Southern Inter County U20/U15 Championships - Oxford - 1 September 2018
Under 15 Girls Team Under 15 Boys Team
1 Sussex 51 1 Essex 67
2 Hampshire 50 2 Kent 63
3 Essex 49 3 Hampshire 53
4 Kent 44 4 Berkshire 46
5 Berkshire 43 5 Sussex 39
6 Middlesex 34 6 Cambridgeshire 38
7= Buckinghamshire 30 7 Middlesex 31
7= Surrey 30 8= Buckinghamshire 25
9= Hertfordshire 28 8= Surrey 25
9= Oxfordshire 28 10 Hertfordshire 20
11 Dorset 27 11 Oxfordshire 19
12 Norfolk 15 12= Dorset 12
13= Bedfordshire 12 12= Bedfordshire 12
13= Cornwall 12 14 Suffolk 9
15 Cambridgeshire 11 15 Norfolk 6
16 Suffolk 7 16 Cornwall 1
Under 15 Girls Under 15 Boys
100m heats 2 Moyin Oduyemi 12.97 w+1.1 Q 1 Trevorae Lumsden 11.73 w-0.8 Q
100m Final 1 Moyin Oduyemi 12.56 nwi 1 Trevorae Lumsden 11.59 w-0.5
200m heats 6 Deborah Lago 28.21 w-0.8 3 James Spicer 24.93 w-0.2
200m Final 4 James Spicer 24.24 w-0.2
300m heats 3 Emilia Rock 42.79 q 3 Lewis Fee 38.87 q
300m Final 5 Emilia Rock 43.18 8 Lewis Fee 39.21
800m heats 3 Charlotte Underwood 2:25.63 q
800m Final 7 Charlotte Underwood 2:27.16 8 Louis Peterson 2:12.68
1500m Final 11 Alice Brown 5:22.07 12 Jacob Sanderson 4:31.56
75mH heats 6 Lateefah Agberemi 12.73 w-2.1 80mH heats 4 Yinka Adelowo 13.50 w-0.8
High Jump 10 Ben Ince 1.65
Long Jump 7 Jemima Hay 4.84 w-1.6 2 Trevorae Lumsden 5.89 w-1.4
Triple Jump 11 Claudia Kerry-Roger 8.60 nwi 8 Ryan Wells 11.04 w+1.5
Shot 10 Lara Moffat 9.77 13 Ryan Wells 9.93
Discus 8 Claudia Kerry-Roger 26.80 11 Ryan Wells 31.04
Hammer 2 Lara Moffat 49.66 10 Yinka Adelowo 24.09
Javelin 3 Eva Durand 7 Tim Penley 38.79
U20 Women Team U20 Men Team
1 Kent 67 1 Sussex 71
2 Essex 58 2 Essex 63
3 Hampshire 57 3 Kent 56
4 Berkshire 53 4 Surrey 48
5 Middlesex 47 5 Berkshire 45
6 Dorset 45 6 Hertfordshire 44
7= Hertfordshire 31 7 Cambridgeshire 40
7= Surrey 31 8 Buckinghamshire 26
9 Cambridgeshire 23 9 Hampshire 24
10 Sussex 21 10 Middlesex 21
11 Buckinghamshire 16 11 Oxfordshire 20
12= Norfolk 15 12 Norfolk 18
12= Oxfordshire 15 13 Suffolk 16
14 Suffolk 6 14 Cornwall 15
15 Cornwall 2 15 Bedfordshire 11
16 Bedfordshire 0 16 Dorset 0
Under 20 Women Under 20 Men
100m heats 3 Rachel Oderinde 12.8 w-2.1 q 3 Jamie White 11.77 w-3.0
100m Final 4 Rachel Oderinde 12.43 nwi
200m heats 3 Rachel Oderinde 26.04 w-1.9 q 3 Kwame Twumasi-Tawiah 23.64 w-1.9
200m Final 5 Rachel Oderinde 26.30 w-1.5
400m heats 5 Matthew Bird 51.67
800m heats 5 Cerys Vico 2:34.84 3 Harry Cox 2:04.87 q
800m Final Harry Cox dns
1500m Final 8 Sophie Botham 4:54.41 2 Jack Meijer 3:57.07
100mH Final 110H Final
400mH Final
2000mSc
High Jump 3 Sam Featherstone 1.91
Long Jump 8 Carmen Williams 4.81 w+0.9
Triple Jump 4 Lucy Perkins 10.50 w+2.0
Shot 1 Alex Hamlin 14.05
Discus 4 Alex Hamlin 40.95
Hammer
Javelin