EYAL Final - Bedford - 14 September 2002

Final results by Mick Bromilow
  Under 13 Girls      
  Team Score    
1 Milton Keynes 109.5 M  
2 Basildon 101 L  
3 Herts Phoenix 96 R  
4 Orion 87 O  
5 Havering Mayesbrook 81 H  
6 Stevenage & NH 80 S  
7 Chelmsford 77.5 F  
8 Dacorum & Tring 34 D  
         
  Overall Team      
1 Milton Keynes 730 M  
2 Basildon 659.5 L  
3 Stevenage & NH 658 S  
4 Havering Mayesbrook 633 H  
5 Herts Phoenix 595.5 R  
6 Chelmsford 564 F  
7 Dacorum & Tring 401 D  
8 Orion 399 O  
  100m A      
1 Natasha White Havering 13.3 8
2 Lucy Nolan Stevenage & NH 14.0 7
3 Lyndsey North Chelmsford 14.1 6
4 Laurelle Stephens Milton Keynes 14.2 5
5 L Ryan Orion 14.3 4
6 Gemma Grainger Basildon 14.5 3
7 Maria Vinton Herts Phoenix 15.2 2
8 Emma Conneybear Dacorum & Tring 15.4 1
  100m B      
1 Madeline Gough Herts Phoenix 14.2 8
2 Sam Rees Chelmsford 14.5 7
3 Vicky Brant-Bullock Milton Keynes 14.8 6
4 Katherine Sweatman Stevenage & NH 14.9 5
5 Jo Williams Basildon 14.9 4
6 L Thomas Orion 15.0 3
7 Ingrid Deane Havering 15.3 2
8 Francis Roberts Dacorum & Tring 16.5 1
  200m A      
1 Natasha White Havering 27.4 8
2 C Bailey Orion 28.5 7
3 Laurelle Stephens Milton Keynes 28.7 6
4 Lyndsey North Chelmsford 29.6 5
5 Justine Simpson Stevenage & NH 29.6 4
6 Jo Williams Basildon 30.6 3
7 Maria Vinton Herts Phoenix 31.0 2
8 Emma Conneybear Dacorum & Tring 31.0 1
  200m B      
1 Katryna Hardcastle Milton Keynes 29.7 8
2 Sam Rees Chelmsford 29.7 7
3 Chantell Marsland Stevenage & NH 29.9 6
4 Sophie Bell Herts Phoenix 30.0 5
5 Gemma Grainger Basildon 30.3 4
6 A Farrier Orion 31.7 3
7 Rachel Newman Havering 32.9 2
8 Louise Flitney Dacorum & Tring 33.5 1
  800m A      
1 Laurelle Stephens Milton Keynes 2:33.3 8
2 Holly Chatfield Basildon 2:40.4 7
3 Frances Roberts Dacorum & Tring 2:41.3 6
4 Amy Adams Havering 2:42.8 5
5 A Farrier Orion 2:49.8 4
6 Julia Colley Herts Phoenix 2:57.1 3
7 Sarah Pollen Stevenage & NH 2:57.1 2
8       1
  800m B      
1 Alice Jarman Milton Keynes 2:40.7 8
2 R Kipps Orion 2:48.4 7
3 Anna Shirley Basildon 2:54.7 6
4 Laura Wake Herts Phoenix 2:58.9 5
5 Rachel Newman Havering 3:00.6 4
6 Helen Bailey Stevenage & NH 3:00.9 3
7 Michelle Duckett Dacorum & Tring 3:18.0 2
8       1
  1500m A      
1 Debbie Samuels Stevenage & NH 5:07.7 8
2 Jodie Sweet Milton Keynes 5:12.3 7
3 Annie Dunn Chelmsford 5:23.9 6
4 Ellie Smith Dacorum & Tring 5:34.3 5
5 Ingrid Deane Havering 5:36.1 4
6 Nicola Frith Basildon 5:44.9 3
7 T Conway Orion 6:04.7 2
8 Emily Stevens Herts Phoenix 6:14.4 1
  1500m B      
1 Tanya Taylor Milton Keynes 5:13.5 8
2 Hayley Thomas Havering 5:38.6 7
3 Katherine Sefton Basildon 5:55.4 6
4 J Shaw Orion 6:18.2 5
5 Rebecca Hawkin Herts Phoenix 6:48.6 4
6       3
7       2
8       1
  70m Hurdles A      
1 Justine Simpson Stevenage & NH 12.2 8
2 Amy Blackwell Basildon 12.6 7
3 Vicky Brant-Bullock Milton Keynes 12.9 6
4 C Bailey Orion 13.6 5
5 Julia Colley Herts Phoenix 13.7 4
6 Michelle Duckett Dacorum & Tring 15.7 3
7 Catrina McCauliffe Havering 15.7 2
8       1
  70m Hurdles B      
1 Lois Gardner Milton Keynes 13.3 8
2 Laura Bottjer Basildon 13.9 7
3 L Thomas Orion 14.7 6
4 Laura Wake Herts Phoenix 14.8 5
5 Carla Schofield Havering 22.0 4
6       3
7       2
8       1
  High Jump A      
1 Gemma Grainger Basildon 1.40 8
2 Madeline Gough Herts Phoenix 1.37 7
3 L Ryan Orion 1.30 6
4 Bethan Siddons Havering 1.30 5
5 Sam Rees Chelmsford 1.25 4
6 Victoria Fallow Milton Keynes 1.20 3
7 Jordan Arthur Stevenage & NH 1.15 2
8 Louise Flitney Dacorum & Tring 1.00 1
  High Jump B      
1 Anna Shirley Basildon 1.30 8
2 Sophie Bell Herts Phoenix 1.20 7
3 Nicola Hill Havering 1.15 6
=4 Emma Gauntly Chelmsford 1.10 4.5
=4 Katryna Hardcastle Milton Keynes 1.10 4.5
6 Joanne Mansel Stevenage & NH 1.10 3
7 Francis Roberts Dacorum & Tring 1.00 2
8 T Conway Orion 1.00 1
  Long Jump A      
1 Hannah Simmons Chelmsford 4.31 8
2 Sophie Bell Herts Phoenix 3.96 7
3 Chantell Marsland Stevenage & NH 3.84 6
4 Victoria Fallow Milton Keynes 3.75 5
5 A Farrier Orion 3.61 4
6 Bethan Siddons Havering 3.56 3
7 Ellie Smith Dacorum & Tring 3.55 2
8 Fran Stone Basildon 3.51 1
  Long Jump B      
1 Lyndsey North Chelmsford 4.26 8
2 Justine Simpson Stevenage & NH 3.72 7
3 L Thomas Orion 3.53 6
4 Amy Lunniss Herts Phoenix 3.41 5
5 Laura Bottjer Basildon 3.38 4
6 Louise Flitney Dacorum & Tring 3.36 3
7 Catrina McCauliffe Havering 3.22 2
8 Lianne Brook Milton Keynes 3.16 1
  Shot Putt A      
1 Anna Shirley Basildon 7.92 8
2 Emma Hodgkinson Chelmsford 7.40 7
3 Katie Parker Herts Phoenix 7.36 6
4 L Ryan Orion 7.27 5
5 Victoria Fallow Milton Keynes 6.01 4
6 Nicola Hill Havering 5.73 3
7 Lucy Nolan Stevenage & NH 5.59 2
8 Emma Conneybear Dacorum & Tring 5.50 1
  Shot Putt B      
1 Micha Dornan Basildon 7.79 8
2 S Opponge Orion 6.95 7
3 Rachel Jones Herts Phoenix 6.16 6
4 Catherine Glidden Chelmsford 6.11 5
5 Alice Jarman Milton Keynes 5.84 4
6 Ellie Smith Dacorum & Tring 5.10 3
7 Sarah Pollen Stevenage & NH 4.92 2
8 Lauren Newton Havering 3.78 1
  Discus A      
1 Katie Parker Herts Phoenix 20.20 8
2 Micha Dornan Basildon 19.45 7
3 Nicola Hill Havering 18.80 6
4 Emma Hodgkinson Chelmsford 16.34 5
5 Elycia Belt Milton Keynes 15.65 4
6 Nikki Leonard Stevenage & NH 14.59 3
7 S Opponge Orion 13.78 2
8 Michelle Duckett Dacorum & Tring 10.00 1
  Discus B      
1 Julia Colley Herts Phoenix 17.60 8
2 Lauren Newton Havering 16.55 7
3 Chloe Whalley Milton Keynes 15.20 6
4 Jade March Stevenage & NH 14.27 5
5 R Kipps Orion 13.13 4
6 Holly Chatfield Basildon 11.15 3
7       2
8       1
  4x100m      
1 Milton Keynes   56.4 8
2 Stevenage & NH   56.5 7
3 Orion   57.6 6
4 Chelmsford   57.6 5
5 Basildon   59.1 4
6 Herts Phoenix   59.6 3
7 Havering   62.6 2
8 Dacorum & Tring   64.8 1


Last Updated on 17/09/02
By Mick Bromilow