MMK athletes in the UK Top 100 in 2016
Track & Field rankings compiled by Jim Lawrence  10/12/16
Senior Men              
200m 12 Chris Clarke 20.73 w+0.9 Newham 5-Jun
20.66 w+4.0 Loughborough 22-May
95 Aaron Adom 21.72 w+1.5 Lee Valley 22-Jun
400m 62 Chris Clarke 48.03 ind Athlone,Ireland 17-Feb
Long Jump 1 Greg Rutherford 8.31m w-0.3 Rome, Italy 2-Jun
8.36m w+2.8 Phoenix , USA 14-May
95 Chuko Cribb U23 6.85m Norwich 20-Aug
Triple Jump 19 Chuko Cribb 15.21m w0.0 Bedford 18-Jun
HCC 15.48m w+2.6 Chelmsford 4-Jun
45 Jamil Hassan U20 14.46m Bedford 19-Jun
Javelin (800g) 40 Jonathan Pownall U20 58.31m Lee Valley 11-Jun
Senior Women              
100m 43 Joey Duck 11.96 Aw+1.7 El Paso,Texas 30-Apr
91 Ebony Carr 12.15 w+1.7 Loughborough 22-May
11.84 w+3.1 Worcester 29-May
200m 33 Joey Duck 24.09 w+1.4 Loughborough 16-May
24.08 w+2.5 Bedford 31-Jul
66 Ebony Carr 24.72 ind Sheffield 14-Feb
24.83 w+0.8 Worcester 29-May
3000m 99 Elle Roche U23 9.49.13 Watford 24-Aug
5000m 100 Lara Bromilow 17.37.84 Bedford 31-Jul
1500mSc 48 Emma Mears U17 5.19.66 Milton Keynes 4-Jun
2000mSc 58 Alice Ritchie U23 7.50.78 Milton Keynes 16-Apr
High Jump 18 Laura Zialor U20 1.75m ind Lee Valley 17-Jan
1.65m Notts 1-May
89 Rachel Gibbens 1.65m Chelmsford 5-Jun
Pole Vault 5 Rachel Gibbens 4.13m ind Carshalton 7-Feb
4.00m Chelmsford 5-Jun
Triple Jump 9 Laura Zialor U20 12.96m w+0.6 Bedford 28-May
Shot (4kg) 66 Emma Beardmore 11.47m Milton Keynes 9-Jul
Discus (1kg) 22 Emma Beales F40 44.20m Sandy 3-Sep
66 Emma Beardmore 37.24m Southampton 3-Jul
Hammer (4kg) 16 Kayleigh Presswell U23 57.09m Lee Valley 11-Jun
37 Emma Beardmore 49.19m Horspath 15-May
49 Laeken Impey U23 46.63m # Lee Valley 11-Jun
84 Paige Barnes U20 43.11m Hendon 30-Jul
93 Sade Ross U17 42.35m Horspath 18-Jun
Javelin (600g) 99 Lucy Johnston U20 34.42m Stoke 26-Jun
Weight (9.08kg) 1 Kayleigh Presswell U23 16.05m Woodford Gn 25-Sep
6 Emma Beardmore 14.10m Swindon 23-Jan
U23 Men              
100m 43 Daniel Oderinde 10.80 w+1.8 Bedford 18-Jun
10.72 w+2.2 Lee Valley 22-Jun
High Jump 37 Chuko Cribb HCC 1.90m Chelmsford 4-Jun
1.85m Norwich 20-Aug
Long Jump 26 Chuko Cribb 6.85m Norwich 20-Aug
Triple Jump 3 Chuko Cribb 15.21m w0.0 Bedford 18-Jun
HCC 15.48m w+2.6 Chelmsford 4-Jun
Shot (7.26kg) 72 Lewis Barnes 10.94m Harrow 22-May
Discus (2kg) 62 Lewis Barnes 32.62m Harrow 22-May
97 Richard Goldsworthy 28.38m Milton Keynes 9-Jul
Hammer (7.26kg) 34 Richard Goldsworthy 41.32m Horspath 18-Jun
42 Lewis Barnes 33.81m Norwich 20-Aug
U23 Women              
400m 71 Katie James 60.25 Watford 13-Jul
800m 44 Elle Roche 2.15.92 Watford 10-Aug
1500m 22 Elle Roche 4.30.77 Sportcity 7-Aug
3000m 11 Elle Roche 9.49.13 Watford 24-Aug
61 Alice Ritchie 11.02.29 Milton Keynes 16-Apr
5000m 34 Alice Ritchie 19.19.55 Bedford 30-Apr
1500mSc 2 Alice Ritchie 5.43.5 Milton Keynes 9-Jul
2000mSc 8 Alice Ritchie 7.50.78 Milton Keynes 16-Apr
Shot (4kg) 54 Kayleigh Presswell 9.63m Milton Keynes 9-Jul
Discus (1kg) 41 Kayleigh Presswell 28.12m Exeter 16-Mar
Hammer (4kg) 3 Kayleigh Presswell 57.09m Lee Valley 11-Jun
9 Laeken Impey 46.63m # Lee Valley 11-Jun
Javelin (600g) 57 Kayleigh Presswell 28.24m Norwich 20-Aug
Weight (9.08kg) 1 Kayleigh Presswell 16.05m Woodford Gn 25-Sep
U20 Men              
3000m 71 Charles Wheeler 8.55.59 Watford 4-May
75 George Wheeler 8.55.93 Watford 4-May
5000m 65 Charles Wheeler 16.17.68 Milton Keynes 16-Apr
67 George Wheeler 16.19.92 Milton Keynes 16-Apr
2000mSc 67 Charles Wheeler 6.57.37 Worcester 29-May
70 George Wheeler 6.58.03 Worcester 29-May
3000mSc 37 Charles Wheeler 10.52.0 Milton Keynes 9-Jul
110m Hur (99.1cm) 79 Josh Rooney 16.8 w-2.3 Notts 1-May
400m Hurd 36 Josh Rooney 58.5 Harrow 22-May
59.66 Worcester 29-May
Long Jump 92 Jamil Hassan 6.37m Milton Keynes 10-Apr
Triple Jump 6 Jamil Hassan 14.46m Bedford 19-Jun
40 Mikun Vaughan 13.20m Notts 1-May
Hammer (6kg) 60 Jonathan Pownall 37.27m Worcester 29-May
86 Niklas Adio 25.97m Stoke 26-Jun
Javelin (800g) 15 Jonathan Pownall 58.31m Lee Valley 11-Jun
U20 Women              
100m 22 Ebony Carr 12.15 w+1.7 Loughborough 22-May
11.84 w+3.1 Worcester 29-May
200m 13 Ebony Carr 24.72 ind Sheffield 14-Feb
24.83 w+0.8 Worcester 29-May
400m 25 Lizzie Adam 58.49 Lee Valley 11-Jun
1500mSc 64 Natalie Nurse 6.08.3 Stoke 26-Jun
78 Izabella Hodgson 6.19.65 Rugby 24-Jul
2000mSc 33 Natalie Nurse 8.36.47 Sportcity 26-Jun
High Jump 8 Laura Zialor 1.75m ind Lee Valley 17-Jan
1.65m Notts 1-May
81 Kewe King 1.55m Worcester 29-May
Pole Vault 49 Kewe King 2.70m Chelmsford 5-Jun
Long Jump 33 Laura Zialor 5.47m w+1.5 Horspath 21-Aug
Triple Jump 2 Laura Zialor 12.96m w+0.6 Bedford 28-May
65 Kewe King 10.57m Southampton 3-Jul
75 Lucy Johnston 10.45m w-0.5 Chelmsford 5-Jun
Hammer (4kg) 31 Paige Barnes 43.11m Hendon 30-Jul
Javelin (600g) 37 Lucy Johnston 34.42m Stoke 26-Jun
U17 Men              
100m 31 Maxwell Brown 11.06 w+1.1 Bedford 27-Aug
63 Kwame Twumasi-Tawiah 11.2 Worcester 29-May
11.39 w+1.3 Horspath 18-Jun
200m 59 Maxwell Brown 22.7 w-2.2 Notts 1-May
92 Kwame Twumasi-Tawiah 23.00 w+0.1 Horspath 18-Jun
800m 63 Alfred Yabsley 1.59.09 Rugby 24-Jul
1500m 25 Alfred Yabsley 4.03.16 Watford 27-Jul
57 Jack Meijer 4.08.29 Watford 27-Jul
77 Ewan Forsythe 4.10.67 Watford 24-Aug
3000m 40 Jack Meijer 9.02.86 Bromley 17-Jul
96 Alfred Yabsley 9.21.55 Watford 6-Apr
1500mSc 5 Alfred Yabsley 4.25.03 Gateshead 9-Jul
72 Ewan Forsythe 5.01.1 Notts 1-May
Pole Vault 57 Jack Porteous 3.10m Horspath 18-Jun
High Jump 70 Robert Lewis 1.80m Milton Keynes 14-Aug
Hammer (5kg) 98 Archie Yabsley 29.93m Bromley 17-Jul
4 x 100m relay 35 NYDL (TR,KTT,DB,MB ) 44.5 Notts 1-May
U17 Women              
100m 45 Tia Morris 12.4 w+1.4 Milton Keynes 9-Jul
74 Rachel Oderinde 12.6 Milton Keynes 11-Jun
3000m 80 Georgia Flawn-Thomas 10.45.40 Horspath 15-May
1500mSc 21 Emma Mears 5.19.66 Milton Keynes 4-Jun
38 Enya Deysel 5.33.18 Rugby 24-Jul
84 Holly Jamieson 6.03.41 Bromley 17-Jul
Pole Vault 84 Iris-Mae Morse 2.30m Notts 1-May
Long Jump 36 Molly Adams 5.43m ind Sheffield 13-Feb
5.39m Worcester 29-May
Triple Jump 30 Ite Aderoju 10.82m Rugby 24-Jul
36 Iris-Mae Morse 10.77m Millton Keynes 11-Jun
91 Molly Adams 10.27m Milton Keynes 27-Apr
Shot (3kg) 20 Sade Ross 12.76m Gateshead 8-Jul
Hammer (3kg) 28 Sade Ross 45.43m Milton Keynes 11-Jun
U15 Boys              
100m 17 Ethan Wiltshire 11.5 Milton Keynes 11-Jun
300m 95 Harrison Reed 39.0 Notts 21-May
3000m 74 Robert Hickman 9.57.06 Horspath 15-May
84 Peter Hickman 10.01.19 Horspath 15-May
80m Hurdles 100 Ethan Wiltshire 12.55 w+2.0 Birmingham 23-Apr
High Jump 19 Sam Featherstone 1.75m Horspath 21-Aug
Long Jump 10 Ethan Wiltshire 6.15m Birmingham 23-Apr
Discus (1.25kg) 63 James Ericsson - Nicholls 31.91m Coventry 19-Jun
Javelin (600g) 36 James Palmer 42.78m Milton Keynes 11-Jun
Hammer (4kg) 5 James Ericsson - Nicholls   52.62m Woodford Gn 24-Sep
4 x 300m 18 YDL (CS,BSt,LP,HR)   2.43.95 Milton Keynes 16-Jul
U15 Girls              
1500m 100 Montana Edghill 4.55.7 Coventry 19-Jun
3000m 22 Montana Edghill 10.46.31 Horspath 15-May
36 Barbara Bianca de Koning 10.58.00 Watford 7-Sep
High Jump 53 Charlotte Bailey 1.56m Milton Keynes 8-May
Triple Jump 35 Tamzin Hill 9.64m Sandy 24-Sep
96 Charlotte Bailey 8.84m Sandy 24-Sep
Discus (1kg) 71 Jasmine Trapnell 24.95m Horspath 14-May
Hammer (3kg) 13 Jasmine Trapnell 45.05m Woodford Gn 24-Sep
Pentathlon 79 Tamzin Hill 2204 pts Milton Keynes 18-Sep
4 x 300m 29 EC,ME,AF,IBH 3.01.89 Milton Keynes 16-Jul
U13 Boys              
100m 70 George Ho 13.08 nwi Kingston 31-Jul
12.74 w+3.4 Milton Keynes 16-Jul
75m Hurdles 43 Yinka Adelowu 12.98 w-1.7 Kingston 31-Jul
12.85 w+2.8 Milton Keynes 17-Jul
63 Pemiwa Aderoju 13.2 Milton Keynes 14-Aug
Javelin (400g) 58 Lewis Johnstone 30.31m Coventry 19-Jun
U13 Girls              
75m 14 Moyin Oduyemi 10.06 w+1.4 Milton Keynes 16-Jul
100m 12 Moyin Oduyemi 13.19 nwi Kingston 31-Jul
150m 6 Moyin Oduyemi 19.44 w+1.8 Milton Keynes 16-Jul
200m 17 Moyin Oduyemi 27.37 nwi Kingston 31-Jul
64 Lateefa Agberemi 28.25 nwi Kingston 31-Jul
800m 33 Charlotte Underwood 2.26.01 Watford 7-Sep
1200m 27 Charlotte Underwood 3.58.7 Coventry 19-Jun
1500m 57 Charlotte Underwood 5.08.83 Horspath 14-May
70m Hurdles 86 Lateefa Agberemi 12.20 w+1.9 Milton Keynes 19-Jul
12.00 w+3.1 Coventry 16-Sep
High Jump 11 Asher Cliff-Aferami 1.50m Hemel 11-Jun
Long Jump 15 Lateefa Agberemi 4.79m w+1.7 Kingston 31-Jul
23 Asher Cliff-Aferami 4.72m Hemel 11-Jun
Shot (2.72kg) 7 Lara Moffat 10.02m Milton Keynes 11-Jun
95 Moyin Oduyemi 7.97m Milton Keynes 14-Jul
Discus (0.75kg) 73 Lara Moffat 20.08m Kingston 31-Jul
Hammer (3kg) 5 Lara Moffat 28.42m Milton Keynes 18-Sep
Javelin (400g) 89 Eva Durand 22.39m Milton Keynes 10-Apr
Pentathlon 75 Charlotte Underwood 1748 pts Milton Keynes 10-Apr
4 x 100m 31 YDL (CV,LA,MO,AC-A) 54.9 Notts 21-May
HCC  Higher Competition Club
ind indoors
Performances in ORANGE are club or age group records (inc some indoors )
# Overseas athlete resident in U.K.