Buckinghamshire Schools' County Championships 
Stantonbury - 12 June 2004
Junior Girls Junior Boys
Team Team
1 Aylesbury Vale 79 1 High Wycombe 103
2 Amersham & Chiltern 64 2 Amersham & Chiltern 69
3 High Wycombe 44 3 Milton Keynes 45
4 Milton Keynes 33 4 Aylesbury Vale 42
100m heat 1 1 H Folami MK 12.6 100m heat 1 1 Adoh Wyc 11.8
2 J Forbes Wyc 13.2 2 D James Chilt 12.3
3 S Mitchell MK 13.6 3 Flyer Wyc 12.5
4 J Hunter Ayles 14.1 4 N Brown MK 12.5
heat 2 1 K Hardcastle MK 13.4 5 J Stamp MK 12.7
2 H Ford Wyc 13.6 heat 2 1 Whitehouse Wyc 12.4
3 J Rathbone Ayles 13.7 2 H Jones Ayles 12.4
4 A James Chilt 13.9 3 F Clarke Chilt 12.6
4 B Woodall Chilt 12.8
5 S Burton Ayles 13.1
Final 1 H Folami MK 12.5 CBP ESAA Final 1 Adoh Wyc 11.8
2 J Forbes Wyc 13.2 2 D James Chilt 12.1
3 K Hardcastle MK 13.4 3 Flyer Wyc 12.2
4 H Forde Wyc 13.7 4 N Brown MK 12.5
5 J Rathbone Ayles 14.0 5 H Jones Ayles 12.5
6 S Mitchell MK 14.2 6 Whitehouse Wyc 12.6
200m heat 1 1 A Webb Ayles 27.6 200m heat 1 1 C Clarke MK 22.5 CBP ESAA
2 S Mitchell MK 28.1 2 Adoh Ayles 24.1
3 K Garland Chilt 28.2 3 Wilkes Wyc 24.5
4 C Wadman Wyc 28.5 4 D Schofield Chilt 24.9
5 T Bowman Wyc 29.2 5 A West MK 26.4
heat 2 1 J Forbes Wyc 26.7 heat 2 1 Blake Wyc 25.2
2 H Swash Ayles 27.7 2 J Greenway Ayles 25.5
3 E Swerling Chilt 28.7 3 M Walter MK 25.9
4 E Hottinger MK 30.2 4 R Rauchwergen Chilt 26.6
5 S Taylor Ayles 26.8
Final 1 J Forbes Wyc 27.0 Final 1 C Clarke MK 22.7
2 A Webb Ayles 27.6 2 Adoh Wyc 24.2
3 H Swash Ayles 27.9 3 Blake Wyc 24.7
4 S Mitchell MK 28.5 4 D Schofield Chilt 25.1
5 K Garland Chilt 28.6 5 Wilkes Wyc 25.3
6 J Greenway Ayles 26.3
800m 1 C Hunt Ayles 2:21.1 400m heat 1 1 Dyer Wyc 55.9
2 L Stevens MK 2:21.5 2 B Clarke MK 57.7
3 V Fouhy Chilt 2:23.9 3 R Long Chilt 58.9
4 C Gaspar MK 2:25.7 4 J King Ayles 59.5
5 L Lingley Chilt 2:30.9 heat 2 1 J Comerford MK 59.1
6 K Marshall Wyc 2:32.6 2 W Hudson Chilt 59.8
7 R Card Ayles 2:38.3 3 A Wallis Chilt 59.9
8 J Thompson Wyc 2:38.7 4 Girdler Wyc 61.8
9 L Harper Wyc 2:38.7 Final 1 Blake Wyc 56.6
10 R Mackay Ayles 2:43.8 2 J Comerford MK 56.7
1500m 1 A Fox Chilt 4:45.7 ESAA 3 R Long Chilt 59.0
2 T Taylor Ayles 4:50.2 ESAA 4 W Hudson Chilt 60.6
3 C Wilson Chilt 5:00.7 5 J King Ayles 63.5
4 L Card Ayles 5:08.7 800m 1 G Nolan Ayles 2:15.0
5 B Smith MK 5:15.2 2 Girdler Wyc 2:18.2
6 L Rowland Ayles 5:18.7 3 R Monk Ayles 2:19.6
7 D Jupp MK 5:19.7 4 A Shelley Chilt 2:19.9
8 J Anderson Wyc 5:26.8 5 Lingley Chilt 2:25.1
9 F Giddins MK 5:27.5 6 Stuart-John Wyc 2:32.3
10 L Rogers Wyc 5:30.0 7 A Stewart Chilt 2:34.7
11 H Bryant Chilt 5:31.1 8 A Clear MK 2:36.7
12 G Brill Wyc 5:33.3 9 R Duffin MK 2:43.5
75mH heat 1 1 E Willets Wyc 12.3
2 D Fox Chilt 12.6 1500m 1 G Tilley MK 4:36.2
3 C Hall-Jones Chilt 14.0 2 Issit Wyc 4:41.3
4 S Naigage MK 14.1 3 T Campbell Chilt 4:42.6
5 A Groom Wyc 14.1 4 F Tuitt Chilt 4:45.5
6 A Scott Ayles 15.4 5 M Belcher Chilt 4:52.7
heat 2 1 P Sellars Wyc 13.2 6 J Stone Ayles 4:55.6
2 A Abbott Chilt 13.4 7 Hillier Wyc 4:57.0
3 A Farquharson Ayles 13.7 8 J Ferguson Ayles 5:13.5
4 K Forth Ayles 14.2
5 V Fallow MK 16.2
Final 1 E Willets Wyc 12.3 80mH 1 Terry Wyc 14.0
2 D Fox Chilt 12.5 2 D Taylor Chilt 14.3
3 P Sellars Wyc 13.2 3 Brinkworth Wyc 14.4
4 A Abbott Chilt 13.5 4 N Mann Chilt 15.3
5 C Hall-Jones Chilt 13.6
6 A Farquharson Ayles 13.8
7 S Naigage MK 13.9
High Jump 1 K Forth Ayles 1.57m ESAA High Jump 1 G Lake Chilt 1.83m CBP ESAA
2 F Hodgins Ayles 1.45m 2 A Milton Chilt 1.60m
3 L Rouse Chilt 1.45m 3 C Dambacker MK 1.55m
4 E Willets Wyc 1.45m =4 C Eastgate Ayles 1.50m
5 A Groom Wyc 1.40m =4 R Williams Ayles 1.50m
6 A Rankin Chilt 1.40m 6 Brinkworth Wyc 1.50m
7 K Marshall Wyc 1.40m 7 R Hendry MK 1.45m
8 L Forth Ayles 1.35m 8 J Comerford MK 1.40m
9 C Rouse Chilt 1.35m 9 R Monk Ayles 1.40m
10 A Brown MK 1.30m
11 K Hardcastle MK 1.30m
Long Jump 1 J Rathbone Ayles 4.73m Long Jump 1 A Bleakley Ayles 5.94m ESAA
2 E Swerling Chilt 4.73m 2 Sillitoe Wyc 5.26m
3 A Abbott Chilt 4.73m 3 W Greyling MK 5.11m
4 F Hodgins Ayles 4.61m 4 B Gregory Ayles 4.90m
5 A McDonagh Ayles 4.41m 5 M Ware Chilt 4.88m
6 E Sowerby Wyc 4.25m 6 M Timothy Chilt 4.53m
7 V Fouhy Chilt 4.25m Triple Jump 1 Sillitoe Wyc 11.08m
8 V Kingham Wyc 4.19m 2 W Reynolds MK 10.87m
9 M Ollimide-Dyan MK 4.18m 3 Sole Wyc 10.82m
10 V Fallow MK 4.15m 4 C Dambacker MK 10.72m
11 J Hunter Ayles 4.12m 5 P Boden Ayles 10.70m
6 T Willshire Ayles 10.42m
Shot 1 H Miller Chilt 10.09m ESAA Shot 1 Elder Wyc 11.75m
2 S Ridgeway Ayles 9.21m 2 Americanos Wyc 11.65m
3 D Smith Ayles 8.90m 3 B Akinsola MK 11.50m
4 E Moore Wyc 8.78m 4 G Lake Chilt 10.69m
5 A Webb Ayles 8.11m 5 S Pearcy MK 9.80m
6 K Braham Chilt 8.00m 6 D Robertson Chilt 9.77m
7 L Scollse Wyc 7.73m 7 M Ashby MK 9.34m
8 A Chilhove MK 7.36m 8 H Jones Ayles 8.76m
9 L Vlahaks MK 6.84m
Discus 1 E Ruxton Chilt 27.61m ESAA Discus 1 Potgieter Wyc 30.32m
2 S Stoye Wyc 21.56m 2 Kang Wyc 28.52m
3 C Whalley MK 20.46m 3 S Taylor Ayles 28.03m
4 L Chadbone Ayles 20.20m 4 S Wilkinson Chilt 27.61m
5 S Centairo Wyc 18.72m 5 Wilkes Wyc 26.76m
6 A Edwards Chilt 17.78m 6 E Desouza MK 25.45m
7 R Cooper Ayles 17.58m 7 L Oliver Chilt 25.05m
8 R Mackay Ayles 17.22m 8 C Ruhunza MK 23.32m
9 A Eastman Wyc 17.15m 9 I Lawrence MK 22.68m
10 L Brook MK 11.18m
11 F Giddins MK 10.48m
Javelin 1 S Watts Ayles 27.04m Javelin 1 Aris Wyc 39.80m
2 C Bartholomew Chilt 22.48m 2 B Gregory Ayles 36.13m
3 C Whalley MK 21.74m 3 R Misiewicz Chilt 34.69m
4 J Bougouneau Ayles 20.37m 4 J Airey Chilt 33.50m
5 H Swash Ayles 19.70m 5 D Pembroke Chilt 31.59m
6 M Yee Tseu Wyc 19.51m 6 Thompson Wyc 30.62m
7 L Carter Chilt 17.95m 7 John Wyc 26.78m
8 F Malti Wyc 13.41m 8 S Thompson MK 21.68m
9 H Forde Wyc 10.61m
Inter Girls Inter Boys
Team Team
1 High Wycombe 123 1 High Wycombe 79
2 Aylesbury Vale 100 2 Milton Keynes 78
3 Amersham & Chiltern 55 3 Amersham & Chiltern 55
4 Milton Keynes 21 4 Aylesbury Vale 54
100m heat 1 1 L Duncan Chilt 12.7 100m heat 1 1 Khan Wyc 11.4
2 S Norman Ayles 13.1 2 C Beck Chilt 11.6
3 G Fraser Wyc 13.5 3 R Holmes MK 11.7
4 V Small MK 14.0 4 D Tucker Ayles 11.8
heat 2 1 M Simpson Chilt 13.3 heat 2 1 D Skeite MK 11.8
2 L Edwards Wyc 13.4 2 Balley Wyc 12.0
3 L Vine Ayles 13.9 3 L Davis Ayles 12.1
4 N Stephens MK 14.3
Final 1 L Duncan Chilt 12.8 Final 1 Khan Wyc 11.3
2 S Norman Ayles 13.2 2 C Beck Chilt 11.4
3 M Simpson Chilt 13.4 3 R Holmes MK 11.5
4 L Edwards Wyc 13.6 4 D Tucker Ayles 11.7
5 G Fraser Wyc 13.6 5 Balley Wyc 11.9
6 L Vine Ayles 14.1 6 D Skeite MK 12.4
200m heat 1 1 Khan Wyc 23.1
2 D Skeite MK 24.0
3 L Greening Chilt 24.0
4 P Charrington MK 24.8
5 P Scott Ayles 25.0
heat 2 1 C Beck Chilt 23.3
2 D Tucker Ayles 23.9
3 T King MK 24.0
4 M Underwood Chilt 24.7
5 Morgan Wyc 24.8
200m 1 G Fraser Wyc 27.6 Final 1 Khan Wyc 23.4
2 J Medlicot Wyc 28.6 2 C Beck Chilt 23.6
3 K Pierce MK 28.7 3 T King MK 24.1
4 M Hunter Wyc 29.0 4 D Tucker Ayles 24.4
5 J Good Ayles 29.9 5 L Greening Chilt 24.5
6 L Taylor MK 30.0 6 D Skeite MK 25.7
300m 1 L Dewer Wyc 45.1 400m 1 W Lambourne Ayles 51.9
2 L Edwards Wyc 49.1 2 T Hirst MK 54.8
3 A Walker Ayles 49.3 3 J Buroin Chilt
4 H Black Wyc 49.8
800m 1 J Bantham Ayles 2:27.? 800m 1 S Bradley Guest 2:01.8
2 C Fox Chilt 2:27.9 2 M Bennett Chilt 2:03.0
3 L Raher Chilt 2:28.7 3 Saunders Wyc 2:05.9
4 H Wilson Chilt 2:32.1 4 M Young MK 2:07.1
5 A Bott Wyc 2:38.6 5 B Gaffney MK 2:12.4
6 C Penzer Wyc 2:38.6 6 M Jarvis Chilt 2:13.7
7 K Florman Wyc 2:43.5 7 K Leon MK 2:17.0
8 Arnett Wyc 2:18.8
1500m 1 C Gaspar MK 4:51.9 1500m 1 T Comerford MK 4:10.9
2 O Napier Ayles 4:59.5 2 Henshaw Wyc 4:30.9
3 H Graham Wyc 5:08.5 3 J Ferrett Chilt 4:33.8
4 L Fuller Wyc 5:09.6 4 D Gilbert Chilt 4:35.6
5 E Roberts Chilt 5:09.9 5 T Buchan Ayles 4:40.1
6 R Moorhouse Chilt 5:39.9 6 Dechanet Wyc 4:41.5
7 R O'Brien Wyc 6:02.9 7 J Gibbens Ayles 4:45.0
8 A Wilkins MK 6:10.9 8 B Littlejohn Ayles 4:46.6
  9 A Stockbridge MK 4:50.5
80mH heat 1 1 H Clough Wyc 13.5 100mH heat 1 1 Record Wyc 14.7
2 L Dubery Ayles 13.6 2 ?? Ayles 15.5
3 L Meads Chilt 13.6 3 P Charlin Chilt 16.1
4 S Hazel MK 16.8 4 D Green MK 17.5
heat 2 1 N Griffiths Wyc 13.2 heat 2 1 Young Wyc 15.5
2 C Lawrence Wyc 13.4 2 Johnstone Wyc 15.8
3 H Shaw Chilt 13.5 3 J Yip MK 19.1
Final 1 N Griffiths Wyc 12.9 Final 1 Record Wyc 14.7
2 H Clough Wyc 13.4 2 ?? Ayles 15.6
3 C Lawrence Wyc 13.4 3 Johnstone Wyc 15.9
4 L Dubery Ayles 13.5 4 P Charlin Chilt 17.2
5 H Shaw Chilt 14.1 5 Young Wyc 20.5
300mH 1 A Robinson Ayles 47.7 400mH 1 ?? Wyc 58.4
2 ?? Wyc 48.4 2 ?? Wyc 66.2
3 L Hodgins Ayles 49.3
4 J Howard Wyc 53.1
High Jump 1 L Hodgins Ayles 1.59m High Jump 1 W Blackman MK 1.70m
2 K Kennedy Wyc 1.56m 2 D Taylor Chilt 1.70m
3 H Clough Wyc 1.50m 3 D Evans Chilt 1.60m
4 J Howard Wyc 1.40m 4 T Hirst MK 1.60m
5 K Pierce MK 1.40m 5 P Green MK 1.60m
6 V Small MK 1.35m 6 Feltwell Wyc 1.55m
7 I Epps Chilt 1.35m 7 M Wells Ayles 1.55m
Pole vault 1 B Gibbens Ayles 3.00m ESAA 8 P Clarkin Chilt 1.50m
2 T Bromilow Guest 2.80m ESAA Pole vault 1 N Cotterell Wyc 3.50m
Long Jump 1 N McSweeney Ayles 5.04m Long Jump 1 A Bailey Wyc 6.02m
2 A Robinson Ayles 4.72m 2 W Lambourne Ayles 5.71m
3 C Lawrence Wyc 4.64m 3 R Dyke MK 5.63m
4 L Meads Chilt 4.52m 4 D Allan Ayles 5.13m
5 A Walker Ayles 4.51m Triple jump 1 J Brown MK 12.20m
6 N Griffiths Wyc 4.34m 2 F McColl Ayles 12.10m
7 H Shaw Chilt 3.90m 3 L Greening Chilt 11.99m
Triple jump 1 Y Becker Chilt 9.66m 4 N Callow Ayles 11.44m
2 P Descrettes Ayles 9.44m 5 T Raettiga Chilt 11.36m
3 J Good Ayles 9.37m 6 W Blackman MK 10.81m
4 A Bott Wyc 9.27m Shot 1 K Mason MK 14.68m CBP ESAA
5 H Bick Wyc 9.06m 2 K McConnell MK 14.20m ESAA
Shot 1 N McSweeney Ayles 10.82m CBP ESAA 3 M George Ayles 12.93m
2 C Harrison Wyc 8.86m 4 J Sagoe Ayles 12.05m
3 D Frith Ayles 8.39m 5 D Lee Chilt 11.69m
4 L Dubery Ayles 8.00m 6 D Calvert MK 11.18m
5 N Reinoso Wyc 7.44m 7 E Dabney MK 11.07m
6 K Hon Chilt 7.11m 8 P Baldwin Wyc 10.74m
7 E Cox MK 5.52m 9 B Wicker Ayles 10.56m
10 C Robinson Wyc 9.75m
Discus 1 J Lashmer Chilt 25.25m Discus 1 K McConnell MK 46.69m CBP ESAA
2 D Frith Ayles 20.50m 2 J Miles Chilt 28.91m
3 A Moscatard Ayles 20.20m 3 H Secker Wyc 27.08m
4 K Jones MK 19.62m 4 A Mae Ayles 22.58m
5 O Napier Ayles 18.72m
6 K McGronigal Wyc 16.94m
7 J Mason Wyc 16.48m
8 E Cox MK 14.18m
Javelin 1 N Reinoso Wyc 24.73m Javelin 1 M George Ayles 51.09m ESAA
2 K McEonisie Wyc 22.82m 2 Bushrod Wyc 39.11m
3 C Carter Chilt 21.67m 3 M Stormont MK 39.09m
4 J Stabler Chilt 20.98m 4 Kubler Wyc 37.52m
5 R Moorhouse Chilt 19.10m 5 G Sanders Chilt 36.63m
6 D Mutubwa MK 34.62m
7 Young Wyc 31.31m