MKAC Rankings 2002 - Under 13 Girls

Rankings provided by Mick Bromilow on 28 September 2002.
  75m          
1 Lois Gardner 10.2 G1 Haringey 30-Jun  
2 Laurelle Stephens 10.4 G2 Haringey 30-Jun  
3 Victoria Brant-Bullock 11.1 G3 Norwich 02-Jun  
4 Victoria Longmore 11.3 G4 Norwich 02-Jun  
  100m          
1 Laurelle Stephens 13.9 G3 Southend 18-Aug  
=2 Victoria Brant-Bullock 14.1 G3 Milton Keynes 21-Apr  
=2 Katryna Hardcastle 14.1 G3 Ipswich 23-Jun  
4 Victoria Longmore 14.4 G3 Bury St Edmunds 04-Aug  
=5 Lois Gardner 14.8 G4 Milton Keynes 21-Apr  
=5 Victoria Beckett 14.8 G4 Bury St Edmunds 04-Aug  
7 Stephanie McLean 15.2   Milton Keynes 21-Apr  
8 Lianne Brook 15.6   Oxford 29-Jun  
9 Levi Beeston 15.9   Basildon 26-May  
10 Jessica Fuins 16.2   Southend 18-Aug  
11 S Horwood (U11) 17.4   Watford 08-Sep  
  150m          
1 Laurelle Stephens 20.8 G2 Haringey 30-Jun  
2 Katryna Hardcastle 21.6 G4 Norwich 02-Jun  
3 Victoria Brant-Bullock 21.7 G4 Norwich 02-Jun  
  200m          
1 Laurelle Stephens 28.7 G2 Bedford 15-Sep  
2 Katryna Hardcastle 29.3 G3 Ipswich 23-Jun  
3 Victoria Brant-Bullock 29.8 G3 Ipswich 23-Jun  
4 Victoria Fallow 30.4 G4 High Wycombe 11-May  
5 Victoria Beckett 30.6 G4 Ipswich 23-Jun  
6 Alice Jarman 31.5   High Wycombe 11-May  
7 Lois Gardner 31.8   High Wycombe 11-May  
8 Chloe Whalley 32.7   Milton Keynes 21-Apr  
9 Jessica Fuins 34.3   Southend 18-Aug  
10 Levi Beeston 34.5   Basildon 26-May  
11 Charlotte Godleman 36.1   High Wycombe 11-May  
12 Lianne Brook 36.5   Milton Keynes 21-Apr  
  600m          
1 Victoria Beckett 1.58.0   Radley 17-Mar  
2 Lianne Brook 2.07.6   Abingdon 01-Jun  
  800m          
1 Laurelle Stephens 2.33.2 G1 Bury St Edmunds 04-Aug  
2 Jodie Sweet 2.34.5 G2 Ipswich 23-Jun  
3 Alice Jarman 2.35.7 G2 Abingdon 01-Jun  
4 Tanya Taylor 2.38.2 G2 Milton Keynes 07-Sep  
5 Victoria Beckett 2.42.0 G3 High Wycombe 11-May  
6 Victoria Fallow 2.48.8 G3 Bury St Edmunds 04-Aug  
7 Lucy Millett (U11) 2.50.7 G4 Oxford 29-Jun  
8 Chloe Whalley 2.50.8 G4 Milton Keynes 07-Sep  
9 Lianne Brook 2.52.5 G4 Bury St Edmunds 04-Aug  
10 Levi Beeston 2.53.5 G4 Bury St Edmunds 04-Aug  
11 Stephanie MacLean 2.56.0 G4 Bury St Edmunds 04-Aug  
12 Charlotte Godleman 3.08.7   High Wycombe 11-May  
13 Kaylie Dunne 3.10.0   Milton Keynes 21-Apr  
  1200m          
1 Jodie Sweet 4.04.8 G2 Norwich 02-Jun  
2 Tanya Taylor 4.09.4 G2 Haringey 30-Jun  
  1500m          
1 Jodie Sweet 5.12.3 G2 Bedford 15-Sep  
2 Tanya Taylor 5.13.5 G2 Bedford 15-Sep  
3 Alice Jarman 5.33.2 G3 Ipswich 23-Jun  
4 Chloe Whalley 5.42.6 G4 Bury St Edmunds 04-Aug  
5 Lianne Brook 5.55.2 G4 Southend 04-Aug  
6 Stephanie MacLean 6.06.6   Milton Keynes 21-Apr  
  70mH          
1 Victoria Brant-Bullock 12.4 G2 Crawley 21-Jul  
2 Lois Gardner 12.9 G3 Haringey 30-Jun  
3 Victoria Fallow 14.1 G4 High Wycombe 11-May  
4 Tanya Taylor 14.5 G4 Bury St Edmunds 04-Aug  
5 Katryna Hardcastle 15.8   High Wycombe 11-May  
6 Rachel Fuller 16.9   Milton Keynes 21-Apr  
  High jump          
=1 Katryna Hardcastle 1.20m G4 Milton Keynes 21-Apr  
=1 Chloe Whalley 1.20m G4 Haringey 30-Jun  
=1 Victoria Fallow 1.20m G4 Southend 18-Aug  
4 Tanya Taylor 1.15m   Basildon 26-May  
5 Lianne Brook 1.05m   Haringey 30-Jun  
6 Stephanie MacLean 1.00m   Basildon 26-May  
7 Alice Jarman 0.95m   Abingdon 01-Jun  
  Pole vault          
1 Jessica Fuins 1.40m   Milton Keynes 05-Sep Club record
  Long jump          
1 Victoria Fallow 3.75m G4 Bedford 15-Sep  
=2 Lianne Brook 3.61m G4 Bury St Edmunds 04-Aug  
=2 Victoria Longmore 3.61m G4 Bury St Edmunds 04-Aug  
4 Chloe Whalley 3.47m   Southend 18-Aug  
5 Victoria Beckett 3.43m   Oxford 29-Jun  
6 Stephanie MacLean 3.39m   Bury St Edmunds 04-Aug  
7 Tanya Taylor 3.37m   Crawley 21-Jul  
8 Jessica Fuins 3.23m   Southend 18-Aug  
9 Elycia Belt 3.18m   Southend 18-Aug  
10 Lucy Millett (U11) 2.84m   Oxford 29-Jun  
  Shot          
1 Elycia Belt 6.99m G3 Southend 18-Aug  
2 Victoria Fallow 6.03m G4 Crawley 21-Jul  
3 Alice Jarman 5.84m G4 Bedford 15-Sep  
4 Victoria Beckett 4.38m   Kingston 28-Jul  
5 Lauren Pickering 4.40m   Milton Keynes 21-Apr  
6 Lianne Brook 3.66m   Southend 18-Aug  
  Discus          
1 Elycia Belt 18.02m G3 Southend 18-Aug Club record
2 Chloe Whalley 17.70m G4 Bury St Edmunds 04-Aug  
3 Alice Jarman 14.04m   Abingdon 01-Jun  
4 Kaylie Dunne 10.50m   Abingdon 01-Jun  
5 Jodie Sweet 8.48m   Milton Keynes 21-Apr  
  Javelin          
1 Tanya Taylor 9.93m   Kingston 28-Jul  
  4x100m          
1 (LG,VBB,KH,LS) 56.4   Bedford 15-Sep  
=2 (VF,VBB,LG,LS) 57.9   Crawley 21-Jul  
=2 (VBB,VF,LS,KH) 57.9   Southend 18-Aug  
4 (LG,LS,VBB,VF) 58.5   Milton Keynes 21-Apr  
5 (VBB,VB,VF,KH) 58.7   Ipswich 23-Jun  
6 (VBB,VF,VB,LS) 58.8   Bury St Edmunds 04-Aug  
=7 (?,?,?,?) 59.7   Basildon 26-May  
=7 (VF,VBB,LG,LS) 59.7   Haringey 30-Jun  
9 (?,?,?,?) 59.8   Norwich 02-Jun  
10 (?,?,?,?) 61.8   Milton Keynes 21-Apr  
11 (?,?,?,?) 64.0   Milton Keynes 21-Apr  
12 (?,?,?,?) 64.8   Basildon 26-May  


Last Updated on 28/09/2002
By Mick Bromilow