MK5000/BMC Meeting - Milton Keynes - 11 August 2018
Pictures by Brian Graves No 3000m times for Races C, E and G - sorry Chip timing for lap times
BMC Mens A Race 3000m times 3000m
1 3 Graham Rush M35 Cheltenham/Blackheath & Bromley 8:32.57
2 5 Ollie Lockley MS Manx/Aldershot, Farnham & District 8:32.80
3 10 Mohamed Mohamed MS Hillingdon/Somalia 8:33.01
4 2 Jack Crabtree M23 Shaftesbury Barnet 8:33.21
5 1 Doug Musson MS Notts/Nottingham Trent Uni 8:33.46
6 15 Roger Poolman MS Cambridge Uni/Highgate 8:33.63
7 7 Oliver Fox M23 Wells City/Yeovil/Cambridge Uni 8:33.76
8 4 Alex Brecker MS City of Stoke/Warwick Uni/Birchfield H 8:34.91
9 12 Gus Cockle M23 Aldershot, Farnham & District/UCL 8:36.80
10 14 Joe Wilkinson M23 Lincoln Wellington/Loughborough Students 8:37.19
11 11 Josh Carr MS Thames Hare & Hounds/Cambridge Uni 8:39.78
12 13 Jamie Parkinson MS Thames Hare & Hounds/Oxford Uni 8:41.93
13 30 Alexander Lepretre MS Barnet/Shaftesbury Barnet 8:43.69
14 17 Tom Austin MS Poole AC/St. Mary's Uni/Bournemouth 8:44.78
15 20 Oliver Barbaresi M20 Menai 8:45.01
16 24 Luke Prior M23 Aldershot, Farnham & District/Yeovil/St. Mary's Uni 8:50.23
BMC Mens A Race 5000m 5000m 200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m 3000m 3400m 3800m 4200M 4600M 5000m
1 2 Jack Crabtree M23 Shaftesbury Barnet 14:07.74 pb
2 7 Oliver Fox M23 Wells City/Yeovil/Cambridge Uni 14:11.20 pb 34.7 (34.7) 1:42.8 (1:08.1) 2:50.8 (1:08.0) 3:58.0 (1:07.3) 5:07.5 (1:09.5) 6:16.2 (1:08.7) 7:24.7 (1:08.6) 8:33.2 (1:08.6) 9:41.6 (1:08.4) 10:51.1 (1:09.5) 11:59.9 (1:08.8) 13:08.3 (1:08.5) 14:11.2 (1:02.9)
3 3 Graham Rush M35 Cheltenham/Blackheath & Bromley 14:13.85 34.0 (34.0) 1:42.2 (1:08.2) 2:50.2 (1:08.0) 3:57.9 (1:07.7) 5:07.4 (1:09.6) 6:16.0 (1:08.6) 7:23.8 (1:07.9) 8:32.4 (1:08.6) 9:41.1 (1:08.7) 10:50.6 (1:09.6) 12:00.0 (1:09.4) 13:07.9 (1:08.0) 14:13.3 (1:05.5)
4 10 Mohamed Mohamed MS Hillingdon/Somalia 14:15.02 34.6 (34.6) 1:42.0 (1:07.4) 2:49.8 (1:07.8) 3:57.6 (1:07.8) 5:07.3 (1:09.8) 6:15.1 (1:07.9) 7:23.9 (1:08.8) 8:32.7 (1:08.8) 9:41.3 (1:08.7) 10:50.9 (1:09.6) 11:59.8 (1:09.0) 13:08.5 (1:08.7) 14:14.7 (1:06.2)
5 15 Roger Poolman MS Cambridge Uni/Highgate 14:15.22 pb 34.1 (34.1) 1:41.9 (1:07.9) 2:49.7 (1:07.9) 3:57.4 (1:07.8) 5:07.3 (1:09.9) 6:15.7 (1:08.4) 7:24.6 (1:09.0) 8:33.1 (1:08.6) 9:42.1 (1:09.0) 10:51.6 (1:09.6) 12:00.9 (1:09.3) 13:10.3 (1:09.5) 14:14.9 (1:04.6)
6 14 Joe Wilkinson M23 Lincoln Wellington/Loughborough Students 14:19.42 pb 35.0 (35.0) 1:43.4 (1:08.5) 2:51.3 (1:07.9) 4:00.5 (1:09.2) 5:09.9 (1:09.4) 6:19.6 (1:09.7) 7:28.1 (1:08.6) 8:36.7 (1:08.7) 9:45.8 (1:09.1) 10:55.5 (1:09.8) 12:04.9 (1:09.5) 13:14.4 (1:09.5) 14:19.1 (1:04.8)
7 5 Ollie Lockley MS Manx/Aldershot, Farnham & District 14:23.65 33.6 (33.6) 1:41.3 (1:07.7) 2:48.9 (1:07.7) 3:57.6 (1:08.7) 5:06.8 (1:09.3) 6:14.8 (1:08.0) 7:23.5 (1:08.8) 8:32.3 (1:08.8) 9:41.3 (1:09.1) 10:51.2 (1:09.9) 12:02.2 (1:11.0) 13:14.1 (1:12.0) 14:23.1 (1:09.0)
8 4 Alex Brecker MS City of Stoke/Warwick Uni/Birchfield H 14:33.01 34.0 (34.0) 1:41.7 (1:07.8) 2:49.4 (1:07.7) 3:57.4 (1:08.0) 5:07.0 (1:09.6) 6:15.4 (1:08.5) 8:34.4 (2:19.0) 9:47.3 (1:13.0) 11:01.2 (1:13.9) 12:13.8 (1:12.7) 13:25.8 (1:12.0) 14:32.7 (1:07.0)
9 12 Gus Cockle M23 Aldershot, Farnham & District/UCL 14:35.92 34.8 (34.8) 1:43.0 (1:08.3) 2:50.9 (1:07.9) 3:58.5 (1:07.7) 5:08.0 (1:09.6) 6:16.9 (1:08.9) 7:25.6 (1:08.8) 8:36.3 (1:10.8) 9:48.1 (1:11.8) 11:01.1 (1:13.0) 12:13.6 (1:12.6) 13:26.3 (1:12.7) 14:35.6 (1:09.4)
10 13 Jamie Parkinson MS Thames Hare & Hounds/Oxford Uni 14:39.79
11 30 Alexander Lepretre MS Barnet/Shaftesbury Barnet 14:41.98 pb 35.4 (35.4) 1:44.0 (1:08.7) 2:52.2 (1:08.2) 6:20.4 (3:28.2) 7:31.3 (1:11.0) 8:43.4 (1:12.1) 9:55.2 (1:11.9) 11:07.5 (1:12.4) 12:19.5 (1:12.0) 13:32.5 (1:13.0) 14:41.5 (1:09.1)
12 17 Tom Austin MS Poole AC/St. Mary's Uni/Bournemouth 14:45.77 35.8 (35.8) 1:44.4 (1:08.7) 2:51.9 (1:07.6) 4:00.6 (1:08.7) 5:10.0 (1:09.4) 6:20.0 (1:10.0) 7:31.6 (1:11.7) 8:44.3 (1:12.7) 9:57.8 (1:13.6) 11:11.7 (1:13.9) 12:25.4 (1:13.8) 13:38.7 (1:13.3) 14:45.5 (1:06.8)
13 1 Doug Musson MS Notts/Nottingham Trent Uni 14:49.95 34.7 (34.7) 1:42.4 (1:07.8) 2:50.1 (1:07.7) 3:58.0 (1:07.9) 5:07.3 (1:09.4) 6:16.4 (1:09.1) 7:24.3 (1:07.9) 8:33.1 (1:08.9) 9:42.7 (1:09.6) 10:56.7 (1:14.0) 12:16.4 (1:19.7) 13:36.1 (1:19.8) 14:49.5 (1:13.5)
14 11 Josh Carr MS Thames Hare & Hounds/Cambridge Uni 14:50.17 pb 35.7 (35.7) 1:43.6 (1:08.0) 2:51.8 (1:08.2) 4:00.6 (1:08.8) 5:10.1 (1:09.6) 6:19.2 (1:09.1) 7:29.0 (1:09.9) 8:39.3 (1:10.3) 9:51.4 (1:12.2) 11:05.2 (1:13.9) 12:20.4 (1:15.2) 13:35.1 (1:14.8) 14:49.6 (1:14.5)
15 20 Oliver Barbaresi M20 Menai 15:13.41 pb 34.6 (34.6) 2:51.4 (2:16.8) 4:00.6 (1:09.3) 5:10.5 (1:10.0) 6:20.2 (1:09.7) 7:31.9 (1:11.8) 8:44.7 (1:12.8) 9:58.1 (1:13.5) 11:12.0 (1:14.0) 12:26.3 (1:14.3) 13:47.4 (1:21.2) 15:13.1 (1:25.8)
24 Luke Prior M23 Aldershot, Farnham & District/Yeovil/St. Mary's Uni dnf 35.1 (35.1) 1:43.2 (1:08.2) 2:51.1 (1:07.9) 3:58.9 (1:07.8) 5:08.2 (1:09.4) 6:18.1 (1:09.9) 7:32.1 (1:14.1) 8:49.7 (1:17.6) 10:08.7 (1:19.0) 11:28.6 (1:20.0)
BMC Women's Race 3000m times 3000m
1 102 Jessica Judd FS Blackburn/Loughborough Students 9:28.10
2 103 Emily Hosker Thornhill FS Aldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni 9:30.40
3 101 Emelia Gorecka FS Aldershot, Farnham & District 9:30.81
4 112 Eleanor Davis FS Bristol & West 9:46.25
5 118 Sara Treacy FS Birchfield H/Dunboyne/Run Fast/Ireland 9:48.80
6 119 Stacey Ward FS Herne Hill/St. Albans Striders 9:51.91
7 104 Rebecca Murray FS Bedford & County/Brunel Uni London 9:52.59
8 120 Dani Chattenton F23 MK Distance Project/Oxford Uni 9:54.10
9 108 Pippa Woolven FS Wycombe/Birmingham Uni/Blackheath & Bromley/Run Fast 9:54.27
10 106 Nicole Roberts FS Birchfield H 9:54.56
11 109 Tamara Armoush FS Birchfield H/Jordan 9:54.75
12 121 Charlotte Dannatt F20 Camberley/Oxford Uni/Woking 9:55.57
13 114 Rachael Franklin FS Manx 9:55.85
14 122 Sarah Mercier FS Guernsey 10:04.56
15 105 Becky Straw FS Birchfield H/Birmingham Uni 10:04.62
16 117 Emily Ruane F23 Herts Phoenix/Cambridge Uni 10:10.41
17 116 Laura Gent FS Aldershot, Farnham & District/Birmingham Uni 10:10.80
18 123 Louise Perrio F35 Guernsey 10:10.97
19 115 Niamh Brown F20 Aldershot, Farnham & District/Birmingham Uni 10:11.13
20 113 Isabel Clark FS Serpentine 10:11.17
21 125 Floren Scrafton FS Yate/A.D. Marathon/Westbury/Oxford Uni 10:13.43
BMC Women's Race 5000m 5000m 200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m 3000m 3400m 3800m 4200M 4600M 5000m
1 102 Jessica Judd FS Blackburn/Loughborough Students 15:37.23 38.4 (38.4) 1:54.7 (1:16.3) 3:08.6 (1:14.0) 4:23.5 (1:14.9) 5:39.1 (1:15.6) 6:54.1 (1:15.1) 8:11.7 (1:17.6) 9:28.1 (1:16.5) 10:43.3 (1:15.2) 11:58.4 (1:15.2) 13:12.7 (1:14.3) 14:26.2 (1:13.5) 15:37.2 (1:11.1)
2 103 Emily Hosker Thornhill FS Aldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni 15:58.31 38.9 (38.9) 1:54.6 (1:15.8) 3:08.9 (1:14.3) 4:23.8 (1:15.0) 5:39.2 (1:15.4) 6:54.9 (1:15.7) 8:12.3 (1:17.5) 9:30.3 (1:18.0) 10:47.9 (1:17.7) 12:06.3 (1:18.4) 13:25.6 (1:19.3) 14:45.3 (1:19.8) 15:58.4 (1:13.2)
3 101 Emelia Gorecka FS Aldershot, Farnham & District 16:06.30 38.5 (38.5) 1:54.3 (1:15.9) 3:08.3 (1:14.0) 4:23.4 (1:15.1) 5:38.9 (1:15.6) 6:54.6 (1:15.7) 8:12.3 (1:17.7) 9:30.9 (1:18.7) 10:50.1 (1:19.2) 12:10.1 (1:20.1) 13:30.8 (1:20.7) 14:50.2 (1:19.5) 16:06.1 (1:16.0)
4 112 Eleanor Davis FS Bristol & West 16:15.14 pb 40.4 (40.4) 1:57.8 (1:17.4) 3:14.8 (1:17.1) 4:33.8 (1:19.1) 5:52.8 (1:19.0) 7:12.0 (1:19.2) 8:28.4 (1:16.5) 9:46.1 (1:17.7) 11:04.6 (1:18.5) 12:22.6 (1:18.1) 13:39.9 (1:17.3) 14:58.5 (1:18.7) 16:15.0 (1:16.5)
5 118 Sara Treacy FS Birchfield H/Dunboyne/Run Fast/Ireland 16:18.64 pb 41.6 (41.6) 1:58.5 (1:17.0) 3:15.9 (1:17.4) 4:35.4 (1:19.5) 5:53.3 (1:17.9) 7:13.0 (1:19.8) 8:30.4 (1:17.4) 9:48.6 (1:18.3) 11:08.7 (1:20.1) 12:28.3 (1:19.6) 13:49.1 (1:20.8) 15:06.4 (1:17.4) 16:18.5 (1:12.1)
6 109 Tamara Armoush FS Birchfield H/Jordan 16:25.20 pb 41.8 (41.8) 1:59.5 (1:17.7) 3:18.2 (1:18.8) 4:36.9 (1:18.7) 5:55.5 (1:18.6) 7:15.6 (1:20.1) 8:35.1 (1:19.6) 9:54.7 (1:19.6) 11:14.8 (1:20.2) 12:34.5 (1:19.7) 13:54.6 (1:20.1) 15:13.2 (1:18.6) 16:25.2 (1:12.1)
7 106 Nicole Roberts FS Birchfield H 16:26.82 pb
8 114 Rachael Franklin FS Manx 16:30.08 pb 42.5 (42.5) 1:59.9 (1:17.4) 3:18.6 (1:18.8) 4:38.1 (1:19.5) 5:56.2 (1:18.1) 7:15.9 (1:19.7) 8:36.0 (1:20.2) 9:55.7 (1:19.7) 11:16.0 (1:20.4) 12:37.0 (1:21.0) 13:58.6 (1:21.7) 15:19.5 (1:20.9) 16:30.5 (1:11.1)
9 119 Stacey Ward FS Herne Hill/St. Albans Striders 16:30.39 40.0 (40.0) 1:58.0 (1:18.1) 3:15.8 (1:17.8) 4:34.1 (1:18.4) 5:53.0 (1:18.9) 7:12.8 (1:19.9) 8:32.5 (1:19.7) 9:51.8 (1:19.3) 11:12.4 (1:20.7) 12:33.2 (1:20.8) 13:54.6 (1:21.4) 15:14.7 (1:20.1) 16:30.3 (1:15.7)
10 104 Rebecca Murray FS Bedford & County/Brunel Uni London 16:32.74 40.6 (40.6) 1:58.6 (1:18.0) 3:17.2 (1:18.6) 4:36.0 (1:18.9) 5:54.2 (1:18.2) 7:13.8 (1:19.7) 8:32.6 (1:18.8) 9:52.6 (1:20.1) 11:13.0 (1:20.4) 12:33.6 (1:20.7) 13:54.3 (1:20.8) 15:14.1 (1:19.9) 16:32.8 (1:18.7)
11 120 Dani Chattenton F23 MK Distance Project/Oxford Uni 16:36.07 pb 41.3 (41.3) 1:58.3 (1:17.0) 3:16.6 (1:18.3) 4:35.7 (1:19.2) 5:53.9 (1:18.2) 7:13.6 (1:19.8) 8:33.5 (1:20.0) 9:54.0 (1:20.5) 11:15.2 (1:21.3) 12:36.0 (1:20.8) 13:57.6 (1:21.7) 15:19.7 (1:22.1) 16:36.2 (1:16.6)
12 108 Pippa Woolven FS Wycombe/Birmingham Uni/Blackheath & Bromley/Run Fast 16:38.22 39.9 (39.9) 1:57.3 (1:17.4) 3:14.8 (1:17.6) 4:33.5 (1:18.7) 5:52.4 (1:18.9) 7:12.5 (1:20.2) 8:32.9 (1:20.4) 9:54.2 (1:21.4) 11:15.7 (1:21.6) 12:37.0 (1:21.3) 13:58.3 (1:21.4) 15:19.4 (1:21.2) 16:38.2 (1:18.8)
13 121 Charlotte Dannatt F20 Camberley/Oxford Uni/Woking 16:46.43 pb 41.4 (41.4) 1:59.0 (1:17.6) 3:17.5 (1:18.5) 4:36.2 (1:18.7) 5:55.1 (1:18.9) 7:15.0 (1:20.0) 8:35.5 (1:20.5) 9:55.9 (1:20.5) 11:16.8 (1:21.0) 12:40.4 (1:23.6) 14:03.6 (1:23.3) 15:26.9 (1:23.3) 16:46.5 (1:19.7)
14 122 Sarah Mercier FS Guernsey 16:50.32 41.7 (41.7) 1:59.6 (1:17.9) 3:18.4 (1:18.9) 4:38.2 (1:19.9) 5:59.8 (1:21.6) 7:22.9 (1:23.2) 8:43.9 (1:21.0) 10:04.6 (1:20.8) 11:26.2 (1:21.6) 12:47.8 (1:21.6) 14:09.0 (1:21.2) 15:31.4 (1:22.5) 16:50.2 (1:18.8)
15 105 Becky Straw FS Birchfield H/Birmingham Uni 16:53.07 40.1 (40.1) 1:57.4 (1:17.4) 3:15.4 (1:18.0) 4:35.2 (1:19.9) 5:55.4 (1:20.2) 7:17.1 (1:21.7) 8:40.6 (1:23.6) 10:04.5 (1:24.0) 11:26.9 (1:22.4) 12:50.4 (1:23.5) 14:13.0 (1:22.7) 15:34.7 (1:21.8) 16:53.2 (1:18.5)
16 123 Louise Perrio F35 Guernsey 16:57.65 42.3 (42.3) 2:00.9 (1:18.6) 3:20.0 (1:19.2) 4:41.4 (1:21.4) 6:03.2 (1:21.8) 7:26.0 (1:22.9) 8:47.8 (1:21.8) 10:10.9 (1:23.1) 11:34.3 (1:23.5) 12:58.2 (1:24.0) 14:20.3 (1:22.1) 15:41.7 (1:21.4) 16:57.7 (1:16.0)
17 117 Emily Ruane F23 Herts Phoenix/Cambridge Uni 16:59.55 42.1 (42.1) 1:59.9 (1:17.8) 3:18.5 (1:18.7) 4:38.3 (1:19.8) 5:59.4 (1:21.2) 7:23.6 (1:24.2) 8:45.9 (1:22.4) 10:10.3 (1:24.4) 11:34.4 (1:24.2) 12:58.6 (1:24.3) 14:20.4 (1:21.9) 15:42.3 (1:21.9) 16:59.4 (1:17.1)
18 116 Laura Gent FS Aldershot, Farnham & District/Birmingham Uni 17:19.75 42.2 (42.2) 2:00.2 (1:18.0) 3:19.0 (1:18.8) 4:38.7 (1:19.7) 5:59.7 (1:21.0) 7:23.5 (1:23.8) 8:46.4 (1:22.9) 10:10.8 (1:24.5) 11:35.7 (1:24.9) 13:02.4 (1:26.8) 14:30.1 (1:27.8) 15:57.2 (1:27.1) 17:19.8 (1:22.7)
19 125 Floren Scrafton FS Yate/A.D. Marathon/Westbury/Oxford Uni 17:29.04 41.7 (41.7) 2:00.4 (1:18.7) 3:19.0 (1:18.6) 4:39.0 (1:20.0) 6:00.1 (1:21.2) 7:24.1 (1:24.1) 8:46.9 (1:22.9) 10:13.4 (1:26.5) 11:43.7 (1:30.3) 13:12.1 (1:28.5) 14:40.7 (1:28.6) 16:08.1 (1:27.4) 17:29.2 (1:21.2)
20 113 Isabel Clark FS Serpentine 17:32.68 40.9 (40.9) 1:58.7 (1:17.8) 3:17.2 (1:18.5) 4:38.1 (1:21.0) 5:59.2 (1:21.1) 7:23.6 (1:24.5) 8:46.4 (1:22.8) 10:11.4 (1:25.1) 11:38.6 (1:27.2) 13:07.0 (1:28.4) 14:37.4 (1:30.5) 16:07.9 (1:30.6) 17:32.9 (1:25.0)
21 115 Niamh Brown F20 Aldershot, Farnham & District/Birmingham Uni 17:40.66 pb 42.0 (42.0) 2:00.4 (1:18.4) 3:19.2 (1:18.9) 4:39.1 (1:19.9) 5:59.7 (1:20.7) 7:23.0 (1:23.3) 8:46.0 (1:23.0) 10:11.0 (1:25.1) 11:39.0 (1:28.1) 13:08.2 (1:29.2) 14:38.4 (1:30.3) 16:12.2 (1:33.9) 17:40.5 (1:28.4)
BMC Men's B - 3000m times 3000m
1 35 David Wilson MS Thames Hare & Hounds/Cambridge Uni/United States 8:52.21
2 26 Omar Ahmed M23 Birchfield H 8:52.53
3 29 Mohamed Hashi MS Ealing Southall & Middx 8:52.71
4 32 Josh Lunn MS Bedford & County 8:52.97
5 39 Ed Banks MS Birchfield H 8:54.05
6 27 Jack Bancroft MS Wells City/Bristol & West/Exeter Uni/Bristol & West 8:54.39
7 37 Daniel Owen MS Cheltenham/Sale Harriers Manchester 8:54.96
8 21 Alan Corlett MS Manx 8:55.60 pb
9 23 Damian Nevins M35 Harrow 8:55.83
10 31 Ben Cole MS Tonbridge/Swindon 8:55.98
11 42 George Wheeler M23 MK Distance Project/Nottingham Uni 9:04.38
12 44 Andrew Warburton MS Notts/Herne Hill 9:08.52
BMC Men's B Race 5000m 5000m 200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m 3000m 3400m 3800m 4200M 4600M 5000m
1 27 Jack Bancroft MS Wells City/Bristol & West/Exeter Uni/Bristol & West 14:42.21 36.7 (36.7) 1:49.2 (1:12.5) 2:59.8 (1:10.7) 4:09.7 (1:09.9) 5:20.2 (1:10.5) 6:31.1 (1:11.0) 7:42.5 (1:11.4) 8:54.5 (1:12.0) 10:06.6 (1:12.2) 11:18.3 (1:11.8) 12:31.0 (1:12.7) 13:40.2 (1:09.3) 14:42.1 (1:01.9)
2 26 Omar Ahmed M23 Birchfield H 14:46.29 pb
3 29 Mohamed Hashi MS Ealing Southall & Middx 14:49.48 pb 37.2 (37.2) 1:49.3 (1:12.2) 2:59.5 (1:10.2) 4:09.2 (1:09.8) 5:19.1 (1:10.0) 6:29.3 (1:10.2) 7:39.5 (1:10.3) 8:52.8 (1:13.4) 10:06.2 (1:13.4) 11:17.4 (1:11.2) 12:30.9 (1:13.5) 13:42.0 (1:11.1) 14:49.4 (1:07.5)
4 35 David Wilson MS Thames Hare & Hounds/Cambridge Uni/United States 14:53.82 36.7 (36.7) 1:48.4 (1:11.7) 2:58.7 (1:10.3) 4:08.6 (1:10.0) 5:17.9 (1:09.3) 6:28.5 (1:10.7) 7:38.3 (1:09.8) 8:52.1 (1:13.8) 10:05.3 (1:13.2) 11:17.4 (1:12.2) 12:30.2 (1:12.8) 13:43.2 (1:13.0) 14:53.8 (1:10.7)
5 32 Josh Lunn MS Bedford & County 14:55.96 36.9 (36.9) 1:48.5 (1:11.6) 2:59.2 (1:10.7) 4:09.0 (1:09.9) 5:18.2 (1:09.2) 6:28.5 (1:10.4) 7:39.6 (1:11.2) 8:53.0 (1:13.4) 10:06.5 (1:13.6) 11:18.4 (1:11.9) 12:31.3 (1:13.0) 13:45.5 (1:14.2) 14:56.0 (1:10.5)
6 39 Ed Banks MS Birchfield H 15:00.71 37.0 (37.0) 1:48.9 (1:11.9) 2:59.4 (1:10.5) 4:09.6 (1:10.3) 5:19.9 (1:10.3) 6:30.9 (1:11.1) 7:42.2 (1:11.3) 8:54.1 (1:11.9) 10:06.1 (1:12.0) 11:19.1 (1:13.1) 12:34.2 (1:15.2) 13:48.8 (1:14.6) 15:00.6 (1:11.9)
7 23 Damian Nevins M35 Harrow 15:02.96 35.7 (35.7) 1:48.3 (1:12.6) 2:59.0 (1:10.7) 4:09.3 (1:10.4) 5:19.7 (1:10.4) 6:30.6 (1:11.0) 7:42.8 (1:12.3) 8:55.9 (1:13.1) 10:09.5 (1:13.7) 11:23.5 (1:14.0) 12:37.7 (1:14.2) 13:52.9 (1:15.3) 15:03.1 (1:10.3)
8 21 Alan Corlett MS Manx 15:03.44 36.4 (36.4) 1:48.5 (1:12.1) 2:58.9 (1:10.5) 4:08.5 (1:09.6) 5:18.8 (1:10.4) 6:30.1 (1:11.4) 7:42.9 (1:12.9) 8:55.5 (1:12.6) 10:09.5 (1:14.1) 11:23.3 (1:13.8) 12:37.1 (1:13.9) 13:53.0 (1:16.0) 15:03.4 (1:10.4)
9 31 Ben Cole MS Tonbridge/Swindon 15:03.80 36.7 (36.7) 1:48.9 (1:12.2) 2:59.4 (1:10.6) 4:09.3 (1:10.0) 5:19.8 (1:10.5) 6:30.8 (1:11.0) 7:42.9 (1:12.1) 8:56.0 (1:13.2) 10:09.2 (1:13.2) 11:23.3 (1:14.1) 12:37.4 (1:14.1) 13:52.6 (1:15.3) 15:03.8 (1:11.2)
10 37 Daniel Owen MS Cheltenham/Sale Harriers Manchester 15:06.35 36.1 (36.1) 1:48.6 (1:12.5) 2:59.1 (1:10.6) 4:09.2 (1:10.2) 5:19.4 (1:10.2) 6:30.6 (1:11.2) 7:41.5 (1:10.9) 8:55.2 (1:13.8) 10:09.0 (1:13.8) 11:24.0 (1:15.0) 12:39.3 (1:15.4) 13:54.3 (1:15.1) 15:06.5 (1:12.2)
11 42 George Wheeler M23 MK Distance Project/Nottingham Uni 15:14.82 pb 37.7 (37.7) 1:49.4 (1:11.8) 3:00.1 (1:10.7) 4:11.0 (1:11.0) 5:22.2 (1:11.2) 6:35.4 (1:13.2) 7:49.8 (1:14.4) 9:04.7 (1:15.0) 10:19.6 (1:14.9) 11:35.3 (1:15.8) 12:50.5 (1:15.3) 14:06.0 (1:15.5) 15:15.1 (1:09.2)
12 44 Andrew Warburton MS Notts/Herne Hill 15:48.62 pb 37.6 (37.6) 1:49.5 (1:11.9) 3:00.3 (1:10.9) 4:10.1 (1:09.9) 5:20.7 (1:10.7) 6:33.8 (1:13.1) 7:50.0 (1:16.2) 9:08.6 (1:18.7) 10:28.9 (1:20.4) 11:49.9 (1:21.0) 13:10.9 (1:21.0) 14:30.1 (1:19.3) 15:48.9 (1:18.8)
40 Jonathan Goringe MS Birchfield H/Kettering dnf 36.0 (36.0) 1:48.1 (1:12.2) 2:57.9 (1:09.8) 4:08.1 (1:10.2) 5:17.5 (1:09.5) 6:28.3 (1:10.8)
41 Charles Wheeler M23 MK Distance Project dnf 37.8 (37.8) 1:49.8 (1:12.0) 3:00.2 (1:10.5) 4:11.1 (1:10.9) 5:21.6 (1:10.5)
Race C 5000m 5000m 200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m 3000m 3400m 3800m 4200M 4600M 5000m
1 308 Logan Smith MS City of Norwich AC 14:51.05 pb 36.6 (36.6) 1:48.5 (1:12.0) 3:00.1 (1:11.6) 5:21.3 (2:21.3) 6:31.9 (1:10.7) 7:43.2 (1:11.3) 8:53.9 (1:10.7) 10:05.6 (1:11.8) 11:17.2 (1:11.6) 12:30.5 (1:13.3) 13:42.0 (1:11.6) 14:51.1 (1:09.1)
2 502 Ramadan Osman MS Colchester Harriers 14:57.55 pb 37.0 (37.0) 1:49.0 (1:12.1) 3:00.1 (1:11.1) 4:11.5 (1:11.5) 5:21.6 (1:10.2) 6:32.6 (1:11.0) 7:43.8 (1:11.2) 8:57.0 (1:13.2) 10:09.7 (1:12.7) 11:23.3 (1:13.7) 12:38.3 (1:15.0) 13:49.5 (1:11.3) 14:57.4 (1:08.0)
3 303 Fynn Batkin M20 Kettering Town Harriers 14:59.86 pb 37.1 (37.1) 1:48.8 (1:11.7) 3:00.2 (1:11.4) 4:12.0 (1:11.9) 6:32.7 (2:20.7) 7:45.2 (1:12.6) 8:57.1 (1:12.0) 10:10.1 (1:13.0) 11:23.6 (1:13.5) 12:38.1 (1:14.5) 13:50.9 (1:12.9) 14:59.9 (1:09.0)
4 304 Ben Spratling MS City of Norwich AC 15:10.96 36.8 (36.8) 1:48.3 (1:11.6) 2:59.9 (1:11.6) 4:11.7 (1:11.8) 5:21.6 (1:09.9) 6:32.4 (1:10.8) 7:44.6 (1:12.3) 8:57.4 (1:12.8) 10:11.6 (1:14.3) 11:26.8 (1:15.3) 12:43.2 (1:16.4) 13:58.8 (1:15.7) 15:10.8 (1:12.0)
5 501 James Senior MS City of Norwich AC 15:11.55 pb 36.4 (36.4) 1:48.1 (1:11.8) 2:59.8 (1:11.8) 4:11.1 (1:11.3) 5:21.2 (1:10.1) 6:31.9 (1:10.8) 7:44.5 (1:12.7) 8:57.9 (1:13.5) 10:11.3 (1:13.4) 11:27.3 (1:16.1) 12:45.2 (1:17.9) 14:02.9 (1:17.8) 15:11.4 (1:08.5)
6 306 Alex Lee M35 Cheltenham & County Harriers 15:12.01 37.2 (37.2) 1:49.3 (1:12.1) 3:00.4 (1:11.1) 4:12.5 (1:12.1) 5:23.1 (1:10.7) 6:33.1 (1:10.1) 7:44.8 (1:11.7) 8:56.5 (1:11.8) 10:09.2 (1:12.7) 11:21.4 (1:12.3) 12:35.9 (1:14.5) 13:51.3 (1:15.5) 15:12.2 (1:21.0)
7 319 Thomas Drabble MS Stockport Harriers 15:15.52 pb 37.8 (37.8) 1:50.3 (1:12.5) 3:01.0 (1:10.7) 4:12.9 (1:12.0) 5:23.8 (1:11.0) 6:35.3 (1:11.5) 7:47.5 (1:12.2) 9:00.9 (1:13.5) 10:14.9 (1:14.1) 11:31.0 (1:16.1) 12:47.4 (1:16.5) 14:02.3 (1:15.0) 15:15.4 (1:13.2)
8 307 Angus Holford MS Woodford Green with Essex Ladies 15:21.84 38.2 (38.2) 1:51.1 (1:12.9) 3:03.9 (1:12.9) 4:17.3 (1:13.4) 5:31.0 (1:13.7) 6:44.9 (1:14.0) 7:59.7 (1:14.9) 9:15.1 (1:15.4) 10:31.5 (1:16.5) 11:47.4 (1:16.0) 13:03.2 (1:15.8) 14:17.0 (1:13.9) 15:21.7 (1:04.7)
9 315 Alex Walker MS Vale of Aylesbury 15:22.82 pb 38.1 (38.1) 1:50.5 (1:12.4) 3:01.6 (1:11.2) 4:13.9 (1:12.4) 5:26.8 (1:12.9) 6:40.8 (1:14.1) 7:54.9 (1:14.1) 9:10.4 (1:15.5) 10:26.5 (1:16.1) 11:43.0 (1:16.5) 12:59.7 (1:16.8) 14:14.8 (1:15.1) 15:22.9 (1:08.1)
10 302 Rob McTaggart MS Bournemouth AC 15:25.35 37.5 (37.5) 1:50.1 (1:12.6) 3:01.6 (1:11.5) 4:13.1 (1:11.5) 5:25.0 (1:12.0) 6:39.1 (1:14.1) 7:54.2 (1:15.2) 9:10.4 (1:16.2) 10:26.0 (1:15.7) 11:42.5 (1:16.5) 12:59.3 (1:16.9) 14:15.2 (1:15.9) 15:25.3 (1:10.2)
11 309 William Gardner MS Rugby & Northampton 15:28.79 pb 38.5 (38.5) 1:49.7 (1:11.2) 3:00.7 (1:11.0) 4:12.8 (1:12.2) 5:24.7 (1:12.0) 6:38.6 (1:13.9) 7:54.1 (1:15.5) 9:10.1 (1:16.1) 10:26.6 (1:16.5) 11:43.6 (1:17.1) 13:01.3 (1:17.7) 14:17.6 (1:16.3) 15:29.1 (1:11.6)
12 317 Mark Worringham M40 Reading Roadrunners 15:31.61 38.4 (38.4) 1:51.2 (1:12.9) 3:03.5 (1:12.4) 4:17.1 (1:13.6) 5:31.6 (1:14.5) 6:45.4 (1:13.9) 8:01.2 (1:15.9) 9:16.8 (1:15.6) 10:32.2 (1:15.4) 11:47.9 (1:15.8) 13:03.9 (1:16.0) 14:18.5 (1:14.7) 15:31.7 (1:13.2)
13 310 Harvey Maguire MS Tipton Harriers 15:34.28 37.5 (37.5) 1:49.3 (1:11.9) 3:00.7 (1:11.4) 4:12.3 (1:11.7) 5:23.3 (1:11.1) 6:35.2 (1:12.0) 7:47.9 (1:12.8) 9:02.9 (1:15.0) 10:21.1 (1:18.3) 11:38.8 (1:17.8) 12:57.0 (1:18.2) 14:15.5 (1:18.5) 15:34.4 (1:19.0)
14 504 Kirk Smith MS Oxford University AC 15:38.01 38.1 (38.1) 1:49.5 (1:11.4) 3:00.7 (1:11.3) 4:12.8 (1:12.1) 5:23.5 (1:10.8) 6:35.7 (1:12.2) 7:52.6 (1:17.0) 9:11.3 (1:18.7) 10:29.4 (1:18.2) 11:47.9 (1:18.5) 13:07.9 (1:20.0) 14:25.5 (1:17.7) 15:37.9 (1:12.4)
15 313 Steven Tuttle MS Marshall Milton Keynes 15:41.05 36.6 (36.6) 1:48.3 (1:11.7) 2:59.5 (1:11.2) 4:12.0 (1:12.6) 5:26.6 (1:14.7) 6:42.1 (1:15.6) 8:00.2 (1:18.2) 9:19.2 (1:19.0) 10:37.3 (1:18.1) 11:57.5 (1:20.3) 13:16.5 (1:19.0) 14:31.5 (1:15.1) 15:40.9 (1:09.5)
16 314 Conor Kissane-Wood MS Thames Valley Harriers 15:48.07 38.5 (38.5) 1:50.6 (1:12.2) 3:00.8 (1:10.2) 4:12.5 (1:11.8) 5:23.6 (1:11.1) 6:35.5 (1:11.9) 7:47.7 (1:12.3) 9:03.8 (1:16.1) 10:21.2 (1:17.4) 11:38.7 (1:17.5) 12:57.5 (1:18.9) 14:31.7 (1:34.3) 15:48.5 (1:16.8)
17 312 Daniel Robinson M35 BRAT 15:48.25 38.8 (38.8) 1:51.3 (1:12.5) 3:03.6 (1:12.4) 4:17.4 (1:13.9) 5:31.8 (1:14.4) 6:46.6 (1:14.9) 8:03.7 (1:17.1) 9:21.1 (1:17.4) 10:39.0 (1:17.9) 11:56.6 (1:17.7) 13:14.6 (1:18.0) 14:31.8 (1:17.3) 15:48.1 (1:16.3)
18 503 Chris Thomas MS Thames Valley Harriers 15:50.53 37.6 (37.6) 1:50.1 (1:12.5) 3:01.4 (1:11.4) 4:13.9 (1:12.5) 5:26.6 (1:12.7) 6:40.7 (1:14.2) 7:57.6 (1:16.9) 9:15.3 (1:17.8) 10:32.4 (1:17.1) 11:52.1 (1:19.8) 13:13.1 (1:21.0) 14:32.9 (1:19.8) 15:50.6 (1:17.8)
Race D - 3000m times 3000m
1 346 James McCrae MS Nene Valley Harriers 9:14.67
2 322 Alex Davy MS Leeds City AC 9:16.09
3 505 Paul Mizon MS Marshall Milton Keynes 9:16.47
4 323 Karl Welborn M35 Tipton Harriers 9:16.71
5 507 Gregor Kelling M20 Banbury Harriers 9:17.82
6 335 Simon Coombes M45 Herne Hill Harriers 9:20.20
7 334 Samuel Oliver Coyne MS Bure Valley Harriers 9:20.33 pb
8 337 David Hudson M35 BRJ Run and Tri 9:20.72 pb
9 506 Charlie Jones MS Cheltenham & County Harriers 9:21.17
10 328 Callum Stewart MS Fairlands Valley Spartans 9:21.88 pb
11 326 Alistair McDonnell MS Rugby & Northampton 9:24.30 pb
12 327 Su Min Lee MS Kent AC 9:24.58
13 336 William Page M20 Colchester & Tendring 9:28.09 pb
14 340 Graham Jones MS Marshall Milton Keynes 9:29.21
15 339 Luke Piper MS East Cheshire Harriers & Tameside AC 9:29.98
16 338 Kieran White M40 Hercules Wimbledon 9:30.41
17 331 Brogan McCawley MS Camberley & District 9:35.05 pb
18 332 Mark Ince M40 BRAT 9:35.30
19 333 Ben Fairhall M35 Redway Runners 9:40.35 pb
Race D 5000m 5000m 200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m 3000m 3400m 3800m 4200M 4600M 5000m
1 346 James McCrae MS Nene Valley Harriers 15:13.88 pb 35.1 (35.1) 1:49.8 (1:14.8) 3:03.6 (1:13.8) 4:17.2 (1:13.7) 5:30.3 (1:13.1) 6:44.8 (1:14.6) 7:59.7 (1:14.9) 9:14.6 (1:14.9) 10:28.8 (1:14.3) 11:41.8 (1:13.0) 12:56.0 (1:14.3) 15:14.0 (2:18.0)
2 323 Karl Welborn M35 Tipton Harriers 15:29.92 pb 36.9 (36.9) 1:50.5 (1:13.6) 3:04.5 (1:14.1) 4:18.1 (1:13.6) 5:31.7 (1:13.7) 6:45.9 (1:14.3) 8:01.0 (1:15.1) 9:16.6 (1:15.7) 10:31.1 (1:14.5) 11:46.4 (1:15.3) 13:02.7 (1:16.3) 14:18.0 (1:15.4) 15:29.8 (1:11.8)
3 505 Paul Mizon MS Marshall Milton Keynes 15:32.19 pb 36.5 (36.5) 1:50.5 (1:14.0) 3:04.5 (1:14.1) 4:17.8 (1:13.3) 5:31.0 (1:13.2) 6:45.6 (1:14.7) 8:00.9 (1:15.3) 9:16.6 (1:15.7) 10:31.6 (1:15.0) 11:48.6 (1:17.1) 13:05.5 (1:16.9) 14:20.9 (1:15.5) 15:32.3 (1:11.5)
4 334 Samuel Oliver Coyne MS Bure Valley Harriers 15:33.24 pb 39.6 (39.6) 1:53.8 (1:14.2) 3:06.9 (1:13.2) 4:19.5 (1:12.6) 5:33.3 (1:13.8) 6:49.4 (1:16.2) 8:04.8 (1:15.5) 9:20.2 (1:15.4) 10:36.7 (1:16.5) 11:53.6 (1:17.0) 13:10.5 (1:16.9) 14:26.7 (1:16.3) 15:33.1 (1:06.4)
5 506 Charlie Jones MS Cheltenham & County Harriers 15:33.52 pb 40.2 (40.2) 1:54.8 (1:14.6) 3:07.6 (1:12.9) 4:20.7 (1:13.1) 5:35.2 (1:14.6) 6:50.4 (1:15.3) 8:06.0 (1:15.6) 9:21.1 (1:15.1) 10:37.0 (1:16.0) 11:53.4 (1:16.4) 13:09.7 (1:16.4) 14:24.8 (1:15.2) 15:33.4 (1:08.6)
6 327 Su Min Lee MS Kent AC 15:33.86 pb 37.9 (37.9) 1:53.7 (1:15.8) 3:07.1 (1:13.4) 4:20.5 (1:13.5) 5:35.7 (1:15.2) 6:52.6 (1:17.0) 8:08.7 (1:16.1) 9:24.7 (1:16.0) 10:40.5 (1:15.9) 11:56.1 (1:15.6) 13:09.5 (1:13.4) 14:24.1 (1:14.7) 15:33.7 (1:09.7)
7 322 Alex Davy MS Leeds City AC 15:37.03 pb 36.7 (36.7) 1:50.3 (1:13.6) 3:04.1 (1:13.9) 4:17.5 (1:13.4) 5:30.7 (1:13.3) 6:45.6 (1:14.9) 8:00.6 (1:15.0) 9:16.4 (1:15.9) 10:31.1 (1:14.7) 11:47.1 (1:16.0) 13:05.6 (1:18.6) 14:25.9 (1:20.3) 15:37.0 (1:11.1)
8 326 Alistair McDonnell MS Rugby & Northampton 15:37.04 pb 39.3 (39.3) 1:55.0 (1:15.8) 3:08.6 (1:13.6) 4:23.4 (1:14.8) 6:54.4 (2:31.1) 8:09.1 (1:14.7) 9:24.3 (1:15.2) 10:40.1 (1:15.9) 11:55.9 (1:15.9) 13:09.6 (1:13.7) 14:25.0 (1:15.5) 15:37.0 (1:12.0)
9 335 Simon Coombes M45 Herne Hill Harriers 15:38.31 38.6 (38.6) 1:53.4 (1:14.9) 3:06.1 (1:12.7) 4:19.1 (1:13.1) 5:33.1 (1:14.0) 6:49.1 (1:16.1) 8:04.7 (1:15.6) 9:20.2 (1:15.6) 10:35.9 (1:15.7) 11:52.4 (1:16.6) 13:09.5 (1:17.1) 14:25.4 (1:16.0) 15:38.5 (1:13.1)
10 337 David Hudson M35 BRJ Run and Tri 15:39.46 pb 38.2 (38.2) 1:51.3 (1:13.2) 3:05.2 (1:13.9) 4:19.1 (1:13.9) 5:33.0 (1:13.9) 6:49.2 (1:16.3) 8:05.7 (1:16.5) 9:20.6 (1:15.0) 10:36.7 (1:16.2) 11:54.0 (1:17.3) 13:10.0 (1:16.0) 14:26.0 (1:16.1) 15:39.4 (1:13.4)
11 331 Brogan McCawley MS Camberley & District 15:47.92 pb 39.2 (39.2) 1:54.9 (1:15.7) 3:08.9 (1:14.0) 4:23.8 (1:15.0) 5:40.7 (1:16.9) 6:59.1 (1:18.5) 8:17.4 (1:18.3) 9:35.2 (1:17.9) 10:50.8 (1:15.6) 12:06.9 (1:16.2) 13:22.5 (1:15.7) 14:37.6 (1:15.1) 15:47.8 (1:10.3)
12 332 Mark Ince M40 BRAT 15:57.08 40.1 (40.1) 1:55.4 (1:15.3) 3:09.2 (1:13.9) 4:24.1 (1:14.9) 5:40.8 (1:16.8) 6:59.6 (1:18.8) 8:17.4 (1:17.8) 9:35.2 (1:17.8) 10:51.9 (1:16.8) 12:10.5 (1:18.6) 13:29.5 (1:19.1) 14:45.8 (1:16.3) 15:57.2 (1:11.5)
13 328 Callum Stewart MS Fairlands Valley Spartans 15:59.55 pb 37.2 (37.2) 1:51.0 (1:13.8) 3:05.1 (1:14.2) 4:18.8 (1:13.7) 5:32.7 (1:13.9) 6:49.2 (1:16.5) 8:05.4 (1:16.3) 9:22.0 (1:16.6) 10:40.8 (1:18.9) 12:02.8 (1:22.0) 13:23.6 (1:20.9) 14:43.4 (1:19.8) 15:59.5 (1:16.1)
14 340 Graham Jones MS Marshall Milton Keynes 16:00.50 39.7 (39.7) 1:55.1 (1:15.5) 3:08.7 (1:13.6) 4:23.7 (1:15.1) 5:39.6 (1:15.9) 6:54.6 (1:15.1) 8:11.8 (1:17.2) 9:29.2 (1:17.4) 10:47.9 (1:18.8) 12:08.3 (1:20.5) 13:27.6 (1:19.3) 14:47.3 (1:19.7) 16:00.5 (1:13.3)
15 336 William Page M20 Colchester & Tendring 16:07.02 pb 38.5 (38.5) 1:53.6 (1:15.1) 3:07.3 (1:13.8) 4:20.4 (1:13.1) 5:35.6 (1:15.3) 6:52.8 (1:17.2) 8:09.4 (1:16.7) 9:28.2 (1:18.8) 10:46.6 (1:18.5) 12:08.0 (1:21.4) 13:28.9 (1:21.0) 14:49.7 (1:20.9) 16:07.1 (1:17.5)
16 338 Kieran White M40 Hercules Wimbledon 16:09.14 40.3 (40.3) 1:54.4 (1:14.1) 3:08.5 (1:14.2) 4:22.2 (1:13.7) 5:37.5 (1:15.3) 6:55.0 (1:17.5) 8:12.0 (1:17.0) 9:30.6 (1:18.6) 10:50.8 (1:20.2) 12:10.1 (1:19.3) 13:30.9 (1:20.9) 14:52.3 (1:21.5) 16:09.0 (1:16.7)
17 507 Gregor Kelling M20 Banbury Harriers 16:24.59 pb 35.8 (35.8) 1:50.0 (1:14.2) 3:04.0 (1:14.1) 4:17.3 (1:13.3) 5:30.5 (1:13.3) 6:45.0 (1:14.5) 8:00.1 (1:15.1) 9:17.9 (1:17.9) 10:41.8 (1:23.9) 12:08.4 (1:26.7) 13:35.7 (1:27.3) 15:02.6 (1:27.0) 16:24.5 (1:22.0)
18 333 Ben Fairhall M35 Redway Runners 16:26.68 pb 39.7 (39.7) 1:54.4 (1:14.8) 3:08.1 (1:13.8) 4:22.9 (1:14.9) 5:40.4 (1:17.5) 6:59.2 (1:18.9) 8:19.7 (1:20.5) 9:40.5 (1:20.9) 11:02.6 (1:22.2) 12:25.2 (1:22.7) 13:47.7 (1:22.5) 15:09.7 (1:22.0) 16:26.8 (1:17.1)
19 339 Luke Piper MS East Cheshire Harriers & Tameside AC 16:27.34 pb 37.2 (37.2) 1:53.5 (1:16.3) 3:06.6 (1:13.1) 4:19.9 (1:13.4) 5:34.8 (1:14.9) 6:52.6 (1:17.9) 8:10.6 (1:18.0) 9:30.0 (1:19.5) 10:51.1 (1:21.2) 12:15.0 (1:23.9) 13:38.7 (1:23.7) 15:04.3 (1:25.6) 16:27.5 (1:23.2)
Race E 5000m 5000m 200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m 3000m 3400m 3800m 4200M 4600M 5000m
1 348 Christopher Hicks MS Birmingham University 15:45.65 pb 35.3 (35.3) 1:52.0 (1:16.7) 3:07.8 (1:15.9) 4:23.4 (1:15.7) 5:38.3 (1:14.9) 6:52.9 (1:14.7) 8:07.5 (1:14.7) 9:24.8 (1:17.3) 10:41.4 (1:16.7) 11:58.8 (1:17.4) 13:17.2 (1:18.5) 14:35.3 (1:18.2) 15:45.7 (1:10.5)
2 343 Thomas Cuthbertson MS Marshall Milton Keynes 15:48.85 pb 37.5 (37.5) 1:54.4 (1:17.0) 3:10.5 (1:16.2) 4:26.5 (1:16.0) 5:44.1 (1:17.7) 7:01.0 (1:16.9) 8:18.8 (1:17.9) 9:36.2 (1:17.4) 10:54.0 (1:17.9) 12:11.4 (1:17.5) 13:28.1 (1:16.7) 14:43.4 (1:15.4) 15:48.8 (1:05.4)
3 330 Kieran Gilfedder MS Wycombe Phoenix Harriers 15:53.31 pb 36.2 (36.2) 1:52.3 (1:16.2) 3:08.5 (1:16.2) 4:23.8 (1:15.4) 5:38.8 (1:15.1) 6:53.5 (1:14.7) 8:08.9 (1:15.5) 9:25.0 (1:16.2) 10:41.6 (1:16.7) 11:59.3 (1:17.7) 13:17.8 (1:18.6) 14:37.3 (1:19.5) 15:53.2 (1:16.0)
4 511 Oliver Saville M35 Bedford & County 15:56.15 pb 37.8 (37.8) 1:54.3 (1:16.5) 3:11.2 (1:17.0) 4:27.2 (1:16.0) 5:42.8 (1:15.6) 6:58.2 (1:15.4) 8:15.0 (1:16.9) 9:32.0 (1:17.0) 10:49.8 (1:17.8) 12:06.7 (1:17.0) 13:24.9 (1:18.2) 14:42.3 (1:17.4) 15:56.2 (1:13.9)
5 345 Alistair Smith MS Aldershot, Farnham & District 15:58.72 38.0 (38.0) 1:54.7 (1:16.8) 3:11.3 (1:16.7) 4:27.6 (1:16.3) 5:44.4 (1:16.8) 7:00.1 (1:15.8) 8:17.9 (1:17.8) 9:34.9 (1:17.0) 10:51.8 (1:17.0) 12:09.7 (1:17.9) 13:27.6 (1:17.9) 14:44.6 (1:17.1) 15:58.7 (1:14.1)
6 344 Andrew Leach M50 North Herts 15:59.00 pb 39.5 (39.5) 1:54.9 (1:15.4) 3:11.1 (1:16.3) 4:26.9 (1:15.8) 5:44.2 (1:17.3) 6:59.7 (1:15.6) 8:17.3 (1:17.7) 9:34.3 (1:17.0) 10:51.5 (1:17.2) 12:09.3 (1:17.8) 13:27.0 (1:17.8) 14:44.0 (1:17.1) 15:59.2 (1:15.2)
7 351 Sergio Martinez Gonzalez MS Swindon Harriers 16:05.76 pb 38.5 (38.5) 1:54.9 (1:16.5) 3:11.5 (1:16.7) 4:26.9 (1:15.4) 5:43.0 (1:16.1) 6:59.6 (1:16.7) 8:17.6 (1:18.1) 9:34.5 (1:16.9) 10:51.5 (1:17.0) 12:09.0 (1:17.5) 13:27.4 (1:18.5) 14:46.7 (1:19.3) 16:05.7 (1:19.0)
8 357 Jonathan Peters MS Marshall Milton Keynes 16:06.67 pb 39.2 (39.2) 1:55.4 (1:16.2) 3:11.8 (1:16.5) 4:28.0 (1:16.3) 5:44.6 (1:16.6) 7:01.4 (1:16.8) 8:19.4 (1:18.1) 9:37.2 (1:17.8) 10:55.7 (1:18.6) 12:14.1 (1:18.5) 13:32.2 (1:18.1) 14:51.4 (1:19.3) 16:06.6 (1:15.2)
9 509 Koen Stockbroekx M35 London City AC 16:10.53 37.2 (37.2) 1:53.6 (1:16.4) 3:10.8 (1:17.3) 4:26.8 (1:16.0) 5:44.1 (1:17.3) 7:01.4 (1:17.3) 8:20.2 (1:18.9) 9:40.1 (1:19.9) 11:01.3 (1:21.3) 12:20.7 (1:19.4) 13:38.1 (1:17.5) 14:57.2 (1:19.2) 16:10.6 (1:13.4)
10 352 Nathan Pask M40 Queens Park Harriers 16:14.23 pb 40.4 (40.4) 1:58.4 (1:18.1) 3:17.0 (1:18.6) 4:34.1 (1:17.2) 5:51.8 (1:17.7) 7:10.7 (1:18.9) 8:29.2 (1:18.5) 9:47.4 (1:18.3) 11:05.6 (1:18.3) 12:23.7 (1:18.1) 13:42.3 (1:18.6) 15:00.7 (1:18.4) 16:14.2 (1:13.6)
11 510 Mark Vaughan M45 North Herts 16:23.60 pb 40.2 (40.2) 1:58.1 (1:17.9) 3:14.6 (1:16.5) 4:32.0 (1:17.5) 5:51.2 (1:19.2) 7:10.5 (1:19.4) 8:29.4 (1:18.9) 9:48.3 (1:19.0) 11:08.4 (1:20.1) 12:29.6 (1:21.2) 13:49.3 (1:19.8) 15:09.2 (1:19.9) 16:23.6 (1:14.4)
12 358 Genci Pepaj M40 Redway Runners 16:30.46 pb 37.1 (37.1) 1:53.1 (1:16.1) 3:09.6 (1:16.6) 4:25.2 (1:15.6) 5:41.3 (1:16.2) 6:59.3 (1:18.1) 8:19.5 (1:20.2) 9:39.9 (1:20.4) 11:01.2 (1:21.3) 12:24.0 (1:22.9) 13:47.6 (1:23.6) 15:09.9 (1:22.4) 16:30.4 (1:20.5)
13 347 Jad El-Houssami MS Newham & Essex Beagles 16:33.29 pb 38.3 (38.3) 1:56.0 (1:17.7) 3:14.0 (1:18.0) 4:32.7 (1:18.7) 5:52.4 (1:19.7) 7:12.6 (1:20.2) 8:33.6 (1:21.1) 9:55.3 (1:21.8) 11:18.1 (1:22.8) 12:40.9 (1:22.9) 14:03.0 (1:22.1) 15:23.0 (1:20.1) 16:33.4 (1:10.5)
14 355 Richard Jones MS Eastbourne Rovers 16:34.54 39.1 (39.1) 1:55.9 (1:16.9) 3:12.5 (1:16.6) 4:29.3 (1:16.9) 5:48.5 (1:19.2) 7:08.9 (1:20.5) 8:29.4 (1:20.5) 9:49.5 (1:20.1) 11:12.4 (1:23.0) 12:35.4 (1:23.0) 13:57.1 (1:21.7) 15:19.5 (1:22.5) 16:34.7 (1:15.2)
15 349 Leon Foster MS Leeds City AC 16:37.67 38.9 (38.9) 1:55.5 (1:16.7) 3:12.0 (1:16.6) 4:28.3 (1:16.3) 5:45.1 (1:16.8) 7:02.4 (1:17.4) 8:21.0 (1:18.6) 9:41.4 (1:20.5) 11:03.5 (1:22.2) 12:26.7 (1:23.2) 13:50.6 (1:24.0) 15:15.2 (1:24.6) 16:37.8 (1:22.7)
16 508 Jeff Cunningham M35 Herne Hill Harriers 16:39.03 39.2 (39.2) 1:57.6 (1:18.4) 3:16.1 (1:18.6) 4:34.6 (1:18.5) 5:54.0 (1:19.4) 7:15.0 (1:21.1) 8:38.0 (1:23.0) 10:01.2 (1:23.3) 11:24.9 (1:23.7) 12:48.6 (1:23.7) 14:10.0 (1:21.4) 15:28.5 (1:18.6) 16:39.2 (1:10.7)
17 341 Simon Barrett M40 Serpentine 16:56.66 40.3 (40.3) 1:59.3 (1:19.1) 3:18.3 (1:19.0) 4:38.4 (1:20.2) 6:00.1 (1:21.8) 7:22.8 (1:22.7) 8:45.6 (1:22.8) 10:08.5 (1:23.0) 11:32.9 (1:24.4) 12:57.2 (1:24.3) 14:20.4 (1:23.2) 15:41.5 (1:21.1) 16:56.7 (1:15.3)
Race F - 3000m times 3000m
1 361 Haydn Arnall M20 Rugby & Northampton 9:48.91
2 363 Adam Bowller M35 North Herts 9:49.74 pb
3 513 Sam Brashaw MS University of Warwick 9:49.98 pb
4 514 Jordan Simmons MS Rugby & Northampton 9:50.00 pb
5 362 Josh Carter MS Guildford & Godalming 9:50.45 pb
6 359 Peter Mackrell M35 Leighton Buzzard AC 9:50.89
7 512 Gary Crompton MS Scunthorpe 9:51.71
8 385 Ashley Fawke MS BRAT 9:51.81 pb
9 516 James Gillanders M40 Serpentine 9:58.69
10 364 Mark Waine M45 Ampthill & Flitwick Flyers 9:58.95
11 402 Sean Wilson MS Wycombe Phoenix Harriers 10:03.23
12 515 Mark Palser MS Marshall Milton Keynes 10:03.23
13 371 Chris Marriott MS Dacorum & Tring 10:03.49 pb
14 368 Abayomi Adedimeji MS BRAT 10:05.08
15 369 Stephen Herring M50 Marshall Milton Keynes 10:07.51
16 367 Paul Wain M20 Ipswich Jaffa 10:15.27
17 372 Stuart Read M35 Leighton Buzzard AC 10:15.48 pb
Race F 5000m 5000m 200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m 3000m 3400m 3800m 4200M 4600M 5000m
1 362 Josh Carter MS Guildford & Godalming 16:09.89 pb 38.9 (38.9) 2:00.2 (1:21.3) 3:17.0 (1:16.8) 4:35.0 (1:18.1) 5:55.4 (1:20.4) 7:14.9 (1:19.5) 8:32.6 (1:17.8) 9:50.4 (1:17.8) 11:07.6 (1:17.2) 12:25.8 (1:18.2) 13:45.1 (1:19.4) 15:02.0 (1:16.9) 16:10.0 (1:08.0)
2 363 Adam Bowller M35 North Herts 16:15.99 pb 38.7 (38.7) 2:00.1 (1:21.5) 3:16.5 (1:16.5) 4:34.8 (1:18.3) 5:55.9 (1:21.1) 7:15.4 (1:19.6) 8:32.9 (1:17.5) 9:49.7 (1:16.9) 11:08.4 (1:18.7) 12:26.6 (1:18.2) 13:45.4 (1:18.9) 15:02.8 (1:17.4) 16:15.9 (1:13.2)
3 514 Jordan Simmons MS Rugby & Northampton 16:19.10 pb 38.0 (38.0) 1:59.2 (1:21.3) 3:16.1 (1:16.9) 4:34.3 (1:18.2) 5:55.6 (1:21.3) 7:14.4 (1:18.9) 8:32.3 (1:17.9) 9:50.0 (1:17.7) 11:08.5 (1:18.6) 12:26.0 (1:17.6) 13:44.1 (1:18.2) 15:03.2 (1:19.2) 16:19.0 (1:15.8)
4 361 Haydn Arnall M20 Rugby & Northampton 16:25.38 pb 38.4 (38.4) 1:59.8 (1:21.5) 3:16.5 (1:16.7) 4:34.2 (1:17.7) 5:55.4 (1:21.2) 7:14.8 (1:19.5) 8:32.4 (1:17.6) 9:48.9 (1:16.5) 11:04.4 (1:15.6) 12:22.7 (1:18.3) 13:45.0 (1:22.3) 15:08.2 (1:23.2) 16:25.3 (1:17.1)
5 385 Ashley Fawke MS BRAT 16:25.71 pb 39.6 (39.6) 2:00.9 (1:21.4) 3:19.0 (1:18.1) 4:36.7 (1:17.7) 5:56.2 (1:19.6) 7:15.7 (1:19.5) 8:33.5 (1:17.9) 9:51.9 (1:18.4) 11:12.5 (1:20.7) 12:33.4 (1:20.9) 13:53.1 (1:19.8) 15:13.5 (1:20.4) 16:25.6 (1:12.2)
6 359 Peter Mackrell M35 Leighton Buzzard AC 16:29.03 pb 39.1 (39.1) 2:00.7 (1:21.7) 3:18.7 (1:18.1) 4:35.6 (1:16.9) 5:56.1 (1:20.5) 7:15.4 (1:19.4) 8:33.3 (1:17.9) 9:51.2 (1:18.0) 11:11.1 (1:19.9) 12:32.1 (1:21.1) 13:52.3 (1:20.3) 15:13.8 (1:21.5) 16:28.9 (1:15.2)
7 364 Mark Waine M45 Ampthill & Flitwick Flyers 16:33.48 pb 39.7 (39.7) 2:01.2 (1:21.5) 3:20.4 (1:19.3) 4:38.7 (1:18.3) 5:59.1 (1:20.5) 7:19.5 (1:20.5) 8:39.6 (1:20.1) 9:58.8 (1:19.3) 11:18.7 (1:19.9) 12:38.2 (1:19.5) 13:58.2 (1:20.1) 15:18.3 (1:20.2) 16:33.5 (1:15.2)
8 512 Gary Crompton MS Scunthorpe 16:34.31 38.7 (38.7) 1:59.5 (1:20.8) 3:16.0 (1:16.6) 4:34.6 (1:18.6) 5:55.8 (1:21.2) 7:15.3 (1:19.6) 8:33.2 (1:17.9) 9:51.7 (1:18.6) 11:12.3 (1:20.6) 12:33.8 (1:21.6) 13:56.1 (1:22.3) 15:19.4 (1:23.4) 16:34.2 (1:14.9)
9 516 James Gillanders M40 Serpentine 16:38.78 40.8 (40.8) 2:01.9 (1:21.2) 3:21.6 (1:19.8) 4:40.3 (1:18.7) 5:59.0 (1:18.7) 7:19.4 (1:20.5) 8:39.2 (1:19.8) 9:58.7 (1:19.6) 11:18.2 (1:19.5) 12:38.1 (1:19.9) 13:58.2 (1:20.1) 15:18.9 (1:20.8) 16:38.8 (1:20.0)
10 402 Sean Wilson MS Wycombe Phoenix Harriers 16:45.11 pb 41.5 (41.5) 2:01.6 (1:20.1) 3:21.2 (1:19.6) 4:39.9 (1:18.7) 5:59.7 (1:19.8) 7:20.3 (1:20.7) 8:41.4 (1:21.2) 10:03.4 (1:22.0) 11:25.7 (1:22.3) 12:47.2 (1:21.6) 14:09.5 (1:22.3) 15:31.4 (1:21.9) 16:45.1 (1:13.7)
11 515 Mark Palser MS Marshall Milton Keynes 16:46.69 38.2 (38.2) 2:00.7 (1:22.5) 3:20.4 (1:19.7) 4:39.9 (1:19.6) 6:00.0 (1:20.1) 7:20.9 (1:20.9) 8:41.4 (1:20.6) 10:03.1 (1:21.8) 11:25.9 (1:22.8) 12:47.1 (1:21.3) 14:09.0 (1:21.9) 15:30.6 (1:21.6) 16:46.8 (1:16.3)
12 371 Chris Marriott MS Dacorum & Tring 17:01.71 pb 38.8 (38.8) 2:00.5 (1:21.7) 3:18.1 (1:17.6) 4:37.1 (1:19.0) 5:58.2 (1:21.1) 7:19.3 (1:21.2) 8:40.8 (1:21.5) 10:03.5 (1:22.8) 11:27.0 (1:23.5) 12:51.1 (1:24.2) 14:17.0 (1:25.9) 15:42.7 (1:25.8) 17:01.9 (1:19.2)
13 368 Abayomi Adedimeji MS BRAT 17:04.58 40.4 (40.4) 2:01.6 (1:21.2) 3:20.8 (1:19.2) 4:40.2 (1:19.5) 6:00.6 (1:20.4) 7:22.8 (1:22.3) 8:44.3 (1:21.5) 10:05.0 (1:20.8) 11:26.6 (1:21.6) 12:49.1 (1:22.5) 14:19.9 (1:30.8) 15:47.6 (1:27.7) 17:04.5 (1:17.0)
14 372 Stuart Read M35 Leighton Buzzard AC 17:12.18 pb 41.3 (41.3) 2:02.4 (1:21.1) 3:22.3 (1:20.0) 4:42.6 (1:20.3) 6:04.6 (1:22.1) 7:27.3 (1:22.7) 8:50.2 (1:22.9) 10:15.4 (1:25.2) 11:38.1 (1:22.8) 13:02.3 (1:24.2) 14:28.4 (1:26.2) 15:53.6 (1:25.2) 17:12.2 (1:18.6)
15 369 Stephen Herring M50 Marshall Milton Keynes 17:15.35 39.6 (39.6) 2:01.1 (1:21.5) 3:20.1 (1:19.1) 4:38.4 (1:18.3) 5:59.5 (1:21.2) 7:21.1 (1:21.6) 8:43.8 (1:22.8) 10:07.4 (1:23.6) 11:32.5 (1:25.1) 12:58.2 (1:25.8) 14:24.8 (1:26.7) 15:51.6 (1:26.8) 17:15.7 (1:24.1)
16 367 Paul Wain M20 Ipswich Jaffa 17:33.43 38.6 (38.6) 2:00.5 (1:21.9) 3:17.8 (1:17.3) 4:35.3 (1:17.6) 5:56.6 (1:21.3) 7:21.2 (1:24.6) 8:48.0 (1:26.8) 10:15.2 (1:27.2) 11:42.1 (1:27.0) 13:11.3 (1:29.2) 14:38.6 (1:27.4) 16:08.5 (1:29.9) 17:33.3 (1:24.8)
513 Sam Brashaw MS University of Warwick dnf 38.2 (38.2) 1:59.8 (1:21.7) 3:16.0 (1:16.2) 4:34.5 (1:18.6) 5:55.6 (1:21.1) 7:14.9 (1:19.4) 8:32.6 (1:17.7) 9:49.8 (1:17.3) 11:08.2 (1:18.4) 12:28.7 (1:20.6)
Race G 5000m 5000m 200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m 3000m 3400m 3800m 4200M 4600M 5000m
1 373 Jonathan Lundy MS BRAT 16:44.88 pb 39.6 (39.6) 2:01.4 (1:21.9) 3:23.7 (1:22.3) 4:45.4 (1:21.7) 6:07.0 (1:21.7) 7:28.0 (1:21.1) 8:48.8 (1:20.8) 10:08.4 (1:19.7) 11:28.9 (1:20.5) 12:49.0 (1:20.1) 14:09.7 (1:20.7) 15:30.2 (1:20.5) 16:45.0 (1:14.9)
2 378 Ian Halpin MS Ampthill & Flitwick Flyers 16:50.19 pb 41.0 (41.0) 2:02.7 (1:21.8) 3:24.7 (1:22.1) 4:46.0 (1:21.3) 6:07.6 (1:21.7) 7:28.5 (1:20.9) 8:50.0 (1:21.6) 10:11.2 (1:21.2) 11:31.5 (1:20.4) 12:51.0 (1:19.6) 14:10.1 (1:19.1) 15:30.5 (1:20.5) 16:50.1 (1:19.6)
3 374 Stewart Overton M35 North Herts 16:53.13 pb 41.3 (41.3) 2:02.9 (1:21.6) 3:25.2 (1:22.3) 4:46.1 (1:21.0) 6:07.7 (1:21.7) 7:28.7 (1:21.0) 8:50.2 (1:21.5) 10:11.5 (1:21.3) 11:32.0 (1:20.5) 12:51.8 (1:19.9) 14:13.1 (1:21.3) 15:35.4 (1:22.3) 16:53.2 (1:17.9)
4 382 Michael Douglas MS Isle of Wight RR AC 16:56.57 pb 41.3 (41.3) 2:02.9 (1:21.7) 3:25.3 (1:22.5) 4:46.5 (1:21.2) 6:08.1 (1:21.7) 7:28.8 (1:20.7) 8:51.0 (1:22.3) 10:11.9 (1:20.9) 11:33.0 (1:21.1) 12:55.0 (1:22.0) 14:18.8 (1:23.9) 15:42.1 (1:23.3) 16:56.6 (1:14.6)
5 517 Jonathan Moscrop M40 Serpentine 16:59.82 41.3 (41.3) 2:03.0 (1:21.7) 3:25.5 (1:22.5) 4:46.4 (1:20.9) 6:08.2 (1:21.8) 7:29.2 (1:21.1) 8:51.3 (1:22.1) 10:11.6 (1:20.4) 11:32.8 (1:21.3) 12:54.8 (1:22.0) 14:19.0 (1:24.2) 15:42.7 (1:23.8) 16:59.8 (1:17.1)
6 387 Frank Fulcher M50 Wycombe Phoenix Harriers 17:03.00 pb 40.7 (40.7) 2:02.1 (1:21.4) 3:24.5 (1:22.4) 4:46.1 (1:21.7) 6:07.7 (1:21.6) 7:28.7 (1:21.1) 8:50.9 (1:22.2) 10:13.0 (1:22.2) 11:35.7 (1:22.8) 12:59.5 (1:23.8) 14:23.5 (1:24.1) 15:46.5 (1:23.0) 17:03.2 (1:16.7)
7 376 Nicholas Clarke M35 Ipswich Jaffa 17:12.40 pb 40.9 (40.9) 2:03.6 (1:22.8) 3:25.9 (1:22.3) 4:47.2 (1:21.4) 6:08.7 (1:21.5) 7:30.1 (1:21.4) 8:52.5 (1:22.5) 10:15.5 (1:23.0) 11:39.7 (1:24.3) 13:03.9 (1:24.2) 14:28.6 (1:24.8) 15:55.3 (1:26.7) 17:12.5 (1:17.2)
8 379 Athanasios Tsolakis M40 BRAT 17:13.79 pb 41.3 (41.3) 2:02.5 (1:21.2) 3:24.6 (1:22.2) 4:46.3 (1:21.7) 6:07.9 (1:21.7) 7:28.9 (1:21.0) 8:51.6 (1:22.8) 10:14.1 (1:22.5) 11:38.6 (1:24.6) 13:03.3 (1:24.7) 14:29.1 (1:25.8) 15:55.0 (1:26.0) 17:14.0 (1:19.0)
9 375 Anthony Roper M50 Bristol & West 17:16.41 41.7 (41.7) 2:03.6 (1:21.9) 3:26.2 (1:22.6) 4:47.1 (1:20.9) 6:08.6 (1:21.6) 7:29.5 (1:20.9) 8:52.1 (1:22.7) 10:14.6 (1:22.6) 11:38.5 (1:23.9) 13:03.6 (1:25.2) 14:28.8 (1:25.3) 15:55.4 (1:26.6) 17:16.3 (1:21.0)
10 377 Joe Godwood MS Witney Road Runners 17:23.14 pb 39.3 (39.3) 2:01.6 (1:22.3) 3:23.8 (1:22.2) 4:45.6 (1:21.9) 6:07.3 (1:21.7) 7:28.6 (1:21.3) 8:50.6 (1:22.1) 10:13.4 (1:22.8) 11:38.8 (1:25.4) 13:04.7 (1:26.0) 14:33.3 (1:28.6) 16:01.3 (1:28.1) 17:23.2 (1:22.0)
11 519 Stuart Blofeld M35 Leighton Buzzard AC 17:23.51 pb 39.0 (39.0) 2:01.4 (1:22.5) 3:24.9 (1:23.6) 4:47.0 (1:22.1) 6:09.0 (1:22.1) 7:30.9 (1:21.9) 8:53.9 (1:23.1) 10:19.3 (1:25.4) 11:45.7 (1:26.5) 13:12.7 (1:27.1) 14:39.3 (1:26.6) 16:05.8 (1:26.6) 17:23.5 (1:17.7)
12 388 Charlie Staveley MS Leamington C&AC 17:32.40 41.6 (41.6) 2:03.1 (1:21.5) 3:25.6 (1:22.5) 4:46.7 (1:21.2) 6:08.1 (1:21.5) 7:29.3 (1:21.2) 8:51.3 (1:22.1) 10:13.7 (1:22.4) 11:41.6 (1:28.0) 13:11.0 (1:29.4) 14:40.5 (1:29.6) 16:11.2 (1:30.7) 17:32.8 (1:21.7)
13 518 John Decesare M50 Ampthill & Flitwick Flyers 17:45.88 pb 42.6 (42.6) 2:04.6 (1:22.0) 3:26.1 (1:21.6) 4:48.0 (1:22.0) 6:09.6 (1:21.6) 7:31.9 (1:22.4) 8:56.5 (1:24.6) 10:22.1 (1:25.7) 11:51.3 (1:29.2) 13:20.8 (1:29.5) 14:51.0 (1:30.3) 16:21.2 (1:30.2) 17:46.1 (1:24.9)
14 380 Elizabeth Apsley FS Stockport Harriers 17:51.08 42.2 (42.2) 2:04.1 (1:22.0) 3:26.6 (1:22.5) 4:47.5 (1:21.0) 6:09.4 (1:21.9) 7:34.3 (1:24.9) 9:02.6 (1:28.4) 10:30.7 (1:28.1) 11:59.7 (1:29.1) 13:28.3 (1:28.6) 14:57.0 (1:28.7) 16:26.5 (1:29.6) 17:51.3 (1:24.9)
15 381 Lauren Major FS Thames Hare & Hounds 18:03.05 40.1 (40.1) 2:01.9 (1:21.8) 3:24.1 (1:22.2) 4:45.8 (1:21.7) 6:07.2 (1:21.4) 7:28.3 (1:21.2) 8:50.0 (1:21.8) 10:17.6 (1:27.6) 11:50.4 (1:32.9) 13:24.0 (1:33.6) 14:57.6 (1:33.6) 16:32.1 (1:34.6) 18:03.2 (1:31.1)
Race H 3000m times 3000m
1 395 William Matthew Shippin MS UKnetrunner.co.UK 10:09.16 pb Chip time
2 403 Alice Burgin FS Bedford & County ntt 10:18.4
3 384 James Olliffe MS Buckingham & Stowe ntt 10:19.3
4 397 Christopher Finister M45 Marshall Milton Keynes 10:23.77 pb
5 520 Molly Browne FS BRAT/Coventry Uni 10:24.05
6 390 Sam Dix MS Brackley & District 10:24.24 pb
7 398 Gareth Morris M35 Wycombe Phoenix Harriers 10:24.60
8 401 Cordelia Parker FS Abingdon AC 10:25.55 pb
9 521 Richard Francis M35 Alchester 10:25.90 pb
10 392 Andrew Kirschner M35 Marshall Milton Keynes 10:27.78 pb
11 393 Colleen Nicole Mukuya FS Great Yarmouth & District AC 10:28.49 pb
12 386 Alexander Hosking MS Ipswich Jaffa 10:41.23 pb
Race H 5000m 5000m 200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m 3000m 3400m 3800m 4200M 4600M 5000m
1 403 Alice Burgin FS Bedford & County 17:03.77 pb 40.5 (40.5) 2:05.6 (1:25.1) 3:28.6 (1:23.0) 4:49.5 (1:21.0) 6:11.8 (1:22.3) 7:34.8 (1:23.0) 8:56.8 (1:22.1) 10:18.4 (1:21.7) 11:40.0 (1:21.6) 13:00.7 (1:20.7) 14:22.2 (1:21.6) 15:43.7 (1:21.5) 17:03.6 (1:20.0)
2 395 William Matthew Shippin MS UKnetrunner.co.UK 17:07.07 pb 41.3 (41.3) 2:04.8 (1:23.6) 3:27.6 (1:22.8) 4:47.7 (1:20.1) 6:05.5 (1:17.9) 7:25.4 (1:19.9) 8:47.4 (1:22.0) 10:09.1 (1:21.7) 11:32.9 (1:23.8) 12:56.9 (1:24.0) 14:22.0 (1:25.1) 15:48.1 (1:26.1) 17:06.9 (1:18.9)
3 384 James Olliffe MS Buckingham & Stowe 17:20.08 pb 40.1 (40.1) 2:04.8 (1:24.7) 3:27.4 (1:22.7) 4:48.3 (1:20.9) 6:10.3 (1:22.0) 7:34.2 (1:24.0) 8:56.7 (1:22.5) 10:19.3 (1:22.7) 11:45.8 (1:26.6) 13:10.5 (1:24.7) 14:36.8 (1:26.4) 16:02.7 (1:25.9) 17:20.1 (1:17.5)
4 390 Sam Dix MS Brackley & District 17:23.61 pb 40.8 (40.8) 2:06.0 (1:25.2) 3:28.6 (1:22.7) 4:50.1 (1:21.5) 6:11.5 (1:21.5) 7:35.3 (1:23.8) 8:59.1 (1:23.9) 10:24.2 (1:25.1) 11:49.1 (1:24.9) 13:13.3 (1:24.2) 14:39.7 (1:26.4) 16:04.6 (1:24.9) 17:23.6 (1:19.1)
5 397 Christopher Finister M45 Marshall Milton Keynes 17:28.08 pb 41.4 (41.4) 2:06.4 (1:25.1) 3:29.1 (1:22.7) 4:49.7 (1:20.7) 6:12.1 (1:22.5) 7:35.3 (1:23.2) 8:58.9 (1:23.6) 10:23.9 (1:25.0) 11:48.8 (1:25.0) 13:13.3 (1:24.5) 14:40.1 (1:26.8) 16:05.8 (1:25.8) 17:28.3 (1:22.5)
6 398 Gareth Morris M35 Wycombe Phoenix Harriers 17:29.54 41.3 (41.3) 2:05.9 (1:24.6) 3:29.8 (1:24.0) 4:51.2 (1:21.4) 6:14.5 (1:23.4) 7:35.7 (1:21.2) 9:00.4 (1:24.7) 10:25.0 (1:24.6) 11:50.4 (1:25.5) 13:14.3 (1:24.0) 16:06.2 (2:51.9) 17:30.0 (1:23.8)
7 392 Andrew Kirschner M35 Marshall Milton Keynes 17:31.94 pb 41.6 (41.6) 2:06.3 (1:24.8) 3:30.0 (1:23.8) 4:51.3 (1:21.3) 6:14.7 (1:23.5) 7:37.8 (1:23.1) 9:03.1 (1:25.4) 10:27.9 (1:24.9) 11:54.7 (1:26.8) 13:19.9 (1:25.3) 14:46.0 (1:26.1) 16:12.5 (1:26.6) 17:31.8 (1:19.3)
8 520 Molly Browne FS BRAT/Coventry Uni 17:42.74 40.9 (40.9) 2:05.7 (1:24.9) 3:28.5 (1:22.8) 4:49.5 (1:21.1) 6:11.9 (1:22.4) 7:34.8 (1:23.0) 8:58.7 (1:23.9) 10:24.1 (1:25.4) 11:50.0 (1:26.0) 13:17.7 (1:27.7) 14:46.2 (1:28.6) 16:15.8 (1:29.6) 17:42.6 (1:26.9)
9 521 Richard Francis M35 Alchester 17:58.74 pb 40.3 (40.3) 2:05.1 (1:24.9) 3:27.8 (1:22.7) 4:48.7 (1:21.0) 6:10.6 (1:21.9) 7:34.6 (1:24.0) 8:58.6 (1:24.1) 10:25.8 (1:27.3) 12:00.2 (1:34.4) 13:32.4 (1:32.3) 15:04.7 (1:32.3) 16:35.8 (1:31.2) 17:58.9 (1:23.1)
10 386 Alexander Hosking MS Ipswich Jaffa 18:24.71 pb 41.3 (41.3) 2:05.5 (1:24.3) 3:28.4 (1:22.9) 4:50.1 (1:21.8) 6:13.6 (1:23.5) 7:41.0 (1:27.5) 9:11.1 (1:30.2) 10:41.4 (1:30.3) 12:13.5 (1:32.2) 13:46.6 (1:33.2) 15:21.9 (1:35.3) 16:54.6 (1:32.7) 18:24.6 (1:30.0)
11 401 Cordelia Parker FS Abingdon AC 19:09.96 40.3 (40.3) 2:05.2 (1:24.9) 3:27.9 (1:22.7) 4:48.7 (1:20.9) 6:12.1 (1:23.5) 7:36.3 (1:24.2) 9:03.5 (1:27.2) 10:26.0 (1:22.5) 12:19.4 (1:53.5) 14:07.5 (1:48.1) 15:58.0 (1:50.5) 17:42.0 (1:44.1) 19:09.9 (1:28.0)
393 Colleen Nicole Mukuya FS Great Yarmouth & District AC dnf 40.6 (40.6) 2:05.4 (1:24.8) 3:28.1 (1:22.7) 4:48.9 (1:20.8) 6:11.3 (1:22.5) 7:34.7 (1:23.5) 8:59.0 (1:24.4) 10:28.5 (1:29.5) 12:00.8 (1:32.3) 13:33.0 (1:32.3)
Race I 3000m times 3000m
1 407 Laura Wilkinson F20 Lincoln Wellington 10:23.81
2 526 Claudia Kelsall F23 MK Distance Project 10:42.64 pb
3 412 Simon Kirschner-Heavens M35 Marshall Milton Keynes 10:45.45 pb
4 419 Ben Munns MS Redway Runners 10:45.77 pb
5 409 John Skelton M65 Marshall Milton Keynes 10:57.99
6 416 Laura McCarthy FS Guernsey AC 10:58.28 pb
7 523 Jamie Foster MS Itchen Spitfires Running Club 11:12.88 pb
8 417 Paul Johnson M55 Southampton AC 11:13.89
9 408 Steve Withers M45 Marshall Milton Keynes 11:14.58 pb
10 414 Neville Rowles M50 Redway Runners 11:15.02 pb
11 410 Matt Clements MS Redway Runners 11:16.08 pb
12 424 Ben Stratford M35 Dacorum & Tring 11:16.71 pb
13 422 Thomas Benjamin Mack MS Dacorum & Tring 11:18.58 pb
14 418 Tony Daglish M50 Redway Runners 11:23.50 pb
15 415 Stephen Dunham M40 Redway Runners 11:26.64 pb
16 421 Robert Dowse MS BRAT 11:30.09
Race I 5000m 5000m 200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m 3000m 3400m 3800m 4200M 4600M 5000m
1 407 Laura Wilkinson F20 Lincoln Wellington 17:35.51 pb 39.7 (39.7) 2:02.0 (1:22.3) 3:26.3 (1:24.4) 4:50.6 (1:24.3) 6:13.4 (1:22.9) 7:36.2 (1:22.8) 8:58.9 (1:22.8) 10:23.4 (1:24.5) 11:49.4 (1:26.1) 13:16.4 (1:27.1) 14:43.0 (1:26.6) 16:10.7 (1:27.8) 17:35.2 (1:24.5)
2 416 Laura McCarthy FS Guernsey AC 18:08.27 pb 42.0 (42.0) 2:10.5 (1:28.5) 3:39.9 (1:29.5) 5:06.7 (1:26.9) 6:35.1 (1:28.4) 8:00.7 (1:25.7) 9:28.2 (1:27.6) 10:58.1 (1:29.9) 12:28.0 (1:30.0) 13:56.4 (1:28.4) 15:25.0 (1:28.7) 16:49.2 (1:24.3) 18:08.0 (1:18.9)
3 419 Ben Munns MS Redway Runners 18:19.09 pb 39.6 (39.6) 2:02.7 (1:23.2) 3:27.3 (1:24.6) 4:51.6 (1:24.4) 6:16.4 (1:24.9) 7:44.3 (1:28.0) 9:13.6 (1:29.4) 10:45.6 (1:32.0) 12:16.8 (1:31.2) 13:46.9 (1:30.1) 15:19.4 (1:32.5) 16:51.2 (1:31.9) 18:18.9 (1:27.7)
4 526 Claudia Kelsall F23 MK Distance Project 18:24.50 pb 39.8 (39.8) 2:02.6 (1:22.9) 3:26.9 (1:24.4) 4:51.4 (1:24.5) 6:14.8 (1:23.4) 7:43.7 (1:29.0) 9:12.4 (1:28.7) 10:42.2 (1:29.8) 12:12.6 (1:30.4) 13:44.7 (1:32.2) 15:19.0 (1:34.3) 16:52.1 (1:33.2) 18:24.2 (1:32.2)
5 412 Simon Kirschner-Heavens M35 Marshall Milton Keynes 18:32.06 pb 39.2 (39.2) 2:02.3 (1:23.2) 3:26.5 (1:24.3) 4:51.1 (1:24.6) 6:15.6 (1:24.5) 7:44.2 (1:28.7) 9:12.9 (1:28.8) 10:45.2 (1:32.3) 12:21.1 (1:36.0) 13:57.8 (1:36.8) 15:35.5 (1:37.8) 17:07.1 (1:31.6) 18:31.8 (1:24.8)
6 409 John Skelton M65 Marshall Milton Keynes 18:35.00 41.4 (41.4) 2:10.1 (1:28.8) 3:40.1 (1:30.0) 5:07.5 (1:27.5) 6:34.5 (1:27.0) 8:00.4 (1:26.0) 9:27.9 (1:27.5) 10:57.8 (1:30.0) 12:29.9 (1:32.1) 14:01.4 (1:31.5) 15:34.6 (1:33.3) 17:08.4 (1:33.8) 18:34.8 (1:26.5)
7 523 Jamie Foster MS Itchen Spitfires Running Club 18:45.78 pb 40.8 (40.8) 2:07.7 (1:26.9) 3:35.5 (1:27.9) 5:06.3 (1:30.9) 6:36.4 (1:30.1) 8:06.9 (1:30.6) 9:39.1 (1:32.2) 11:12.7 (1:33.6) 12:46.5 (1:33.8) 14:19.3 (1:32.8) 15:52.6 (1:33.4) 17:24.6 (1:32.0) 18:45.6 (1:21.0)
8 417 Paul Johnson M55 Southampton AC 18:47.47 pb 43.8 (43.8) 2:12.8 (1:29.0) 3:42.8 (1:30.0) 5:13.7 (1:31.0) 6:43.0 (1:29.3) 8:12.7 (1:29.8) 9:42.3 (1:29.6) 11:13.5 (1:31.2) 12:46.6 (1:33.2) 14:19.4 (1:32.8) 15:53.1 (1:33.7) 17:24.4 (1:31.4) 18:47.2 (1:22.8)
9 422 Thomas Benjamin Mack MS Dacorum & Tring 18:59.79 pb 45.2 (45.2) 2:14.4 (1:29.2) 3:45.5 (1:31.2) 5:15.1 (1:29.7) 6:45.2 (1:30.1) 8:14.6 (1:29.4) 9:45.7 (1:31.2) 11:18.2 (1:32.5) 12:51.6 (1:33.5) 14:25.4 (1:33.8) 16:00.1 (1:34.7) 17:33.9 (1:33.9) 18:59.4 (1:25.5)
10 414 Neville Rowles M50 Redway Runners 18:59.89 pb 41.5 (41.5) 2:10.4 (1:28.9) 3:40.4 (1:30.1) 5:10.0 (1:29.7) 6:40.0 (1:30.0) 8:11.4 (1:31.5) 9:42.8 (1:31.4) 11:14.7 (1:32.0) 12:50.1 (1:35.5) 14:24.4 (1:34.4) 16:00.8 (1:36.4) 17:34.1 (1:33.3) 18:59.8 (1:25.7)
11 424 Ben Stratford M35 Dacorum & Tring 19:02.66 pb 43.3 (43.3) 2:12.4 (1:29.1) 3:43.1 (1:30.8) 5:13.7 (1:30.6) 6:43.6 (1:29.9) 8:13.2 (1:29.7) 9:44.3 (1:31.2) 11:16.5 (1:32.2) 12:50.5 (1:34.0) 14:23.9 (1:33.5) 15:59.4 (1:35.5) 17:32.3 (1:33.0) 19:02.4 (1:30.1)
12 415 Stephen Dunham M40 Redway Runners 19:03.38 pb 42.0 (42.0) 2:11.2 (1:29.3) 3:42.9 (1:31.7) 5:15.6 (1:32.8) 6:47.5 (1:31.9) 8:19.9 (1:32.5) 9:53.0 (1:33.1) 11:26.4 (1:33.5) 12:59.7 (1:33.4) 14:32.3 (1:32.7) 16:05.3 (1:33.0) 17:36.0 (1:30.7) 19:03.0 (1:27.0)
13 410 Matt Clements MS Redway Runners 19:17.46 pb 42.9 (42.9) 2:10.3 (1:27.4) 3:40.6 (1:30.3) 5:09.1 (1:28.5) 6:37.6 (1:28.6) 8:09.7 (1:32.1) 9:42.1 (1:32.5) 11:15.9 (1:33.8) 12:51.0 (1:35.2) 14:27.2 (1:36.2) 16:04.5 (1:37.3) 17:42.8 (1:38.4) 19:17.3 (1:34.6)
14 418 Tony Daglish M50 Redway Runners 19:20.33 pb 42.7 (42.7) 2:11.7 (1:29.0) 3:42.6 (1:30.9) 5:13.9 (1:31.4) 6:44.7 (1:30.8) 8:16.9 (1:32.2) 9:49.4 (1:32.6) 11:23.3 (1:33.9) 12:58.3 (1:35.1) 14:33.9 (1:35.7) 16:10.5 (1:36.6) 17:48.3 (1:37.9) 19:20.1 (1:31.8)
15 421 Robert Dowse MS BRAT 19:45.55 44.9 (44.9) 2:14.5 (1:29.7) 3:45.3 (1:30.8) 5:14.7 (1:29.4) 6:45.0 (1:30.3) 8:17.8 (1:32.9) 9:52.7 (1:34.9) 11:29.9 (1:37.3) 13:08.9 (1:39.0) 14:48.1 (1:39.3) 16:28.9 (1:40.8) 18:10.3 (1:41.5) 19:45.3 (1:35.0)
408 Steve Withers M45 Marshall Milton Keynes dnf 40.5 (40.5) 2:06.7 (1:26.3) 3:32.8 (1:26.1) 5:01.6 (1:28.8) 6:32.4 (1:30.9) 8:06.3 (1:34.0) 9:41.0 (1:34.8) 11:14.5 (1:33.5)
Race J 3000m times 3000m
1 524 Ian Hirth M40 St Albans Striders 11:18.55
2 431 Rachel See FS Cheltenham & County Harriers 11:25.43
3 427 James Down MS Redway Runners 11:28.33
4 430 Johanna Sharples FS Leighton Buzzard AC 11:29.95 pb
5 525 Dan Morgan M35 Leighton Buzzard Triathlon Club 12:02.50 pb
6 439 Alan Humphries M45 Redway Runners 12:06.35 pb
7 435 Rodney Berry M55 Daventry Road Runners 12:07.67 pb
8 440 Jessica Anstee F35 Ampthill & Flitwick Flyers 12:26.24 pb
Race J 5000m 5000m 200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m 3000m 3400m 3800m 4200M 4600M 5000m
1 524 Ian Hirth M40 St Albans Striders 18:29.07 pb 44.6 (44.6) 2:15.5 (1:30.9) 3:46.3 (1:30.9) 5:16.3 (1:30.0) 6:46.5 (1:30.3) 8:15.4 (1:28.9) 9:46.4 (1:31.0) 11:18.1 (1:31.8) 12:47.4 (1:29.4) 14:15.1 (1:27.7) 15:41.2 (1:26.2) 17:06.5 (1:25.3)
2 427 James Down MS Redway Runners 19:20.47 pb 45.3 (45.3) 2:15.8 (1:30.5) 3:46.8 (1:31.1) 5:15.9 (1:29.1) 6:46.2 (1:30.4) 8:17.8 (1:31.6) 9:52.1 (1:34.3) 11:28.6 (1:36.5) 13:04.7 (1:36.2) 14:41.9 (1:37.2) 16:18.7 (1:36.9) 17:53.0 (1:34.3)
3 430 Johanna Sharples FS Leighton Buzzard AC 19:24.55 pb 45.6 (45.6) 2:16.4 (1:30.8) 3:47.2 (1:30.9) 5:17.3 (1:30.1) 6:48.1 (1:30.8) 8:20.6 (1:32.5) 9:55.4 (1:34.8) 11:29.9 (1:34.6) 13:04.6 (1:34.8) 14:39.9 (1:35.3) 16:16.7 (1:36.8) 17:53.5 (1:36.8)
4 431 Rachel See FS Cheltenham & County Harriers 19:30.46 45.3 (45.3) 2:16.1 (1:30.8) 3:46.8 (1:30.7) 5:16.6 (1:29.8) 6:46.9 (1:30.4) 8:18.0 (1:31.2) 9:51.0 (1:33.0) 11:25.6 (1:34.6) 13:02.4 (1:36.9) 14:40.4 (1:38.0) 16:19.2 (1:38.9) 17:57.9 (1:38.7)
5 525 Dan Morgan M35 Leighton Buzzard Triathlon Club 20:06.29 pb 46.3 (46.3) 2:21.5 (1:35.2) 3:57.9 (1:36.5) 5:34.1 (1:36.2) 7:11.3 (1:37.2) 8:49.8 (1:38.6) 10:26.2 (1:36.5) 12:02.4 (1:36.2) 13:38.8 (1:36.4) 15:15.2 (1:36.4) 16:50.8 (1:35.7) 18:30.7 (1:39.9)
6 439 Alan Humphries M45 Redway Runners 20:26.50 pb 47.9 (47.9) 2:23.0 (1:35.1) 4:00.1 (1:37.2) 5:36.3 (1:36.3) 7:13.6 (1:37.4) 8:50.4 (1:36.8) 10:27.5 (1:37.2) 12:06.4 (1:38.9) 13:47.5 (1:41.2) 15:31.0 (1:43.5) 17:13.8 (1:42.9) 18:55.5 (1:41.8)
7 435 Rodney Berry M55 Daventry Road Runners 20:29.53 pb 46.2 (46.2) 2:21.0 (1:34.9) 3:57.7 (1:36.7) 5:33.8 (1:36.2) 7:11.0 (1:37.2) 8:49.6 (1:38.7) 10:27.5 (1:37.9) 12:07.7 (1:40.3) 13:49.0 (1:41.3) 15:32.3 (1:43.3) 17:14.6 (1:42.3) 18:57.4 (1:42.9)
8 440 Jessica Anstee F35 Ampthill & Flitwick Flyers 21:02.29 pb 48.1 (48.1) 2:24.1 (1:36.1) 4:00.8 (1:36.7) 5:38.9 (1:38.2) 7:18.2 (1:39.3) 8:59.4 (1:41.2) 10:43.0 (1:43.7) 12:26.4 (1:43.4) 14:10.9 (1:44.6) 15:55.0 (1:44.2) 17:41.7 (1:46.7) 19:24.7 (1:43.1)
BMC/MK5000 Open Race 5000m
1 443 Lilli Peters FS Marshall Milton Keynes 22:53.50 pb
2 444 Matt Clements MS Redway Runners 22:53.81 pb