Eastern Masters League - Central Division - Match 2 - Cambridge - 7 June 2017
Pos Women's Teams Match 2 Points Total Pos M+W
1 Marshall Milton Keynes AC 138 259 2 266.0
2 Fairlands Valley Spartans 135 281 1 203.0
3 Cambridge & Coleridge AC 92 187 3 223.5
4 Bedford Harriers 77 150 4 130.0
5 Biggleswade AC 63 133 5 121.0
6 Bedford & County AC 51 75 6 197.5
7 Luton AC 28 58 7 76.0
  200m W35-49      
1 Charlene Jacobs-Conradie Luton AC 29.0 8
2 Corinne Nurse Marshall Milton Keynes AC 30.1 7
3 Emma Coombes Bedford & County AC 30.8 6
4 Kathryn Juty Biggleswade AC 33.9 5
5 Peta Wilson Fairlands Valley Spartans 36.8 4
6 Samantha Collins-Shirley Cambridge & Coleridge AC 37.2 3
  200m W50-59      
1 Tessa Stephenson Fairlands Valley Spartans 32.8 8
2 Janice Hardcastle Marshall Milton Keynes AC 33.8 7
3 Stefanie Godfrey Cambridge & Coleridge AC 34.7 6
4 Jacinta Horne Bedford Harriers 47.2 5
  200m W60+      
1 Diane Baldwin Marshall Milton Keynes AC 35.8 8
2 Janet Cronk Cambridge & Coleridge AC 36.3 7
3 Iris Hornsey Fairlands Valley Spartans 44.3 6
4 Jacqueline Keenan Bedford Harriers 45.8 5
  1500m W35-49      
1 - - Luton AC 4:58.2 8
2 Christine Lathwell Fairlands Valley Spartans 5:09.7 7
3 Corinne Nurse Marshall Milton Keynes AC 5:34.2 6
4 Sally Cartwright Bedford Harriers 5:47.8 5
5 Helen Frizzell Bedford & County AC 5:55.8 4
6 Zoe Luscombe Biggleswade AC 6:12.3 3
7 Stefanie Godfrey Cambridge & Coleridge AC 6:31.6 2
  1500m W50-59      
1 Alison Wood Fairlands Valley Spartans 5:19.2 8
2 Alison Wilson Cambridge & Coleridge AC 5:47.4 7
3 Jacinta Horne Bedford Harriers 7:19.0 6
4 Fi Han Bromilow Marshall Milton Keynes AC 7:33.6 5
5 Helen Kapur Biggleswade AC 8:25.4 4
  1500m W60+      
1 Diane Baldwin Marshall Milton Keynes AC 6:00.5 8
2 Yuko Gordon Fairlands Valley Spartans 6:09.5 7
3 Margaret Phillips Cambridge & Coleridge AC 6:11.8 6
4 Sheila Humphries Bedford Harriers 7:20.3 5
  1500m Walk 'A'      
1 Sally Cartwright Bedford Harriers 8:19.4 8
2 Helen Middleton Biggleswade AC 8:33.7 7
3 Diane Baldwin Marshall Milton Keynes AC 9:44.5 6
4 Sharon Crowley Fairlands Valley Spartans 10:08.4 5
5 Pamela Abbott Cambridge & Coleridge AC 10:15.3 4
  1500m Walk 'B'      
1 Joanne Outtrim Cambridge & Coleridge AC 10:24.7 8
2 Janice Hardcastle Marshall Milton Keynes AC 10:37.6 7
3 Helen Kapur Biggleswade AC 12:30.4 6
4 Christine Lathwell Fairlands Valley Spartans 13:26.0 5
  80mH W35-49 (76.2cm)      
1 Corinne Nurse Marshall Milton Keynes AC 18.8 8
2 Andrea Westcott Fairlands Valley Spartans 20.7 7
3 Zoe Luscombe Biggleswade AC 20.9 6
  80mH W50-59 (76.2cm)      
1 Monica Brown Fairlands Valley Spartans 15.6 8
2 Janice Hardcastle Marshall Milton Keynes AC 19.2 7
3 Sally Cartwright Bedford Harriers 20.1 6
4 Helen Kapur Biggleswade AC 25.6 5
  Javelin W35-49 (600gm)      
1 Emma Beales Marshall Milton Keynes AC 25.59 8
2 Lisa Tanushi Luton AC 25.39 7
3 Jemma Eastwood Bedford & County AC 21.64 6
4 Sarah Mcgrath Cambridge & Coleridge AC 20.92 5
5 Andrea Westcott Fairlands Valley Spartans 12.29 4
6 Kathryn Juty Biggleswade AC 11.56 3
7 Eva Kovacs Bedford Harriers 8.98 2
  Javelin W50-59 (500gm)      
1 Sandra Ingham Biggleswade AC 20.63 8
2 Monica Brown Fairlands Valley Spartans 16.76 7
3 Oriana Johnson Bedford & County AC 16.66 6
4 Diane Presswell Marshall Milton Keynes AC 15.83 5
5 Angela Kay Bedford Harriers 11.52 4
6 Joan Lasenby Cambridge & Coleridge AC 9.33 3
  Javelin W60+ (500gm)      
1 Mary Holmes Cambridge & Coleridge AC 12.39 8
2 Jacqueline Keenan Bedford Harriers 10.74 7
3 Iris Hornsey Fairlands Valley Spartans 9.99 6
4 Fi Han Bromilow Marshall Milton Keynes AC 6.01 5
  Discus W35-49 (1Kg)      
1 Emma Beales Marshall Milton Keynes AC 40.76 8
2 Sarah Mcgrath Cambridge & Coleridge AC 26.16 7
3 Jemma Eastwood Bedford & County AC 24.74 6
4 Lisa Tanushi Luton AC 19.39 5
5 Eva Kovacs Bedford Harriers 14.28 4
6 Peta Wilson Fairlands Valley Spartans 12.64 3
  Discus W50-59 (1Kg)      
1 Diane Presswell Marshall Milton Keynes AC 17.30 8
2 Oriana Johnson Bedford & County AC 17.23 7
3 Tessa Stephenson Fairlands Valley Spartans 14.55 6
4 Sandra Ingham Biggleswade AC 13.67 5
5 Angela Kay Bedford Harriers 11.89 4
6 Mary Holmes Cambridge & Coleridge AC 10.21 3
  Triple Jump W35      
1 Jemma Eastwood Bedford & County AC 8.57 8
2 Stephanie Johnston Marshall Milton Keynes AC 8.22 7
3 Stephanie Mayfield Fairlands Valley Spartans 6.88 6
4 Eva Kovacs Bedford Harriers 6.24 5
5 Pamela Abbott Cambridge & Coleridge AC 5.53 4
  Triple Jump W50-59      
1 Monica Brown Fairlands Valley Spartans 8.82 8
2 Janice Hardcastle Marshall Milton Keynes AC 7.04 7
3 Sally Cartwright Bedford Harriers 5.96 6
4 Iona Graham-Hagg Cambridge & Coleridge AC 5.33 5
  High Jump W35-49      
1 Jemma Eastwood Bedford & County AC 1.30 8
2 Corinne Nurse Marshall Milton Keynes AC 1.21 7
3 Andrea Westcott Fairlands Valley Spartans 1.15 6
4 Kathryn Juty Biggleswade AC 1.12 5
  High Jump W50-59      
1 Monica Brown Fairlands Valley Spartans 1.27 8
  High Jump W60+      
1 Diane Baldwin Marshall Milton Keynes AC 1.00 8
  Relay 4x2 W35-49      
1   Fairlands Valley Spartans 2:30.5 8
2   Cambridge & Coleridge AC 2:37.1 7
3   Biggleswade AC 2:49.0 6
  Relay 4x2 W50+      
1   Fairlands Valley Spartans 2:20.5 8
2   Cambridge & Coleridge AC 2:38.0 7
3   Marshall Milton Keynes AC 2:52.4 6
4   Bedford Harriers 3:09.6 5
  Non scoring      
  Name      
200m Margaret Phillips Cambridge & Coleridge AC 36.9 W60
200m Mary Holmes Cambridge & Coleridge AC 46.8 W60
200m Fi Han Bromilow Marshall Milton Keynes AC 48.2 W60
Pos Men's Teams Match 2 Points Total Pos M+W
1 Bedford & County AC 146.5 286.5 1 197.5
2 Cambridge & Coleridge AC 131.5 247.5 3 223.5
3 Marshall Milton Keynes AC 128 281 2 266.0
4 Fairlands Valley Spartans 68 161 4 203.0
5 Biggleswade AC 58 142 5 121.0
6 Bedford Harriers 53 106 6 130.0
7 Luton AC 48 82 7 76.0
  200m M35-49      
1 Peter Benedickter Bedford & County AC 25.7 8
2 Gary Smith Luton AC 26.0 7
3 Christopher Westcott Fairlands Valley Spartans 26.7 6
4 Vincent Courtois Cambridge & Coleridge AC 26.9 5
5 Phillip Catcheside Marshall Milton Keynes AC 28.4 4
6 Marcus Davey Biggleswade AC 29.3 3
7 David Roberts Bedford Harriers 31.0 2
  200m M50-59      
1 Tennyson James Bedford & County AC 26.8 8
2 Steve Mayfield Fairlands Valley Spartans 27.6 7
3 Joseph Tucker Cambridge & Coleridge AC 32.1 6
4 Alasdair Gibson Marshall Milton Keynes AC 36.2 5
  200m M60+      
1 Christopher Keech Bedford & County AC 31.3 8
2 John Skelton Marshall Milton Keynes AC 33.5 7
3 Neil Lovesey Bedford Harriers 35.9 6
4 Mark Freeman Fairlands Valley Spartans 36.8 5
5 Noel Moss Cambridge & Coleridge AC 40.1 4
6 Colin Harries Biggleswade AC 40.9 3
  1500m M35-49      
1 Simon Coombes Bedford & County AC 4:22.2 8
2 Christopher Westcott Fairlands Valley Spartans 4:33.0 7
3 Vincent Courtois Cambridge & Coleridge AC 4:38.1 6
4 Stephen Herring Marshall Milton Keynes AC 4:45.2 5
5 Marcus Davey Biggleswade AC 4:54.9 4
6 David Roberts Bedford Harriers 5:35.2 3
  1500m M50-59      
1 Andrew Leach Bedford & County AC 4:39.0 8
2 Alasdair Gibson Marshall Milton Keynes AC 6:06.9 7
3 Andrew Unsworth Cambridge & Coleridge AC 6:33.7 6
4 Mark Tinkler Bedford Harriers 6:51.7 5
5 David Bowker Fairlands Valley Spartans 9:02.0 4
  1500m M60+      
1 John Skelton Marshall Milton Keynes AC 5:08.8 8
2 Charlie Ritchie Cambridge & Coleridge AC 5:36.7 7
3 Charles Arnold Biggleswade AC 5:37.9 6
4 Paul Wilkerson Bedford & County AC 5:44.1 5
  1500m Walk 'A'      
1 Adam Hills Bedford Harriers 7:56.3 8
2 David Bowker Fairlands Valley Spartans 8:14.3 7
3 Marcus Davey Biggleswade AC 8:15.5 6
4 Joseph Tucker Cambridge & Coleridge AC 9:56.6 5
5 Howard Darbon Bedford & County AC 10:53.2 4
DQ Jason Carvalho Marshall Milton Keynes AC   DQ
  1500m Walk 'B'      
1 Phillip Catcheside Marshall Milton Keynes AC 9:52.2 8
2 Stuart Goodwin Biggleswade AC 10:51.0 7
3 Courtney Gunn Bedford & County AC 11:03.6 6
4 Alan Baldock Cambridge & Coleridge AC 13:26.2 5
  110mH M35-49 (99.1cm)      
1 Gary Smith Luton AC 16.4 8
2 Peter Benedickter Bedford & County AC 19.0 7
3 Istvan Jacso Cambridge & Coleridge AC 20.0 6
4 Phillip Catcheside Marshall Milton Keynes AC 81.2 5
  100mH M50-59 (91.4cm)      
1 Tennyson James Bedford & County AC 19.9 8
  Javelin M35-49 (800gm)      
1 Istvan Jacso Cambridge & Coleridge AC 30.52 8
2 Peter Benedickter Bedford & County AC 29.80 7
3 Jeremy Vick Marshall Milton Keynes AC 23.33 6
4 Geoff Grinsted Luton AC 21.49 5
5 Simon Strong Biggleswade AC 14.00 4
  Javelin M50-59 (700gm)      
1 David Burrell Luton AC 38.81 8
2 Mark Featherstone Marshall Milton Keynes AC 36.34 7
3 Simon Eastwood Bedford & County AC 35.17 6
4 Michael Hausler Cambridge & Coleridge AC 35.14 5
5 Steve Mayfield Fairlands Valley Spartans 28.11 4
6 Mark Tinkler Bedford Harriers 6.55 3
  Javelin M60-69 (600gm)      
1 Mark Burgman Bedford & County AC 28.07 8
2 Bunt Scott Marshall Milton Keynes AC 28.06 7
3 Noel Moss Cambridge & Coleridge AC 17.61 6
4 George Baxter Bedford Harriers 13.92 5
5 Clark Skerratt Biggleswade AC 11.41 4
6 Mark Freeman Fairlands Valley Spartans 9.90 3
  Discus M35-49 (2Kg)      
1 Geoff Grinsted Luton AC 26.27 8
2 Istvan Jacso Cambridge & Coleridge AC 15.59 7
3 Jason Carvalho Marshall Milton Keynes AC 15.29 6
4 Anton McCalla Fairlands Valley Spartans 15.25 5
5 Simon Strong Biggleswade AC 13.05 4
  Discus M50-59 (1.5Kg)      
1 Michael Hausler Cambridge & Coleridge AC 36.75 8
2 Mark Featherstone Marshall Milton Keynes AC 34.45 7
3 David Burrell Luton AC 32.96 6
4 Simon Eastwood Bedford & County AC 31.84 5
5 Steve Mayfield Fairlands Valley Spartans 25.48 4
6 Mark Tinkler Bedford Harriers 17.65 3
  Discus M60+ (1Kg)      
1 Bunt Scott Marshall Milton Keynes AC 35.03 8
2 George Baxter Bedford Harriers 19.87 7
3 Philip Bramford Cambridge & Coleridge AC 18.44 6
4 Mark Burgman Bedford & County AC 17.44 5
5 Colin Harries Biggleswade AC 14.23 4
6 Mark Freeman Fairlands Valley Spartans 13.50 3
  Triple Jump M35-49      
1 Keith Clarke Cambridge & Coleridge AC 9.32 8
2 Stephen Bass Bedford & County AC 9.09 7
3 Danny O'Shea Luton AC 8.98 6
4 Stuart Goodwin Biggleswade AC 8.87 5
5 Jason Carvalho Marshall Milton Keynes AC 8.79 4
6 Anton McCalla Fairlands Valley Spartans 8.75 3
7 Adam Hills Bedford Harriers 7.49 2
  Triple Jump M50-59      
1 David Folgate Bedford & County AC 9.66 8
2 Mark Featherstone Marshall Milton Keynes AC 9.23 7
3 Neil Lovesey Bedford Harriers 8.96 6
4 Ian Slack Cambridge & Coleridge AC 8.62 5
  High Jump M35-49      
1= Stephen Bass Bedford & County AC 1.25 7.5
1= Keith Clarke Cambridge & Coleridge AC 1.25 7.5
3 Phillip Catcheside Marshall Milton Keynes AC 1.20 6
  High Jump M50-59      
1 Mark Featherstone Marshall Milton Keynes AC 1.40 8
2 Simon Eastwood Bedford & County AC 1.35 7
3 Ian Slack Cambridge & Coleridge AC 1.35 6
4 Steve Mayfield Fairlands Valley Spartans 1.25 5
5 Charles Arnold Biggleswade AC 1.15 4
  High Jump M60+      
1 David Folgate Bedford & County AC 1.25 8
2 John Skelton Marshall Milton Keynes AC 1.00 7
  Relay 4x2 M35-49      
1   Bedford & County AC 1:54.1 8
2   Cambridge & Coleridge AC 1:55.4 7
3   Marshall Milton Keynes AC 1:55.8 6
4   Fairlands Valley Spartans 1:56.3 5
5   Biggleswade AC 2:13.7 4
6   Bedford Harriers 2:17.4 3
  Relay 4x2 M50+      
1   Cambridge & Coleridge AC 2:29.9 8
  Nonscoring      
  Name      
200m Mark Burgman Bedford & County AC 34.7 M60
200m Jeremy Vick Marshall Milton Keynes AC 29.4 M35
200m Peter Webster Bedford & County AC 28.0 M45
200m Danny O'Shea Luton AC 28.9 M40
200m Peter Sunderland Tynedale Harriers 29.2 M50
1500m Anthony Fitzpatrick Bedford & County AC 5:31.1 M50