC runners complete the Wokingham Half Marathon.
Finalised results from Wokingham.
Link to full results from Wokingham.
February 8: MKAC out in force at the Reebok CAU Inter-Counties Cross Country Championships at Nottingham.
Andy Whetstone is leading local man, finishing 18th in the Under 17 Men's race.
Buckinghamshire and MKAC results from Nottingham.
Link to Senior Men's and Women's results from Nottingham.
Ian Russell's report for the Citizen.
February 8: Personal bests recorded at the Indoor Open Meeting at Eton.
Incomplete MKAC results from Eton.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.
February 5: Dates and venues for the 2003 Parks and Run Fun Runs announced.
Details of the Parks and Run 2003.

February 2: Michelle Lee breaks Club Half-marathon record with 79.37 for second place at Watford; Imogen Thornburgh is fifth woman to finish in 84.47. Rosemary Muston wins the F55 category
MKAC results from Watford.
Link to complete results from Watford.
February 2: Neil Ovington opens his veteran account with third place (second M40) 39.23 in the Wadebridge 7 mile race in Cornwall; Deb Ovington (F35) finishes 129th in 55.57; 219 finished.
Link to full results from Wadebridge.
February 2: MKAC take all three men's team titles at the Eastern Veteran's Cross Country Championships at Campbell Park.
Age category wins for Ian Van Lokven (M40), Terry Laybourn (M65) and Claire Rooney (F35).
Full results of the Men's race with pictures by Mick Bromilow.
Full results of the Women's race with pictures by Mick Bromilow.
Six MKAC runners contest the 17th Charnwood Hills Race in Leicestershire.
MKAC results from Charnwood.
Link to complete results from Charnwood.
February 1: Craig Pickering runs 6.96 and 6.91 in the uk:a Domestic Grand Prix at Birmingham.
Link to complete results from Birmingham.
February 1: Three MKAC athletes compete in the Universities' Cross Country Championships at Oxford.
Women's Long course: 63 Lara Bromilow 27.06;
Men's Long Course B race: 10 Oli Mytton 26.58; 65 Matt Sigllechner 31.06.
Link to full results of the BUSA Cross Country Championships.
January 31: Andrew McKenna runs Indoor mile in Missouri in 4.22.94.
Link to full results from Missouri.
Ian Russell's report for the Citizen.

January 31: Under 17 Men's and Under 15 Boys' All-time indoor rankings published.
MKAC Rankings page.
January 29: Jim Morrison wins Open University Handicap 5 miles Road Race.
Steve James and Rachael Young runs the quickest times.
Final results for the Open University Handicap 5 miles Road Race.
January 29: Athletics Coaches' Association of the UK launched

January 26: Second-claimer, Brian Slaughter, misses World M45 Indoor Heptathlon Record in Glasgow by eight points.
Scottish Veteran Men's Indoor Heptathlon Championships: 2 Brian Slaughter 4695 points: 60m 7.98; Shot 11.03m; Long Jump 5.30m; Pole vault 2.60m; 60mH 10.02; High Jump 1.57m; 1000m 2.56.23.
Link to complete results from Glasgow.
January 26: Margaret Swithenby runs the Trinidad and Tobago Marathon in 3.39 to finish 75th out of about 450.
Full results of the Trinidad and Tobago Marathon will appear here eventually.
January 26: Joey Duck completes sprint double with sixth fastest U15 Girls 200m in 25.08.
Matt Young wins U15 Boys 800m title.
January 25: Andrew McKenna breaks club indoor 3000m record with 8.35.42 in Nebraska.
January 25: Craig Pickering improves pb to 6.88 to take AAA Indoor Under 17 60m title.
Gold for Joey Duck in the Under 15 Girls 60m with new pb of 7.78; Kadi-Ann Thomas takes bronze in the Junior Women's 60m in 7.70; Natalie Jowett in 7th in the Under 17 Women's final having set a new pb of 7.79.
Phil Winfield breaks Club Indoor 800m record with 1.56.54 to qualify for the final.
MKAC results from Birmingham and Nebraska with pictures by Richard Duck.
Link to complete results from Birmingham.
Link to full results from Nebraska.
Ian Russell's report on the AAA Indoor Champs for the Citizen.
January 25: Charlie Gaspar and Andy Whetstone just miss out on the medals at the SEAA Cross Country Championships at Exmouth.
Silver medals for the Under 13 Boys; Bronze for the Under 13 Girls; Under 17 Men just miss the medals and the Senior Women place a highest-ever sixth.
MKAC results from Exmouth with pictures by Mick Bromilow.
Link to full results from Exmouth.
Ian Russell's report on the SEAA Cross Country Champs for the Citizen.

Details of the Milton Keynes Road Race Championships and Grand Prix now available.
January 22: Details of Club training run at Wendover this Sunday.

January 19: Michelle Lee wins the Fred Hughes Memorial 10 mile road race in 60.17 finishing 11th overall, just ahead of Danielle Sanderson; Ian Van Lokven is second M40 with 55.54, finishing 5th in the race.
Full results from St Albans.
January 19: Neil Ovington finishes third in the Folksworth 15, nine days before becoming a veteran.
MKAC results from Folksworth.
Link to full results from Folksworth.
January 18/19: Silver medals for Tanya Bromilow, Claire Davis and Andy Bell; bronze medals for Leanne O'Callaghan and Daniel Leonard at Bedford in the SEAA Indoor Championships.
MKAC results from Bedford.
January 18: Bucks Schools Cross Country titles for Tanya Taylor, Charlie Gaspar, Kayleigh Docherty and Grant Tilley; Abby Roskilly, Josh Lyman, Leigh Whitten, Phil Macey and Paul Wright all finish second in their races.
MKAC results from Stowe.
Link to full results from Stowe.
Ian Russell's report for the Citizen.

January 17: Tony McDaid of Stowe School has one or two places available for men or women who would like to do the Tough Guy Challenge on Sunday 26 January. Please contact him if you are interested.

January 12: Matt Young finishes second in the Welsh Indoor U15 800m Championship in 2.13.52.
Daniel Leonard is second in the Junior Men's High Jump with 1.80m.
U13 Boys Long Jump: 5 Daniel Young 3.03m.
Link to full results from Cardiff.
January 11: Kirsten Berryman finishes fourth in the U15 Girls race in the Reebok Challenge in Belfast.
Link to full results from Belfast.
January 11: Narrow overall victory for MKAC at Wing in the Chiltern League.
Wins for Andy Whetstone (U17M) and Charlie Gaspar (U15G); Second places for Richard Nifah (MS), Scott Goodwin (U15B), Tom Nightingale (U13B), and Tanya Taylor (U13G).
Team wins for U17 Men, U15 Boys, U13 Boys and U15 Girls; Senior men lose out to Windsor by 3 points.
MKAC results from Wing (with pictures by Mick Bromilow).
Link to full results from Wing.
MKAC standings after four matches.
Ian Russell's report for the Citizen.

January 5: Craig Pickering runs UK second best ever U17 60m time of 6.92 in Cardiff Indoor Open Meeting.
Wins for Natalie Jowett, Rachel Gibbens and Andy Bell; Welsh record for Matt Young.
Some MKAC results from Cardiff.
Link to full (track) results from Cardiff.
January 5: Oli Mytton finishes seventh in the Oxfordshire County Championships at Banbury.
Link to full results of the Oxfordshire Championships at Banbury.
January 4: Senior titles for Andrew McKenna and Carly Scott in the Northants Championships (Pictures by Jim McKenna).
Matt Wilmott is sixth in the Under 13 Boys race.
January 4 2003: Clean sweep (apart from the Veteran Men) for the MKAC Teams at the Bucks Cross Country Championships at Ampthill Park.
County Titles for Tanya Taylor (U13G); Charlie Gaspar (U15G), Sarah Thomson (Junior Women), Ross Docherty (U13B), Andy Whetstone (U17M), Paul Wright (Junior Men) and Charles Herrington (Senior Men).
MKAC results from Ampthill.
Link to full results of the Bucks (and Beds) Championships at Ampthill.
Ian Russell's report for the Citizen.

December 31: Ely New Years Eve 10km Road Race: 77 John Gillespie 40.29 (6th M50); 134 Margaret Swithenby 43.40 (1st F50).
Link to full results from Ely.
December 29: Michelle Lee second and Ian Van Lokven seventh at the Buntingford 10 mile race.
Michael Groom and Brian Grave compete in the Cliveden Cross country.
MKAC results from Cliveden and Buntingford.
Link to full results from Buntingford.
Link to full results from Cliveden.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.

December 26: Vale of Aylesbury Boxing Day Race: 18 John Rooney (M40) 25.32; 26 Clair Rooney (F35, 3rd female) 27.06.
Link to full results from Aylesbury.
December 26: Paul Wright is third in the Great Horwood Boxing Day Race.
Some MKAC results from Great Horwood.
December 26: Wendover Woods Hill Race: 15 Phil Feist (M40) 38.40; 52 Jim Miller (M50) 43.51; 105 Jim McKellar (M60) 53.42; 109 Milford Callow (M60) 54.36.
Link to full results from Wendover.

December 24: Thursday run is on Friday.
Thursday run details.

December 14: Phil Jones finishes 21st (5th M45) in the Southern Veterans Cross-Country Championships at Bournemouth.
December 14: Three MKAC runners compete in the Reebok Series Races in Edinburgh.
Senior Women: 79 Kim McBride 27.49 (89 finished); U15 Girls: 21 Kirsten Berryman 14.25 (59 finished); U13 Boys: 24 Duncan Taylor 8.19 (53 finished).
Link to full results from Edinburgh.
Ian Russell's report for the Citizen.

December 12: Geoff Aldridge wins Open University Handicap 5km Road Race.
Steve James and Linda Lytollis runs the quickest times.
Final results for the Open University Handicap 5km Road Race.
December 9: East Midland Grand Prix dates for 2003 announced.
Dates of the East Midlands Grand Prix Series 2003.

December 8: Andrew Stiles is the first of 18 MKAC runners home in the the Great Barford Half Marathon.
Imogen Thornburgh is third female as Margaret Swithenby (F50) and Rosemary Muston (F55) win their age categories; Dave Newens (M50) and Jim McKellar (M65) finish second in their age categories.
MKAC results from Great Barford.
Link to full results from Great Barford.
December 7: ESAA Schools Cross Country Cup at Northwich: Inter Girls: 13 Abi Robinson 11.04.
Link to full results from Northwich.
December 7: Andy Whetstone wins the Under 17 Boys Race at the SEAA Inter-Counties Cross Country Championships at Banbury, leading the Bucks Team to the silver medals.
Charlie Gaspar is fifth in the F15 race; Tanya Taylor (F13) and Emma Hunt (F17) are seventh in their events.
MKAC results from Banbury.
Full results from Banbury should appear here eventually.
Ian Russell's report for the Citizen.

December 1: Barbados Marathon: 48 Brian Daniells (4th M60) 4:38:45; Half Marathon 32 Alec Walliker (10th M40) 98:07; 78 Christine Daniells (1st F60) 119:43.
Link to full results from Barbados.
December 1: WSEH Open Meeting: 60m Kadi-Ann Thomas (F20) 7.8; Natalie Jowett (F17) 7.9 (pb); Craig Pickering (M17) 6.9 (Club Record); PV Bryony Gibbens (F15) 2.20m (=pb).
December 1: Luton Marathon: 25 Andy Stiles 3:09:13 (279 finished); Marathon Relay (3x8.75 miles): 19 MKAC Tigers (Eddie Hill 63.22, Chas Herbert 61.19, Martin McPheat 54.13) 2:58:54 (125 teams finished).
Link to full results from Luton.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.
December 1: Di Knight is second F45 in the Nene Valley 10.
MKAC results from Peterborough.
Link to full results from Peterborough.
November 30: Marsden-Edale fell race (~23 miles, 4000 feet of climb): 15 Andy Sutton 3:58; 18 Dave Findel-Hawkins (2nd M50) 4:02.
November 30: Andy Whetstone (M17) and Charlie Gaspar (F15) lead MKAC runners to second place overall behind Windsor in the third Chiltern League match at Oxford.
Women win overall as Men finish second overall to Windsor.
Second place for Scott Goodwin (M13) and a third place for Kayleigh Docherty (F17).
Under 17 Men, Under 13 Boys and Junior Women all win their team events, with second places for the Senior Women and Under 15 Girls. Third places go to the Senior Men and Under 13 Girls.
MKAC results from Oxford.
MKAC Chiltern League Rankings after 3 matches.
Link to full results from Oxford.
Ian Russell's report for the Citizen.

November 27: John Williams wins Open University Handicap 5 mile race.
Steve James and Rosemary Muston run the quickest times.
Open University Handicap 5 mile: final results.

November 24: Brian Graves and Di Knight win the Julie McPheat/Gill McMorrow Redemption Run.
Results of Julie & Gill's Redemption Run.
November 23: MKAC Youngsters win three races and three team events at Kettering.
Individual wins for Jodie Sweet (U13 Girls), Grant Tilley (U13 Boys) and Charlie Gaspar (U15 Girls).
Team wins for the Under 11 Boys, Under 13 Boys and Under 13 Girls.
Full results for the youngsters races at Kettering.
November 23: Steven Body wins Wolverton 5 again with MKAC's Richard Nifah a close second.
Vicky Pincombe wins a classy Women's race.
Vauxhall win the men's team race; Bedford take the women's team race; Vale of Aylesbury win the Veteran Men's team race; MKAC finish second in each category.
Full results of the Wolverton 5.
Ian Russell's report for the Citizen.

November 22: Julie & Gill's Redemption Run is on Sunday 24 November.
November 21: MKAC, with John Gladwin Associates, is to stage an 8-mile and a 16-mile race in Milton Keynes on Sunday 23 March 2003 as part of the pre-London Marathon build-up.
November 19: New Committee elected at the MKAC AGM.
November 19: Bucks Cross Country Championship (4 January 2003) details and entry forms available here.
November 19: The Sweatshop at X-scape is offering MKAC members 15% discount on all non-sale items on Wednesday 27 November (cash/cheque/debit cards only).
November 17: Tanya Taylor 7th, Grant Tilley 10th, and Andy Whetstone 12th lead for MKAC at Margate.
Under 13 Girls Team is pipped 38-42 by Aldershot.
MKAC Results from Margate.
Link to full results from Margate.
November 17: Imogen Thornburgh finishes second woman in the Hartshill Heartbreaker 10 mile Multi-terrain race in 75.14.
November 17: Margaret Swithenby finishes 173rd (third F50) in the Riverside Half Marathon in 97.48. 557 finish.
Link to full results from St Neots.
November 17: Michelle Lee (second in 35.50) and Sara Cox (eighth in 39.19) are the first two women home in the Buckingham 6 mile Fun Run. 61 Wendy Cox (8th FS) 48.03.
Link to full results from Buckingham.
November 17: MKAC Women third in the Herbert's Hole Challenge; Phil Feist is 22nd in the Men's race.
MKAC Results from Chesham.
Link to full results from Chesham.
November 17: Richard Wood (M40) finishes 40th in the Bishop Stortford 10 mile race in 63.14.
Link to full results from Bishop Stortford.
Ian Russell's report for the Citizen.

November 13: Milton Keynes Road Race Grand Prix updated.
MKAC Road Race Grand Prix Standings.

November 10: Boys win all four races at Banbury.
MKAC results from Banbury.
November 9/10: MKAC Awards for 2001/2 celebrate best year in its history.
Athlete of the Year: Phil Winfield; Sports Person: Becky Williams; Club Person: Jim McKenna.
Full details of the MKAC awards.
Picture of some of the Senior Award winners.
November 9: MKAC out in force at the English Cross-Country Relay Championships at Manfield.
Under 13 Boys and Girls both finish fifth; the Under 15 Girls finish sixth; Both Senior Teams finish 27th.
Charlie Gaspar is seventh fastest U15 Girl; Jodie Sweet is joint eighth fastest Under 13 Girl; Tom Nightingale is joint 12th fastest Under 13 Boy.
Cracking runs by Richard Nifah and Andy McKenna for the Senior Men; Carly Scott is fastest for the Senior Women.
MKAC results from Mansfield.
Link to full results from Mansfield.
Ian Russell's report for the Citizen.

November 6: MKAC has been allocated four London Marathon places.
Details of the draw for the MKAC London Marathon places.

November 3: Two MKAC runners finish the Stevenage Half Marathon:
82 (9th M50) Dave Newens 92.22; 338 (10th F45) Debbie Hindmarch 115.29
Link to full results from Stevenage.
November 3: Mick Kelly finishes second (and second M40) in the Ilminster Lions 10km Road Race in 37.10.
November 3: Colin Burnett is 415 (54th M50) in the Marlow Half Marathon in 109.19.
Link to full results from Marlow.
November 3: Two MKAC runners finish the New York Marathon:
1170 (51st M50) Tony Kockelbergh 3.12.06 (10k: 43.39; half: 1.31.46; 20m: 2.22.30).
13871 (788th FS) Shima Jafari 4.11.26 (10k: 68.15; half 2.15.16; 20m 3.19.16).
Link to full results from New York.
November 2: Kirsten Berryman (F15) is 25th in the Reebok Cross Country in Birmingham.
Link to full results from Birmingham.
November 2: Andy Whetstone (M17) and Kayleigh Docherty (F17) lead MKAC runners to overall team win in the second Chiltern League match at Luton.
Men win overall as Women finish second overall to Windsor.
Second places for Richard Nifah (MS), Lauren Licietis (F17), Charlie Gaspar (F15) and Tanya Taylor (F13).
Under 17 Men, Under 15 Boys, Junior Women and Under 13 Girls all win their team events, with second places for the Senior Men and Junior Men. Third places go to the Senior Women, Under 15 Girls and Under 13 Boys.
MKAC results from Luton.
Link to full results from Luton.
Ian Russell's report for the Citizen.

November 1: Andy Sutton wins first Open University Tour. Linda Lytollis wins the Women's Tour.
Provisional results from Day 3 of the OU Tour.
October 30: Peter Ford wins the 5km race but Steve James and Linda Lytollis consolidate their leads after day 2 of the Open University Tour.
Final results from Day 2 of the OU Tour.
October 28: Ian Danskin (394th - 65th M40 - 3:12:10) and Nick Williams (979th - 528th MS - 3:33:18) run the Dublin Marathon.
Link to full results of the Dublin Marathon.
October 28: Steve James and Linda Lytollis win opening 5 mile race in the Open University Tour.
Final results from Day 1 of the OU Tour.
October 27: High winds cause Young Athletes' Relays to be cancelled.
Ian Russell's report for the Citizen.

October 20: Richard Nifah wins Cabbage Patch 10 mile race in 49.44 to take 82 seconds off Dave March's Club Record.
Link to Jim McKenna's Race Report.
Link to full results of the Cabbage Patch 10 (in pdf form).
October 20: John Greenall breaks Club M65 Record with 3:27:16 to finish 107th in the Abingdon Marathon. Mike Woodhouse is 238th in 4:11:03.
Link to full results from Abingdon.
October 20: Anick Valapinee runs 1:40:05 in the Amsterdam Half Marathon.
Link to full results from Amsterdam.
October 20: Lisa Cook finishes sixth in the Blenheim 10k Road Race in 42.14.
Link to full results from Blenheim.
October 19: Mick Kelly finishes 16th (6th M40) in the Weymouth 10 mile race in 59.26.
Link to full results from Weymouth.
Ian Russell's report for the Citizen.

October 13: Neil Ovington is first MKAC to finish the Ridgeway Run in 11th place.
MKAC results from Tring.
Link to full results from Tring.
Ian Russell's report for the Sunday Citizen.
October 12: Richard Nifah leads MKAC runners to overall team win in the first Chiltern League race at Watford.
Women win overall as Men finish second overall to Harrow.
Individual wins for Abby Roskilly (F15) and Richard Nifah (MS); Third places for Duncan Taylor (M13), Tanya Taylor (F13) and Kayleigh Docherty (F17).
Junior Women win team event, with second places for Senior Women, Under 13 Boys and Under 17 Men.
MKAC results from Watford.
Link to full results from Watford.
Ian Russell's report for the Citizen.

October 7: Many MKAC middle distance athletes feature in the British Milers' Club rankings compiled by Tim Grose.
British Milers' Club Rankings - all age groups, men and women.

October 6: Margaret Swithenby is second woman to finish the London to Brighton 54.1 mile run.
Margaret finishes in 8.12.21 to win the SEAA Championship (and the prize for the oldest female finisher).
Link to full and detailed results of the London to Brighton race.
October 6: Michelle Lee is 20th (10th UK) woman in the Great North Run in 80.48, missing the club record by 18 seconds.
Link to the Great North Run results.
Ian Russell's report for the Citizen.
October 5: MKAC Road Race Grand Prix 2002 standings updated by Martin McPheat.
MKAC Road Race Grand Prix 2002 standings.

September 30: Final MKAC 2002 Track & Field rankings now available.
MKAC Track & Field Rankings.
September 29: Under 13 Girls second, Under 13 Boys and Under 15 Girls fifth in the SEAA Road Relays at Aldershot.
MKAC results from Aldershot.
Link to full results from Aldershot.
September 29: BVAF 5km Championships at Grimsby: 36 (12th M45) Phil Jones 17.08.
Brian Graves' report for the Citizen.

September 26: Daniel Smith wins Open University Handicap 7 mile race.
Andy Sutton and Linda Lytollis run the quickest times.
Open University Handicap 7 mile final results.

September 22: Amersham 5 multi-terrain: Men: 5 Alex Bowden 28.36; Women: 5 (2nd F35) Claire Rooney 35.26.
Link to full results from Amersham.
September 21/22: Chris and Brian Daniells fly the flag at the Isle of Wight & SEAA Fell-Running Championships.
Brian is overall first M60 and Chris is overall first F60 in the three race series.
Link to full results from the Isle of Wight.
September 21: Seven MKAC veterans compete for winning Eastern Vets teams in the Inter Area Match at Tidworth.
Vets records for Jack Kee, Rosemary Muston and Cathy Goddard.
MKAC results from Tidworth.
Link to full results from Tidworth.
September 21/22: Silver medal for Faith Cripps at the English Schools' Combined Event Championships at Derby.
MKAC results from Derby with pictures by John Cripps.
Link to full results from Derby (with pictures).
Brian Graves' report for the Citizen.
September 21: Party@the_track raises 3686.80 towards the new Clubhouse.

Older news items Summer 2016 Winter 2015/16 Summer 2015Winter 2014/15 Summer 2014 Winter 2013/14 Summer 2013 Winter 2012/13 Summer 2012 Winter 2011/12 Summer 2011 Winter 2010/11 Summer 2010 Winter 2009/10 Summer 2009 Winter 2008/9 Summer 2008 Winter 2007/8 Summer 2007 Winter 2006/7 Summer 2006 Winter 2005/6 Summer 2005 Winter 2004/5 Summer 2004 Winter 2003/4 Summer 2003 Winter 2002/3 Summer 2002 Winter 2001/2 Summer 2001 Winter 2000/1 Summer 2000 Winter 1999/2000