British Milers' Club PB Classic - Milton Keynes - 4 June 2016
399 finished 236 pbs = 59.1%
Race 10 BMC 800 A (Men)
1 3 Piers Copeland U20 Wimborne/Bournemouth 1:52.89 pb
2 8 Christy Williams U20 West Suffolk 1:53.58 pb
3 5 Will Perkin U20 Chiltern 1:53.92 pb
4 2 Timothy Cobden U20 Cambridge & Coleridge 1:54.12
5 9 Thomas Fulton U17 Shaftesbury Barnet 1:54.17 pb
6 1 Beck Grover U20 Herts Phoenix 1:55.28
7 7 Alex Rieley U20 Mansfield 1:58.99
8 6 Harry Digby U17 Bracknell AC 2:04.21
Race 12 BMC 800 B (Men)
1 17 James Vincent U17 Cardiff 1:57.86 pb
2 11 Thomas Gostelow U17 Charnwood 1:57.96 pb
3 16 Jake Trent U17 Kettering 1:58.84
4 14 Kieran Eland U20 Tonbridge 1:59.25
5 13 Henry-James Cowie U17 Blackheath & Bromley 1:59.44
6 12 Samuel Jones U20 St. Albans AC/St. Albans Striders 2:00.36
7 18 Curtis Wood U20 Cambridge & Coleridge 2:08.21
Race 14 BMC 800 C (Men)
1 25 Adam Day U17 Slough Junior 1:59.26 pb
2 28 Oliver Freer U20 Leicester 1:59.35 pb
3 20 Laurance Edwards U15 Harrow 1:59.72 pb
4 21 Ilias Hadeq U20 Bracknell AC 1:59.95 pb
5 26 Charlie Everest U17 Colchester H 2:00.78
6 24 Themis Bower U17 Team Bath 2:01.45 pb
7 27 John Fielding U17 Ealing  Southall & Middlesex 2:03.00 pb
8 22 Fergus McAuliffe U17 Charnwood 2:03.65
Race 16 BMC 800 D (Men)
1 29 Cameron Almand U17 Wycombe 1:58.73 pb
2 37 Sebastian Mills U17 Chiltern 2:01.74 pb
3 36 Niall Ackroyd U17 West Suffolk 2:01.89 pb
4 34 Daniel Brookling U17 Windsor Slough Eton & Hounslow 2:03.00 pb
5 31 Jake Alderson U17 Chiltern/Hertfordshire Schools 2:04.03 pb
6 30 Thomas Bury U17 Stroud 2:04.25
7 32 Cameron Reid U15 Chiltern 2:05.73
8 35 Ben Hope U15 Rugby & Northampton 2:07.93
Race 18 BMC 800 E (Men)
1 40 Xavier Woodcock U17 Stroud 2:02.35 pb
2 42 Dan Maud U17 Unattached 2:04.49 pb
3 38 Matthew Rushton U17 Rugby & Northampton 2:05.54 pb
4 44 Ethan O'Shea U15 Charnwood 2:05.55 pb
5 45 Matthew Shaw U17 Sheffield & Dearne 2:07.30 pb
6 39 Jamie Webster U15 Bedford & County 2:07.35 pb
7 41 Charley Madgin U17 Marshall Milton Keynes 2:07.88 pb
8 43 James Minter U17 Marshall Milton Keynes 2:12.84
9 46 Morgan Smith U17 Marshall Milton Keynes 2:14.16 pb
Race 20 BMC 800 F (Men)
1 50 Finn Antony Lydon U17 Charnwood 2:06.70 pb
2 48 Solomon Unwin U17 Charnwood 2:07.30 pb
3 47 Conall McGinness U15 Huntingdonshire 2:07.81 pb
4 49 Matthew Bird U17 Vale of Aylesbury 2:08.83 pb
5 52 Marcus Lovell U17 Marshall Milton Keynes 2:09.13 pb
6 51 Jacob Buckley U17 Chesterfield 2:10.40 pb
7 55 Alex Stapleton U15 Herts Phoenix 2:10.61 pb
8 54 Brian Sayle U15 Marshall Milton Keynes 2:11.77 pb
9 53 Luca Mayes U15 Corby 2:19.77
Race 21 BMC 800 G (Men)
1 57 Oliver Hall U15 Bracknell AC 2:13.15 pb
2 64 Charlie Sanders U15 Marshall Milton Keynes 2:13.83 pb
3 62 Oliver Megeary U17 Marshall Milton Keynes 2:14.07 pb
4 56 Tommy Davies U15 Chiltern 2:14.97 pb
5 61 William McMurtrie U17 Rugby & Northampton 2:15.50
6 58 Oliver Jackson U17 Chiltern 2:16.12 pb
7 60 Nathan Hackley U13 Chiltern 2:19.05 pb
8 59 Mark Stringer U15 Windsor Slough Eton & Hounslow 2:24.23
Race 11 BMC 800 A (Women)
1 67 Khahisa Mhlanga U17 Chelmsford 2:06.67 pb
2 66 Katy-Ann McDonald U17 Blackheath & Bromley 2:07.73
3 65 Molly Canham U15 Exeter 2:10.02
4 68 Emily Thompson U17 Banbury 2:11.02
5 70 Emily Williams U15 Kettering 2:12.23 pb
6 71 Evie Grice U20 Aldershot  Farnham & District 2:14.33
7 72 Annie Testar U15 Stroud 2:15.02
Race 13 BMC 800 B (Women)
1 77 Katrina Simpson U17 Halesowen/West Midlands 2:12.93 pb
2 76 Saffron Moore U15 City of Portsmouth 2:12.93 pb
3 81 Rebecca Bullock U17 Basingstoke & Mid Hants 2:13.59 pb
4 79 Grace Copeland U17 Wimborne 2:14.12
5 75 Eimear Griffin U17 Herne Hill/Berkshire 2:14.49 pb
6 73 Saskia Krefting U17 Windsor Slough Eton & Hounslow 2:14.58 pb
7 74 Rebecca Daniel U17 West Suffolk 2:16.69
8 80 Ella Palmer U20 Kettering 2:16.80
9 78 Sarah Chapman U20 Windsor Slough Eton & Hounslow 2:17.16
10 82 Amber Scott U17 Retford 2:20.54
Race 15 BMC 800 C (Women)
1 84 Lily Gregory U15 Charnwood 2:16.20 pb
2 86 Scarlett Wager-Leigh U17 Chiltern 2:17.59
3 85 Darcey Lonsdale U15 Preston 2:18.08 pb
4 87 Bethan Evans U20 Cardiff 2:18.81 pb
5 90 Annie Quantrill U17 Cambridge & Coleridge 2:19.33
6 91 Hannah Roberts U15 Bracknell AC 2:19.67 pb
7 88 Neve Grimes U17 Charnwood 2:22.85
8 93 Scarlett Kent U15 Shaftesbury Barnet 2:22.89 pb
Race 17 BMC 800 D (Women)
1 94 Hannah Shelton U17 Bedford & County 2:22.88
2 98 Sophie Domingo U17 Harborough 2:26.39
3 92 Jess Hazell U17 Wreake & Soar Valley 2:26.63
4 97 Isobel Parnaby U15 Stroud 2:29.12 pb
5 100 Imogen King U15 Marshall Milton Keynes 2:29.75
6 99 Harriet Jolley U17 Kettering 2:29.86 pb
Race 19 BMC 800 E (Women)
1 101 Soraya Lockwood U15 Chiltern 2:26.75 pb
2 109 Amelia McMurtrie U15 Rugby & Northampton 2:28.26 pb
3 103 Katie Porter U15 Peterborough 2:29.80
4 102 Madeleine Mayes U13 Corby 2:29.99 pb
5 110 Sian Vico U15 Wycombe 2:30.94 pb
6 104 Holly Walker U15 Rugby & Northampton 2:31.09 pb
7 108 Freya Jones U15 Bracknell AC 2:31.24 pb
8 105 Claudia Searle U13 Rugby & Northampton 2:31.50 pb
9 107 Amy Clark U15 Stroud 2:37.01 pb
10 106 Lydia Attwell U15 Stroud 2:39.42
Race 22 BMC 800 A (Mixed)
1 111 Cameron Enser U15 Bracknell AC 2:19.63
2 117 Anya Pigden U17 City of Portsmouth 2:19.92 pb
3 113 Antonio Khan U15 Luton 2:20.29 pb
4 115 Caitlin Gwyther U15 Swansea 2:20.78 pb
5 114 Jude Woodcock U15 Stroud 2:21.18 pb
6 112 Peter Hickman U15 Marshall Milton Keynes 2:21.30 pb
7 119 Kaya Sittampalam Main U15 Bracknell AC 2:22.20
8 116 Rosie Hammond U15 Herne Hill 2:22.68
9 120 Jake Minshull U13 Coventry 2:24.23
10 118 Imogen Sheppard U15 Stratford-upon-Avon 2:28.06
Race 23 BMC 800 B (Mixed)
1 125 Benni Wilson U15 Charnwood 2:20.09 pb
2 121 Gemma Jones U15 Corby 2:20.81 pb
3 124 Rosie Whitehead U15 Bristol & West 2:21.31
4 122 Ailis MacFarlane U17 Burton 2:21.36 pb
5 126 Montana Edghill U15 Marshall Milton Keynes 2:23.08 pb
6 123 Lucy O'Brien U15 Ealing  Southall & Middlesex 2:23.63
7 127 Hannah Thear U20 Chiltern 2:24.22
8 128 Sam Hodgson U13 Windsor Slough Eton & Hounslow 2:25.23 pb
9 129 Ross van Heerde U15 Windsor Slough Eton & Hounslow 2:33.46
Race 24 BMC 800 C (Mixed)
1 133 Leo Freeland U15 Marshall Milton Keynes 2:23.31 pb
2 136 Sebastian Darnell U15 Huntingdonshire 2:25.95 pb
3 132 Charlotte Underwood U13 Marshall Milton Keynes 2:27.50
4 134 Freya Stapleton U15 Herts Phoenix 2:27.72 pb
5 130 Ana Montgomery U17 Wycombe 2:28.30 pb
6 135 Alex Brent U13 Marshall Milton Keynes 2:29.36 pb
7 137 Edward Enser U13 Bracknell AC 2:30.79 pb
8 131 Amy Robinson U17 Kettering 2:31.14
9 138 Kitty Mair U13 Bracknell AC 2:32.56
Race 25 BMC 800 D (Mixed)
1 146 Freddy Finn U15 Marshall Milton Keynes 2:24.31 pb
2 145 Jack Rose U13 Marshall Milton Keynes 2:25.14 pb
3 140 Molly Jones U15 Windsor Slough Eton & Hounslow 2:25.82 pb
4 141 Sandie Pohlman U17 Chiltern 2:26.42 pb
5 139 Emma Barker U15 Rugby & Northampton 2:30.70
6 144 Aidan Murphy U13 Marshall Milton Keynes 2:31.54 pb
7 143 Maya Hodgson U15 Windsor Slough Eton & Hounslow 2:31.83 pb
8 147 Jack Gunning U13 Swindon 2:32.53 pb
Race 26 BMC 800 E (Mixed)
1 148 Flora Miskin-Young U13 Wreake & Soar Valley 2:32.05 pb
2 149 Gemma Newport U13 Charnwood 2:33.97 pb
3 150 Ella van Heerde U15 Windsor Slough Eton & Hounslow 2:34.08 pb
4 151 Isabelle Craven U15 Windsor Slough Eton & Hounslow 2:35.01 pb
5 154 Emma Gascoigne U15 Saffron AC 2:35.62
6 156 Daisy Robinson U15 Kettering 2:36.19 pb
7 157 Harry Legg U13 Marshall Milton Keynes 2:36.50 pb
8 153 Corban Wood U13 Cambridge & Coleridge 2:37.22 pb
9 155 Dara Kelly U15 Swindon 2:45.34
10 401 Jodie Brogden U13 Marshall Milton Keynes 2:47.58 pb
Race 27 BMC 800 F (Mixed)
1 161 Imogen Tattersall U13 Windsor Slough Eton & Hounslow 2:34.21 pb
2 160 Holly Landon U13 Windsor Slough Eton & Hounslow 2:35.24 pb
3 158 Lucy Hall U13 Bracknell AC 2:36.21 pb
4 163 Anaya Powis U15 Stroud 2:39.04 pb
5 159 Emily Muzio U13 Brighton Phoenix 2:40.00
6 164 Ciara Muzio U13 Brighton Phoenix 2:42.20 pb
7 166 Ella Nash U13 Marshall Milton Keynes 2:43.88 pb
8 162 Darcey Barton U13 Stroud 2:44.33
9 167 Lauren Owens U15 Newark AC 2:44.94 pb
10 165 Tanwen Bird U13 Stroud 2:46.64
11 170 Ella Saunders U13 Marshall Milton Keynes 2:49.01 pb
12 169 Daisy Yabsley U13 Marshall Milton Keynes 2:51.81
13 171 Nikki Kay U13 Marshall Milton Keynes 2:52.06 pb
14 168 Cleo Whitcombe U15 Stroud 2:55.82
15 172 Ethan Murrill U13 Marshall Milton Keynes 3:14.00 pb
Race 28 BMC 1500 A (Men) Manual
1 180 Jeremy Barnes U20 Coventry 3:58.9
2 178 Hamza Kadir U17 Shaftesbury Barnet 4:01.3 pb
3 181 Peter Cook U20 Reading AC 4:01.9 pb
4 177 Joseph Pollard U17 Charnwood 4:02.2 pb
5 184 Daniel Stidder U20 Brighton Phoenix/Cra 4:03.4
6 176 Jack Goddard U17 Windsor Slough Eton & Hounslow 4:03.5
7 174 Max Pearson U17 Tynedale 4:03.6
7 183 Matthew Rawlings U17 Reading AC 4:03.6
9 179 James Millett U20 Highgate 4:06.2
10 197 Jack Simpson U17 Burton 4:06.5
11 175 Lewis Ashmore U20 Mansfield 4:06.9
12 182 Khalid Ali Ahmed U20 Shaftesbury Barnet 4:15.5
Race 30 BMC 1500 B (Men) Manual
1 194 Luke Duffy U17 Mansfield 4:02.6 pb
2 186 Elliot Dee U17 Shaftesbury Barnet 4:03.2 pb
3 196 Alfie Thompson U20 Leicester 4:04.5 pb
4 187 Ben Hooper U17 Windsor Slough Eton & Hounslow 4:05.6 pb
5 191 Finn Birnie U17 Newquay & Par/Truro  4:07.8 pb
6 193 Thomas Keen U17 Cambridge & Coleridge 4:08.2
7 195 Adam Wilson U20 Yate/Westbury 4:11.3 pb
8 190 Shaun Hudson U17 Windsor Slough Eton & Hounslow 4:12.0
9 192 Amrik Gill U20 Leicester 4:18.8
10 185 Dominic McDougall U15 Windsor Slough Eton & Hounslow 4:20.2
Race 32 BMC 1500 C (Men)
1 204 Archie Banks U17 Charnwood 4:09.09 pb
2 208 Alfie Bould U15 Vale Royal 4:09.35 pb
3 205 Jacob Freeborough U20 West Suffolk 4:09.64 pb
4 210 Nick Wiltshire U17 Reading AC 4:09.90 pb
5 200 Max Jones U20 Basildon 4:10.78 pb
6 209 Connor Bentley U17 Wrekin College Triat 4:12.26 pb
7 202 Rory Howorth U15 Team Bath 4:12.85 pb
8 206 Jack Meijer U17 Marshall Milton Keynes 4:12.86 pb
9 201 Harris Mier U15 Cornwall/Truro School 4:13.40 pb
10 211 Oliver Rouse U17 Charnwood 4:13.42
11 212 Alexander Lione U20 Cambridge & Coleridge 4:15.05 pb
12 199 Finn Miskin-Young U20 Wreake & Soar Valley 4:17.42
13 207 Ewan Forsythe U17 Marshall Milton Keynes 4:18.12 pb
14 224 Ben Rouse U17 Charnwood 4:23.78
Race 34 BMC 1500 D (Men)
1 220 Tom Corby U20 Owls Leicester 4:13.17 pb
2 215 Alex Jolly U20 Coventry 4:13.56 pb
3 214 William Tighe U15 Chesterfield 4:15.02 pb
4 216 Max Perry U15 Vale of Aylesbury 4:15.73 pb
5 213 Luke Nuttall U15 Charnwood 4:16.36 pb
6 218 Adam Hughes U17 Herts Phoenix 4:16.44 pb
7 223 Sam Gentry U15 North Somerset 4:16.62 pb
8 221 Josh Phillips U20 Leicester 4:17.24 pb
9 222 Cameron Ackroyd U17 West Suffolk 4:17.49 pb
10 219 Harry Purdell U17 Leicester 4:18.06 pb
11 225 Euan Wilson U20 Charnwood 4:19.36 pb
12 217 Kristian Imroth U15 Dacorum & Tring 4:21.31 pb
13 226 Ethan Pierce U17 Swindon 4:23.26
Race 36 BMC 1500 E (Men)
1 236 Alex Ediker U17 Chesterfield 4:17.21 pb
2 228 Zak Wort U17 Kingston & Poly 4:17.71 pb
3 238 Jack Douglas U17 Charnwood 4:19.81 pb
4 239 Angus Williams U15 Chiltern/Hillingdon 4:22.31 pb
5 235 Jake Martin U15 Derby 4:24.82 pb
6 230 Joe Smith U15 Herts Phoenix 4:25.97 pb
7 234 Nathan Jones U15 Swansea 4:28.36 pb
8 231 Ben Smith U15 Newark AC 4:28.79 pb
9 233 Ryan Shields U15 Birchfield Harriers 4:31.99
10 227 Robert Hickman U15 Marshall Milton Keynes 4:33.24 pb
11 229 Max Borgnis U15 Bracknell AC 4:33.90 pb
Race 38 BMC 1500 F (Men)
1 245 Dylan George U17 Chesterfield 4:29.57 pb
2 243 Conall Green U20 Birchfield Harriers 4:34.52 pb
3 242 Jake Warner U15 Stroud 4:39.88 pb
4 248 William Brown U17 Chiltern 4:42.65
5 250 Joe Styles U15 Wycombe 4:43.03
6 240 Harry Withers U15 Bracknell AC 4:44.64
7 244 Harvey Bell U15 Wycombe 4:47.26
8 241 Morgan Potter U15 Corby 4:47.42
9 246 Xavi Salcedo U15 Wreake & Soar Valley 4:56.61
Race 40 BMC 1500 G (Men)
1 253 George Brown U17 Chiltern 4:41.96 pb
2 260 Finlay Gibbs U15 Marshall Milton Keynes 4:46.70 pb
3 257 Andrew Worrall U15 Bedford & County 4:53.79
4 254 William Newcombe U15 Cambridge & Coleridge 4:54.93 pb
5 258 Henry Cullen U13 Grimsby 4:55.28
6 259 Joseph McCoubrie U15 Stroud 4:55.44
7 252 Charlie Borgnis U13 Bracknell AC 4:59.64 pb
8 256 Rocco Hudson U13 Windsor Slough Eton & Hounslow 4:59.69
Race 29 BMC 1500 A (Women) Manual
1 264 Jodie Judd U20 Chelmsford 4:28.3 pb
2 272 Morven Goodrum U20 Windsor Slough Eton & Hounslow 4:31.2 pb
3 262 Lily Winfield U15 Heanor 4:37.1 pb
4 293 Anna Smith U15 Newark AC 4:37.3 pb
5 266 Lucy Jones U20 Charnwood 4:37.7
6 271 Ellie Wallace U20 Westbury/Yate 4:40.4
7 269 Zoe Wassell U20 Stroud 4:40.6
8 265 Elise Thorner U17 Wells City/Millfield 4:45.4 pb
8 270 Olivia Allum U17 West Suffolk 4:45.4
10 263 Grace Brock U17 Cornwall 4:46.4 pb
11 278 Lia Radus U15 Blackheath & Bromley 4:47.7 pb
Race 31 BMC 1500 B (Women) Manual
1 279 Mia Atkinson U15 Charnwood 4:43.2 pb
2 273 Mollie Jones U15 Swansea 4:44.9 pb
3 283 Francesca Worrall U17 Bedford & County 4:46.7
4 275 Shannon Flockhart U15 Huntingdonshire 4:47.3 pb
5 276 Kitty Shepherd-Cross U15 Vale of Aylesbury 4:47.5
6 282 Ellie Leather U20 Yate/Westbury 4:48.8
7 281 Ella Newton U17 Herne Hill/Cambridge 4:49.8
8 280 Alice Newcombe U20 Cambridge & Coleridge 4:49.9
9 274 Caitlin Wosika U17 Team Bath 4:53.0
10 277 Belinda Dow U20 Cambridge & Coleridge 5:04.4
Race 33 BMC 1500 C (Women)
1 295 Megan Newton U17 West Suffolk 4:42.27 pb
2 294 Charlotte Dannatt U20 Camberley/Woking 4:47.56
3 285 Susie Mair U15 Bracknell AC 4:48.95 pb
4 290 Victoria Hiscock U20 Benfleet RC 4:49.37
5 297 Alexandra Millard U15 Invicta East Kent 4:49.69 pb
6 286 Amy Mijovic-Couldwell U17 Bromsgrove & Redditch 4:49.99 pb
7 287 Amy Young U15 Windsor Slough Eton & Hounslow 4:50.13
8 291 Kirsten Stilwell U15 Wycombe 4:52.26 pb
9 288 Eluned King U15 Swansea 4:58.46
10 296 Amelia Wills U15 Bracknell AC/Millfield 4:59.93
11 292 Megan Ellison U17 Nene Valley 5:03.55
12 289 Olivia Worth U17 Halesowen 5:10.03
Race 35 BMC 1500 D (Women)
1 309 Sarah Wilson U17 Team Bath 4:45.26 pb
2 307 Phoebe Anderson U15 Windsor Slough Eton & Hounslow 4:45.87 pb
3 311 Alex Scrivener U15 Oxford City 4:52.51 pb
4 304 Orla Williams U13 Chiltern 4:55.51 pb
5 310 Elizabeth Hedley U17 City of Portsmouth 4:55.77 pb
6 301 Gracie Wheeler U17 Cardiff 4:55.92
7 299 Mollie Scott U17 Retford 5:00.18
8 305 Lauren Nichols U17 Bedford & County 5:03.73
9 298 Enya Deysel U17 Marshall Milton Keynes 5:03.91 pb
10 303 Sophie Botham U20 Marshall Milton Keynes 5:04.74
11 302 Jasmine Young U13 Windsor Slough Eton & Hounslow 5:06.43
12 300 Charlotte Bullard U15 City of Portsmouth 5:10.03 pb
13 308 Natasha Taylor U20 Wycombe 5:16.84
Race 37 BMC 1500 E (Women)
1 324 Elana Albery U20 Kettering 5:03.60 pb
2 316 Lucy Stevens U15 Rugby & Northampton 5:04.61
3 318 Emma Richards U15 Saffron AC 5:05.51
4 325 Molly Williams U15 Rugby & Northampton 5:06.54 pb
5 314 Grace Tavner U15 Stroud 5:07.55 pb
6 313 Cerys Vico U15 Wycombe 5:11.53 pb
7 323 Sophie Capel U15 Swindon 5:12.24 pb
8 319 Emily-Jae Mason U15 Cwmbran 5:12.66 pb
9 322 Jessica Nuttall U17 Marshall Milton Keynes 5:15.20
10 315 Lily Rolfe U15 Windsor Slough Eton & Hounslow 5:17.74
11 317 Hannah Read U15 Bracknell AC 5:19.14
12 320 Maayan Radus U13 Blackheath & Bromley 5:24.47
Race 39 BMC 1500 F (Women)
1 337 Hatty Bell U15 Wycombe 5:14.91 pb
2 329 Gemma Lee Milne U15 Marshall Milton Keynes 5:18.95 pb
3 333 Amelia Darnell U20 Huntingdonshire 5:21.81
4 331 Libby Herdman-Smith U17 Marshall Milton Keynes 5:23.67
5 335 Rhea Cooper U17 Saffron AC 5:26.02
6 336 Katie Clutterbuck U15 Windsor Slough Eton & Hounslow 5:26.35
7 332 Charlotte Lucy Cooke U15 Marshall Milton Keynes 5:26.35
8 327 Elspeth Wright U15 Halesowen 5:26.43
9 330 Kate Kennedy U15 Windsor Slough Eton & Hounslow 5:31.44
10 328 Tilly Owens U15 Newark AC 5:45.97
11 326 Lily-Mae Smith U13 Marshall Milton Keynes 5:49.61
Race 4 BMC 3000 A (Men)
1 351 Tom Mortimer U20 Stroud 8:33.10
2 349 Stan Willis U20 Bedford & County 8:35.81 pb
3 346 Sam Griffiths U23 Shaftesbury Barnet 8:46.18 pb
4 338 Lachlan Wellington U17 City of Portsmouth 8:46.52 pb
5 370 Joey Croft U17 Huntingdonshire 8:46.79 pb
6 353 Jeremy Dempsey U17 Shaftesbury Barnet 8:46.89 pb
7 344 Harry Halford U20 Wolverhampton & Bilston 8:48.96 pb
8 341 Sathira Don U23 St. Mary's Richmond 8:49.10 pb
9 352 Elliot Lawrence U17 Swansea 8:54.09 pb
10 354 Neil Wellard U20 Kingston & Poly 8:57.01 pb
11 350 Harry Matthews U20 St. Mary's Richmond 9:00.50 pb
12 343 Conor Smith U20 Bromsgrove & Redditch 9:01.63
13 356 Charles Wheeler U20 Marshall Milton Keynes 9:01.68
14 355 George Wheeler U20 Marshall Milton Keynes 9:02.24
15 340 Conrad Webber U20 Marshall Milton Keynes 9:05.47 pb
16 342 Hugh Sadler U17 Bristol & West/Avon  9:11.77
17 339 Mukhtar Farah U20 Ealing  Southall & Middlesex 9:36.87
Race 5 BMC 3000 B (Men)
1 362 Jack White U17 City of Norwich 8:54.53 pb
2 364 Sammy Hart U17 Team Kennet 8:57.53 pb
3 369 Jacob O'Hara U17 City of Portsmouth 9:09.26 pb
4 358 James Douglas V45 Charnwood 9:11.31
5 371 Ben Thomas U17 Carmarthen 9:20.20
6 368 Aaron Enser U17 Bracknell AC 9:25.79
7 365 Ben Lewis U17 Poole AC 9:29.30
8 363 Joe Connors U20 Yate/Westbury 9:30.80 pb
9 357 Max Davis U17 Avon Valley 9:39.35 pb
10 375 George Shephard U15 Charnwood 9:48.73 pb
11 359 Callum Crook U15 City of Portsmouth 9:51.57
12 367 Daniel James Hynes U20 Marshall Milton Keynes 9:55.38
13 361 Steven Cross U17 City of Portsmouth 9:58.92 pb
14 374 Matthew Clutterbuck U17 Windsor Slough Eton & Hounslow 9:59.82 pb
15 373 Finn Bell U17 Wycombe 10:09.75 pb
16 372 Elliot Meylan U17 Chesterfield 10:24.39
Race 6 BMC 3000 A (Women)
1 385 Amelia Quirk U17 Bracknell AC 10:00.07
2 383 Julia Paternain U17 Cambridge & Coleridge 10:09.77 pb
3 377 Felicity Johnson U20 Windsor Slough Eton & Hounslow 10:13.85
4 386 Sophie Tothill U20 Worcester 10:21.36
5 384 Tabatha Walford U17 Bedford & County 10:23.80
6 380 Jade Littlechild U17 Team Bath 10:39.42 pb
7 381 Nicole Ainsworth U15 City of Portsmouth 10:40.70 pb
8 382 Bethan Hinett U17 Coventry 10:59.33
9 376 Jessamie Rattray U17 Charnwood 11:11.05
378 Chloe Hayward U17 Swindon DNF
Race 3 BMC 1500SC A (Men)
1 393 Daniel Wilkinson U17 Leamington 4:26.51 pb
2 392 Robert Howorth U17 Team Bath 4:37.60
3 390 John Howorth U17 Team Bath 4:41.21
4 388 Maxwell Cooper U17 Bracknell AC 4:47.59
5 389 Philip Crutchlow U17 West Suffolk 5:10.39 pb
6 387 Thomas McCarthy U17 West Suffolk 5:20.04
Race 7 BMC 1500SCW A (Women)
1 405 Emily Moyes U20 West Suffolk 5:03.41
2 398 Marella Whitfield U20 Harrow 5:09.71 pb
3 399 Matilda Compton-Stewart U20 Windsor Slough Eton & Hounslow 5:12.16
4 400 Amy Walker U17 Rugby & Northampton 5:12.79 pb
5 402 Anna Sharp U20 Southampton 5:12.99 pb
6 395 Caitlin Carnegie U17 Yeovil/Wells City 5:13.83
7 411 Amber Owens U17 Newark AC 5:14.15 pb
8 396 Meg Ormond U17 Windsor Slough Eton & Hounslow 5:18.75 pb
9 404 Alice Harray U17 Thames Valley 5:22.15
10 397 Lily Carmichael U20 Rugby & Northampton 5:22.82
11 403 Lucy Davies U17 Pembrokeshire 5:23.26
12 394 Tabitha Weddell U20 St. Albans AC/St. Albans Striders 5:27.10
Race 8 BMC 1500SCW B (Women)
1 413 Abigail Nolan U20 Coventry 5:05.86 pb
2 409 Rebecca Poole U17 Basingstoke & Mid Hants 5:15.53 pb
3 419 Diana Chalmers U20 Bedford & County 5:17.12 pb
4 415 Emma Mears U17 Marshall Milton Keynes 5:19.66 pb
5 414 Hannah Seager U17 Charnwood 5:25.24 pb
6 407 Nicola Ravenhill U17 Ealing  Southall & Middlesex 5:27.99 pb
6 420 Emma Schaertlin Coffey U20 Cambridge & Coleridge 5:27.99 pb
8 410 Katie Balme U17 Herne Hill 5:30.82 pb
9 416 Lily Higgins U17 Halesowen 5:33.81
10 408 Bronwyn Jacobs U20 West Suffolk 5:35.72 pb
11 406 Emily Jones U17 Bracknell AC 5:46.48 pb
12 421 Charis Hayes U17 Rugby & Northampton 6:15.90 pb
Race 1 BMC 2000SC A (Men)
1 428 George Groom U17 Shaftesbury Barnet 5:57.08 pb
2 427 Chey Kemp U17 Reading AC 6:03.70 pb
3 429 Sam Sommerville U20 Yeovil/Wells City 6:05.98
4 424 Terence Fawden U20 Highgate/Harrow 6:09.30 pb
5 440 Jack Hope U20 Kettering 6:10.92
6 433 Ciaran Lewis U20 Cardiff 6:12.24 pb
7 439 Matthew Bradly U20 Windsor Slough Eton & Hounslow 6:14.31 pb
8 426 Jamie MacKinnon U20 Victoria Park City of Glasgow 6:16.19 pb
9 422 Alfred Yabsley U17 Marshall Milton Keynes 6:18.13 pb
10 437 Jordan Wood U20 Cambridge & Coleridge 6:20.54 pb
11 438 Ady Whitwam V40 Morpeth/Army 6:22.27
12 434 Daniel Weathers U20 Wycombe 6:54.19
Race 9 BMC 2000SCW A (Women)
1 448 Nicole Taylor U23 Tonbridge/Brighton Uni 6:50.22 pb
2 450 Holly Page U17 Dartford H 6:52.27 pb
3 447 India Weir U17 Thames Valley 7:00.26 pb
4 445 Kosana Weir U17 Thames Valley 7:05.48 pb
5 444 Alex Barbour U20 Windsor Slough Eton & Hounslow 7:08.55 pb
6 442 Yasmin Austridge U17 Blackheath & Bromley 7:21.66
7 449 Maisie Grice U17 Aldershot  Farnham & District 7:26.76 pb
8 446 Jordan Waine U17 Saffron AC 7:31.74
9 443 Martika Gallagher U20 North Devon 7:45.62
10 441 Megan Styles U20 Wycombe 8:05.53