MKAC Rankings 2002 - Under 15 Girls

Rankings provided by Mick Bromilow on 28 September 2002.
  100m          
1 Joey Duck 12.29 G1 Birmingham 10-Aug Club Record
2 Faye Richold 13.27 G3 Haringey 20-Apr  
3 Nicola McSweeney 13.4 G3 Basildon 26-May  
4 Charlotte Bishop 13.6 G3 Bury St Edmunds 04-Aug  
=5 Katherine Fenner 13.7 G4 Milton Keynes 21-Apr  
=5 Fiona McLachlan 13.7 G4 Southend 18-Aug  
=7 T Barrow 14.2   Milton Keynes 21-Apr  
=7 Abby Roskilly 14.2   Norwich 02-Jun  
=7 Sam Hodges 14.2   Abingdon 01-Jun  
10 Tanya Bromilow 14.29   Watford 24-Jul  
=11 Laura Hunt 14.4   Crawley 21-Jul  
=11 Charlie Gaspar 14.4   Southampton 08-Jun  
13 Nicole Stephens 14.8   High Wycombe 11-May  
14 Kirsten Berryman 15.0   Kingston 27-Jul  
=15 Laura Griffin 15.1   Abingdon 01-Jun  
=15 Laura Philips 15.1   Bury St Edmunds 04-Aug  
17 Kimberley Lawrence 15.2   Milton Keynes 21-Apr  
  200m          
1 Joey Duck 25.29 G1 Nottingham 13-Jul  
2 Nicola McSweeney 26.8 G2 Eton 06-Jul  
3 Faye Richold 27.5 G3 Milton Keynes 21-Apr  
=4 Charlie Gaspar 28.2 G4 Kingston 06-Jul  
=4 Charlotte Bishop 28.2 G4 Bury St Edmunds 04-Aug  
6 Fiona McLachlan 28.4 G4 Ipswich 23-Jun  
7 Abby Roskilly 28.5 G4 High Wycombe 11-May  
8 Laura Hunt 29.1 G4 Southend 18-Aug  
9 Katherine Fenner 29.2 G4 Guildford 27-Apr  
=10 T Barrow 29.6   Milton Keynes 21-Apr  
=10 Sam Hodges 29.6   Milton Keynes 21-Apr  
12 Nicole Stephens 30.9   High Wycombe 11-May  
  800m          
1 Charlie Gaspar 2.19.5 G1 Crawley 21-Jul  
2 Abby Roskilly 2.21.5 G2 High Wycombe 11-May  
3 Kirsten Berryman 2.29.3 G3 Crawley 21-Jul  
4 Laura Hunt 2.31.8 G3 Bury St Edmunds 04-Aug  
5 Fiona McLachlan 2.31.9 G3 Norwich 02-Jun  
6 Lia Licietis 2.33.6 G3 Abingdon 01-Jun  
7 Charlotte Bishop 2.37.5 G4 Grantham 30-Jun  
8 Abi Robinson 2.39.2 G4 Derby 30-Jun  
9 Nicole Stephens 2.43.2 G4 Southend 18-Aug  
10 Laura Griffin 2.47.51   Watford 24-Jul  
11 Bryony Gibbens 2.49.63   Watford 24-Jul  
12 Rebecca Hardcastle 2.55.10   Watford 24-Jul  
13 Tanya Bromilow 2.55.8   Grantham 30-Jun  
14 Katherine Fenner 3.02.98   Copthall 11-Aug  
15 Nicola McSweeney 3.10.7   Derby 30-Jun  
  1500m          
1 Charlie Gaspar 4.44.60 G1 Nottingham 12-Jul  
2 Abby Roskilly 4.50.4 G2 Norwich 02-Jun  
3 Kirsten Berryman 4.59.5 G2 Norwich 02-Jun  
4 Lia Licietis 5.14.0 G3 Ipswich 23-Jun  
5 Laura Hunt 5.16.7 G4 Crawley 21-Jul  
6 Fiona McLachlan 5.25.4 G4 Crawley 21-Jul  
7 Sam Hodges 5.39.5   Ipswich 23-Jun  
8 Rebecca Godleman 5.42.97   Haringey 20-Apr  
9 Bryony Gibbens 5.59.9   Guildford 27-Apr  
10 Rebecca Hardcastle 6.09.0   Bedford 15-Sep  
  75mH          
1 Faye Richold 11.5 G1 Bedford 18-May Club Record
2 Abi Robinson 12.2 G2 Milton Keynes 07-Sep  
3 Nicola McSweeney 12.6 G3 Derby 30-Jun  
=4 Katherine Fenner 13.3 G4 Ipswich 23-Jun  
=4 Charlotte Bishop 13.3 G4 Crawley 21-Jul  
6 Bryony Gibbens 13.8   Ipswich 23-Jun  
7 Fiona McLachlan 14.7   Haringey 30-Jun  
8 Tanya Bromilow 15.8   Grantham 30-Jun  
  High jump          
1 Nicola McSweeney 1.49m G3 Milton Keynes 15-Jun  
=2 Abi Robinson 1.40m G4 Milton Keynes 21-Apr  
=2 Charlotte Bishop 1.40m G4 Milton Keynes 07-Sep  
4 Fiona McLachlan 1.35m G4 Bury St Edmunds 04-Aug  
5 Katherine Fenner 1.33m   Copthall 11-Aug  
=6 Tanya Bromilow 1.30m   Haringey 20-Apr  
=6 Sam Hodges 1.30m   Basildon 26-May  
=6 Abby Roskilly 1.30m   Bury St Edmunds 04-Aug  
=9 Rebecca Godleman 1.25m   High Wycombe 11-May  
=9 Bryony Gibbens 1.25m   Milton Keynes 21-Apr  
=11 Rebecca Hardcastle 1.20m   High Wycombe 11-May  
=11 Charlie Gaspar 1.20m   Norwich 02-Jun  
13 Lia Licietis 1.15m   Abingdon 01-Jun  
14 Bryony Gibbens 1.10m   Basildon 26-May  
  Pole vault          
1 Bryony Gibbens 2.20m G2 Kingston 27-Jul Club Record
2 Tanya Bromilow 1.90m G3 Milton Keynes 05-Sep  
3 Katherine Fenner 1.70m G4 Milton Keynes 05-Sep  
=4 Lia Licietis 1.60m   Milton Keynes 05-Sep  
=4 Kirsten Berryman 1.60m   Milton Keynes 05-Sep  
  Long jump          
1 Faye Richold 5.00m G2 Bedford 18-May  
2 Nicola McSweeney 4.54m G4 Basildon 26-May  
=3 Tanya Bromilow 4.52m G4 Grantham 30-Jun  
=3 Abi Robinson 4.52m G4 Derby 22-Sep  
5 Katherine Fenner 4.48m G4 Guildford 27-Apr  
6 Fiona McLachlan 4.26m   Southampton 08-Jun  
7 Charlotte Bishop 4.22m   Bury St Edmunds 04-Aug  
8 Rebecca Godleman 3.89m   High Wycombe 11-May  
9 Sam Hodges 3.82m   Basildon 26-May  
10 Laura Griffin 3.73m   Abingdon 01-Jun  
11 Kirsten Berryman 3.68m   Southend 18-Aug  
12 Charlie Gaspar 3.59m   Milton Keynes 21-Apr  
13 Abby Roskilly 3.56m   Milton Keynes 21-Apr  
14 Bryony Gibbens 3.53m   Milton Keynes 21-Apr  
15 Kimberley Lawrence 3.02m   Milton Keynes 21-Apr  
  Shot          
1 Nicola McSweeney 10.70m G1 Bedford 18-May  
2 Abi Robinson 8.87m G3 Derby 30-Jun  
3 Katherine Fenner 8.74m G3 Norwich 02-Jun  
4 Joey Duck 7.36m   Crawley 21-Jul  
5 Emma Caldwell 7.33m   Milton Keynes 21-Apr  
6 Faye Richold 7.18m   Milton Keynes 21-Apr  
7 Araminta Gilders 6.72m   Haringey 30-Jun  
8 Charlie Gaspar 6.63m   Crawley 21-Jul  
9 Tanya Bromilow 6.14m   Grantham 30-Jun  
10 Natalie Gilders 5.86m   Haringey 30-Jun  
11 Charlotte Bishop 5.53m   Grantham 30-Jun  
12 Bryony Gibbens 5.34m   Ipswich 23-Jun  
13 Laura Philips 4.75m   Bury St Edmunds 04-Aug  
  Discus          
1 Abi Robinson 27.04m G3 High Wycombe 11-May  
2 Emma Caldwell 19.09m G4 Milton Keynes 21-Apr  
3 Katherine Fenner 17.39m   Ipswich 23-Jun  
4 Araminta Gilders 16.86m   Haringey 30-Jun  
5 Faye Richold 15.84m   Bedford 15-Sep  
6 Bryony Gibbens 15.39m   Bedford 15-Sep  
7 Lia Licietis 14.10m   Bury St Edmunds 04-Aug  
8 Charlie Gaspar 12.27m   Norwich 02-Jun  
9 Natalie Gilders 11.72m   Haringey 30-Jun  
10 Tanya Bromilow 10.44m   Kingston 06-Jul  
11 Abby Roskilly 10.33m   Haringey 20-Apr  
12 Rebecca Hardcastle 9.02m   Crawley 21-Jul  
13 Laura Hunt 7.82m   Southend 18-Aug  
14 Kirsten Berryman 6.75m   Southend 18-Aug  
  Javelin          
1 Nicola McSweeney 23.15m G4 Milton Keynes 07-Sep  
2 Faye Richold 19.20m   Guildford 27-Apr  
3 Katherine Fenner 16.94m   Southampton 08-Jun  
4 Emma Caldwell 16.60m   High Wycombe 11-May  
5 Natalie Gilders 13.50m   Haringey 30-Jun  
6 Sam Hodges 11.86m   Ipswich 23-Jun  
7 Abby Roskilly 11.03m   Bedford 15-Sep  
8 Bryony Gibbens 9.94m   Crawley 21-Jul  
9 Rebecca Hardcastle 9.78m   Crawley 21-Jul  
10 Lia Licietis 8.72m   Basildon 26-May  
11 Kirsten Berryman 7.52m   Kingston 06-Jul  
12 Laura Hunt 6.18m   Bury St Edmunds 04-Aug  
13 Araminta Gilders 5.72m   Haringey 30-Jun  
  4x100m          
1 (NM,KF,FR,JD) 50.9   Bedford 18-May Club Record
2 (NM,KF,FR,JD) 51.3   Guildford 27-Apr  
3 (NM,KF,FM,JD) 52.4   Norwich 02-Jun  
=4 (FM,KF,NM,JD) 52.6   Ipswich 23-Jun  
=4 (NM,FR,CB,JD)) 52.6   Bedford 15-Sep  
6 (TB,KF,FR,JD) 53.2   Milton Keynes 21-Apr  
7 (NM,FM,TB,FR) 54.08   Haringey 20-Apr  
8 (AbbyR,KF,FM,JD) 54.2   Haringey 30-Jun  
9 (NM,KF,FM,CB) 54.7   Kingston 27-Jul  
=10 (AbiR,KF,FM,NM) 54.8   Southampton 08-Jun  
=10 (NM,KF,JD,CB) 54.8   Milton Keynes 07-Sep  
12 (FM,LH,JD,CG) 55.2   Crawley 21-Jul  
13 (?,?,?,?) 55.8   Basildon 26-May  
14 (?,?,?,?) 56.3   Ipswich 23-Jun  
15 (FM,AbbyR,CG,TB) 56.4   Kingston 06-Jul  
16 (AbbyR,LH,NM,CB) 57.1   Bury St Edmunds 04-Aug  
17 (NS,LH,KB,FM) 57.3   Southend 18-Aug  
18 (TB,LL,FM,AR) 58.2   Bedford 18-May  
19 (?,?,?,?) 59.5   Milton Keynes 21-Apr  
20 (?,?,?,?) 60.9   Milton Keynes 21-Apr  
  Pentathlon          
1 Abi Robinson 2538pts G1 Derby 22-Sep  
2 Nicola McSweeney 2281pts G2 Derby 30-Jun  
3 Charlotte Bishop 2117pts G3 Grantham 30-Jun  
4 Katherine Fenner 1920pts G3 Copthall 11-Aug  
5 Tanya Bromilow 1809pts G4 Grantham 30-Jun  


Last Updated on 28/09/2002
By Mick Bromilow