UK Women's League Division 2 - Match 2 - Bedford - 6 June 2015

  Team Score
1 Bedford & County 207 8
2 Harrow 200 7
3 Crawley AC 195 6
4 Marshall Milton Keynes 182 5
5 Newham & Essex Beagles 177 4
6 Havering AC 171 3
7 Victoria Park, City of Glasgow 144 2
8 Reading AC 77 1
  League Standings    
1 Crawley AC 437 14
2 Harrow 386 14
3 Bedford & County 354 11
4 Havering AC 354.5 9
5 Marshall Milton Keynes 346.5 9
6 Victoria Park, City of Glasgow 318 7
7 Newham & Essex Beagles 290 6
8 Reading AC 189 2
100m A Wind speed:  w+1.6  
1 Kim Baptiste Crawley AC 11.99 9  
2 Susanna Banjo Newham & Essex Beagles 12.16 7  
3 Chloe Lambert Victoria Park, City of Glasgow 12.18 6  
4 Laura Aregabe Harrow 12.25 5  
5 Shelley Bowen Reading AC 12.64 4  
6 Eleanor Usher Bedford & County 12.78 3  
7 Zoe Young Havering AC 13.29 2  
8 Anita Dzre Marshall Milton Keynes 13.90 1  
100m B Wind speed:  w+3.5  
1 Antonia Evans Newham & Essex Beagles 12.35 9  
2 Amy Barclay Crawley AC 12.55 7  
3 Zara Bennet Reading AC 12.68 6  
4 Abi Holman Harrow 12.74 5  
5 Danni Patmore Bedford & County 12.79 4  
6 Susanne Stephen Victoria Park, City of Glasgow 13.09 3  
7 Lucinda Bailey U20 Havering AC 13.40 2  
8 Martinha Ferreira Marshall Milton Keynes 16.19 1  
200m A Wind speed:  w+1.3  
1 Chloe Lambert Victoria Park, City of Glasgow 24.92 9  
2 Kim Baptiste Crawley AC 24.93 7  
3 Susanna Banjo Newham & Essex Beagles 25.28 6  
4 Lauren Russell Bedford & County 25.71 5  
5 Michelle Hughes U20 Havering AC 25.76 4  
6 Georgina Malster Harrow 26.48 3  
7 Rachel Pithers Reading AC 27.47 2  
8 Nichola Gibson Marshall Milton Keynes 28.71 1  
200m B Wind speed:  w+1.2  
1 Jill Cherry Victoria Park, City of Glasgow 24.78 9  
2 Antonia Evans Newham & Essex Beagles 25.55 7  
3 Laura Aregabe Harrow 26.30 6  
4 Tayla Benson Reading AC 26.70 5  
5 Holly Talbot Smith Crawley AC 27.13 4  
6 Danni Patmore Bedford & County 27.60 3  
7 Zoe Young Havering AC 27.94 2  
8 Anita Dzre Marshall Milton Keynes 29.80 1  
400m A  
1 Victoria Ohurougu Newham & Essex Beagles 55.71 9  
2 Holly Turner Crawley AC 57.25 7  
3 Jodie Leslie Bedford & County 57.56 6  
4 Susanne Bentley Harrow 60.79 5  
5 Nichola Gibson Marshall Milton Keynes 65.04 4  
6 Heidi Surman-Wells U20 Havering AC 65.64 3  
7 Georgia Walton Reading AC 66.46 2  
8 Susanne Stephen Victoria Park, City of Glasgow 67.22 1  
400m B  
1 Lauren Russell Bedford & County 57.62 9  
2 Ademide Ademuyewo Newham & Essex Beagles 58.66 7  
3 Marilyn Nwawulor Harrow 61.68 6  
4 Corinne Nurse Marshall Milton Keynes 63.59 5  
5 Paige Clark Crawley AC 65.02 4  
6 Vicky Smith Havering AC 66.87 3  
7 Karyn Glen Victoria Park, City of Glasgow 73.28 2  
8       1  
800m A First 3 - manual times  
1 Hannah Brooks Crawley AC 2:15.4 9  
2 Revee Walcott-Nolan Newham & Essex Beagles 2:15.9 7  
3 Georgia Walton Reading AC 2:21.8 6  
4 Linzi Fairweather Harrow 2:23.11 5  
5 Rebecca Murray Bedford & County 2:23.44 4  
6 Corinne Nurse Marshall Milton Keynes 2:27.84 3  
7 Heidi Surman-Wells U20 Havering AC 2:30.31 2  
8 Donna Finlayson Victoria Park, City of Glasgow 2:45.62 1  
800m B  
1 Rachel Humphreys Bedford & County 2:22.47 9  
2 Isabella Woods U20 Havering AC 2:37.24 7  
3 Martinha Ferreira Marshall Milton Keynes 2:39.62 6  
4 Chantel Grey Newham & Essex Beagles 2:44.51 5  
5 Claire Stokes Crawley AC 2:48.98 4  
6 Sandra Branney Victoria Park, City of Glasgow 3:16.83 3  
7       2  
8       1  
1500m A  
1 Faye Fullerton Havering AC 4:35.03 9  
2 Hannah Brooks Crawley AC 4:42.78 7  
3 Rachael Humphreys Bedford & County 4:46.61 6  
4 Eva Mack Harrow 4:53.97 5  
5 Lara Bromilow Marshall Milton Keynes 4:58.74 4  
6 Susan Francis Reading AC 5:22.22 3  
7 Donna Finlayson Victoria Park, City of Glasgow 5:44.39 2  
8 Adele Stach-Kevitz Newham & Essex Beagles 5:56.94 1  
1500m B  
1 Tasha Peters Bedford & County 4:57.99 9  
2 Fiona Clark Crawley AC 5:14.66 7  
3 Vicky Smith Havering AC 5:17.22 6  
4 Nadine Lewycky Marshall Milton Keynes 5:18.45 5  
5 Sandra Branney Victoria Park, City of Glasgow 6:16.54 4  
6       3  
7       2  
8       1  
3000m A  
1 Faye Fullerton Havering AC 9:33.47 9  
2 Elle Roche Marshall Milton Keynes 10:11.40 7  
3 Fiona Clark Crawley AC 10:21.67 6  
4 Jo Wilkinson Bedford & County 10:32.25 5  
5 Donna Finlayson Victoria Park, City of Glasgow 12:30.52 4  
6       3  
7       2  
8       1  
3000m B  
1 Lara Bromilow Marshall Milton Keynes 10:28.59 9  
2 Alanah Harris Bedford & County 10:41.39 7  
3 Vicky Smith Havering AC 10:57.02 6  
4 Kathy Peters Crawley AC 11:39.75 5  
5 Sandra Branney Victoria Park, City of Glasgow 12:32.09 4  
6       3  
7       2  
8       1  
100m Hurdles A Wind speed:  w+1.3  
1 Karen Jean-Francois Harrow 13.58 9  
2 Holly Thomas Newham & Essex Beagles 14.15 7  
3 Amy Barclay Crawley AC 14.56 6  
4 Mhairi Patience Victoria Park, City of Glasgow 14.66 5  
5 Leanne Buxton Bedford & County 14.72 4  
6 Tayla Benson Reading AC 14.99 3  
7 Devon Byrne Marshall Milton Keynes 15.58 2  
8 Lucinda Bailey U20 Havering AC 16.60 1  
100m Hurdles B Wind speed:  w+2.8  
1 Rebecca Jennings Harrow 14.48 9  
2 Emma Brown Victoria Park, City of Glasgow 14.99 7  
3 Stephanie Ugbo Newham & Essex Beagles 15.14 6  
4 Becky Owen Crawley AC 16.18 5  
5 Belinda Sergent Bedford & County 16.33 4  
6 Heidi Surman-Wells U20 Havering AC 18.90 3  
7 Sophie Gibbens Marshall Milton Keynes 20.43 2  
8       1  
400m Hurdles A  
1 Michelle Hughes U20 Havering AC 62.05 9  
2 Mhairi Patience Victoria Park, City of Glasgow 62.48 7  
3 Susanne Bentley Harrow 65.19 6  
4 Leanne Buxton Bedford & County 65.98 5  
5 Hatshetsup James Newham & Essex Beagles 67.67 4  
6 Holly Talbot-Smith Crawley AC 68.38 3  
7 Katrina Vidzupe Reading AC 68.89 2  
8 Sophie Gibbens Marshall Milton Keynes 80.71 1  
400m Hurdles B  
1 Anna Nelson Victoria Park, City of Glasgow 65.51 9  
2 Lucy Spray Harrow 70.46 7  
3 Louise Douglass Newham & Essex Beagles 71.18 6  
4 Claire Brennan Havering AC 74.11 5  
5 Paige Clark Crawley AC 77.26 4  
6 Sarah Kerr Bedford & County 83.03 3  
7 Diane Baldwin Marshall Milton Keynes 111.83 2  
8       1  
2000m Steeplechase  
1 Sarah Kerr Bedford & County 7:37.62 9  
2 Anna Boniface Reading AC 7:40.07 7  
3 Eva Mack Harrow 7:51.61 6  
4 Isabella Woods U20 Havering AC 8:27.67 5  
5 Jasmine McMurray Crawley AC 8:37.55 4  
6 Diane Baldwin Marshall Milton Keynes 9:38.69 3  
7       2  
8       1  
High Jump A  
1 Bethan Siddons Havering AC 1.65 9  
2 Rachel Gibbens Marshall Milton Keynes 1.65 7  
3 Georgia Nwawulor Harrow 1.65 6  
4 Emma Nwofor Newham & Essex Beagles 1.60 5  
5 Kirsty Barr Victoria Park, City of Glasgow 1.60 4  
6 Becky Owen Crawley AC 1.55 3  
7 Kate Rice Bedford & County 1.45 2  
8       1  
High Jump B  
1= Michelle Hughes U20 Havering AC 1.55 8  
1= Karen Jean-Francois Harrow 1.55 8  
3 Kewe King Marshall Milton Keynes 1.45 6  
4 Stephanie Ugbo Newham & Essex Beagles 1.45 5  
5 Jasmine McMurray Crawley AC 1.40 4  
6 Karyn Glen Victoria Park, City of Glasgow 1.40 3  
7 Jemma Eastwood Bedford & County 1.35 2  
8       1  
Pole Vault A  
1 Rachel Gibbens Marshall Milton Keynes 3.50 9  
2 Olivia Connor Crawley AC 3.40 7  
3 Jemma Eastwood Bedford & County 3.40 6  
4 Kelly Montgomery Newham & Essex Beagles 2.30 5  
5 Hannah Connor Havering AC 2.10 4  
6 Beatrix Turner Harrow 2.10 3  
7       2  
8       1  
Pole Vault B  
1= Kewe King Marshall Milton Keynes 2.10 8  
1= Laura Duke Crawley AC 2.10 8  
3       6  
4       5  
5       4  
6       3  
7       2  
8       1  
Long Jump A  
1 Marilyn Nwawulor Harrow 5.79 9 w+1.3
2 Faye Nicholson Bedford & County 5.62 7 w+3.1
3 Rachel Gibbens Marshall Milton Keynes 5.21 6 w+1.6
4 Zoe Young Havering AC 5.17 5 w+3.4
5 Temi Erinoso Newham & Essex Beagles 5.09 4 w+1.6
6 Amy Barclay Crawley AC 5.00 3 w+1.8
7 Emma Brown Victoria Park, City of Glasgow 4.79 2 w+3.1
8 Rachel Pithers Reading AC 4.46 1 w+2.1
Long Jump B  
1 Emma Gayler Harrow 5.59 9 w+2.7
2 Grace Adeyinka Bedford & County 5.05 7 w+1.7
3 Stephanie Ugbo Newham & Essex Beagles 4.85 6 w+1.7
4 Bethan Siddons Havering AC 4.71 5 w+1.8
5 Anita Dzre Marshall Milton Keynes 4.37 4 w+0.6
6 Rachel Emmanuel Reading AC 4.07 3 w+2.0
7 Claire Stokes Crawley AC 2.87 2 w+2.1
8       1  
Triple Jump A  
1 Abi Holman Harrow 11.21 9 w+5.0
2 Grace Adeyinka Bedford & County 11.00 7 w+2.4
3 Bethan Siddons Havering AC 10.63 6 w+2.9
4 Hannah Mohammed Newham & Essex Beagles 10.44 5 w-0.3
5 Tayla Benson Reading AC 10.33 4 w+2.6
6 Kewe King Marshall Milton Keynes 10.29 3 w+2.6
7 Holly Turner Crawley AC 10.16 2 w+4.8
8       1  
Triple Jump B  
1 Emma Gayler Harrow 11.17 9 w+1.5
2 Belinda Sergent Bedford & County 10.36 7 w+3.8
3 Leela Richardson Reading AC 9.51 6 w+3.0
4 Sophie Gibbens Marshall Milton Keynes 8.77 5 w+3.4
5 Paige Clark Crawley AC 8.34 4 w+4.5
6       3  
7       2  
8       1  
Shot Putt A  
1 Michelle Durbridge Harrow 12.31 9  
2 Leanne Buxton Bedford & County 11.50 7  
3 Laura Duke Crawley AC 11.34 6  
4 Devon Byrne Marshall Milton Keynes 10.78 5  
5 Emma Nwofor Newham & Essex Beagles 10.11 4  
6 Louise Lockwood Havering AC 9.44 3  
7 Mhairi Patience Victoria Park, City of Glasgow 9.25 2  
8 Julie Wilson Reading AC 8.64 1  
Shot Putt B  
1 Marilyn Nwawulor Harrow 11.30 9  
2 Emma Beardmore Marshall Milton Keynes 10.65 7  
3 Becky Owen Crawley AC 9.72 6  
4 Rachael Bennett Bedford & County 9.49 5  
5 Grace Jenkins Newham & Essex Beagles 9.02 4  
6 Shelley Bowen Reading AC 8.37 3  
7 Paula Murray Victoria Park, City of Glasgow 7.80 2  
8 Claire Brennan Havering AC 7.69 1  
Discus A  
1 Grace Jenkins Newham & Essex Beagles 41.36 9  
2 Emma Beales Marshall Milton Keynes 37.24 7  
3 Angela Mitchell Harrow 34.02 6  
4 Rachael Bennett Bedford & County 33.76 5  
5 Julie Wilson Reading AC 28.57 4  
6 Claire Cameron Victoria Park, City of Glasgow 27.69 3  
7 Nina Brennan Havering AC 21.48 2  
8 Karen Shackel Crawley AC 14.39 1  
Discus B  
1 Emma Beardmore Marshall Milton Keynes 34.91 9  
2 Suzy Wise Bedford & County 33.10 7  
3 Claire Brennan Havering AC 19.14 6  
4 Zara Bennet Reading AC 18.83 5  
5 Adele Stach-Kevitz Newham & Essex Beagles 18.07 4  
6 Karyn Glen Victoria Park, City of Glasgow 17.44 3  
7 Holly Talbot Smith Crawley AC 14.36 2  
8 Michelle Durbridge Harrow 9.09 1  
Hammer A  
1 Megan Moynihan Bedford & County 48.64 9  
2 Emma Beardmore Marshall Milton Keynes 44.97 7  
3 Laura Duke Crawley AC 41.79 6  
4 Sally Webster Harrow 39.27 5  
5 Grace Jenkins Newham & Essex Beagles 38.72 4  
6 Paula Murray Victoria Park, City of Glasgow 31.70 3  
7 Julie Wilson Reading AC 28.09 2  
8 Nina Brennan Havering AC 19.07 1  
Hammer B  
1 Laeken Impey Marshall Milton Keynes 44.87 9  
2 Suzy Wise Bedford & County 43.50 7  
3 Paula Peaty Newham & Essex Beagles 37.34 6  
4 Claire Cameron Victoria Park, City of Glasgow 23.63 5  
5 Michelle Durbridge Harrow 19.60 4  
6 Hannah Connor Havering AC 16.71 3  
7 Kirsty Fenn Crawley AC 11.39 2  
8       1  
Javelin A  
1 Louise Lockwood Havering AC 43.72 9  
2 Georgie Floyd Harrow 37.59 7  
3 Paula Murray Victoria Park, City of Glasgow 35.82 6  
4 Emma Nwofor Newham & Essex Beagles 29.85 5  
5 Karen Shackel  Crawley AC 29.10 4  
6 Emma Beales Marshall Milton Keynes 24.15 3  
7 Suzy Wise Bedford & County 19.81 2  
8       1  
Javelin B  
1 Emma Christmas Havering AC 40.70 9  
2 Beatrix Turner Harrow 36.88 7  
3 Laeken Impey Marshall Milton Keynes 18.80 6  
4 Claire Stokes Crawley AC 18.07 5  
5 Sarah Kerr Bedford & County 16.96 4  
6 Louise Douglass Newham & Essex Beagles 13.75 3  
7 Emma Brown Victoria Park, City of Glasgow 12.53 2  
8       1  
4x100m  
1 Victoria Park, City of Glasgow   49.44 9  
2 Harrow   49.76 7  
3 Crawley AC   50.09 6  
4 Newham & Essex Beagles   50.19 5  
5 Bedford & County   51.63 4  
6 Reading AC   51.72 3  
7 Havering AC   54.26 2  
8 Marshall Milton Keynes   56.70 1  
4x400m  
1 Victoria Park, City of Glasgow   4:02.87 9  
2 Newham & Essex Beagles   4:03.17 7  
3 Crawley AC   4:04.64 6  
4 Harrow   4:04.92 5  
5 Bedford & County   4:08.35 4  
6 Marshall Milton Keynes   4:34.60 3  
7 Havering AC   Disq 0  
8       1  
   
Non-scoring 100m Wind speed:  w+0.5
1 Laura Aregabe (U20) Harrow 12.33
2 Mia Chapman (U17) Bedford & County 12.46
3 Rebecca Jennings Harrow 12.88
4 Rachel Pithers Reading AC 13.13
5 Kehinde Ademola Newham & Essex Beagles 13.51
Hammer
Katie Winwood Bedford & County 38.02
Long Jump - Legal Jumps
Faye Nicholson Havering AC 5.45 w+1.6
Emma Gayler Harrow 5.44 w+1.4
Zoe Young Havering AC 4.95 w+1.7
Emma Brown Victoria Park, City of Glasgow 4.61 w+1.2
Long Jump
Eleanor Broom Rugby & Northampton 5.94 w+1.7
Abi Holman Harrow 5.43 w+1.7
3000m
Catherine Mullen Bedford & County 10:37.26
Charlotte Davies Bedford & County 10:50.44
High Jump
Marilyn Nwawulor Harrow 1.65
1500m
Jo Wilkinson Bedford & County 5:04.24
Kirsty Thompson Bedford & County 5:32.68
Shot
Megan Moynihan Bedford & County 9.67
Sally Webster Harrow 9.59
Grace Adeyinka Bedford & County 10.25
Triple Jump - Legal jumps
Bethan Siddons Havering AC 10.59 w+2.0
Belinda Sergent Bedford & County 10.01 w+1.7
Faye Nicholson Bedford & County 10.42 w+1.7
Triple Jump
Faye Nicholson Bedford & County 10.65 w+3.2